Heemsteedsche Brieven 41e Jaargang No. 12403 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen Donderdag 22 November 1923 HAARLEM S DAGBLAD ABONNEMENTEN per 3 maanden: Voor Haarlem en de dorpen in den omtrek waar een Agent gevestigd is (kom der gemeente) f 3.57'A. Franco per post door Nederland f 3.877t» Afzonderlijke nummers f 0.15. Geïllustreerd Zondagsblad, voor Haarlem en omstreken f 0.57l/>; franco per post f 0.65. ADVERTENTIEN: Van 1 tot 5 regels f 1.75; iedere regel meer 35 cents. Reclames 60 cents per regel. Bij abonnement aanzienlijk rabat. Twaalfstuivers-advertentiün van Vraag en Aanbod van 1 tot 4 regels 60 Cents per plaatsing, elke regel meer 15 Cents h contant; buiten het Arrondissement dubbelen prijs. Directie, Redactie en AdministratieGr. Houtstraat 93, Post-Giro 36810 Telefoonnummers: Directie 3082, Redactie 600 en Administratie 724 UITGAVE DER N.V. LOURENS COSTER Directeuren: J.C. PEEREBOOM en P. W. PEEREBOOM Hoofdredacteur: J.C. PEEREBOOM Bijkantoor voor Santpoort, Velsen, Velseroord, Wijkeroog, IJmuiden, Beverwijk, enz., enz. Driehulzerkerkweg 2, Voisen, Telefoon 3521 DIT NUMMER BESTAAT UIT ACHT BLADZIJDEN. EERSTE BLAD Heden. DONDERDAG 22 NOVEMBER. Schouwburg JansWee. Polikuschka. Russische kunstfilm. 8 uur. Gemeentelijik© Concertzaal: Cai- pet-Kwartefc, 8 uur. Gebouw Ned. Protestantenbond. Jacobstra-at. Dr. A. H.'de Hartog. „Waanzin of Godsdienst", 8 uur. Museum van Kunstnijverheid. Pa viljoenslaan. Tentoonstelling van de ontwikkeling der boekdrukkunst. 10—4 uur. Bioscoopvoorstellingen. VRIJDAG 23 NOVEMBER. Stadsschouwburg: Het Sohouwtoo- neo), .Jubileumvoorstelling Ko van Dijk, Drie wijze gekken, 8 uur. Remönstrantenliuis Wilhclmina.- straat 22: Vereeniging van Spiritis ten „Harmonia", Psychometrische seance. Mevr. Schiferli, 8 uur. Luxor-Theater, Groote Houtstraat: Bioscoop-voorstelling, 8 uur. Schouwburg De Kroon, Gr. Markt: Bioscoop-voorstelling, 8 uur. Cinema Palace, Groote Houtstraat: Bioscoop-voorstelling, S uur. Scala-Theater, KI. Houtstraat 77: Bioscoop-voorstelling, S uur. Atlanta-Bioscoop, Zijlstraat: Bioscoop voorstelling 8 uur. Museum van Kunstnijverheid, Pa- viljoenslaau. Tentoonstelling van de ontwikkeling der boekdrukkunst 10—4 Er gebeurt niet veel in onze goede gemeente. Dit wil zeggen niet veel, dat de aandacht trekt van andere dan Heemsteedsche menschep. Geen groote branden, geen geheimzinnige moor den, geen schend aaltjes die wij elkaar op het aohterbalcon van de tram zou den kunnen vertellen„helb je 't ge hoord? Piet Dinges heeft- zijn vrouw, een juffrouw Chose van haar zelf, zoo geslagen, dat ze m 't holle van den nacht naar haar moeder is geloopen." ,,Zoo, zoo, ja ik lveb al meer ge hoord: die Dinges is de ware niet. Met, zijn zaken moet het ook heel slecht gaau."- Zulke saken, zei ik, komen in ons vreedzaam Heemstede zoo niet vooi. iWii houden meer van gemoedelijke vriendelijkheid, afgewisseld, door vriendelijke gemoedelijkheid. En daarom wordt, morgen, Vrijdag 23 November, het feest gevierd van Notaris Boerlage. Vijf- en-twfntig jaar geleden kwam Mr. C. J. Boer lage van Uit hoorn, waar hij notaris was. naar Heem stede. Vijf-en- twintig jaar lang heeft hij t dus ons Heem stedenaren ver kocht en geleverd, dat wil zeggen, de diverse p.erceelen, buitenplaatsen, villa's, heeren- en andere huizen, bouwterreinen, wei-, bouw-, hooi-, bollen- en andere landen, die wij aan zijn goede zorgen toevertrouwden. Hij heeft onze hypotheken