Buiteniandsch Overzicht Betono' HetonovertroffeEbrood.isFRANKEN'sMelkhrood POCINCEN 0ryl INZAKE DE REGEERINGSCRISIS IN DUITSCHLAND TOT EEN COMPROMIS TE GERAKEN ZIJN MISLUKT. STRESEMAMN, DE AFGETREDEN RIJKSKANSELIER, ONTVING OP DRACHT EEN NIEUW KABINET SAMEN TESTELLEN, WAT MEN IN FRANKRIJK OVEftDE GEBEURTENISSEN IN DUITSCH- LAND DENKT, DE WERKHERVATTING IN HET ROERGEBIED. OYER DE 3EIERSCHE QUAESTIE. Het spant in de Duitsche politiek. I' De Duitsche kabinetsraad duurde Dinsdagnacht tot den vroegen ochtend in hei geheel niet ininder dan viji uren. Hei vcrIooj> der besprekingen deed een optimistischer opvatting van i den toestand gerechtvaardigd schij nen. Er viel in zooverre een kleine ontspanning op te ïuerken, dat ten minste de loden van het kabinet on derling op allo geschilpunten tot overeenstemming waivm gekomen. Inzake do voorhooging der produc tie hadden do sociaal-democratische loden van het kabinet zich laten vin den voor concessies, die tot de door rijksminister iiraun opgestelde «ischeu (een elastischen uchturendag) nade ren. Ook in de Beiersche quaes;ie heb ben de socialistische ministers duide lijk getoond, dut zij overeenst-eiümiu-' wenschtc-n, doordat zij zich bereid heb ben verklaard liet re ds ingediende voorstel der commuuisten tot ophef fing van don uitzonderingstoestand in Beieren niet tot het hunne te ma ken. Ook ten aanzien van de nieuw* machtigingswet, die het kabinet bij zondere volmachten zou verleenen. werd een compromisformule gevonden. Deze machtiging zon zich uitstrekken tot financieels, economische en sociale maatregelen, doch haar geldigheids duur zou beperkt, zijn tot den tijd, dab het tegenwoordige kabinet acn de re geering is eu dus, niet duren tot 21 Maart 1224, zooals oorspronkelijk in het voornemen lag. Dit beteekenfc m. a. w., dat de socialistische ministers onder bepaalde voorwaarden er hun goedkeuring aan wilden hechten, dat het kabinet-Stresemann bijzondere volmachten verkreeg, welke echter niet automatisch op een nieuw kabi net konden overgaan. Een reorganisatie van het kabhn.-t door persoonsverwisseling was in elk geval noodzakelijk, daar zooals men weet de rijksminister van economische zaken, von Rauwer, die tot de Duit sche Volkspai lij behoort-, was afgetre den en ook de minister van voedsel voorziening, dr. Luther, eveneens van de Duitsche Volkspartij, zijn ontsla!, nam. Van het aftreden van ar. Hjl- ferding, dat zooals men weet door de Duitsche Volkspartij is gc-ëischü, kon in do gegeven omstandighedengeen sprake zijn, daar de sociaal-democra ten in elk govaL &311 zijn aanblijven vasthielden en zich tot dusver niet ge neigd toonden, ook ln dit opzicht con cessies te doen. De definitieve beslissing moest in de vergaderingen der fracties vallen, en speciaal de zitting der sociaal democratische fractie zou van groot» heteekenis zijn, want hier moesc blij ken, of de purljj bereid was de compro mis-formule goed te keuren, die door liaar vertegenwoordigers in bet- kabi net gevonden is. De sociaal-democra tische ministers hadden zich naar de fractievergaderingen van hun partij begeven om zich op de hoogte te stel len van de daar heerschende mee- ning. Uit nadere berichten blijkt intusschen, dat de pogingen om tot een compromis te komen, mislukt zijn. De soriaal-dcmocraiisdie fractie wenschle zich een bepaalde formuleering. van den aohturendag niet te laten op dringen, daar zij van meening is, dai die kwestie waarschijnlijk zonder veel moeilijkheden geregeld zal kunnen wor den. Evenmin wcnscht zij zich ten aan zien van de persoonskwestie in een be paalde richting te laten dringen. (An dere partijen hadden het aftreden van Hilferding gevraagd.) In een later telegram werd intusschen gezegd „He-, wordt waarschijnlijk geacht, dat d-e sociaal-democraten zich ten slotte toch nog zullen neerleggen bij het heen. gaan van lhlfcrding, waartegenover dan echter