JUPGENS7 LAN TA WAT 1 BEZUINIGING7 lOOOeULDEN FIJNSTE PLANTENBOTER EN DAN NOö VÖÜR DEN GROOTSTEN VERBRUIKER oud, cn voor zijn. zijn ni«s meer waard. Mag ik nog een kopje thee?" Lienije pakte bet kopje van hem aan én zelto het met een nijdig gezicht weoi vol voor hem op tafel neer. „Als ik je eoo hoor praten, dan ie 't eigen lijk jammer, dat je niet met Jo Vos ge trouwd bent," beet ze hem toe. „Misschien hob jo gelik bedoel eh „Wat! O, ik begrijp het al! Maar je Bult mij missen, als ik er niet meer ben I" „Nu ie het genoeg met dal dwaze ge praat. Je bent het liefste vrouwtje, dat er bestaat, maar je hebt éón gebrek, je maakt van elke molshoop een berg 1" „Molshoopenantwoordde zijn vrouw scherp. „Sterke thee op mijn mooie ta fellaken- morsen, noem jij ..molshoop". Ik ren don heeleai dag achter je aan om het huis mooi en keurig te houden. Van morgen nog in do badkamer, de kraan en het zeil, overal was water op gespat1 Maar dat geeft niet, ik ben het (maar, die t ppruimen, Gisteren heb je bene den in do i t je pantoffels - aangetrokken, en de vestibule sme rig gemaakt! Maar wat geeft het? Ik ben hier do «laaf."' „Nu ik heb absoluut geen vuil in de vestibule gezien, ik heb er naar gekeken, antwoordde Frans „Ik heb heel erg mijn voeten geveegd. Maar jij zóékt soms zwa righeden, Lientje." Hij stak zijn pijp aan'en ging rooken om zijn zenuwen te kn'.meeren. ..Jij kan makkelijk altijd vriendelijk en lief sija," ging 'Lientje voort. „Als aile mannen hen ja zelfzuchtig." Als laatste pijl op haar boog, kwam ze altijd met die beschuldiging hoewel ze wist, dat het in het geheel niet waar was. „Laten we mi er ui aar verder over zwij gen, Lientje. Zie er overheen te komen, dat ik in huis een slordige kerel ben; al wat ik verlang is zetje gezelligheid en rust in huis, en je zult inij toe moeten geven, dat daar jo hui; dan toch ten slotte voor is. is het mie! Laten we het nu maar vergeten en het leven wat- lichter opnemen. Housch, je merkt alles te veel op liefje," ,.Ik zal toch zeggen, wat ik te zeggen heb. Je pijpen, je sigaretteneindjes en „Lientje wees nu verstandig. Vertel mij een grappige geschiedenis of iets ander;-, maar geen verwijten meer, vanmorgen." Hij stond van do tafel op. „Kijk eeng naar dic-n goeden mar. van mevrouw Witte. Die róókt niet, drinkt niet, pl „Ik hoh al zoo dikwijls over hem ge hoord, lieveling," zuchtte Prans. „Die arme ongelukkige kleine pnnioffelheld wordt beklaagd door de heele buurt. Maar ik praat vanmorgen niet meer niet je, kind. Ik moes; mijn geduld en mijn goed humeur eens verliezen." „O, cn Me' een boos gebaar, ierjvijl hij driftig zijn hoed opzette en zijn jas aantrok, viel hij haar in de rede. „Als je denkt, dut ik nog langer naar je luister, dan vergis je je meer, dan je ooit gedaan hebt. Een gezellige Zaterdagmorgen, hè f In het begin heb ik je verwend, nu zie ik mijn fout. Je ben: een ondenkbaar, onvriende lijk, vervelend schepsel!" Kij sloeg de deur met een smak dicht cn haastte zich naar zijn werk. „Hij- is laat!" riep ze ongeduldig uit, terwijl zc naar de klok keek, die al zes minuten over twee wees. „Hij komt '5 Za terdags altijd om twee 'uur precies thuis." Ze draaide het gas wat lager en begon een van haar speeches in te sludeercn. Onderwerp: te laat thuis komende echt- genooteh. „Gekl Hij is aog nooit zoo laat geweest! Nog nooit. Eiig gek!" Ze probeerde te Jaehen. Het getik van de klok maakte haar zonuwachtig. Kwart