PLAMTA JURCEMS' De Kabinetscrisis. „VOOR - ALLE «STAMDEN Volgens <Io doening' >7aai 'l b&séuur sou liét "zelfs mogelijk sijn, dot allo biljart- Spel, zoodra dit om geldprijzen gaat, ha zard is. 's Maandagsmiddaga kwam echter <!e politie boeken én ge'd terugbrengen met de boodschap, dat de Officier Tan Justi- t:o bij do Heli tb ank te Leeuwarden geen termen aanwezig achtte Toor de inbeslag neming en do partij dus voortgang kon hebben. Het gevolg-WW, dat men er rr.o::l op lofl speelde en ruim 5500 partijen werden gespeeld, Bij do prijsuitdeeling ontving do eersto prijswinnaar een kleine honderd daalders voor zija bekwaam epe Welk karakter draagt de op dracht aan den heer Kooien? Vorming van een kabinet ad hoe? Medewerkers ook van de linkerzijde? -De hoe® Van Viiuren, het lid der Tweede Kamer maakt in „Ons Noor den" do volgende gissing aangaande de "opdracht den heer Kooien gegeven; „M.L kan deze geen andere zijn dan de vorming van oen Kabinet ad hoe, een ministerie met een beperkte taak: bot horstel van- 't financieel evenwicht en do voorziening in de ver. dediging van ^ndiö. Zijn Kabinet, zal vermoedelijk zijn geen parlementair kabinet, steunende op een meerderheid maar wel een rechtsch of rechtscS ge tint Kabinet, rekenende op den wel- willenden steun der drie rechtscbe partijen, zonder dat.deze onderling verbonden zijn. Ilij zal daartoe al licht zijn medowerkers zoeken onder de leden dor drie rechtsche groepen ii_ en buiten de Kamer, maar niet onmo gelijk voor een deel ook ter linkerzij- dei. .Zijn program zal dus zóó zijn sa men te stellen, dat hij in redelijkheid op grond van den inhoud van dat pro gram, mag rekenen bij de uitvoering geen tegenwerking te ondervinden van de rechterzijde en tevens zóó, dat 'steun van een deel der linkerzijde voor zijn flnanoioelo evenwichtspolitiek niet is uitgesloten". Het Handeisverdag met Tsjecho-Siowakije De meel-invoer Da Tol. Gchrijft: Ea behandeling van het met Nederland Sfgea'otea handelsverdrag is van het pro- gracuua van den Senaat geschrapt omdat dér» "iiimenviel niet do bespreking van een wet, waarbij de re geering gemachtigd werd voorloopigo handelsverdragen met de daarvoor in aanmerking komende- landen af to eluiien en in werking to doen treden zonder dat eerst de toestemming Tan parlement en Senaat verkregen behoeft te worden. Deie machtigingswet werd aangenomen ën maakte daarom een behandeling van 't ran€t Nederland afgesloten handelsverdrag 'geheel overbodig, daar van Tsjechische ,cïj<Jo .niets fiiecr den weg etaat de ge- e'otèa óverceakoiii-st ia werking te doen treden. Daar echter vap Nederlamdsche zijde be swaren 6chijnen te bestaan en het hoogst- waarschijnlijk tot madera besprekingen zitf komen vóór een 'definitieve overeen komst aan- do. Nederlandsehe Staten-Ge- neranl ter '^óèdkeiiriiig'' voorgelegd wordt, is het miét'uitgesloten dat ook van Tsje- ohisohe zijlij eenige veranderingen voor gesteld zulfeai worden. Zooals wij reeds 'mededeelden ia hét niet cm moge'ijk, dat onder de veranderde omstandigheden ook aan Nederland niet meer een ongelimiteerd vrije import van meel zal worden toegestaan, evenals dit hot geval is in do handelsverdragen met pndere landen, bijv. Frankrijk. Over de oersto helft van het loopende jaar werd door ons land in Tsjecho-Slo- wakije ingevoerd 8.162.142 K.G. ter waar de van 19.426.5W Tsjechische kronen. Ho'- land staat tusschen dc meelimporteerende landen op de vijfde plaats, na Duitsch- land, Amerika, Hongarije, Hamburg en Frankrijk, waarbij in aanmerking geno men' moet worden dat ons land ook deel neemt aan