een ander sociaal-democraat in i zal worden opgenomen, wel niet de portefeuille van Fi nanciën zal krijgen. De democraten hebben een compro mis-voor. tel gedaan, de wet op den ar beidstijd tegelijk met de machtigings- wet in behandeling te nemen, zoodat de kwestie van den achlurcndag niet aange roerd behoeft te worden in de machti gingswet. De Rijksdagfractio der Duitsche Volles- partij had de volgende besluiten geno men ie. Wat betreft de kwestie van den ar beidstijd keurt de fractie de 'opsluiten van het kabinet goed, welke ia de Dins dag gehouden zitting zijn genomen. :e. De fractie is bereid voor de mach tigingswet te stemmen, doch acht het uil zakelijke overwegingen wensckelijk dat de post van minister van Financiën door een anderen functionnaris wordt bezet. In den loop van den avond van Woensdag is evenwel a'.lcs mis gegaan. Nadat in den laten avond nog ecn ka binetsraad was gehouden, begaf Strese- mann zich om halt twaalf naar den Rijkspresident, om hem do ontslagneming van hot kabinet aan te bieden. De Rijkspresident behield zich zijn be slissing omtrent het aanvaarden hiervan Hedenmorgen ontvingen wij evenwel uit Berlijn de telegrafische medcdeclin dat het ontslag van licj kabinei-Strc; mann door dm president aanvaard i maar ook, dat Stresemann opdracht krees een nieuw ministerie te vor men, Het vermoeden is nu, dat Strcsemann zal trachten een burgerlijk kabinet te Een burgerlijk kabinet echter moet ei een zijn óf van de z.g. „arbcitsgoiaein- scba'ft'', bestaande uit centrum, demo craten, Duitsche en Beiersche Volks- partij, óf een kabinet, waarin ook de Duusch-nationalen vertegenwoordigd zijn, maar hoewel men in Duitscli-nalib- nale kringen zijn overwinningsstemming niet onder stoelen of banken steekt, moet het toch onmogelijk geacht worden, dat centrum, en Duitsch-nationalen en demo craten geen kabinet vormen. Ook is het uitgesloten, dat de rijks kanselier van een kabinet, waarin Duitsch-nationalen zitting bobben, Stre- semann heet. Intusschen is het nog steeds niet dui delijk zoo seint de Tclcgraaf-corres- ponccnt waarom deze crisis is oni- taan, of, zoo men wil, welke krachten achter een pioisclingen aanval van den rechter-, leugel der Duitsche Volkspartij hebben gestaan. De crisis ruikt echter sterk naar Duitsch-nationale catastro- ph en-politiek. Blijkbaar zal nu het kabiuet-Strese- mann gereorganiseerd worden. De toestand in Duit-scQiland is zoo rerward en laat zooveel verschillende mogelijkheden open, dat men te Parijs aarzelt zich uit ie spreken en de Fran- sche bladen zich meerendeels bepalen tot de feitelijke mededeelingen hunner Be-rlijnscho correspondenten. Hier en daar slechts worden de gevolgen van sommige eventualiteiten besproken. Zoo schrijft het „Petit Journal", dat indien de oriëntatie naar rechts door gaat, het einde van het lijdelijk verzet ulle praetische heteekenis verliezen zou. Alen zou dan geen voorstellen aan de allié's meer mogen verwachten, v.-elke ook maar van verre zouden na deren tot hetgeen Frankrijk en België eischen. In elk geval zijn de Duitsche gebeurtenis sen allerminst bevredigend voor Frankrijk en ie vreezen is, dat in den strijd tus- schen de heftige uiterste partijen en de meer redelijk© middenstof de eer ste het winnen zullen. Ook andere bla den wijzen er in dienzelfden geest op hoe Slecht voor Frankrijk het zou zijn als de rechterparbijen de'overhand behaalden en in het algemeen is de stemming dus weinig hoopvol. Niettemin keurt men nog steeds al gemeen de houding van Poincaré goed die naar het oordeel der groote meer derheid de eenige mogelijke was. Slechts in de socialistische „Populai re'' schrijft Grurabach, dat de oorzaak van alle ellende lijjt in het feit, dat Poincaré doof gebleven is voor alle Duitsche pogingen om to onderhande len. Hij besluit: „Meer dan ooit over tuigd, dat zonder overeenstemming tusschen Duitschland