De aanbieding van tiet nationaal hulde blijk aan de Koningin Hit de Omstreken Toespraak van ds. Van der Voort van Zijp Het antwoord van da Koningin Een rondgang door het gerestaureerde koor (Eindelijk dan de groote luisterrijke 'dag, die der aanbieding van liet natio naal huldeblijk aan de Koningin, die een waardige sluiting vormt van de rfeelcs van feestelijkheden ter herden king van liet rcgeeringsjub'ileum der Koningin. I-Iet was zeker een piëteitvolle ge dachte dit huldeblijk waarvoor uit alle leringen van het volk geld is gezameld, te doen bestaan in een restauratie van het koor der Nieuwe Kerk te Delit, welk waardevol kunstwerk reeds lang in een toestand van verval verkeerde. Immers, do Nieuwe1 Kerk te Delft - mag worden gerangschikt oncler onze belangrijkste monumenten van geschift' denis en kunst. In die kerk toch zijn de graven der Oranjes. In het koor van die kerk hebben de groote mannen en vrouwen onzer historie een laatste rustplaats gekregen; hier ligt begra ven prins Willem van Oranje, wiens naam voor immer met de ontwikke lingsgeschiedenis van heb Nederland- sche volk ten nauwsta is saamgewe- ven. Daar is het praalgraf opgericht, dat Ido Yereeiiigdo' Nederlandsen® gewes ten door Hendrik de Keijzer te zijner eere en nagedachtenis lieten houwen. Wat dan was passender voor een na tionaal huldeblijk dan een restauratie van het koor der Nieuwe Kerk Het was dan ook een in waarheid nationa le gedachte om deze zoo noodige res tauratie ter hand te nemen, juist nu. Het mausoleum van 'Nederlands grootste mannen en vrouwen waardig te verzorgen is een eereplicht, een zaalc van heel het volk, dat nog hecht aan historie en op bezit van kunst' prijs stelt. Te lang reecis hadden dui zenden bezoekers van do Nieuwe Kerk zich afgevraagd, waarom dit 'liistoriscli monument nie-t beter werd onderhou den. Maar óók lang reeds was daar de aandacht op gevestigd. In 1913' al hij de behandeling van de Begrooting van Binnenla-ndsche zaken betoogde de heer C. van der Voort van Zijp do wenschelijkheid er van, en de gebie dende noodzakelijkheid om de restau ratie der Nieuwe' Kerk ter hand te ne men, en werd door hem verzocht daarvoor een post uit te 'trekken. De Minister zei-de boe te zullen na gaan of er aanleiding bestond voor het geven van een Rijkssubsidie. Maar bij die toezegging is'het gebleven. In middels geraakte het koor al meel* in verval. De tijdsomstandigheden noop ten liet Ilijk tot bezuiniging en de Kerkvoogden beschikten niet over vol doende middelen om daaruit 'de kosten van restauratie te kunnen bestrijden. In October 1921 vestigde de heer van der Voort van Zijp opnieuw de aan dacht op den onwaardigen toestand, waarin het Koor verkeerde. Op zijn initiatief kwam een nationaal comité tot sjand tot restauratie van het koor. Het plan vond in het land algemeen instemming en er werden Provinciale comité's opgericht. Later vloeiden do plannen der res tauratie van het Koor samen met de plannen voor een nationaal huldeblijk ter gelegenheid van liet llegeeringsju- hileum der Koningin. De Koningin be toonde zich er zeer mede ingenomen uit deze restauratie het nationaal hul deblijk te doen bestaan. Gelden werden ingezameld en thans lean II,M. aansohouwen. hoe'het praal graf van I-Iaï-eu groote u voorzaat voorbaan in een passende waardige omgeving zal staan. Aan een eere plicht en aan ©en plicht van dankbaar heid zal daarmede worden voldaan. Een monument van kunst en van his torie wordt nu weder in eere hersteld. Daarom zal de dag van heden er een zijn die met gulden letteren iu Neder- laud'sgeschiedboek zal worden ge staafd, als een die getuigt dat de liefde voor kunst en historie nog niet is uitgedoofd; da,t het Nederland van de 20ste eeuw wil eeren de groote mannen en vrouwen van het voorge slacht door te maken dab hun graven in een eerbiedwaardige omgeving zijn. En zoo is 't 'dan heden een dag van nationale, beteekenis. Een dag waar aan nog lang zal worden gedacht! Vanmorgen; vroeg al heerscM© in dat anders zoo stille en rustige oude stedeke. Delft, een ongekende drukte. Daar