HAARLEM'S DAGBLAD Haarlem belegerd hportpraatje De protestvergadering der S.D.A.P. tegen de Vlootwet ZATERDAG 13 OCTOBER 1923 - DERDE BLAD xix. Toch gewonnen Wat ik, tot besluit van mijn over zicht van ae geschiedenis van het be leg, nog te zoggen heb, vat ik samen in tie woorden: j:ocii gewonnen! Zoo ge vindt, dat dit besluit wat achteraan lioim, herinner u dan c\en liet jubel feest en d© historische tentoonstelling, die werkten als een bestand. Ik moest het beleg voor enkel© weken opbreken, om uw aandacht te vragen voor deze bij uitstek vreedzame aangelegenhe den. En ik deed het mot oen gerust geweten, omdat onze stad reeds in Spaausche handen wus overgegaan, en ik liet scherm nog maar eenmaal, voor het laatsto bedrijf, behoefde op te halen. Eind goed, al goed; Haarlem's beleg was als een blij-eindend treurspel. Blij-eindend, niet voor hen, die ,,lijf en goed al to zamon" ten offer ge bracht hadden, die gezaaid hadden, maar niet mochten maaien. Evenmin voor rle berooid» schare, die de gele den verliezen maar. niot dadolök te. boven kwam: „oen steenon hart had- de ook selfs moeten sohreijen ende me delijdon hebben met die overgrootè ar moede ende ellende der verdruckte burgereu". Maar, blij-eindend in de zen zin, dat do overwinnaar overwon nen was, dat de overwonnen stad ten slolte bléek overwonnen te hebben. Ik weet wel, dat de victorie van Alle rnaar begon. Drie maanden na de overgave van Haarlem werd de oude hoofdstad van Kennemcrlaml ontzet ,,en daar reed somtijds eens eon over dekte wagen na Bergen, men vermoed met grande signores", meldt een oog getuige. En onder die signores was de overwinnaar van Haarlem, die er nu terugkwam als overwonnene, bitter gc-stemd, met- jicht geplaagd boven dien, c-en waterlandsehe kwaal, die wij zelfs onzeu gezworen vijand niet toewenschen. Ik weet niet. of men haar Don Frederik gegund 1 -eft. maar wel zeker is. dat er in het kamp der onzen grooto blijdschap over deze eerste overwinning was, en dat in 't bijzonder die van Haarlem reden ba 1- den om verheugd te zijn. Ook het Alk- ma' rsche beleg had bun lasten opge legd, zwaar om te dragen. Door den vijand geprest om schansen te graven, hadden zc aan de belegering deel ge nomen. Kapitein Steenbaeli, den aan voerder der Duitsche hulptroepen, die nu hi Spaanschcn dienst de pribsgeziu den bestreed, tel ik niet mee. Maar een paar honderd burgers waren bij loting aangewezen om pionierswerk te verrichten, en het baatte hun niet, of zij zich al beriepen „op. 't accoorl van 't pardoen Ze vonden 't terecht onredelijk, na al de geleden ellende', nog weggevoerd te. worden „als op een slachtbanck, en haor tot een pro.ve te geven, oft van 't grof gheseliut ghesekoten te worden yan hare vrien den". Zoo vinochteu ze do zaak niet voorstellen, antwoordde uien van Spaausche zijde, van straf was hier geen sprake, „maar dalter een gedien stige heliulpsamontheydt sonde be toont worden, die sij den Coninck t schuldigh waren, jae leven, ziele, en al wat sij in de wereld hadden". Ook dit' nog! Gewillig den strijd voortzot ten, in 's konings dienst hun landge- nooteu bevechten. Nog in den wereld oorlog werd de bevolking van een be zet gebied wel eons gedwongen hulp te verleeneu aan don vijand, en de le zer herinnert zich zijn verontwaardi ging over deze moderne wijze van oor logvoeren te goed, om dezen burgers uit den ouden tijd zijn medegevoel te onthouden. Ouder degenen, die „voor puyenier" naar Alkmaar gezonden werden, was ook Cornells Schrei el, de wader van Theodorus, den geschied schrijver. Maar hij kocht zijn begelei der om en maakte zich uit de voeten. Almaav's ontzet was de bevrijding 'der Haarlemsche schansgravers, maar wat meer beteekende, Haarlem's be leg en taaie verdediging had de Alk- maarsche overwinning voorbereid. Hoe was het verloop van (len veld tocht in de Nederlanden van 1572'? Den 2den October wierp Don Frederik zicli op Meedelen, dat met een niets ontziende plundering werd gestraft voor het feit, dat de stad haar poor ten voor den Prins geopend had. Toen ging het los op de IJselsteden. Zutfen werd den lGeu November bestormd, een groot deel der burgerij