Carr's Moutbrood Letteren en Kunst Rubriek van den Arbeid. Koloniën INGEZONDEN MEDEDEELINCEN eo Cts. per regel. Do laatste wetenschappelijke onder- zoekingen hebben aangetoond, dat liet zuivere Carr's moutbrood een verras- Bend gunstigen invloed heeft op de menschelijke constitutie. Iedere soli de bakker heeft het. Verbetering van den financieelen toestand Aanbieding van een gep. kapitein tot afstand van pensioen. Wij lezen in de Nieuwe Ct. Een eopeneionneerd kapitein heeft het volgende schrijven tot den minister van Financiën gericht: ,,D© oudergeieekende liêeft de eer, "Uwer Excellentie in alle bescheiden heid mode te deelen, dat hij vindt, dal. een ieder vaderlander naar zijn beste krachten behoort mede te werken, om in deze tijden verbetering van den financieelen toestand van Nederland te helpen verkrijgen. Het is daarom, dat hij zich bereid verklaart, tot wederopzegging toe, 25 pCt. van het hem toekomende pen sioen aan den staat at te staan, mits ten minste 99.andere pensioengerech tigden dit ook willen doen. Vooral onder den indruk van het verloop der jubileumfeesten doet hij' dit aanbod, omdat deze Septemberda gen overtuigend bewezen hebben, welk een hechte band liet overgroot© gedeel te der Nederlanders verbindt. Waar zulk een innige band van ver knochtheid aan het Vorstenhuis blijk baar bestaat, moge de toekomst van ons dierbaar vaderland met vertrou wen worden tegemoet getreden en is het plicht aan die toekomst zijn beste krachten te geven. Ik .moge uwe Excellentie eerbiedig verzoeken, van dit schrijven een ge bruik te maken, zooals u zelve verkiest eohter met het uitdrukkelijk ver zoek, dat mijn naam iu dit verband niet in het openbaar genoemd worde." Het antwoord van den minister luidde „Ik héb de eer u de goed®, ontvangst te berichten van nevens genoemden brief en ik zo? u dank voor hot in dal schrijven gedane aanbod. Tenzij dit wordt gepubliceerd, zal het. uit hoofde van de daaraan ver bonden voorwaarden, we'1 licht niet het gewenschte voordeel opleveren. Naar mijne meeniug ligt het echter niet op den weg der regeering door publicatie pogingen in het werk to stellen, het gewensohte doel te berei ken. Mocht u echter een opwekking daartoe in do bladen willen plaatsen, dan zou dit, naar ik vertrouw, de meeste leans van slagen bieden." DRANKBESTRIJDING. ï>e jaar vergadering van het Adviesbureau voor Centrale Dranlcweer jnet de aan gesloten Drankweercomité's zal 13 Oct. in Irene te Utrecht, gehouden worden. De agenda vermeldt o.m. een referaat van den heer F. J. Welzen- bach' van Amsterdam over de veror dening en handhaving van het jubi- lcarm-tapverbod, ERNSTIG ONGELUK. Aan de mergelexploitatie bij Slavante is Woensdagmorgen bij het uitgrai van mergel een xekere Groothuizen ernstig gewond. Hij kreeg een vallen den balk in zijn lendenen en bekwam inwendige kneuzingen. De gebroeders Ruyters, belast met hei schieten met dyuamietpatronen, zijn' van de hel ling gevallen en werden onder het neelrstoi-tenda ipuin 'bedolven. Groot huizen en J. Ruyters zijn bewusteloos naar Calvariënberg te Maastricht ver voerd. BarserlUke Stand HAARLEMMERMEER. Bevallen Pk. BoerKoolhaas, d. M. StouthamerOp. pemeer, d. A. JorenSmit, d. J. A. BuisGroenendaa], z. M. BakkerVan der Velden, z. C. BaarsVan Slaveren, d. M.. M. KorthalsBax, z. M. Trom melVreeken, d. Ondertrouwd J. W. H. Vogelzang' en E. J. W. Scheffer. Overleden H. W. Kauffman, 3 jaar, dochter van J. Kauffman. P. Roubos, 72 jaar, gehuwd met C. G. Borst. J. C. W, Bredijk,. 3S jaar, gehuiwd met J. P- vaD den Berg. J. van der Linden, 9 jaren, zoon van P. van der Linden, lïscMszakcïi POGING TOT DOODSLAG OP I-IAAR 'MAN. Voor de Almelosche rechtbank stond terecht een getrouw de vrouw te Eivchedé, beklaagd van poging tot doodslag op haar man. Op 7 Juni heeft zij haar echtgenoot, na een korten twist over liet vleesch. hij den maaltijd, een dook met peper in het gelaat gewreven en hem daarna met esn ijzeren staaf op het hoofd geslagen, zocdat een ga/pende wond ontstond. De man raakte bewusteloos. Uit het verhoor bleek, dat de fami lie, die van de opbrengst van een aan bal oig'en huizen leeft, voortdurend in onmin vei'keeraevooral ook doordat de man dronk. De helden getuige- eohibgenoote, die thans weder heel goed met elkaar leven, vergoelijkten do zaak eenigszins, en beschuldigden zichzelf meermalen. De ambtenaai' van het O. M., mr. Andringa, vorderde één maand ge vangenisstraf tegen bekl._ die een voorwaardelijke veroordeoliiig vroeg, evenals haar echtgenoot voor haar TENTOONSTELLING JAN TOOROP. Te Nijmegen heeft zich een commis sie gevormd oim ter gelegenheid van de opening van de R.