den invoer uit Duitschland of Hamburg. De Invoer uit Holland neemt nog 6teeds toe: over het eerste halfjaar van 1922 werd 6.Z22.4CO K.G. ingevoerd, over het afge- loopen jaar in totaal 19.254.700 K.G. Het zou dus zeer te betreuren zija in dien Tsjecho-Slowakijo onzen meelinvoer zou beperken doelt voorshands behoeft het hierloe niet to komen daar immers een rui'mo limiteering in do practijk precies op hetzelfde neerkomt als ongelimiteerde Het schijnt echter dringend noodzake lijk dat ook ons land tot een handelsover eenkomst mot Tsjccho-Blowakije komt en maar verluidt zu'lcn no aankomst van den mieuw-bcnocmden Nederlandschen gezant te Praag in December a.s. onmiddellijk de onderhandelingen geopend worden. EEN VECETAniüR-WI EL RENNER. Een inzender schrijft in de Vegetari sche Bode: Tot mijn 14do jaar was mijn gezondheid minder dan middelmatig; vooral waar 't aankwam op lang volhouden van inspaa- ÏNCEZONDEN MEDEOEELINCENf k 60 Cts. per régel. rr>L OP HET BROOD VOOR BAKKEN EN BRADEN SCHUIMT IN DE PAN >V£H nend epel bijv. stond ik bij vrienden ach ter. i Sinds mijn 14de jaar ben ik vegetariër en ma een korten tijd van minder goede gezondheid, die wellicht veroorzaakt werd door do plotselinge overgang tot plantaar dig voedsel, is mijn lichamelijke gesteld heid er zeer op vooruitgegaan. In 1923 begon ik in de maand Januari mijn training voor een der zwaarste sporten: wielrennen; kwam reeds met Paschen in een opcm baamwedslrijd uit in do categorie nieuwelingen. In do 5 open races, die ik als zoodanig reed, won ik 4 eerste prijzen. Door dit cueces aangemoe digd, ben ik overgegaan tot da klasse amateurs ia Juni en heb ik deze afdecliag 15 wedstrijden gereden. Hierin behaalde ik 1 eerste, S tweede, u derde en 2 vier de prijzen. In het kampioenschap van Nederland rer langen afstand op de Stadion te Am- lerdare. werd ik vijfde. Daar ik au 18 jaar ben en dug een van de jongste renners, meende ik dat deze feiten do Redactie der Vege'.. Bode wel licht r.ouden interesseeren. Ook nog om de volgende reden: alle vijf do Isto prij- ik in hot «igeloopen seizoen won, behaalde ik op den korten afstand (pl.m. 1 K.M.). Dit is wellicht van belang in •erbamd met do gangbare meening, dak vegetariërs alleen kans op suöées zouden hebben wanneer het gaat om langdurige uithouding. De débacle van de Chr. „Amsterdammer" Vergadering van obligatiehouders Wij lezen in de Tel.: In liet veroenigingsgebouw „Excel sior" in da Utrechtschedwarsstraat to Amsterdam is een vergadering gehou den van obligatieliouders van het vroe gere Chr. dagblad „De Amsterdam mer". Deze door een honderdtal per sonen bezochte vergadering was bijeen geroepen door het comité-Van Leeu wen en stond onder leiding van den heer J. van Leeuwen. De voorzitter herinnerde er aan, dat. de obligatie- houdere nu reeds 14 maanden trach ten hun geld terug te krijgen, ter wijl nog geen oplossing werd verkre gen. Van heden af zal ook getracht worden de te vorderen gelden van de commissarissen der N. V. „De Amster dammer" los te krijgen. Do juridische ad/iseur van liet co mité-Van Leeuwen,mr. J. A. Roscn- •eldt van Utrecht, stelde ter opening van do besprekingen voorop, dat er geen sprake is van een persoonlijk element in de actie van heb comité: bet karakter der commissarissen blij-1 ve dan ook buiten het debat, zij heb ben nooit getracht zich te verrijken en beoogden slechts geld te krijgen voor wat hen liet hoogste belang voor kwam. Het comité probeert thans slechts het geld der obligatiehouders van de commissarissen terug te krij gen, omdat de obligatieliouders daar