solide geves tigd, ze als het kon en mocht, weer laten royeeren, onze vennootschappen per deugdelijke acte bezegeld en, als 't niet meeviel, weer ontbonden, onze testamenten opgemaakt bij leven en sterven, kortom al onze offic-ieele geldelijke zaken behandeld en dat ge daan met 'bekwaamheid en erast. On yx: belaugeu behartigde hij 25 jaar alsof het de zijne waren (en dat wa ren ze soms ook) en met de goede trouw, die het sieraad is van den Ne- derlandschen notaris. Heb ik niet zeli' bijgewoond, dat hij op veilingen met een gezicht en op een toon vol verba zing aan de aanwezigen de vraag stel de, of zij nu werkelijk van meening waren, dat het gebodene niet meer geld waard wa.s, ook wanneer er flinke sommen voor werden geboden? Als notaris heeft hij Heemstede in deze kwarteeuw voortreffelijk ge diend. Als mensch wordt "hij door iedereen gerespecteerd om zijn vrien- deiliikheid en de bereidwilligheid, waarmee hij goede dingen helpt steu nen. Aan het openbare leven neemt hii geen deel en bespaart zich daar mee. gelijk iedereen die dat wel doet kan getuigen, vele ergernissen. Is het dó,drom dat hij zonder zichtbare kwalen of gebreken dezen hoogen ouderdom bereikte 1 Want notaris Boerlage, hij zal het Hendrik wei niet kwali jk nemen, dat die het verklapt, is daar hii den llden Januari 1851 ge boren werd, op enkele weken na 73 jaar oud. Het zii hem dan toegewenscht, nog een aantal jaren, naar zijn keuzo, onze zaken te behartigen op de manier, zoo- ari hii tot dusverre deed. Zooeven sprak ik van de tram. Die is in ons dorp ©en belangrijk element, als trait d'union of wel verbindings- teekon met de stad, vandaar met de rest van Nederland, derhalve ook met Europa en met het overschot van de wereld. Al$ een Heemsteder dus op reis gaat naar Australië en niet van plan is, zich al dadeliik bij het begin to ergeren aan het belachelijk hooge tarief van een Haarlemsche taxi, dan vangt hii de reis met de electrische tram aan. Het is er ons dus niet alleen om te doen, naar Haarlem of Schoten to komen, ook voor onze wereldreizen is de Nbordzuidihollandsclie onmis baar. De tram van haar kant geeft blij ken, dat te waardeeion. Zij brengt nu en dan wat urivissoling in de pre ciese eentonigheid van ons bestaan, door niet te verschijnen op het iogen blik, dat wij haar op gezag van hanr eigen dienstregeling mngo.i verwach ten. Evenals de kippen heeft de tram een afkoer van harden wind. De beu- gel kan daar niet goed tegen. Dok kan de wagen het niet te hest vinden met barden regen. Het onderstel -noot een alschuw hebben van plassen. Verder is er een zwak punt in de organisatie, ik zou haast zeggen ecu Aciiilieshiei in het electrischo lichaam, namelijk het seinlicht aan de"n Schoterweg. Als dat defect is, komen de traius wan neer z e kunnen en niet- als ze moeten. Aan een technische verklaring waag ik mij niet, maai he'; :>.'t m.ct on loochenbaar zijn. Nu mag ik niet ontkennen, dat er over deze en andere onzekerheden in den dienst (gladheid ooor blader val, wagen met gebroken as op do baan en zoo meer) veel gemopperd wordt. Hendrik is zoo niet. Die zoekt liever naar het goede in de wereld en vraagt dus, wat nu eigenlijk het verschrik kelijke is? Bijvoorbeeld de wagen die te drie uur van 't Stationsplein ver trekken moet, gaat daar eerst tien mi nuten over drieën vandaan. Voor do menschei. die da-mop moeten staan wachten, heen en terug, is dat onple zierig, maar tien minuten later heeft niemand daar meer