Stadsnieuws Het Paviljoen Louis J. C. Poppe bedankt als Raadslid 41e Jaargang No. 12397 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen Donderdag 15 November 1923 ARLEM S DAGBLAD ABONNEMENTEN per 3 maanden: Voor Haarlem en de dorpen in den omtrek waar een Agent gevestigd is (kom der gemeente) f 3.57'Franco per post door Nederland f 3.87l/i. Afzonderlijke nummers f 0.15. Geïllustreerd Zondagsblad, voor Haarlem en omstreken f 0.57Vi> franco per post f 0.65. ADVERTENTIEN: Van 1 tot 5 regels f 1.75; iedere regel meer 35 cents. Reclames 60 cents per regel. Bij abonnement aanzienlijk rabat, Twaalfstuivers-advertentiün van Vraag en Aanbod van 1 tot 4 regels 60 Cents per plaatsing, elke regel meer 15 Cents 5 contant; buiten het Arrondissement dubbelen prijs. Directie, Redactie en AdministratieGr. Houtstraat 93, Post-Giro 38810 Telefoonnummers: Directie 3082, Redactie 600 en Administratie724 UITGAVE DER N.V. LOURENS COSTER Directeuren: J.C. PEEREBOOM en P. W. PEEREBOOM HoofdredacteurJ. C. PEEREBOOM Bijkantoor voor Santpoort, Velsen, Velseroord, Wijkeroog, IJmuiden, Beverwijk, enz., enz. Driehuizerkerkweg 2, Velsen, Telefoon 3521 DIT NUMMER BESTAAT UIT TIEN BLADZIJDEN. EERSTE BLAD DONDERDAG 15 NOVEMBER. Stadsschouwburg. Kon. Ver. bet Ned. Tooneel» „De veroveraars", 8 uur. Gemeentelijke Concertzaal: EO", leden-concert, 8 uur. Gebouw Olympia Vereeniging van Spiritisten '„Harmonia", afdeoling Haarlem. Lezing, 8 uur. Kerk der Broedergemeente. Lezing Gebouw1 Haarl. Hypotheekbank: a.lg. vergadering „Weten en Werken", 8 .uur. Bioscoopvoorstellingen. Concertgebouw, Modern"! nieuw programma. Heemstede: Gemeenteraads vergadering 8 uur. Heemstede: Neld. Prot. bond, lezing Dr. Bierens de Haan over gods dienst en wijsbegeerte, 8 uur. VRIJDAG 16 NOVEMBER: Luxor-Theater, Groote Houtstraat: Bioscoop-voorstelling, 8 uur. Schouwburg Do Kroon, Gr. Markt: Bioscoop-voorstelling, S uur. Cinema Palace, Groote Houtstraat: Bioscoop-voorstelling, ,8 uur. Scala-Theater, KL HoutstraaC 77: Bioscoop-voorstelling, 8 uur. Atlanta-Bioscoop, Zijlstraat: Bioscoop- voorstolling 8 uur. Moet de Provinciale Griffie daarin gevestigd worden? Naar wij vernemen bestaan er plan nen om het Paviljoen aan den Dreef ie bestemmen voor Provinciale Griffie. Althans er zijn opmetingen gedaan en men schijnt te mec-nen, -dat het ge bouw zooals hot daar staat geschikt is, dus zouder verbouwing. Als dat gebeurde zou het Museum van Kunstnijverheid natuurlijk moe ten verdwijnen en dan niet alleen uit het gebouw, maar waarschijnlijk uit de stad. Naar Amsterdam misschien, ons Koloniaal Museum achterna. Dat zouden wij wel zeer betreuren. Intusschen, het is zoover nog niet en het zal allicht ook zoover niet ko men, want wij kennen het Paviljoen toch ook en kunnen ons niet vooretel len, dat het groot genoeg zou zijn voor Gouvernementsgebouw, zonder verbouwing nog wel te minder nog omdat de ruimte in de Jansstraat al onvoldoende is. De ligging aan den Dreef, buiten de stad, ver van het station, maakt het gebouw ook ongeschikt, alsmede het feit, dat bezoekers in den regel u.iar boven zullen moeten klimmen. De verplichte winkel sluiting Een nieuwe enquête Naar wij vernemen is dezer dagen op initiatief van de commissie voor het wnkelbedrijf uit de Kamer van Koophandel, naar aanleiding van een adres van do Haarleiusche Winkeliers- vereeniging aan de Kamer van Koop handel een vergadering gehouden, waar o.m. tegenwoordig waren de