recht op me enen te hebben. Mr. Rosenveldt deelde mede, dat reeds jaren geleden de N.V. „De Am sterdammer" feitelijk niet meer be stond omdat meer dau 75 pCt. van het aandeelenkapitaal verloren was ge gaan. De commissarissen ziju persoon lijk aansprakelijk voor alle geleden verliezen indien bewezen wordt, dat ze geacht konden worden tot het1 bestuur deï N.V. te behooren. Voorts hebben de commissarissen niet vol doende toezicht op den directeur uit geoefend, ook deswege zijn zo aan-; sprakelijk voor de dooi den directeur aangegane verbintenissen. Gebleken is voorts dab de directeur gelden op genomen heef:, waarvan, hij wist, dat zo nooit konden worden'terugbetaald, terwijl do commissarissen persoon lijk tot die betalingen (stortingen) hebben opgewekt. Spr. noemde de kans van slagen van verhaal der obligatieliouders op de commissarissen zeer groot, do inge zette gerechtelijke actie geldt dan ook een rechtvaardige zaak. Die actie kan bestaan in een reeks van procéj du res. De heer K. van Leeuwen kreeg hier na nog gelegenheid om mede te doe len, dat het san do actie van het co mité te dan ken-; was,, dat ec-n justitieele vervolging tegen 'den gewezen direc teur van „De Amst." werd ingesteld. Er bleek n.1, onwil.tot redelijk over leg hij de commissarissen te 'beslaan; er bleek een geest te hec'rschen als hij wijze van spreken tusschen dief en diefjesmaat. Om dien band te bre ken was er geen machtiger middel dan de justitie. Bovendieu liggen de op de zaak betrekking hebbende be scheiden thans rustig en veilig bij de justitie. Een der aanwezigen merkte hierna op. dat velen, als ze geweten had den dat deze vergadering door het comité-Van Leeuwen- uitgesproken was, niet gekomen zouden zijn. Waar om wordt er niet met het andere comité samengewerkt? Op 14 Mei heeft de heer K. van Leeuwen nog tot spr. gezegd dat het beter was geld bij de „Amst." te brengen dan bij de spaarbank. Wist de boekhouder daar niet méér van? Tot besluit van de besprekingen ver- eenigde de vergadering zich met op één na algemeene stemmen met'de volgen de motie: De vergadering van slachtoffers der debacle van het Christ. Dagbl. „De Amsterdammer" enz., vol vertrouwen in, den goeden af loop eoner procedure tegen de oud- commissarissen van dat blad. gehoord de gegeven toelichting, hernieuwt liaar besluit om zoo 1100- dig langs gerechtelijken weg en met alle middelen volledig sohadeherstel to zoeken, betreurt het oprecht, dat tot op he den geen weg tot minnelijke schikking Icon worden gevonden, waardoor veel spot en smaad ware voorkomen, spreekt hare levendige hoop uit, dat zulle een weg zelfs nu nog moge ge vonden worden- RecMszaken Een berucht inbreker year de rechtbank Van inbraken en poging tot doodslag op een politieagent beschuldigd Geëischte straffen van 5 en 9 jaren Voor de Haagsche Rechtbank heeft te recht gestaan de 33 jarige meubelmaker J. L. J., uit den Haag, recidivist en ge detineerd, wien een geheele serie diefstal len in vereeniging met een of meer an dere personen, gepleegd in de jaren 1919 ea 1920, in verschillen Je wijken van Den Haag, was tea 'asto gelegd. De verschil lende feiten zouden bovendien onder ver zwarende omstandigheden, als braak, verbreking, iaklimming, enz. zijn ge pleegd. De dagvaarding vermeldde de navol gende diefstallen: in don nacht van'19 op 20 6ept. 1919 uit een schuur in den tuin bij het perceel Juliana van Stolberglaan 10, drie rijwie len, en uit het 'perceel zelf verschillende zilveren voorwerpen, eenige jassen en een -p-nar schoenen; in den fiacht van 24 op 25 Oct. 1919' uit 'het perceel