hinder van. Dan vertrekken we te 4 uur met den wa gen van 3.50, te ,4.10 met dien van 4 uur en zoo voorts. Dit kan ons even onverschillig laten als de vraag, of de hoofdconducteur van onzen snel trein het nummer 19 of 20 op zün jas draagt. Waarom dan geprutteld? waarom ook gemopperd als een dienst op druk ke uren bestaat uit een motorwagen zonder volgrijtuig? Laat ons toch niet vergeten, dat het winter is. Warmen wij elkander niet, als op het achter- balcou zestien inplaats van twaalf menschen staan en de passagiers in den wagen zich niet kunnen verroe ren, omdat de heele gang volgepropt is en een paar zuigelingen zelfs in de netten zijn weggewerkt? Waarvoor toch altijd dat- klagen! De directie doet immers het mogelij ke. Krijgen we niet mettertijd wagens van vijftien meter lang; waarin weer meer menschen geborgen kunnen wor den! Nu zullen de pruttelaars van na ture zeggen: „als je in een motorwa gen staat opgepropt, helpt het niet veel of er groote volgvvagens in de remise staan", maar het is een bekend spreek Woord dat één trampassagier meer kan pruttelen, dan ze® tramdirec teuren uit den weg kunnen ruimen. Bovendien, kun je met een andere, tramlijn gaan? Neen immers. Nu dan. De zaak is, dat wij hoe langer ho9 meer verwend raken. Er zijn menschen, die op heel an- dero manier moeten reizen. Bijvoorbeeld de man, bijgena.amd de kreeft, die achteruit loopendo om de wereld reist, de man bijgenaamd Diogenes, die een ton voor zich uit duwende "dezelfde wandeling is be gonnen, de man bijgenaamd. neen, daarvoor heb ik nog geen bijnaam gevonden. Misse uien kan een van mijn dorpsgenooten mij daaraan helpen. Ik bedoel den duikelaar. Hij kwam dezer dagen door ons dorp, omdat het op den weg naar Marseil le ligt. Want daar moet hij naar toe. Nu is dit op zichzelf niet verwonder lijk. Duizenden zijn in den loop der jaren naar Marseille gewandeld. Maar deze vriend duikelt er heen. Hij duikelt over zijn hoofd drie viermaal, hoogstens zevenmaal ach ter elkaar, blijft daarna op zijn hur ken rusten en gaat- opnieuw aan 't duikelen, in de richting van Mar seille. Zondag is hij in Hillegom ge zien. Hij heeft iemand hij zich, die als eontróleur optreedt en briefkaarten van het geval verkoopt. Moge ook hij het tot Marseille brengen. Deze wensch is noodig, daar hij in Heem stede al genoodzaakt was ergens aan te hellen, om spelden te vragen tot herstelling van zijn broek, die ge scheurd was. Rekenmeesters hebben becijferd, dat zijn vriend en patroon de duike laar nooit oud genoeg kan worden om anderhalf milliard maal te kun nen duikelen. Toch geeft de onder nemer zelf dat getal op. Ik ga daar niet verder op in. Ik stel u_ voor, ons ook niet te verdiepen in de vraag, of na dot vele duikelen 's-mans hersens niet in zijn voeten terecht zullen komen en zijn tccnen niet uit zijn hoofd zullen steken. Dit weet ik wel, dat Marseille in Frankrijk dezelfde reputatie beeft als Kampen in No.ierlaiul, nam lijk dat het genoemd wordt bij allerlei gekke streken. Laat ons den duikelaar het dus niet kwalijk nemen, wanneer hij op een goeden morgen tot zijn vriend den controleur zegt: ,,ik geef de brui van het duikelen, doe iii wat ja niet laten kunt." Sommige menschen noemen a.l deze aardigheden fatsoenlijke bedelarij. Het lijkt me zwaarder, dan bakken, timmeren, smeden of schrijven in do krant. Maar er zijn er ook die het zich ge makkelijker maken.Er is een reizende koopman opgestaan, zoo een met een stukje schuurpapier