over twee! Ze voelde zich vreeselijk alleen. Voor de eei ste keer in haar loven begon ze Prans werkelijk te missen. Ze liep door hei stille en te ordelijki huis, vergeefs kijkend of ze soms iet recht kon zetten. Toen ging ze naar d< zijkamer voor het raam staan kijken Menschen, die uit do stad kwamen, gin gen voorbij. Zo herinnerde zich, dat ze die men 6chen eiken Zaterdagmiddag zag haar heerlijkste middagen altijd tot vandaag. Prans schonk altijd dc middagthee in en bracht ee dan. in de zijkamer, waar zij naar do voorbijgangers zalen te kijken, en do onderwerpen van den dag bespra ken. „Een kopje thee zal mij goed doen tot hij Icomt, het zal mu zeker niet lang meei duren." Zij schonk zich een kopje thee in en dronk het langzaam uit. Het was de naarste kop thee, die zij ooit gedronken had, Het bracht haar herinne ringen in den geest. Als hij nu maar bij haar was, 2ou ze liever tegen hem zijn. „Het is dwaasheid te denken, dat hij van mij is weggeloopen," mompelde zij, terwijl er tranen in haar oogen kwamen. Zij herinnerde zich, wat Frans eens te gen een paar vrienden zei, toen zij er over spraken, wat te doen indien een huwe lijk een vergissing bleek te eijn. Hij zou het zoo lang mogc-iijk zien uit te houden, dan zou hij. sis het hem bleek, dat het huwelijk gedoemd was ongelukkig te zijn, hot eenige doen, wat hel, bc-ste voor beiden was, van elkaar gaan. Ze had het gezien op films, in boeken cn kranten gelezen. Ja het kwam voor en heel dikwijls. En wat het ergste was, zij moest bekennen, dat hij gelijk had. ..Ja, hij had gelijk. Ik ten een ondank baar. onvriendelijk vervelend schepsel. Tik tak, lik-tak, tik-tak! Bij vieren al. „Als ik liier nog langer blijf staan, dan word ik gek," riep ze wanhopig uit. „Ik ga wat versche eitjes voor hom halen. Een praatje met de juffrouw zal mij wat ver- INCEZONOEN MEDEDEEL!NCEH a 60 CU. per regel. „Ongelukken Wat mevrouw Willems?" „Menschen die door redener zijn al ee „O. natuurlijk, au chauffeurs!" i paar doodt s 1 Zcrgelo oze Lientje verlicht, nog maar niet te spreken botsingen van trams mr! vrachta Maar er is ook een C-trii;- treinongeluk gebeurd. Mevrouw BaikXcr vertelde mij juist, dal haar main cp wonderbaarlijke wijze er aan ontkomen is, maar er zijn een dozijn dooden en gewondi Bakker' kwam" ais Frans. Frans hield van versche eieren, zacht gekookt, niet versch brood met vee! boter er op. Heerlijk, vond hij dal, zei hij zco dikwijls. „Een zware mist in Amsterdam, me vrouw Stevens. Ikhoor, dat er ongeluk ken gebeurd zijn," zei juffrouw Jansen, terwij! ze mevrouw Stevens de eieren gaf ..Ik hoop. dat er niemand uit Bussem ge wend is." „Ik hoop het niet," mompelde Lientje, terwijl ze wegging. Ze hsd spijt, dat zo naar binnen gegaan. „Nog niet thuis," zei zc, nadat ze hem toen ze binnenkwam, vergeefs geroepen had. Ze kon het in luiis niet langer uit houden en ging maar buiten. Liontje beefde. In de buurt stor.d deze dame er voor l-ekcnd, dat zs altijd Jobs tijdingen bracht. Alle slechte nieuwtjes wist zij. „Hoe maak! u het mevrouw Ste- wcïis» V zie! er niets goed uit. Maar u hen*, nooit dik en. kleurt? geweest hè. Altijd b'cekjes cn magertjes! Ik hoor dat er to do stad zoon dikke mist hangt, r in jaren niet geweest is. En ongc- iltkc-n! Het is i „Ze viel als een blok neer, meneer Ste rns." hoorde Lientje mevrouw Willemse zeggen. „Ik heb haar ia de vestibule ge dragen. bij haar val liet ze de sleutel vallen. Als