vermoord. Deventer, Zwolle, Kampen, ook Amers foort gaven zich over, en reeds den den Isten December werd Kaarden, dat weerstand wilde bieden, geplun derd en verbrand. Tien dagen later stond het leger der wraak voor Haar lem. Een zegetocht was hef, en de overwinnaar ontmoette slechts 'schrik en ontsteltenis. De Haarlemmers zetten zich schrap, ze hielden liet leger, „la grande ar- mée" van dien tijd, zeven maanden op, ze versloegen het in tal van ge vechten, Ze doodden de „iinxr.ortales" en do „invincibiles" bleken niet, on overwinlijk te zijn. Ze telden de ge sneuvelde r.donnenM bij tientallen, en als de vijand zijn gedund© gelederen had aangevuld, spotten zo, dat de pas aangekomeuen „Hael-meer"' kwamen belegeren. Under al hun leed verloren de dapperen den zin voor humor niet, en dit hield, zooals altijd, den moed er in. De belegering kostte den Span jaard twaalf duizend man, hij had on dervonden, 'dat „hij in do steden van Holland so met kouszen ende schoe nen niet en konden lopen, noch te hen so gereed met de wapenen dwingen, als hij sich in den beginne hoer sijnen Spaenscheu hoogmoed en de laeldun- kenhevd wel ingebeeld haddo Krui het aardiger gezegd, dat do grandes hier hun eerste les in de bescheiden- neirl kregen? Herinner u de gevolgen. Allereerst was Al va genoodzaakt ..si iu voszeirol wezen zachtmoedige opvolger van den ijzeren hertog, bleef waarschuwen. Gebrek aan geld eu leeftocht, oen op- 'oer onder de soldaten, die klaagden iver slechte betaling, sterfte door out Kt ..gen, slappe krijgstucht met een gedemoraliseerd Jeger zou Al va den veldtocht moeten voortzetten. Toch tastte hij door. Op den clag zij- nor proclamatie verschenen zi n ben den voor Alkmaar, dat nog juist bij tijds haar poorten kon sluiten. De voorgenomen overrompeling was mis lukt, maar" den' 21sten Augustus, toen te Haarlem nog zes burgers werden onthoofd en het „genadeu-plackaet" werd' afgelezen, zag het stadje den Spanjaard andermaal voor zijn wal len. Welsprekend, dit samentreffen. Hier, de laatste terechtstelling, die herinnerde aan dc nederlaag; ginds het begin van de worsteling, die ein digde met de zegepraal. Burgers ver moord, andere burgers staan gereed hun dood te wreken. De heldhaftige verdediging en de drassige grond, dia het gebruik van de artillerie belem merde, deed den vijand spoedig aan goeden uitslag wanhopen. Den Ssteu October trok af. Ilot beleg ■an 1 aarlerr had het Spaausche le- ;er tv reel verzwakt, zijn kracht was gebroken. Haarlem nog meer dan Alk- maark is beslissend geweest voor het lot van Nederland. Toch gewonnen! En onze stad werd vermaard in het ganscho land, van 't beleg ging een roep uit door Euro pa. Zijn geschiedenis wordt beschre ven in hei Duitsch. Spaansclr, Ita- liaansch. „Ik hebbe", schrijft Amp zing, .„mode onlangs eene geëtst© pla te van. ons beleg, bij den konstigen ende verraaerden plaetsnijdsr .Takob Matham gesien, in den jar© 1573 van eenen Antonio Lafrerv binnen Bomen gednen; het welke dan. voorwaer, voor geeneh klevnen lof van onse stnd. nochte geringe tack aeu onse eren- krone c-u is ie houden". Heeft Anip- zing geen gelijk? Eu hebt gij geen ou- gelijk, indien ge deze fraaie Kopergra vure j.j eikennouteu lijst niet oven gaat bewonderen op de historische ten toonstelling (cat. no. 162;? Een lau wer meerder aan haar lauwerkroon! Strakk zal onze stad zich herstellen, groeic-n en bloeien. Omdat de vrijheid veroverd is op do dwingelandij. Het beleg van Haarlem? Een blij- eindend treurspel! II. E. KNAPPERT. terugbetaling zijn zóó draconisch, zóó gespeend van alle publiek belang, dat daarmedo het doodvonnis van den dienst vrijwel is geteekend. Maar heb publiek is een zouderling mengelmoes en als 't straks meent weer voordeel te zien in deelneming zal Het de geleden onaangenaamheden wel vergeten en zich weer aansluiten. Maar bot is zeer de vraag of de voornaamste deel nemers zullen terugkeeren, of deze niet voor langen tijd bankgiro's ver kiezen boven die van den Staat. Nogmaals wij wachten af doch wij meenden het oordeel van een ter zake kundige to moeten geven. Wij moeten nog eens even terugko men op een punt dat den Haag zeer raakt n.l. de kwestie