SANMOCEN HAARLEM'S DAGBLAD BEURSOVERZICHT ZATERDAG 6 OCTOBER 1923 - TWEEDE BLAD PRIJSHOUDENDE MARKTSTEMMING. VRAAG VOOR THEE'AANDEELEN 28 Sept.—5 Oct- 1923. Dc beurs heeft in tie afgeloopen week een zeer kalm verloop gehad en de omzetten.bleven in nagenoeg alle afdeelingen zeer beperkt. Bij de reeds bestaande min of meer ongunstige factoren, werkte do nieuwe kabinets crisis in Duitschland er toe mede, dat het publek zich opnieuw gereser veerd betoonde ten opzichte der fond- senmarkt, daar men nooit vooruit kan bepalen tot welke gevolgen een dergelijke politieke beweging kan lei den en men bij den toch al reeds ho- poloozon toestand in Duitschland be vreesd is dat vroeg of laat weder nieu we ongeregeldheden het herstel der toestanden weder voor onbepaalden tijd zouden kunnen vertragen. Do op heffing van het lijdelijk verzet heeft niet cue opklaring van den politieleen toestand gebrachti als men daarvan nog eenige weken' geleden had ver wacht, daar van een algeheele hervat ting der werkzaamheden, met. het oog op do vele moeilijkheden welke nog, in verband met de voedselvoorziening en de financiering der bedrijven, te wachten zijn, voorloopig nog geen sprake kan zijn. De algeheele desorga nisatie van het Dnitsche geldwezen maakt een behoorlijk gefundeerde nieuwe geldcirculatie in de eerste plaats noodzakelijk. Met de gebrek kige middelen en de geringe mede werking welke door politieke invloe den bij de oplossing van dit vraagstuk verkregen kunnen worden, is het te verwachten dat de nieuwe munt een heid, welke men zich voorstelt, in te voeren, zoowel in binnen- als in bui tenland, niet voldoende vertrouwen zal kunnen verwekken, om een s.inec- rïng van het geldwezen te verwachten. Men ziet dit in de betrokken kringen ook zeer goed in, doch daar het op 't oogenblik onmogelijk is een op goud- waarde gebaseerde munt in te voeren, wordt als overgangsmaatregel een nieuwe Mark ingevoerd, die tot waar borg heeft een hypotheek op alle vas te c-igendommen in het rijk. Een duurzame verbetering zal alleen mo gelijk zijn, wanneer het economische leven van het land weer is verbe terd. "Voorwaarde daartoe is echter, dat eerst de kwestie der schadever goeding nader wordt geregeld, terwijl anderzijds door een stijging der Duit- sche goederenproductie ook de han delsbalans van dit land weer actief moet worden gema&kt. Hieruit blijkt voldoende dat de gehoopte verbete ring der toestanden in Duitschland nog wel éenigen tijd zal uitblijven en de regeling cler schadeloossteling nog op groote moeilijkheden zal stuiten, zoodat men thans nog verder verwij derd is van een algemeen herstel- dan vóór de Roerbezetting plaats vond. Aan den anderen kant wordt echter meer en meer ingezien dat van een directe invordering der schadeloosstel ling, waarvan Frankrijk de opheffing der bezetting afhankelijk stelt, geen sprake kan zijn, zoodat Frankrijk hoogstwaarschijnlijk de panden nog jaren in bezit zal moeten houden eei het een belangrijk gereduceerd be drag zal hebben ontvangen- Bij de spoedig te verwachten onderhandelin gen zal blijken of de zoo zeer ge noopte overeenstemming tusschcn Frankrijk en Engeland voldoende vor deringen heeft gemaakt om een rede lijk plan door te kunnen voeren. Ge lukkig valt in den laatsten tijd een strooming in Amerika te constatee- ren, die voor kwijtschelding der oor logsschulden ijvert. De commissie voor het economisch herstel, welke een onderafdeeling ormt van de Amerikasnsehe Kamer an Koophandel, stelde een onderzoek n naar het verband tusschen de in- tergealliecrde schulden en het herstel van Europa en komt tot de volgende conclusieMen kan niet vewachten dat alle groote Europeesche naties ge durende een lange reeks van jaren te besu-hikkenzullen hebben over vol doende jaarlijksche overschotten van uitvoer en geldmiddelen om haar in staat te stellen tot jaarlijksche beta ling van rente en aflossing van haar buitenlandsche schulden. Vervolgens nou een nauwkeurig onderzoek ten stelligste bewijzen, dat crediteur-na ties meer gebaat zullen worden door normale toestanden in Europa, welke •herstel van handel en nijverheid mo gelijk maken, dan door een invorde ring van schulden over een langen termijn, gedurende welke