HAARLEM'S DAGBLAD Rubriek voor onze Jeugd. De verborgen documenten ZATERDAG 15 SEPTEMBER 1923 - DERDE BLAD Stadsnieuws Het programma van tie Volksuniversiteit Men schrijft ons: Wij hebben in deze kolommen de, stelling verdedigd, dat het program ma van oen volksuniversiteit aller eerst het „elclc wat wils" in praktijk moet brengen; laat ons eens kijken in hoeverre het pas verschenen program ma aan deze stelregel gehoorzaamt. Allereerst moge ons echter een .opmer king van het hart, een opmerking1, die wij niet bedoelen als een aanmer king op het beleid van het bestuur van do Volksuniversiteit, doch als een ver zuchting over de tijdsomstandighe den, die ook al het Bestuur van de IV.U. tot de driewerf verwenschte bezuiniging gedwongen hebben; mo gen slechts degenen, die nog eens wat voor geestelijke doeleinden te missen hebben, de „begunstigers" of te wel „donateurs", waarmee de "V.U. nu juist niet al te rijk gezegend is, er een zacht gesteld, daarom niet minder dringende aansporing in ontdekken. Welnu do opmerking is: vyaar zijn de cursussen in sterrenkunde, wijsbe geerte, opvoedkunde gebleven, vakkon die verleden jaar en voorverieden jaar telkens op het programma prijkten 'Ons dunkt dat velen hier ter stede want dit zijn leergangen, die juist zoo hij uitstek geschikt zijn voor het volksontwikkeliugswerkmet eemge teleurstelling in hun toon die vraag zullen hebben gedaan toen zij ditmaal voor het eerst het programmaboekje ter hand namen. Laten echter de astronomische en paedagogische wijs- lieid-begeerigen er het- bestuur van de V.U. niet al te hard om vallen. Men kan de cursussen ook niet al te veel in hetzelfde cirkeltje laten rond draaien, hoe jammer dit ook zij voor degenen wier begeerte naar meer ont wikkeling juist opgewekt werd door leergangen van voortreffelijke docen ten als Dr. Bierens de Haan en Dr. v. d. Bergh. van Kysinga. Laten zij bedenken hoe nuttig -bet is om ook eens cuvsussen te gaan bijwonen over verwante onderwerpen als de half- wijsgeerige leergang, die aangekon digd wordt voor na de Kerstvacantie .van den' beer G. Ras over Goethe s Faust of die van een ©enigszins an ders georiénteerden docent als Ds. Berkelbach v. d. Sprenkel over „Gods dienst en Opvoeding". Dezen laatsten cursus" kunnen we gevoegelijk indee-len bij de rubriek „leergangen voor allen" evenals die van'Dr. 'colenbrander over „Sexueele Hygiene" en die van Herman Poort over „Moderne Nederlandsahe Letter kunde". Wie over deze onderwerpen Wat weten wil, kan er zeker van zijn dat hij wat van zijn gading vernemen zal, hij zij geleerd of eenvoudig, tot welke maatschappelijke of leeftijds groep hij behoore. Wij behoeven evenmin iets to zeg gen ter aanbeveling van de Letterkun- de-cursus van Herman Poort. Deze spreker behoort tot die categorie, die evenals mevrouw Boldingh-Goerhans, mej. Annie Salomons, enz. over dit 7,00 moeilijke onderwerp het oor van van het publiek weten te trekken, het geen blijkt uit de getallen 'toehoor ders, die hij in andere steden heeft weten te boeien: in Groningen 269, in 'den I-Iaag 386. Voor zoover wij echter Weten h eeft men in Haarlem den heer Poort nog niet eerder kunnen hooren, zoodat wij wel. vermoeden, dat velen, die indertijd met genoegen naar bo vengenoemde spreeksters hebben zitten luisteren, zich ditmaal eens zullen op maken naar de gerenommeerde avon den van den heer Poort, temeer om dat het dezen keer wel weer gaan zal over de geliefkoosde hoofdwerken, maar nu weer eens op een heel origi- neele, zeer bijzondere manier beke ken; men zie het programma! Ter linker en rechter zijn van de ze luistercursussen voor allen zouden wij den bioscoopcursus van den heer D. van Staveren over een aantal land en volkenkundige ouder- wèrpen (Egypte, Noorwegen, De zee en haar bewoners) en die van Prof. W. v. d. Pluym over moderne Fran- sohe schilderkunst willen plaatsen. De heer van Staveren heeft zich hier ter stede verleden jaar met een soortgel ij 'ken cursus velie vrienden geiriaiaktj., Want men kan over de waarde van de film, en zeker over de waarde