u een paar minuten vroeger gekomen was, dan was de schok haar be spaard gebleven. Ik wist niet, dat de in twaalven -uw tiein was, toen ik haar van het ongeluk vertelde. O, ze omt bij. Nu ga ik maavl Goedendag I" „Drink een beetje, lieveling," zei Prans irvrijl hij haar een glas bij de bevende lippen bracht; maar zij weerde hem •zwakjes af. „Ik heb alleen jou moodig, Frans," lompeldc se. „Wil je mij vergeven, dat zno'i; vervelend, akelig vrezen ben go eest Hij kuste haar innig. „Ik was een bruut; dat ik zoo grof w-as." „Je deed mij heel veel goed, door mij e harde waarheid te zeggen. Deze les heeft een diepen indruk op mij gemaakt, zal mici meer zoo brommerig doen." A.Les is goed. lieve schat!" verzekerde wis hear. „Ik heb nieuws voor je. mijn laatkomen verklaart. Wat denk je? Meneer van der Linden, de -baas, riep i zijn kantoor, toen de andere kler- •eggi.ngen. Hij bood mij het onderdi- rccieurscliap aan. liij stond er op, d een paar glazen wijn dronk, en goedje schijnt mij naar het hoofd gesla gen ie zijn en mij slaperig gemaal- hebben. Ik ziain den trein van hij 'weten en viel in slaap; pus bij het station Amersfoort' wérd ik wakker. Toen moe; ik weer terug. Jammer genoeg." „Jammer? Wel. het heeft waarschijnlijk je leven gered! Het heeft mij in ieder ge val van mijn humeurigheid genezen. Ga zitten en drink je thee. Ik heb lekkere versche eieren voor je." „Maar Lientje, ik heb mijn vuile schoe nen nog aan „Ik zul je direct een harde zoon geven, jij gekke, lieve oüo achat!" Lientje lachte gelukkig. „Het is mu uit met al die malle nonsens. Wees maar blij! Voortaan is het in dit huis: Vrij heid, blijheid, hoor!" dieu dag af was het zoo en het geluk kwam in huis. BianenlaM r het ve die mistsignale: gevet DE VLOOTWET. Nog meer prolesten. De gemeenteraad van Leeuwarder- adeel heeft met 8 tegen 5 stemmen, be sloten zicJi tot de "Tweede Kamer te wenden met het verzoek de Vlootwet verwerpen. - Tiet hoofdbestuur van den Bond voor Staafspensionneering heeft met liet oog op de aanhang ge Vlootwet een telegrafisch protest daartegen aan de Tweede Kamer der Staten-Generaal verzonden. Eon hulcfobetooging bij Jhr. De Ceer. Donderdagavond werd in Musis Sacrum te Arnhem een vanwege het plaatselijk Anti-Vloohvet-comité uitge schreven vergadering tegen de Vloot wet gehouden, waar als sprekers op traden mr. dr. A. R. v. d. Uaar, (oud- lid der Tweede Kanier) en j P. Arts, leider der R.-Iv. VolksparVj, te Til burg. Na afloop werd door de ver gadering den afgetreden minister van Financiën, jhr. De Geer, aan diens wo ning aan den Velperweg een hulde bracht. HARDNEKKIGE ONGEHOORZAAM HEID. In een openbare lagere school tc Arnhem weigerde «en leerling op na drukkelijk verlangen van sïjn ouders te voldoen aan dc opdracht om hel versje „Wij leven vrij" (uit den liederenbundel „Kum jo nog zingen, zing dan mee") op schrijven, liet hoofd der school heeft daarop het kind wegens hardnekkige on gehoorzaamheid voor zeven dagen ge- -chorst krachtens ar:. 