-K. Universiteit al daar een tentoonstelling te organisee- ren van werken van Jan Toorop. Zij zal worden gehouden van 15 dezer tot 30 November. 1 T0DNEF.LN1EUWS, Naar de „Rsfe." verneemt komt Gheon, wiens stuk „De heilige onder de trap" binnenkort door Vérkade wordt gespeeld, naar aanleiding daarvan in de voornaamste steden van, ons land lezin gen houden over zijn werk. Van hier en daar- DE SALARISSEN DER AMBTENAREN. Een onderhoud met min. Colijn. Hel Vaderland schrijft: De Minister van Financiën heeft dc vriendelijkheid gehad ons in to lichten omtrent zijn meening iin zaike do .salaris verlaging. Volgens Z. E. heeft de ambte- inaar mtadcr van den algemeenen finan cieelen druk to lijden dan welike andere salaris- en inkornentrekker ook. Xmmers heb nationale inkomen daalde tussohen 1922 en 1323 anet 1 milliard twee honderd anillioen. De ambtenaarsstand maakt on geveer 1/12 van de bevolking uit. Hij zou dus, gelijk omgeslagen, 100 mil- lioeu minder inkomen moeien hebben.'In werkelijkheid deelt de ambtenaar maar voor 35 tot 40 millioen in den nationalen achteruitgang. Verder vernamen wij, dat de Minister bij de tweede tienpereentsverlaging wel degelijk van plan is individueel te wenk te gaan en den last naar draagkracht, en dus ongelijk te verdeelen. Te laat is, volgens Z.E., ingegrepen en daarom moest nu dadelijk krachtig wor den gehandeld. De tijd ontbrak voor het opmaken van een verdeeling als Z.E. voor de toekomst overweegt. GEEN BUITENGEWONE TRACTE- MENTSVERHOOGING. Mem leest in de „Residentiebode": Eemgen tijd geleden deelden wij mede, dat Regeerimg besloten heeft, wél d© pe riodiek© vefhoogingen toe te kennen. In aan sluiting hierop vernemeu we intus- echen, dat allo extra rangsverhoogingen, die gepaard zouden gaan mot buitenge wone tractenientsverhpoging, op last van den Minister van Financiën moeten wor den geschrapt. Gebroken zal pok worden met het sys teem der automatisch© promoties, zonder dat er een vacature is of verandering van werkkring eeu promotie wcnschelijk maaikt. Aan den ietwat dwazen toestand, die aan verschillende departementen bestaat, dat hoofdcommiezen met salarissen van f 5000 en meer den dag doorbrengen met eenvoudig agendeeringswerk, wat zij als schrijver op jaarloon ook reeds deden, aal een eind worden gemaakt. RIJKSAMBTENAREN, De vergadering van. het algemeen bestuur wan de centrale van vereeni- gingen van personeel in 's rijksdienst, dezer dagen ophouden te 's-Gravenha- ee, heeft op voorstel van commissies van onderzoek besloten tob stichting van een onderlinge ziekteverzekering en een onderling inkoopburêau. De aansluiting bij het Algemeen Nederl. Vakverbond werd1 na breed voerige discussie bestendigd. Uit de discussies bleek, aldus wordt meegedeeld., dat onder de rijksamb tenaren een zeer verbitterde stemming lieerscht als gevolg van het voornemen der regeering, art. 40 van het Bezol digingsbesluit in te trekken en de sa larissen met 10 pet. te verlagen. De medcdeeling, van het. clagelijksch bestuur, dat in samenwerking met andere organisaties middelen worden beraamd om den aanslag op het le venspeil van do ambtenaren af te we ren, werd met instemming begroet. Voorts werd besloten, de actie voor afschaffing van den standplaatsaftrek voort te zetten, te ijveren voor pen- sionneering naar den, grondslag, gel dende voor,standplaatsen eerste klas se, en voor toekenning van premievrij pensioen. Tenslotte, werden drie motie6 aan genomen. In de eerste wordt aangedrongen op spoedige totstandkoming van een wet, regelende den reohtstoestand der ambtenaren. De tweede luidt