4 ZEILEÜ Mijn aMeÉwoorta Voe&at in Engeland, De wedstrijden der Haariémsche Jachtclub Nationale Croepenwédstrijden, na tionale cn onderlinge zeilwedstrijden op Zaterdag 22 en Zondag 23 Septem ber op het Noorder Buiten Spaa Zaterdag. Westen tob Zuidwesten wind: ter af wisseling slagregens en stormachtige vlagen. De lucht nu eens grijs, da weer zwart. Het water, de weerspie geling daarvan in nog somberder t' ten, nog meer opgezweept en nog .grimmiger. Daar waren werkelijk zeilers-optimisme en eerlijke zeilers eerzucht noodig, om alles vlot van stapel te doen loopen. Het Zaterdag, programma kon niet in zijn geheel afgewerkt worden, liebzij door gebrek aan deelneming, hetzij door over macht: liet afschrikwekkende, gure, natte weer. De gevolgen Weven niet uit. Een mast, een giek en een helmstok ble ken tegen den drang van de nijdi neervallende vlagen niet bestand. Was liet wonder, dat heel wat wed strijdzeil ëré zich terugtrokken, of den strijd opgaven? De uitslagen van de wedstrijden op Zaterdag luiden als volgt: 12 voets jollen Juniores. I. Antoinette: J. v. d. Stadt, tijd 1.33.40. II. „Snor". G. H. Kaars Sypesteyn, tijd 1.35.23. III. Cieoo V. Brinkman, tijd 1.39.40. IV. No. Elf. C. W. de Visser, tijd 1.41.46, De voorwedstrijd van den groeps wedstrijd in twaalf-voets jollen werd door de H. J. C. gewonnen, met I. C. Pilaar, tijd 1.2.5. m II. W. Blankevoort, tijd 1.21.25. III. A. II. Toewater, tijd 1.22.5, De Z. Z. V. werd tweede. Zondag. Zondagmorgen te 10 Uur startten de jollen, die om den „Inijfé"-prijs zeilen gingen. In dezen wedstrijd moeten de jollen gestuurd worden door leden, jonger dan 25 jaar,, die in 1921 in een National en wedstrijd voor Eenheids klassen nog geen eersten prijs "toehaal den (Juniores) of niet geacht worden reeds geregeld de beschikking te heb ben over een eenheidsklnsse-vaartuig. Als prijs verkrijgt de eerst-aanko- mende het gebruiksrecht van de eiken houten 12-voets standaard jol „Ineke" gedurende het zeilseizoen 1924. Voor den derden keer werd C. Pilaar in de „Ineke" winnaar. Terecht merk te de heer C. W. de Visser, in zijn re de bij de prijsuitdeeling op, dat tegen dit jongmensch maatregelen ge troffen moeten worden. 1-Iet blijft intusschen een „presta tie". Ilij zeilde de baan Jn 1 u. 24 in. 12 eec. Te 10.30 uur knalde het afvaart- schot voor den Nationalen Soheldejol- lenwedstrijd.. Eén werd de „jonge- yeteraan'' Tony I-iin in de „Wildzang" II. De „Rakker" met J. v. 'Bree- aien, tijd 1.16.18. III. Wipidi'i met P, C. de Jongli in 1 li. '18 min. 52 sec. Na deze over het algemeen spannen de race volgde de nationale wedstrijd voor 12-voets jollen, „bemand" met dames. Een gróóte gebeurtenis. Een .gewel dige prestatie, want de mededingsters hadden een zwaren strijd te strijden, hadden haar handen vol, teneinde niet om te slaan, of om 'de boot niet yol te doen loopen, 't Hoentje, met m&j. A. A. Schaf fee do Vries, 6loeg om al gauw na het startschot. Dit feit doet de dames lieelemaal geen oneer aan, want beproefde hee- ren-dinghie-zeilors, moesten Zondag ondervinden, dat de vereende kracht ,van wind en water lien do baas kan worden. Noortje van Broemen, een éérste ijollen-zèilster zij won reeds meer passeerde als eerste de „finish" in ■„Snapje". Een ovatie, die haast in den jaclitenden wind verloren ging viel haar van do zijde van de men- schen, die zicih op de II. J. C. plan kiers bevonden, ten deel (Tijd '1 u. 34 - minuten). Tweede werd mejuffrouw C. E. de Vlieger in ,-Paui" tijd 1 uur 37 minu ten 32_ seconden. Als "derde kwam mejuffrouw Riet Steenman aan tijd 1 u. 43 m. 7 sec. Mej. M. Nunnan van Son plaa.tste zich in de „Peggy" vier, tijd 1 u. 43 min. 8 seci Een dame-lid van de zeilvereeniging s,TIet IJ" werd vijfde (tijd 1.45.56). Een prachtstrijd voor do toe schouwers leverde de 45 M2. klasse op. Het is mooi, om vijf groote, glan zende kieljachten te zien mano&qvree- ren. De groot© witte tuigen togen den donkeren lucht-achtergrond. Do lei kleurige spiegelende kiel komt steeds yoor het grootste gedeelte uit het hn.ast zwarïé water té voorschijn, In déze race brak de „Coppelstocli (met den heer Schuddeboom) den mast. 11 ij had een prachtkans om als eerste 'de finish^ te passeeren. Nu werd de „Loes" één, tijd 1.32.4, gezeild door P. Moolenaar. Twee werd