25 van de veiorde- ïg op de regeling van het openbaar la- onderwijs. Een andere' leerlinge der school, u:i hetzelfde gezin, moet om de e reden een gelijke straf dreigen. Het bestuur van de aid. Arnhem van de Vrij- Jcnkersvercenigixig „De Dageraad" heeft nu een adres aan B. cn W. gericht, waar in togen hel optreden van liet hoofd der •chool wordt geprotesteerd cn verzocht raai daartegen maatregeien te nemen. De afoaos bij den Post cheque- en girodienst Vragen van het Esrsto, Kamerlid Rink. De heer Rink, lid van de Barste Kamer, heeft den minister van water staat de volgende vragen gesteld: 1. Zou de heer minister willen tne- dedeelen aan welke bepaling, n.ior zijn meeniug, de bevoegdheid ontleend wordt om den postcheque- en giro dienst voor onbepaalden tijd te sluiten 2. Erkent de heer minister, dat cle Staat schuldenaar is van het tegoed der rekeninghouders Zoo Ju, acht Zijn Excellentie het be hoorlijk, dat deze in gebreke zijnde schuldenaar tot zijn sohujdeiacners spreekt in termen en hun eenzijdig rwaardea stelt voor het afbetalen zijn schuld, als vervat in de In lichtingen. welke ae postchèque- en girodienst voor de rekeninghouders liet licJit heeft doen zien? Beschouwt de heer minister deze sluiting van den dienst als het „zeer spoedig einde" van den „ongewensuh- ten" toestand in deze? Zoo neen, wat gaf dan grond vcor liet opwekken van deze verwachting ;n welke, toen niet voorzienbare, om standigheden hebben aan die ver wachting den bodem ingeslagen 1 4. Zou de heer minister tnaus niet het „scherp omlijnd beeld van het toe komstig herstel" willen geven, dat Zijn Excellentie op 26 September j.i. in antwoord op een vraag van «en heer van Braambeek, verklaarde „eerstdaags" in staat te zullen zijn te verstrekken 5. "Wil de heer minister niet van de getreden stagnatie gebruik maken, om tot den gedccentraliseerden dienst van vroeger terug te lceorea 'f Althans, naar de weuschelijkhoid daarvan een geheel onbevooroordeeld onder zoek te doen instellen dcor personen, die aan de ernstige bdaugen in deze van het publiek de hun toekomstige waarde hechten? NOODLOTTIG ONGELUK.' Uit Tiel meldt men ons: De vorige week reed do 72-jarige gehuwde landbou wer J. J. van Varsoveld ven Veenen- daal naar zijne woonplaats Ingen Onderweg werd hij van den bok van zijn wagen geslingerd, door dat zijn paard schichtig werd. Hij kwam het hoofd op een steen terechl, w„„. door een niet grocte wonde ontstond welke geen ernstig aanzien had. Hij stapte daarom weder op zijn' wagen tje en reed door naar Ingen. Na ostj!- ge dagen openbaarde zich echter een hersenziekte, waaraan hii is overle den. Hij laat een gezin achter. Een déraillement op het kantje af Een restauratiewagen yan den D-trein Vlissingen—Berlijn even uit het spoor Men meldt ann de „Geld.", 'dat de reizigers in den; Mittel-Eoropaische Express van VlissingenBerlijn te Oss aan een groot gevaar ontsnapt zijn. liet moet Woensdagavond gebeurd zijn op den laatsten wissel, welke gaat van Oss naar Nijmegen. In bliksemsnelle vaart stoof de lange „liaimonicatrein" over den wissel tot plots de restauratiewagen uit de rails vloog. De passagiers schrokken, wer den tegen elkander opgeworpen, d< kopjes en schoteitjes met koffie, thee en melk vlogen linies en rechts van de tafeltjes. Er heersche oogenblikkelijk een ont stellende angst onder de talrijke pas sagiers. Weldra keerde de rust terug toen men zekerheid had dat allee zonder verdere ongelukken zou afloopen. De volgende wagens, hadden door de groo- te snelheid den even gederailleerden restauratiewagen weer in do spoorlij: geduwd en in razende vaart joeg de van het- ongeval onkundige machinist zijn trein naar Nijmegen. Een Nijmeegsche passagier, die in verbouwereerdheid even zijn valiesje met horloges had laten staan, attra peerde 'n Engelscheu reisgenoot, die juist bezig was dat valiesje weder rechtelijk open te breken. Men veronderstelt, dat het even uit da rails vliegen van den restauratie wagen z:jn oorzaag; kan. vinden in hec even onklaar zijn van den wissel ais gevolg van do vele regens. 