HAARLEM'S DAGBLAD UIT DE WERELD Rubriek voor onze Jeugd De Oogsttijd. O feci 11 et o n De verborgen ZATERDAG 6 OCTOBER 1923 V» <~DE BLAD Eon belegerde stad. Cato en Scipio.— Waardo van den akkerbouw. V/at er in Mei te doen is. Weelde nadeellg.Hoe de huisvader zijn goed beheert. Hot lot der veroverde stad. Woordbreuk gestraft. De lijfspreuk van den ouden Cato. Niet ver van de tegenwoordige stad Murvïcdro op de Oostkust van Spanje, verhief zich vóór meer dan tweeduizend jaren de aanzienlijke koopstad Sagun- lum. Het was ia den tijd, toen twee mededingers naar de wereldheerschappij, Rome in Italic en Carthago op Afrika's Noordkust, gelijktijdig trachtten hun gebied in Spanje uit te breiden; en de Carthaagsche veldheer Hannibal had cenigc maanden te voren, ondanks een vroeger gesloten verdrag, het beleg ge slagen voor de met Rome bevriende stad. De aanval was geweldig, de verdediging heldhaftig. Maar de. honger begon de belegerden te kwellen, de nood steeg tcij top. Daarom zond de benarde stad ge zanten naar den Romcinschcn Sen tat om Rome's hulp af te smeeken (21S v. Chr.). De groote Spaansche schrijver Vicente Blaco Hanez heeft in zijn historischcn roman Sonica la .Cortesana dit be roemde beleg beschreven. Een van zijn handelende personen, den Griek Acteon. een afgezant van het belegerde Sagun- tum, laat hij in Rome een gesprek op vangen tusschen twee jongelieden, die beiden eenmaal een wereldberoemden naam zouden verwerven: Cato en Scipio. die later in de geschiedenis bekend zou den worden als Cato van Utica, de censor, de handhaver van strenge zelen en bestrijder van weelde, en als Scipio de Afrikaan, de overwinnaar van Car thago. Het gesprek is natuurlijk gefin geerd, maar heeft de groote verdienste, duidelijk in het licht te stellen, op welke wijze de oude Romeinen hun steeds toe nemende macht gegrondvest en ontwik keld hadden en voor degenen die na hen kwamen, den weg bereidden tot de wereldheerschappij. Maar laten wij den talentvollen Span jaard zelf aan het woord. „Plotseling werd Acteons aandacht getrokken door twee voorbijgangers, die langzaam voortschreden, een jongeling van nog geen twintig jaar en een knap, die aandachtig luisterde naar diens woorden. De spreker had ondanks zijn jeugdigen leeftijd een ernstige gelaats uitdrukking als van een grijsaard, zijn blik was scherp en getuigde van helder heid van geest, ja zelfs van list. Zijn hoogblonde, kortgeknipte haren deden de krachtige lijnen van zijn gelaat nog sterker uitkomen. Hoewel je vader consul is, sprak de oudste, moet ge wel in het oog hou den, dat om het Gemeenebcst te dienen, het niet voldoende is de lans tc drillen cn het ros te besturen, maar dat men dsn grond moet weten te bewerken eq al de geheimen van den akkerbouw ver staan. Misschien zult ge eenmaal o«?t> legers aanvoeren, en clan zal het uw taak zijn, niet alleen landen tc veroveren voor Rome, maar' ze te bebouwen, opda. ze veel opbrengen. Begrijp je dat goed? ja, Cato, antwoordde do knaap. Èri daarvoor is het noodig, dat je icdcren dag eeü maand uit den kalen der, dien onze. voorvaderen vervaardigd hebben, van huilen leert. Als je den geheclcn kalender goed in je geheugen hebt opgenomen, zal het je later gemak kelijk vallen je slaven vlug en vaardig te bevelen, wat zij op het veld te ver richten hebben. Gisteren heb ik je de maand Mei geleerd. Zeg die eens op. Scipi De knaap fronste de wenkbrauwen als om al de kracht van zijn geheugen op den punt te richten. Daarna zei hij zijn les op Dc maand Mei. Een en dertig da