de „Benati" II met den heer B. Fenenga, Tijd 1 u. 32 m. 21 seconden. „Ariel" met den heer M. Koert werd derde in 1 u. 38 in. 5 sec. Te 2.30 uur startten de 12-voetsjol- len voor den strijd om den Verkade- prij-s, die door C. Pilaar in de „Inek< gewonnen werd. Tijd 1 u. 22 m. scc. Kees had zijn dag! J. Slim werd in de „Beatrijs" twee, tijd 1 u. 24 m. 7 sec. Als dei-de kwam de Nelly met M. van Brcemen binnen, tijd 1 u. 24 18 sec. Dc „Geisha" met W. Blankevoort werd vier, tijd 1 u. 24 min. 27 sec. Dan werden cle op Zaterdag be gonnen, groepswedstrijden voltooid.De II. J. C., waarvan de vertegenwoordi gers Zaterdag de eerste drie plaatsen bezetten, verloor Zondag, <m wel zoo, dat als eind-resultaat de Z. Z. (Zaanlandsche Zeilvereeniging) den beker won. Van den groepswedstrijd op Zondag luiden de uitslagen als volgt: I. Antoinette (Z. Z. V.) tijd 1 uur, 1 min. 12 seconden. II. „Tneke" H. J. C., tijd 1 u. 22 Z. Z. V., tijd 1 i 23 s III. „Bor G sec. TV. „Duimelot" Z. Z. V., 1 uur 26 min. 32 sec. V. Peggy, 1 u. 27 Als laatste nummer op het program- a stonden de wedstrijden voor jncht- sohippers in de 12-voets jollen. Uitslag I. Wiebe Blom; IT. Jacob Tuut. III. Piet Rei gel IV. Piet Reigel; Eindelijk 't was Iaat geworden kwam de prijsuitdeeling, door den heer C. ,W. dé Visser met een geesti. speech je onderbroken door hoe-ra's e bravo's van de omstanders. „Toette de Visser, sprekers dochtertje, drukte de lauwerkransen om de slapen der strijders. Besluitend doelen we nog mede, dat een harmonie-gezelschap uit Spaam- dam 's middags de wedstrijden opluis terde. Een woord van lof komt toe aan den onvermoeiden officieeien tijdopnemer B. C. Kievit en zijn assistenten. Wielrljden De wegwedstrijd in het Vondelpark (Van omzeil eigen verslaggever.) Zaterdag dam. had de lste groote int-ema- ti anale wegwedstrijd in Nederland plaats. Aan George Hogcn-kamp (ex- hoofdredacteur van „B. E. M. O.") aller eerst een woord van liulde voor zijn vol hardend werken. Verleden jaar toeh reeds hij het initiatief voor een d-ergelijken wedstrijd genomen, -doch toen. lukte het rog mict en werd 'het plan tot 1923 uitge leid. Dit jaar scheen alles 'vlot van sta-pel te zullen loopen, ra het Vondelpark-bestuur hier in het bijzonder de volijverige penningmeester Jhr. Six, zich zóó voor ile zaak interesseerde, dat het wel slagen moest. Amsterdam's burgervader heeft, r.ooalö bekend, aanvankelijk de zaak op gehouden, door zijn toestemming voor- 3g' niet te geven, tot eindelijk een week vóór den grooten wedstrijd bekend d, dat de wielerwedstrijd gehouden mocht worden. "Wij schrijven dit, om des te meer onze tevredenheid te kunnen uiten over de werkelijk schitterende ot- isalie van dezen eersten grooten weg wedstrijd. Als nien weet, dat rille groote buiLeirlandscho wielerslerrem. meesten tijds contracten voor wekem hebben, is 't een wonder te mooinen, dat zooveel bekende namen aan den start kwamen. Nogmaals hulde dus aan alle organisato- vam deze raoeDan dienen hier ge noemd en hulde gebracht aan alle wer kers tijdens den strijd, als het personeel an de stadion-ibaan en de politie. Voot dn eersten keer ging alle3 werkelijk zéér rdeüjk oir wérd het publiek goed en re clmatig op de hoogte gehouden van den stand van den wielerwedstrijd. Naar sohattimg waren een 7500 a 8000 toeschou wers aanwezig. Jammer zouden wij het inden voor ,het Vondelpark-bestuur, als r nu reeds niet een flink batig saldo 'verbleef. (Wilt wij betwijfelen, als eerst 5 renners betaald moeten worden en dan de reclamekosten etc. komen drukken) Ware het mooi weer geweest, dan zouden zeker duizenden en nog eens duizenden ar het Vondelpark zijn gestroomd. Nu stroomde af en toe de Tegen tijdens do Voor de echte liefhebbers van wie lersport is ibet echteT ditmaal wel'een doorslaand bewijs geweesf, wat énergie, volharding en kracht voor een sportman zeggen willen. Nooit in ons land zagen wij 35 zulke taaie, moedige wegrenners aan het werk. Werkelijk, een wegwed strijd is een evenement 1 Laten de auto riteiten toch. dergelijke, eerlijke kracht sporten nooit verbieden 1 Ieder die Zater dag dén wedstrijd volgde, was vol geest drift. En nu de strijd. Om 2 1'2 uur geeft de voorzitter van het Vonilelparkbestuur, tnr. P. v. Eeghen hot startschot en vliegen de renners weg. Als wij in het nu volgende spreken over één ronde, be toekent dit een ommegang van het park, zijnde 3 1/3 kilometer. Der tig maal moest dus rondgetoerd worden. De baan zag er. de regendagen van laats ten tijd in aanmerking genomen, goed uit. Alleen een klein stukje bij de van Eeghenstraat was slecht. De volgende renners met Wiersma aan den kon, gin gen don zwaren strijd beginnen: Jean Brunier, Viel, Lacquehaye en Cuvelier (wegika.mpioen) van Frankrijk, Richard Go-IIe Kohl, Felix Man they, Beterend, Michael Arthur Korenberg en Siewevt (Duitschland) Nicolaas Franz (Luxem burg). M. G.