HAARLEM'S DAGBLAD OM ONS HEEN Buitenianclsch Overzicht DE VONDELING DONDERDAG 15 NOVEMBER 1923 - TWEEDE BLAD Nabetrachting van den Gemeenteraad Kadering kunnen hooreri, flat het voor [onderwijs m zoorier «tineens, dat hij den onbemiddelde nog altijd te duur sterker concentratie van het. aantal VERSCHILLEND KLEIN COED C ASF O RN U12 EN, GASHOUDERS EN CEMEENTELIJKE OVERHEERSCHI NC IN DEN HANDEL OP TIL CAS CEEN IDEAAL VOOR KOKEN EN VERWARMINC EEN PALEIS OP DE VOLDERSCRACHT DE RAAD EN DE PUBLICITEIT. Hoe het mogelijk, zelfs logisch en billijk kan wezen dat een stuk grond verkocht wordt voor 16,50 per vier kanten meter, wanneer de gemeente 20 vroeg en de koopster liet blijken dat zij zelf gedacht had 18, is in ons Raadsverslag te vinden. Ook hoe de groote meerderheid van den Raad daarvan overtuigd werd en slechts vijf tegen stemden, onder wio mevrouw .Van Looij die zich vergiste. Ook kan men in het verslag wel na zien, waarom de heer H. Veen, arts aan den Kleinen Houtweg, een hou ten schutting moet afbreken, die hij tot afscheiding van zijn tuin, al heeft neergezet." Ofschoon daarover weinig na te betrachten valt, is 't niet on aardig twee uiterste meeningen tegen over elkaar te zetten. Wethouder Rei- nalda verzocht den Raad; ?3. en W. bij het handhaven van dc bouwverordc-, ning te steunen. Mevrouw Macdonald informeerde bescheideulijk, of de schutting niet mocht- blijven staan, om dat het in een tijd van malaise toch on gcwenscht is af te breken wat al staat. Neen dat mag niet, antwoorddo de Raad, door eenparig het voorste] van B. en W. aan te nemen. Het argument van de spreekster was dan ook niet juist: in een tijd van malaise brengt zooiets werkverschaffing. Maar dokter Veen moet bezuren dat zijn timmer man de gemeentelijke voorschriften niet kende. Er was een vrij uitvoerig adres van de Kamer van Koophandel, ..inzake nrbeids- en dienstsvoor waarden ge- meentepersnneel cn werkloosheidszorg, met pracadvies B. cn W. en Haarl. Bestuurdérsbond.Dezen waren het er over eens, dat de Kamer zich be moeide met dingen, die haar niet aan gingen. Zoo oordeelde ook de Raad. Het zal wel aan mij liggen, dat ik, af gescheiden van den inhoud van 't adres, deze opinie niet begrij.p. Mag 'n Kamer van Koophandel zooiets met zeggen? De cenigu verklaring, die ik vinden kan voor de houding van den Raad is, dat het college dacht: wan neer wij zulke dingen ter sprake ge bracht, willen hebben,zijn wij zelf daarvoor mans genoeg." Zoo ging de -agenda met- kleinighe den voort. Vijftien punten lang. Plus een punt voor benoeming. Ln cr was dan ook geen enkelo reden, waarom alles niet te drie uur afgeloopen zou zijn, ware er niet de verkoop van handelsartikelen en de school van de neutrale schoolvereeniging den Hout. Vooral over dien gemeentelijken ver koop is nog wel wat te vertellen. Als dc gemeentelijke gasfabriek haar debiet vergrooten wil, dan is dat prij zenswaardig en wanneer het verbruik van gas voor verlichting haar ont glipt, is het begrijpelijk, dab zij zich toelegt op levering voor koken .e Zoo was er dan in de verordening een artikel ingeslopen, dat de fabriek fornuizen kon leveren in huurkoop. Laat ons maar ronduit erkennen, dat die bepaling ons ontgaan was. Je legt een vogel niet altijd zout op zijn staal t juist °P heb oogenblik dat hij vlak voor je voeten zit en een seconde daarna is het te laat. Intusschen, om concurrentie met de handelaars in het' artikel was het de gasfabriek niet te doen. Dezen kregen va-n elk verkocht gasfornuis hun provi sie. Weliswaar behield de fabriek zelf ook een gedeelte, voor administratie. De heer van Liemt bracht aan 't licht, dat er zeshonderd fornuizen waren ge lei enl met ƒ20,000 winst, waarvan do gemeente 11,000 had genoten ou de handelaars 9000 kregen. Een min oi meer scheeve verhouding, die dan ook de verontwaardiging van wethou der Heerkens Thijssen (je zag er in de Raadsvergadering nog de sporen