van de film bij bet onderwijs, verschil lend denken en het toch geheel met dezen docent eens zijn, toen. hij ver leden jaar in de St. Josefsgezellenver- eeniging als het nut van zijn leer gang noemde: „niet veel kennis aan te brengen, maar belangstelling te wekken en zoodoende te ontwikkelen". Volkomen juist, en het jaarverslag van de V.U. heeft deze opinie geves-- tigd, toen het dit voorjaar meedeelde, dat van de 305 cursisten op de bios coopavonden 197 personen nieuwelin gen waren (en anders misschien ook nooit gekomen waren, doch nu zeker voor een belangrijk percentage terug zulleu komen), en dat van die 303 op do laatste lesavond nog 237 zaten te luisteren. Geen wonder dan ook bij een onderhoudend en opgewekt man als D. van Staveren. Is Prof. v. d. Pluym dan minder onderhoudend en opgewekt, dat wij dezen leergang zoo tegenover die van den heer van Staveren stelden! Wie de tintelende, af en toe speolscho elo quentie van dezen kunsthistoricus heeft mogen ge-niéten, .zal bij die vraag een glimlach niet kunnen on derdrukken. Maar wij bedoelen geen enkelen docent der V.U. te kort te doen, wanneer wij de lessen van Prof. v. d. Pluym nu eens iets voor fijnproevers noemen. Echter ook al weer niet in dien zin, dat wij daar mee zouden willen zeggen, dat deze cursus niets b.v. voor arbeiders zou wezen. Wij weten dat er het vorige jaar met genoegen uit deze categorie do voordrachten van Prof. v. d. Pluym hebben gevolgd, en Wij kunnen ons voorsbellen da.t ook een minder oilt wikkelde gaarne iets hooren wil over b.v. „kubisme" en „futurisme". Maar wij kennen een kunstzinnig en fijhbeschaafd man die nu al jaren lang n' en d'éplaise zijn zeer drukke bezigheden en zijn reeds zeer grooto I kennis oo dit gebied, tocli nog steeds de avonden in de Meisjesburgerschool en onder het geboot van dézen ook wijsgierig zeer, goed onderlegden spre ker beschouwt als een van zijn lief ste uurtjes van den geheelen winter. Wij bedoelen met de tegen over el- kaarstelling van deze beide laatste cursussen der Volksuniversiteit niet anders dan dit: hoe onbillijk en tegen strijdig de nog altijd zoo apodictisch uitgesproken en slechts op napraten berustend dooddoeners© over de V.U. zijn: aan den eenen kant „de Volks universiteit is alleen voor het volk" en aan den anderen kant „juist het volk komt niet op de Volksuniversiteit". VOORDRACHTEN OVER CHINA EN JAPAN. In de nieuw ingerichte hoorzaal van de' School voor Bouw kunde enz. (Kunstnijverheidschool), Dreef 3, zal door den directeur dei- School, de heer H. C. Vérkruysén een middag- en avond-voordrachtenreeks gehouden worden over de beeldende kunsten van China en Japan. Met tal van lichtbeelden, van gebouwen, schilderingen, bronzen, porceleinen enz. cn filmprojecties van het tegen woordige China en Japan zullen de besprekingen toegelicht worden. Voor velen een gelegenheid om met de cul tuur en kunst van deze veelbesproken landen kennis te maken, te meer daar den hoorders een gedrukte leiddraad benevens een schetskaart der landen zal verstrekt worden, zoodat men na de voordrachten nog eens rustig het gehoorde kan verwerken- ESPERANTO. Aan de mededee- lingen van de Haarlemsche Esperan- tistenvereeniging „Koraiprenado faros Paera" is het volgende ontleend Tot zijn leedwezen moet het bestuur mededeelen, dat- zijne ijverige -secre taresse, Tino H. E. M. van der -Heu len, op reis naar het 15e Esperan tistencongres ernstig ongesteld gewor den is en na eenige dagen te Bentheim te zijn verbleven, naar huis terug- keeren moest. In haar toestand, die aanvankelijk zeer zorgwekkend was, is gelukkig een nsbige' keer gekomen, zoodat het gevaar voor nadeelige gevolgen als geweken kan wprden beschouwd. Tine van der Meulen zal echter in den eersten tijd hare werkzaamheden niet kunnen waarnemen. Het behoeft hier zeker niet vermeld te worden, hoe zwaar dit valt aan on ze ijverige secretaresse, die zich in den korten tijd van haar bestuurs functie, reeds zoo verdienstelijk voor onze beweging beeft gemaakt. Dinsdag 25 September a.s-, zal te Heemstede, ee-ne propagandayergade- ring gehouden worden, waarin Me vrouw J. C. IsbrückerDerksen, uit den Haag als spreekster zal optre- den. T, Maandag 8 October zal de heer E. E. F. Junod, predikant te Den Haag, in het. gebouw „Zang en Vriendschap' Jansstraat Haarlem, spreken over „de Sage van den Babeltoren". VEREENIGING TEGEN HET MIS HANDELEN VAN DIEREN VOOR HAARLEM EN OMSTREKEN.