kwamen ze al trein na trein de leden van het 'Hoofdcomibé en van 'do provinciale comité's voor het na tionaal huldelijk én vele hoogwaar- digheidsbekleedets, die de plechtig heid in de Nieuwe Kerk zouden bij wonen. En 'b werd druk in 'b oude Delft! Het stedeke had een feestelijk aan zien. Ook de Nieuwe Kerk, waar straks de plechtigheid zou beginnen. Voor den ingang der Kerk onder den toren Was een baldakijn opgesteld met heesters aan weerszijden. Ook in de Kerk een plantenversiering. Tegen half een gingen de deuren open en kwamen de eersten dor genoodigden tob bijwoning der plechtigheid binnen. En al voller en voller werd de Kerk. Eindelijk naderde liet oogenblik van 'de komst der Koningin. Op de grens der gemeente werd de Vorstin door een eerewaclit uit burgerij en studen ten ontvangen, die H.M. naar de Kerk geleidde. Nadat de leden der vorstelij ke familie waren ontvangen traden zij onder plechtig orgelspel het kerk gebouw binnen. Bij de dan volgende plechtige over dracht, vnn het huldelijk sprak Ds. van der Voort van Zijp een gedenk- woord uit. Toespraak Ds. Van der Voort van Zijp. Spr. getuigde na de begroeting en na aan God de. eere te hebben gebracht, van den dank die leeft in de harben der Nederlanders. Majesteit, aldus spr.-, wij danken U, dat Gij gedurende deze vijf-en-twintig jaren U geheel aan Uw volle gegeven hebt. Gij zijt niet hcop boven dat Volk blijven staan: Gij zijt in geen enkel opzicht vreemd aan dat volk gebleven- Van den aanvang van Uwe regeering af hebt Gü U onder Uw Volk bewogen, en Gij kent het: Gij kont liet iu zijn arbeid en in zijn spe len, in zijn zorgen ep iu zijn lach Gij kent het in zijn roezige fabrieken, en op zijn levendige rivieren, en op zijn vruchtbare akkers. Toen bij de nationale betooging in de hoofdstad des Rijks de duizenden langs U trokken, was. het voor U overbodig, dat vóór elke af deeling het wapenbord uitgedragen werdGij herkendet Uw friezen, en Limbur gers, Uw Zeeuwen en Noord-Hollan ders terstond. Majesteit, wij danken U, dat Gij zoo trouw voor de belangen' van Uw volk hebt gewaakt. Wat aan geeste lijk goed oim Volk rijker kon maken, het mocht zich steeds in Uw war me belangstelling Verheugen. Gij waart gereed om in grooten nood door Uw kloeke daad machtigen steun te verleenen door een nationaal comité, dat terecht het praedicaat „Konink lijk" dragen mocht; Bij zware ram pen, als dijken bezweken, of ellende rondwaarde over de beide, of de storm méér slachtoffers vroeg van ons dap pere zeevolk, waart Gij de eerste om hulp te bieden. En Gij zijt ook, zonder dat de we reld liet bemerkte, de eenvoudige wo ning binnengegaan, en hebt U neder gezet bij het leger van het kranke kind en hebt door Uw troostrijk ge bed en Uw vriendelijk woord haar het sterven verlicht. Majesteit, wij danken U, dat Gij Uw zorg hebt willen wijden aan het verzekeren van de veiligheid onzer grenzen, niet het minst in de jaren, dat voortdurend gevaar van twee kan ten dreigde, en zoowel van U als van Uwer Majesteits Regeering naast be leid vooral zelfbeheersching werd ge- ëischt. Steeds had onze weermacht Uwe Koninklijke belangstelling, waar zij was, en vooralsnog moet zijn, het middel ter handhaving van 's lands zelfstandigheid, inaar inzonderheid toen. Aan die dankbaarheid jegens U zijn Vorstin, Die slechts voor Haar Volk heeft geleefd, en op Wie Haar .Volk steeds rekonen kon, heeft ons volk uiting willen geven, cloor dit gerestau reerde koor p.p te richten als een mo nument. Daarna bood spr- in opdracht van het nationaal comité aan de Koningin namens Haai' volk het gerestaureerde- koor aan. Hij deed daarbij opmerken dat in geestelijken zin de Koningin en de Vader des Vaderlands elkander de hand reiken en dat ds hulde aan de Koningin, tevens een hulde aan ons 'Vorstenhuis is. Als vj'jj volk eeren wij u omdat wij weten dat Uw Huis onze vrijheid op elk terrein steeds handhaafde. Rondom uw troon staan de, zijn wij één volk. Spr. memoreerde dan de aanwezig heid van eenigen uit den vreemde, uit Indië, Zuid-Afrika en Amerika. En na verder uiteengezet te