'Het is maar een veronderstelling even goed als men beweert, dal de machi nist met te groole snelheid over den wissel zou zijn gegaan. Hoofdzaak is. dat het déraillement geen ernstige ge volgen gehad heeft voor de vclo pas sagiers. NEDERLAND EN HET INTERNA TIONAAL CCNCRES VAN HUIS- EIGENAREN. Van 21 tot 2fs October a.s. zal te Pariis een Internationaal Coujres van den Eigendom worden gehouden. De buitengewone vergadering van het Centraal Comité van den Ned. Bond van Huis- en Grondeigenaren en Bouw ondernemers heeft to Amsterdam beraadslaagd over de houding welke de Nederlar.dsche delegatie op het In ternationaal Congres zal aannemen. De Nederlandsc'ne delegatie is ge machtigd aan de algemeens vergade ring van dit congres voor te stellen -. a. er worde opgericht eon Interna tionaal Verbond van den Onroerenden Eigendom, waan'an de president en de- leden van den raad van beheer, zoo mede de permanente' secretaris voor- loopig vcor twee jaar svorden be noemd b. de oprichtingskosten worden ge dragen door .de nationale honden, op richters van den bond. in verhouding tot liet aantal huis- en grondeige naren. dat zii vertegenwoordigen; c. de raad van beheer worde be last met de handelingen en resoluties van het congres ter kennis te bren gen van de overheden var: *11 u lan den. ook van die waarvan dc nationale vereenigiugen geen deel hebben geno men aan 't congres. zoome-Je om aan de handelingen en resoluties de meest mogelijke bekondheid te verleenen. door publiciteit in dagbladen en vak tijdschriften lsgl over aan het Congres een ont- werp-sta tuten voor het hierboven be doelde Verbond. Aanvaardt als basis voor bedoelde Internationale Organisaties van den Eigendom de volgende, beginselen a. het- verbond ontho'ude zich van elke internationale- of partij-politieko handeling of uiting-, alle huiseigenaren-organisaties die verklaren f.e willen optreden, zul len dit kunnen doen. indien zii een natïonaal-ren-resentatief karakter dra- i. ter beslissing van de algemeens conferentie van het Verbond'; het Internal ionaal Verbond ont wikkeld ter zake van kwesties van internationale fcetoekems, de gedrags lijnen welke door de leden van het Verbond moeten worden gevolgd. De toelichting ven dit voorstel ten Gongresse zal worden geneven door mr. B. H. Vos te 's-Gravenhage. voor zitter van de Xederlandscho delega tie. EEN RECHTERLIJK AMBTENAAR PLEEGDE CHANTAGE. Onder dit opschrift schrijft de Haag- sché Courant: Wat wij vertellen is historisch! Wij ten wel, dat 't veel lijkt op fantasie, doch wij verzekeren met de hand op kari, dat het werkelijk echt gebeurd la in de stadenfin de naam doet er niét toe, woonde een Tcchter'.ijk ambic naar. Een humaan meilseh, die rechtsprak naar eer en gevreten. Een vriend voo: verdrukten en verongelijkten, iemamd, de schaal der gerechtigheid deed overslaan naar hen, die benadeeld of belaagd wer den. Is het wonder, dat dezen waarachti ge» vriend van Tliemis om raad en bij stand werd gevraagd door veien, die zijn vaderlijke hulp van .noode hadden Zoo was er een juffrouw die werd la: tig gevallen door een heer. De sinjeur probeerde de juffrouw steeds aeld af t persen; een direct geval van chantage du De brave rechterlijke ambtenaar, bij wie de