Een Verkeersverbetering De Wagenweg Het nieuwe badhuis aan het Hofdijkplein 41e Jaargang No. 12386 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen Vrijdag 2 November 1923 AARLEM'S DAGBLAD ABONNEMENTEN per 3 maanden: Voor Haarlem en de dorpen in den omtrek waar een Agent gevestigd is (kom der gemeente) f 3.577». Franco per post door Nederland f 3.871/:. Afzonderlijke nummers f 0.15. Geïllustreerd Zondagsblad, voor Haarlem en omstreken f 0.577a; franco per post f 0.65. Directie, Redactie en Administratie: Gr. Houtstraat 93, Post-Giro 33810 Telefoonnummers: Directie 3082, Redactie 600 en Administratie 724 ADVERTENTiENVan 1 tot 5 regels f 1.75; iedere regel meer 35 cents. Reclames 60 cents per regel. Bij abonnement aanzienlijk rabat. Twaalfstuivers-advertentiën van Vraag en Aanbod van 1 tot 4 regels 60 Cents per plaatsing, elke regel meer 15 Cents h contant; buiten het Arrondissement dubbelen prijs. UITGAVE DER N.V. LOURENS COSTER Directeuren: J.C. PEEREBOOM en P. W. PEEREBOOM Kooldredactcur J. C. PEEREBOOM Bijkantoor voor Santpoort, Velsen, Velseroord, Wijkeroog, IJmuiden, Beverwijk, enz., enz. Driehuizerkcrkweg 2, Velsen, Telefoon 3521 DIT NUMMER BESTAAT UIT VEERTIEN BLADZIJDEN. EERSTE BLAD VRIJDAG 2 NOVEMBER. StadsschouwburgMij. tot Bevor dering der Toonkunst. Kamermuziek- avond. 8 uur. Vereeniging van Spiritisten. Lezing met lichtbeelden. Gebouw Olympia, 8 uur. Bioscoopvoorstellingen. ;.£'3 ZATERDAG 3 NOVEMBER. Stadsschouwburg: Het Hof6tad- tooneel's Morgens, 's middags, 's avonds. S uur. Luxor-Thenter. Groote Houtstraat: Bioscoopvoorstelling 2.30 en 8 uur. Schouwburg De Kroon, Gr. Markt: Bioscoopvoorstelling 2.30 en 8 uur. Cinema Palace, Groote Houtstraat: Bioscoopvoorstelling 2.30 en 8 uur. Scala-Theater, KI. Houtstraat 77: Bioscoopvoorstelling 2.30 en 8 uur. Atlanta-Bioscoop, Zijlstraat: Bioscoop, voorstelling 2.30 en 8 uur. Stadsnieuws De uitgetrokken werk- ioozen Over da voorstellen der socialisten De controle-quaestie In ons nummer van Woensdag ga ven wij een breedvoerig overzicht van do voorstellen, die door enkele so cialistische raadsleden (eerste ouder- t.eekenaar is de heer Gerritsz) bij den gemeenteraad zijn ingediend. Naar wij van den heer W. A. J. van cb Kamp. lid van het Burgerlijk Arm bestuur en lid der commissie voor de werkloozen. vernamen. zijn eenige wenschen in dit adres geuit al in ver vulling gegaan. Zoo zullen voortaan de uitget rokken werkbazen officieel •aangeduid als de georganiseerde werkloozen, in ondersteuning' bii het Burgerlijk armbestuur, die buiten hun schuld door de commissie van steun verlening zijn afgewezen. niet meer in het lokaal van het Burgerlijk Armbestuur behoeven- te teek-enen. Voor hen is door het Burgerlijk Arm- bestuur voorloopt? aangewezen het lokaal Sophiaplein, hoek Zijlvest, om 's morgens hun kaarten te loten af stempelen. Binnenkort Wordt voor deze feekening een geheel apart lokaal aangewezen, zoodat dan alles van het Burgerlijk Armbestuur gescheiden is. 