- Sebbach (Engel-and) Leopold Torecelli (Italië) Juul van Hevel, Pier v. d. Velde, 'T.uclen Buysse, Omer Huys- se, Dossche, Motbiat, G. Debaets, Farmïn Larnbot (2 maal winnaar toer do France) en Julien Volbreeht (voor België) slotte Straat, Bekkering, Ilöhle, Wiersma, Ikelaar, Sohlebaum, v. Melis, Rinus Wiel, Kloppenburg, Paymams en Is eenig amateur (voor Holland). Tn de 2e ronde krijgt Höhle al averij ;m zijn machine, Manthey krijgt ook al maclnnedéfeot. In. de 3« ronde heeft Kohl ketti-ngdefeet oil schreeuwt om zijn hel per. In de 4e ronde krijgt v. tJ. Velde malheur. In de 5e ronde slipt De Vreng, eer op, maar geeft spoedig den strijd op. Lacquehaye krijgt in de 5e ronde defect, v. d. Velde heeft in de Ce ■Qilde voor de 2e maal. pech. In de 6i ronde zakt Wiersma af, dcordat bij op eer leegen achterband rijdt. I-lij houdt nioedis vol, tot hij in do verte zijn helper ine irve kar ziet si aam. In de 7e rondo krijgt Torecelli een Ic-kken band. In de 8e is het Lacquehaye weer. De schelpen, dit ■oor de verharding der wegen werd aan rebxaoht, schijnt een geweldige vijanc ■sta raeebandjes te zijn. v. d. Wiel -krijg' ooik al pech. Dan volgen in de 12e rondt Schlebarum en wederom Torecelli. Do ma gere sterke Italiaan houdt echter vol. Dan noteerden wij nog de volgende pechvogels, in -13e ronde G. Debaets, Melis en even later Dabaets nog eens. Melis idem, irn de 14e ronde, Behrei La mbot en Torecelli. In de 16e row komen, op het slechte plaatsje bij de V; Eeghenstraat drie renners te vallen. De Dultsohers geven op. lor de 16e ronde wordt Golle de dupe van 'ai lekken band. Straat raakt "achter; Motbiat heeft 60e K.M. weer inachinedefect. Ook Sohle baum krijgt weer banddefect en zakt al af. Kohl heeft te kampen met slech te bandon en heeft reeds zijn derde leten. Debaets zakt -nu slerk af. Viel risselt vain machine, doch heeft in volgende 4 K.M. weer pech en zoo blijft liet gaan. -Diverse renners krijgen pech tnoelen rep.areereu. Wat een kracht prestatie om in vollen strijd, aan liet re- paieeren te gaan en weer vol te honden. Dat^ ziet men alleen bij wegwedstrijden, In de 24e ronde is nu de stand: Man- tliey, Belirend, Torecelli en v. d. Velde 9 I.M., Wiersma 12 K.M. achter. De anderen, voor zoover zij iniet uitge vallen zijn en den strijd hebben opgege- gaan bij elkaar aan den Qcop. Tot 12 K.M. vóór het einde gaat -v. Hevel niet tegenstaande zijn machinedefeoten voor- do oh dain krijgt hij ernstig ketting- defect cn is uit de course. 4 K.M. vóór het einde loopt Buysse weg en gaat alleen voorop, achter hem. komen op 100 Meter Viel en ■Cuvelier I-Iuysse on Dossche, daarna op 3/4 ronde Maas en Ikelaar, 50 neter daarachter v d. Wiel en op 1 ronde achterstand komt Kloppenburg. I-Iet gaat mu Bpajman. De Belgen I-Iuysse en Dossche zetten er alle3 op, om in de laatste 3 K.M. hun landgenoot, den vluch teling Buysse weer in te halen hetgeen werkelijk 800 meter vóór de finish gelukt. De uitslag is: 1. Omer I-Iuysse, min. 53 sec., 2. Lucien Buysse, 3. Dossolie. 4. Ikelaar (3.3 K.M. achter), 5, Maas (amateur idem), 6. v. d. Wiel 3.3 K.M.) 7. v. Melis (idem), 8. Cuvelier (41/2 K.M.) 9 Kloppenburg (idem). De gemaakte tijden zijn: 10 K.M. 18 i. 27 sec., 20 K.M. 35 m. 46 sec., 30 K.M. 52m. 21 sec., 40 K.M. 1 uur 09 m. 37 sec., 50 K.M. 1 -u. 26 m. 47 sec., 60 K.M. 1 u. sec.. 70 K.M. 2 u. 01 m. 40 sec., 80 K.M. 2 u. 17 in. 56 sesc., 90 K.M. 2 u. 35 59 sec., 100 K.M. 2 u. 53 m. 53 scc. Wielerwedstrijden op de Germaan-Baas! (van omzen eigen medewerker.) DE WEDSTRIJDEN WEDEROM UITGESTELD. Zondagmiddag peddelden wij weer te vergeefs maar do wielerbaan in Bloten. Toen werd ons meegedeeld, dat de wed strijden worden uitgesteld,, omdat