Middenstandsraad, bestuurders van Winlceliersvereenigingen en eenige ge- noodigden. In het genoemde adres van de Haar lemsche Winkeliersvereeniging werd de medewerking gevraagd van ae Kamer van Koophandel om te komen tot op heffing van de verplichte winkelslui ting. vooral voor de consumptiezaken met het oog op de aan bederf onderhe vige artikelen. Öp de vergadering werd in principe besloten een nieuwe enquête te houden bij den Haarlemscken handel om gege vens te verkrijgen, met. betrekking tot den invloed van de verplichte winkel sluiting op bet winkelbedrijf. Na afloop van deze enquête zal een rapport worden opgemaakt. Van den uitslag van de enquête zal het afhan gen of een actie zal worden gevoerd, om tot opheffing der verplichte winkel sluiting te komen. ASSOCIATIE VOOR LIJK BEZORGING. De jaarvergadering van deze orga nisatie heeft plaats op Dinsdag 20 No vember. De agenda vermeldt o.a.Jaarver slag van secretaris en penningmees ter; Periodieke bestuursverkiezing; Benoeming controle-commissieBe spreking reglement Koninklijke go-ed- keuri »g. FRANS NETSCKER. Naar men ons mededeelt, is de let terkundige. Frans Netscher, oud-wet houder van Velsen in het diaconessen- huis opgenomen, om een rustkuur te ondergaan. Een Interview met den heer Poppe en zijn echtgenoote Do tijding, dat de heer Louis J. C. Poppe niet al leen als raadslid tej» j zal bedanken, 'maar ook Haar klein gaat verlaten sal ongetwijfeld n deze siad veel - verbazing en iu V, j 'vele leringen te- wSawleurstelliug ver wekt hebben. Mis schien hebben ve len wel ongeloo- vig de schouders opgehaald. En toch is het zoo; de heor Poppe is voornemens, met ingang van 1 Januari 1924 als raadslid en op 31 Januari ah secretaris van den Haarlemschen Bestuurdersbond te be danken. Naar aanleiding van dit vertrek hebben we met hem en zijn echtge noote. een interview gehad. De heer Poppe werd op 24 April 1866 te St. Jansteen(in_ Zeeland) geboren. Hoewel hij' aanvankelijk in Oostburg voor onderwijzer geleerd had, is hij dat toch nooit geworden. Op 27 Fe bruari 1882 ging hij naar de Zeevaart school te Leiden, met de bedoeling om stuurmansleerling te worden. Ook dat werd hij niet, wegens een oneer lijke beslissing van de toenmalige examen-commissie, zooals hij ons me dedeelde. Toch is hij tien jaar bij de Marino geweest. Daar kreeg hij even wel genoeg van. Op 15 October 1892 'erd hij benoemd als beJastingcom- mies iu Bergeijk (Noord-Brabant). Dit was echter slechts een tijdelijke aan stelling;'in Augustus 1893 werd lïij de finitief als zoodanig benoemd-te Oud- Gastel. Daar is hij gebleven tot eind Juni 1898, want op 1 Juli 1898 volgde zijn benoeming als belasting-commies Tilburg. „Tijdens mijn verblijf al- ar", zei de heer Poppe, „werd ik (dat was op 1 April 19p0) voor drie maanden gedetacheerd naar Schie dam voor do toepassing der nieuwe wet op het gedistilleerd. Toen ging ik weer naar Tilburg terug. In 1903, toen de algëmeene spoorwegstaking kwam u weet wel! was ik voorzitter van het Comité van Verweer en re dacteur van „De Fakkel". Ik schreef daar kolommen vol in én mijn vrouw colporteerde met dit blad in alle- mo gelijke straatjes en steegjes. Daarvoo'" heb ik nog een pak rammeling gehad Wegens mijn houding by de spoor wegstaking werd ik op 16 April 1903 verplaatst naar Gulpen. Hier ben ik maar een half jaar geweest. Ik zal u eens vertellen, op welk een eigenaar dige manier ik daar vertrokken hen. We hadden daar