juffrouw te biecht ging, voelde zijn hart week worden en beloofd© bijstand. Hij stelde zich in -verbinding met 1: hoofd der politie in de stad welke wij niet noemen en deze was bereid een paar chereheurs ter beschikking te «tollen den pleger van het misdrijf op heeterdaad te betrappen. De rechterlijke ambtenaar gaf de juffrouw een lapje van honderd, na eerst het nummer zorgvuldig in zijn zakboekje te hebben genoteerd. Toen ging ce juffrouw op stap. De re chercheurs hieven angstvallig in de na bijheid. wachtend op de dingen die ko men zouden. Ook onze rechterlijke amb tenaar was nieuwsgierig naar den afloop voor het geval en hield zich in de buurt van de juffrouw. Men wachtte en wachtte, doch beurde niets 1 Wachtensmoede gaf toon de ambtenaar aan de juffrouw een wenk maar heon li gaan. Vèr van de plaats, waar de mar zijn chantage placlu te plegen, ontmoet ten juffrouw en ambtenaar elkaar en de juffrouw overhandigde den rechter d» honderd gulden terug. Dooh de politie waakte! Op hetzelfde ogenblik, dal onze rechter hel lapje in utvanest naai. werd de zware arm der c: op zijn schouder gelegd en werd den raven recht ar verzocht mee te gaan naar her bureau. Op heetordatcl beliapt van Table ;cl FRAUDE BIJ DE HAAG.SCHE GE- MEENTEBELAST IN GEN. Zooals we reeds mededeelden, is er bij de administratie der Geineontcbelastil gen te Den Haag weer een ernstig gevi van fraude ontdekt, dal het ontslag va een ambténaar, die reeds meer dan J dienstjaren telde, en chef zijner afdeelin was, tengevolge heeft gehad. Omtrent dit geval verneemt de llaa; sehe Crt. nader, dat het eeutgszins als ce vervolg is te beschouwen van de ongeveer een jaar geleden reeds ontdekte malver satiën bij denzelfden tak van dienst. Ook toen hetrof 't eonigc ambtenaren, belast met de inning van moeilijk invorderbare posten. De inning hiervan is opgedragen aan een zevental bcèedigde deurwaarders, die bij betaling der bedragen een kwitan tie afgeven. Het geval schijnt zich, zegt liet blad, nu vroeger te hebben voorge daan. dat door een drie-tal deurwaarders wel bedragen werden ontvangen, zon <1 dat nochtans de gelden ten kantore v. den Gemeente-ontvanger werden afged; gen. Ze boekten namelijk de bedragen op de lijst van de oninvorderbare posten, waarne verder geen haan or meer kraaide. Na de onregelmatigheden van een jaar geleden. is echter ter voorkoming van der gelijke gevallen een controledienst inge steld. Deze controle bestond voornamelijk hierin, dat men navraag deed bij dc per sonen, wier naam op de lijst van onin vorderbare bedragen waren geplaatst. On danks de harde les, die bij de vorige ge legenheid eenige ambtenaren-deurwaar ders kregen, o.a. werd 'n huisvader met negen kinderen toen broodcloos, is er thans weer een op dezelfde wijze gepleeg de onregelmatigheid aan het licht geko men. Te pijnlijker was bovendien iic-t ge val dezen keer, omdat het be:rof den chef der deurwaarders, die, volgens ons ver strekt® medcdeelingcn, een dergenen was, die een jaar terug de wandaden zijner collega's aan het licht bracht! De betrokkene is hij de ontdekking van het feit dadelijk uit zijn betrekking ge- LEGERVERMINDERING. Do „Avp." vernoemt dat een even- tueele opheffing van een divisie zal bestaan in het opheffen van één divi sie- en dria brigade-staven. Tiet ligt n.l. in het voornemen om liet aantal regimenten infanterie intact te laten, doch door indeeling van vier, inplaats van drie regimenten