de baan nog inat was.'Bij nader informatie bleek ons, dat dit atlassen reeds te 1 uur was geschied omdatgeen wedstrijd commissarissen aanwezig wareu i) O.i, wedstrijd niet afgelast worden, vóór 2 uur. Ook" op dat uur 'of hoogstens een 'kwartier vóór den aanvang behoi wedstrijdcommissarissen toeh eerst - wezig to zijn. Do renners beweerden, dat de baan berijdbaar was, maar dat er voldoende publiek aanwezig was te 2 uur.en daarom de wedstrijden li. werden uitgesteld. Wij laten Lu liet mii den, of zij gelijk hadden, omdat de baan afgesloten 'was en wij ons dus niet per soonlijk konden overtuigen vam den toe stand van do baan. Te één uur was hel droog, te 2 uur en 3 Uur was het óók nog droog, dus zou de baan nog mat moeten zijn geweest van den regen dor vorige da gen èn Zondagochtend. IIoo dan ook, wij hopen niet, dnt het bestuur van de wie lereeniging „Do Germaan" haar baan ge bouwd heeft om geld te verdienen alleen (hetgeen altijd van andere baandirecties door bovengenoemd bestuur werd afge keurd), maar hoofdzakelijk om de sport, de mooie wielersport te dienen. Secretariaat: Tempeliersstraat 38. I-Iet. clubkampioensdliap, lange af stand, dat Zondag zou worden verreden, is in verband met bet sleohtc weer to nader te bepalen datum uitgesteld. Di vergaderingen dezer vcreeniging worden voortaan gehouden op Woensdagavond half g in café „Korenbeurs", aan hel Spaarne. De heer W. Dilmar, donateur, is wer kend lid ge worden. H. S. V. DE KAMPIOEN. Door do slechte weersomstnndighe- '■tleii is de 1 K.M. handicap, welko j.l. Zondag zou gehouden worden, uitge steld eh zal nu op een nader to bepa len datum plaats hebben. Om dezelfde re-donen zijn de kam pioenschappen over l en 25 K M., wel- !ke op 25 eu 20 Sept. bepaald waren, 'uitgesteld en zullen deze 1111 op 7 Octo her des morgens 10 uur gehouden wor den terzelfder plaatse als per agend, vermeld is. Paardensport DE DUURSTE SPORT VAN ALLE. Wij licbben in de laatste nummers zoo nu en dan het een en ander medegedeeld o.ver dc paardensport, zooals de Ameri kaanscbe reis van den vermaarden Pa pyrus, de snelheidsrecords va.11 Mumlaz Mahal, bijgenaamd het „gevlekte wón der". Daardoor is het denkbeeld bij oais opgekomen \v«t meer te vertollen over deze duurste sport -in alle, die lil om land vrijwel niet meer bestaat, niet iu dc eerste plaats vanwege do duurte, maur meer in het bijzonder door het verbod van wedden. Het is wel een merkwaardig feu overigens, dat paardensport niet kaai bloeien zonder totalisalor of bookmakers, In Engeland bloeit ze, want hel geheele Engelsche volil; wedt op paarden, hoewel tenslotte maar een klein percentage in de gelegenheid is, of zelfs maar lust heeft, do races te bezoeken. De meeslo wedders hebben htm eigen bookmakc-r, die (lel tig kantoor houdt ergens in de City met een geheele serie telefoonlijnen, waar langs de orders voor weddenschappen voortdurend toevloeien. Zooals wij elders iu dit nummer vermelden, hcel't, 17 van het geheele reusachtige telegrafisch verkeer in het Yéreenigd Koninkrijk be trekking op paaruenraces. Voor het oyer- groote deel dus telegrafische opdrachten aan bookmakers, die, duizenden eterk in aantal een weelderig bestaan leiden en. bijna altijd aan het langste eind trekken van de honderden millioenen, die zij per jaar gezamenlijk omzeilen. Deze alge meene weddorij maakt liet mogelijk, dat in Engeland dagelijks races gehouden kunnen worden. De kranten worden des avonds bij duizenden, nog warm van de uit de lianden der schreeuwende jongens gerukt, enkel en alleen op te elk, die Londen bezoekt, kent de groote biljetten der avondbladen met de ver melding, In reusachtige letters: „All the winners". De paarden eigenaars wedden self natuurlijk het hardst en niet altijd op hun eigen paarden. Verder worden do renbanen nog bevolkt door z.g, „tip sters", d. w. z. lieden, die tegen een vergoeding afstand doen van de bijzon dere informaties, die zij over den vorm en de kans van verschillende paarden kunnen of althans beweren te kunnen 11. Hierdoor en met dagelijkseh ver schijnende pamfletjes en cle annwijzin- in de sportbladen, wordt het wed dend publiek ingelicht, zonder dat het er op den duur veel heil uit trekt. Er wor den natuurlijk weleens fortuintjes ver diend, maar in den regel is toch de