en Frankrijk het opgeven van het lijdelijk verzet c-n de hervatting van den arbeid in het Roergebied geen enkelen stap vooruit beieekenen op het terrein van het her stel. betreuren wij de politiek van ac tieven weerstand van de Fransche re geering, die. ons strijdig lijkt met. de goede trouw en de Fransche belan gen". Een dergelijke uiting eohter staat vrijwel alleen. In 'de „Action Francaise" veront waardigt Bainville zich, dat. Frankrijk het separatisme in het Rijnland niet rondweg steunt. Nu het zich te Dussel- dorf er toe bepaald heeft de separatis ten te beschermen als zij worden aan gevallen, geeft het Pruisen gelegen heid Frankrijk te beschuldigen deze botsingen te hebben uitgelokt, terwijl de Rijnlanders, die weten dat ze niet gesteund worden, geen vertrouwen meer hebben. Daarom meent Bainville dat de onzijdigheid, in het Rijnland in acht genomen, uit den booze is en dat Frankrijk officieel het separatisme steunen moet. De toestand in Beieren. In de laatste nachten zijn er op ver schillende punten te Munchen commu nistische biljetten aangeplakt, waarin de arbeiders tot handelend optreden worden aangespoord. De politie heeft deze biljetten overal afgescheurd en zoekt naar de daders. Naar een der bladen te Wecnen mede deelt, heeft de te Boedapest wonende aartshertog Jozef, zich op i October met zijn echtgenoote en zijn secretaris, in ge zelschap van den polizeirat Berczeviczy, met een valschen pas ten name van Graaf Czaky (welke hem door de Hongaarsche regeerïng is verstrekt) naar Munchen begeven. Het is bekend, (aldus bet blad) dat de Beiersche monarchisten met Hongaar sche politieke kringen in verbinding slaan, en de vroegere kroonprins Rup- precht heeft destijds gemimea tijd doorT gébracht op het landgoed van aartsher tog Jozef in Hongarije. Men acht 'dan ook bovenvermelde reis van den aartshertog van groote heteeke nis in verband met den politickcn toe stand in Beieren. Aartshertog Jozef werd in dch oorlog veldmaarschalk en verdedigde het Oos- tenrijksche front tegen Italicj De Beiersche Volkspartij heeft een fractie-zitting gehouden, waar vertrou wen in Von Kahr werd uitgesproken. De Pulsohpoglng te Küsti'in. Over de gebeurtenissen to Kiistrin worden thans van bevoegde zijde do volgende, bijzonderheden medegedeeld: Sedert, hei middon der vorige week verzamelden ziclt in de omgeving van Berlijn jonge mannen met de mede- deeling, dat zij zich ter beschikking van de rijksweor wilden stellen. Zij wekten de verdenking, dat zij van ze kere zijde tot militaire, corpsen voor hinnonlandsche doeleinden sc^tengd- steld werden. De militaire comman dant publiceerde deswege in de pers een openlijke waarschuwing, waarbij hij bekend maakte, dat bij vast beslo ten was, met alle energie tegen elke storing van de orde te zullen optre den. Leider der beweging is de ge pensioneerde majoor Buchdrucker, te gen wien een bevel tot inhechtenis neming werd uitgevaardigd. Toen deze inzag, dat zijn plannen gedwarsboomd waren, trok hij in den nacht, van 1 October zooveel zijner volgelingen, 'ab hij slechts ben-eiken kon, in KOstrin samen. In den och tend van 1 Oct. liet Buchdrucker do belangrijkste toegangen tot de stad bezetten eu begaf zich met andere raddraaiers naar den commandant, overste Gudovius, om met hem te cn- derhsndeien. Deze liet den leider on middellijk arresteeren. Een storm troep, die volgde, nam de wacht ge vangen. Door opgeroepen troepenaf- deelingen werden de opstandelingen :n het arsenaa'l opgesloten. Na aankomst van de versterkings- troepen gaven de omsingelden zich over, die in totaal 381 man tellen, onder wie dertien aanvoerders. Verder der werden dertig man gevangen ge- ze, die een poging tot hulpverleening hadden gedaan. Welk doel de gevan genen hadden, zal eerst bij het ver hoor kunnen worden vastgesteld. De buitengewone rechtbank te Kolt,bus zal vonnis over de gevangenen