hebben dat de, viering van liet jubileum der Koningin een nationaal karakter draagt, eindigde spr. Wanneer ons volk zich thans "ge kweten heeft vau een duren plicht, door het herstel van dit bouwwerk tot stand te brengen,dan eert het in dit werk ook het Vaderland. Majesteit, Gij hebt dezer dagen ge toond, dat Gij Uw dienaren niet ver geet, waar hun de krachten ontbre ken om U te komen huldigen. Gij hebt ons een wenk gegeven, en wij heb ben dien verstaan- Van Karnebeek, de Savoring Lobman, en laat mij als- derde moge noemen E. Graaf van Bylandt. thans elders vertoevend, hoe verschillend in politieke opvatting zijn die staatslieden,' die 't welzijn van het Vaderland bij alles voorop stel den. Wij naman hun tróuw ten opzichte 'an Vorstin, Vorstenhuis en Vader- and ons ten voorbeeld. De jongeren oepen wij op om de gelederen te sluiten. Aan onze kinderen zullen wij vertellen Gods daden in onze his torie, door Oranje verricht. Zoo rijen zich de geslachten aan een, als een wacht rondom Hare Ma jesteit Koningin Emma, Die Haar Volk zoo trouw heeft^geleidrondom Hare Majesteit Wiiheïmina, Koning in der Nederlanden, Die staat in het midden van Haar groote taak; en rondom Juliana, Prinses van Oranje, voor wie nog een heerlijke roeping on- Èn zoo gaan wij met U do toekomst tegen onder de tonen van het lied des geloofs Mijn Schild en mijn Betrouwen Zijt Gij, o God, mijn Heer! wetend dat de Potentaat aller Poten taten ons helpen zal. Uit naam van het Vaderland, 'en ten blijlce van dankbaarheid en vereering jegens Zijn Vorstin, leg ik dezen lau werkrans bij het eeremonument van het Huis van Oranje neder." Toespraak van de Koningin. H.M. de Koningin antwoordde als volgt: Mijnheer de Voorzitter, In deze voor mij onvergetelijke ure zij mijn eerste wooi'd van diepgevoel den dank aan mijn gelieele volk voor de gansch bijzondere wijze waarop het zelve mij met zoo groote geest drift van zijn toewijding en trouw heeft blijk gegeven en de thans achter ons liggende weken tot ene nimmer te vergeten hoogtij voor mij en de mijnen heeft gemaakt. Niet minder warm is mijn dank aan allen die de van zooveel kunstzin getuigende res tauratie van dit koor hebben tot stand gebracht als blijvende herinnering aan mijne vijf en twintigjarige regee ring. Ook U, Mijnheer de Voorzitter, betuig ik mijne erkentelijkheid- voor do gevoelvolle woorden -tot mij ge richt. Mijn volk heeft een zeldzaam fijn besef getoond van hetgeen mij hinds aan Willem den Zwijger, wieus gees tekind ik mij in meer clan één op zicht gevoel. liet ware in strijd met zijn willen en etreven hem te eeren, of lof toe te zwaaien; immers onze historie is Gods werk' én in dit licht zag hij de feiten. Juist dat Godsbe- stier heeft de gedachte die in zijn denken ontsproot in ons Vaderland doen worbelschieten, haar gesteld tot eene waarheid waarop zoowel het ge bouw van den staat als het rechtsbe wustzijn der natie rusten. Uit de treffende hulde, alhier door zoo zeer verschillende geledingen der bevolking gebracht, zie ik dat die 'aarheid begrepen en beaamd wordt a ik dank allen voor de bevestiging daarvan op dit oogenblik. Deze breede en diepe gedaohte bindt Nederland en Oranje en omgekeerd Oranje aau Ne derland. Ik dank God voor dien band in staat stolde menig gevaar te trotseoren. Nu wij geschaard slaan om de rust plaats van Willem van Oranje en diens nazaten, die in zeer onderschei den tijdperken onzer geschiedenis hun ne krachten mochten geven aan de zaak des Vaderlands, onbvalle mij een uit 'het hart. gewelde kinderlijke hulde aan mijn diepbetreurden vader die mij vooraf ging en voorging in het hooghouden der aloude tradities en aan haar die zijne'voebstappen drukte en wier tegenwoordigheid mij met dankbaarheid vervult. Met_ blijdschap begroet ik de afge vaardigden van mijn volk, zoowel die uit de elf provinciën als hen die van de deelen van Nederland van overzee tot mij kwamen en die mij daarmede opnieuw blijk gaven van de hechte saamlioorigheid des Rijks. Hierbij gaan mijne gedachten ook uit naai* onze landgenooben die nipt in het Va derland