geprobeerd een ver gadering te beleggen met Ds. Melchers als spreker. Op alle mogelijke manie ren hebben de tegenstanders getracht, deze vergadering te beletten. En op oen goeden (of liever slechten) mor gen werd mij per deurwaardersexploit de woning opgezegd. Daar stonden we! Mijn tegenstanders zorgden er voor, dat ik in heel Limburg geen wo ning kon krijgen! Ik werd toen naar Doetinchem verplaats!; dat was op 1 October 1903. De heer R. Velsink, de tegenwoordige wethouder, had daar een woning voor mij gehuurd. Maar ook daar wercLik door mijn tegenstan ders achtervolgd, want toen ik met mijn gezin te Doetinchem arriveerde, was inmiddels mijn woning door een R.-K. onderwijzer betrokken. We stou den toen met onze meubelen op straat. Dien nacht hebben we ten huize van den heer Velsink doorgebracht en door bemiddeling van dfc» heer Van Nieuwkuijk, den inspecteur der direc te belastingen, kregen we den volgen den dag de beschikking over een paar kamers. Daar hebben we gewoond tot Kerstmis van dat jaar; toen kregen we eindelijk (wederom door bemidde ling van dén heer Van Nieuwkuijk) een woning. Ik ben daar verscheidene lceeren candidaat voor het raadslid maatschap geweest,.maar heb er nooit een zetel verkregen, hoewel ik den laatsten keer slechts zes stemmen te weinig had. Tijdens de Kamerverkie zingen in 1905 stond ik daar middeu in den strijd. Zes weken lang heb ik den anti-rev. heer P. van Vliet nage reisd „en overal waar hij als spreker optrad met hem gedebatteerd. Weer door dingen, die niet in orde waren, wist men mijn overplaatsing op 1 Maart 1906 naar Rotterdam te be werkstelligen. Met den heer J. ter Laan, het tegenwoordige lid der Twee do Kamer, heb ik in de afdceHng Rot terdam van de Vereeniging van com miezen bij 's Rijks belastingen in Ne derland een motie voorgesteld, met het doel om den geheelen dienst te de- centraliseereu. Die motie ging in hoofdzaak tegen de regeling, die in stand gehouden werd door den direc teur en clen inspecteur. Het gevolg van deze motie was een geweldig debat in de Tweede Kamer bij de behandeling van Hoofdstuk VII b, waaraan vooral Mr. Troelstra deelnam. De door ons beoogde maatregelen werden echter toch vijf jaar later successievelijk in gevoerd en de hoofddirecteur van het Departement van Financiën verklaar de toen, dat do ontwerpers eigenlijk den dank van ds administratie ver diend hadden inplaats van de maatre gelen, che door den inspecteur tegen hen getroffen werden. Op 1 Juni 1907 werd ik verplaatst naar Haarlem, eerst als commies en later als assistent tevens deurwaarder. Dat ben ik ge bleven tut 16 December 1922, omdat ik toen een benoeming tot secretaris van den Haarlemschen Bestuurdersbond aannam. Ik was ook drie maanden se cretaris van den Ceiitralon Nederland schen Ambtenaarsbond. Vóór dien tijd ben ik meermalen bestuurslid der af- deeling I-Inarlem, van de S. D. A. P. geweest, teveim' commissaris van de Coöperatie „Vooruitgang". Van be gin 1908 nf tot 1 Mei 1912 was ilc voor zitter van den Bestuu.dorsbon'J. ln 1909 heb ik liet met den heer Simons, den secretaris der afde-aling Haarlem -van den Timmerlieden bond, kunne: doordrijven, dat de eerste 1-Mei-op- tocht plaats had. Als voorzitter van den Bestuurdersbond hel) ik m 120' Hillegom gesproken in een openbare vergadering van land- en luinarboi- ders. Bij die gelegenheid hen ik nog door mijn tegenstanders mishandeld. Op weg van het vergaderlokaal naar het station kreeg ik