Het algemeen bestuur, enz., ge hoord de besprekingen over de onjuis te wijze, waarop de regeling van af vloeiing van overtollig personeel aan de Rijksverzekeringsbank wordt toe gepast gehoord de door den chef der afdeelirig arbeidsverzekering- aan de vertegenwoordigers der centrale ver strekte inlichtingenspreekt zijn ern stige afkeuring uit over de wijze, waarop de minister van arbeid, handel en nijverheid van de algemeene, dooi de rogeering te dezen aanzien vastge stelde regeling afwijkt'. De derde motie spreekt afkeuring uit over de lage salarissen (zelfs f 300 a 400 per jaar) van particuliere kler ken bij de belastingen, met het oog op hun verantwoordelijke positie, ONTSLAG AAN GEHUWDE AMBTENARESSEN. Naar de Kes.bode verneemt, heeft de regeering besloten, met ingang van 1 Januari ontslag te geven aan alle ge huwde ambtenaressen. Dezen worden daartoe verdeeld in twee groepen: Groep A zijn d i e ambtenaressen, die reeds een minimum pensioen hebben bereikt. Zij worden zonder meer ont slagen. Dit zijn zij, die 7 of meer dienstjaren hebben. Tot groep B_ be lmoren zij, die nog niet voor pensioen in aanmerking komen. Zij Bullen op wachtgeld worden gesteld en zullen evenveel maanden wachtgeld krijgen als zij dienstjaren tellen. Br zullen geen gehuwde ambtenaressen meer in rijksdienst worden genomen en aan ambtenaressen, die in het huwelijk -treden, zal eervol ontslag worden verleend. DE ARBEIDSVOORWAARDEN IN HET HAVENBEDRIJF. Men meldt uit Rotterdam aan het Hbld.: De besprekingen, die Woensdag zijn gehouden tusschen de Scheepvaart- vareeniging Zuid ©enerzijds en de ver tegenwoordigers van de moderne, de Cftr. en de R.-K. organisaties van ar beiders in het haven- en transportbe drijf, droegen slechts een voorloopig karakter. De besturen der arbeidersorganisa-1 ties zullen de voorstellen der Scheep- vaartvoreeniging nader overwegen, waarna eerlang opnieuw geconfereerd zal worden. Beïcle partijen zijn over eengekomen in dit stadium nog niets te publiceeren omtrent de onderhan delingen. Uit de Pers. De oud-minister jhr. mr,. de Geer komt in De Nederlander (e.-h.) terug op zijn betoog van 17 September, dat intrekking van artikel 40 van het Be zoldigingsbesluit alleen niet ougedaan maakt de gararjjie, die eenmaal' aan de ambtenaren is verleend. Wil men die garantie ongedaan maken, dan moet men het artikel intrekken met terugwerkende kracht. Dit nu kan al leen bij de wet, omdat het artikel ©en afwijking vormt van artikel 40 dei- wet, houdende algemeene bepalingen. Tegen het betoog van den heer de Geer had mr. Trip aangevoerd: „De redeneering, dat de wet alleen verbindende kracht heeft -voor de toe komst, gaat ten deze niet op. Want het is niet de bedoeling, dat de even tueel© salarisver-mindering ook terug werkende kracht zal hebben voor het verleden. Van den datum af, dat de nieuwe regeling in werking treedt, vangt die salarisvermindering aan". De heer de Geer meent, dat deze kritiek op fnisverstand berust. Hij schrijft: Dooreengeward worden de salaris- vermindering en de intrekking van artikel 40. De eerste heeft geen terug werkende kracht, de laatste wel bij het huidig voornemen. Niet het hoogere salaris wordt ondersteld nooit bestaan te hebben (in welk geval de staat een condictio indebili zou heb ben), maar wél het garantie-artikel 40. Juridisch onaantastbaar zal daar om liet thans voorgenomen© slechts zijn, zoo dit geschiedt bij de wet. Prof. dr. N. J. Polak schrijft in de Econ. Stat. Berichten: Het tekort op den staatsdienst is niet, geijlk 't verlies der ondernemiug het verschil tusschen productiekos ten en opbrengst van het 'verkochte product, maar het is ontstaan door dat. wat talrijke individuen voor hun gemeenschappelijke behoeften bevredi ging hebben bijeengebracht niet dekte de uitgaven, die voor de plaatsgevon den behoeftenbevrediging ziin gedaan. Het lijkt dus meer op het tekort van den particulier Lij te grooto verte ring. Laat pns met dien particulier een vergelijking trekken. Indien dezen bleek, dat hij meer dan zijn inkomen verteerde, zoirhij dan de slager zeg gen, dat deze hem voortaan het vleesch