wijzen. In de omgeving van Doeberitz wer den 200 man gevangen genomen, die zich daar verzameld hadden. Heb schijnt dat de bewoging door krachtig ingrijpen in de kiem ge smoord is. Bij een thans in werking tredende ver ordening van den-minister van Justitie is ingesteld een bijzondere rechtbank tot berechting van de deelnemers van ;ïe Putsch te Köstrin. Deze rechtbank, die zitting zal hebben in Kottisch, zal be staan uit een voorzitter en iwce bij zitters. Een gerechtelijk voor-onderzoek zal niet plaats hebben. Tegen he vonnis, dat door deze recht bank zal worden geveld, bestaat geen hooger beroep. De strafoplegging ge schiedt door den ambtenaar van hei openbaar ministerie. In een vergadering van werkge vers en werknemers in het Roergebied waaraan ook vertegenwoordigers der regeering deelnamen, werd besloten, ingevolge de staking van het lijdelijk verzet de kolen productie te hervat ten. De mijnwerkers wezen er o.p, dat de .productie voorloopig niet de hoogte kan bereiken, die zij voor de bezetting van het Roergebied had. Zij bedroeg toen nl. ongeveer 350.000 ton per dag. doch in de tegenwoordi ge omstandigheden zal de dagelijk- sche productie hoogstens 200-000 ton kunnen zijn. Ter verhooging der pro ductie is echter een vergrooting der arbeidsprestatie noodzakelijk. De ver tegenwoordigers der mijndirecties we zen opnieuw op de noodzakelijkheid van afschaffing der kolenbelasting, daar zij anders niet in staat waren <ïc nieuwe looneischen der mijnwerkers in te willigen, te meer daar dc on kosten reeas thans niet meer gedekt unnen worden. De ai-beidersorganisaties hebben een circulaire aan hun leden gezon den, waarin zij er op wijzen dat het hervatten van het werk thans plicht is en dat alleen door .rast en orde te bewaren, Duitschland kan worden ge red. In de circulaire wordt verder gezegd, dat van communistische en andere zijde pogingen in het werk worden gesteld om een aigemeene sta king uit te lokken, doch dat de ar beiders er goed aan zullen doen niet te luisteren naar deze volksmisleiders. De bestuven verplichten zich voor allës de belangen der arbeiders in het oog te houden, doch verklaren tevens dat zij die van de natie niet uit het oog mogen verliezen. De Duische bladen hebben een offi cieel communiqué gepubliceerd met be- trekking tot de hervatting van den ar- beid in bet Roergebied. In dit communiqué verklaart de Rijks- regeering, dat elke onderhandeling in het bezette gebied onmogelijk is, zoo lang het antwoord van de Fransche en Belgische regeeringen op het verzoek, dat de Rijksregeering aan baar beeft gedaan betreffende deze onderhandelin gen, niet is bekend gemaakt.- Nu wordt evenwel door de Tcl.-cor- respondent te Brussel geseind. Volgens inlichtingen uit de meest be trouwbare bron kan ik verzekeren, cat de Belgische regeering van de zijde van Duitschland geen enkele vraag betref fende deze aangelegenheid- heeft oatvan. gen. Dc Belgische regeering begrijpt niet, waarop de regeering van Stresc- mann eig'enlijk zinspeelt. De regeering te Berlijn weet heel goed, zeide men mij hier, welke voorwaarden Frankrijk en België voor een wijziging van het ré gime der bezetting stellen. Sommige bui- Lenlandsche bladen zijn voorts geneigd te doen gelooven, dat Frankrijk en Bel gië de separatistische beweging in het Rijnland daadwerkelijk ondersteunen. In deze. kwestie staat de Belgische regce- ring er op, albsoiuut neutraal te'blijven,- Het probleem moet door de Rijnlanders zelf in alle vrijheid worden opgelost. België wenscht niet tusschenbeide tq komen, noch ten gunste van, noch te gen de beweging. Zij stelt zich tevreden met aandachtig den loop der gebeurte nissen gade te slaan, Het gebeurde te Dusseldorp. De vertegenwoordigers van alle vak- vereenigingen te Dusseldorf hebben een protestschrijven aan generaal De goutte gericht, waarin zij er op wij zen, dat van de zijde der bevolking alles gedaan is om de bloedige botsin- Ïen van Zondag j-1. te vermijden. 