van do Gevan genpoort. Daaromtrent is maanden geleden een beslissing gevallen in den gemeenteraad, "een beslissing die niet overeenkwam mét het voorstel van B. en W. Nu begint al te verluiden dat het dugoiijksch bestuur bezig is weer een ander plan te smeden met. de be doeling natuurlijk zijn zin door te zetten. De aanleg van den verkeers weg kan pas in '1924 worden tegemoet, gezien, 'heet het nu. Waarom dan in den aanvang van 1923 den slooper het mes op de kool gezet om binnen tachtig dagen klaar te zijn? O, het Imstudr van een groote stad kan zoo klein zijn als het zijn zin niet krijgt! Wie denkt, dat alles in liet groot gaat, vergist zioh zoo. Een ty pisch staaltje van kleinhied geeft dit geval en dat is iu een stad als den Haag zoo onaangenaam. Het is hier nu een punt dat a.l jaren sleept en sleepondo is gehouden door liet ge- meentebstuur alleen om zijn zin door te zetten. Of dit gelukken zal, is haast niet to het.wijfelen, want de weg der sluwen leidt helaas bijua altijd lot bet succes. Een kras staaltje van bureaucrati sche tirannie zal het dan echter te vens ziju. HAGENAAR. De andere nieuwe eerste-klassers hebben het nog niet ver gebracht. In beide afdeelingen vinden we er pos een op' de vijfde plaats! Aan het eind van liet seizoen 2al wel blijken, dat het allen geen koks zijn, die lange messen dragen. Wat het programma voor morgen betreft voorspellen we de volgende resultaten: S. V. V.—Ajav AJax. V. O. C.—R. C. H.V. O. C. 't Gooi—Z. F. C.gelijk. D. F. C.Feijenoord Feijenoord. H. V. V.—H. F. C.H. F. C. A. S. C.—O. D. S. A. S. C. Excelsior—Quick Excelsior. Stormvogels—U. V. V Stormvogels. Blauw WitSparta gelijk. HaarlemH. B. S.Haarlem. Van Ingeaonden stnklcon, geplaatst of niet geplaatst, wordt de kopie don inzender niet teruggegeven Voor den inhoud dozar rnbrlek ntelt da Eedaotlo ziek niet aansprakelijk. lyiaen t.- tree- e overgave; der I-aden en Juli, kondigde hij écn procla- io af. waarlnj zijn koning, de IIol- -..-ders en Zeeuwen .terugroepende on- :.-r zijn vleugelen „gelijk een lunne haor jongen", opnieuw pardon be leefde aan de steden, die zich zouden onderwerpen. Medina-Ccli. de a.'iigo- Brieven uit de Hofstad Toen'het met de Postcheque- en gi- 'odienst misliep hebben wij uit den mond van iemand, die zeer goed op de hoogte was, de verklaring gekre gen, dat het nóg maanden Icoh'dubón' _<$W deze dienst weer zou functioauee- ren. Deze mededeeüng gewerd ons,op het moment-dat dó directeur in een interview verklaard had dat het hein zeer zou tegenvallen als op 1 October de dienst niet behoorlijk zou func- tionueeren. Wij hebben ons andermaal tot dien deskundige gewend en gevraagd wat hij nu voor prognose had. Helaas was die nog ongunstiger. Zelfs vreest hij dat het op sommige punten onmoge lijk zal blijken de fouten te herstel len omdat- alles zóó hopeloos in' don war is en liet zeer de vraag is of wel 'ajll-a n-ootliige papiertjes .',f'og aanw-e zig zijn. Men zal ten slotte de reke ninghouders er zelf ibij moeten halen en trachten met hun aan toeken ingen nog klaarheid te krijgen. Iedereen weet dat tal Van kleine deelnemers er geen boekhouding op na houden en dus is yan hen niet veel Ijcht in de duisternis_te wachten. Men is nu bezig rekening voor re kening na te zien en met liet cog daarop is de dienst stopgezet en woedt terugbetaling alleen toegestaan buiten dezen dienst om. Het lijdt geen twijfel of zeer velen zullen tracnten hun geld geheel of gedeeltelijk terug te halen zoodat als eindelijk de dienst weer kan functionneoren 't nog aanwezigen bedrag Uiterst klein zal zijn. En het is zeer de vraag of het publiek dan terugkomt- Waarschijnlijk zal ieder het eens aanzien tioe het zaaltje mar cheert, zoodat wij geheel en al terug gaan tot het- moment van oprichting van dezen dienst, met dit verschil dat men nu weet wat het kan worden. Onze zegsman, hoezeer pessimistisch, geloofde niet dat de dienst het leven er bij zou inschieten. Het publiek had z.i. ervaren welk een gemak in het stelsel school maar wel vreesde hij dat het jaren zou duren eer de dienst, weer do reeds bereikte hoogte had herkregen en juist dat was een l:eel slecht vooruitzicht. Men