wed der da verliezer. Men heeft onlangs in Engeland getracht, twee nieuwigheden lauceeren, namelijk de toialisator en belasting op het wedden: Beiden zijn mislukt, het eerste door het conservatis- van den Engelschman, het tweede door den afkeer voor -nieuwe belastingen, die niet alleen aam het Engelsoho volk eigen is. De totalisalor is een inventie van de Fransohen, die ook hun paardensport weten to waardeeren. Ook Parijs heeft, eenigc renbanen in de naaste omgeving, die elk met een anderen dag, ervoor zorgen, dat de P-arijzenani- dagelijks zijn weddenschap je kan hebben. Maar hier bestaat de bookmaker nïct. De ioialïsatoT 13 een staatsinstelling en' het bedrag, dat de republiek jaarlijks uit da goklust van het publiek haalt, is lang niet ge ring. Dit totalisatorsysteem is zeer een voudig. In ecu groot aantal kleine hokjes worden kaartjes van 10 en van 50 francs verkocht. De totale opbrengst van den verkoop op een bepaalde ren, wordt na aftrek van de 10 voor den staat, uiige keerd aan heil, die kaartjes gekocht héb ben met liet aiummer van het winnende paard; terwijl premies overschieten voor dc „plaatsen" nl. no. 2 en <no. 3. "Wan neer men ecu kaartje koopt kiest men uit de nummers, ide corresponederen met de de nummers, die correspondeeren met de het programma. Is er nu een bepaalde fa voriet, dan zullen zeer velen een kaartje met -diens minimier koopen. Wint dit paard -tenslotte, dan moet de opbrengst ook door velen gedeeld worden en men krijgt hetzelfde resultaat als bij de book makers, kleine opbrengst wanneer de J:i- vorict wint, groote verdienste, waarneer een „outsider" hot eerst binnenkomt. Daarbij lean men „gagnaut" (winnend) en „place" (plaats) 6pelen. Wanneer een „gagnanl"' genomen paard no. 2 binnen komt; is er geen winst, wanneer een „place" gekocht -paard wint is er wel wat te lialen en ook, wanneer het dier tweede, of zelfs, wanneer meer dan vijf paarden meeliepen, wanneer het derde aankomt, „Place" geeft dus meer kansen, maar het wordt ook lager betaald. Duitschland heelt zijn groote rennen, ook mu mag, in Oostenrijk is de paardon- rensjiort in eere, Itaiiè, Sjiamje, België Amerika, overal doet men er aan. Neder land is met zijn verbod wel een -uitzon dering, maar (liet valt niet te ontkennen, dat een dergelijk verbod zijn goede uit werking heeft op het moreel vam, het volk, vooral als dit zoo goklustig is aan gelegd, als altijd van ons volk wordt beweerd. Natuurlij'k kan het exploitecron va een renstal op meer of minder uilgt breide wijze worden opgezet. Maar als liet grootsch gebeurt, zijn de kosten buiten gewoon hoog. De Hertog van Portland, -"en der bekendste renstaleigenaars ui En geland heeft weleens beweerd: „Ik ken ,ceii sneller weg maar het armhuis, dan i>ct exploiteeren van een renstal, tenzij de eigenaar een hodemlooze beurs heeft. E11 dan nog is -het een dwaasheid." Deze qualifieatie, die ook zelfbeoordeeling is, Ls dus lang niet malscb. Een ander E11- Sclseh edelman Lord Falmouth won 3 1/2 mij'lioen met wedden, maar zijm onkosten waren zoo reusnclitig dat hij, om zich van dan ondergang te redden, -al zijn paarden moest verkoopen. Een -derde eigenaar bekende onlangs, dat zijm stal in een jaur 600.000 gulden had gekost en het hem slechts dank zij een aantal go-, slaagde weddcDschappeu gelukt was, de inrichting in stand te houden. Het bezit van succesvolle paarden, win ners van Derbies, St, Légers, Grand Na tionals, Grand Prix de Paris en derge iijkc beroemde races, is natuurlijk aiiet oavoordeelig. Niet in de eerste plaats om de prijzen, die de "belooming zijm voor het winnen vau dergelijke wedstrijden, inaar om de waarde, die dergelijke paardem krijgen ,voor de teelt. Over het algemeen echter is de paar denrensport ecu te kostbaar vermaak en de liefde voor dezen tak van sport moet den reneigeuaars wel sterk in het bloed itlen, dat zoovelen hunner kalm door- ami jaar in jaar uit reusachtige bedra- en -bij ie passen. Een volgend anaal zullen wij het een en nder vertellen over de belooning der jockeys. Dramalische rubriek. Earsfc dacht ik liet niet te doen, maai- tenslotte heb ik toch nog be hoefte eenigc laatste woorden "lot 11 110s steeds zc-olaiiy als het duurt mijn medestervelingen, tc spreken. Al was het alleen maar orn u te waarschu wen. Mijn