goedkooper moest leveren om dat hij met zijn inkomen niet uit kwam? Het antwoord zou zeker lui den, dat hij dan maar geen vleesch moest eten. Maar als dezelfde parti culier, zelfs terwijl hij nog duizenden per jaar overspaart, ontdekt, dat een andere slager hem. hetzelfde vleesch goedkooper kan leveren, dan recla meert hij met succes bij zijn leveran cier, of hij gaat naar den ander. Zoo zal ook de overheid, onafhan kelijk van de begrooting, hebben te onderzoeken, of het peil der trakte menten ligt hoven dat, waarop, ver wacht kan worden, dat het ncodïge aantal tot den te verrichten arbeid bekwame personen, juist kan worden verkregen en behouden, is dat het ge val, dan is zulks een motief voor ver laging dei- bezoldiging, niet - slechts voor die publieke lichamen, die met de handen in liet haar zitten, maar óók voo die, welke nóg geen tekorten hebben, of ze nog op andere wijze we ten te dekken. Blijkt het salarispeil 'te hoog, dan zal de overheid de op heffing van het deficit moeten zoeken door beperking harer belioeftcnbevre- digmg, door vermindering van .de overheidszorg. Wat ook tiet resultaat van dit onderzoek zij, de regeeriug houde de beide verschijnselen geschei den en vrnge zich dus ten aanzien der ambtenaarssalarissen alleen af, of zij al dan. niet boven den marktprijs no- teert, waarbij zij, gezien het stroeve van iedere overheidsregeling, meer dan anderen met de marktprognoso rekening houde. DE INDISCHE BELASTINGEN. Aueta seint uit Weltevreden aan de Tel.: Uit de voorstellen van do belastin g- herBioningcommissie blijkt het vol gende lo. Rechtspersonen worden onttrok ken aan de werking van de bestaande inkomstenbelasting en aangeslagen in een afzonderlijk te regelen belasting, genaamd winstbelasting; de procluc- tenl-elasting ©n de 6peciale uitvoer rechten worden niet bestendigd. 2o. De winstbelasting wordt geheven naar de winst, volgens een oploopend tarief. 3o. De belasting bedraagt ten min ste vijf en ten hoogste 30 procent van de winst. Vijf procent indien de winst bedraagt vijf procent van het kam taal, dertig prccsnt, indien de winst 75 pro cent of meer van het kapitaal be draagt. Het belastingpercentage klimt op met zeven tienden voor elk winst- procent boven de vijf, totdat bij twin tig procent winst, 15 1/2 procent van de winst geheven wordt. Vervolgens bedraagt de stijging van het belasting percentage drie tienden voor elk pro cent, totdat bij vijf en dertig procent, twintig procent van de winst gelieven wordt. Daarna bedraagt de stiiging een vierde voor elk procent, totdat bij vijf en zeventig procent winst dertig procent als maximumbelasting gehe ven Wordt. 4-0. De-winst) wordt berekend op de zelfde wijz© als thans bel zuiver in komen, behalve dat, genoten uit,keerin gen op mn belastingplichtigen toohe- liooreude a,andeelon op naam, in aan winstbelasting onderworpen lichamen, geheel buiten rekening gelaten wor den en dat in de voorafgaande drie jaren geleden verliezen niet van de gemaakte winsten kunnen afgetrokken worden, indien de aanslag daardoor niet vijftig procent verminderd wordt. 5o. Het kapitaal wordt berekend, naast betgeen gesfort, en niet- terug gegeven'of om andere redenen op de aandeelen is afgestempeld, naar de werkelijke aanwezige, op de balans verhandelde reserves. 60. Voor niet in Indic 'gevestigde rechtspersonen, die ten deele hier, ten de'ele elders win.st verwerven, zal de belasting berekend worden naar de hier verworven winst, evenals naar het aangewend' kapitaal- De belasting plichtigen zijn verplicht de daarvoor noodige ge-ovens te verschalendoor afzonderiijke winst- en verliesrekenin gen en balansen, DE AUTOHANDEL O'P JAVA. „Autoleven" heeft gegevens verza- held over dén ajito-handel op Java en schrijft daaromtrent het volgende In het eerste half jaar van 1923 werden op Java ingevoerd 12 vraóht- automobielen en tractors tegen 67 in do eerste maanden van 1922 en 1422 iu dezelfde cijfers resp. 0. 9, en 102. Aan andere soorten automobielen werden ingevoerd in het eerste half jaar 19.23 939 stuks tegen 844 van Januari tot en met Juni 1922 en 2959 in de eerste zes maanden van 1921. Voor de maand Jv.nj waren de cijfers resp. 232. 