in een enveloppe, die zijn clientele afrijdt per fiets. Waarom zou hij niet profiteeren van de 'moderne gemakken? Wacht maar, als de onderneming marcheert, koopt hii over drie maanden een tweede hands Fordje en over nog zes maanden huurt hij er een chauffeur bij en stuurt hem aan de deuren, om de hem schuloiigde gave te ontvangen. Altijd met dat ét:no stukje schuur papier in die óéne enveloppe. Om te voldoen "aan lastige politie-verorde- ningen. S. Er Zijn menschen, die vragen rem de gele trams blauw geschil derd worden. Naar ik hoor is het soortelijk gewicht va'n blauwe lager dan dat van gele verf. Blauwe trai rijden dus sneller. Stadsnieuws Arbeidsiherapie Een inleiding tot de tentoon- toonstelling welke gehou den wordt in de Tijding zaal van Haarlem's Dag blad op heden en volgende dagen en welke omvat voorwerpen vervaardigd door patiënten van het St. Eiisabethgasthuis 'tot be vordering van hun..... ei gen genezing. Mijn beste Vader, die destijds ik spreek nu van het jaar 1881, dus van een tijd, toen de aarde draaide nog zonder Haarlem's Dagblad het pre dikambt in een behoudende gemeente bekleedde, heeft in het genoemde jaar een ernstig en langdurig lijden gehad Toen hij, hersteld zijnde, voor het eerst weder voor de gemeente optrad, weer „op stoel" stond, was dat voor hem zelf en voor mijn lieve moeder en voor ons kinderen een oogenblik van gewicht. Men kon het hem goed aanzien, dat hij ziek was geweest en de gemeente was het er roerend over eens, dat de dominee een jasje had uit getrokken. Hij heeft toen gepreekt over een tekst, dien ik vergeten ben. Maar niet vergeten heb ik de vraag, die hij naar aanleiding van zijn tekst stelde en trachtte te beantwoorden, imelijk dezewat leert het ziekbed den Christen? De bijzonderheden weet ik niet meer, maar wanneer ik gedenk aan den man, die slechts voor zijn ar beid en zijn gezin leefde en in wiens vocabularium het woord „vacantie" niet voorkwam, dan schijnt het mij alijk anders te kunnen, of hij heeft ook aan de gedwongen werkloosheid op het ziekbed gedacht-, In vagen vorm mag hij daarbij ook eenige voorstelling gehad hebben van wat we tegenwoor dig „arbeidstherapie" noemen. Onder het- woord therapie" wordt tegenwoordig verstaan geneeskundige behandeling in den engen zin van het woord. Oorsjironkelijk heeft dat Griekscbe woord een veel ruimere strekking in den' zin van „dienen". En onder dat ruimere begrip valt nu, wat we dan arbeidstherapie noemen. Het is niet een direct geneeskundige handeling, waarom het gaat, maar het is toch iets, dat den patiënt voor zijn ziekte in hooge mate ..dienstig'' kan zijn. Zij tracht te voorkomen alle. na- deelen der ledigheid immers van zeker bekend iemand bét oorkussen de gedwongen ledigheid van het vaak zoo lange en voor den lijder altijd te lange ziekbed. Voortdurend met zich zelf en zijn kwaal bezig ont schiet hem meer en meer de opgewekt heid, die in staat is het lichaam meer weerstand te geven en zoodoende bet genezingsproces te bevorderen. Hij kan zich gemakkelijker in de harde noodzakelijkheid^ van een langdurig bedverblijf schikken. En die opge wektheid werkt op al_ zijn zaalgenoo- ten, waardoor verpleging en behande ling minder vermoeiend worden, Uit den aard der zaak heeft de arbeidsthe rapie in do eerste plaats het oog op de jongeren, zonder daarom de oude ren buiten beschouwing te laten Door de aanwakkering van den arbeidslust neemt menigeen uit het ziekenhuis dien lust mee naar