handel en nijverheid op een la-ag peil zouden worden gehouden." Wanneer nu ook de Amcrikaansche regeering tot" deze conclusie mocht komen, zou reeds een groot struikelblok tot regeling dei' schadeloosstelling uit den weg ge ruimd zijn. Vooloopig dient dus te. worden afgewacht hoe de toestanden zich in dc naaste toekomst zullen ontwikkelen. Ter beurze wenscht men dan ook blijkbaar nog niet op de ge beurtenissen vooruit ts loopen en blijft men de opvatting huldigen dat de naaste toekomst nog te veel ver rassingen kan brengen, die de bereke ningen van liandeiaars en fabrikanten kunnen te niet doen, zoodat men, door een rnvachtende houding aan te nemen, meent de meest veilige weg te bewandelen. Onder deze omstan digheden zijn dan ock de omzetten, een enkele afdeeling uitgezonderd, tot een minimum ingekrompen. Voor Cultuurwaarden bracht de nieuv.e afdoening der Ver. Suiker Pro ducenten van eea partij suiker- uit oogst 1924 tegen slechts f 14 per picol eenige teleurstelling, daar deze ver koop belangrijk lager was dan de vroeger plaats gehad hebbende vev- koopen. Hoewel deze prijs nog een beduidende winst laat, daar de pro ductieprijs op circa f 10 kan worden aangenomen, is toch het prijsverschil van circa f2 vergeleken hij vroegere afdoeningen groot genoeg om de winstberekeningen; waarnaar de koer sen der aandeelen veelal waren inge steld, belangrijk te doen verminderen. Men hoopt intüsschen dat in de eerst volgende maanden weder tot hoogeren prijs zal kunnen worden verkocht, waardoor de gemiddelde verkoops prijs nog een zeer beduidende winst marge zou laten. Tegenover deze tegenvallende ver- koopen vormde de.vaste houding der New-Yorksche suikermarkt een vol doende tegenwicht, zoodat de notee ringen, vergeleken bij de vorige week ton slotte niet veel .afwijkingen verton nen. Zoo notoeren aand. Vorsten landen 169 tegen 166 1/4, Hand. Verg. Amsterdam 4511/2 tegen 450 1/4, .Tavn- Cultiuir 362 tegen 358, Poerworedjo 96 tegen 94 3/4. De Mijnbouw-afdeeling vertoonde, behalve een teruggang van aand. Oost-Borneo var. 85 5/8 tót 77, geen noemenswaardige variaties. Voor Petrofeumwaarden was do stemming, bij de nog steeds toenemen de productie, gepaard gaande met be langrijke prijsverlagingen, niet opge wekt hoewel aand- Koninklijke, dio van 340 1/4 tot 332 terugliepen doch herstelden tot 341, goed weerstand konden bieden aan- de ongunstige stemming voor olie-waarden te New- York. Dit Is in hoofdzaak te danken aan Het feit dat deze Maatschappij, behalve do productie, ook de distribu tie verzorgt, zoodat ook op lagere prijzen een voldoende winst verzekerd is. Aand. Geconsolideerde Petr. no- teeren 1291/2 na 125 tegen 126 5/8. De tegemoetkomende houding der Bu rn een sc.he regeering tegenover de pe- troleumproducenten, wordt voorals nog niet in een betere noteering der aandeelen tot uiting gebracht. De deze week opnieuw opduikende berich ten van een spoedig te verwachten zijnde overeenkomst der vroegere ex ploitanten der Russische olieterreinen, met do Sovjetregeering tct hervatting der exploitatie, had geen invloed op don koers van Koninklijke, hoewel de aand. Russian Gen. oil van 51 1/2 tot 66 konden verbeteren. Op Rubberwarden was aanvankelijk de bekendmaking der voorraden rub ber te Londen op het einde der vorige week, oen cijfer aantoonende van 54,309 ton, tegen 52,987 in de daaraan voorafgaande week, gepaard gaande met een lichte reactie in den rubber- prijs, van ongunstigen invloed op de noteering. Op berichten dat echter weder flinke kooplust van de zijde van Amerika, vooral voor latere ter mijnen, viel te constateeren, koudón do koersen weder herstellen, zoodot de koersverschillen ten slotte onbedui dend waren. Aand. Amsterdam Rub ber notcereu 147 tegen 1501/2, Oost- Ja va Rubber 222 1/2 tegen 215 1/2, Serbadjadi 199 1/2 tegen 236. Schcepvaartasudeclen bewogen zich in dalen:'© lijn, daar nog steeds gern leckeuin van verbetering in dc vrach- tenmnrkt. (e constateeren zijn en ock do opheffing van het lijdelijk verzet nog s-sen vraag naar meerdere scheeps ruim te tengevolge had. Deze vraag zou dan ook direct ten volle bevredigd kunnen worden, daar bij de garing-te verbetering der vruchten die kans op loonende exploitatie