gen. De nonae vallen op den zevenden dag. De dag heeft veertien en een half uur, cle nacht negen en een half. Dc zon staat in het teeken van den Slier de maand onder de bescherming van Apollo. Het koren wordt gewied, dq schapen worden geschoren. De wol worcit gewasschen. De jonge stieren wordeq onder het juk gespannen. De peulvruch ten worden geplukt. Godsdienstfcesten tot zuivering van den oogst. Offeranden aan Mercurius en Flora. Dat hebt ge goed onthouden, Sci pio. Onze voorouders kenden noch wenschten verdere wetenschap. Het was hun voldoende te weten, wat er in iedere maand moest gedaan worden en daar mee cn door den moed-, waarmede zij hun eigen akkers wisten te behouden cn dc landen van hun buren te vermeeste ren, hebben zij onze aanwassende stad gegrondvest, die zal blijven aanwassen tot zij de eersLe is in de wereld. Wij zijn geen praatjesmakers als dc Grieken, in bewondering neerknielen voor i meren poppen. Wij hebben niet de dwaze eerzucht der Carthagers. die hun 1c- 'ensdoel zoekeur. in den handel en hun vertrouwen aan de zee. de Ons leven ligt op den vasten bodem. Op het land, dat wij voor hel eerst be- 1 reden, slaan wij geen tenten, gelijk an deren doenwij slaan den ploeg in den grond cq zoo komt het, dat niemand in t is Rome te ontnemen, wat het eenmaal bezit. Vergeet dat niet, Scipio. ilct was voor den Atliener, alsof de toekomstige meesteres der wereld zelf sprak door den mond van den jongen leermeester cn de middelen aangaf, waardoor zij eenmaal tot de wereld heerschappij zou geraken. Gc moet ook dc huisregels van den goeden burger kennen, ging Cato voort. Als onze voorvaderen iemand wilden prijzen, zeiden zij „hij is een goed landbouwer". In die dagen leefden de landbouwende volksklas sen te midden hunner akkers en twa in ze alleen te Rome op dagen,dat markt was. Er zijn nog wel van die goede burgers, die het leven leiden van een Cincinnati:® en een Camillus alleen in de stad komen als de Senaat vergadertmaar de oorlog, mét zijn tochten Laar vreemde landen, heeft velen bedorven.Zij willen slechts in de stad leven de ouaerwetsehe Ro- meinsche huizen met hun planken dak en hun eenvoudige huisgoden zijn ver vangen door huizen als tempc-ls, ge sierd met kolommen en met goden en godinnen, die men uit Griekenland laat komen. En zijn toon en zijn geheelc hou ding drukten minachting uit voor de nieuwigheden, die langzamerhand eenigc verzachting brachten in de ruwe voorvaderlijke leefwijze. Wanneer hij buiten woont, moet een goed burger geen enkelen dag la ten verloren gaan. Als bet slechte, weer hem belet uit te gaan, maakt hij stal en erf schoon, maakt oud gereedschap weer in orde en draagt zorg, dat de vrouwen de kleeren verstellen. Zelfs op feestdagen is er nog wel wat tc doenhet vee naar het wed brengen, ïaar de stad gaan om olie of vruch ten te verkoopen. Hij verliest zijn tijd niet met het raadplegen van vogel wichelaars of het bijwonen van gods dienstoefeningen buitenshuisde huis goden, de schimmen der voorvaderen de boschweigoden zijn voldoende een goed burger te beschermen. Onze voorvaderen kenden geen andere goden en toch waren zij groot. Op dit oogenblilc werden de gedach ten van den knaap, ondanks de aan dacht, waarmede hij luisterde, afge leid door een vuistgevecht van oen paar jonge boeren uit de Campagna. Zijn wangen kleurden zich, zijn oogen fonkelden en hij luisterde ingespan nen naar het doffe geluid der neerval lende vuisten, keek naar het trillen van de forsoho armspieren. Maar do meestei: ging onverstoorbaar verder: Als de burger in Rome zelf woont, moet hij bij het kriekenvan den dag zijn deur openen om do wet uit te leggen aan zijn cliënten? (de door hem beschermde burgers), hij moet met groote voorzichtigheid zijn geld plaatsen en de jongeren de kunst leei'en hun spaarpenningen te ver meerderen cn dwaze verspilling te vermijden, Dc huisvader moet uit al les geld slaan en niets verloren laten gaan. Als hij nieuwe kleeren geeft aan zijn slaven, moet hij de oude terug nemen voor verschillend ander ge bruik. Hij moet alles wat hij aan olie, wijn cn koren overhoudt, op het eind van het jaar verkoopen. Hij moet ook verkoopen oude runderen, kalveren, schapen, dc wol en de huiden, de wa gens, die niet meer kunnen dienen, het verroest gereedschap, ziekelijke slaven on zieke slavinnenhij moet altijd verkoopen. De huisvader moet zijn verkooper en niet kooper. Ont houd- dat wel, Scipio. Maar Scipio luisterde nog maar ter nauwernood. Hij keek in do richting van de rivier, die hem op dat- oogen- blik blijkbaar meer aantrok dan de rijkdommen t wijze lessen van, zijn meester Cato, zei hij, het is tijd om naai den Tiber te gaan eerst worstelen, dan wedloopen cn eindelijk een uur zwemmen. Het is goed, je kunt gaan, maar onthoud mijn raad. Na de les worste len en dan een flink koud bad is uit stekend. De burger, die zijn land wil dienen, moet niet alleen verstandig, maar ook sterk zijn," En hiermede eindigde het gesprek. Laten we alleen nog herinneren, dat Rome de gevraagde hulp niet zond, en dat Hunnibal de heldhaftige stad na een beleg van acht maanden in nam, de nog overgebleven weerbare mannen doodde, de vrouwen en kinde ren in slavernij voerde. Het beleg cn ering van Saguntum werd de laanleiding tot den tweeden Punischen oorlog, in welken Rome door Hanni bal aan den rand van den ondergang werd gebracht, maar die door -Scipio zegevierend werd geëindigd. In 202 v. Chr. bracht hij Hannibal bij de Afrikaansche stad Zama een beslis sende nederlaag toe, die voor goed aan de macht van Carthago een einde maakte. We mogen van Cato geen afscheid ncmen zonder te herinneren aan een algemeen bekend gezegde dat van hem afkomstig is. In het jaar 157 naar Carthago gezonden om een geschil te beslissen tusschen de Carthagers en de Numidiërs, werd hij getroffen door den wederopbloei der overwonnen stad en ontwaakte in hem de vrees, dat ze Rome opnieuw gevaarlijk kon wórden. Vandaar d. I l.ïj ijilevo voering, die bij daarna .hield in den Senaat, onverschillig over welk on derwerp, besloot met de woorden „Ceterum censeo Carthaginem esse delendum", d. i. overigens ben ik van oordeel, dat Carthago moet ver woest worden. Hij stierf in 149, dus op 87-jarigen leeftijd, drie jaren voor de verwoesting der stad, eenmaal Rome's mededingster naar de wereldheer schappij. M O tor fiets. M E T d S P oor T: Is nu uit met den zomer. De bladeren worden al geel. Over een weekje krijgen ze een roodachtige kleur. En dan komen de herfststormen, en vallen ze af. Neen, het is geen prettige tijd, die nu komen gaat. Want eer liet Sint-Nicolaas en Kersi- leest is, duurt nog zoo erg lang. lar weet jelui, wat ik een prettig idee vind Dat de afgeloopen zomer een goede oogst heeft opgeleverd. Niet enkel bij cna, r in de geheele wereld, geloof ik. De oogst is nergens geheel mislukt, zooals twee jaar in Rusland b.v. ons land was de korenoogst heel Raadsels ingezonden (Deze raadsels zijn allo door jongens en meisjes die Jeugd" leeen.) Iedere maand worden onder de beste oplossers drie boeken in prachtband ver loot. 1. (bngc-z. door Hein Stavast.) l'k ben een spreekwoord van 29 letters. 