huis, dien lust cn de noodige vaardigheid, die hem ook in gezonde dagen te stade kan komen, die zijn huis meer tot een tehuis kan' maken en die hem kan afhouden van plaatsen, wier bezoek met voordeel ge mist kan worden. Ervarenen spreken er van, dat hierdoor sluimerende ta lenten aan zich zelf zijn geopenbaard geworden. "VVie zich in deze zaak een oordeel wil vormen brenge een bezoek aan de Tijdingzaal van Haarlem's Dag bad. Het is alles werk van lichamelijk zieken, die door de uitvoering da'ttl van hun herstel met meer geuuld én met meer vreugde hebben kunnen af wachten. In de algemeene ziekenhui zen is deze arbeidstherapie van be trekkelijk recepten datum. ïn (ie bij zondere inrichtingen heeft zij geen ge ringere beleekeni.s. Wie het Neder- landsch Ti|dsclirift voor Geneeskunde tot zijn wekelijks'ha str.jze Iicc-ff, weet, drt men bijv. in de sanatoria voor lijders aan tuberculose in de zelfde richting werkzaam is. En in de inrichtingen voor geestesziekten heeft van ouas her de „werkverschaffing" een van de meest belangrijke fac toren voor de behandeling gegolden. Wat het Provinciaal Ziekenhuis bij Santpoort betreft, kan men reeds in het Verslag over 1852 lezen: ,,De ar beid had op allen, die daaraan op aan wijzing der medici deelnamen, een be paald gunstigen invloed". In dit op zicht zijn aldaar in de laatste jaren zeer belangrijke resultaten bereikt, Een tentoonstelling, gehouden bij ge legenheid van een vergadering van de Nederlandsche Vereeniging voor Psy chiatrie en Neurologie aldaar, heeft in dit opzicht luide getuigd. Een der gelijk getuigenis zal de tentoonstel ling in de Tijdingzaal van Haarlem's Dagblad afleggen van wat in het St. Elisabeths Gasthuis -bereikt is, Het bovenstaande moge beschouwd worden als een vriendelijke uitnoedi- gingtot een bezoek aan de Tijdingzaal waarin dingen te zien zijn. wier be staan maar aa:i weinigen bekend was en die toch dc belangstelling van velen verdienen. Dat bezoek zij dan tevens een dankbare hulde aan de krachten, die dit tot stand brachten. Aan de stuwende kracht, die het denkbeeld ouvatte en daarvoor ijverde, en aan de uitvoerende krachten, die dat denk beeld gemaakt hebben tot een blijde G. G'. VAN WALSEM. Een belangrijke vergade ring van den Vrijzinnig Oemaeratisehen Bond. Een belasting op de oublieke vermakelijkheden Het gemeente-personeel en de gemeente financiën. Men schrijft ons De afcieeling Haarlem vergaderde in „ölympia", ouder voorzitterschap, van den heer J. Over. daar de lieer Boes door ongesteldheid was verhin derd. Mededeel! ng werd gedaan dat zich 16 nieuwe leden hadden aangemeld, terwijl' een V.-D.-Jongeren-organisa tie werd opgericht met 34 leden. Uitvoerig werd gediscussieerd over de wijze van belastingheffing bij voor stellingen en uitvoeringen van dilel- tanteu-vereenigingen. Medegedeeld werd, dat een nieuwe verordening op deze belastingheffing in bewerking is en dat deze spoedig in den Raad in behandeling zal kernen. Met alge meen© stemmen werd besloten, het be stuur opdracht te verleenen, om in bepaalale omstandighden aan de actie van de liefhebberij-zang- en tooneel- vereenigingen adhaesie te betuigen. Bij de bespreking van den beschrij vingsbrief voor de algemeene vergade ring op 22 Dec. te Amsterdam t-e hou den .ontspon zicli een langdurig de bat over liet voorstel van het hoofd bestuur, waarin het door de algemeene vergadering wenscht te doen beslui ten. dat dc vertegenwoordigers van dc ambtenaren in het Georganiseerd Overleg zich bii voorbaat bereid zu'.