's Middags moet de afstempeling bij den betrokken penningmeester geschie den. De uitbetaling dezer werkloozen gaat voortaan ook via de penning meesters. die voortaan op Donderdag middag de ondersteuningsgelden bij het Burgerlijk Armbestuur moeten halen, wahrna de gc-teekende betaal- staten Zaterdag weer bij het Burger lijk Armbestuur bezorgd moeten zijn. De heer Van de Kamp achtte het niet aan te bevelen de controle over de werkloozen dcor de huisbezoekers van het Burgerlijk Armbestuur of door het personeel van den werkloos- heidsdienst te laten verrichten. Thaus geschiedt dit door de controleurs van den Armenx-aad en dit gaat goed. Bij den Armenraad is het centrale punt van alle onderzoek op het gebied van ondersteuning. Men beschikt daar reeds over archieven die goede dien sten bewijzen bii het onderzoek. Ais de controle door den Werkloosheids- dienst of Burgerlijk Armbestuur zou moeten geschieden, zou daar nieuw moeten geschieden, zou daar zeker nieuw personeel aangesteld moeten wor De plannen voor de grensregeling De burgemeestersvacature te Schoten Xaar wij vernemen is onlangs door het gemeentebestuur van Schoten bij Gedepu teerde Staten geïnformeerd hoe het etaat met de grensregeling van Haarlem. Toen is geantwoord, dat omtrent het tijdstip van de totstandkoming van de grensrege ling niets met zekerheid te e g g e n is. De beslissing in de quacstie der grens regeling ook -van veel belang voor de vraag of mog te Schoten een nieuwe burge- jter zal worden benoemd. Er moeten, wij vernamen, versohillonde solli citanten zijn, maar ter bevoegder plaatse yver een eventueele benoeming nog niets bekend. "Wij kregen zelfs den in druk, dat het nog niet besli6t is, óf Scho ten een nieuwen" hurgemeester zal krijgen RIJWIEL ONTVREEMD. Donder dagmiddag werd eeri heerenrijwiel ont vreemd, dat voor perceel Van Ecden- straat 2 stond. MAATSCHAPPIJ VAN LANDBOUW. De afdeeling Haarlem en Omstreken van de Hollandsche Maatschappij van Landbouw houdt Dinsdagavond 6 No vember in het gebouw „Bloemhof" een algcmeene vergadering. Op de agenda staan o.a. de volgende punten Benoe ming voorzitter en Lezing van den heer S. Stolp, te Halfweg, over de melk- contröle. Het Tooneel Lady Windermere's W a a i e r door Het. Hol- landsch Tooneol. Ik vermoed, dat Louis de Vries L a- dy. W'indermere'a Waaier op zijn repertoire heeft genomen om de rol van Mrs. .Erlynne, die aan me vrouw Julia Cuypers gelegenheid geeft tot sterk spel. Mevrouw Cuy pers heeft 'die kans nieü voorbij laten gaan en voor haar was in deze voor stelling van Het I-Iollandsbh Tooneel dan ook het succes van den avond. Maar naast Mrs. Erlynne treden in dit, stuk van Oscar Wilde nog vele anderen op, allen lords, hertoginnen en lioog-adelijke heeren en dames uit de Engelsclie Society kringen. liet blijft voor een Hollandsch tooneelge- zelschap altijd min of meer een waag zich in de Engelsclie society kringen te begeven. Verkade is een der weini gen geweest, die op den Engelschen parketvloer niet struikelde. Na wat ik gisteren van „Het Hollandsch Too neel" heb gezien, meen ik wel te mo gen zeggen, dat de groote kracht van dit gezelschap niet ligt in het society- stuk. Daarom leek mij de keuze van Oscar Wilde voor het gezelschap van Louis de Vries dau ook minder geluk kig. Waariu zijn kracht ligt, was gisteravond duidelijk te merken. In stukken van breed aangezet, min of meer romantisch spel! Louis de Vries en Julia Cuypers hebben vroeger in de werken van Bernstefn o.a. her haaldelijk getoond, wat zij - in dat genre vermogen. En ook Marie Gil- huys—Sasbach is een tooneelspeel- ster, die