3 4 is versterkend. 13 22 24 is een dier. 27 28 29 hoort bij een kippenhok. 10 11 12 gebruikt een vissoher. 2 8 12 is van liout. 1 8 15 12 vindt men -in de kamer. 5 20 7 is een lichaamsdeel. 7 2 25 24 staatop den schoorsteen; 23 26 - 27 is ook een lichaamsdeel. 16 14 9 is een dier. 13 17 24 7 6 27 geeft warmte. 21 8 27 is een grappenmaker. 19 11 27 24 is een boomsoort. 7 6 9 is een inhoudsmaat. 2. (Ingez. door Behamgertje.) Ik ben een plaats in Friesland van 6 letters. Verander mijn eerste letter en ik word eon plaats in Zuid-Holland. 3. (Ingezonden, door Kees de Moppe- Xk ben een feest, waar naar velen ver langen en besta uit 20 letters. 19 7 13 12 is een verblijfplaats voor dieren. 16 2 18 is een persoon uit een sproqkje. 13 10 1 11 £0 4 vrndt men 's winters in 3 9 6 is een metaal. Met een 8 S 17 3 komt men ongaarne uit de loterij. 14 19 bevindt zich aan een wagen. 5 6 is een voorzetsel, 14 15 is een muzieknoot. 4. (Ingez. door Laatste kwartier.) I>n ben een stad in Nederland van 6" letters. Plaats mijn. letters door elkaar en ik word een jongensnaam. 5. Verborgen dingen. a. Verborgen dieren. Ingez. door Soe Graaf van Egmond werd in 1568 .te Brussel onthoofd. b. Ik kreeg om twaalf uur heerlijke koek (5). c. Veel menschen maken bij hun mid-, dagmaal gebruik va.n mosterd. (4). d. Kleine broer kraait van pret, e. Kijk, „die jongens eens boksen. f. De kerk in onze stad is al eeuwen I g. Bij hoog getij geraken wel eens sche pen los. (5) h. Verborgen speelgoed. Ingez. door mooi. AVat was dat een drukte, om de oogsi binnen te halen dit jaar. AYant tel kens dreigde er regen. En als het koren c-p schoven staal, mag het niet le vaak Als ik m'n oogen dicht doe, eie ik nog dien wagen met het gouden koren er op. AVat scheen de zon heerlijk! En de vogel tjes zongen in de verte, de paarden hin nikten, alles was tevreden. Wanneer ik nu dat heerlijke brood eet, denk ik aldoor weer aan dien oogsttijd, die haast net zoo mooi is als de lieve Mei, de heerlijke bloeimaand. Heeft Aaltje het spinneweb al wegge- taagd I i. Ik loop op pantoffels, j.Wie gaat met mij mee k. Waarin leest Olga toch? - 1. Is To u weer komen halen 1 Arerborgen plaatsen. (Ingez. door Johan de Wit.) m. Door niet op te letlen kreeg de jongen eeu slecht rapport, in. De gewonde liaaid zwol leelijk op. 0. AVij stonden aan den oever van den Waal, wij keken naar dien broeden 6. Strikvragen. (Ingez. door Willem III.) AVat leest -ge hier uit? M. A. I-I. X. I. U, T. Z. N. bi Z: T. c. (Ingez. door Kees de Mopperaar.) .Welk Nedcrlandsch eiland ligt in Turkije? d. (Ingêz. door Mciki). AA'aar groeit de grootste boom der aarde? e. (Ingez. door AA'ilgentakje.) AYelke haren heeft do hond van Tobias? f. (Ingez. door An-nie Lieve.) A'ier jongens deelden één appel, Iaat was het toen? g. (Ingez. door .AVimnelou). AVie bekleedt 't hoogste ambt? h. AVat is de langste letter van V. B. e.? 1. (Ingez. door Nelly Savry). Ik ben vleesch, meem mijn 1ste letter weg en ik ben ook vleesch, doe mijn 1ste lettergreep weg en ik blijf vleesc-li. Raadseloplossingen De raadseloplossingen der vorige week 1. Drank verslindt, wat arbeid wint. 2. Noordwolde. 3. Abelaken. 4. DmkelDinlel. 