- leu verklaren den Staat van zijn ver bintenis te ontheffen. Dat behoort jui6t tot het georganiseerd overleg en als er termen voor zijn, zal natuur lijk besloten worden, wat goed en noodig is. Zich vooruit te binden lieeft, geen zin. Ook andere punten werden besproken. Tot afgevaardigden werden benoemd de heeren Boes, Houtaohj.lt en Over en tot plaatsverv. afgevaardigden de heeren Slingenberg en Bitter. Vervolgens had een gedachtewisse ling plaats over de door B. en W. voorgestelde verandering inzake de arbeidsvoorwaarden ,voor Let ge- meente-persiueel De heer Goedhart maakte zich tot tolk van'het standpunt der gemeente ambtenaren. Het gaat hier om de in trekking van den vacantietoeslag en de verlenging van de 45-urige werk week in een van 48-uren. Met tal van voorbeelden toonde spr. aan. dat Haarlem'? begroeiing or niet slecht voor staat, terwijl Haar lem, Wat zijn Iconen betreft pus iu de 50ste p'aats komt. De verlenging van de werkweek van 45 op 4? uren is een indirecte loonsverlaging daar het uur loon daalt en waar eenmaal een be gin is. vreest spr. voor de gevolgen. De vacantietoeslag eischt 60.000 gld., terwijl de zeer groote reserves der gem eentebedrijven gemakkelijk dieöO.OOO gld. zouden kunnen missen. De moth. 'ing van B. en W., dat de finan ciën der gemeente het niet toelaten. erwerpt spr. Had men gezegd do tijden ziin veranderd, de publieke opinie voelt de noodzakelijkheid vin: deze gratificatiën niet. dan hadden de ambtenaren nog kunnen zeggen: In bonne heure. Spr. is van oordeei. dal de salarissen nooit een sluitpost op de begrooting mogen ziin, en deze toe slag is feitelijk een deel van de toch al niet ruime salarissen in deze gemeen te. Dc heer Mr. Slingenberg weerlegde uitvoerig de rede van den beer Goedhart en toonde op zeer duide lijke wijze aan, dat de financieel© toestand der gemeente niet 7.00 roos kleurig 's. als sommigen dat willen doen voorkomen. Spr. noemde o.a. de Rijksuitkeering aan de gemeenten en de bijdrage voor het M. O. lang geen zekere posten van inkomsten op de begroot,ing en dan wordt het bedrag, dat door directe evenredige belasting moet worden gevonden zeker 900.0OU gulden. Tot in details werden ver schillende posten behandeld cn de overtuiging won dan ook veld. dat er iets moet gebeuren. Spr. verklaarde zich ook er tegen, dat de salarissen een sluitpost mogen zijn, doch een '.oeslag is geen eigenlijk salaris cn de verlenging der werkweek brengt géén loonsverlaging mee. daar nie mand één cent minder zal ontvangen. Een druk debat volgde op deze be- beschouwingen en het waa te ongeveer half twaalf, dat de voorzitter de drukbezochte vergadering sloot, mot 1 woord van dank aan de sprekers voor de getoonde groote belangstel ling. EEN BUITENCEWONE RAADS VERGADERING? V/ii vernemen, dat de raadsfractie der S. D. A. P. overleg zal plegen be seffende het aanvragen van een bui tengewone raadsvergadering Ier be handeling van haar voorstel inzaUo weiVvoorziening en werkverruiming oor do werkloozen. VISITATIE VAN GOEDEREN. De inspecteur der Directe Belas;ingen. Invoerrechten en Aecijr.scn !c 2e afd.hoeft op verzoek van den handel de uren waarop des Zaterdagsmorgens hui lenlandsche goederen ter visitatie kunnen worden aangeboden aan de douaneloods Westergrncht alhier veranderd. Deze uren worden inplaats van 0-10 bepaald op ■óóriniddag van 10 1/211 1 2 uur. Op andere werkdagen blijven deze onge wijzigd; dus