heeft de ra ming aangedurfd dat een half mil iioen rekeninghouders in ons land mo gelijk ware en wanneer dat cijfer be reikt ware dan zou liet gemak ervan voor. allen buitengewoon zijn omdat dan een groot percentage van alle geldtransactie in ons gansobe land per giro ging. Dit ideaal zal wel nim mer meer bereikt worden althans niet -binnen afzienbare jaren, nu door de volledige instorting van dezen dienst het vertrouwen is geschokt en duizen den' juist van de voornaamste ruko ninghouders naar do banken zijn teruggegaan. Men kan dus zeggen -- aldus ouzo voorlichter dat deze dienst mislukt is en in die stemming wordt ook do zaak afgewikkeld. Men is bezig de zaak to red-den maar niemand gelooft meer- in een grooten bloei van dezen tak van staatsdienst. "Wij geven deze mededeel ittgen zon der verder commentaar. Uit de cmf- éln.iïdiglioid dat deze onze zegsman reeds oenige weken heeft voorspeld dat do misère nog erger zou worden ontlat de toestand hopeloos was blijkt wel <lat hij een scherpen kijk opden dienst heeft. Hopen wij dat hij thans te pessimistisch zij hoewel helaas het geen wij van buiten-uit zien ons niet veel ander doet- verwachten dan lot een fiasco van den ganschen diwst._ Inmiddels hebben wij af te wach ten- De jongste bepalingen cmtrent HET PROGRAMMA VOOR ZONDAG. Zoo zoetjes-aan begint er teekening in den stand der verschillende ■compe tities te komen. Het is al oen beetje te zien, wie tot de sterke en wie tol do zwakke clubs blijken te heliooren. In nfdeeling I maken de beide Haarlem sche clubs R. C. II. en II. F. C. nog geen al te best figuur. Van R. C. H. begint het reeds spreekwoordelijk te worden, dat zij gelijk speelt. Toch zijn onze blauw-zwarlen iu het afge- loopen seizoen, niettegenstaande het groot aantal gelijk-gespeelde wedstrij den, kampioen van Nederland gewor den. Of liet hun ook mi zal gelukten? Er zullen c-r niet velen zijn. die deze vraag bevestigend durven beantwoor den. ,\Vie Me twee -.thuiswedstrijden van R. C. II. (tegen II. V. V. eii S. V. V.) gezien lic-eft, zal het met ons eens zijn, dat er een zekere onver schilligheid over .het spel van bijna elke linie ligt-. Zijn de spelers een wei-, mg blasé na hel behaalde kampioen schap eu denken zij liet nu wel op hun slofjes af te kunnen? Dan vergissen zij zich deerlijk, want er zijn eenigo clubs, die ernstig plannen maken om kampioen van afdeelmg I te worden, namelijk D.. F. C. en Feijenoord. Nu kan het wel vvezen. dat een tweede Uamp.iöonsehap niet begeerd wordt.. maar er moet toch in elk gov al hard' gewerkt worden, om een flink aantal puntennoodig om in de eerste klasse te blijven te behalen. R, C. H. moet wel bedenken,' dat de gele genheid daarvoor veel kleiner i3, dan hét. vorige seizoen, omdat hef. nantal te spelen wedstrijden minder is ge- worden Radsma is lang zoo safe niet- meer; Hazévoet pingelt te dicht bij het doel, inplaats van het leder dadelijk met een forsclien trap naar zijn '.'oorhoe- de te trauspaiteèren. Dat pingelen kan nog eons gevaarlijk worden! Nieuwenhuis loopt nog naar zijn ouden vorm te zoeken en heeft dien nog steeds niet gevonden. In de voorhoede is Roelfsema wat bangelijk: Van Dam moet wat meer en juister schieten. Nachtegeller be viel ons op de rechtsbuitenplaats be ter. dan als linksbinnen. Krom is geen voorhoedespeler, maar daar kan hij niets aau doen: hij zelf zal wel het liefst op zijn oude plaats m de mid denlinie spelen. Kuyt en Geutskens zijn op het oogenblik eigeulïjk de een»- gen, die in een goeden vorm spelen Met H. F. C. gaat- het héelomaal niet goed! Twee wedstrijden gespeeld eu allebej verloren, met een totaal doelgeuuddeide van 3—5, is verre van fraai. De „goud o!d" hengelt dan ook op liet oogenblik onderaan. Maar daar blijft zij natuurlijk met staan; daarvoor is het elftal veel te goed. Wordt er wel voldoende getraind? Men heeft nu de beschikking over een goe den en enthousiasten trainer. Doel man Van o'er Meulen is in lip-top vorm; dus daar ligt het niet aan. Het zit 'm blijkbaar in de backlinie. Na tuurlijk niet bij Ben Verwey, die nog altijd zijn oude, aantrekkelijk spel speéit eu wiens naam we helaas nog niet hebben