zicli bij huu speluitstekend zal aansluiten. Voor een stuk als Lad y W i n- dermere's Waaier was het spel van allen echter te zwaar. Zooals Wilde gisteren gespeeld werd, werd liet, een Duxnas uit den tijd van 1870. Wilde was in zijn Society-stukken nooit op zijn sterkst, als hij roman tisch werd. Een stuk aJs „Lady Win dermere's Waaier" doet niet alleen' door zijn vele monologen en de ver plichte doofheid van het halve gezel schap bij de gesprekken in de salons, reeds als verouderd aan. Heel de in-" t-rigue, waarom dit stuk gaat, die ge-* schiedenis van de „onbekende" moe der ©met haar kind is wat muf c-n komt uit de oude doos. Maar Oscar Wilde was een te voornaam kunste naar om zijn stuk niet herhaaldelijk op te heffen tot een hooger plan. Hoe fijn heeft hij bijvoorbeeld den „waaier" door heel het stuk ver werkt- Hierin toont hij zich van een werkelijk aristocratische gratie. En de dialogen van Wilde, zoo vol van geestige paradoxen, knetteren soms als vuurwerk. In de voorstelling van gisteren was het vuurwerk echter merkbaar vochtig. Alleen bij Jack. Hamel Mr. Cecil Graham siste het niet. In de voorstelling van „Het Hol landsch Tooneel" werd Lady Winder mere's Waaier een zwaar roman tisch stukde zwakheden van -Wilde werden sterk geaccentueerd, de deug den weggewischt. Marie Gilhuis—Sas bach, was heel den avond te lar- rnoyent en Jean Stapelveld ging door de salons van lady Windermere" alsof hij op bergschoenen liep.Oolc de ande re heeren en dames konden bij ons onmogelijk de illusie van lords, baro- rets en hertoginnen wekken. Maar als iets waardevols in dc-ze voorstelling bleef het spel van mevr. Julia Cuypers, die in de rol van Mrs. Erlynne weer toonde welk een knappe actrice zij is. ooral in haar groote scènes in het derde en viérdè bedrijf beeft zij bet publiek weten te boeien. Succes had de voorstelling onge twijfeld. Er werd na elk bedrijf warm geapplaudisseerd en aan het slot moest het doek meermalen omhoog, ■hoog. J. B. SCHUIL. BLAUWE-WEEK-COMITé Het Permanent Blauwe Week Co mité alhier besloot in zijn vergadering de actie voor_ het jaar 1924 te openen met een viering van het Nieuwjaars feest. Het stelt zich voor, in den raid dag een kinderfeest te órganiseeren en des avonds eene feestelijke bijeen komst voor ouderen met 2 sprekers, zang en declamatie. o PERSONALIA. De rijksveldwachter P. Molemaker, die enkele jaren dienst deed in het Justitiegebouw alhier, wordt overge plaatst naar Assendelft. Naar wij vernemen is onze stad genoot de heer Schroevers benoemd tot hoofd eener openbare school te Wormervecr. Voor het examen vrije- en orde- oefeningen zijn geslaagd de heeren C. van Baaren, H. Exalia, A. Aalderink, A. H. IVillemse, C. Lijnzaad en S. Banc- ling, te Haarlem. Een ontlasting van het verkeer Schoterweg-Cronjéstraat Eenige weken geleden plaatsten wijThans vernemen wij dat tot cloor-) Komt de verbinding eenmaal tot bovenstaande teokening 0111 aan tc trekking besloten is. Op den vrijko- stand, dan beteekent dit een belan; dringen op doortrekking van de «tra- menden grond zullen eenige rijen hui ten van het woningcomplex van Patri-j zen gebouwd worden, monium aan den Kloppersingel en ver- Vermoedelijk zal de vrije doortocht binding met de straten in het Scholer- evenwel pas verkregen worden als de kwartier. 