Beeklaan 349; een rijwiel, eeuig geld, 41 obligation N. V. Het Witte Kruis, een en 'ander ter waarde van f 1400; in den nacht van 5 op 6 Dec, 1919 uit hei perceel Laan van Meerdervoort 66:'zi'- veren voorwerpen, een beurs met f 50, jas sen, handschoenen en kleedjes; in den macht van 13 op 19 Dec. nifc de perceelen (Laan van Meerdervoort Ka en 52b onderscheidene goederen, als huis houdelijke artikelen e.d.; in dén nacht van 21 op 22 Dec. uit hei perceel Surinamestraat 6 eveneens tal van voorwerpen; in den nacht van 26 op 27 Dec. uit het perceel Groot Hertoginm.elaan 10: sieraden kleedingstukken, een rijwiel enz.; in den nacht van 12 op 13 Januari 1920 uit het perceel 3e v. d. Boschstraat 3: geldstukken en eenige vaasjes; in den nacht van 19 op 20 Januaurt 1920 uit bet perceel 'Koningskade 1: eenige lepeltjes. Dero laats!e dicfs'.al was gevolgd door geweld en bedreiging met geweld tegen den agent van politie J. A. Bevers. De bekl. zou op dezen agent, toen die hem op heeterdaad had bclrapt en aangehouden, schoten hehben gelost, waardoor do agent werd getroffen en gewond. Tegelijkertijd zou bekl. den agent hebben toegeroepen: „Ik ga kapot, maar gij zult sterven". Een en ander eou door bekl. gedaan zijm met het oogmerk om een vlucht mogelijk te maken of om de gestolen goederen in veiligheid te kunnen brengen. Aan het verslag in het Hbld. ontleenen wij het volgende; De eerste getuige, een gedetineerds, ver klaarde meermalen met den bekl. in de jaren 1919 en 1920 inbraken te hebben ge pleegd. Op een vraag van den voorzitter erkende get., dat de bekl. meermalen met iemand van don nachtveiligiicidsdienat stond te praten. Get, erkent tevens, dat *t hun manier was om in de perceelen te komen, door gaten te horen hij de span joletten van een raam, en ook, tegenwoor dig te zijn geweest bij de inbraken in do perceelen (Laan van Meerdervoort 52a en 52b, bij de inbraken in het perceel Suri namestraat 6, in het perceel Groot Herto- ginmelaan 10 en in het perceel 2e v, d. Bosch straat 3. Beklaagde ontkende al deze feiten. Getuige deelde bijzonderheden mede over de aanhouding, waarbij de agenten hen wilden fouillecfen. Bij de Baschbrug zijn getuige en bekl. op de vlucht gesla gen; getuige ging de Koningskade op. En kele oogeublikken later hoorde hij schie ten; wie er geschoten heeft, weet getuige niet. Getuige is later aangehouden. Beklaagde erkent de inbraak aan den Benoordenhoutsehen weg en bevestigt de verklaringen -van den getuige. Hij deelt vervolgens mede, dat hij bij de vlucht in de richting van Wassenaar is gegaan. Een agent kwam hem achterop ett schoot vijf malen op den bekl. Toen hij achterhaald was, heeft da agent aldus de bekl. de revolver op mijn'borst ge zet en geschoten, -De kogel smoorde ech ter in de kleeren. Hierna richtte de agent op mijn hoofd, maar de revolver bevatte geen kogel meer. Ik was overtuigd zoide bekl, dat de agent mij wilde doodschie ten. Vandaar dat ik ten slotte mijn revol ver heb gegrepen, omdat ik meende.' dat de agent Zijn leven tegenover mij hai verbeurd. Ik heb toen mijn revolver leeg geschoten en ben wcggeloopen. Het O. M. eisclite tegen bekl. negen ja ren gevangenisstraf. Dezelfde beklaagde staat vervolgens te recht terzake dat hij ter uitvoering van zijn voornemen om den agent van politie Bevers van het leven te berooven, op kor ten afstand op. dezen agent uit een met kogels geladen vuurwapen schot-en heeft gelost- Do uitvoering va- zija misdadig voornemen mislukte echter tengevolge van de van den' wil van bekL onafhankelijke omstandigheid, dat de agent B. wel ge raakt