aangetroffen op het lijstje van de 55 gegadigden voor het Neder- laudscli Elftal. Kervel bleek te lang zaam, daarom liet men hem door Ado- link. vervangen, waarmee H. F. C. evenwei van den regen in den drop is gekomen, want de uederlaaag tegen D, F. C. moet hoofdzakelijk aan het lakscho spel van Adeliuk te wijten zijn gewc-esfc. Men gaat hot nu wéér eens met Cohen Tervaert op de back plaats probeeren. Tien tegen één dat dit lukt! Deze meer dan verdienste lijke speler lean op alle plaatsen ge bruikt worden. Ais het samenspel in de voorhoede nu óók nog een heetjo vlotten wil, dan zal het .'begeerde succes niet uit blijven. Van Beekurn, De Koningh en Miezérus verstaan allo drie do kunst ora een goal te maken en nog wel vol gens alle regelen der kunst. Dat de eerste overwinning spoedig kornet Haarlem heeft gelukkig geen op wekking noodig. De roodbroeken spe len met zesr veel succes. Vijf punten uit drie wedstrijden is heel mooi. En daar zijn nog wel twee uitwedstrijden bij geweest! Neen, voor Haarlem zijn we voor alsnog niet banal Merkwaardig is het debuut, van Stormvogels in de eerste klasse; j hebben nu reeds drie wedstrijd-n ge speeld en alle drie gewonnen! Het zal ons hm Duwen. wie den IJmnidena- ren het eerste puntje ontfutselt! Gas- en electriciteit Wat Is goedkooper? In antwoord op het schrijven van den gasdirecteur d.d. 9 October ver- zoek ik het navolgende te willen plaatsen: Bij de samenstelling van miiii cir culaire heb ik mot de practijk ic.'.c- uing gehouden, en niet met de llieo- rio, daar theoretische dubbeltjes per soldo geen gas of clectrisch licht vt-i- r. rekken. Nu blijkt iu de practijk, da' :ws men 'tu munt in den gasmeter deponeer.. -•r-middeld diie en een half tol viel' a c*n half uur do huiskamergaslamp kan branden. Ik geef toe dat als de gaslamp en leidingen regelmatig door eitekur.digen verzorgd worden, het gasverbruik minder wordt, doch wie betaalt deze kosten? Het is mij dus wel bekend, dat de theoretische berekening van het ras- verbruik niet. juist is, doch wel de practische berekening. In elke werk manswoning waar nog gaslicht ge bruikt wordt, kan men zelf de proef- op de som nemen en zal men dan ook tct de conclusie komen, dat mijn prac tische berekening juist- is. Persoon lijk heb ik meermalen door toekom stige verbruikers van electriscli licht de proef deen nemen, de uitkomst was steeds vrijwel hetzelfde. Nu is deze be rekening met mooie redenen wel cm te praten, doch dit baat niet veel in de practijk, daar bet publiek mijn beweringen zelf kan toetsen. Hoogachtend, Tecbn. Bureau J. ROOSEN. PRGïESTANTSCHE BEWAAR SCHOOL TE HEEMSTEDE. Evenals vorig jaar zul ook nu we der de jaarlijksche collecte voor de Protestantsclie Bewaarschool to Ileein- stedo gehouden worden, door jonge dames, die zicli -daartoe bereidwillig hebben beschikbaar gesteld- Zij zullen daartoe langs de huizen der Pro- •fcestaütèche inwoners rond' gdun, Zij- hopen niet alleen vriendelijkste wor- -cic-n ontvangen, maar ook met een fer ine'gave te worden verblijd. Deze jonge dames komen geen aalmoes vragen, maar overtuigd van de grooto zorgen die het bestuur der bewaar school hoeft om maar ceuigszins rond te kunnen komen, en tevens diep doordrongen van de beteekenende plaats die deze school in de gemeente inneemt, komen zij met- vrijmoedigheid •het aandeel dei- inwoners in deze zorgen innen. Daar de afstanden groot zijn, en dar 't bezwaarlijk gaat nog eens terug te komen, zou de goede zaak zeer worden gediend, wan neer ieder zijn of hare weloverwogen gave tevoren wilde gereed leggen, op dat do col loc to toch kan voortgaan ook al is de huismoeder of huisvader afwezig. Wij wenschen hét Bestuur dor Be waarschool een verrassend© opbrengst toe- die voor dat Bestuur een Ihmuoo- diging is, en die een schoon getuigenis aflegt van de wol eens betwijfelende liefde dei' inwoners voor deze noodigo zaak. In Heemstede is vaak voor vele dingen machtig geofferd, zoodat nn, nu .het een zóó plaatselijk belang geldt tocli zeker wel een mooie collecte n-ag verwacht worden. J. A. HOEKENDIJK. Stadsnieuws ST. NICOLAASFEEST VAN DEN BOND VAN NEDERLANDSCHE ONDERWIJZERS. Men schrijft ons