eenige rake klap pen!" De heer Poppe was in 1912 en 1913 redacteur van ,,De Belastingambte naar"; liij was ook secretaris van de' commissie, die hel- gedenkschrift ge schreven heeft voor de vereeniging van commiezen bij 's Rijks belastingen m Nederland. Zeventien jaar lang was hij penningmeester der Pensioenver- eoniglng van burgerlijke Rijksambte naren. ln den Raad heeft de heer Poppe over veel zaken het woord gevoerd. Het meest interesseerde hij zich even wel voor woningbouw, belastingen, pensioenen en de positie der ambtena ren. Hij was dan ook lid der Finan cieels- en van de Pensioencommissie. Hij heeft indertijd met wijlen den heer Nagtzaam een voorstel ingediend, ora de havenplannen te verwezenlijken, nadat de annexatie tot stand zou zijn gekomen. L'ftt deden we", zei de heer Poppe met groote spijt, „in 1914 en nu, na tien jaar, wachten we nog steeds on onze ha.en en op de an nexatie!'' Een van zijn eerste werkzaamheden in den Raad was to ijveren voor het pensioen der wethouders. Het vertrek van den heer Poppu-, die wel eens scherp kón wezen, maal altijd eerlijk voor Zijn meening uit kwam en daarom door zijn tegen standers gerespecteerd werd zal gii voor de gemeente èn voor de vele or ganisaties, waarvan hy bestuurslid en lid was, een groot verlies zijn. Ilij gaat, na veer-tig jaar in 's Rijks dienst te zijn geweest, in Gent (België) van zijn rust genieten. Tot zoovér de bijzonderheden over den heer Poppe. Hij gaat na- r;->'tuurlijk niet al- rfasts,; jeeu naai. Gent, maar neemt zijn gezin mee. Daar om hebben we hiernaast ook het portret 'geplaatst van Mevrouw B. H. PoppePoppe omdat zij in vele kringen in deze gemeente even- ümüü Z6ei' gemist zal worden als haar echtgenoot. Deze begaafde en schran dere vrouw, die zeer bescheiden in haar optreden is, neemt op verschil lend gebied een vooraanstaande plaats in. Zij is 1 Augustus 1866 te Daarle, bij Helleiidoorii, geboren. Haar vader was daar ambtenaar. „Ik ben dus ook een ConxiniezendochterI" zei Mevrouw Poppe ons lachend. Vun zeer veel 'organisaties maakte zij deel uit, meestal als bestuurslid. Laten we er ,eons ,een paar opnoe men. Zij is lid geweest van de Com- au Toezicht op het Lager On derwijs. Toen de heer Nagtzaam over leed, vroc-g wijlen Burgemeester Sand berg haar, zijn plaats te willen in de Filmkeuringscommissie; zij is daar ruim zes jaar lid van ge weest en ook langen tijd voorzitster an de subcommissie C. Movrouw Poppe was ook bestuurslid au de Centrale Keuken en vroeger id van do oude Vrouwenontwikkelings club, waarvan mevrouw Thiel-Wehr- bein voorzitster was. Mevrouw Poppe •d toen als opvolgster van mevrouw Thiel voorzitster. Dat was twaalf jaar geleden. Deze organisatie schonk rne- Poppe, die haar beginselen niet kon verloochenen,, evenwel geen* be vrediging. Zij wilde er liever een So ciaal-Democratische Vrouwenclub van maken. Met eenige andere dames richtte ze op 1 April 1912 laatstge noemde organisatie op. „Dat was ech ter", zei ze, „weer niet naar den zin an vele leden. Van de 45 bleven et ïaar 13 over. Maar we verloren den moed niet; na een paar maanden be droeg hot ledental weer ruim 60 en thans zei ze met trots, „ongevee* 140!" Zij is een groot aantal jaren be stuurslid geweest afwisselond voor- zilster en secretaresse. Het is algemeen bekend, dat- me vrouw Poppe zich indertijd bijzonder geïnteresseerd heeft voor het lot van ;lo arme Oostenriiksche arbeiderskin deren. Toen het Comité