werd, doch niet doodelijk-getrof- De bekl. en de, verschillende getuigen blijven volharden bij de door hen in de vorige zaak afgelegde -verklaringen. Het O. M. meent, dat men uit de feiten, die thans aan het licht zijn gekomen, weer leert, hoe men komt van kwaad tot erger. Deze bekl. die bekend stond als een berucht inbreker, had op een kwaden dag revolver in zijn bezit en heeft gemeend dit wapen ta moeten richten op een van hen, die geroepen zijn om de orde te hand haven. Eisch wegens poging tot doodslag vijf jaren gevangenisstraf. Bekl. zegt uit zelfverdediging gehandeld te hebben. De agent heeft hem genood zaakt te schieten. De president wijst den bekl. er op, dat hier geen sprake ie van zelfverdediging,- omdat hij (bekl.) zelf zegt, dat hij eerst geschoten heeft, toen de revolver van den agent leeg was en deze dus niet meer kon schieten. Bekl.: De agent heeft twee keer getracht mij te dooden. Ik was daarom gerechtigd den agent neer te schieten. Voort6 betoogt bekl. dat de agenten hier veel te gauw gebruik maken van de re- Sprtjraalje Da oefenwedstrijd Ned. ElftalStormvogels. Voor de IJmuider Stormvogels breekt morgen een historische dag aan. Op het veld van Ajax zullen zij den strijd tegen niemand anders aanbinden, dan tegen het Nederlandsch Elftal, dat Zondag 25 November tegen de elf Zwitsersche uitverkorenen moet spelen. Zooals onze lezers weten, heeft de Nedcrlandsch-Elftal-Commissie er dc aandacht op gevestigd, dat het hier voor de Oranje-truien slechts een proefwed- strijd geldt en dat het niet in dc eerste plaats om dc overwinning gaat. Dat klinkt niet onaardig, maar het Nederlandsch Elftal kan er verzekerd van wezen, dat d-e Stormvogels hun bes te beentje zullen voorzetten. Dezen zul len cr de grootste eer in stellen, om van die tegenpartij te winnen; zij ko men daarom met hun sterkste elftal uit. Ongetwijfeld zullen ze onze catioaalea wel tot een flinke krachtsinspanning weten tc prikkelen, want het moet voor dezen toch verre van prettig wezen, met grootc cijfers te verliezen. Dat wil geen enkel elftal, dus ook ons vertegenwoor digend tcatn niet. Vooral De Boer zal ervaren, dat hij morgenmiddag niet voor niets tusschen. de palen staat, want „Witte Jan" en Sint zullen vele gloeiende kogels oP hem afzendèn. Het elftal van (Stormvogels is als volgt samengesteld Doel: Van der Wint. Achter: Koster (aanvj en Blink- heff Jr. Midden; Bakker, Snoeks en Struys. Voor: Oldenburg, Visser, Sint, Blinkhoff Sr. en Sprokkreeff. Scheidsrechter is de heer J. Mutters dit waarborgt dus een ordelijk verloop. De rest. Dat is niet veel! Van onze Ilaarlemsche eerste-klassers speelt alleen H. F. C. een wedstrijd cn nog wel uit, namelijk tegen S. V. V. in Schiedam. Voor onze blauw-witten cea prachtige gelegenheid, om op den Zon dag ingeslagen weg voort te gaan. Als de H. F. C.'ers het niet gemakkelijk opnemen, kunnen zijde oyerwinaing behalen. Aan den Sehoterwcg wórdt een vrij wel onbelangrijke wedstrijd gespeeld tusschen Haarlem en R. C. -H. Velen zullen zich voor deze vxiendschappelij. ke ontmoeting niet interessecren. Met E. D. O. is c!at eenigszins an ders. Die heeft-vpor de competitie een thuiswedstrijd tegen Q. S. C. uit Wor- merveer. Nu dit de eenige competitie wedstrijd in onze stad is, zal de groote drom ditmaal wel naar het veld aan de Kleverlaan gaan, zoodat E. D. O., die nu al 26 jaar lang met een magere kas sukkelt, thans een mooie gelegenheid heeft, een flinke recette te ontvangen. De toeschouwers zullen zich hun gang naar dit veld niet beklagen, want E. D. O. zal er alles op zetten, om liet