van) had opgewekt. Zooiets zou niet meer gebeuren. Maar waarom moest de gasfabriek de hand hebben in dezen verkoop Waarvoor diende het, dat zij een soort van compagnieschap, wel te verstaan een losse verkecring die altijd weer afraken kon, had aangegaan met de handelaars? Om de hygiène. Niet alle gnstoestcl- len zijn goede gastoestcllen en er moeten er in Haarlem heelwat ge weest zijn, waarvan do a.fvoer niet deugde of waaraan iets anders ont- 'brak. Deze zorg valt te prijzen. Maar openhartig gezegd dacht ik dat zo overbodig was. Als in de tooukarner alleen goede ovens aanwezig waren (en dot zal wel) en er werd in de ad vertenties van de gasfabriek ten over- vloede nog op aangedrongen, dot nie mand andere zou koopeu, dan was aan de eischen van de hygiène voldaan en hadden de handelaren de volle twintigduizend gulden in den zak kun steken. Met deze regeling zouden dc godin Hygiea tevreden zijn, de hau- delaars en de directeur van da gasfa briek, die voor de zeshonderd fornu zen gas leverde. B. en W. voelden dat zoo niet. Hot zijn beste menschen, maar er was tot korten tijd geen enkele koopman onder en de eenige man van zaken, de heer Reiualda is er pas. Wet houder Heerkens Thijssen was dan ook niet bij zijn gasfornuizen blijven staan en had in don laatsten tijd gas kachels en gashaarden, zooals dat in stadhuisstijl heet, „binnen den kring zijner bemoeiing getrokken". Erkend moet worden, dat hij de zaak opvatte op groote schaal. Ilij riep dc gascom- ecn vertegenwoordiging van de handelaars en een deputatie van de vereeniging voor huisvrouwen bijeen op het Stadhuis wat deze allen van het denkbeeld zeiden is ons niet mee gedeeld, maar tot de levering door de gasfabriek van haarden en kaclielï werd besloten. ,,Is cr al voorraad van?"' werd ge raagd. De wethouder wist het niet. Maai bij dacht er niet aan, het publiek ten prooi te laten aan gasvergiftiging en andere akelige dingen. Dat wordt zoo iets als curateele, Niet over het pu blick, maar over de handelaars. Met do fornuizen vangt men aan, Om met de kachels voort te gaan. Het liep wat vreemd met- de behan deling van deze zaak. Toen de keer Doosjes in overweging gaf, de motie van de heeren vau Liemt en Klein Schiphorst betreffende het staken van levering van huurkooptoestellen B.' en W. te zenden om prac advies, wilde niemand daarvan we ten. De zaak kon wel op staandeu voet worden afgedaan. Maar toen de heer an Liemt in tweeden termijn had ge sproken, scheen de stemming aan do tafel van B. en W. veranderd. Er was om inlichtingen gevraagd, zei wethou der Heerkens Thijssen, daarom •enschie-n B, en W. de zaak aan te houden. Het was een leerzaam debat. Voor de handelaars in do eerste plaats, die er uit kunnen zien, dat alleen do eersie stap moeite kost en 2 volgende stappen spoedig volgen. Eersi, de gasfornuizen, daarna de gaskachels en haarden. Daarna weer wat anders. DA electrisehe apparaten bijvoorbeeld. Daarna misschien kan toorbehoeften, waarvan de gemeente immers toch al een magazijn! je In voor eigen gebruik. Tot hoever? Ik wil het geval niet al te tragisch op vatten en voorspellen, dat binnen en kele jaren alle winkelnering door ge meente-nering zal zijn verdrongc-u, maar wel dat de winkeliers goed zullen doen, met op hunne belangen in dit opzicht te letten. En het publiek evenzoo. Is het wel waar, dat de burgerij niets beters doen kan, dan gaskachels koopen? Of kan de neiging om veel gas to verkoopen den wethouder -hier ook porten heb ben gespeeld? Men kan gemakkelijk spreken vau stinkende petroleum én kolen, maar iu een huis waar gas bruikt wordt, kan iemand mot een goeden neus dat heel goed ruiken. Het spijt mij voor de gasfabriek, maar gas is noch voor verwarming, noch voor koken het ideaal. Het zal niet lang duren, of er worden geen huizen meer gebouwd zonder centrale verwarming (afzonderlijk of bloksgewijs) en dan met kolen, omdat gas te duur ls. Wat het koken