tot verzorging van deze kinderen in ons land werd opgericht, werd zij voorzitster. Door haar bemiddeling heeft zij aan velen van dio (stumpers voor tijdelijk een vriendelijk onderdak kunnen verschaf feu. Zelf nam zij ook een Oostenrijkse!! meisje in haar gezin op. „Dat kind hebben we", zei ze, .precies twee jaar gehad. Ze is juist a.s. Zaterdag jarig, dus we moeten haar schrijven!" Dat kind kan, „we zijn er van over tuigd, een hartelijken brief venvach- fenl Als leidster van waggon No. 3 Is zii met Pinksteren 1922 niet een trans port van die kinderen mee naar Wen nen geweest. „En nu zit ik weer in de noerkinderen!'' zei ze lachend. Zii is namelijk tweede secretaresse van het Comité lot verzorging van kinderen uit liet Roergebied. Haar hart sprak ovenwei niet alleen voor kinderen uit den vreemde, maar ook voor die ia het eigen land; zjij was bestuurslid der vereeniging K. en O. (Kinderverzor ging en Opvoeding). In deze organisa tie zag men haar noode gaan, Voor de afdeeling Haarlem der S D. A. P. was Mevrouw Poppe ook een goede kracht. Zii was indertijd sec re taresso der toen bestaande afdeeling 3. Als vanzelf werd zij ook lid \an do Gemengde Zang vereeniging „Do Stern des Volks", zell's zevfn jaar lang. Verder was zij lid van de Propa- ganda-commissie voor de Coöperatie „Vooruitgang (thans opgeheven) en nu nog lid van den ledenraad. Ten slotte was zij een ijverige col- portrice; Wie op een vergadering door haar vóór een of ander doel weid aan geklampt, kwam niet gemnkkolijk van haar af. Zij had don ook ve?l succes. En bij al deze duigen vergat zij haar plicht als huisvrouw niet- Zij ly wat men noemt een echte Holland3che huis moeder; liet middelpunt van een ge lukkig gezin. De familie Poppe gaat nu Haarlem verlaten waar zij veel vrienden ach terlaat. Ook in Gent, waar lmar fa milieleden wonen, zal zij' spoedig vrienden krijgen. N.V. Hanzebank in het Bisdom Haarlem Vergadering van Aandeelhouders In overleg met het Hoofdbestuur van de Hanze en mede op verzoek van een aantal aandeelhouders heeft de Raad van Commissarissen der N. V. Hanzebank in het Bisdom Haarlem be sloten tob het uitschrijven van een bij zondere vergadering van aandeelhou ders De vergadering, welke wordt gehou den op Donderdag 22 Nov. a.s., vindt plaats in het gebouw „St. Bavo" te Haarlem, 's namiddags om één uur. Op deze vergadering zullen mede- deelingen worden gedaan betreffende de ingevoerde, bezuigingen en maatre gelen, zoomede van het verdere be leid van Directie en Commissarissen der Bank, zooals dit sedert de Jaarver gadering is gevoerd. Het ligt in de bedoeling daarbij de •uimste gelegenheid te openen tot het stellen van vragen en het bekomen van inliohtingen. Mocht daarna nog voldoende tijd res ten, dan zal de heer Chris Jansen een gemeenc inleiding houden op den •ondslag der stellingen, welke door' ;n Centralen Raad van De Hanze op Octoljpr j.l. zijn aanvaard. 4 De evenredige Belasting 2 a 2>a procent In de begroeting voor 1924 wordt een som v.m f 610.900 uitgetrokken als pobrengst van de evenredige belasting ir liet inkomen, die weer moet -den ingevoerd; daar dit bedrag geldt voor twee derde van het jaar, omdat de gemeente pas met lo. Mei haar belasting heft, moet liet percen tage berekend worder. naar f 900.009. Het percentage zal jjan 2 a 2) be dragen, hetgeen een slechte tijding is. Deze evenredige heffing begon inder tijd met 6procent, daalde toen lot 3 en werd op advies van wethouder