wonen, maar mèb woord en daad iu deze dagen bewezen, met ons mee te leven. Ook de gasten verte genwoordigende ónze geest- en stam verwanten in den vreemds heet ik van harte welkom. Te zamen hebben wij rijke stof- tot roemen in Gods trouw die menigvul dig verhoord heeft cle be'de door den stervenden Vader des Vaderlands ge stameld. God heeft zich over het volle an Nederland ontfermd niet alleen a het verleden doch cok in den tijd die ons allen nog zoo vcrsch in liet geheugen ligt.' Verleden en heden rei ken elkander do hand. Ons volk heeft iu de geschiedende eeno roeping "uld. Onze vorsteling tegen vreemd jewel d, d-T heiligste rechten en vrijhe den die wij daardoor mochten verwer ven, waarvan allen binnen onze gren zen de. zegeningen ondervonden, de groote mannen waarop ons volk schier op elk gebied mag bogen en die ons land tot wereldvermaardheid brach ten, dit alles heeft ons in staat gesteld die roeping to vervullen, ja nog meer, ook andere volleen hebben daarvan den zegen ondervonden. Ook thans en voor de toekomst is. er eene taak voor ons weggelegd, zoowel binnen eigen gebied als in het groote gezin der vol keren. Mochten wij allerf, ziende op den Vader des Vaderlands en willen de ons zelf zijn en blijven, onverpoosd voortbouwen op de grondslagen door hem gelegd en puttende uit de schat ten, ons door een groot voorgeslacht nagelaten, vooraangaan op den weg van beschaving en vernieuwende kracht _en met de hulp van God liet woord in toepassing brengen: „Wees een zegen".. Rondgang door het gerestau reerde Koor. Het persbureau Vas Diaz meldt ons Ons_ werd cle gelegenheid geopend. het Nationale Huldeblijk te bezichti-, gen- Onder leiding van den architect den heer H. v. d. Kloot Moijburg werd door het gerestaureerde koor een rondgang gemaakt. Bij de restau ratie zat de bedoeling voor het ge heel te herstellen als- karakteristiek handwerk in tegenstelling met de moderne bouwkunst, die in alles het machinale vertoont. Bij liet afpel len der muren bleek dat de steenen oorspronkelijk gevoegd waren. Door het aanknopen van partijen oude iteen van de doorbraak in Den Haag m dc brand bij de Ned. Herv. kerk te Bergambacht, kon mep het geheel naar oorspronkelijk plan horstellen. Men heeft in de kerk een houten schijngewelf aangebracht en zoo op listige wijze de kap aan het oog ont trokken. Verder werd een eikenhouten be schieting aangebracht, geheel met ko per bespijkerd. J.n de kap zijn vier door den beeldhouwer van Lunteren gehakte beelden aangebracht, voor stellende, do geboorte, de levenskracht de ouderdom en de dood. Bij de res tauratie bleek drievierde van den na tuursteen beschadigd, waarschijnlijk door een brand in 1537. Het profiel was niet meer te her kennon en de kapiteelen moesten bij kans alle worden vernieuwd. De be doeling was niet te phantaseeren in ouden stijl, maar alleen in dien stijl te restaureeren als men zekerheid dat het oorspronkelijke zoo was geweest. Het triforium is bij de restauratie de coratief bekroond. Alle ramen zijn vernieuwd. Sommige bleken dicht gemetseld te zijn. Do decoratieve beschildering is ingebracht'door den schilder Jacob Por, die dit geheel uit do hand heeft gedaan volgens detailteékening. De beschildering van het plafond is in rood, groen, bruin .en wit aange bracht, naar ontwerp van Prof. Ode. De restauratie is nog niet geheel ge raamd, maar door do toewijding der ioo werklieden kon in 5 maanden tot stand komen wat anders 5 jaar zou vereischt hebben. Het koor der kerk is door de restauratie in één woord schitterend ge worden. Zulks valt treffend op wanneet men de kerk zelve in haar aloude witte kaalheid ziet. Naar we vernemen ligt het in de bedoeling van de Hollanders iu Amerika dat zij de gelden sullen 'bijeen brengen voor de restauratie van het dwarsschip. Sommige gewelfsribben zijn wel zo c.M, opgevijzeld, wat men eerst voor onmogelijk hield. De tussdhenliggende velden zijn uit de hand rond gcmeuseld.. Het geheel hield daardoor haar aloud karakter. Komt zulks tot stand dan zal met de restauratie daarvan en het gereed maken