aangaat, ieder gevoelt, Jat- do electrisehe oven. die niet t-e duur werkt, alleen maar een qunestie tijd is. Dat zou ook godin Hygiea be vestigen zon zij spreken kon, man kan zij niet: die treedt alleen wanneer de levering van gemeentegas moet worden verhoogd. Er zijn menschen, die de warmte van een gaskachel dan ook onmogelijk kunnen verdragen, al ie zii door tien deskundigen goedgekeurd. Wie de gas- tentoonstelling te Amsterdam bezocht, moet do onaangename hitte hij het binnengaan van de zaal opgemerkt hebben. En wie, om nog even tot het onder werp terug te keeren, aan heb stelsel van huurkoop hecht, omdat daardoor ook kleinere beurzen een fornuis kun nen bekostigen, heeft in de Raadsvcr- Bij het voorstel aan de Neutrale Schoolvereeniging de Ilout de school op de Voldersgracht af te staan, hield Mej. Berdenis van Berlekom haar maidenspeech. En een voortreffelijke. Blijkbaar is de spreekster goed op de hoogte van onderwijszaken, daarbij spreekt zij duidelijk en gemakkelijk. Maar haar zin kreeg zij niet. Het is ook verre van gemakkelijk om het te winuen van wethouder Bruch, die wel met een de fecte knie in de Raadszaal rondstrom- pelde, maar wiens tong in perfecte orde was. Hij wist een schoone tegen stelling te bereiken door een vergelij king van de verrukking van de spreek ster over het gebouw aan de Volders gracht met den afkeer van de school vereeniging om dat te aanvaarden en betoogde uitvoerig, dat het denkbeeld Mej. van Berlekom om de school de Tempehersstraat ten gerievo de Schoolvereeniging te laten uitsterven, noch voor het open baar onderwijs, noch voor do eolioolvereeniging zou deugen. Da spreekster trok tenslotte haar motie voor een ander schoolgebouw in en wij hebben nu maar af te wachten, of de schoolvereeniging dezen keer de school aan dc Voldersgracht zal arm- •aarden, die de inspecteur op het la ger Onderwijs heeft goedgekeurd. Intusschen zal dit schoolmuieje nog een staartje hebben. Wethouder Slin- genberg was het met zijn collega van blijft. leerlingen op de openbare scholen heel goed mogelijk vond, zoodat alle klas- an B. en W. om 1 sen 40 kinderen zouden bevatten ter besparing van leerkrachten en school ruimte. Bovendien zouden vrijkomende schoolgebouwen aan bijzondere scholen kunnen worden aangeboden, aan wie dus geen groote sommen tot het stich ten van nieuwe schoolgebouwen behoe ven te worden afgestaan. Van het onderwerp der schoolbevol king zullen wij dus in de begrootings- vergadering nog wel wat hooren. De Horatiërs tegen de Curiatiërs: do be zuinigers tegenover do onderwijsvrien- den, die voor het kind niets te duut vinden. Wethouder Bruch zal pal mcoten 3taan. De heer Loosjes protesteerde ei gen, dat.B. en W. een communiqué aan de Haarlemsche bladen hebben gezonden betreffende zaken van de be grooting, waaiwan de Raad nog niet wist. Wethouder Slingenberg verklaarde het geval o.a. met de opmerking, dat de pers onjuiste berichten over deze zaken had meegedeeld. Daartegen pro testeer ik nu weer, omdat het althans wat ons betreft onjuist is. HOE EUROPA TE REDDEN IS UIT DEN FINANCIEELEN CHACS. DE MOEILIJKHEDEN IN DUITSCHLAND VERMEERDEREN. GEWELDDADEN EN ONLUSTEN. worden. anders neemt de chaos steeds toe. Generaal Smuts schrijft in de „Ti- nes" over het houden van een confe- enlie van experts. Na te hebben ge wezen op het mislukken van de jong ste poging van Groot-Brittannië tot het instellen van een deskundig- on derzoek met betrekking tot de kwestie der schadeloosstelling, gaat de Zuid- Afrikaansc-he premier als volgt voort, „Er valt niet aan te twijfelen, dat een conferentie noodzakelijk is. De problemen, waarvoor Europa zich op oogenblik geplaatst ziet, ver- eischen dringend een oplossing, zoo wel tot bevestiging van den vrede, als oor het economisch berete! van de wereld. In eon resolutie verklaarde dc pas gehouden Britsche Rijksconfercu dat het gewenscht ise dat de re geering ernstig gaat