publiek op een raooien wedstrijd tc ont halen. De twee punten zullen dan ook wel in onze stad blijven. verstopte zich, uit angst dat hij open zou barsteu van trots, en van liefde voor haar. Het meisje ging oi> liet tentlinnen zitten en vertelde Mc Lean over den ahorn. De Baas was erg verrukt. Hij nam Sproetnous mee. om den boom te gaan onderzoeken. Het meisje in teresseerde zich sterk voor het maken van het kamp en bleef liever bii de mannen. Mot haar scherpe oogeh zag ze precies hoe het werd opgebouwd, maar toen liet linnen van de eettent opgezet werd nnm zij het commando op zich. De mannen sloegen de pen nen voor do touwen in den grond, toen het inoisjo opstond op den wa gen eh tegen Duncan, die het toezlcii» hield, zei; „Ik gelooT dat het boter zal zijn als je hem oen meter vorder weg zet, Duncan. Op deze manier schijnt do hecte middagzon er net in, on de zij- kanten houden den wind tegen". „Dat is waar", zei Duncau, toen hij het goed bekeek. En door do pennen een klein eindje te verzotten kregen ze een koeler* etenstent, waarvoor zo het meisje da gelijks dankbaar waren. Toen ze aan de slaaptent toekwamen, vroegen zo haar om raad. Zo legde uit hoe de nachtwind gewoonlijk was en wees aan hoe de tont het "boste staan kon. Voor iemand precies wist hoe het kwant, stond het ineisjo boven op den wagen, en wees hoe en waar zo de keuken moesten bouwen, en de voor raadschuurZe hield er toezicht op dat de vloer van de slaaptent in de lengte gelogd werd zoodat hij gemak kelijker te vegen zou zijn, en stelde een nieuwe plaatsing van do bedden voor, zooda# de mannen allemaal evenveel van den nachtwind konden profitcoren. Ze ging van den wagen af, klom op de pas opgestelde eteus- tafel en gaf den kok raad over de plaats van zfijn kncliel, tafel en keu kengereedschap. Toen Sproetnous terug kwam van den boom en mee ging helpen aan het Wérk In het kamp, zag hij haar op oen kist zeep zitten, bezig ir.et heb af halen van boontjes. Ze riep hem too dat ze in liet. kamp te eten was ge vraagd cn do invitatie had aangeno men. Toen de boouen in den pot waren gedaan, gaf het meisje den kok den raad 0111 zo den volgenden keer des nachts te weeken, zoodat ze vlugger gaar zouden zfjn, en niet barsten. Zo was er zeker van dat het bij haar thuis precies spo gedaan werd en do kok van do ploeg vond het een prach tig idee. Even later zag Sproet-neus haar aardappelen schillen, cn daar na maakte z"- <lo tafel in orde. Ze veegde licjn schoon met een be zem, in plaats van er een tafellaken op to leggen; zo sloeg de ergste deu ken uit de tinnen borden, en ontvelde bijna haar ringers bij het schuren van het tin- Ze zette do borden op ge in ke afstanden en legde er de lepels en vorken naast. Toen de kok een stuk of zes blikken weggooide, raapte zij zo op. en smolt er den bovenkant af, hoewel ze er bijna blaren van in haar gezicht kreeg en zeker in haar han den. Toen bekleedde ze die primitieve vuzen met stukken dun papier en bond die vast met moerosgras. Ze zette er gentianen, asters en varens in cn zet te ze op da tafel. Aan het eeno uiter ste zette 20 haar roodo bladeren en aan hot andere einde het gras. Twee mannen, die haar gadesloegen sloegen elkaar op hun schouders en zeiden dat ze een eohto dame was, „Lachend nam 20 een grooten papieren zale, en zette die op haar hoofd bij wijze van koks muts. Toen maalde zo do koffie en klopte een paar eieren om er door te doen: „omdat er visite ia zooals ze den kok uitlegde. Ze vroeg hen: of hij het zoo ook niet het lekkerste vond, en hij zei, dat hij het niet wist, want dat hij het