laat, van de opge legde schenen die voor de voor naamste Mijen 20 a 30 pet bedraagt, een deel direct weder in de vaart g-- hrecht wor.lt, z^o.dat van een blijvend© •erhotcriug. zoolang de algemeene hnn deletocstind niet verbetert, geen spra ke kan zün. Aand. Holl. Amerika lijn notc-eren 80 tegen 82. Kon. Ned. Root 5.5 ler-en 58. Ne-k Scheepvaart Unie HU 1/2 tegen 106. Mij. Nederland 137 1/2 tegen 139. T.ubakeaandeelen waren lager ©d de verwachting dit op de n-ijaars/ciüngeu zeer ongunstige prijzen zullen worden betaald. Aand. Deli Bat. Mij. reageer den van 294 1/2 tot 289 1-2. Senem- bah van 252 1/2 tot 259 1/2 na 245. Deli Mij notecren 285 tegen 2S2 1.4. Voor lheeaandeelen wae de stem ming. bii leveudigen bande! 2eer gun stig op de goede kooplust welke h.j voortduring voor thee blijkt te be staan en op de verwachting dat on de. in de volgende weck te houden veiling, weder lie'nngriik hi ocer zullen worden besteed. Aand Mg. Ned. Ind. Thee verbeterden van 41 1.4 t:t 47. Adam Thee.van 38 1/4 tot 47, Ban- joewangi van 117 tot 121. Rongga van 157 tot 172 1/2, West Java Thee van 66 tot 68. Van Hollandsche industrieel© aan deelen liepen aand. Jurgens van 53 7/16 tot 4Sterug©n liepen den laat sten dag tot 53 op, aand: Centrale Sub kor notecren 119 tegen 13 6 3/8: TJ'oU- Kunstzijde 73 tegen 81, Fhilipslainpeji 249 tegen 246. Voor Am. Industrieën viel, na een aanvankelijk ongeanimeerde houding, tegen liet einde der week meer koop lust te constateeren. op het voorbeeld van N'.-York, waar men togen het na jaar weder een opleving der m- dustrieele bedrijvigheid' verwacht. Comm. Steels konden van 91 1/4 tot 91 3/4 ex 1 1/4 pet div. verbeteren. Studebaker noteeren 100 5/8 tegen 101 1/2 'Am. Smelting van 60 togen 59 7/16.; voor Am, Spooirwegaanrleclen was de stemming, op de verwachting van' gunstige oogst-reeultaten, zoovel wat de hoeveelheid ai's den prijs be treft, eveneens beter, waarvan vooral de lager genoteerde aandeelen konden profiteeren. Comm. Unions verbeter den van 135 1/2 lot. 135 1/4 ex., South Pacific van 91 3.4 tot 92 3 4 Comm. South Rails van 34 3/4 tot 36 Comm. Eric van 14 15,16 tot 14 7/8; Balti more van 58 1/2 tot 61 Nederlandsche Staatsfondsen bleven prijshoudend. Geld op prolongatie noteert pet Staisalmrs Het Tocneel Moritz Marx door Het Prlneasae-Tooneel. He! zou er met het toonee! toch leelijk n de gelegenheid werden gesteld „jood ?chc creaties" te geven. Heeft Louis Bouw meester zijn grootsten roem niet aan zijn Shylock te danken en zal hij met a.s rebbe Sichel bij „Het Néerlandsch" na zijn hc-rstel zijn rantrée maken? Hebben Royaards, La Roche, Musch en Saalborn geen triomfen gevierd als Mark Violier en is Isidore Salomon niet een rol, welke Royaards voor geeu geld uit handen zou willen geven? Is Sander 'Lohmann niet de lievelingsrol van Louis de "Vries? Welk een dank zijn tal van acteurs niet aan Potasoh en Berleraoer verschuldigd I Hoeveletn zijn niet met voorliefde in dc huid vaal. den ouden Sachel in Ghetto gekropen en lioevelen hebben niet vol eerbied het kalotje van rebbe Haüzor op gezet? Cor Ruys is thans met zijn nieuwste „joodsciie creatie" gekomen: Moritz Mnrx, een rol, die voor een acteur van komisch talent dubbel dankbaar is. om dat zij twee kanten biedt, die van „Schie- ber" eu van den ras-echten jood. Won'. Moritz Marx is de joodscho O. W. er, die op één dag ii-mflgj den. Hij weet. dat hij voor zijn milliocnen heel veel. inaar toch niet a'.ks kan koo pen. Het eenige, wat hem ontbreek:, is... elegance. beschaving. Chic!" Als hij maar een kamerdienaar had, die al die eigenschappen bezat, dan zou hij wel .ai les leeren. waarin hij nu nog te kuit schoot. Op een nacht loopt hij tegen zoo'n „schlemiel" aan. een „gentleman" van de punten van zijn voeten tot zijn glad gestreken haren. Moritz Marx heeft zij" geluk gevonden. Zoó'n kamerdienaar eer stc klas"'men moet Cor Ruys in op verrukking dat voor hem beteekent. In dat eerste bedrijf is Cor Ruys voor treffelijk. Van heel dat tooncel met den gesjochten gentleman Jan C. de Vos Jr. maakt hij iets prachtigs. Deze Jcodsche VY. er is in het eer drijf van Cor Ruys werkelijk een 3Ien moet -Cor Ruys zien, zooals hij daar neerligt in zijn eioel met zijn „ficliwips" en later met zijn glunder vet gceicht, -errukking afstraalt als Paul voorste! cm kamerdienaar hij hem te den, heef: aangenomen. Dat is werfce komisch snel van de bovenste plank. »r.de 9 z" j C. de Vos Jr. speelt Paul den gen'.