van v.m. 910, m.m. 24 uur. DE ONTHULLING VAN DE NAGTZAAM- BANK, J de onthulling li de Nagtzaambank Zaterdag; 1 Deceni- •r 1923 des namiddags 3 uur plaats heb ben. B. en \V. van Haarlem zijn uitgenoo» digd, daarbij tegenwoordig te zijn. Vergunning is gevraagd om van hei _ebouw ,,De Centrale" af een optocht te mogen houden met muziek en ontplooide banieren, terwijl tevens vergunning ge langd is tot het houden van een of meer •devoeringen bij de onthulling op het Tevlerplein. Te ongeveer 20 minuten voor 3 uur zal de. stoet van het gebouw vertrekken. „De Stem des Volks" en „Excelsior" zijn nitgenoodigd hun medewerking te ■erleo'nen. GEEN PETROLEUMOPSLAG- PLAATS AAN DEN SPAARNDAM- SGHEWEG Bij Kon. Besluit is opgegrond ver klaard het beroep van Th. ïktseh Wa- terbury als directeur voor Holland van de Continental Petroleum Com pany te Rotterdam tegen het besluit van B. en W. van Haarlem, waarbij vergunning is geweigerd tot oprichting van een inrichting voor opslag en ver werking van petroleum, benzine en smeerolie op een terrein aan den Spaarndamscneweg. JUBILEUM. 28 November a.s. hoopt de heer G. J. Jansen, Soutman- straat No. 33, den dag te herdenken, waarop hij voor 25 jaar bij de Neder- landscne Spoorwegen (Centrale Werk plaats) als metaaldraaier in dienst trad. PERSONALIA. Den isten December herdenkt dc heer U. W. Dijkstra den dag dat hij ia*A jaar als keurmeester bij den ge meentelijken keuringsdienst van waren werkzaam is. 'Uit üe Omstreken BLOBMENDAAU. Eon gevaarlijko hond. Beeds meer malen kwamen er klachten bij de politic over een hoind van don lieer II. wonende aan den Z. Stationsweg alhier. Deze week gebeurde dit. zelfs tweemaal. Mejuffrouw tle.Y. werd in haat arm gcbeien, en Mej. 11. in een been. Behalve, de verscheurde Weeding heb ben beide dames zich onder medische be handeling moeten stellen. Van beide gevallen is aangifte bij de politie gedaan- Genoemde heer H. icods het vorig jaar door B. en W. gew «chuwd. onl WVj deze lid i: O VER V EEK. Ouderavond. Gisteravond werd ec Ouderavond gehouden ic de O. L. schot alhier. De vergadering was, vergeleken bij vorige bijeenkomsten, goed bezocht. Na «en kort openingswoord van den vcoiziiter, den heer A. Aflitsen, werd een verkiezing gehouden voor een paar aftre dende commissie-leden. Do heer Aarlsen heet':, omdat hij geen kinderen meer op deze school heeft, als commissielid inoeton bedanken. Een paar andere leden wensch- ten zich eerst niet herkiesbaar tc stellen. Na ociiige stemmingen werden gekozen do heeren J. O. Lodeweegs, J. Veen, C. van Ooyen (aftr.) en C. v. .Meetoren (aftr.) De heer Hoekstra richtte daarna eeniga hartelijke afscheidswoorden aten do schei dende oommissieledon, de heeren Anrtsen on M. Drost en sprak met waaiüecxtng over hetgeen beiden in 't belang v.iu de ouderavonden en de school hadden ver richt. Daarna hield do schoolarts. Dr. P. K. Th. 'Lens een bespreking over verschil» lende schoolziekten en hun besmetting. Spreker hehandeldc achtereenvolg ons bijziendheid, seheeve rug en ruggegraats- verkromming, die beide door do school in de hand gewerkt worden; vervolgens eenige huidziekten, als de*z,g. „krenten- Innrd", het hoofdzeer of favus en 'er» slotte de adenoïde vegetatie of de woeke ring in de meuskeclholte, de z.g.n. derde amandel. V.