Zooals reeds vele jaren het geval was, heeft die afdeeling Ilaarlem van den Bond van Néder 1. Onderwijzers een commissie benoemd, _die de voor bereiding op zicli zal nemen van het- St. Nicolaasfeest, dat ieder jaar met- steeds stijgend succes aan de Haarlem sche schoolkinderen gegeven wordt. De leden dier. commissie stellen zich voor. de benoodigde gelden on dezelf de wijze in te zamelen als vorige ja ren. d.w.z. door de stadgenacten to bezoeken en hun de gelegenheid te ge ven. on een liist te teekenen. De com missie 'doet ook nu weer een dringend beroep on allen. hun bijdrage zoo groot mógelijk te doèn zijn. De velen die het feest al eens bijwoonden, zijn er van overtuigd, dat het een hoogst genoeglijke dog is voor do kinderen on later een van de meest aangename herinneringen aan den schooltijd De óommis6ie heeft dan ook het vaste vertrouwen, dat zij, door onze stad ga- nooten gesteund, heb feest on dezelfde schaal kan geven, als liet vorige jaar. De tijd is wel slecht, maar voor een kind -kunnen we allen nog wel wat missen. Ziet s.v.p. nauwlettend toe, dat gij alleen teekent on lijsten, voor zien van hot stempel van den Bond van Ned. Ondei'w. en de toestemming van dsn Commissaris van Politie. Be commissie weet, dat van den goeden naam van bovengenoemd feest wel eens door andere instellingen misbruik wordt gemaakt Tenslotte: mochten er personen zijn, die toevallig niet bezocht worden, maar die vraag wat voor het h -erliik" kinderfeest willen offeren, ds penningmeester (de iiesr D. Loguit, Anriiinstraat 1 Ij) neemt gaarne groote en kleine giften in ont vangst. Ir. Cramer oud lid van den Indischen Volksraad behandelt de Vlootwet De lasten die op de Indische bevolking komen te drukken Welke uitgaven de Vlootwet met zich brengt en waarom de Indische bevolking er tegen is De protestvergadering tegen de Vlootwet der S. D. A. P. Vrijdagavond iu hét Brongebouw gehouden, wus druk bezocht. In zijn openingswoord zeido de voorzitter, de lieer S c fa o 1, dat deze vergadering is be legd om nogmaals te prptesteereu legen de „schanddaadvan deze Re geering die in dezen tijd van bezuini ging een web als de Vlootwet tracht door te drij'vcn. Verder doelde spr. mede dat m Haarlem hot petitionnement van de S, D. A. P. en Iiet N. V. V. tot heden 21060 liandteekeningen bevat en in het gehcelo land 964000 handteekeningeu- (Applaus), Redo van den hoer Thomassen. Daarna kwam aan het woord do lleer C. Thomassen, lid van de Provinciale Staten. Deze begon met uit to weiden over de uitgaven in ons land voor liet militairisme- Er wordt li-uitgegeven daarvoor dan d3 ge- cli Staatsschuld in Nederland be draagt. Niemand weet in Nederland, zeide spr. hoe op financieel gebied de eindjes weder aan elkaar te knoopen. Alleen Colijn meent dat te kunnen. Aan hem den „sterken man" zal 't niet liggen indien de Stuatsbegrootïug niet sluitend gemaakt worden. Maar deze man wil do Vlootwet. Colijn rekende in de Kamer uit dat de Vlootwet'weinig kost. Gaat 't dien kr eiken dag op, dan zal de Yloot- v.ui slotte aan "net land niets kos- tc:: .aar de werkelijkheid is dal deze V' -.-.twet een slordige driehonderd u: hoen zal kosten. Maar dan hebben wij nog slechts het minimum. De helft nog maar. De volgende helft van het minimum zal nog veel meer kosten, liet zal dan heeten dat aan die nnde''« uitgaven niet is te ontkomen. Vooral dat seld is de Neder!andsche belasting betaler dc- aangewezen persoon en deze is ia wezen in hart en nieren anti-mi- iitairistiseh. Anti-militairistisch zijn de eoe.- dein.. de R.-K. en de kleurlocze mid denstof. Alleen de n.-r. en de c -h, zijn er voor. Maar dc meerderheid van het Ned. volk is er tegen. Toch. in de Ka mer vinden die gevoelens geen weer spiegeling. Dr.t- komt omdat bii de verkiezingen allerlei andere zaken aan do orde komen. Blijkbaar wordt nu alles er op gezet om de Vlootwet or dooi- te halen. Er komt geen comité- geup.raal en op de reëele feilen zal nu moeien geoordeeld. Indien de R.-K. Kamerleden handelen zullen in den geest van do R.