van den buitenkant wel twee jaar heengaan, aangezien nu in veel langza mer tempo kan worden gewerkt. Ook .is in groote trekken een plan ontworpen om in het midden van het koor een trap aan te brengen naar de- ondergrondsche vestibule die naar den grafkelder voert. Thans komt men door het wegnemen van een steen in den linkerbovenhoek van het koor in den. grafkelder. Rest ons neg te melden dat het gekleurd en gebrand glas in de kap- rsmen is vervaardigd in het atelier van den heer J. Schouten, te Delf:. Dc groote ramen zijn tijdelijk met noodglas bedekt, teneinde het licht wal te temperen, maar het comité hoopt dat de giften nog zóó ruim zullen vloeien dat ook deze ramen van gebrand glas zullen kunnen voorzien worden Het ge heel overziende mag worden gezegd dat deze restauratie een waardig stuk na tionale bouwkunst op haar best is en een kostbaar geschenk van het Nederland- sche volk aan zijn jubileerendo Ko ningin, MAARLEMSGHE ORKESTVEREENIGING Door 'liet bestuur der H-aarlemscho Or- kost-Vereeniging zijin thans emallle recla meborden besteld, die op verschillende in het oog loopoude plaatsen zullen wor den aangebracht. Het eerste dier borden is thans aange bracht op den blinden muur van het huls v-a/n den ijverigen penning meester in de Emmastroat. Het bord is wit email'.e met zwarte let ters en de twee bekende schuine roode strepen (de vlag van de Haaïlemsclie Or kest Vereeniging). De tekst luidt als volgt: Ieder oprecht Haarlemmer behoort lid te zijn van de Haarlemsohe Orkest-Ver- eeniging. Voor bet lidmaatschap 1308 .opbellen. DE MAANDAGMARKT OP DE GEDEMPTE OUDE GRACHT. Wij ontvingen nog eenige stukken over de markt. De heer H. ,T. Wijkhuizen schrijft o.m. „Andere terreinen als b.v. do Nieuwe Gracht, Parklaan e.d., aan heide zijden zijn blijkbaar niet opgemerkt al waren ze geschikter. De gemeente blijft door de markt be slag leggen op 1/6 van het arbeidsveld der zakenmansoli&xi, want transport van 011 naar de zaken is op Maandag per vervoermiddel uitgesloten. Toch ware een oplossing te geven, die hoewel geen opheffing dan toch belang rijlko verlichting zou brengen. Op som mige punten toch staan 4 rijer, kramen .waartusschen eon tram, met groote moeite voor den wagenbestuurder, zich geluk- kfg zonder ongelukken doorwringt. Wan neer nu de markt, die tocli al aanmer kelijk verlengd is, groeide van Nassau- plein over de geheels Oude Gracht tot het Spaarae toe, zou het m.i. mogelijk 'worden in plaats vain 4 rijen kramen hoogstens 2 rijen te plaatsen, zelfs liicr en daar met tussclicnruimte, waardoor de overlast, tha-ns ondervonden, belangrijk sou beperkt worden, en de gemeente de ontvangstpost .voor staanplaatsen en andere voorduelem gehandhaafd zou kun- De firma \V. Slegtkamp v.h. J. W. Veld heer merkt op „Op marktdag is onze werkplaats vol komen versperd en afgesloten, zood.U het niet mogelijk is. met opa handwagen iu of uit te rijden en onze weikzaumhe- deu zijn niets steeds zoo te regcleu, dat wij eiken Maandag missen kunnen voor het afleveren of. halen van werk." De N.V. Woning Inrichting Joh. Neder- koonn en Zoon merkt 'het volgende op over do totale ongeschiktheid van de Ged. Oude Gracht tussoheu Zijlstraat en Verwu'.ft voor markt. Een eenvoudig re kensommetje zal dit verduidelijken. Deze weg, óén dor fraaiste en breedste straten onzer gemeente, is op het breedste deel 27.50 M.,'nan beide zijden voovzien van een breed trottoir, te aaiiiron 6:80 M. breed Voor verkeersweg blijft dus over 20.70 M, Hiervan wordt op marktdagen voor 2 dubbele rijen kramen of stallen in be slag genomen 13 M., blijft als rijweg over 7.70 M. Deze overblijvende breedte moet dienen voor' liet tramverkeer naar c-n van Overveeu, voor alle rij- of voer tuigen, de elegante lastauto's inbegrepen, fietsen enz-, waar tussehen zich nog êen menigte voetgangers moet bowegen. Wanneer beide trams elkander passee-1 ren (er ligt dubbel epoor) hebben deze eon breedte van 3.70 M. tezamen moodig, dnm blijft als rijweg over de kapitale breedte vau 4 M., dus 2 M, ruimte aan elke zijde tussehen de pusseereude