- in-kaoierdieoaar met autoriteit en t lintje. Mij dunkt, dat mg bij !N CEZO ND EN MEDEDEELINCEN h 60 cents por regel. dat hij de rol in de volgende 2 niet geheel op dezelfde hoogte nu en dan met goedkoope ef •reden is. O zeker. Ruis heet: ie volgende bedrijven kostelijke bijvoorbeeld, zoo ais hij naar Paul kijkt, wanneer dove zïoli in III ongegeneerd bij hem cn Ly de „beeldscboone" actrice, met wie hij een flirtation wil beginnen heeft neer gezet, en hoogst komisch is ook zijn spel aan de telefoon maar toch kon hij in de toon'eelen met Ly niet- altijd weerstand bieden aan de' verleidingom óp de zaal te spelen. Ik vermoed, dat deze Joodsohe O. W.-er bij d,e eerste voorstellingen van Cor Ruys fijner is geweest, maar dat hij door het veie spelen wat is vergrofd. Hot publiek heeft hem dat allerminst kwalijk genomen; de mensellen in de zaal waven soms „dubbel van plezier" eu zelden za) er in den schouwburg meer gelachen zijn dam om Cor Ruys als Moritz Marx. Het' succes zou eohter nog meer waarde heb ben, als Ruys ook in de laatste twee be drijven Moritz Marx voortdurend op het plain van I wist te houden. Iloe Moritz Marx met zijn Mextoaantje door zijn ka- merdknaat in den knoei komt sri op het laatst weer uit de misère wordt gehaald en hoe het afloopt met Zijn liefdesge schiedenis met sohoone Ly moet u zelf maar gaan zien, als hij hier weer 'eens terugkomt. Naar het laohsucces van deze eerste voorstellingen te oordeelen figuur t cynischer werd gespeeld. Hi wht:ge rol voor Verkade zijn, waarmee niet wil zeggen, dal Jan C. de Vos Jr. goed was. fora de Vos was de verleidelijke Ly Jan Waarts Mosch. Moritz' com pagnon. die ons duidelijk liet zic-n, dat het nog niet voldoende is om je lioed op je hoofd te zetten en mei je te spieken om een grappige jood tc zijn. J. B. SCHUIL. Propagandavergadering politiepersoneel Tegen loonsverlaging van hst rijkspersoneel Do Politic-Studie-, Debating- en Propagundaclub „Haarlem en Om streken" hield in do groote zaal vau 1-tefc Blauwe Kruis ec-u propaganda vergadering. De Ilaarlemscli© Pclitie- muziekvereoniging verle.ndc daarbij haar medewerking. Nadat deze ver- eoniglng, die op de verschillende con- courseu"bewezen heeft goede vorderin gen te hebben gemaakt, een marsch had doen hooien, opende de voorzit ter, de lieer K. Tu'steonan, de verga dering, daarbij vooral de aanwezige llames een welkom toeroepende. Iiij wees op de noodzakelijkheid, dat ook do vrouwen meeleven bij de ac.ie der polilievakboweging. Spr. bracht in herinnering, dat de Aigeineeue Bond van Politiepersoneel in Nederland zich altijd op het standpunt heeft gestold, dat de arbeidsvoorwaarden van het personeel van grooten inVloed zijn op de samenstelling van het instituut pu- litie en dat de waarde van dat insti tuut voor en in de samenleving daar door behaald wordt. Maar ook st.lt onze organiatie zich op het standpunt dat, nu dcarbeidsvoorwaardên, t. w. salaris en dienstverband, vrij goed ge regeld zijn. elk corpslid individueel tot plicht heeft door zelfontwikkeling, zelfcorrectie, ouderlingen opbouw en veihoogine van het ontwikkelingspeil, liet instituut politie beter aan zijn doel te doen beantwoorden en zich meer voor zijn veelomvattende taak in Je maatschappij te bekwamen. Wij mogen ons er niet afmaken door uit sluitend te wachten totdat de staat zich eindelijk de opleiding vau het po litiepersoneel aantrekt, bij het beko men vau een S-urig dienstverband hebben wij beloofd, dien vrijer: tijd u. ibruikeB, uiel het muist voor Zwakke Zenuwen. »er«lerkt mol dcor' rc£tlrr,»ür Sanategen te pbrolktr. Dit wordt ctoor «chrlftclljke vertilirlnrta rtn ruim 22.0» axtstn bcrctlljd Pret Or. Waltsrr. de fcereemde TTouwenarti te Gieeten, schrijft Mot darm e ee imawKMij, nnwa Het ZwuwHcrtendVoccktl oniwi.i\eiii:g en ontspanning. W.j hebben die neloilë nog met geheel en al ingeiasent. Evenals 't vorige jaar zal de „ciub" aldus spr. ook do zen winter trachten het ontwikkel inga- |>eil dor