infanterie bij el ke brigade tot de opheffing van drie brigade-staven en een divisie-staf to kunnen overgaan, waardoor een aan- Tvelijke bezuiniging wordt verkre gen zonder het aantal regimenten te "erminderen. EEN INBREKER. Na afloop van de veiling in de villa van generaal Yan Heutz te Bus- smn. wiens inboedel in piiblieben verkoop was gebracht wegens vertrek naar bet buitenland, schijnt zich iemand -te hebben laten insluiten, dia den inhoud van de zilverkast heeft ge stolen. Ontvreemd1 werden o.m. gou den armbanden, ringen, zilveren toi letgarnituur. schaaltje, sigarettenko ker. ketting enz., iet een waarde van ongeveer f 1000. Ook wordt een aklc- tasch vei mist waarin vermoedelijk de buit is meegenomen. PROPAGANDA VOOR VISCHGEBRUIK. Van 22 November tot 5 Deoombc-r zal to Amsterdam in hot Paleis voor Volks vlijt «en tentoonstelling voor volksvoe ding worden gehouden bij welke gelegen heid het Nederlandsche zeevisscherijbe- drijï op uitgebreide schaal de propaganda voor het vischverbruik zal voeren, daarbij gesteund door builen het bedrijf staande personen^ die het volksbelang van deze LIJKVERBRANDIMC. De heer Scheurer, lid van de Tweede Kamer, heeft den minister van water staat de volgende vragen gesteld: I. Is het bericht juist, dat de regee- ng zich heeft doen vertegenwoordi gen bij de verbranding van het stoffe lijk overschot van wijlen mr. A. J. Cnoop Koop mans 7'_ II. Deelt de minister niot hel gevoe len zijner ambtgenooten van binnen- landsche zaken en van justitie, dat de lijkverbranding door de wet is uitge sloten III. Is de minister indien het be richt onder I bedoeld juist is niet an oordeel, dat de vertegeinvoordi- jing der regeering bij een onwettige handeling af te keuren vall isttsren en lunst MEVROUW BE BOER—VAN RIJK. Mevrouw van der Ilorsï- heeft in De Telegraaf over mevr. de Boer—van Rijk geschreven- Wij laten het zoo Evmpathiek gesteldo stuk hieronder olg-cn: Mevrouw de Boar 50 jaar aan het tooueel Dit is 'n jubileum, werke lijk in alle opzichten waard ea vc-i- diend gevierd ie worden. Nooit heb ik 'n collega die jubelde Icogcsproken, en nu zou ik het dolgraeg doen, omdat wij samen zooveel meegemaakt hebben en ik zoo'n groote bewondering voor haar heb. Maar omdat ik weet dat als de avond van het feest daar is, ik mijn mond toch niet open durf te doen of door zenuwachtigheid niet zal kunnen spreken, wil ik trachten op papier te brengen wat ik op mijn hart heb; mis schien lukt het mij beter Ja, groo te bewondering heb ik voor mevr. do Boer: ik geloof niet, dat er één too- neelspeelster ls, die zooals zij onder alle omstandigheden zóó ernstig haar iaak heeft opgevat en altijd zóó met hart en ziel bij haar werk was. Acht tien jaren a-chtereeu heb ik met haar de kleedkamer gedeeld en met haar gespeeld, ik kan dus spreken uit eigen ervaring. Nooit heb ik haar ook mnar één oogenblik met haar werk zien knoeien, altijd was zij er bij. altijd vol vuur en woedend als een van de jonge ren er niet bij was of soms een gekheid maakte. Zij zei dan: „Verdikkeme, je lui hebt 20uur om tc lachen en gekheid te maken, woes dan die vier uur bij je werk ol' ga van 't toonoel als je er geen liefde en respect voor hebt". Vermoeidheid kende ze niet, dikwijls speelden wij 's middags „op Hoop van Zegen", en deuzelfden avond „Eva Bonheur", maar zij bleef altijd friscli en haar werk verslapte nooit. Wat deed ze en doet zij nog niet al tijd buiten het spelen