-' Om trent het jubileum kiezer vereeniging vernemen wij nader, dat het 50-jarig be staan zal herdacht worden op Vrijdag 23 September in den schouwburg Jansweg. Bij die gelegenheid zullen ook zeer fraaie dierenfilms vertoond worden. Voorts bestaat het voornemen den leden een feestavond aan te bieden. Deze zal op Vrijdag 5 October eveneens in den schouwburg Jansweg plaats hebben, LEGER DES HEILS. In de afge- Ioopen week weiden in de Tehuizen voor Dakloozen aan het Spaarne, ver» strekt 1344 porties voedsel en-336 nacht verblijven. BOND VAN (LEERLINGEN DER M. T. S. TE HAARLEM. In de jaarvergade ring is het bestuur vsun bovengenoemden Bond als volgt samengesteld: C. van Söhieveen, voorzitter, L. W. Keukelaar, vice-voorzilter, W. de Wit Jr., secretarie, D. Bchuitomaker, penningmeester, M. J. de Bilt, commissaris.' A. W. W'EISSMAN. Ruim 65 ja ren oud, is Donderdagavond, na een kortstondige ongesteld, in zijn woning alhier overleden de architect A. W. Weissman, vroeger bouwmeester in ge meentedienst te Amsterdam, aan wien destijds de houw van 'Bét Stedelijk Museum werd opgedragen. De heer Weissman heeft in vele pe rioden hier over architectonische on derwerpen en het vraagstuk van het stedenschoon geschreven. In 1912 deed hij een uitgebreid wérk verschijnen „De geschiedenis der N.ederlandsche bouwkunst". En vóór dien tijd heeft hij in, opdracht van het Koninklijk Oudheidkundig Genootschap, met wij len den architect G. van Arkel de „Noord-I-iollandscihe Oud-heden" be schreven en afgebeeld. Als bestuurs lid van den „Bond Heemschut" en als lid van de Rijkscommissie voor Monu mentenzorg waakte hij mede voor het behoud van hetgeen het voorgeslacht aan kunstwerken ons heeft nagelaten. Op buitenlandsche congressen heeft hij meermalen de regeering vertegen woordigd. I-lij was verder lid der Ad viescommissie voor bouwontwerpen en uitbreidingsplannen in de provincie Noord-Holland, voorzitter der vereeni ging „Hendriok de Keyser", lid van het hoofdbestuur van „Nederland in den Vreemde",, eerelid van het Oud heidkundig Genootschap „Utrecht" en redacteur van „De Bouwwereld" DE BROOD- EN MELKPRIJZEN. Wij hebben aan een der -onderteekc- aars van den brief aan den Raad inzake de brood- en melkprijzen, den heer King- ma, gevraagd wat hem en den heeren Joosten en Poppe aanleiding gegeven heeft tot het schrijven van den bedeel den brief. „Wel," zeide de heer Kingma, „wij zijn tot het schrijven,van dien brief over gegaan, omdat gebleken is, dat brood en melk hier zeer duur zijn. Neem bij voorbeeld eens een artikel als karnemelk - sche pap die kost hier 18 cent en bij de Karnemelk Maatschappij te Amster dam 12 cent. Dat scheelt heel wat vooi een groot gezin! 'Trouwens, in Amster dam be'aal je voor de melk zoo onge veer wat je wilt. Als je daar tegen je melkboer zegt „Ik kan bij uw concur rent voor 13 cent melk krijgen en bij u moet ik 14 cent betalen!" dan is hij dadelijk bereids óók voor 13 cent te le veren.. 1 :i Wat den melkprijs vooral 3 uur maakt is de verkeerde manier yan distribueeren, Gemiddeld vefkoopen de melk-knechl$ 150 L. per dag dit zou wel 300 L. per dag kunnen zijn. Het kan bijvoorbeeld voorkomen dat van drie naast elkaar wonende gezinnen, aan wie eenzelfde leverancier melk levert, het eene de melk om uur wil 'hebben, het andere om 9 uur en het derde om :o uur. Dit telkens moeten terugkomen op één punt kost natuurlijk veel tijd en dus geld. Ook zou de bezorging vlotter van stapel kun nen loopen, als -het publiek meer mce- werlkte en zorgde, dat de kannen cn pannen, waarin -de melk genomen -wordt, schoon zijn als de melkknecht komt." MR. DR WYTEMA 1 In den gemeenteraad van Dordrecht heeft Vrijdag