dokter rcgl, dat het 6poeüig over zal soijn. In goeden zin zegt hij. Wat hii werkelijk bedoelt, is dat mijn anrdsch. lijden niet lang meer zal du ren. Ik weet he-1. Ik voel het in mijn gebeente. Enfin... het zal een bevrij ding wezen. Ik 1 Iff op den divan bii het venster, terwijl ik deze woorden schrijf. Bui ten schijnt de zon heilder, neen, het recent pijjye-stelen neen do zon schijnt ik kan het niet meer bij houden. Hel wisselt te gauw. Nooit meer zal ik mij, op mijn rug iu het duin liggend, door de zon kunnen l i ten roosteren. Om oprecht te zijn, moet ik er bijvoegen, dat ik er geen behoefte aan heb, Ik zal eenvoudig blijven liggen, waar ik nu ben en wachten op het einde, zoo nu en dan bleekjes glimlachend, zooals zij doen in romans, om to toonen, dat ik het afscheid niet vrees. Ik geloof yiet, dat iemand ooit In zulk een vreeselijken tóestand is ge weest als ilc. Ik hoop het niet. Ik heb roeiers-knie, crioketers-spitin-den- rug, zwemmerskramp, tenniselboog. ping-pong-pip en "eeït vreeselijke pijn iu den nelc, waar Suze hem ïnet een tennisbal heeft geraakt. Opdat mijn nabestaanden zullen weten, waar do schuld aan mijn de- plorabelen toestand ligt, moet ik den naam Van Puffolen introduceeren. Dit ding de-zo van Puffelen kwam de vorige week op mijn kantoor cn drong er met een grijns, waarin ik eerst thans dc valsohlieid kan zien, .op aan. dat ik vacantie zou nemen. „Wat jij noodig hebt." zei van Puf- felon, ,,is volkoii-.eu rust 11a den ar beid". Het look mij toen een "knappe, scherpzinnige opmerking toe. Ik wensclite Van Puffelen geluk met zijn scherpen kijk op de behoeften van eon medemensoh. Ik zie nu. te laat mijn fout. Ik had hem bii den kraag van zijn jas moeten nemen en onze kan- toortrap. die in norm aio omstandig heden al gevaarlijk is af te dalen, moeien afduwen. „Kom een tiidje bij mij logeeren", steldo dit creatuur deze van Puf felen voor. „Mijn familie heeft ecu woonschip gehuurd voor een zomer op het water. Je zult bijzonder welkom zijn, kerel." Dat was ik meer dan bijzonder welkom. Zoo welkom inderdaad, dat ik. als ik nog een dag gebleven was, mijn welkom niet zou hebben over leefd. E11 toch, ziet deze Van Puffolen er uit als een normaal mensck. zooals er duizenden iu ons land rond loopen. Misschien loopen zo allen omstreeks dezen, tijd van het jaar met invitaties rond. Het is cca,vreeselijke gedachte., dat op die manier jaarlijks duizenden onschuldigen uit hun kalm leven wor den weggelokt on op welbewuste wijze ten ondergang worden gebracht. Ér moet iets aan gedaan worden, vind ik. Iets vergiftige, met pijnlijke gevol- Als iemand mij verteld had, dat zoo vele menschen in het va 11 Puffelen- scbe begrip „mijn familie" besloten waren, zou ik hem niet- geloofd heb ben. Van Puffelen heeft een pootigen vader, een vroolijke energieke moe der en eon regiment vreeselijk go- zonde, zonverbrande broers en zusters en zij doen allen aan sport. Het woonschip is op hen berekend.. Het is het meest sportieve woonschip, dat ik mii ooit in mijn slout-sie woon- sohipcU'oomen lie!) duiven voorstallen.. Het heeft in het midden een biljart kamer. er is een ping-pong etablisse ment op liet d-a-k en een springplank waarvan je in don vroegen morgen af- duikt. Aan den wal, vlakbij iigt een tennisbaan, waarop je den heelen dag volley-d en smasli-t tot- het tijd is om te gaan cricketen of golfen of roeien. I-Iet gebeurde, terwijl ik na vier dagen spierveriiielendie sport naai de roeiwedslrijden in de buut't roei de dat ik den stap nam, die l&idde tot den vreeeelijken tennisbal jn mijn nek. Ik vroeg Suz^o ten huwelijk. Het gebeurde zoo. Van Puffelen's familie is zoo samengesteld, dat- zij een gcmengd-dubbel voor tennis vormen, een foursome voor golf, een kamer yol vor potspel op het biljart, 'een water- polo-team en dan blijft Suze, die niet in de berekening is opgenomen, als reserve over. Zelfs de belachelijke familie van Puffelen dat voelde ik zou niet zoo onbeleefd zijn, zich te stellen tus- schen een man en zijn geliefde niet zulko absurde uitdagingen als: „ik zal je kisten met tennis", of „tegen je zwemmen naar Lutjebroek", of „vermoorden met ping-pong". Daarom vroeg ik Suze. Miju droombeeld was een stil slootje en rust'. Nou alles wat ik kan zeggen :s, dat ik niet meer verloofd