tram en de achterzijde der stalletjes. Van die 2 M, .Wordt nog een deel gebruikt door de marktkooplieden voor het neerzetten vau kisten enz. Dat daar met het zoo druikke verkeer nog geen grootere onge- lulkken gebeurd zijn, behoort tot ,1e wonderen, De Directeur van het markt wezen is echter een andere meening toe gedaan. Hij wil de markt daar Ier plaatse bestendigen. (Zeker tot er zeer groote on gelukken gebeuren.)" Wij achlen de zaak 'hiermede voldoende bekeken en 6iuiion de discussies. Red. H. D. PERSONALIA. Bij kon. besluit is herbenoemd als lid, tevens voorzitter van den Voog dijraad te Haarlem mr. p. Tjeenk Willink, wonende te Haarlem. Uitgaan DE HUWELIJKSBARO METER. Zondag 23 September zal de N. V. I-fet Schouwtooneel, directie Adr. van der Horst ©n Jan Muscli in den Haar- lemschen Stadsschouwburg een op voering geven van De Huwelijksbaro meter, het blijspel dat bij cle laatste opvoering te I-Iaarfem ee-n zeer groot auoces bad, toen Jan Museh voor het eerst de hoofdrol in dit stuk vervulde. HAARLEMS CHE JEUGDKERK. Men deelt ons mede-, dat a.s. Zondag 10i uur in de W'aalsche Kerk (Begij nehof) zal spreken Ds. A. Adriani uit Utrecht. Deze samenkomst is bedoeld voor jongens en meisjes van 14—18 jaar.. I11 het tijdvak 115 September zijn aan de gem. zweminrichtingen in to taal 2708 baden genomen, verdeeld als volgt: Inrichting Iloutvaart. Heeren Dames Abonué's 618 358 35 ets baden 9 4 10 ets. baden 88 82 Kosteloos baden 467 369 Inrichting Delft* Abonné's 35 ets. baden 10 ets. baden 1182 813 Heeren Dames BLOEMEND AAL. OorköAdo. Het Hoofdbe stuur van de huldigingsfee-stcn te Bloemendaal heeft aan alten, die medegewerkt liebben aan het welsla gen ihui de feesten een reproductie doen wekotuen, van de oorkonde, wel ke aan den burgemeester is aangebo den. Verloting'. De verloting van de overgebleven bazaargoedoren van de Vereeniging voor liet Jeugdwerk te Bloemendaal zal plaats hebben op Dinsdagavond a.s. om 8 uur in Mara- natha. De opbrengst dezer verloting komt ten goede aan het on te richten gebouw voor het Jeugdwerk. HILLEGOM. DE JUBILEUMFEESTEN. De uitslag van de volksspelen op het terrein bij de nieuwe- haven ie: Muiltje lcopen 1. M. Aarts, 2. L. Sieeker, 3. M. Verkerk. Steltloopen 1. P, Copini; 2. Joh. van Aalst; 3 L. van Toledo. Wedloop met eieren: 1 u R. Rijplee- ma; 2. C. Uitenckal3. N. Busulder. Touwtrekken1. B. Lieverse2. G. Heemskerk. "Wielrijden op de. plank door meis jes 1. J. Besselsen; 2. C. Spiering; 3. B. Veen; 4. A. van Sleen5. L. Süreijlc, Mastklimmen1. B. Ga,ljaard; 2. H. Potman. Tonnetje rijden door jongens: 1. A. van Biezen2. *C. v. d. Meij3. Th. van Houten4. Willeniséu5. C. Heemskerk. Boegsprietloopon1. M. Huisman; 2. W. J. van Biezen3. I.. v. Enge len Wedloop met hindernissen 1. L. v. Tolido2. A. Vreeken3. L. Koek. Driebeenloopen J. Blokker-en E. Duinkerken 2. A. Tobber en J, Tob ber; 3. J. Yerbrugigen en J. Verbrug- Wielrijden op de plank door jon- ns1. M. Besse'een2. G, Veen 3. J. Brussee4. N. Jongkind5. P. Car lo!. Tobbesteken: 1. G. Jansen; 2. J. Tesselaar3. G. Fransen. Tonnetje rijden dcor meisjes": 1- B. Paass2. G. Koop 3. F. Versteeg 4. .1, Blokker5. J. Husemeijer. Een telegram van hulde is gezon den aan H. M. de Koningin en een van dank aan den Sohout bij Nacht te Heldor, voor de vliegdemonstratie. Uitslag van den etalagewedstrijd I. J. P. Alleman2. W. van Dooren 3..Ab. van Zanten; 4. H. Kraay; 5. W. P. van Houweninge. Donderdagmorgen was het weer nog slecht, veel regen. Langzaam beterde het en niet wat vertraging konden de versierde rij wielen de revue passeeren en de ring- rijderii op de Van den Endelaan be ginnen. Er was veel belangstelling. Uitslag versierde rijwielen- L. Kraak en IC. A3per le prijs; M. Kla- en W. v d. Poll, 2e- prijs J. Aay 3e priie. Uitslag ringsteken heerenI. L. Kraak, 2. J. Versteeg, 3. G. Boerse. Dames1. Schrama-, Z. M. Schoon- derbeek, 3. M. Spierings. 