'huizen gebouwd zijn. rijke ontlasting van liet drukke keer op den Scaoterweg en in do Cron- jéstraat. ZAKELIJKE BELASTING OP HET BEDRIJF. Ir. het jongste nummer van her Gra fisch Weekblad, orgaan van den Alge meenen Ncderland.schen Typografenbond keert de redactie zich in de volgende be woordingen o.a. tegen de zakelijke bc lasting op het bedrijf: „Ook wij achten deze heffing per in dienst zijnden arbeider onjuist; wij deelen zoowel het piincipieele als het practische bezwaar. 1-Iet laatste geldt voornamelijk het feil, dat het kleinbedrijf wordt be voordeeld, doordat tot aan 10 arbeiders geen belasting behoeft te worden betaald, doch boven dit getal we] en dan voor allemaal. Het principieel bezwaar gaat tegen het duurder maken van de arbeidskracht, nog voor deze is aangewend, althans nog voor deze tot resultaat; tot winst heef; geleid. In dezen tijd vooral, nu men al- lerwege redeneert en praat en daast over de noodzakelijkheid van lagere loonen, teneinde de buitenlaaidsche concurreptic het boofd te kunnen bieden of wel de kooplust door goedkoopere prijzen van het produet te kunnen prikkelen, moeten geen belastingen worden geheven, die he: dkooper maken van het product in den COMMISSIE VAN TOEZICHT OP HET LAGER ONDERWIJS. Er zal vergadering gehouden wor den od Woensdag 7 November 1923, 's avonds 8 uur ten Stadhuize. De agenda vermeldt: 1. Notulen 2. Ingekomen stukken. 3. Advies omtrent vrij-af geven op warme dagen. 4. Voorste! van de heeren Ls." van der Have en Jac. Jansen „aan besprc- king te onderwerpen de wenschelijk- heid van het vervullen bii vacatures van de betrekking van bewaarder aan de Openbare Lagere Scholen". 5. Aanbeveling van candidaten we gens periodiek aftreden der leden (her kiesbaar) P. de 'Vries, M. L. A. Klein. G. Max, G. J. Kappers. Vin cent Doosjes 6. Aanbeveling van candidaten voor •aeatures van leden, die als onder uitvallen eil niet herkiesbaar ziin. 7. Punten voor jaarverslag 1923. S. Lijst schoolbezoek 1924. 9. Rondvraag. PLAATSELIJK COMiré VAN DE R.-K, CENTRALE VAN BURGERLIJK OVERHEIDSPERSONEEL. Men schrijft ons Door bovengenoemd comité is een vergadering uitgeschreven op Zondag 4 November 's namiddags te 3 uur, in het gebouw St. Bavo. Daar zal door den heer M. L. A. Klein, lid der gemeente raad van Haarlem en door den heer J. G. Guit, secretaris der R.-K. Centrale van Overheidspersoneel, het woord wor den gevoerd -over de aangekondigde ver slechteringen en loonsverlaging voor het overheidspersoneel. Ieder R.-K. ambtenaar in dienst van Rijk, Provincie en Gemeente zorge daar aanwezig te zijn, teneinde een krachtig protest te doen hooren. Het verkeer ook deze week nog niet vrij Fietsers moeten afstappen De Wagenweg, di© nu al geruïmen tijd voor het doorrijdend verkeer is afgesloten, komt ook deze week nog niet klaar. Wanneer het aanhoudend regent, zooals in de afgeloopen dagen weer het geval was, dan kan aan dit moderne plaveisel niet gewerkt wor den. Tusschen de rails zijn nu geen opo ningen meer. Vele fietsers maken van deze gelegenheid gebruik, om over dit gedeelte hun weg te vervolgen, omdat- de trambaan niet meer kan woiden' afgesleten. Er bestaat even wel verschil van meening over, of de fietsers hiertoe gerechtigd, zijn. We hebben geconstateerd. dat de eene jent