Romans ingetrokken. Nu herleeft zij weer en wel 'met het genoemde per centage. Het staat er met Haarlems financiën niet goed A-oor, zooals wij nis artikel van Zaterdag 3 Nov. jl. reeds deden opmerken en met A-oor beelden hebben toegelicht. De commissies van Overleg Het officiëele communiqué baad met den algemeenen economi- schcn toestand. Van de zijde der organisaties werd daartegen aangevoerd, voor wat den vacantietoeslag betreft, dat deze feite-» lijk is geworden een deel van het loon, dat juist onder de tegenwoordige om standigheden geen vermindering lij den kan, zonder het te doen dalen bene den het cijfer, dat blijkens de index cijfers voor het onderhoud van een amb tenaars en werkliedengezin noodig is. Voorts werd de intrekking bestreden op grond van de ethische overwegin gen, waarop indertijd tot dezen toeslag werd besloten. Verlenging van den werktijd der ge meente-werklieden zou het uurloon brengen beneden het betrekkelijk lage peil, Avaarop het in Haarlem, in verge lijking met andere gemeenten thans reeds staat. Bovendien behoorde, naar men meende, een voorstel van dergelij ke strekking gepaard te gaan met zulke maatregelen ah strekken kunnen om het aantal overcomplete krachten niet grooter te doen zijn dan in het ge meentebelang strikt noodzakelijk is en met een verbetering van de wachtgeld regeling. Resultaat van de breedvoerige ge- dachtemvisseling was, dat, op voorstel van den voorzitter in verband met de gevoerde discussie ten aanzien van de beide voorstellen nader zal worden overwogen i. voor wat den vacantietoeslag be treft. da: deze in beginsel gehandhaafd blijve, doch dat in verband, met dc over wegingen, die Burgemeester en Wet houders tot het voorstel tot intrekking van de betrekkelijke verordening leid den. dezgvoor 1924 in dier. voege Avorde toegepast, dat een nader vast tc stellen gering bedrag beschikbaar worde ge steld, opdat 00!: over dat jaar voor zoo veel zulks mogelijk blijkt aan deze ethi sche verplichting van de' overheid te genover haar personeel kan worden voldaan 11. ten aanzien van dc verlenging van den werktijd in het bijzonder der ge meente-werklieden, dat daartoe niel worde overgegaan vóórdat een betere wachtgeldregeling zal zijn tot stand gekomen, zoowel ten behoeve van het afvloeiend vaste als (in verband met hun diensttijd) losse personeel, terwijl bo vendien zooveel dit mogelijk zal blijken, werken in eigen beheer worden uitge voerd, Avelkc nu nog worden aanbesteed. Voor het geval het gemeenteperso- neel deze maatregelen aldus aanvaardt, werd van Burgemeester en Wethouders gevraagd, zich te verzetten tegen alle voorstellen, die eventueel nog mochten worden gedaan, welke Imeerdere ver slechtering van de arbeidsvoorwaarden van het personeel zouden beteelcenen. In een volgende vergadering. Avclke op Maandag 26 November a.s. bepaald werd. zal naar aanleiding van de be handeling dezer nader geformuleerde punten, nader overleg Avorden gepleegd. Uit rte Omstreken We ontvangen het volgende pers communiqué Op Maandag 12 dezer kwamen, on der leiding van den voorzitter van het Georganiseerd Overleg, den heer M. A. Reinalda, in gecombineerde vergade ring bijeen de Commissie van Overleg oor de Ambtenaren, de Werklieden en iet Politiepersoneel, ter behandeling •an de voorstellen tot afschaffing van den vacantie-toeslag, tot invoering van de 4S-urige werkweek voor de Averklie-' den en ter bespreking van de vraag, in hoeverre