176 en 129. Van de 930' auto's tot 30 Juni van dit jaar inge voerd, kwamen er 413 uit de Ver- eenigde Staten en 371 uit Canada (Fords). In Juni van dit jaar werden uit Canada 130 auto's ingèvoerd (vari de 232 in totaal). De invoer van autobanden heiiep, naar da Loc. meldt, in de eerste 6 maanden van 1923, 1922 en 1921- resp. 111,592, 24.263 en 124.989 stuks. I11 Juni waren de cijfers 15.544, 23.716 en 15.794 stuks, De meeste banden kwamen dit jaar uit Japan. t.w. 39.080 stuks, tegen 47.480 het vorige jaar en 2S.962 iu 1921. Op Japan volgt als leverancier Frankrijk met 31.478 stuks tegen 30.024 stuks in 1922 en 47.897 stuks in 1921. De Vereonigde Staten nemen de derde plaats in met 24.099 stuks in Januari-Juni 1923, 20.968 in 1922 eD 19.330 in 1921. Aan automobielonderdeelen werd de perste zes maanden van het loopen- de ia-ar voor een waarde van f 432,476 ingevoerd tegen voor f 978.043 in de zelfde periode, van het vorige jaar en f 2.330.947 voor het daaraan voor afgaande. Voor Juni waren de cijfers resp. f 68.590, f 168.786 en f 267.606. vOE/viENG'D NIE UWS DE POLITIEKE CEVANGENEN IN IERLAND. De „Chicago Tribune" verneemt uit Dublin: Het blijkt dat Edmonn de Va lera nog steeds is geïnterneerd in de barakken te Ai'bour Hill. il-Iet staat vast, dat b,ij voor het gerecht zal ko men, maar waar en wanneer is onbe kend. Het geheele probleem 'der poli tieke gevangenen houdt trouwens de autoriteiten bezig; wekelijks worden er vijfhonderd uit do voorloopige iliedli- tenis ontslagen. Thans zijn er nog on geveer tienduizend geïnterneerden. Vermoedelijk zal de politiek der regee ring er toe leiden, dab ook de gekozen repuiblikeinsohe afgevaardigden voor de „dail" zullen worden vrijgelaten. Officieel wordt hekend gemaakt, 'dat de formeele opening van beide huizen van de „dail'' zal worden voorafge gaan door speciale, plechtige diensten in de Protestantsche en Katholieke ker ken; senatoren en afgevaardigden wa ren uitgenoodigd deze godsdienstoefe ningen bij te wonen. DE SCHULDEN AAN DE V. S. Zooals bekend nam het congres der Iuternationale Ivamer van Koophandel hetwelk eenigen tijd geleden te Rome werd gehouden, een resolutie aan, waarin werd aangedrongen op het be leggen van een internationale econo mische conferentie. Naar aanleiding daarvan stelde de oommissie voor eco nomisch herstel, welke een onder-af- deeling vormt van de Amerikaansohe Kamer van Koophandel, een onderzoek iu naar het verband tusschen de inter- geallieerde schulden en het herstel van Europa. De voorzitter van deze commissie, Frederick Kent, verzamel de persoonlijk de r.oodige gegevens en won alle vereischte inlichtingen in hij een bezoek aan Europa. Hij bracht daarover een rapport uit, hetwelk zoo juist verschcucn is en waarin hij tot belangrijke conclusies komt. In' het rapport wordt o. m. gezegd: „Men kan niet verwachten, dat alle groote Europeesclie naties gedurende een lange reeks van jaren te beschikken, zullen hebben over voldoende jaarlijk- sche overschotten van uitvoer en geldmiddelen om haar in staat te stel len tot jaarlijksChe betalingen van rente en aflossing van ha,ar buitenland sche schulden. Vervolgens zou een nauwkeurig onderzoek tien' stelligste bewijzen, dat crediteur-naties meer gebaat zullen worden door normale toestanden in Europa, welk© herstel van handel en nijverheid mogelijk ma ken, dan door een invordering van schulden over een langen termiju, ge durende welke handel en nijverheid op een laag peil zouden worden gehou- DE KATOENOOCST. De katoenoogst wordt volgens den stand op 25 September -op 11.015.000 ba len geraamd. Tot 25 September werden 1.215.394 balen katoen gewonnen. DE R. Z. R. 1. Het bestuurbare luchtschip der marine Z. R. 1 vloog van St. Louis naar Lake Hurst en terug zonder tusschenlanding. VISSCHERS GERED. Van Sandy Hook (N.