van haar rollen als er costuums of détails daarvan ge maakt moesten worden, waar niemand raad op wist! Zij was altijd bereid (e helpen, Kwam ik 's avonds dikwijls moe of ziek in de kleedkamer, dan was het net of ik de oudste was en zij de jongste, zoo hielp zij mij altijd; mijn zware toiletkisl kon ik niet tillen, zij w èl en zij zette dien van den grond op de kleedlafel. En wat 'n engel (niet Engel uit „het Zevende Gebod") is zij voor zieke en arme menschen. Nie mand zal ooit tevergeefs bij haar aan kloppen Niels-doen bestaat voor haar niet, altijd moeten haar kleine mooie han den (want die heeft zij) bezig zijn en als zij „om eens uit te rusten 'n dagje bij een van ons thuis kwam, zat zij >g den heelen dag te naaiuu. Soms heeft zij, als onze middelen het niet toelieten te koopen, in één dag voor c-en van ons een japon gemaakt, soms iu nog korter tijd en dan deed zij dat. terwijl zij haar eigen rol tege lijkertijd zat te leeren, maar dan was zij ongenaakbaar en mocht niemand haar storen. Eu hoe goed kende zij altijd haar 'ollen, „ik kan niet spelen, als ik den souffleur zou noodig hebben", zegt zij altijd, ik heb haar dan ook nooit op den souffleur zien spelen al die hon derden malen dat ik met haar samen speelde. Soms (n.l. als ik met haar op 't tooncel stond) haatte ik haar; als zij in „Ghetto" tegen mij als Rose zei: ,„Te weet, dat ik niets lcw:aads met je voorheb" dan lachte haar mond en haar ocgen staken als messen. Ook in „de Meid" en in ,,'t Zeven de Gebod" kon ik m'u gevoel van woe de tegen haar niet onderdrukken, maar pleit dat niet juist voor het groo te van haar spel? En stond daar te genover niet het ïn-zachte-moederlijke van „Kniertje" ('n jubileumsspreker die het niet zoo goed wist, noemde haar eens tot groot vermaak van do daarbij tegenwoordige collega's „Klutjo"), in „Op Hoop van Zegen?". Voor mij was daarin niet 't grootsto en mooiste het zoo beroemde weggaan met het pannetje aan het slot, maar het einde van het twééde bedrijf, ik ben dat wel honderdmaal tussclien de coulissen gaan hooren. Zocals zij zegt: „Kom Barend, kijk nou eens in het spiegeltje" met die groote smart, die dan door de ruwheid heenkomt, blijft voor mij eii vele collega's met mij, on vergetelijk. „Op Hoop yan Zegen". Wat 'n her inneringen zitten daaraan niet vost voor ons heiden. Onder welke verschil lende omstandigheden in ons loven heb ben wij dat niet die 375 malen bij de ze oude Tooneelvereeniging gespeeld. Wat hebben wij niet dikwijls vol van eigen leed,om die groote ronde tafel gezeten, terwijl wij ons toonéelleed aan het publiek vertelden. Wij hebben alle bei in die elf jaren dat wij bet stale speelden verschillende familieleden verloren (Marie Faassen, die ook altijd aan de tafel zat verloor haar broer Alex) en dan kwamen do tranen om eigen verdriet, maar dan was 't weer mevrouw de Boer, die zich wist te be- heerschen, zij pakte onder tafel stevig mijn hand vast en zei: „Tce Mieu, flink zijn Ik zou zoo kunnen doorgaan met herinneringen die zóó op papier onbe langrijk voor anderen lijken, maar mij een stuk van mijn leven zijn, dat ik met die_ lieve Hesje heb doorge maakt. Tk hoop, daf allen, die dit le zen liet zullen begrijpen cn het willen beschouwen ai3 'n klein steentje, dat bijbracht voor het groole „liulds- gehouw", dat allen nu bezig zijn voor haar te houwen. Ik ben zeker, dat zij dit steentje bewaren zal".

Haarlem's Dagblad | 1923 | | pagina 16