5. Noord-Amerika. a. Sneeuwbal, b. Eén boterham, want dan is nien niet nuchter meer. c. Er ren toen nog geen aardappels, d. Choco lade. e. Koude. f. De letter s, g. Een schaar, h. Ze liggen beide in water. Goede oplossingen ontvangen van: Attalania 6 AA'i'genroosje 6 Iindramajoe 5 De kleine Violist 6 De kleine Vogelvriend 5 Controleur 6 Kerstboompje 6 Blondkopje 6 Laatste kwaTtier 6 Vliegenier 6 Belian- gerrje 5 Poesje 5 Columbus 6 Tromp 6 Juffertje Onrust 6 Omates 6 Willem III 6 Denappeltje 6 Autoped 6 Vogeltje 6 Man dariintje 6 Kralenrijgstextje 6 Liesje Pal 4 Zaancammertje 5 Rappo 6 Matro- Bloemenvïiendinnetje 5 Gems 5 Thee- lil. 1 nio oi IV. o ba r om r eter 1 11 r 1 ha rD 8 «Z7 volgende week Zaterdag vermeld ik den uitslag. Onder de goede oplossers .-erloot ik 5 Penkala-potlooden. De oplos singen moeten uiterlijk Woensdag in mijn bezit zijn. Ds Sint Niedlaaswadstrijd Nu het Herfstweer wordt komt de spec! goedkast meer open dan gewoonlijk. Gooi vooral geen speelgoed weg. dat nog op te knappen zou zijn. Kun je het zelf niet repareeren, tientallen kinderen s klaar om die taak van jo over te no: En straks worden e- rioke kinderen blij uice gemaakt. AVie eu'.k speelgoed wil missen, zend mij even zijn of baar adres cn het wordt wel afgehaald. Ook boeken, lappen, restjes wo! enz. zijn welkom. Prijsraadsel, waaraan ook de Oud-rubriekertjes mee mogen doen H Ze A T bij o Ja Brievenlms ieven aan flo Redactie van de Kin derafdcelmg moeten gezonden worden an Mevrouw BLOMBERG-ZEEMAN, d. A'innestraat 21rood. (In de bus gooien zonder aanbellen.) DE KLEINE VIOLIST. Moest je dam geen IcivaUa-soldaaljes hebben THEEROOSJE. Iioe is hel er nu mee? Mag jo al weer-uit? Jammer dat het kleed iet meer dienstig is. Misschien kan moe ar het verven. Beterschap hoor. 1IERTA en BOERINNETJE. 'i Deed ie genoegen weer eens wat van jullie te hooien. En ik hoop, dat jullie nu weer ,v mee gaan doen. Neen, ik wist niet dat Tinii's moeder gestorven was. Ik kan me heel best indenken, dat zo me dal schrijven kon. Arme Tlnij alles zal - zoo moeilijk gaan. Ja, laat ze maar vol moed aan 't werk trekken voor de zieke kinderen. Als wo bezig «ijn voor anderen, vergeten wc eigen leed. VVainnecr je om 4 uur pm'de poppen ge komen was, waren zo' al weg geweest. Jullie zijn zult-e knappe naaistertjes, mis- jhien kun je wel kinderkleerljes maken. DE OUDERS VAN NELLY. Geluk kig maar, dat U mo zooveel betere bc richten kon sturen. Ik hoop, dat ze nu allo dagen in beterschap is toegenomen. Tiet spelen met de poppen is zeker een goed teeken. Haar armpjes kunnen gauw genoeg weer dik worden. Dat is alles bij zaak, AVilt U haar mijn hartelijke groe ten doen en verder het boste toewensclien 1 ATTALANTA. Wel bedankt hoor voor je mooie foto. Ik ben er heel erg mee in mijn schik. AVat aardig van moeder om een popje voor den Sint-Nicolnaswcdstrijd te koopen. Ben je '1 al aan 't uankleeden Ik hoop ook dat we alle zieke kinderen een heerlijk Sir.t-Nicolaasfeest kunnen be- MUISJE mag haar schuilnaam houden. 'LINA P, Misschien komt er nog wel eens con pop. Maak anders een grootcr klcediuigstukje, dan kan het dienon vo een baby. Kinderkleerljes zijn altijd JK dig en welkom. Leuk, dat AVout iets ti kent. Maakt hij er dan een wandvers rwig van Ik kan me begrijpen, dat je het prettig vindt, dat de Bibliotheek geopend is. Aan je hoeveelste boek ben je al ORNATES. AVat jammer, dat de kiek mislukt is. 'I Is nu geen best foto- weertje. Maar een knapfotograaf stoort zich tegenwoordig niet aan de weersge steldheid. BEHANGERTJE. Kan je van je krui denier geen kistje krijgen? Ik.heb alleen sigarenkistjes en doozen. Is de Pransclie les al begonnen? Zet je besie becr.tje POESJE. 