-Y.). wordt ge seind: Elf visschers, die sinds Zondag in gevaar verkeerden, zijn gered door het stoomsohip „Grecian" op 35 mijl afstand van de kust. SCHEEPSBRAND. De Radio Corporation of America heefi bericht, ontvangen d?,t een brand is uit gebroken in de tenders van het vracht schip „Diana Dollar", bestemd van Ge nua naar San. Pedro. Kapitein Anderson van dc „Diana Dollar" meldt, dat men den brand aan boord DE ZIEKTE VAN "DE ITALIAANSCHE PRINSESSEN. -[U., Uit Rome wordt ons gemeld 1 De koning heeft Mussolini telegra fisch op de hoogte gebracht van den toe stand van pnnses Giovanni, Hij noemdo den toestand hoopvoller. De dokters zijg van meening, dat de prinses waarschijn lijk zal herstellen, tenzij zioh verdere complicaties voordoen, hetgeen niet on, mogelijk is. Prinses Yolanda heeft Racconigi ver laten en is naar haar verblijf in Pineroli teruggekeerd. Dc dokter heeft haar niet toegestaan haar zuster te bezoeken. De toestand van prinses Mafalda, die tegelijk met prinses Giovanna ziek werd en wier toestand eenige weken geleden zoo kritiek was, is thans goed en zij is definitief herstellende. Voorzorgsmaat regelen zijn genomen om haar niet oP de hoogte te brengen van den ernstigen toestand van haar zuster. VLIEGEN ZONDER MOTOR. Uit Gerafeld wordt ons gemeld De vliegenier Boasch uit Darmstadt behaalde een nieuw record met een glij vlucht van 19 K.M. in een uur en het bereiken van een hoogte van 254 M. DE NIEUWE BURCEMEESTER VAN MADRID. De leiders van den raijnwerkereborid vau Asturia, een der sterkste vakver- eenigiugen van Spanje, werden door- Generaal Primo do Rivera ten paleize ontboden. Zij verklaarden na hun onr derhoud met den generaal, dat de wet telijk© loonsverbetering, door de Spaansche arbeiders verworven, vau het directoire niels te vreezen heeft. Het decreet tot ontbinding van alle gemeentebesturen van Spanje werd door den militairen gouverneur toe- ge-past over alle raden, 9254 in aan tal. Onmiddellijk werden tot vervan ging van do afgezette gemeenteraads leden nieuwe autoriteiten gekozen, en wel door de oude ooinité's van belas tingbetalers. Dientengevolge kreeg Madrid tot burgemeester eeu der on langs ontslagen klerken van het Mi nisterie van openbare werken, die zich thans in het bezit bevindt van een jaarlijksdie wedde van lOOO pond sterling en een officieelen gemeente auto. De man was hoogelijk verbaasd over zijn verkiezing en verklaarde niets van gemeentezaken af te weten. Hij beloofde echter ijverig te zullen studeeren In de gemeentewet. Tot de nieuw© raadsleden behooren o.a, drie koetsiers, ©en schoenlapper, een melk bezorger, een leerlooier, een kruide nier, een tooneelspeler en een likdoorn snijder. Een pas verschenen koninklijk decreet bepaald dat op alle salarissen van ambtenaren op regeeringsdeparte- meuten voortaan 25 pCt. zal worden ingekrompen. DE ONTRUIMING VAN CONSTAN NOPEL. De geallieerde troepen zijn Dinsdaj klokslag 12 uur, na een aanwezigheit van verscheidene jaren, vertrokken De Turken zijn dus thans weer heer en moester^ in hun aloude stad. Het talrijke ïurksche publiek gaf door zijn hartelijk vaarwel blijk, dit heengaan eerder te betreuren dan aangenaam te vinden. Rondom het plein voor de Groots Moskee had zich een enorme menigte opgesteld, terwijl de balcons van de huizen dicht bezet waren. Ook dc Turksche jeugd ontbrak niet op het appèl. Geen lantaarnpaal in den om trek was „onbezet"in eiken paal zat een aantal jongens het indrukwek kende afscheid gade te slaan. Het gejuich, vin? aan,, toen een af deehng Turksche troepen, voorafge gaan door een muziekkorps, op hel plein verscheen, ten einde den vertrek kend-en geallieerden soldaten militaire :er te bewijzen. I-Iet gejuich nam to< :n daverde door de lucht, toen achtereen volgens de Franschc, Italiaansche e; Bntsche troepen met vluggen pas kwa men aanmarcheeren en zich ia den vorm van cen halve maan op het plein opstel den. Het gejuich bereikte het hoogte punt bij het verschijnen van de gealli eerde generaals, met den Brilscheu op perbevelhebber, generaal Harington, aan het hoofd. Zij inspecteerden de verza melde troepen en salueerden de Turk sche vlag. Onder het spelen van hei Turksche onafhankelijkheidslied door dc militaire muziek der geallieerden, wer den daarop de Turksche vaandels naar het midden van het plein gebracht, waar de