het verbiedt en de ander het oogluikend toelaat. We informeerden daarom eens hij Openbare Werken. Daar deelde men ons mede, dat het verkeer niet wordt opengesteld, zoo lang de borden met het opschrift „Af gesloten rijweg" nog op den Wagen- veg staan. De fietsers moeten dus af stappen rijden ze toch door, dan 13 het risico voor lien. D3arom is een -an de bovengenoemde borden zóó dicht bii den ingang van den Ko ninginneweg geplaatst, als dit wegens hef tramverkeer maar mogelijk is. Wie nu van de richting Houtplein komt en niet. van zijn fiets wil af stappen, moet behendig kunnen ?tu ren. om niet het trottoir op te rijden of over de rails te vallen. Een dame zagen we vanmorgen dari ook aldaar een tuimeling maken. Wii zouden willen adviseeren, om het vqrkeer over de trambaan voor de fietsrijders toe te laten, want anders rijden er nog veel over liet trottoir, wat nog veel gevaarlijker is. Een fiels- riider stapt nu eenmaal niet gaarne EEN JUBILEUM. Mejuffrouw L. Spook zal Dinsdag 6 November den dag heidenken, waarop zij 12!.j jaar geleden bij Freule van den Capelle, Nieuwe Gracht 5, in dienst trad.- Het nieuwe douchebadhuis aan het Hofdijkplein nadert thans zijn vol tooiing. Over een kleine twee maanden zal het opgeleverd kunnen worden er wordt nu met het afwerken begonnen. Het is een aardig gebouwtje archi tect is de heer P. 11. van Niftrilc. Rechts van den ingang is het con- tróle-lokaal met loket, links zijn twee W. C.'s De ruime hal dient tevens als wachtkamer. Hier omheen zijn 21 douche-badcellen gebouwd. Deze cellen zijn zelf niet verlicht maar ontvangen zoowel dag- als avondlicht uit de hal. Onder de waschruimte is een steenko- lenbergplaats en boven de wasch ruimte en het ketelhuis een droog ruimte. In het ketelhuis staan twee staande ketels, één dient voor reserve. Onder de cellen is een ruimte vrij ge houden, zoodat reparaties aan bui zen en dergelijke gemakkelijk kunnon geschieden. Links achter is de woning vaa den concierge bestaande uitbeneden een kamer en een keuken en boven nog twee kamers. Deze woning heeft een afzonderlijken ingang. Buitenland UIT CRIEKENLAND. Op een te Athene gehouden natio nale conferentie zijn de vooraan staande politieke en militaire leiders overeengekomen, de grondwet onver anderd to laten, ofschoon eenige repu blikeinen aandrongen op een wijzi ging in den staatsvorm. Zoowel de voor- als tegenstanders van Venizelos waren de ineening toegedaan, dat alle gevaar voor een burgeroorlog zoo veel mogelijk vermeden moet wor den. Venizelos zelf zond aan de con ferentie een telegram, waarin hii wees 00 de gevaren, die Griekenland zou den bedreigen door een ingrijpende verandering van den staasvorm, spe ciaal wat betreft de buitenlandschc be trekkingen. Uit Patras wordt nog gemeld, dal generaal Metaxas. de hoofdleider van den iongöten militairen opstand met ziin echtgonoote op een Noorsch schip is ontkomen. Kolonel Piastiras heeft een mani fest tot de bevolking gericht, waar in hii nadrukkelijk verklaart, dat de verkiezingen in- volkomen vrijheid op 2 December zullen plaats hebben. BEIEREN EN HET RIJK. De Beiersche concentratie aan de grens van Thil- ringen. Hei officicele onderzoek over dc con centratie van gewapende Beiersche orga nisaties aan de Thüringsche grens heeft uiigcwczcD, dat