mr. dr. Wytema, die he den als Burgemeester van Rotterdam wordt geïnstalleerd, afscheid genomen. Des ochtends heeft het personeel der gemeente-secretarie en van het kantoor van den gemeente-ontvanger afscheid van den burgemeester genomen. Do heer W. Kunnen, referendaris, heeft daarbij het woord; gevoerd en dank ge bracht voor alles, wat de burgemeester voor de ambtenaren heeft gedaan en voor de aangename wijze, waarop hij hun steeds is tegemoet gekomen. Namens de ambtenaren is een ets van Eugbne Liicker aangeboden, voorstel lende den Dorcltschen toren, waarbij ge voegd was een album met door den schilder Th. Dykwel uitgevoerde op dracht cn tevens bevattende de door den' heer Post, ambtenaar aan bet bureau belastingen gecalligrafeerde namen der ambtenaren. De burgemeester heeft voor deze at tentie bedank: en tevens voor de wijze, waarop de ambtenaren onder zijn burge meesterschap hun plicht heben vervuld. Hij zeide, steeds een aangename herin nering te zullen bewaren aan de ambte naren der gemeente Dordrecht. Uitgaan MADRIGAAL-VEREENIGING. Het Concertbureau W. Alphe- naar alhier heeft, zooals wij reeds meldden, voor Haarlem en omstreken in uitzicht gesteld een concert op Dinsdag 18 (September a.s., des avonds te 8 uur in de Groote Kerk te Haar lem- Deze vereeniging die zoo'n schit terende reputatie geniet, zal, wordt ons nader gemeld, ook a.s. Vrijdag te Delft, bij de aanbieding van een nationaal huldeblijk aan H. M. de Koningin, ter gelegenheid van Haar Regeeringsjubileum, eenige liederen zingen. Ook deze liederen komen voor op het programma dat te Haarlem Dins dagavond zal worden uitgevoerd. (Deze raadsels zijn alle ingezonden door jongens en meisjes die „Voor - Jeugd" lezen.) Iedere maand worden onder de beste oplossers drie boeken in prachtband ver: loot. 1. (Ingez. door Napoleon.) Mijn geheel is een plaats iin Noord-Bra bant van 12 letters.- I 10 3 4 is een roofvogel. 4 9 6 is een inhoudsmaat. 12 2 4 is een dee' van een huis. 8 9 i7 komt van de bijen. 5 3 is 'een lengtemaat. II is een medeklinker. 2. (Ingez. door Gems.) Ik ben een getal, keer rae om en ik ben hetzelfde getal. 3. (Ingez. door Heidebloempje.) Mijn geheel is een provincie van Ne derland van 10 lett-eis. 3 8 4 10 5 6 dien: om ergens bij te klimmen. 4 8 10 5 7 is een Zuidvrucht. 9 8 8 3 4 is een -voorwerpje, dat bij veel handwerken gebruikt wordt. '1 2 5 7 is een kleur. 4 (Ingez. door Spartaan.) Ik ben een spreekwoord van 19 .letteTs. 11 12 13 14 is nog beter dan goed. 1 2 6 eet men in de ramen. 7 8 is een vorm van het werkwoord. 16 17 18 19 is een ander woord voor jus. 9 10 15 3 is een.bewoner van Deneraarken 4 5 6. 19 14 is een graansoort. 5. (Ingez. door Nelly Savrij. Met b ben ik een boom, met k een gebouw, met m een teelten ,met p in den tuin, met w arbeid, met z van steen. 6. Strikvragen a. (Ingez. door C. Goosens). Is een huis eerder opgebouwd of afge broken 7 b. (Ingez. door Nelly Savrij.) Hoe langer men er aan trekt, hoe korter het wordt. c. Recht gelezen ben iüt hoog, omgekeerd ben ik laag. d. "Welke zwarte dwerg bouwt een berg groot-er dan hijzelf e. Met welke boog kan man niet 'schie ten f. Welke stoel is geen meubelstuk? g. Wie heeft een mond en toch geen hoofd? h. Ik kan loopen, spreken en zing. Ik word nooit moe, ofschoon ik nooit slaap. Mijn gezicht is zoo rond, als een volle maan. Ik woon op faooge torens, zoowel als in kleine hutten. i. Er zit een mannetje op heLdak, Het rookt een pijp en geen tabak. Van steen is zijn huid en zwart is zijn (mond. Nu eens vierkant en dan weer rond. Raadseloplossingen De raadseloplossingen der vorig# woek zijn: De kachel. j laken appel 2. haaTd grens Kampen, zomer lente 3. Zooals het klokje thuis tikt, tikt het nergens. 4. a. Londen, b. Ede. Ommen, d. Rolde. 5. Wie een kuil graaft vöor een ander, valt er zelf in. 6. Druif—Duif, Goede oplossingen ontvangen van: Attalanta 6 Theeroosje 6 Kxuizemumtje 5 Behangertje 6 Roesje 6 Pierewiet 6 In- d-ramajoe 6 Jolian de Wit 6 Lachebekje 5 Wilgenroosje 6 Friso 5 Matroos 5 De kleine Vogelvriend 6 De kleine Violist 6 De kleine Majoor 5 Anemoon 6 Napoleon 5 Zonnebloem 6 Willem III 4 Denappeltje 4 Autoped 4 Vogeltje 4 'Laatste kwartier 6 Volendammer 4 Kleine Zonnepit 6 Gems 4 Do kleine Spoonnan 5 Bruinoogje 1 Haarlem 5. 