overwegen, zoo noodig zelf een conferentie bijeen to roepen voor een onderzoek der fiuan- cieele en economische vraagstukken. Deze conferentie zou zich niet moe ten bepalen tot hetgeen Duitschland kan betalen, maar het geheele herstel- igstuk in breederen zin dienen ie onderzoeken. De conferentie dient niet alleen het bedrag der schadevergoeding, welke. Duitschland moet. betalen, der bezet- fingskosten en der leveringen in na- ;o beu'len. Zii zal tevens maar regelen dienen te onderzoeken en te beramen, teneinde de financiën van Duitschland in orde te brengen, zijn- de geldmiddelen te hervormen, zijn budget in evenwicht te brengen en Duitschland te verzeke ren van het noodige buiten 1 an clsche crediet, zooals. voor Oostenrijk werd gedaan. Ten einde Du i rich land in staat te stellen tot betaling van de schadevergoeding zal de conferentie verder li ebben te overwegen hoe een werkelijk crediet aan Duitschland kan worden gewaarborgd en hoe liet een kans kan worden gegeven zelf zijn redding te bewerkstelligen, zonder aanhoudend gevaar van een inmen ging van buiten af. Duitschland kan geen schadeloosstelling betalen, tenzij zijn geldmiddelen en crediet' worden hersteld. Dat herstel ia onmogelijk zoolang het bedrag der schadevergoe ding niet is vastgesteld op een billijk eu redelijk cijfer en zoolang Duitsch land niet wordt veroorloofd zonder voortdurende belemmering zijn pro ductie te heivatten. Al deze kwesties zal de bijeen te roepen conferentie moeten beoordeelen. Men zal misschien zeggen dat Frankrijk, na een beperkt onderzoek ta hebben afgewezen, niet li dm aan een conUreutie die hot herstal vraag stuk in breederen zin zal beschouwen, zal willen de-elnemeen. Ik hoop het te gendeel, maar zelfs wanneer Frank- moeh* toch van meening, dat de eonforent.it dient te worden bijeengeroepeu. Het gaat niet langer alleen om scha devergoeding. Deze aangelegenheid wordt meer en meer een belangrijke en moreele kwéstie. Het gaat. er niet langer om van Duitschland schadever goeding te verkrijgen, doch of dit land zal leven of een gapende wonde in de Westersche beschaving zal wor den Wij dienen Duitschland te helpen zich zelf te redden. Dit is niet alleen het belang van Duitschland, maar ook in ons eigen belang, want alleen wanneer Duitschland op de been ge houden wordt on het herstel van zijn financiën bevorderd wordt, zal het schadevergoeding kunnen betalen. Om al deze redenen dring ik krachtig aan op het spoedig bijeenroepen van een "orenfie." Do nood in het bezette neemt sterk toe. Bij de besprekingen, die de rijksre- •gsering met de vertegenwoordigers dei- bezette gebieden heeft gehouden, plaatste de regeering zich op het stand punt, dat de weigering van Frankrijk om in overleg met Duitschland de in dustrie in hel Roergebied weer op gang te brengen, baar dwong over korten tijd de werkloozen-ondersteuning in het Roergebied stop te zetten, De bo- zeltingsmogendheden hebben de invoe ring van de rentemark in het bezette gebied verboden. De rijksregeering heeft het verder •oor onmogelijk verklaard, de souve- eino rechten van het rijk aan eek nieuw op to richten Rijnlandsche or ganisatie over te dragen. Do aan de besprekingen deelnemen de vertegenwoordigers der bondstaten waren het hiermede eens. Daarente gen hebben dc vertegenwoordigers der bezette gebieden de moening geuit, dat de regeering middelen moest- vinden om do uitkeeringen aan do workloozen voort te zetten. Indien dit niet. moge lijk is, dan moet er een organisatie met veelomvattende volmachten wor den opgericht., daar anders de onder handelingen met do bezettende mogend heden geen kans van slagen hadden. De besprekingen zullen in d© eerst komende dagen worden vooitgezet. Tussclien vertegenwoordigers van de workgeversvereenigincen der noord westelijke groep van d© Duitscho ijzer- en staalindustrie en gedelegeer den der werknemers zijn besprekingen gehouden over een nieuwe regeling van den arbeidstijd. Dc werkgevers verklaarden, dat op grond var contracten, die de ondernemingen met de Franschen hebben afgesloten, de achfurendag niot meer kon worden gehandhaafd, daar de eischon, die do uitvoering van deze contracten aan de ondernemingen stelden, zoo groot waren, dat het on mogelijk was daaraan te voldoen zon der vermeerdering en goedkooper ma ken van de productie. De werkgevers stellen daarom de volgende eischen: le. Afschaffing van het drieploegen- stelsel en wederinvoering van het tweeploegenstelsel. 