'aarvoor, zoo zeggen zij, zijn alleen de „Stosstruppen'' der separatisten verantwoordelijk, die in het bijzijn van Fransche militairen de ontwapen de Duitsche politieagenten ergerlijk mishandelden. De vakvereeniginger. spreken haar vertrouwen uit, dat Degoutte che be gunstiging der separatisten door de Francche militairen tijdens deze in cidenten niet goedkeurt, protesteeren tegen de door de bezettiögsautoritei ten getrofien maatregelen, en eischcn dat voortaan geen burgers zender meer bewapend in de straten mogen rondloopen. Het 11 protestschrijven verlangt slotte de^invrijheidstelling der gearres- siotte de invrijheidstelling der gea teerde Duitsche politieagenten. Omtrent de gebeurtenissen van Zondag j.l. te Dusseldorp meldt men nog van Fransche zijde Dadelijk nadat de eerste schoten door de Schupo gelost waren, kwa men de Fransche troepen tusschen- beiden om de orde te herstellen. Dc agenten der Schupo werden naar huu kazernes teruggebracht en, zonder dal tegenstand werd geboden, ontwapend. Uit inlichtingen van verschillende bron komt duidelijk vast te staan, dat de regeeringspresicleht Griitzner uit Bar men order heeft gezonden om de ma nifestatie der separatisten tot ietleren prijs te doen mislukken. De Duitsche ambtenaar, die de taak van Ober- bürgemeister vervult, heeft zelf den in het bruggehoofd Dusseldorp bevel- voerenden generaal van dezen order verwittigd. De generaal heeft hem ge antwoord, dat Grutzner. die uitgewe ;cn en afgezet was, in Dusseldorp ;een orders had uit te geven. De uouding der Rijnlanders is zeer cor rect geweest- Onder hen bevonden zich vrouwen en kinderen, hetgeen al hun vreedzame bedoelingen bewijst- De tusschenkomst der politie was vol komen vooraf beraamd, hetgeen blijkt uit haar bijna onmiddellijk op treden na anva-ng der betooging. De berichten, die over de door Griitzner gespeelde rol zijn ingekomen, bevesti gen die opvatting nog ten overvloede. Tot dusver staan de volgende ver hezen aan de zijde der partijen vast: twee Fransehen zijn gewond, van wie één militair en de ander civiel secretaris; zeven Duitsche burgers zijn gedood en 71 ernstig gewond een honderdtal menschen zijn licht gewond -2 Schupo's zijn gedood en 7 gewond éénjid der blauwe politie is gedood. Bij wijze van sancties zijn op 30 September de fungeerende Reglty rungsprasident en 13 officieren der Schupo gearresteerd. Drie irooge po litic-ambtenaren zijn op 1 October aangehouden 300 man der groene po litie zijn gearresteerd en in hun ka zernes opgesloten, waar ze werden ontwapend. Zij moesten door de Fran sche troepen tegen de woedende be volking beschermd worden. Het ver keer is in de geheele stad tusschen 11 uur 's avonds en 5 uur 's morgens ver boden. Sommige Duitsche bladen hebben beweerd, dat do Fransehen de separa tisten van wapenen hadden voorzien. Dat is absoluut onwaar. In heel het gebied, dat onder Fransch bestuur' staat, zijn steeds de krachtigste maat regelen genomen voor de ontwapening der bevolking zonder onderscheid van partij. Verspreid nieuws DE FINANGIEELE TOESTAND VAN AMERIKA. In September is de openbare schuld afgenomen met 74-414-370 dollars, zoodat deze thans nog bedraagt aa.izs-^—47 dollars. EEN BANDIETEN-OVERVAL IN TRIPOLIS. De „Qiornale d'Italia" meldt uit 1 polis, d-at ec-n militaire auto met S offi cieren en 2 inlandschc soldaten tusschen Roegeslan en Fondoek Shkebani door de Tripolitaansche bandieten is over vallen. De auto werd in brand gestoken. De lijken van twee der inzittenden zijn vrecselijk verminkt teruggevonden; die der anderen zijn verdwenen.