0 Railrnbriek GEMS zal a.s. Woensdag Zonneprinsesje een bezoek brengen. Wedstrijd No. 4 VOOR 'T LAATST OP SCHOOL. „Kom je Kees," riep Wim aan de deur. Even later was zijn vriendje bij hem en samen wandelden zij naar school. „Ge lukkig voor 'f laatst," zei Wim. „Ja, en vandaag krijgen we de getuigschriften en de prijzen." „En Meester krijgt onze fruitmand." Daar had je Dik Smit. „Zeg, weten jullie het al," riep hij hgn toe, „de burgemeester komt vanmorgen ook en don een paar heeren uit de stad." „Hoe je dat?" „Hein zei het. Zijn moeder werkt bij den meester, en de meester heeft het haar verteld." Onderwijl waren zij op het schoolplein gekomen. De meeste kin deren waren er al. „Waar is Karei Hof man toch?" vroeg Kees. „Die ia achter de school. Hij leert, geloof ik iets uit het hoofd en. „O, 'dan weet ik het al," zei Kees lachend en tot z'n kameraden: „Hij liever dan ik." Daar luidde de school bel. Allen stormden naar binnen en na men hun plaatsen in. Karei Hofman kwam het laatst binnen. De jongens had den hem aangewezen, om Meester namens allen te bedanken en hem de fruitmand aan te bieden. De kinderen hadden hun beste kleeren aan. Voor de klas, aan een groene tafel zaten de burgemeester en twee vreemde heeren. Meester zat aan z'n eigen tafeltje er naast. Daar stond de bur gemeester op. Hij kuchte eens, keek de klas rond en begon: „Jongens en meisjes! Jelui gaat nu de school verlaten. Ik hoop, dat jelui daar goed en vlijtig geleerd hebt. Jelui hebt hier van alles geleerd. Rekenen lezen, schrijven 'en (nog veel meer. T karn het wat beter dan de ander, ieder kan er toch iets van. Teil bewijze daarvan hebben wij voor jullie mooie ge tuigschriften laten maken en, nu komt het mooiste, jelui krijgt hij dat getuig schrift een presentje. Ik zal jelui nu de getuigschriften uitreiken niet je presen tje," Aohtereenvolgens werd "nu ieders uiaam afgeroepen. „Mina Vogel." Din-a Joosten. Bij ieder kind sprak de burge meester iels passends. W&t een rumoer opeens-in do klasl Na eenige minuten klopte de burgo meester met een hamer op de tafel en riep: „Stilte!" „Sssst." hoorde men in de klas. Nu stond de oudste van de twee heeren op en sprak: „Jongens en meis jes. Jullie zit nu voor laatst op dezé banken en ik geloof niet dat het jullie spijt. Maar later als je oud bent, zul je nog wel aan je schooljaren denken en wenschen dat je nog jong was. Jutlie gaat nu 't leven in. Ik zal 't kort maken, maar dit wil ik toch. even zeggen: Weesl bovenal eerlijk. Dikwijls kom je in ver zoeking, maar biedt weerstand. Vroeg of laat komt 't toch hit. Dank er lijk duurt het langst". „Nu is het jouw bèurt," fluisterde Dik Smit tegen ICaTel Hofman. „Neen, ik doe het niet." Maar Wim Kroonsberg, die 't hooTde stak de vinger op en zei: Meneer, Karei Hofman wil iets zeggen." „Kom dan maar voor de klas, jongen," zei Meneer. Alleroogen waren op Karei gericht. De jongen die het dichtst bij de deur zat sloop weg. Met een vuurrood* kleur stond Karei voor de klas. „Meneer, wij éh. eh, wij zijn u heel dankbaar voor alles, wat u. voor ons gedaan Beeft." Daar kwam Jan met een prachtige fruit mand binnen. „Ohl Oh! Sst, est!" Karei vervolgde: „Daarom geven wij u deze fruitmand. Ik hoop, dat u er veel plezier van mag hebben." Gelukkig het uit. Karet ging weer naar zijn plaats. Nu nam Meneer 't wooTd. „Kinderen, ik dank jullie allen voor die mooie verrassing. Of ik er plezier van zal hebben 1 Ik hoop dat het jullie goed zal g3an in de wereld, dat ieder een nuttig lid der maatschappij zal worden." De burgemeester heeren vertrokken, ou en de kinderen mochten afscheid nemen van de andere onderwijzers. Nadat ze Meneer eik nog eens persoonlijk bedankt hadden, gingen 'ze naar huis. „Fijn hè," zei Kees onderi weg tot Wim. ,,Wai is fijn?", vroeg deze. „Dat we van school af zijn." „Nou reuz was het