ben. Suze is weer vrij. Het is uit. Het is af. Zij vervolgt haar eigen levon en ik nu nog liet mijne. Golf, tennis, ping-pong, zwemmen, biljarten, dat meisje scheen alles even goed te ken nenen wat erger was, het een na hot ander. Het is oen vergissing om te zeggen. dat Cupido je eon pijl in het hart schiet, nii doet heel an ders. Tenminste in den zomer. Hij wacht lot ie naar het tonnis-net ge strompeld bent en dan slaat hii ie een bal keihard in je nek. Zooals ik zei het is nu allemaal af- geloopen. Gisteren sleepte ik 311e naar 't dichtsbijzijnde dorp en stuurde me zelf een dringend1 telegram, dat Je plicht mii onmiddellijk naar de stad terugriep. Ik beu nu weer thuis. Mijn vacanlie is achter den rug. Ik lig op den divan voor het venster en dicteer deze, mijn laatste woorden, aan mijn naasten bloedverwant. Als ik klaar ben, zal ik niet meer schrij ven. Ik zal hier eenvoudig blijven lig gen en mij ter dood laten pijnigen. Als ik weg ben zullen -hoopen men schen eerst beseffen wat. zij mie- Arme dwaas zullen zij zoggey, maar niet op onvriendolijken toon als er ooit een.... maar neen. Van de doodeai niets dan goeds- En dan zullen zii naar de sociëteit gaan on eon gl?,s bier bestellen. Ik vergeef hun. Ik vergeef iedereen. Dat wil zeggen iedereen behalve van Puffelen. Vaarwel (Vrij naar The Humorist). lleeds sedert lang hebben wij de ge woonte aangenomen, geregeld de uitslagen te vermelden, van de wedstrijden der hoogste afdeeliiig in het Engelsche be- loepsvoetbal. De reden is, zooals vam zelf spreekt, dat ons overtuigend gebleken was dat iin ons land een meer dan gewone be langstelling voor liet verloop vam deze overzeesche competitie bestaat, die men wellicht de .hoogeschool van het voetbal spel zou kunnen noemen. Belangstelling trouwens niet alleen. Er zijn tal van Ne- derhuulsche voetbalenthousi-oste-n, die eich «en Engelsche club als favoriet hebben uitgezocht, zonder dat zij deze, of een der anderen, ooit zagen spelen. Aston Villa, de beroemde ploeg uit- Birmingham heeft wellicht de meeste volgelingen in ons land. Waarom is niet recht duidelijk, maar het is zoo. Chelsea en Tottenham Hotspurs, heiden uit Londen hebben ook vele Nederktnil&che supporters, wat voor de eerste vereeuigiiig misschien verklaard ka.11 worden door haar twee bezoc-kon aan oti-s land, nu vele jaren geledon, Haarlem za-g Chelsea met 6—1 van II. F. 0. win nen aam de SpanjaardsUiMi (waarbij de Chelsea-keeper de algcmeone bewonde ring wekte door zijn jih.cnoineriaal uit trappen en Dirk Lotsy, die a!s center- half een gastro', speelde, van de helft van het terrein het eenigc tegerapumt maakte) en later wo-n Everton nog eens van Cheï- sen met 40 op het veld. onzer -blauwwitte stadgenooten. Is de populariteit van Chel sea du-s eeuigszins te verklaren, wij heb ben geen bevredigend antwoord kunnen krij'gen op onze vraag aan een kennis, waarom hij iedere week met epaninmg uitzag naar liet resultaat, dat de Blaokbum Rovers Club (die zwartgebrande xoovers noemde hij ze) behaald had. Hoe-het ook zij de belangstelling is er sn daarom zal wat nadere informatie over de geschiedenis van hét Engolsehe voet bal wel lezers vinden. Dit seizoen is in Engeland reeds het 32o sinds de stichting -vaai do' Football League, die liet bcroepsspel organiseert naast de Football Associalión, die de lei ding heeft van het aniateurspeh De sa menwerking lusschen deze twee lichamen laat niets te wensehen over. De competitie werd dus in 1883 begonnen en wel met twaal e'.ubs: Aston Villa, Accribgton, Blackburn Rovers, Bolton Wanderers, Burnley, Derby County, Evsrton, Notts County, Preslou North End, Stoke, West Ih'omwich Albion en Wolverhampton Wanderers. Behalve Accringtoji dus nog alle clubs, (lie met meer of minder suc ces uitkomen, Derby County en Stoke zijn tweede klassers, Wulveiluunptoji Wande rers degradeerde het vorig seizoen naar de derde klasse, de anderen komen ailen nog in de hoogste aideeling uit. Merk- waardg is alleen, dal dit twaalftal geen enkele Lomdensche club bevat. Nog wat doorgaande -op de geschiedenis van aezo clubs, kunnen wij vermelden, dat slechts Everton, Aston Volla en Blackburn Rovers aramis do stichting der competitie zich iin de hoogste afdeeliiig hebben gehandhaafd. Everton uit Liverpool echter is de eenige