-K. burgers dan zullen zij moeten tegen stemmen. Vreemd is: er moét wórden bezui nigd en de Vlootwet moet er door. De Geer zag daar geen kans op. Co lijn wil aan den eenen kant bezuini gen en aan den anderen het geld weg smijten, Colijn moet dus bezuinigen, waar maar kan. De leus is daarom bezuiniging op de werkloozenzorg en op do salarissen van de ambtenaren. Aan andere middelen als een streep zetten door de Staatsschuld of een ver mindering van de rente wordt «jet gedacht. Als dat eens werd voorge steld dan zon in heel heb land een storm van verontwaardiging bij allo kapitalisten opgaan. Behalve 3e gememoreerde middelen wil de Regeering nog bezuinigen door te gaan knibbelen aan de t. b. c.-be strijding, do volksontwikkeling en het onderwijs. Dat alles wordt geoordeeld, gaat Wel. Immers het geldt alléén maar het volk. Het is ellendig dat moet worden bezuinigd. De soc -dein. zijn niet legen bezuiniging. Zij willen met alle redelijke middelen er aan. medewerken om de Staatsbegroot ing sluitend te maken. Maar dan moet in de eerste plaats op hei militairisme worden bezuiuigd. Wot is militairisme in de toepas sing? Niets dan een „door de Over heid gereglementeerde meuschen- moord'In een nieuwen oorlog zal worden ..gemoord" op de meest snel le manier. Alleen reeds daarom stel- leu de soc.-dem. den eisch van ont wapening. Maar al was dau het alles niet- zoo schrikkelijk dan nog is er do vraag: Welk recht hebben wij otn do medeschepselen te vernietigen. Niet het geweld, ma3r het recht moet de wereld regeeren. Oj> dat gebied kan het kleine Nederland een voorbeeld ge ven. Ouders dcet alles om alles om te maken dat aau uw kinderen geen mis daad wordt begaan, eindigde spy. (Applaus). Rede van het Eersle- Kamerlid J. Cramer. Tweede spreker was Ir. Cramer, lid der Eerste Kamer eu oud-lid van den Indischen Volksraad, wiens optre den mot applaus werd begroet-. Deze zeide dat m do laatste jaren geen wet' is' ingediend'die zoo rampzalig in de gevolgen is als de Vlootwet voor Ne derland en ludiii. Een wet die alléén is ingediend om de kapitalisten gele genheid te geven Indie nog meer uit io huiien. Er worden leugens opgo- disclib. Niets is minder waar dan dat Indiö de Vlootwet wil. Maar waarom vernam men dan weinig van protesten uib Indic? In de eerste plaats omdat in Indië in tal van gewesten aan de vrijheid van vergaderen belemmeringen en moeilijkheden iu den weg worden ge legd en in do tweede plaats omdat niet een ieder daar vrij in het spreken is. Do Vlootwet heeft voor Nederland, maar ook voor Indië rampzalige ge volgen. Indien de Vlootwet mocht tot stand komen dan zal het Indische budget vrij wat moeten worden ver hoogd. Een man als Colijn moet dat z:!fs erkennen. De Xederlandsche ar beiders, al zou bet hun dan weinig kesten moeten toch protesteeron. om dat het den Indischen arbc-iders mil- lioenen en«millioenrii zal kosten. Veel misleiding is er. De Vloo w-'. moet in lmar geheel worden be schouwd en niet alleen 't minimum. Verder dient men niet .te vergeten, dat er muiiitieUibrickeu moeten komen en ctal du steunpunten veel geld zullen kosten, Bovendien met klein materieel alleen is men er niet. Er zal dan ook groot materiaal moeten komen. Dc nu afgetreden vlootvoogd deeldo eenigo jaren geleden aan' spr. mede dat ook eenigo dreadnoughts noodig zullen zijn. Met dat alles hield do Rsgeering geen rekening. De helft van do vloot, het minimum zal in 1929 dertig miliioen meer aan da Indische finunciën kosten. Gere kend kan worden dat do geheel© vloot over 12 a 14 jaar aan Indië alleen voor mavinc-uitguven minsten 50 miliioen meer dan nu kost. Met de bediening en de steunpunten zal do vloot minstens 21 milliard kos ten. Voor defensie uitgaven zul over '12 jaar tu Indië alleen 2C0 miliioen moeten betaald worden. Voor Indië e:i Nederland te zumen zal dan do de fensie 300 miliioen kosten. Colün meent dat do Indische financiën dat kunnen dragen. Maar voor landbouw, onder wijs en gezondheid wordt in lndiö slechts f 1 per hoofd uitgegeven. Waarvoor diende het leger in Indië? Om 'n volk als do Atjehneezen dat on afhankelijk wilde zijn. te onderdruk ken eu om voor Colijn do -kastanjes uit het vuur to halen. Dat. zijn de her inneringen, dio men in Indiè aan het leger heeft. Wat doet men voor het onderwijs