- VUURCEVEGHT IN EEN AMERI- KAANSCHE GEVANGENIS. Vier gedetineerden in de staatsgevan gen! te Eddyville, die geweren en mu nitie in hacdón hadden weten te krijgen, schoten twee der cipiers dood en ver wondden drie anderen. Daarna ver schansten zij zich in de gevangeniskeu ken, en begonnen links en rechts te schieten. Tot heden toe z;jn alle pogin gen, om hen te overmeesteren, mislukt. OPLOSSING DER FIU M E-KWE3T1E AANSTAANDE? De bijzondere correspondent van de „Corriere della Sera", te Belgrado, be vestigt het bericht dat de Italiaansche premier Mussolini en de Joegoslavische minister-president Pasjitsj omstreeks het midden van deze maand te Venetië een bespreking zullen hebben, ten einde t trachten tot regeling der Fiume-kwestii •- komen. Uit ile Omstreken VELSEN. Feestavond Politie-schietvoraenising. De feestavond van de politiesehietvereeni- ging „Velsen", georganiseerd ter gelegen heid van den jaarlijkschen schietwedstrijd, was bijeonder druk bezocht door leden, do nateurs en genoodigden, ailen met hunne damc-s. Dc zaal vam hotel „De Prins" bood dan oc-k een geze'.igen aanblik, terwijl het tooneel, door de daar tentoongestelde prij zen wel iets weg had van een galanterie winkel. Om ongeveer hali 9 opende de voorzitter, majoor de Wilde, met een woord van welkom de vergadering, waarbij spr. in herinnering bracht dat .ook dit jaar weer verschillende ieden en donateurs de vcreeniging hadden verlaten. Vooral va leden betreurde spr. dit, wamt dat er flinke kameraadschap bestaat, is vooral bij de politie noodig. en dit laat nu en neg wel te wenschen over. Vervolgens moreerde spr. hoe Burgeincesfer Ver Loren van Thomaat bij de oprichting der ver- eeniging het beschermheerschap aanvaard de en tot aan zijn vertrek uit de gemeente steeds de vereeniging bleef steunen. Het grieft ons daarom temeer, dat de tegen woordige Burgemeester zonder opgaaf van redenen het beschermheerschap heeft af gewezen. Ook stelt het teleur dat de Com missaris van Politie, noch de oefeningen, noch de wedstrijden of feestvergaderingen bijwoont. Spr. hoopt dat hierin nog eens verandering komt cn ook onder de leden de oude korpsgcest weer vaardig wordt. Spr. brengt een woord van dank aan de leden wonende in de afdeeling Wij- keroog voor het vele werk door hen gedaan om nu in dezen tijd de vcreeniging flink stuk vooruit te brengen, en aai Heeren Reyuders, v. d. Meij, Wagne: Dijk en Buitens, die hebben gezorgd dal de schietbaan in uitmuntenden toestaan' verkeert. Met den wer.sch dat dc-ze avond er toe zou mogen bijdragen de kameraadschap oiyler de politie op nieuw te versterken allen een genoeglijken avond mochten hebben verklaarde spr. de vergadering voor geopend. EEN BEROEMD PAARD. Papyrus, do snelste Engelsche harddraver, gaat aan boord van een snelvaren- mailbootc om in Amerika zijn reputatie op te houden. Opdat het beestje z'n beenen niet beschadigde, had men op dc kaai eën tapijt, kurk cn turf gelegd. Een speciale paardenarts vergezelt het dier en zcndL tweemaal daags draadlooze, bulletins omtrent Papyrus' gezondheidstoestand. Nog zij vermeld, dat voor Papyrus een speciale hut is gereserveerd, waarvan de wanden van luchtkussens zijn voorzien, opdat het beest zich maar niet ver- ondt, Verder is voor hem Engelsch hooi meegenomen; men vreesde n.l. dat het Amerikaansche hooi te zwaar voor zijn maag zou kunnen zijn. Hierna werd overgegaan tot uitreiking1 der prijzen in den schietwedstrijd behaald. Een eigenaardig verschijnsel is dat elk tier deelnemers «n prijs kreeg hoe men ook schiet. Het zou ons daarom te ver voeren i afzonderlijk te vermelden, dus zul te prijs A. Rooze, met 51 punten. 