verlenging van den arbeidstijd voor de ambteharen overweging ver dient. Van de zijde van het gemeentebestuur werden deze maatregelen nader gemo tiveerd zoowel uit het oogpunt van den toestand der gcmecntc-financiën en het tekort, Avaarmede de ontwerp-begroo- ting voor 1924 niettegenstaande ver schillende maatregelen tot streng door gevoerde bezuiniging sluit, als ia ver- IJMUIDEN. BEVREDIGENDE OPLOSSING VAN I-IET LOONGESCHIL IN HET VIS- SCHERIJ BEDRIJF TE IJMUIDEN. Men schrijft ons van arbeiders zijde: Expresselijk is de laatste weken door ons het zwijgen bewaard inza ke de actie in het vrsscherijibedrijf. De situatie was van dien aard, dab het spreekwoord „spreken is zilver maar zwijgen is goud" hier volgens ouzo rneening moest worden iu toepassing gebracht. Thans is er overeenstemming vor- kregen lusschen de Vereonigde Ex ploitatie Maatschappij en de arbei dersorganisaties in het Transportbe drijf cm mec-nen wij over heb verkre gen resultant wel een en ander te mogen schrijven. De overeenstemming dan die is ver kregen, zal worden vastgelegd in oen schriftelijke overeenkomst welke zal loopen van I November j.l. tot 31 December 1924. D* voornaamste voorwaarden ko- meu dan op het volgende neer: De loonen van havenarbeiders en kolenwerkers blijven onaangetast; de loouon voor de opvarenden wor den tot een besomming van f 2500 voor de kleine schepen en f 3500 voor groote schepen met 1/4 vermin derd wat dus wil zeggen, dat dit 1/4 boven de hier genoemde besom mingen weer wordt uitbetaald. Echter dient opgemerkt, dat reeds vanaf half Augustus A-oor het- 1/4 minder werd gevaren, zonder de laatste tegemoetkomende bepaling. De per half Augustus ingevoerde loonregeling voor schippers en ma chinist-en is in deze maanden geble ken geen achteruitgang te zijn. Deze categorie is u.m. door de wij zigingen van half Augustus geïnte resseerd bij bet steenkoolverbru i k. Voor de schippers is deze maatregel over heb algemeen al heel voordeelig gebleken, maar ook do machinisten, (hebben er in doorsnede voordeel van. Wij Avenscheu daarom wat betreft de laatste eenige cijfers te noemen. Van half Augustus tot half Octo ber dan zijn door 32 schepen 170 rei zen gomaakt. Daarvan zijn 47 reizen waarbij do machiuisteu nadeel had den van do nieuwe regeling tot een totaal bedrag van f 309.61 of gemid deld f 6.60 per reis, Danïiegcïioverstaut dat er in dien tijd 123 reizen zijn gemaakt in bet aoordeel van do machinisten tob ten totaal bedrag van f 1S20.80 of gemid deld voordoel per reis van pl.m. f 15. Dus totaal over 170 reizen een abso- OPEN BRIEVEN VAN KEES DE MOPPERAAR AAN DEN DIRECTEUR VAN HET POST KANTOOR TE HEEMSTEDE Het is mij uit absoluut vertrouwba ren mond gezegd, dat Woensdagavond aan het Postkantoor te Heemstede geen enkclo briefkaart voor verkoop aanwezig was! Gegadigden moesten verwezen wor* den naar een kruidenierswinkeltje,- waar blijkbaar nog wel voorraad was. Zoo iets mag toch niet voorkomen I Het is bovendien niet do eerste keer onlangs waren ook de postzegels van 10 cents uitverkocht. Blijkbaar worden do voorraden door den betrokken ambtenaar niet tijdig aangevuld. Het prestige van den staat als 'koopman wordt door zulke dingen evenwel geschaad. En die reputatie is ook al niet te best luut finantieel voordeel van f 1511,19 of pl.m. f 9 per reis gemiddeld. Nu zouden wij niet gaarne willen beweren dat het geheele jaar door deze resultaten zullen Avorden be reikt, maar wel staat voor ons vast, dat in liet allerongunstigste geval het een het ander zal compenseeren dus... geen loonderving. Toch was er bezwaar tegen deze regeling en begrijpelijk kwam het bezwaar v.