in Indië? Nog geen 15 kinderen van de 100 die er Voor iu aanmerking ko men. genieten er onderwijs. Sociale wetgeving bestaat feitelijk in Indië niet; alleen is er de poenale sanctie die de Regiering nog ufc-t wil opheffen. "Bschecmende wetten ^or arbeids duur en arbeid zijn er niet. Voor een kantoor van arbeid en omdat te doen functioneexen wilde min. deGraaf geen f 50.090 toestaan, omdat do Indische financiën dat niet kunnen lijdon en de Tweede Kumor legde zich daarbij neer en verwierp een amendement, van Alberda. Toch nu wil men 50 miliioen voor dc vloot. In Indië moet op alles worden be zuinigd. Het is een vrijwel 'publiek geheim dat de gouv. generaal Fock niet veel voor do vlootwet gevoelt. Best mogelijk dat een paar jaar gele den de heer Foclt er vóór was, maar het is te denken dut nu, gezien den toestand van do Indische financiën, de beer Fock er niet meer voor is. Tientallen millioenen zal Indië voor de Vlootwet moeten betulen. Wie zal dat moeten doen? Do Vlootcommissie zeide dat het gróot-kapitaal reeds te zwaar is belast en bet niet kan doen. Wie moet bet dun betalen? Do Vlootcommissie zoido: er is in Indië eeu centraal gezag, dat decre teert en dat geld komt er dan wek Dat gaat gemakkelijk. Do belastingen worden eenvoudig verhoogd. Maar kan dat? Nu reeds raamde Ilueuder, dat "de bevolking in Indië 13.2 van ziju inkomenaan belasting moet betalen. Maar dat ia te laag geraamd. Het zal zeker nu 18 zijn. De bevolking is al te zwaar belast, liet inkomen van een doorsnee Inlander is nu 15 per maand en de inlanders zullen, dan de gelden moeten opbrengen. De lasten die <te Indische bevolking moeten betalen zullen ondragelijk worden. Waarvoor zal de vloot die nen? Om een buitenlandschen vijand te weren. Het is de vraag: zal de vloot dat kunnen? Velen meeneu van niet. Maar al lieeft men dan iets tegen een I buitenlandschen vijand van twijfelach tige waarde, te vreezen is dat men dan een veel erger vijand in het land heeft, die misschien de Nederlanders .er uit zal werpen. Wellicht don de buitenlandsche vijand buiten 'de deur, maar voor de deur eeu biunenlandsche vijand, die nog veel erger is. Maar wat is dan er van waar, dat Indië zelf om do vloot vraagt Men zegt, dat de Volksraad I tweemaal om die wet vroeg. Maar 'door haar samenstelling maakt die Volksraad geen aanspraak er op te zijn een volksvertegenwoordiging. Men moet al zeer behoudend ziju om in dien Volksraad gekozen te worden. Voor de eerete maal is in den Volks raad de wet met- een meerderheid in een hoerahstéruming aangenomen. Benige nationalisten zeiden dat zij die wet- aannamen, om dan met die vloot de Nederlanders er to kunnen uitwer pen. Dc tweede maal, toen dc wet in den Volksraad kwam cn dc Indische finan ciën aan cc orde waren, zeiden cenige leden, van mcening te zijn veranderd, naar aanleiding van 's lands financiën. Het Indische element in den Volksraad kantte zich iocd tegen de Vlootwet. In derdaad was toen dc toestand veranderd, De financiën waren er slechter dan hier. Men had de conferentie van Washington gehad. Er kan dus niet worden gezegd dat de Volksraad is voor de Vlootwet, Het Indische deel van dien Raad wil van die wet niets weien. Een der leden zeide dat het Indische volk geen belang heeft bij de verdediging van Indië. En dat is te begrijpen. Voor dat volk is geen reden om warm te loopen voor de verdediging van indië. Het Indische volk roept niet om een 'vloot, die haar nog' zwaarder zal belas- ten. Zij heeft bij dc verdediging van Indië geen belang. Maar heeft de Ne- dcrlandscke dat? Hcoft dc Ncdcrlandscho arbeider wel ooit iets gehad aan de enorme winsten die in Indië zijn be haald in de laatste jaren, geraamd op 2500 miliioen. Daarvan is nog geen io in de schatkist gevloeid. Het belang van dc Nedcrlandsclie arbeiders bij het behoud van Indië is minimaal in verge lijking bij cat van het groot-kapitaal er bij. Alleen het belang van bet groot-ka- pitaal is in geding cn niet dat van do arbeiders :n Indie of in Nederland. Maar loopt Indic zulk ccn gevaar? Staat Japan op hc: punt om Indië te verove ren? Er is geen sprake van ecnig gej

Haarlem's Dagblad | 1923 | | pagina 9