politieambtenaren op te voe ren door ook nu we*?r ec-nige belang rijke lezingen, voordrachten, film- a.onden enz. te houden. De voorzitter wees er voorts op, dat men zich zal moeten wapenen tegen denote-verwachten aanval op de levens positio va'ii het gemeentepersoneel. Daartoe is iiet noodig dat.door verster king van de organisatie en de tman lijke kracht een zoo groot mogelijke maciusformatie wordt gevorma. Wij willeu niet meer terug naar den tijd, toen ook in de politiegezip- nen biltere armoede heeisehte. Nadat de muziek zich anderniaui had doen hooren, was het woord aan den heer G. van Putten, hoofdbestuur der over het onderwerp: „Onze inzet". Spr. schelste uit eigen ervaring het .ontwikkelingspeil der polite in tin jaren, hoe dat peil, dank zij do ac tie dxr vakorganisaties belangrijk is gestegen, hop minachting bij liet pu bliek voer de politie, heeft plaats ge maakt voor achting. Ook betoogde hij hoe noodzakelijk liet, is, dat het- ge halte, het ontwikkelingspeil van de politie wordt opgevoerd, wil zij meer te kunnen openen. en meer voor haar taak geschikt wor den. Spr. wijdde zeer uitvoerig uit over de plannen der Regeering, betreffen de de aangekondte'le salarisverlaging. Ilij herinnerde hierbij aan het Ko ninklijk woord, nu 5 Jaar geleden door 11. M. do Koningin gesproken nl: „He- actie wil hier niemand, wij moeien vooruit". En nu, vijf jaar later, nlduo heb niet anders dan rcnctio wat ons 'omgeeft. Men wil dc arbei ders en ambtenaren weer terugdrin gen naar den hongertijd van voor onder het mom Ou ecuauiniache mulaisj women allerlei verslechterin gen ingevoerd. Maar het is in strijd met do waarheid dat Oo Kapitalisti sche klas?© ook maar <v.:nig nadeel on dervindt in dezen tijd van verspbe- regeering verscheurt do wette lijke arbeidsovereenkomst met het rijkspersoneel, art. 40 Bezoldigingsbe sluit, r.ls een vod Ja rapidNVur.rciu doet de regeerhig dit ook .niet met bij de wet bepaalde rcntc-nifckeeririgen van 6 n 7 voor Staatsleeningen en met de gegarandeerde 5 aan de aandeelhouders van de Ned. Spoorwe gen.' Omdat de regeering aldus epr. overtuigd is. dal de georganiseerde arbeiders, door hun indoezelen -en slapen, na de verkregen voordeden, niet sterk genoeg zijn om de op Inn toegepaste react iemaat regelen tc kee- ren. Spr. Wekt dan op, om wakker te worden. ,,Te wapen zei spr. is het parool en dan zullen wij in ons eigen belang, de wattenen der organisatie moeten aaugorden, om do macht der reactie. Nadat de muziek nog ©en drietal nummers ten gehoor© had gebracht, waarvoor telkens een dankbaar ap plaus geoogst, werd. sioot do voorzit ter met een opwekkend woord de/3 geanimeerde vergadering, die vrij goed bezocht was. In de hierna gevolgde huishoude lijke vergadering werden als bestuurs leden in de plaats van v. d. Wer.'f en Jsns© gekozen de heeren Meuleuberg en von Eykeren. WINKELOPENING. De finua Hulshoff veetiede in het voormalie perceel van den heer de Jong, Groote Houtstraat 91, een han del in matrassen. Chinnmattcti. lm(- fetten. tapijten, vibraees. vloerklce- deil, slaapkamer-ameuiilementtn onz-, Boven den ruimen winkel bevonden zich de behangerij en de beddenma- kerii. Deze firma legt zich vooral toe op de matrnssen-fa.bricaec. waarvoor zo Java kapok zal gebruiken. Wat de winkel-inrichting betreft, deze ie voor zoover dat noodig was, verbeterd. De verlichting is versterkt, terwijl de etalagekasten nu zoo inge richt zijn, dat ze beter aan hun doel beantwoorden. Acht dagen geleden werd met de verbouwing een aanvang gemaakt. Aannemer was de lieer Mooselman uit Den Haag. Er is hard gewerkt, vooral ill den naoht van Vriidnv op rsndaag om de zaak hedenmiddag Haarlemmer Halletjes EEN ZATERDAGAVONDPRAATJE De heele krans was in opschudding bij den noodkreet vnn tante Kocsje. Onze kleine Hongaar, onze pleegzoon Kees wegg'éloopen! En waarheen? Waarheen anders, dan om zijn moe der te zoeken, al wist de stakker na tuurlijk niet waar hij haar vinden zou wij met. ons tienen, volwassen •menschen, wisten het (immers niet eens? Natuurlijk moest het kind opge spoord worden, van Stuiteren (de man was toch bij de hand en ving beslo ten! kwam mei een oude fiets aan, dik onder de roest, die hij in den paar