kort bescheid. JOHAN DE WITT, oud 13 j! Brievenbus Nieuwelingen LIZE HUYKMAN, oud 12 jaar, Leidsohe Vaartweg 237, te Heemstede, 3di ling in de maand September. De 10de nieuweling in iedere maand ontvangt een boek ter kennismaking onze Rubriek. Brieven aan de Redactie ven de Ktn- derafdeeüng moeten gezonden worden aan Mevrouw BLOMBERG-ZEEMAN, d. Vimnestraat 21rood. (In de bus gooien zonder aanbellen.) JOHAN DE WIT. Je hebt in Amster dam zeker veel moois gezien. Ik kan voorstellen, dat het een fijne verrassing voor je was, toen je vernam, dat je den lsten prijs hadi. WILLEM VAN DER iL., Je hebt me wel een getrouw verslag gegeven van alle festiviteiten. Maar de kinderspelen had den niet plaats in den Hout, maar oj het feestterrein aam den Kinderhuissingel. I-Ieb jo je ouden patroon al eens bezocht Hoe vond je Tropenadel? INDE. AM A JOE. 'k Hoop, dat de prijs naar je zin is. Ga zoo voort dam krijg je langzamerhand een zelfverdiende biblio theek. Ik heb wel gehoord vam meuschen die te laat waren en daarom de Koningin niet gezien hebben, 'k Vind het heusch komiek, dat jij een dag te vroeg was. Be valt het je goed in de 5de klas? PIEREWIET. - Dat was een reuze-brief jongen. Ik kan me voorstellen, dat je jo kompeertijd de heerlijkste tijd van de cantie vond. Leuk, dat er zoo'n heele milie bij was. Dien stormachtigen nacht daoht je toch zeker met een beetje heim wee aan je bedje bij moeder thuis. Maar Onze Lachhoek. NOG ERGER. „Weet jij iets ergers dan een giraffe met een stijven nek?" vroeg een grap penmaker, die een boertje voor den gek wilde houden- „Jawel", antwoordde de boer, „een duizendpoot met likdoorns !"- HIJ KON NIET WACHTEN. A. Hoe kwam je gisteravond ér toch toe, weg te loopen toen aange kondigd werd dat de zangeres „Mor gen" zingen zou? B.Je hadt toch zeker met gewild dat ik tot den volgenden dag had ge- racht INCEZONDEN MED E D EELIN CEN k 60 Cts. per regel. Bij Fa. ANTON DE ROOIJ ANEGANG 14 HAARLEM 10 pCt. korting a contant, op Teekenbehoeften je hebt de waarheid vam '6 spreekwoord ervaren: De aamhouder wint. Heideprin- sc-sje heeft zeker ook genoten in Edam. Wat zal die optocht met die zelf vervaar digde voorwerpen leuk zijn geweest. Nu is werken zeker weer de boodschap. Zorg er maar voor. dat je 't -volgend jaar met een schitterend rapport maar de M.U.'L.O. gaat. ELSJE mag haar schuilnaam houden. BEHANGERTJE. O, stoute broer om zusjes brief to vergeten. Maar je schuld bekentenis is zoo royaal, dat ik jo alles maar vergeven zaL Ik denk, dat zus ook wel aan je prijs zal hebben. POESJE. Vind je werken geen heer lijk werkje? Maak je nu mooie randjes? Ik kam mg| voorstellen, dat julüo eiken dag meer van Jopio ga am houden. Wat beu je heerlijk gauw jarig. Waar ben je Woensdagmiddag naar toe geweest? KRUIZEMUNTJE. Kom jij ook weer eens opdagen. Je hebt het ook zoo druk gehad met feest vieren. Is de foto goed uitgevallen? Heb je een groote bal gekre gen V Je beker wordt zeker dagelijks ge bruikt. Je avondem zijen mu wel bezet. Maar dat is ook wel weer gezellig. Hoe is het met moeder en de zusjes? NAPOLEON. 't Is zeker wel wat moeilijker in de nieuwe klas. Je raadsel is goed. ANEMOON. 'k Vergat Woensdag je wedstrijdwerk mee terug te geven. Al6 je het nog hebben wilt, kom het dan a.s. Woensdag maar halen. Vimd je het boek mooi? DE KLEINE MAJOOR. 'k Vond het prettig weer eens een brief van jou te krijgen. Gaat het nu goed met je? Bevalt het Thea best op school? Kam ze al streepjes maken Wat ben je een dikke jongen gewordenJe hebt het op Zand- voort zeker heel goed gehad. Het was wel een meevaller, dat je met de Jubileum feesten weer in Haarlem was. DE KLEINE VIOLIST. Ik dank-jul lie nog wel voor de mooie bloemen en ook voor dat lekkers stuk chocola, dat in da enveloppe zat. Dat was nog eens een heer lijke brief. Ben jo je prijs al aam 't lezen Jullie kunnen in Santpoort ook wel feest vieren. Ik vind het leuk, dat je al bezig bent aam een paaidenleidsel. Woensdag hoop ik den Sïnt-Nicolaaswedstrijd uit te schrijven. DE KLEINE VOGELVRIEND. Het was Vrijdag