's Middags' trok de Historisch© en Allegorische optocht door de ge meente. Bii de openbare school word hij opgesteld en daar was het een dnikte van belang. Na de verklaring der personen en groepen uit het histo risch© gedeelte, welke vroeger in dit blad is gegeven, is. een beschrijving overbodig. De cosbuurus waren goed verzorgd, hel geheel was een getrou we weergave van de gescliiedeuis. Mej. van Oostveen, de leidster lioefb fan lia-ar arbeid gehad. In het allegorische deel kwa men mooie wagens en leuke groepen voor. Wij noemen bloembollenbe drijfCb.r. Oranje-vereeuigingZong- vereenigingChr. Vrouwenbond Kr. D O. Werkmansbond, enz. Groot was de «toet piet. maar over het algemeen wel mooi. Alles had een ordelijk verloop. Het bestuur en ue> leidster gingen in rijtuigen voorop. De Harmonie op een wagen zorgde voor muziek. Het weer liield zich nu gelukkig* _-oed. Op straat was het druk en vroo- ïijk,. Z ANDVOORT. Zandvoort Noord. Op de terreinen ten Noorden van de spoorlijn zulten bin- men wij korten tijd een honderdtal wo ningen staan, gebouwd door fle hoeren Bluys en Schuur, den heer Tea Broche en de bouwvereeniging Eeivdiachi maakt Macht. De Gemeentebedrijven zorgen nu voor deai aamleg van gas, waterleiding en ïiolnering. De huizen voor gas en wa terleiding worden 'in eigen beheer ge legd, terwijl ma openbare aanbesteding de rioleeringswerken voor f 23887 gegund werden aan den heer P. J. de Groot te Heemstede. Do winkels aan den Strandweg. Nu het seizoen afgeloopen is, is dadelijk met dein houw der winkels aam den Strandweg begonnen. Het talud wordt tegelijk met den Strandweg afgegraven en het zand naar het strand gebracht, "Waar reeds voel voorbereidende maatregelen als het malton van kozijnen enz., genomen waren, zullen de winkels voor den winter wel klaar zijii. Natuurlijk worden zij eerst bij liet begin van het volgende seizoen geëxploi teerd. Acoordeon-olub. De populaire Accor deonclub, directeur de heer Paap, heeft een vaandel gekregen. Op éen binnenkort te geven feestavond zal het officieel ont huld worden. Een gift aan hot Burgerlijk Armbestuur. Van ecu dame, die dezen zomer als badgast- op Zandvoort vertoefde, ontving de penningmeester van. het Burgerlijk Armbestuur als uiting van haar tevre denheid, f 25. VBLSEN. Het gamoonteverslag over 1922. Het is eigenlijk een beetje herkauwen wan neer in' September 1925 mog mededeolin- gen worden gedaan over dingen, die m IS22 in de gemeente Veisen geschied zijn. 1 Het zou evenwel een onmogelijkheid zijn in Januari al met een compleet verslag t« komen, vooral wanneer dat verslag, gecyclostileerd inplaate van gedrukt ls. Wij ontleenen aan het verslag dc volgen de gegevens: Bevolking: op 3X Deo. 1921 14413 xn. en 14285 vr., totaal 23693, op 31 Deo. 1922 vermeerdering dus van 522 inwoners. Huwelijken werden in totaal 270 vol trokken; terwijl vijf echtscheidingen wer den uitgesproken. Het sterfleoijfer was 8.39 fl&21 8.92), het geboortecijfer 23.07 (1921 28,11). Gemeente rekeningDeze sloot met een batig saldo van f 197.433.071/2. Politie: Wegens misdrijven werden 269 processen-verbaal opgemaakt, wegens overtredingen 2211. Er zijn nog moer oijfere, die belangrijk genoeg zijn vermeld to worden, wij ko. men daar nog Wol op terug. Over 't alge meen zijn eohtcr do zaken, die vermeld zijn al door ons bekend gemaakt. Het nieuwe Consultatiebureau. Mert schrijft ons: Het nieuwe Consultatiebureau aan do Briniostraat to Velsoroovd, uitgaande van de Vereeniging lot bestrijding der tubor- i'ulose, in onze Gemeente', zal Woensdag 26 Sept.. a.s. met een rede van onzen Burgemeester officieel in gebruik worden genomen. Teneinde ieder, die in dozen nuttigen arbeid belang eteli, gelegenheid te geven, de inrichting to bezichtigen, zal het gebouw tot dit doe-1 geopend zijn den dag daarna, dus Donderdag 27 Sept. en wel 's namiddags vau 2—4 ea van 6—7. Eigenlijk moest ieder, die maar even kon, hier eens een kijkje gaan nemen, 't Blijkt immers telkens, dat dit nuttigo werk nog niet de bekendheid en belang stelling geniet, waarop het aanspraak mag maken. iLaat het verder voor degenen, die het nng niet, of niet goed mochten weten, nog eens gezegd zijnEiken Woensdag van 2—3 uur (alleen op den openings