2e. Afschaffing van de onproductieve werkloozenondersteuninp. In plaats van gelijk loontarief zal er verschil moeten komen in do loonen vau geschoolde en ongeschool de arbeiders. 4e. Verlenging van den arbeidstijd- 5e. Het vertrek der overtollige ar beidskrachten naar hot onbezette Duitschland en hun tewerkstelling hij het aanleggen van wegen, spoorwegen. •erkgevers legden er den nadruk op, dat zij slechts een tijdelijke wijzi ging van den werktijd op het ooig had- deu. Indien de vakvereenigingen met de bovenstaande eischen niet konden meegaan en hun invloed niet hij de ar beiders wilden aanwenden om deze eischen vervuld te krijgen, zouden de ondernemingen zonder medewerking der vakvereenigiDgen deze plannen 'rwezeiilijken. De vertegenwoordigers der werkne mers meenden, dat de motiveering voor 'de tijdelijke afschaffing van deu achturendng niet overtuigend was. Zij achtten tot onderzoek van deze quaos- tie nieuw materiaal noodzakelijk. In dien het onderzoek mocht uitwijzen, dat- de contracten met de Franschen inderdaad niet konden worden uit gevoerd, wanneer de productie niet werd vermeerderd, zouden de verte genwoordigers der werknemers bereid zijn. met de vertegenwoordigers der werkgevers tezamen een uitweg te zoe ken. De werkgevers hebben geweigerd het gewenschte nieuwe materiaal te verschaffen. Bij het begin van de week zijn vele arbeiders ontslagen. In "Beleron. keert, de rust terug. Uit München wordt bericht, dat er geen onlusten zijn voorgevallen. Ge neraal Epp dringt er in een procla matie op aan, dat de nationale krin gen de goede verstandhouding niet do troepen en de politie zullen herstel- len. Volgens cVn Miesbacher Anzeiger heeft Ehrhardt zioh ter beschikking gesteld van staafscommissaris von Kahr. Hij verlangde algemeene am nestie en vergunning voor de nat. vereenigingen, zich aaneen te sluiten onder nieuwe betrouwbare leiding. Uit Weimar wordt gemeld: In alle steden en dorpen in Thuringen, die door de rijksweer bezet zijn, heeft men omvangrijk authentiek materiaal ge vonden. De Hundertschaflen blijven niettegenstaande het verbod bestaan; zij hebben voor een deel sleeh'r hun namen veranderd. Na het binnenruk ken van de rijksweer in Thuringen zijn nog in het openbaar oefeningen vhn dergelijke organisaties gehouden Op verschillende plaatsen zijn wapeih voorraden gevonden. Het geheime wer ken wordt voor een deel door gemeen te-autoriteiten en besturen die commu nistisch gezind zijn, ondersteund, zoo- dat ook hier arrestaties noodzakelijk waren. Op 11 November heeft aan Thuringsch-Beiersche grens een gewa pende bende een Thuringscho politie- fdeeling bij Streufdorf aangevallen n een beambte doodgeschoten. Onze iacMoek HATELIJK. Eerste vriendin: Vader geeft mij altijd ecu hoek voor mijn verjaardag. Tweede vriendin:" Wat moet jii dan een uitgebreide biblio theek hebben 1 WAT ZOU HIJ ER DOEN ..Foei Piet," zei een bezoeker van Piet's ouders, „wat heb ik gehoord :i ben ie van school weggebleven zei Piet, „ik kan niet lezen, ik kan niet schrijven en ik kan niet teekeuen ook, wat zou ik dan op school doen?" INCEZONDEN MEDEDEEL IN CEN 4 60 Cts. per regel. j Steunverleening door hej rijk aan Beieren ter leni ging van den nood. Naar uit München wordt gemeld> heeft het rijk het Beiersche ministeriq economie 33.415 billioen mark ter beschikking gesteld voor het verstrek ken van goedkooper brood cn melk