't Speet mij ook, dat jij dit koer niet in aanmerking kwam voor raadselprijs. A'o'.houden maar. Het is niet coo heel erg, dat het hondje geel is ge worden. Geie hondjes ztju er ook wel. Heelt hij nu ook een halsbandje om? Je van d- lapjes ook wel naaldenboek jes. speldenkussens of boek-omslagen ma ken. Kijk zei: maar eens en praai er met moeder eens over. GEMS Ja de Stn'-Nïcoiaaswedstrijd heelt al een naar weken geleden In de Rubriek gestaan- Omdat je van 't jaar voor het eer:', meedoet niet de Rubriek, wil ik er nog wel het voornaamste van verteilen. Wij willen op 3int-Nicoloas- avorid aan alle zieke kinderen in alle Haarlenisclic Ziekenhuizen een genoeg lijken avond bereiden. Dat kunnen wij doe-n door lo. zelf ;t:s tc maken. 2o. Eigen speelgoed op tc knappen. 3o. Iets van onzen voorraad af te staan. Maar wat on der nummer 3 val: moet er als nieuw uit zien. AVsl je nu nog meer weten, vraag BLOEMENVRIENDINNETJE. Ik weet nog goed, dat jullie verleden jaar zulke mooie poppen hebt aangekleed. Maak je nu iels van witte wolf Laat me eens radon. Een muts, een das, een paar handschoenen f Is het er bijl AVat heb je een prachtige jurk gekregen. Je zult Zondags een c-chte jonge dame zijn. ZAANDAM MERTJE. 'k Ben heele- manl niet boos op ;e. Ik vond het veel te prettig weer eens wat van jullie te hooren. Nu de avonden langer worden, komen er meer oudjes opdagen. Wat heb jij ook een snoezige jurk gekregen. Ben jij c-ok iets ann 't haken van witte wol Een kruikentak, een baby-bal, een baby-man teltje. Hebik het opgenoemd I Ik vseet niet. of Monthretia je ansicht heeft ge kregen. 't Zal mij benieuwen, of ze in het Gasthuis weten, wie Montbretia i MATROOS. Hoe is he: er mee. kleins Zeeman. Mocht je het boek hebben, kom het dan maar gouw ruilen 3ls je beter W. BLOMBERG—Z&TMAN, v. d. Vinnestraat 21rood. Haarlem 13 October 1923. Op het hek. Hansje Pek. Zat op een hek. En at kersen ui! een zakje. Toen kwam zijn zusje. Die gaf hem een kusje, En zei: geef mij ook eens zoo'n takje! O, kleine zus, Dank je voor je kus, En hier zij.n er twee voor je mondje. Maar kleine vriendin, S'.ik de pitten niet in En geef de steeltjes aan 't hondje. Het huis der Vrijheid IN IEDER HUISGEZIN KOMT HET „H6, pus toch op! Nu mors je weer thee op mijn soboone tafellaken!" Al brommend op haar echtgenoot zette mevrouw Stevens een schoteltje onder het bevlekte linnen. „Ik wilde juist een vergrootglas halen om te zien waar cle vlek is, Lientje", lachte Pritns. „Toe nou wijfje, kijk nu als je blieft niet of het huis in brand staat! Het spijt mij natuurlijk enorm, dat ik je tafellaken heb vuil gemaakt," „Het liclpt mij wat, dat bet je spijt 1 Ik kan eiken Maandag maar weer aan de wuschtobbe stnan, cn w.asselien tot het vel mij van de banden valt; ik kan in de gloeiende biste staan te strijken, tot ik er bij neerval. Maar wat geef jij daar om? „AA'at kan er op tegen zijn, het goed naar de wassclierij tc sturen?" „AVelzeker, al ons geld tot de laatste ceut uitgeven! We zullen op die manier nog in "het armhuis eindigen. „Niet, uls jij zoo voor ons_ geld zorgi, kleine gierigaard! Is er nog marmelade?" „Niet na dc ham. AVat heb je toch voor onmogelijke opvattingen. Waar moet dat heen, het linnen vernielen, en allerlei luxe verlangen, als we oud zijn, zullen we geen halve cent bezitten. En de ouderdom komt ..Zooals de beroemde advertentie zegt. Maar in ernst, Lientje, we behoeven toch niet oud en zwak vour onzen tijd :e wor den. Gierigheid, kleingeestigheid, zwaar tillendheid nuikcn ons in onze jeugd al documenten Naar bet Eugelscb van A. WILSON BARRETT. (Geautoriseerde vertaling). „Deze jonge dame vindt u zeer vriendelijk, doch zij