denstal had weten te vinden. „Mot je aaarop rue?" nep de boer veront- waaraïga, „op de mankpoot? Je breekt je nek meneer. Je hebt toch een nieu we, Jaap/" Maar Jaap, de kneclit al evenzeer als leepe* stadsmenschen overtuigd. dat je vooral je fiets met moet uitleenen, bromde zoo wat van „in de ripperaosite en ver roerde geen vin. De boer draaide zich om, het huis in en had al gauw een mooie, nieuwe fiets voor den dag ge bracht, die hij ivan Stuiteren won aanbieden. Het hoefde al niet meer. Die was al op het oude ding vertrok ken, links den dijk op eu hoewel het onrustbarend kraakte eu knarste in zijn stalen leden en van Stuiteren moeite scheen to heoben om er stuur in to houden, wist hij er toch mee vooruit te komen. Wie den dijk rechts óp zou gain moest nu nog tusschen ons vieren worden beslist.. Wouter, die bij vroe gere gelegenheden wel eens gezegd nad: ,,'k neb nog nooit op zoo'n ding gezeten, maar als ik wil rij ik er mee weg draaide de fiets nu den rug toe eu had. verbazend veel belangstelling voor oen paar eenden, die met luid gekwaak in de slocl voorbij voeren. Hoi;ma had veel. te do.n met zijn si gaar, die maar niet scheen te willen trekken eu Hupstra, de brave, deed heldhaftig een stap naar voren en greep de fiets bij het stuur, on een manier alsof ze een beer was, dien hij moest temmen. „Neo man, me man", zei mevrouw Hupstra zenuwachtig, „jij gaat niet, je hebt in geen jaren gefietst en clan op zoo'n hoogen diilc (lanr komen ongelukken von!'4,En zoo concentreer den zich zestien oogen op mij or zat (lus niets and rs op, dan met h't- beste air van zelfvertrouwen dat ik aannemen kon, op het zadel te stap pen en stevig trappende weg te' rij den, den rechterkant van den dijk op, van huiten. waarschijnlijk een termen indruk makende, maar inwendig be zorgd genoeg. Ik moet namelijk erkenuen: da fietskunst ben ik nooit, goed machtig geweest. Er is iets niet in orde met natuurlijk evenwicht. Eerst schreef ik het aan 't zadel toe, wan neer de fiets zonder aannemelijke re den plotseling links of rechts hield, c! stuurde ik pal rechtuit. Zeven en der tig soorten van zadel? heb ik gepro beerd. Vergeefs. Daarna heb ik het ge zocht. in 't. stuur en dat. losser gezet of ook wel vaster. Zonder baat. Miin rinden zeiden, met het gebrek aan beleefdheid, dat. vrienden kenmerkt; .,Je zit scheef'Natuurlijk is dat maar gekheid. Rijwielherstellers ke ken bedenkelijk wanneer ik hun van deze moeilijkheid vertelde, maar zoo- ik de deur dichtgetrokken had. hoorde ik ze samen schateren van la chen. Onwelopgevoede menscheu. Ein delijk ben ik naar een waarzegster ge gaan, van wie merkwaardige dingen verteld werden. Die kneep eerst in mijn linkerarm, toen in mijn rechter arm en sprak: „het is bij uvves 't in wendige evenwicht, dat is nïst in or de. Het menschelijke lichaam mot uwe wete, bestaat uit een vast en een vloei baar gedeelte. Nou dan en de iloei- stoffe van binne die houwe geen even wicht; ie ziet er van buite knap' geno? uit, maar van binne. zie ie, hang je om zoo te zegg? uit 't lood". Ik vroeg, of daar niets aan te doen was. Ze zei: ,,'t zal met de jare ver- groeie,-let maar op, hoe oud is uwe nou? Zeven eu dertig, nou dan is 't krek op je zestigste beter. Een gulden tje maar en toen ik haar den gulden gaf: „en vijftig cenbe, vanwege de slechte tijden". Ik wacht nu maar af, hoe 'b gaan zal wanneer ik zestig geworden aal zijn, Voorloopig" heeft het dus den tijd nog wel, maar het is met dat inwendi ge evenwicht ïjog altijd niet in orde en op dezen morgen, nu ik Kees ach terna moest hing het uit 't lood naar links, zoodat ik telkens door naar rechts te sturen dat gebrek moest ver beteren. Op den duur is dat laetig en vervelend, vooral tegenover de die renwereld. Kippen en honden hebben van do inwendige kwalen van een menscli eenvoudig geen begrip. Als ik dus links co' eA'? hond afreed, liegen hij rszeivv t© blaffen en wanneer ik voorbij een haan wou rijden, die rus tig op den dijk stond te kijken en op 1 eens links naar hem toe rolde door mijn gebrekkig© evznwieht, dan pikte hij' woedend naar mijn schoenen. Zoo liad ik genoeg te doen met mijn fiets en kon niet op den dijk ver voor mij uitzien naar den kleinen Kee?. Ge lukkig