minder bemiddelde bevolking en, kinderrijke gezinnen. Twee koeriers het Beiersche gezantschap hebben dit geld in waardevaste dollar-schatkistbil jetten naar München gebracht. De ver deeling onder de verschillende gemeen ten. zal onmiddellijk beginnen. Werkloozononlusten ie Dusseldorf. Uit Dusseldorf wordt aan het Hbld. geseind De door de werktoozen sedert eenige dagen systematisch voorbereide demonstraties hebben Dinsdag in dei} loop van den dag, en vooral tegen den avond tot ernstige ongeregeldheden ge leid. De actie begon er mede, dat op dc plaatsen, waar de werkloozenondersteu- ning wordt uitbetaald, deputaties tracht ten dc werkloozcn over tc halen, de ondersteuning te weigeren, daar bet be drag veel te gering was. Op zichzelf is deze bewering juist, daar de uitkee- ring zoo klein is, dat men er zelfs het allernoodigsle niet voor koopen kan, maar aan den anderen kant is de stad niet in staat meer te geven, daar het gebrek aan papieren geld van uur tot uur, tengevolge van de drukkersstakiug en de inbeslagnemingen, toeneemt. 's Avonds tegen acht uur marchcer- aaneengesloien „Hunderischaften", internationale Zingend ep onder hocra-gerocp voor Rosa Luxemburg cn de Sovjetrepubliek, naar dc straten rondom den Zoologischcn Garten, waar beter gesitueerden wonen cn tracht- dc huizen binnen te dringen cn te plunderen. De ^winkels in deze buurt bleven dezen keer gespaard, daar zij reeds de vorige weck waren leeggeplun derd, zoodat er nu niets meer tc halen iel. De bewoners riepen tegen 9 uur le Schupo tc hulp. die in eenige •rachtauto's aankwam cn de demon stranten uiteen trachtte tc jagen. De politie werd met stecncn geworpen ca werd ook op haar geschoten, zoodat eveneenf van de vuurwapens ge bruik moest maken. Er zijn verschil lende personen gedood cn een groot al zwaar gewond. Onder dc laat- sten zijn ook Scbupó-beambtcn. Ten slotte gelukte het de politic, nadat zij versterking had gekregen, dc onrust stokers uiteen te jagen. De bezcttingsautoritciten, die het ver keer op straat sedert eenige dagen vol komen vrij hebben gelaten, overwegen' een vervroeging van het sluitingsuur cn zullen waarschijnlijk opnieuw het ver keer voor een bepaalden tijd verbieden. Woensdagochtend, vormden zich in de oude stad opnieuw samenscholingen, doch door het krachtig optreden van do Schupo konden ernstige ongeregeldhe den worden verhinderdv Uit een publicatie van het gemeen tebestuur van Bonn blijkt, dat van elke drie inwoners der stad cr één onder, steuning ontvangt. De toestanden zul- len niet alleen in Bonn, maar ook in andere steden van het Rijnland, zooals het gemeentebestuur betoogt, op een catastrophe uitloopcn, indien het bui- tcnland niet helpt. De EnEelsche politiek. In den cabinetsraad van Woensd.tg legde Baldwin zijn collega's dc verkla ring voor, welke hij heden in het La gerhuis zal afleggen over zijne protectiepolitiek. Deze verklaring wordt met zeer groote belangstelling verwacht. Intusschen is van het hooft! kwartier der conservatieve partij een mededeeling gekomen, waarin de hoofdpunten van het programma van den Premier geschetst worden. Het be handelt de oorzaken der huidige ab normale werkloosheid en zet uiteen, hoe men voornemens is, de protectie der binnenhuulsche markt als hulp middel hiertegen aan te wenden Lr wordt verklaard, dat de binnenland- scho handel is afgenomen, vooreerst omdat de workloozen niet kunnen koo pen, ten tweede omdat de buitonland- sche mededinging op do binnenland- sehe markt verhoogd is door dc inzin king der koersen en ten derdo omdat do Britseho uitvoeren zijn verminderd tengevolge van de ltoogo tarieven, door andere landen opgciegd ter be scherming van hunne binn^nlandscho markten en tengevolge van do gewel dige daling der koersen. Er .vordt op gewezen, dat dc-, door de daling der koersen veroorzaakte tocstnuden waar- schijnljjk nog langen tijd zullen duren, danr Europa zich niet van zelf zal her stellen. Bovendien zullen, daar de werkloosheid toeneemt, zwaardere eischen gesteld worden aan lien, die een bedrijf uitoefenen, in den vorm van belastingen, die verder verhoogd zul len worden door dc uitgaven, ver- eischt-, om de workloozen te steunen en te verlichten. Er wordt verklaard, dnt de politiek, die morgen door Bald win in bijzonderheden zal worden uit eengezet. en welke hij het land zal ver zoeken te aanvaarden, op het volgende 1. De binnenlandsche markt te be sehermen, zoodat do omvang van den binnenlandsehcn handel 'voor den Britschen arbeid bewaard blijft. 