bij jullie Luilekkerland. Ea dam nog de goochelaar en de poppenkast, 't Kon niet heerlijker. Ik wist niet, dat jij zoo'n liinkelbaas was. Je bent maar een aardige vogelvriend hoor, om voor mij ook een stuk chocolade te bewaren. Hot smaakte fijn en ik dank je er hartelijk MATROOS. De volgende week hoop ik jo wensch te vervullen, don kom ik met den Sint-Nioolaaswedstrijd voor dett dag. Dan kam onze knappe Matroos zijn kumsien weer verioonen. Jij hebt maar dubbel en dwar# gevierd, maar nu ben je zeker weer dapper aam 't leeren en.voetballen FRISO. Bevalt het je op de nieuwo school? Is je neefje vandaag gekomen? Ik hoop, dat het mooi weer is, dan kun je hem allo mooie plekjes vam Haarlem laten zien. WILLEM III. Het doet me genoegen, dat 't boek naar je zim is. Jullie hebben in Amsterdam maar Heerlijk genoten. ZONNEBLOEM. 'k Zal eens kijken, of je je belofte houdt. Leuk, dat jo op het feestterrein nog een prijs hebt ga wonnen. Ben je in Zamdvoort flink aan gekomen? Groeten voor moeder. VOLENDAMMER. Prettig, dat het je op de M.U.L.O, zoo goed bevalt. Heb je veel huiswerk? Je hebt heel wat vak ken. Wat zijn je beste vakken? LAATSTE KWARTIER. - 'k Was na tuurlijk bijzonder in mijn sohik met dien „haTtelijkcn groet", maar 'k had tocli liever een brief van je gehad. GEMS. Wel jammer, dat je met moe der een vergeefsehe reis bij Zonneprin sesje hebt gemaakt, 't Was gelukktg mooi ZANGLüST. Nu hoop ik maar, dat het boek maar je zin is. Wat zal moeder éen pijn hebben gebad! Is mu allee weer in orde? Hoor ik nog eens wat? W. BLOMBERG—ZEEMAN, r. d. Vimnestraat 21rood. Haarlem, 15 Sept. 1923. Feuilleton Naar bet Engelsch van. A. WILSON BARRETT. (Geautoriseerde vertaling). V De likeur en sigaren die nog al eens vernieuwd werden, zouden de oorzaak worden van veel wat in d.en"-loop' van den avond gebeurde. In de eerste plaats deden zij Charles, die ook tel kens weer iets moest bestellen, om zijn buren gezelschap te houden, rillen bij de gedachte aan de betaling. Hij wist zeer goed, dat een avond als deze bij den tegenwoordigen stand van zijn geldzaken een krankzinnigheid was. En ten tweede waren zij waarschijn lijk voor een groot deel de oorzaak van den geest van roekeloosheid, die hem aangreep en hem verleidde tot een stap, dien hij zeker in kalmer oogenblikken nooit gedaan had. In het restaurant begon het leeg te worden en eindelijk vertrokken ook de dikke lieer en zijn kameraad. En Cln les volgde hem zoo ongemerkt als hij aar kon. Op de stoep bleef do dikke lieer een opgenblik staan. „Ik zal, dunkt mii, haar huis wan delen", zeide hij ten laatste. „Het is mooi weer en ik zal beter slapen als ik eerst een luchtje schep". „Leen mij dan uw auto", zeide zijn vriend, met een blik op een van de mooiste rijtuigen, die v.oor de deur op hun eigenaars wachtten. „Ik zal beter slapen, als ik niet in een taxi door el kaar wordt gerammeld"; De dikke ljeer, die van. zijn oogen- blikkelijke ontsteltenis scheen beko men (ie zijn, had blijkbaar niets tegen dit, voorstel. Hij hielp zijn vriend in de auto, gaf zijn chauffeur een wenk, en wandelde langs Piccadilly in de rich ting van Hyde Park-Corner. Charles, een plutselinge ingeving volgend, liep stil achter hem aan. De dikke man, met zijn hoogen hoed een beetje schuin en lustig zwaaiend met zijn rotting met zwaren gouden knop, wandelde voort langs het lïek van het Green Park, blijkbaar in een 'zeer tevreden stemming. Misschien was het die zelfvoldaan heid, die Charles prikkelde, misschien kwam het ook door de likeur; openes kreeg hij het in zijn hoofd, naast den ander te gaan loopen, die verbaasd omkeek. Blijkbaar had hij eerst gedacht, dat de man, die achter hem aankwam een landlooper of een bedelaar was, die het gewone verhaal zou beginnen. Doch toen hij de kleeding en het ge- zich van Charles zag, werd hij nieuws gierig. „Ik zou gaarne willen, 'dat u mij iets vertelde", zeide Charles bedaard. De dikke man bleef staan. „Ik ken u immers niet", zeide hij, blijkbaar verbijsterd. „Weineen", zeide Charles luchtig. „Maar dat is geen redeif, om