meent de Ko- nigssuite nu niet langer zelf te mo gen bewonen zeiöe juffrouw Byron, terwijl zij lachend opstond. ,,\A aut zt| verwaarloost schandelijk haar plicht „Laat je koffers hier brengen", zei- de de heer Freek toen zij weg was. ,.eu jij hi ij ft hier logeeren totdat wij be sproken hebben, wat er moet gedaan worden. Ik was van plan over een paar dagen weer te vertrekken, maar sinds ik "hier geweest ben, voel ik mij zoo te huis, dat ik wat langer wil blijven". „Ik zal dadelijk mijn goed latei halen' tcido Charles i zuil taald heeft, want zoo iets gebeurt hier niet alle dagen". „Eet ik hierheen kwam, had ik al gehoord van die turbine en ook van Bvron". zeide de heer Freek. En Charles dacht er bij zichzelf over zooals als anderen ook vroeger hadden gedaan, of er wel iets was, wat zijn vader niet wist. Er stond een verhaal in de couran ten over „de buitengewone gebeurte nis iu een Londensch verkooploLaai", doch er stond ook nog iets anders in, dat meer Charles' aandacht trok. Hij reikte het blad aan zijn vader toe en deze las: „Dood van een welbokend oprichter van maatschappijen. Tot- ons leedwezeu moeten wij be richten, dat de heer Palzer, directeur van verschillende maatschappijen en wel bekend iu do City, heden dood ge vonden werd in zijn huis in Park Lane. Hij beroofde zich door een pistoolschot van het leven". XXXIV. Den volgenden morgen gaven de couranten meer bijzonderheden i dat huiselijk gevoel ni_:t kunnen vasthouden. Ik zal loven3 de avondbladen laten halen, wist ik denk. dat er wel iets in zal staan over die Chippendale schrijftafel, waarvoor een milliounair vijfduizend pond be- !1 cou 11 trei „mt den dood van Palzer. Hij was onmiddellijk naar zijn huis terugge keerd, toen hij begreep, dat hij teyeu den grooten millionnair toch niets kon beginnen, en er dus geen kans ne- stond, om do schrijftafel met do schet sen machtig te worden. Uiterst opge wonden kwam hij in Park Lano aan, en begaf zich dadelijk naar zijn zit kamer, waar hij zich na weinige mi nuten doodsohoot. Een nauwkeurig onderzoek naar de plannen voor Byron's tweede uitvin ding toonde aan, dat zij zeker groote kans van slagen had; hoogstwaar schijnlijk echter zou er in de tegen woordige omstandigheden moeilijkhe den ontstaan zijn met den eigenaar van het eerste patent. En dit feit. dat Palzer bekend was, had ongetwijfeld tot zijn tragisch einde geleid. Had hij die schetsen zelf in handen gehad, en was de eerste maatschappij veilig aan de beurs gebracht, dan was alles prachtig geloopcn bij zijn uitste kend financieel beheer. Nu echter de schrijftafel buiten zijn bereik was en de papieren in handen waren van een man als John Freek, was de toestand zeer twijfelachtig geworden. Weldra bleek toch, dat ziin recht op Byron's eerste patent, door list verkregen, niet sterk genoeg was, om zich tot de rechtbank te wenden met oen aanklacht wegens wetsovertreding! wat aanleiding zon gegeven hebben tot scherpe krnisverheoren. zoodat elke bijzonderheid van de overeenkomst niet d-m ouden Byron am het licht zou z'.n eekomen Dat. alles werd nog duidelijker door het vinden van een bind papier, tus schen de schetsen gelegd, waarop By- ron een eenvoudige verklaring had ge- I schreven van de wijze, waarop Palzer hem, sinds de eerste kennismaking af, liad. behandeld. En deze verklaring zou in ieder geval Paizrr s zaak zeer benadeeld hebben. De wonden aan Paizer's hoofd, op gedaan bij den brand in het huis van Jell, gaven tot veel gissingen aanlei ding. Blijkbaar had hij zelf niets \er- teld van zijn