2. De Premier zal voorstellen, tarie ven aan te wenden ten'einde te onder- euallieton Vertaling naar het Engelseh vau GENE STRATTON PORTER. moo moot gebeuren. Het sal aardig denk riot, de oude ratelslang iets 1. rreirall rtrrnW hlOaf, „ml te CTrmkit V'rvkV,- ln„ i oen ik liet beest uit het water zag komen, dacht ik: ergens in een lioek heb ik eens een plaatje gezien van een meisje,dat bijna net zoo mooi was als mijn boschengel. Ze had haar handen in ecu mof,die haast even groot was als zij zelf, en ik vond het zoo mooi. Ik deu,c dat ze een koningin was of zoo iets. Denkt u dat ik deze huid kan laten prepareeren en er net zoo n mof van zou kunnen laten ma ken een enorme groote, meneer?" „Natuurlijk kan dat", zei Me Lean. „Dat is een prachtig idee en gemak kelijk. genoeg. We moeten den otter zoo gauw mogelijk versturen, op ijs. Blijf jij even op wacht staan, dan zal ik aan Hall zeggen dat hij hem naar Duncan's huis brengt. Ik zal Nellie gen ze op Zljn om dat aan liet meisje te geven als een lierinuering aan haar toc.ru voor jou en aan het bosch, voor het vernield wordt". Sproelneus keek Iiem aan er kwam kleur op zijn wangen en iets van den ouden gloed in ziin 00gen. liii sloeg zijn armen om McLean l'.een en riep uit: „O, wat houd ik vau u! Ik wou dat ik u maar bewijzen kou hoeveel ik van u houd Mc Leun drukte hem tegen zich aan. „Ik weet het wel, Sproetneus, ik weet het wel", zei hij. We kunnen samen nog heerlijke uren hebben en wo kunnen er niet te gauw mee be ginnen. Wil je liever eerst slapen, ot wat eten en dan met mij meerijden, en dan slapen? Ik denk haast dat je beter zult kunnen sla pen als je meerijdt en gerustge steld wordt voor je gaat liggen. Als je dan maar eens meeging". „Als ik dat eens (leed!" zei Sproet- neus, met iets van den vroegeren glim lach op zijn gezicht en hij voelde zich nu weer sterk "cnoeg om den otter op schouder te nemen. Samen gir.- voor Duncan's brik spannen, nett we samen naar de stad lijden en naar den vader van liet meisje gaan. Dan zullen we den otter versturen, en ik zal later schrijven wat er precies Mc Lean zag de groote zwarte gels en zei er wat van. „Ze hebben al een paar dasren hier rond gehangen", zei Sproetneus. ,,lk zal u zeggen wat ik cr van denk. Ik dood lieefl wat te groot voor hem is, om op te eten en hij houdt er de wacht bij en wit er de gieren ,niet aan'laten komen. Ik ben er zeker van, te oordeelen naar de manier waarop de zwarte vogels zich hier al- tiid gedragen, dat de ratelslang hier zijn hol heeft. Kijk nu eens naar ze. Ze vliegen telkens naar belleden, en dan weer op. alsof ze ergens bang Voor zijn!" Plotseling keek Mc Lean hem aan en werd doodsbleek. „Sproetneus!" zei hij. „Denkt u dat het Jaap is?" fluister de Sproetneus. Hij liet deu otter vallen, greep zijn knuppel eu drong liet riet in. MC I.ean nam zijn revolver in ziin hand en volgde hem, Do vogels gingen liooger vliegen toen zij kwamen en de groote slang stak zijn kop op, en ratelde nii- dig. Hij kronkelde in elkaar toen Mc Lean op hem geschoten had eu Sproef neus en hij stonden samen naast Zwarte Jaap. Het was duidel''k wella vreeselijk lot. hem getroffen had. „Kom", zei de Baas ten slotte. We moeten hem niet aanraken. We zul len juffrouw Duncan om een laken vragen eu dat over hem heen leggen, om die zwerm van insecten wat weg te jagen