-in den kant, welke nadeel ondervond. De Directie van do V.E.M. komt aan dit bezwaar op de-volgendo m.-v- nier tegemoet: deze regeling blijft, gehandhaafd tot 31 Dec. e.k. Intusschen wordt een nieuwe regeling ontworpen die hierop neer komt: het loon van de machinisten zal zijn f 100, per maand en 1 1/2 van do besomming. Zij die een vol iaar on afgebroken in dienst zijn, (natuurlijk wanneer zij daarvoor in de gelegen heid worden gesteld) ontvangen, b-v. bij zuinig kolenverb'ruik een gratifi catie. Echter zal een vragenlijst aan de machinisten Avorden aangeboden waarin zij zich kunnen uitspreken cm op do thans geldende regeling te blij ven varen of onder de t.o ontwerpeii regeling. Zulk een contract moet nu 'heusch niet worden onderschat. Ton eerste is uu iedereen verzekerd, dat de'rechte positie en de loonen over dien tijd blijven geluindhanfd. Ten tweede wordt ontegenzeglijk de verhouding tusschen recderij en organisatie weer beter, wat aan het bedrijf in ziju geneel ten goede moet komen. \V ij durven beweren dat de loons verlaging voor de opvarenden, die niet, kan woeden ontkend, toch zeker niet meer zal bedragen dan gemid deld van 5 tot 6 Een contract als hier bedoeld is m do tegeuwoordige omstandigheden zeker gunstig te noemen. Dit 1/4 werd uitbetaald tot eon besomming van f 4000, daarboven niet.' BLOEMENDAAL. EEN VAANDEL. Na de jubileumfeesten heeft zich een comité gevormd, om aan de on langs opgerichte muziekvereniging „buphoma te Overveen een vaandel aan te bieden. Binnen 14 dagen was bot geld daarvoor bijeen. De aanbie-, ding van liet vaandel zal geschieden op Zaterdag a.s. te S uur in '1, restau rant Roozendaal. Des avonds 7.30 uur zal „Euplio- nia zich in de St.-Aloysiussohool op stellen, om van daar met hunnen di recteur. den heer Lefeber, in cafe'-res- taurant Roozendaal liet vaandel in ontvangst te nemen. Na ontvangst zal een rondgang door de gemeente worden gemaakt niet de muziek en vaandel voorop, als eou blijk van dankbaarheid en erkentelijk heid aan de burgers van Oven-een, voor dit aangeboden geschenk. Daarna zal het vaandel gedurende een week in restaurant Roozendaal voor belangstellenden ter bezichti ging worden gesteld. Het vaandel is een pracht-exem- plaar, waarvoor de leveranciers, fa. Gobr. van Oven te '6-Gravenhage. al len eer toekomt. Het- geheel ia een harmonische voor- steil iu 2 met het opschrift: „Van de burgerij" in gouden letters.alsmede het, wapen van Bloemend aal en de datum en jaartal 21 Nov. 1921. B e 1 o 0 n i in g. De agenten van politie lede klasse L. Boorsma en C. Braas, die Zater dag i.l, drio inbrekers op heeterdaad betrapten bij de inbraak in de villa van mevrouw de wed. Zimmerman te Aerdenhout-, zijn wegens betoonde activiteit door den burgemeester dezer gemeente beloond met een grafifica- SCHOTEN. DE WERKTIJD OP GEMEENTE LIJKE BUREAUX. Het gemeentcpeisoueel heeft sedert 1919 den 8-urendag «n werkt 45 uren per week. Het personeel in admi- nistralievon dienst, op de kantoren en bureaux, had een werkweek van 40 k 41 uren. Plotseling kwam deze weck dc mc- dedeeling van B. ca \V-, dat ook voor dal personeel een 45-urig dienstver band geldt en dat nog deze week de verlengde werktijd moest worden in gevoerd.

Haarlem's Dagblad | 1923 | | pagina 1