u ni-ei ronduit een vraag te doen". De auder haalde de schouders op, en scheen niet recht te weten, of hij Charles ernstig zou behandelen of hem als een ontsnapte krankzinnige Le- sciiouwen. „Nu, wat is er dan?" vroeg hij ein delijk. „Waarom wilt u met geweld die Chippendale schrijftafel hebhen?" Zonder dat laatste likeurtje zou de' jonge man waarschijnlijk niet op liet dolle denkbeeld gekomen zijn om den man aan te spreken, in.wien juffrouw Byron zooveel belang scheen te stel len, doch in geen geval had hij zulk een gevolg daarvan kunnen verwach ten. De dikke man uitte een schorren kreet, zijn rood gezicht werd doods bleek, en met zijn met'bloed bcloopen oogen keek hij Charles zoo scherp aan, alsof hij tegelijk zijn buurman in het restaurant en den chauffeur van des morgens in hem herkende. Voor zijn wilden blik deinsde Char les onwillekeurig een stap terug. Die stap was zijn verderf. In zijn opgewondenheid had hij er niet op gelet, dat zij het gedeelte van Picca dilly bereikt hadden, waar het trot toir een paar vpet hooger ligt dan de straat, en dat hij nu aan den rand van die verhooging stond. Op dat oogenhlik hoorde hij het ra telen van een zware motorvrachtkar, even keek hij om, en daarvan maakte de dikke man gebruik, om hem ou- verhoeds op het lijf te vallen. Dien plotselingen schok Icon Charles niet weerstaan, hij wankelde, en viel met een slag op den rijweg, terwijl de vrachtkar er aan kwam. Een oogenblik was hij half be dwelmd, en luisterde naar de wielen, die boven zijn hoofd ratelden, ieder oogenblik verwachtend, dat hij ver pletterd zou worden; toen kroop hij verward en verlegen overeind, En zocht zijn hoed op, die het er minder goed had afgebracht dan hij zelf, want de wielen waren er over heen gegaan. Zijn handschoenen zag hij nergens. „Hier zijn ze", sprak een stem vlak naast hem, Charl-is keerde zich om, en zag een man, met esn paar hand schoenen in de hand, die vroeger wit geweest waren. „Dank u wel", zeide hij, ze met een gedwongen glimlach aannemend, en daurna omkijkend naar zijn tegen partij van straks. De ander volgde dien blik. „Hij is weg", zeide.hij „wegge- loopen. Hij poogde u te vermoorden". IX. Die laatste woorden had de spre ker zoo kalm, en toch zoo stellig over tuigend gezegd, dat Charles hem ver baasd aankeek. Hij zag een eenvoucüigeh, flinken man van een jaar of veertig, netjes gekleed in een donker pak met een scherp, ovaal, gladgeschoren g-zicht. en zwarte, verstandige oogen, die wel een beetje treurig keken, maar le vendig en indrukwekkend waren. Charles lachte. „Ik geloof dat u gelijk heeft", zei de bij. „Dat scheen zijn plan te zijn. Ik hud het hem ook wel een beetje lastig gemaakt, maar bij is toch een groote schurk. Die kar had mij hijna verpletterd. Waar ging hij heen?" „Hij liep een eindje weg, en nam een rijtuig, toen hij zag, dat u het er goed afgebracht had", antwoordde do man bedaard. „U kunt hem vervolgen als u dat wilt. Ik heb gezien, dat hij u een stoot gaf", Charles aarzelde en dacht aan juf frouw Byron. Hij was nu gehoel ont nuchterd. Wat een ezel was hij ge weest. Dat was zeker de manier niet, om haar uit de een of andere moei lijkheid te helpen. „Ik zal eerst eens afwachten", zei de hij. „Maar u spreekt, alsof u hem kent". „Dat doe ik ook", zeide de ander. Die woorden hadden zulk een eigen- aardigen klank, zijn zwarte oogen glansden zoo vreemd, dat de jonge man hem nieuwsgierig aanstaarde. „Dan wou ik wel, dat u mij iets omtrent hem vertelde", zeide hij. „Be halve dat hij mij blijkbaar wilde la ten overrijden door die kar, stol ili ook belang in hem om om andere redenen". Zijn metgezel wierp hem een snel len blik toe uit zijn scherpe zwarte oogen. „Terwille van iemand die Byrori heet?" vroeg hij. Charles schrikte. „Lieve hemel, ja!" riep hij. Opeeng zweeg hij en staarde den man aan,- zich afvragend, wie hij toch kon zijn, en wat hij wist. Blijkbaar raadde 3e vreemdeling zijn gedachten. „U is een beetje van streek", zeide hij, „volg mijn raad, ga naar huis en

Haarlem's Dagblad | 1923 | | pagina 9