geallieerde troepen ©veneens de mili taire eer aan de Turksche kleuren be- vezen. Vervolgens marcheerden de geallieer de troepen ter inscheping naar'de kade. Op het oogcn'blilc, dat generaal Haring ton voor liet laast de hand drukte van den Turkschen commandant, brak de menigte door he cordon van Turksche poliie,' verdrong zich rondom de gealli eerde generaals en juiche hen nogmaals hartelijk toe. Eenigen tijd later lichtten de transport schepen het aniker. TREURICE TOESTANDEN. In dc „Chicago Tribune" wordt in een brief uit Belgrado het volgende karak teristieke tafereeltje 'beschreven Generaal Smilonski trad het Palace Café binnen.. Dekellners bogen. De Rus sische vrouwen glimlachten, met een groet, terwijl de bezoeker haar de hand kuste.. De mannen stonden op om hem te verwelkomen. Hij liep de geheele zaal door, waar een jonge vrouw op hem zat te wachten; haar primitieve schoonheid was ontloken in de steppen van zijn eigen geboorteland. Hij drukte zijn lippen op haar uitgesto ken hand. Hij bood zijn verontschuldi gingen aan en zette zijn bagage op een stoel bij het tafeltje er naast. Toen ging hij recht overeind staan, rekte de schouders, haalde een monocle oorschijn, plaatste deze in den oog hoek, wierp een snellen blik op de aan wezigen, maakte vervolgens opnieuw buiging voor de dame en ging ;t haar zitten. verscheen een flcsch champagne. Een uur lang praatten zij vroolijk, en daarna rekende zijne excellentie af met bundeltje, papieren dinars, die hi.\ uit cen zak van zijn versleten Russische tuniek haalde. De dame stond op en hij begeleidde haar lot aau de deur, waai; hij met een zeer diepe buiging afscheid an haar nam en naar zijn plaats terug ring. Zijn handen beefden eenigszins, toen hij zijn monocle weer opborg en zijn last •weer opnam. Deze bestond uit cen groo- tc hoeveelheid kranten Slavische, Amerikaanscke, Engclsche, Franschc en Duiischc. Hc pak woog zwaar Hij heet niet generaal Smilonski, Zijn tegenslagen begonnen bij de Mazurische meren, waar hij een divisie aanvoerde. Nu verkoopt hij kranten en verdient daarmede, naar men zegt, cen kleine vierduizend gulden per jaar. Zóóveel ia elk geval, dat de Joegoslavische regee ring zijn pensioen maar tot ongeveer niets heeft teruggebracht. En de generaal schikt er zich in. Zijn beroep opent hem sav'onds en 's nachts de deuren der schaarsche oorden van geneugte in Belgrado. Waar hij dan vele zijner landgenooten ontmoet en waar hij soms zijn monocle in het oog mag klem men als een illusie van een voor altijd vervlogen verleden. DROOMEN CEEN BEDROC7 Dat droomen en speciaal droomge- zichen, niet altijd onwaar zijn, bowijst het verhaal, dat dezer dagen door de „Daily News" werd gedaan. Edward Joseph Mc Guinn, de aanvoer der van een reddingsbrigade, vond dczei; dagen aan het strand tusschen Pinnacle Rock, Plctn^nt en Grosney Pont, de, kleeren van een zekeren Arthur William Quinn, een soldaat van het koninklijk leger te Liverpool en afkomstig van Bow. Men toog op onderzoek uit en inderdaad vond men het lijk van den vermiste, drijvende aan de oppervlakte van het water, met het gelaat naar be neden gewend. Bij het door den coroner ingestelde onderzoek verhaalde Mc Guinn, dat zijn vrouw hem den avond te voren had mee gedeeld, dat 2ij in haar droom zichzelf had gezien, staande aan het strand en dat zij het lijk van een man, met het ge- laat onder water, had zien drijven. Zij gevoelde intuïtief, dat het cen van haar bekenden was, doch zij kon de trekken, van den drenkeling niet onderscheiden, daar zijn gelaat sterk was verminkt, EEN ROMANTISCH HUWELIJK. Da Engclsche bladen geven het ver haal van het huwelijk van een rijke en becldschoone dochter van een generaal, behoorende tot een der. oudste geslachten van Wales, met den huisknecht van haar vader, den zoon van een havenarbeider. Werd eerst gemeld, dat papa zijn toe stemming tot d«ze echtverbintenis had gegeven, thans wordt gemeld, dat vader pas uit de bladen van het huwelijk ver nam en heelemaal geen toestemming gegeven had. Over drie jaar, als zij vijf- en-twintig jaar is, heeft zij recht op cen legaat van