club die nooit een der laatste plaatsen bezette, de beide anderen zijn elk een keer door stamming in de eerste klasse geble ven, toen zij de laatste plaats bezetten en dus feitelijk behoorden te degradee- ven. In de eerste jarem ging het echter mog niet, zoo automatisch loc. Aston Villa heeft in al die jaren liet grootst aantal punten bereikt, naar lo Mi- roir des Sports, waaraan wij liet een en ander in dit artikel on:1 een-en, weet mede te deelen. Het totaal is niet minder <lan 1241. Verder heeft de Birmiiughamsühe club 6 maal den Beker gewonnen, wat eigenlijk nog belangrijker wordt geacht dan het competitiekampioenschap, omdat de ad spirant bekerwinnaar in dit tour- aiooi geen enkelen wedstrijd mag verlio zen. Everton behaalde in 31 seizoenen 1176 punten, twee kampioenschappen en een maal den Baker, Blackburn Rovers wem eenmaal het kampioenschap, 5 maal den Beker (waaronder drie seizoenen achter een) en 1073 punten. Na dit fauieus'o klaverblad komen als North End en Bolt' in dC Wa: ltlas in 1925) terwijl de club uit Preston twee maal kampioen werd. Beide 'clubs degra deerden meer dan eens en speelden in hei geheel 5 seizoenen in de lagere afdeeliiig. Sunderland en' Sheffield United werden in 1890 en 1893 respectievelijk als eerste klasaers gekozen en sinds die jaren hebben beiden zich onafgebroken in de hoogste afdceling weten te handhaven. Sunderland heeft zelfs in 29 seizoenen meer punten weten te behalen dan Blackburn in 31. Deze groote club heoft don Beker nog aiïet weten te witiiuen, maar is vijfmaal kampioeu geweest. Het 13 een nu algemeen erkend feit dat een goed bekerelftal nog geen sterk com petitie team behoeft ie zijn en omgekeerd. Door het veel fataler gevolg van een be- kemedcrlaag wordt in deze wedstrijdserle veel feller, veel ruwer zelfs en daardoor minder wetenschappelijk gespeeld. Ook heef: men uit do statistieken opgemaakt dat een sterk bekerelftal dit altijd blijft en omgekeerd, eens zwak in den Beker, altijd zwak, hoe de ploeg ook wordt vci- laatstc is niet gemakkelijk e verltla Om op de pion' Test Bromwich Albi. peelden beiden 23 sc te klasse, beiden ver: t feit ■Clivb' terug te komen. du Notts County herstelde zioh volkomen en r geleden het kampioenschap •nog. Wolverhampton Wanderers is ge heel in dc misère. Deze vermaarde club is nu tot- de derde divisie gezakt, maar wist zich 18 jaar achtereen in do eerste klasse te handhaven en won tweemaal den Beker. Stbko werd in 1903 geliquideerd maar in 1919 opnieuw opgericht. Acering ton verdween reeds in 1893, een club van denzelfden naam speelt nu in dc noorde lijke derde klasse, Het aantal seizoenen van de overige eerste klnssers vam het oogenblik is als volgt: Liverpool £3, Now Castle United 21, Notts Forest 19, Manchester City 18, Mid dlesbrough 17, Arsenal, de eerste Londen- sclie club 13. Chelsea 10, Birmingham 10 Tottenham Hotspur 9. Hudderslield 3 en Cardiff City 2, terwijl West Ham United dit jaar iu de eeTste klasse debuteert. De League bestaat thans uit 4 afdee- ibigen, elk van 22 clubs, die allen geba seerd zijn op hot bcroepsspel, maar velen hunner hebben een of meer amateurs 111 de golcöeren. Wie zal dit jaar liet kampioenschap be halen? Hel valt in zulk een langdurige wedstrijdenserie, waarin verwondingen van speless vc-el voorkomen, ai iet te voor spellen, maar Liverpool, dat in 192U22 en 1922'23 de eerste plaats bezette, behield hetzelfde elftal en- maakt ongetwijfeld De uitslagen. Zaterd-ag j.l. werden de navolgende wedstrijden gespeeld in tla hoogste ai deeling ChelseaSheffield United "11 Tottenham HotspurBolton Wanderers 0o BirminghamArsenal 0—2 West Ham U.—Middlesbrough 1t BurnleyLiverpool 2—0 EvertonHuddersfield T. 1 1 Notts CouutyNotts Forest 21 West Bromwich AlbionBlack burn Rovers 3—3 Manchester CitySunderland 41 Preston North End—Aston Villa 2—2 Newcastle United—Cardiff City 1—1 Dc Londensch vau alio veil ore uit Wales, staat n punten uit 7 North End sluit 2 punten in 7 schc clubs zijn 1 Tottenham Hou Chelsea no. 13 17 (6 punten) ci 20 (3 puuicn). :i cit- mge i op de eerste plaats met wedstrijden en Preston do lange rij met slechts •cdstrijden. De Londen- hans als volgt geplaatst pur no. 4 (10 punten), (7 punten). Arsenal no. 1 West Ham United no.

Haarlem's Dagblad | 1923 | | pagina 7