-.n dcce verschillende kwalen werden oorzaken, gevolgen en middelen van bestrijding besproken. Me: tcekenin- Sen op hord werd een en ander verdui delijkt. Applaus van de ouders en een harte lijk'woord van dank van uon voorzitter waren 't loon voor sprekers leerzame en nuttige causerie. Ten slotte werd hel voor stel van T bestuur, inzake het verzoeken aau den raad .tot instelling van school- grenzen, besproken. Na het voor en tegen (dit laatste was er weinig of niet) gehoord te hebben, werd besloten, dat het bestuur zich met een desbetreffend verzoek ;ieh tol den Ra.d al wer.den. De rondvraag leverde geen bijzonders op SANTPOORT Populair Concert. Men lic-c-tt het in ons blad kunnen lezen Na haar twee uitvoeringen voor kunstlievende leden en donateurs, wil de het bestuur van ons syraphonic-or- kest „C'aeeilia" eens onderzoeken in rre er bolangstelling bestoud een zoog. populair concert. Dit onderzoek heeft, echter een weinig be ëdigend verloop gc-had: Dc groota zaal van „Zomevhisr" was maar zeer, „.atijj bezet. Waaraan deze gerin ge opkomst toe te schrijven Vi ij voor ons geloovcn, dat deze haar hoofdoor zaak" vindt in het feit. dut eon dorp als het onze te klein is cn daardoor to wei nig muziekliefhebbers telt, om eerst de kunstlievende leden cn dona.- tweemaal hetzelfde programma uit to voeren en daarna nog bij een populair concert een goed bezette zaal kunnen .verwachten. Eerst genoem den zijn de ware muziekliefhebbers en dniiblijven ir nog een nant;i! over. die dat ook zijn, manr wien het donateur- of kunstlievend lidmaatschap wat to kostbaar is. Deze Inatste» bezoeken dan een populair concert, maar ,,Zo- merlust" is te groot, dan dat hun aan tal de zaal een ecnigszins gevuld aan zien kan geven. Toch hadden wij liet aantal bzoekers nog grooter gedacht. De kunstavond van Mevr. Koolhoven—Eyre Ashe, Mej. Rp Lcvie en den hoer H. v. Nel- sen, benevens het concert- van „Soli Deo Gloria" resp. op Maandag en Zondag j.l. zullen hieraan eveneens niet vreemd zijn geweest. Aanmoedigend is deze proefneming voor ons svmphonie-orkcst dus niet ge weest en of het een dergelijke proef nog eens zal herhalen, is voor ons een groote vraag. Zoo niet-, dan zal het voor hen, die in den vervolge van Caecilia's prestaties willen genieten zaak zijn kunstlievend lid of donateur te worden. Invloed op de uitvoering van het programma heeft dc geringe opkomst niet gehad. Met een toewijding, een geheel gevulde zaal waardig, werden ae 34 nummers van het programma uit gevoerd. Zooals te begrijpen, was het programma in den stijl van ren popu lair concert gehouden. De afwezigen hebben als zoo dik wijls ongelijk gehad. Zij die „acte de presence'' hadden gegeven hebben genoten van een hoogstaande muzikale vertolking. HALFWEG. Campagne. De bicicn-campagnc op de suikerfabriek alhier beeft een zeer vlot verloopmen verwacht, dat zc nog vóór half December beëindigd zal zijn. Dit is cenigc weken vroeger dan men aanvankelijk dacht, hctgca voor vele werklieden een tegenvaller bctcekcnt. Doordat dc fabriek zelf ,-ccr voorspoe dig werkt cn dc bictcn-opbrcugst gerin ger is dan verwacht werd. is een cam pagne van korten duur evenwel waarschijnlijk. HAABLEMMBRME ER. Ovorredon. Twee onder den invloed van ©lorken drank verkccre ndc mannen raakten Dinsdagavond op d n Hoofdweg alhier slaags me: elkaar, tik he: gevolg. dat ecu bun lier door ecu passerenden wagen werd overreden. Met een ernstig gekneusd béen word do ma opgenomen eskundigc behandeling ge- bekneld, dat hij ernstl geneeskundige hulp roepen. ebuit en de brug werd gekneusd en :est worde» inge-

Haarlem's Dagblad | 1923 | | pagina 1