en dan Hall de wacht laten houden, terwijl wij do politic halen". Sproetneus klemde vastberaden zijn lippen op elkaar. Hij stak zijn knup pel onder het lichaam vau Zwarte Jaap. lichtte hem op en liet het even op zijn knie rusten. Hij trok een lan ge zilveren pen uit het hemd van den ctooden man en gooide het ding zoo ver mogelijk liet riet in. Toen raap te Iiij een paar verdolde roode bloe men van deu grond op en gooide ze in het water. „Ik ben er heeletnaal van onder den indruk, zoo verschrikkelijk vind ik het", zei Mc Lean, toeii hij en Sproetneus naar de stad reden. Ik be grijp niet hoe Jaap het heeft durven wagen 0111 door het riet te kruipen, zelfs in zijn wanhoop. En waarom heeft hij juist do vuilste, smerigste plek van liet moeras uitgezocht? „Denkt u niet, meneer, omdat liet de manier was otn liet gauwste uit het 't hoogst en hij rekende er op dat de hot hoogst en hijrekende' er op dat de wilgen hem zouden beschutten. Als hij' daar eenmaal was, kon hij verder ge bukt loopen. Als hij daar maar voor hij was.was hij er zeker van dat hij er uit kon komen". „Ik heb werkelijk ontzettend veel medelijden met Jaap", zei Mc I.ean, „maar ik voel me toch erg opgelucht dat ouzo moeil:.ikheden nu voorbij zijn want dat zijn ze. Met. zulk een vreese lijk© straf voer Jaap, Wessuer opge borgen in de gevangenis, en een bevel tot arrestatie van de anderen, kun- ten jv© er wel op rekene dat zo uit deze streek zullen weg gaan en blij ven, En wat do anderen betreft, ik denk niet, dat iemand nog zal probee- ren om mijn boomen te stelen, na wat er nu gebeurd is. Er is niemand an ders dio zooveel van hout af weet als Jaap. Hij was een deskundige. „Denkt u dat er behalve hij nog iemand anders ooit boomen uit het bosch heeft willen halen?" vroeg Sproetuous. „Neen, ik geloof het niet", zei Mc Lean. „Pas toen wij kwamen begon nen de andere firma's te begrijpen dat er mooie boomen in dit bosch moesten zitten cn ze probeerden er zich hier in te werken. Jaap kendo het moeras beter dan iemand anders. Toen hij merkte dat er twee fitmu's waren die probeerden om er de, beschikking over te krijgen, wou hij zich aanslui ten bij degeno waaruit hij het meeste voordeel kon behalen. Zelfs toen al had hij boomen gemerkt, die hij pro beerde te verkoopen. Ik geloof, dat hij het er op heeft aangelegd, dat ik hem zou ontslaan, om hier le kunnen ko men en hout te stelen. Toen we «lit bosch kochten, hadden we geen idee wat een goudmijn hot was". „Dat zei Wessuer ook, dien eersten keer", zei Sproetneus opgewonden- „Dat liet ecu goudmijn was". Ilij zei dat liij niet wist, waar do gemerkte hoornen wa man, die het wel wist, en als ik op een afstand wou blijven cii heit de ge merkte boomen uit wou laten halen, konden zo er in een paar dagen twaalf uit halen". „Sproetneus!" riep Mc Lean uit. „Dut meen je toch niet, twaalf?" „Dat zei hij, meneer een dozijn. Hij zei dat ze natuurlijk niet wisten of ze allemael weer mooi zoudc-n zijn om te verwerken, maar ze waren alle maal do moeiio waard om ze or uit l© halen en vijf of zes van de boomen waren echte goudmijnen. l)it is de derdo dio zo geprobeerd hebben, dus er mopteu er nog negen zijn, die gemerkt zijn". „Ik wou dal ik wist welke liet wa ren", zei Me I.ean. „Dan zou ik dio •er liet eersto uit laten halen". „tk hob er al c-ens over gedacht", zei Sproetneus. „Als u een van de wachters bijvoorbeeld Hall do ronde wilt laten doen dan zou ik in het noorden kunnen beginnen cn al les stukje, voor stukje kunnen onder zoeken enprobeeren of ik do gemerk te boomon niet vinden kan. Ik denk' dat ze allemaal gemerkt zijn zoonis die eerste ahornboom was. Wessncr zei, dat er niet ver daar vandaan nog een goedo was. Hij zei, dat dal do beste was van allemaal. Ik zou dol gelukkig zijn, als ik dien kon vinden. Ik weet wel niots van boomen af. maar hij kendo een maar ik kon naar het kentecken zoc-

Haarlem's Dagblad | 1923 | | pagina 5