was hiï er niet. Honden, hanen ©n kippen genoeg. Naar mijn zin zelfs teveel. Maar geen kinderen, die zaten op dit uur a's rechtgeaarde kinderen, op school, of wanneer ze nog onder de jaren waren, bij moeder thuis. In tüsschen kwam er plotseling een vraag bij mij op. die beantwoord diende te worden. Het is -wel waar. dat wan neer ie maar lang genoeg doivru'dt, je op onzen aardbol tenslotte iedereen tegen moet komen dal begrijpt ©en kind alleen kan het in sommige ge vallen wat lang duren. Dus probeerde ik af te stappen, daar er van keeren op zoo'n smallen dijk geen quaeslie kon wezen. Maar natuurlijk deed zich bii 't afstappen de moeilijkheid van 't inwendig evenwicht op het sterkst voor. zoodat het een ware uitkomst toen ik op een oogenblik tegen een schuur kon rijden, die aan den linkerkant van den weg stond. De planken kraakte», mijn arm schaafde er hard overheen, maar ik stond stil en kon zondpr bezwaar afstappen. Met de volledigheid van don getrou wen verslaggever kan ik vermelden, dat ook de linkertrapper er niet zon der schade afgekomen was. Nadat ik een poos den dijk had op- getuurd en aan een paai' vrouwen ge vraagd. of die ook een kind1 waren te gen gekomen, waarop ze zeien van niet, leek het mij toe. dat aan redelijke verplichtingen was voldaan. Niemand kon tooh verwachten, dat ik zou door rijden tot Hongarije, om er een Hon- gaarsch knaapje te zoeken, waarvan ik den naam niet kende en dat mis schien juist wanneer ik er arriveerde, in Nederland' was gebleven. Langzaam wandelend, keerde ik dus naar de boerderij terug, waar ik al uit de verte de vrienden in ecu grooten groep op den dijk ®ag staan. Ev was ook een fiets bij, dus scheen Van Stuiteren terug te wezsn. "Juist op dit oogenblik kwam de zon achter een wolk vandaan en bescheen het hee le gezelschap. En wat mij het meest verwonderdeeen van de mannen scheen iets van koper op zijn hoofd te hebben, dat blonk en fonkelde. Plotse ling drong de waarheid tot mijn, we gens bet voortdurend links houden uit hun evenwicht geraakte hersens door... De politic! Wat hadden mijn vrien den met de politie te doen? De groep zag er aldus uit-. In het, midden een groote, dikke veldwachter met een zwaren stok met koperen knop in de hand. Aan zijn hand de kleine Kees, die bang naar hem opkeek. Tegenover hem van Stuiteren, de men over elkaar gekruist, als de held in een treurspel. DaaT omheen de andere leden van i krans. Een paar pas verder de boer en zijn vrouw en ce jonge knecht, die als een haai op zijn fiets was toege schoten en met een nijdig gezicht pro beerde. den verbogen trapper weer recht te buigen. 't Was precie-s een tooneeltje in ecu operette eu wanneer in cat oogenblik een gemengd koor achter de boe'"de rij een lied had ingezet tot verheerlijking van den schoenen morgen, dan zou mij dat niet verwonderd hebben. De veldwachter voerde hel woord. Hii sprak in boekentaal, precies alsof hii iets voorlas. „Laat ons dus de feiten rcconstru- eeren zooals zij zich hebben voorge daan. Ik ben op surveillance. Niet waar, u ontkent toch niet, dat ik op surveillance ben?" En daarbij stak hij den dikken roöden "vinger van zijn groote hand omhoog en keek van Stui teren deigend aan- „Ik ontken het niet," zei van Stui teren. „Dit punt staat dus vast en wordt door den verdachte toegegeven." ..Verdachte?" vroeg van Stuiteren. „Ik ben geen verdachte, ik was hcc- Iemaal op niets verdacht". „Ik verzoek geen ongepaste grap pen. Dus ben ik op surveillance en ontmoet dit knaapje. Dit knaapje is een vreemd knaapje. Wordt ook dit door u erkend V' „Volkomen", zei van Stuiteren. „Een zeer vreemd knaapje. Het wordt ons eerst om zoo te zeggen in den schoot geworpen en vlueht daarna uit onze liefhebbende armen". „Gij doet mij verhalen, die op sprookjes lijken", ging de veldwachter barsch voort, „van een vrouw die uit 'den trein springt en van, een krans, die op reis is en denkt dan dat ik zoo- iets gelooven zal." Zijn stem schalde, alsof hij er zelf plezier in kreeg. De gedachte kwam bij mij op, dat hij een goede kracht moest zijn in liet plaatselijke rederijkersgezelschap. „Neem een oogenblik aan, dat ik u was en u ik, zou u dan dat verhaal gelooven, wanneer ik het u vertelde?" ..Nee", zei