inderdaad aan de Thü- ringsch-Beicrsche grens „Sclbstschutz''- organisaties, ter sterkte vaa ongeveer twee regimenten samengetrokken zijn. Dc Thüringsche -regecring heeft aan de Thiiringsche grens een groot deel der landspolitie opgesteld. Daar beide par tijen tot dusver een afwachtende houding hebben aangenomen, is het tot jjeencr- lei incidenten gekomen. Het oordeel van Hitier. Donderdagavond heeft Hitler in een groote vergadering te Miinchen de re denen uiteengezet, waarom hij Von Kahr niet kon steunen. Hij wist reeds van tc voren, dat het systeem-Von Kahr tot mislukking was gedoemd. Een dictatuui voor Beieren alleen moet op den duur voor Berlijn capituleeren. De eenige mogelijkheid is, dat eindelijk de dicta tuur voor het hcele Rijk wordt afgekon digd. Wanneer op bel laatste oogenblik, aldus Hitler, de groote slag niet gelukt, dari wordt noch Beieren, noch hei Rijk vrij. Wij gevoelen allen, dar het beslis sende oogenblik is aangebroken. Wij zullen ons niet onttrekken aan onzen plicht. Actie der „vadorlandscho benden''. De vaderlandsche bonden in Beieren houden thans ook betoogingen voor de invoering van een dictatuur. Zij verkla ren dat slechts van een zuivere nationa listische dictatuur sprake kan zijn. waar voor een rcchtsche dictatuur onder lei ding van generaal Von Seckt geen vol doende waarborgen bied:, DE NIEUWE SAKSISCHE REGEERINC. Uit Dresden wordt nan de Tel. ge seind De vergadering van den Sak- sischen Landdag is aangevangen. In de eerste plaats hebben de mi nister van Handel. Krhtzïg en de mi nister van Arbeid, Croupe zich terug getrokken. tengevolge van een besluit van de sociaal-democratische partij, die zich in vereenigde vergadering te gen de vormino der nieuw© regeering had uitgesproken. De tweede moeiliikheid was. dat de Duitsche volkspartij', blijkbaar op uit Berlijn ontvangen instructie, ver klaarde d© nieuwe regeering niet te zullen steunen. Er bleven dus slechts de democraten over om dc regeering te steunen en deze regeering zou dan waarschijnlijk ook al ziin gevallen voor zii nop goed en wel lot stand was gekomen, als niet- de communisten na liet afleggen van de verklaring, dat zii oppositie zouden voeren, waren op gestaan en de zaal hadden verlaten. Daardoor toch vormden de aanhan gers van de regeering de meerderheid. Een voorstel der Duitsche volks partij tot verdaging werd verworpen en de beeediging der nieuwe ministers kon plaats vinden. De regeeringsverklaring van den nieuwen minister-president Fellisch werd uitgesteld tot de volgende ver gadering. die bepaald werd op G No vember a.s. IJlt de Omstreken IJMUIDEN. Vlschaanvcer. Gedurende qc week van 25 tot en met 31 October zijn aan den Rijksvischafslag tc IJmuiden aange komen de navolgende visscherfvaartut- gen 52 Hollandsche cn -ij Duitsche stoomtrawlers. 23 zciltravvlloggcrs, zeilbeugcrs (sloepen), 3 sioom- cn 5 zcil- haringloggers, 23 Engclschc haringdrif ters cn 10 kustyisschcrs. De besommin gen dier vaartuigen waren Hollandsche stoomtrawlers van fn6g tot f 7783. Duitsche stoomtrawlers van f 1463 tot f 44S6. ZeiltrawHoggers van f 1S7 tot f 741, Zeilbeugcrs van f1044 tot f 1297. Stoomharingloggers van f 4=3 tot f 1S1S. Zcilharingloggers van f 73 tot f:307- Engelsche stoomhaxingdrifsers vas

Haarlem's Dagblad | 1923 | | pagina 1