2de rna-ii nice 51 p., 5de D. Jansen niet 43 p., 4de H. de Wilde met 43 p.. 5de A. Eeyn ders niet 46 p., 6de J. Brumink met 46 p. 7de A. Dubbis met 44 p., 8ste P. v. Dijk 44 p., 9de J. Barentson met 43 p., lOdo Tuinstra, mot 41 p., 11de J. v. Breemen :r 40 p., 12de J. P. Bruyn met 59 p., 13do P. B. Aiwaevt met 39 p.. Hiermede was hef officieele godoelle ge ëindigd en werd de avond verder doorge bracht niet het houden van voordrachten .1 oru en dun een dansje. Over -het geheel een zeer goed geslaagde feestver-gadering die zeker aan den weuscii van den Voorzitter, 't aankweeken van een goede verstandhouding onder de politie, tegemoet zal komen. Vergiftiging? Gedurende de laatste dagen sterven op Wijkeroog plotseling ver schillende honden, onder verschijnselen die sterk aan vergiftiging doen denken. Hiervan is aangifte gedaan bij dc politie die een streng onderzoek heeft-ingesteld. Groote houtaanvoar. De laatste weken is de aanvoer van papierhout. voor de pa pierfabriek zoo enorm groot, dal het niet mogeiijk is alle schepen aan de fabriek zelf te lossen. Niet alleen dat er geregeld sche pen liggen te wachten,, maar er worden er nu ook naar Rotterdam gezonden oin over geladen te worden in Rijnaken, die dan naar dc fabriek te Renkuin worden getrans porteerd. Inbraak. Woensdagmiddag is door eenige jongens ingebroken in de oousump- tieteut van de Beverwijksehe voet-baiver- eeniging „De Kennemers" in Watervliet. Ontvreemd zijn wat chocolade-reepen, si garetten enz. De daders zijn reeds door dc politie -aangehouden. Begrafenis van het slachtoffer van dan "oodslag to Velseroord. Op de U.K. be- graofplaats le Wijkeroog is teiaarde besteld het stoffelijk overschot van J. Z., het slachtoffer van den doodslag te Velseroord Van familie en vrienden w3ren een zestien tal kransen aanwezig terwijl de belang stelling voor de droevige plechtigheid groot was. Door vrienden van den overle dene werd na hef vervullen der kerkelijke de haar grafwaarts gedragen. HAARLEMMERMEER. Perso nalia. De heer A. van Neuren aan den Hoofdweg alhier, is benoemd tot agent van politie te Amsterdam. Motorongeluk. Dinsdagavond had op den Hoofdweg alhier, de be stuurder van een motorrijwiel het on geluk in botsing te komen met een passeerenden wagen en zoodanig te vallen, dat hij een arm brak. Per au to werd de man naar een dokter ge bracht. Intrede Ds- van Henten. Naar wij vernemen, zal Ds. J. van Henten te Oldekcrk (Gr.), die het beroep naar Nieuw-Vennep (Gereformeerde kerk) heeft aangenomen, op Zondag 14 October n.s. des namiddags te half drie zijn intrede doen. BEVERWIJK. Dierenbescher ming. De afd., „Velsen en omstre ken" der Ned. Ver- tot Bescherming van Dieren liield Woensdag een le denvergadering te Beverwijk. De op komst was als gewoonlijk slecht. Na lezing der notulen kwam aan de orde het nieuwe huishoudelijk reglement, dat in zijn geheel werd goedgekeurd. Noodzakelijk volgde daarop een be stuursverkiezing. Gekozen werden de heeren Cl. Oderkerk als voorzitter A. Deegenaar als penningmeester Van der Polder, als secretaris: P. C. de Weerdt als 2e voorzitterP. Ra- vesteyn als 2e secretaris, terwijl mej- A. dc Munmk, mej. N. J. Walsmit, D. Nouwen en mej. J. Nouwen, als hulppenningm. zullen optreden. Een commissie van 4 personen werd benoemd om voorstellen te formulee ren, waarop de heer Bruyns een asyl voor eigen rekening kan bouwen, ou der controle en met hulp der vcree niging. Na een zeer geanimeerde bespre king over het groote voordeel en de goede werking van het asyl werd de vergadering gesloten- De roodzwarten beginnen hoopvol door liet eerste kwartier zoo snel en enthousiast te spélen, dat de D. E. C.-achterhoede danig in het nauw gebracht wordt. K. Hemelrijk, de vroegere E. D- O.-speler vervult nog op verdienstelijke wijze dc lïnksback- piaats bij D. E. C. 11. Ten slotte kan bij slechts redden door deu bal uit het doe! te slaan. Schijvenaar benut de strafschop en E. D. O. leidt. Dan volgt een inzinking en E- D. O. raakt 41 achter door blunders in de. achterhoede, Toch geven de roodzwarten den moed niet op en op kranige wijze wordt de achterstand ingehaald. Th. v. Leuven, Smit en Hartman maak ten ieder een goal, zoodat tenslotte slechts een der twee punten verlo ren is. Een goedo prestatie van de E. D. O.