van Stuiteren, „maar toch is het waar". „U zegt nee", riep de veldwachter en schudde lang en dreigend zijn roo- den voorvinger. „U zeat ne?. Mijn jjllcht is mij duidelijk. Ik moet u ar resteeren en voor den burgemeester voeren. Zijn edelachtbare zal weten, wat hij met u doon zal. Ik verzoek dus, mij zonder verzet te volgen ar het gemeentehuis „Wiel lK alleen?" vroeg van Stui teren. ,,U en het corpus delicti. Het kind"'. „Hoever is dat wei?" „Anderhalf uur gaans". ,,lk dank je wel. lias! den burge meester maar hier". ..Verzet tegen de openbare macht I Gebrek aan eerbied jegens het wettig gezag riep de veldwachter en maai de zóó wild met zijn rooden voorvin ger door de'lucht, alsof hij die aan reepen wilde snijden. „Wanneer gij beiden mij niet onmiddellijk volgt, zal ik u gevangen nemen." „Och man", rei Wouter, zoo bits 5 hij kon. „zanik toch niet. Als wij willen, nemen we jou gevangen-" Dat is bedreiging tegen een ambte- iar in de rechtmatige uitoefening van zijn bediening."' De veldwachter was nu verwoed en zwaaide zijn zwaren stok rond. alsof hii een leger vijanden van zich af moest houden. „Ik neem iedereen die zich verzet gevangen en doe een beroep op eiken man of vrouw, die wet en orde eerbiedigt, om mij als vertegenwoordiger van het gezag bij te staan en te steunen." x'u kwam de boer naar voren en gemoedelijk: „Kom. Jansen, wat wil je eigenlijk van deze dames en heeren. Zie je nietv dat het fatsoenlij ke menschen zijn,'die geen kwaad in den zin hebben?" Maar Jansen was niet meer tot rede te brengen. Hij verdacht ons er van dnt wc Keef gestolen hadden. Had hij niet niet eigen oogen ontdekt, dat het knaajije ontvlucht was en niet naar ons terug wou, toen hij achter haald werd? En daar wij ten slotte 6een last mat de politio wilden heb- en en het geval van den komisuhen kant begonnen te zien, besloten wij, dut ile mannen mee zouden gaan naar den burgemeester en dat de vrouwen met- Kees zouden achterblijven onder de bewaking van "den boer en zijn vrouw. „Jelui staat mij persoonlijk er voor borg, dat deze vrouwen niet met het kind zullen ontvluchten," dreigde de veldwachter nog bij het af scheid. En toen begon de tocht naar hot gemeentehuis. Dc zon scheen fel en de wandeling was warm- Vooral voor den veldwachter, die den pas moest aangeven en het in zijn dikke uni form nog benauwder kreeg dooi de opmerkingen, die Wouter en Hop- ma legen elkaar maakten. „Heb jij wel cons gehoord van reciiforlijke dwalingen „Ja zeker, die hebben aan menigeen zijn baantje gekost." „Onschuldige menschen zou maar op te brengen is een ernstig, misdrijf." „Ik zon niet graag zoo-, iets op mijn verantwoording nemen." Eindelijk kwamen wij bij 't, raad huis aan De burgemeester scheen pas aangekomen, zijn prachtige, groote limousine stond nog voor d© deur. „Chauffeur", zei Y;u; stuiteren, op een toon vau gezag, „blijf hier wach ten, de burgemeester zal je aanstonds noodig hebben!" „Wat moeten at die menschen hier veldwachter?" vroeg <le burgemees ter. een jong. keurig heer met ©en monocle, en die hort snel en op ge- affecteerden toon sprak. „Maar niet zoo lang van stof, asjeoliefEn nauwelijks had de veldwachter gespro ken van een „hoogst vermoedelijk, mijnheer de burgemeester, gestolen kind", of de burgemeester wuifde de rest van het verhaal al ongeduldig af cn zei tot ons: „wat heeft u daarop te zeggen Er waren maar weinig woor den noodig, om den burgemeester te overtuigen en. zich tot den veldwach ter koerende beet hij dezen tce: „een ggoote 'lèter eeinèkt, een ggoole flè ïer, géén Wilsons meer lezen en géén kommedie spelen, veldwachteg. U. kunt gaan." „Anderhalf uur terug loopen "is wat veel gevraagd", zei Van Stuiteren. „Uw auto staat nog voor do deur, burgemeester." „U neem die dan mèg, als u veug- zichtig bent", zei de overtroefde bur gemeester. En zoo kwamen de snoodo verdachten in de auto van den burge meester triomfantelijk terug. Maar ik •had medelijden met den romantischen veldwachter, dio zóó teleurgesteld werd en tocll nog zoo goed in zijn rol bleef, dat hij do sigaar dio Van Stui teren hem aanbood, afwees met, do Irotsche woorden: „mijn ambtseed verbiedt mij iets aan te nemen."-

Haarlem's Dagblad | 1923 | | pagina 5