nooit geproefd had; Het meisje zei, dat het inct haar precies zoo was; ze mocht niets drinken wat stérker was dan melk. Toen lachten zo samen. Zo vertelde den kok dat zo wel een3 gekampeerd had me', haar vader en dat hij ziin koffi© cp die manier klaar maakte. Toen do a'oom uit den tuit van d« groote koffiekan begon te ko men, stopte ze hem dicht met schoon mcerasgras, om do gour or In to hou den en legde hem uit waarom ze dat deed. De kok vergat- het bezoek van het meisje zijn leven lang niet meor, en de mannen hoopten dat ze gauw nog eens terug zou komen. Ze amuseerde zich kostelijk, toen Mc Lenn verrukt terug kwam van zijn tocht naar den boom. Hoe ver rukt hij wel was, vertelde hij alleen aan liet meisje, wast hij was den laat- stën tijd teleurgesteld door mannen, dio hij vroeger vertrouwd had, en had geleerd voorzichtig te zijn. Hij' wilde dieüzclfden middag nog een pad naar den boom vriji laten maken en er ei ken nacht twee wakers bij zetten, want het was een zeldzaam mooie boom. „Ik kom kijken als hij goveld wordt", riep het meisje. „Ik voel een soort van moederlijke belangstelling voor dien boom". Mc Lean vond het vermakelijk. Ilij vertrouwde volkomen op de eerlijk heid van Sproetnous en van het meis je maar hun verhalen over het vin den van den boom liepen hemelsbreed uit elkaar. „Vertol me eens", zcl de Baas la chend. „Ik heb liet recht dat te weten dunkt me. W'io heeft eigenlijk dien boom gevonden?" „Sproetacus", antwoordde zé da delijk met nadruk. „Maar hij zegt beslist dat jij het was. Ik begrijp het niet". Het gezicht van het jmeisje stond heel ernstig. Ze keek om zich heen en toen ze geen kom of handdoek zag, stak ze haar handen uit en liet er de kok water overheen gooien. Toen droogde zo ze aan den rok van haat- jurk en klom op den wagen. „Ik zal u precies vertellen, v.cord voor woord, hoe het gebeurd is", zei ze, „en dan moet u beslissen en Sproetnous en ik zullen er ons bij neer leggen". Toen ze klaar was-met vertellen, zei ze lachend: „2eg ons nu, o hoog geleerde rechter, wie van ons dien boom gevonden heeft!" „Ik weet het heusch niet", riep Mc Lean uit. „Maar ik heb een sterk ver moeden, wie er heb blauwe lint aan vastgemaakt heeft". De Baas glimlochto veelbeteekenemi tegen Sproetnous, die juist terug ge komen was, want ze hadden een plan netje gemaakt om genoeg fineer van dien mooien boom te laten reservee ren voor een toilettafel voor het meis je, als belooning voor haar aandeel in de ontdekking. „En wat wil jij voor jouw aandeel hebben?' vroeg Mc Lean aan Sproet- neus. „Als het u niet schelen kan, wil ik mijn aandeel graag hebben in muziek lessen o neem me niet kwalijk stemvorming bedoel ik', grinnikte Sproetneus. Mc Loan lachte. Het meisje vroeg Mc Lean om aan liet hoofd van de t3fel te gaan zitten en zelf nam ze onderaan plaats, met Sproetneus aan haar rechterhand, aan do zijkanten zaten de mannen van de ploeg, zoo gewasschen ge borsteld tot ze zich zelf niet meor ken den. Dat maakte do stemming ccn beetje gedrukt. En do mannen waren ook bang van do bloemen, do ge schuierde borden, en dc goede manie ren van liet meisje. Bij eten komt het gebrek aan beschaving en opvoeding het meeste uit. 'Ze hadden zelf niet ge merkt dat ze met hun mes alen, hoor baar kauwden, over de tafel been la gen en bij iederen hap liun hoofdnaar hun bord toe brachten, voor dat het meisjo keurig rechtop bij hen aan ta fel zat en er hen aan herinnerde dat ze zelf ook een rug hadden. Onwille keurig gingen alle mannen aan tafel rechtop zitten. (Wordt vervolgd.)

Haarlem's Dagblad | 1923 | | pagina 10