-reserve, dio heb beste voor de toekomst doet verwachten, H. A. C. HERCULES. Ten aanschcuwe van veel publick harl- <!en Woensdagavond in de sociëteit Sr. Bavo de worstelwedstrijden plaals van de H. C. Hercules. Als hoofdkamurech- ier trad op ue heer Snijdoodt te Zaandam, ais kamprechters de heeren Lode cn Brekel- man, den Hang. lief eer;: kwamen tegen elkaar uit v. Hors; van Saudo Den Ilaag eu Tonnissen van Hercules, beiden Ban- taïngewicht. De strijd was verre van spannend. Van het begin afwas v. Horst de meerdere. Hij v/on in X min. 17 sec. Daarna kwamen een pear wedstrijden vedergewiohl. Snijdoodt van Santlo, den Haag, kampioen van N. Holland, won van Ni e man, D. O. K., Be verwijk in 4 min. 13 sea. Schaap van K. O. D., Velseroord verloor van Petersen, „De Halter", Zaandam in 3 min. 2 sec., Mening van D. O. I-C., Beverwijk werd na 10 minuten overwinnaar verklaard over Muis, „De Halter". Zaandam. Roels van „De Halter" Zaandam, kampioen lichtge wicht van Nederland streed een zwaren strijd tegen Sas van K. D. O. Den Haag. kampioen midden A van Nederland. Na 14 min. 12 sec. won Sas zeer verdiend. Hij was Ongeveer den fceelen s'.ri;„I de sterk ste. Tijdens de paure gaven de heeren J. van Dronge-sn en J. Verheven van K. D. O. Den Haag, en de lieer A. G. Scherier van Hercules te Haarlem een demonstra tie gewichtheffen. De heeren zijn allen kampioen van Nederland in hun afdeeling en lieten sterke staaltjes zien, in den let terlijken zin des woords. De heer Verheyen was de sterkste maar ook dc beide anderen gaven goede sport. Sclieffer oogstte menig applaus voor zijn kranig werk. Tijdens de pauze gaf do heer Peters van „De Halter" te Zaandam enkele num mers acrobatiek, die zeer in den smaak Vielen. Na de pauze werd verder gewor steld. Duiker, vam D. O. K., Beverwijk, wor stelde nu tegen Kossem van K. D. O., Vel seroord. Het ging nogal stevig en beiden '■logen ze op bet perstafeltje De gi.-.zen rinkelden stuk. Porscaënaohon en copie werden nat. Na een kort oponthoud werd doorgewerkt en na een verwoeden strijd werd Kossen winnaar. Hiern3 kwam Dol van D. O. K. Amster dam uit tégen BErette. Hercules, Haarlem beiden kampioen van Nederland eu mïd- dengewïcht. Doordat Bareiie eenigen tijd don strijd moest staken door een klein ongeval, werd eerst de wedstrijd Mandjes vam Samdo, Zaandam legen den reeds ge noemden Sas gegeven. J-Iet was een span nende wedstrijd en ma 10 minuteai werd Sas overwinnaar verklaard. De wedstrijd Dol—Barello werd nu voortgezet. 6 min. 52 sec. was er vóór het oponthoud reeds geworsteld. De heer Ba- retle werd na onbeslister, strijd op punten Sprt en fMslripsi VOETBAL. Reserve eerste klas. D. E. C'. II E- D. O. II, 4-4. Beide pas gepromoveerde elftallen hebben eenige invallers in de verde diging. Muis, D. O. K. Beverwijk, worstelde hierna tegen Plateel vam K. D. O., Den Haag. beiden midden B gewicht. Ze ga ven elkaar weinig toe. De partij bleef on beslist. Suis van Hercules, kampioen, van Nederland kwam hierna tegen Ver- neven, kampioen van Zuid-Hoiiahd, bei den Zwaargewicht. Deze wedstrijd was spannend en mooi. Ook deze p3ilij bleef onbeslist, maar zal later overgespeeld wórden. Op ds mat kwamen nu ten slotte Kluft van D. O. K., Beverwijk, en List, Sando Zaandam, beiden midden-zwaar gewicht. Kluft bleek de sterkere en won in den korten tijd vaoi 3 min. 26 seo. Hiermede waren de wedstrijden van Hercules geëindigd. Ze zijn uitstekend ge slaagd eu het groote publiek heeft van enkele mooie kampen kunnen genieten. De winnaar van iedere partij kreeg een mooie, zilveren medaille. Zij, dio demon straties gaven iin het gewichtheffen kregen eveneens een meduille. Aan het eind van de wedstrijden werd de lieer Bavette nog gehuldigd door zijn oudo club Sando. De voorzitter van Sando, de heer Snij doodt sprak hartelijko woorden en over handigde hem een geschenk. Het v/as reeds ïaat, toen de wedstrijden waren afgeiqopen.

Haarlem's Dagblad | 1923 | | pagina 10