ontvoering en opsluiting in den kelder, en Gharies Freek noch Jell vonden het noodig, eenige aan wijzing omtrent dit onderwerp te go- ven. De toegevendste mensch van do wereld kon niet beweren dat Palzer zijn straf niet verdiend had en al koesterde Charles geen wrok tegen hem over den aanslag op zijn eigen le ven, de herinnering aan hetgeen de jonge Byron en zijn zuster geleden hadden was te levendig bij hem, om eenige w roeging te gevoelep over Pal zer s vreeselijken dood. Charles had trouwens wel iets aangenamere om over te denken, iets in verband met al wat er met de Chippendale schrijf tafel gebeurd was. Door Paizer's dqod werd het op richten van zijn turbine-maatschappij vertraagd, en weldra waren al de ge gevens van de zaak in handen van John Freek, die reeds vóór ziin ont moeting met Charles op straat, had brsrepen wat er stnk in die prachtige uitvinding van den oudên Byron, en er heel veel van verwachtte voor de verzending van zijn hammen met eigen stoomschepen naar verschillende deelen van de wereld, waar do Trust zijn vangarmen naar uitgestrekt had. En weldra had hij een overeenkomst aangegaan met Edith Byron als eise- nares van de tweede uitvinding op welke uitvinding spoedig patent werd genomen en als deelgenoot© in dc opbrengst van de maatschappij, waar op Palzer al zijn verwachtingen ge bouwd bad. Deze overeenkomst was te gemak kelijker tot stand gekomen, daar Edith Byron reeds vóór dien t-.:d met Charles het gesprek had voortgezet, dat indertijd door den loopjongen in de Koningssuite in Claridge Hotel was verstoord, en Charles' vraag mot „ju" had geantwoord. De genegenheid van den ouden heer Freek voor JelL wiens lof door Char les en Edlth beiden verkondigd was geworden, was bij nadere kennisma king niet verminderd; en weldra kreeg hl] een goede betrekking bij de nieuwe turbine-maatschappij, waar hij niet alleen een mooi inkomen had, mnav tegel jk de beste gelegenheid voor de voltooiing van zijn torpedo, die insgelijks veel kans op succes schezn te hebben. Po excentrieke oude beer, die zulke goede zaken had gemaakt niet den verkoop van de Chipnendal? schrijf tafel, en den inhoud daarvan, scheen tegen Charles en Jell geen wrok meer te koesteren over de inbraak in zijn woning. Integendeel. Op den morgen van Charles' nuvvelijk ontving dc jon ge man tut zijn verbazing een pakje, slordig iu bruin papier gewikkeld, en mpt ten ouden schoenveter dichtge bonden. Daarin zaten een paar heel oude, roestige luuulbotïcn van vreemd moucl. Het volgende b.iefje was er bij: „Waarde lieer, „Daar ik verneem ciat u op liet punt staat van te gauu trouwen, doet hot m ij genoegen u een klein geschenk te kunueii zenden, als een' herinnering aan ouze vluchtige kennismaking, toen u mij in do hal op den grond heeft geworpen cn mij ernstig heeft mishandeld. U zult het nut mij eens zijn, dut ik, door u en uw vriend niet te vervolgen, edelmoedig was tot iu het krankzinnige toe. Daar ilc echter een aardige winst lu-b gemankt bij den verkoop van dc schrijftafel, waar op u zoo gesteld waart, heb ik beslo ten, van mijn rechten in dit geval geen gebruik te maken. En wijl ik overtuigd ben, dat voor lieden met zulke inbrekerige neigingen als u en uw aalgladde vriend, het kleine ge schenk, dat ik hierbij voeg, den een of anderen lijd zijn nut zal hebben, zend ik het met de besta wenschen voor uw toekomstige gevangenne ming. Het heeft reeds eenmaal dienst gedaan voor ceu uwer voorvaderen, den broeder-inbreker Jack Shéppard". EINDE.

Haarlem's Dagblad | 1923 | | pagina 15