honderdduizend pond. N.V. „DE TIJDGEEST" Trekking van 950 nummers ten overslaan van Notaris A. G. Mulle Woensdag 3 Ocfoben 1923 Prijs van t 1010 671 3470 19SS0 19SS1 2G670 400 1904 7556 17270 200 2242 3465 5592 6323 20409 100 2637 5122 5519 '6261 8732 11079 11990 12020 12739 13153 16066 18483 20402 Prijzen van f 90.fetgen geld) 462 2421 5476 7204 S603 11652 12962 15714 18662 - 502 2505 5510 49 19 11716 13051 16044 80 13 86 35 7301 54 55 13160 95 18707 614 2651 37 7588 84 94 64 10135 18875 25 63 5521 90 97 11839 74 38 18945 30 2713 48 98 9758 11994 13233 58 54 744 3067 5745 7646 9839 12011 95 16205 1926Q 864 78 54 62 9943 24 13506 70 19431 1020 3107 5943 7763 10129 26 42 16593 19535 1310 3402 6046 7825 47 68 13821 16607 97 1469 98 6173 5510431 12108 27 16716 98 97 3531 95 7977 10669 8313983 17 19773 1551 3500 6292 8007 10756 94 1413616820 SO 1645 34 6412 16 72 12224 14241 42 19937 1705 3719 29 SUl 1083-1 461443217009 43 30 4017 59 8296 37 6614581 76 91 1S06 81 6501 97 69 12308 14794 17123 95 8 91 6601 833310953 32 9617202 20073 19 4168 6735 8631 56 46 98 29 20123 29 4238 t-7 4811013 6214825 63 20229 38 4396 GS10 8737 11111 12405 83 71 20401 1307 4551 23 8973 75 25 8617300 20520 22 481U 25 9018 11214 12500 14975 64 20617 79 5C03 -4'J 59 80 84 15013 84 85 2017 29 6915 9375 8S12629 79 17462 20888 30 70 31 8211423 59 15112 177-14 20964 2153 5125 35 94 76 74 15234 17839 99 58 78 84 9474 93 83 1541517940 2200 526<J 7016 9501 11517 12808 79 18477 2309 5347 47 ri! 11619 85 85 18538 95 80 95 9C-02 3912929 15533 63 v -• Latcr aflosbaar.' '-ttS 5 2128 4769 7226 9056 11787 13110 16057 16715 43 39 81 54 85 11811 33 61 27 101 72 4319 7384 89 22 46 73 31 56 77 3y 7401 9101 S4 56 82 35 92 85 40 22 92 U909 13201 16103 47 299 92 4924 86 9201 15 11 26 50 322 2218 40 7501 3 43 76 43 70 401 69 86 4 9318 75 13520 90 1SS01 3 2329 5158 18 55 12023 61 16206 18927 9 32 60 44 9403 38 73 60 52 37 37 5251 59 45 67 94 66 95 78 38 53 79 78 80 95 16416 98 524 61 86 85 84 98 13603 27 19003 37 74 5408 87 9548 12127 19 45 17 77 87 65 89 71 35 22 16513 19133 S3 99 34 7627 9609 33 68 28 96 NI 2406 5466 34 45 74 13703 16601 19239 42 54 5505 44 49 76 13810 25 48 68 2575 43 07 57 97 36 53 56 85 2625 5C1U 77 9716 98 37 77 19469 774 71 25 94 55 12206 39 93 19526 821 96 52 7717 62 7 65 94 70 25 270 58 29 76 3413C0J 95 76 921 2820 5707 44 9831 3/ 44 1670210609 y5 71 21 74 43 49 tx. 9 is 1123 2908 92 90 66 51 85 29 7u 89 U 98 7808 67 54 86 43 I97Ü3 1215 36 5854 69 82 59 14024 66 32 1400 66 97 84 9994 73 50 yi 45 50 7! 5908 9010094 89 91 16857 48 56 78 30 79001010912304 14139 16981 70 57 79 79 1 10207 11 14208 17032 93 64 84 92 7 11 14 94 17j05 10030 1509 85 6041 8 47 23 96 25 9047 88 3071 6102 910314 58 14307 17221 43 1629 82 17 18 49 83 14418 27 80 82 3138 20 1910429 12402 14524 36 85 87 89 21 36 91 23 b2 54 20060 1701 90 53 06 10508 30 85 73 63 11 91 5J 761C636 62 146SÓ 17314 68 14 3242 88 89 10715 12501 147-1 17 72 20 64 6218 8001 16 22 14948 27 20119 'M 93 20 15 31 92 15040 43 20 61 3310 32 23 0812604 15107 47 30 71 42 62 47 85 16 08 86 46 73 3401 64 76 86 64 15339 91 20?35 84 5 69 8010330 05 87 93 60 1835 24 83 8129 57 71 15405 17533 71 39 28 63-17 75 10942 76 13 17686 74 43 42 55 8211052 12704 96 89 86 45 51 56 820311102 2115538 17739 94 68 3537 68 50 54 31 39 61 203'8 78 53 6436 5411234 35 48 17806 65 1905 79 50 84 43 71 71 17945 72 17 3602 99 S337 7 4 74 15606 81 74 27 3747 65-15 99 11310 85 3 18092 SI 31 49 6787 846S 33 91 31 18189 91 55 3933 6800 92 45 98 44 18345 ai 63 51 IS 8520 84 12302 48 53->0447 69 67 86 2911400 16 65 65 50 78 4003 90 48 11 56 15741 18.193 5'> 81 4166 94 73 89 87 74 18502 65 <JÜ 42ul 6906 7411521 83 92 4 90 99 21 7027 8609 45 12900 (5821 7 01 2C01 31 64 39 54 3 27 342(687 26 64 67. 40 73 9 71 58 88 35 (.6 86 8757 74 30 15928 76 20605 04 4431 7103 62 77 89 3118616 55 69 84 21 8842 81-13026 67 23 fi7 2103 453S 33 46 11673 55 74 27 81 21 4003 3/ S911 11703 89 75 98 20781 24 71 'S3 9004 1513106 77 1870y20S44 62 Vorige lijst stond: 2652 en 20793 m.z. met 15161 m.z. 15171. 15177 m.z. 15176

Haarlem's Dagblad | 1923 | | pagina 7