dag, Woensdag 26 Sept. is er g e e n i t- t i n g) kan ieder inwoner van de ge meente Volsan .zioli 'hier kosteloos laten onderzoeken. Dit onderzoek geschiedt door Dr. Anema vaai Haarlem en heeft voort aan plaats in het nieuwe gebouw aam do Briniostraat (in het verlengde V3n do Willèbrordstraat, vlak bij -het station Veisen.) Gemengd nieuws. DE FIUME-KWESTIE. Betreffende de oplossing vau d© Fiumekwestio verluidt in goed inge licht© kringen t© Belgrado, dat naar het schijnt van Italiaansche zijde een verdeeling van het gebied wordt voor gesteld en wel in dien zin, dat het geheel© achterland bii Joego-slavië wordt gevoegd, terwijl Italië langs <1© zeekust een corridor naar de stad Fin- me zou krijgen. Tevens zou aan Joe goslavië het volledig gebruik van de haven gegarandeerd worden. TER DOOD VEROORDEELD. De krijgsraad, die het hooger beroep vau den Sen September jl. door den krijgsraad te Dusseldorp.ter dood ver oordeelden student Raabe behandelde, heeft het vonnis bevestigd» AANVARINC. Het Amcrikaansche slagschip Ar kansas" en de torpedojager „Mc Far- land" zijn bij een nachtelijke oefening met elkaar in botsing gekomen. De - torpedojager werd van voren getroffen de brug werd ernstig beschadigd. Het schip vaart onder escorte naar Boston. Drie leden der bemanning werden licht gewond een opvarende van de „Mo Farland" wordt vermist. DE STRIJD IN MAROKKO. Uit Madrid wordt ons gemeld Gene-i raai Aizpuru, de nieuwe opperbevelheb ber in Marokko, vertrekt heden naar Tetuan, de hoofdstad van de Spaansche zone. Hij zal een offensief op de Weslclükc flank organiseeren. Dit offensief wordt dringend noodig geacht met het oog op het feit, dat binnen veertien dagen de Tanger-con- ferentie te Londen zal plaats hebben en Spanje bewijzen moet in slaat te zijn de Noordelijke zóne te besturen Marokko is dc laatste belangrijke overzeesche bezitting van Spanje en hei land wil medezeggenschap hebben ia het'bestuur van Tanger* EEN „VOLKENBON DPARIA". Een man, wiens lot met den Volken-i bond ten nauwste is verbonden, die en eens een' niet onbelangrijke rol speeldo en thans, dank zij den Volkenbond, in liet leven kan blijveD, is de vroegere Bulgaarsche minister cn afgevaardigde bij den Volkenbond Kosta Theodoroff. Men lean van hem zeggen, met een va riatie op Byron, dat hij den eenen nacht als minister insliep en als bedeiaar den volgenden ochtend ontwaakte. Hij ver tegenwoordigde Bulgarije bij den Vol kenbond, toen de regeering-Stamboclijski te Sofia plotseling ten val werd gebracht. Den dag, nadat hij dit nieuws gehoord had, trad Bij af en was nu, in plaats van een hooggeacht diplomaat een arme drommel, wiens leven door de wraakzucht van de nieuwe regeering werd bedreigd. Hij heeft zioh evenwel met groot talent aan de nieuwe omstandigheden aange past en verdient thans zijn brood doordat bij zijn teekcntalent te gelde maakt, door van dc vertegenwoordigers bij den Volkenbond, zijn vroegere collega's, alleraardigste caricaturen te maken, die hij voor billijken prijs verkoopt. „Tk heb mijn .positie nooit misbruikt om mij te verrijken, derhalve ben ik thans geheel en al zonder geldmiddelen," bekende hij een interviewer. Hij is echter voortdu rend bang voor zijn hachje en uitte met een melancholiek lachje de hoop, dat zijn tegenstanders 'niet zoo smakeloos zou den zijn, ihem te Genève te laten ver moorden. LettSM EH Imst „LA GAR?ONNE" VERBODEN. Volgens de „Res.bode" heeft de bur gemeester van Den 1-Iaag de opvoering van de film „La Gargonne", naar liet werk van Victor Marguerite, verbo den. Burgerlijke Stand VELSEN. Bevallen: I. G. Spanjaard-Smit, d. Ondertrouwd: J. Dekker en 'S- L. Hendrickx; W. K. Kempen en G. A. Vis; J. J. Vis en F. M. BQckmann; 1). M. G- Stapper en S. Kat; De Schip per en J. v. d. Zijl; G. IJ. de Boer en li. C. Schoorl. Gahuwd: J. Arends en W. 'b Ilart. BLOEMENDAAL. Getrouwd: B. E. van Sleen.wijk ou M. J. van Striem Geborenz. van N. J. Smit cn G. J. Kooning. Overleden: W. IC. Toutlemondo 76 j. A. vau der Klooster 91 j., P. Eokhaplt 7? jaw.

Haarlem's Dagblad | 1923 | | pagina 11