HAARLEM'S DAGBLAD Buiteniandsch Overzicht PARK HOTEL VRIJDAG 23 NOVEMBER 1923 VIERDE BLAD HET COMPROMIS VAN DEN RAAD VAN GEZANTEN IS SLECHTS EEN TJJSELIJKE BIJLECCINC DER CESCHILLEN TUSSCHEN EN CE LAND EN FRANKRIJK. DE MILITAIRE CONTRÖLE OP DUITSCHLAND. STRESEMANN HEEFT IN DEN RIJKSDAG ZIJN REDE GEHOUDEN. ZAL HET DUITSCHE MINISTERIE ZICH KUNNEN HANDHAVEN? Men steekt het te Parijs niet on der stoelen en banken dat net aoooord, notwolk tus- schen de gezanten Is bereikt, In hooge mate precair en tij delijk en dat het bovendien verier ogen if ten gevolge van zeer belangrijke Fransche concessies. Nog op bet laatst ia toegegeven aan den £ngel-_ schen eiscli, dat or geen datum voor' de hervatting van de controle in de nota zou worden genoemd en da.t ei gesproken wordt van „sans dalai", dat schijnbaar dreigender, maar fei telijk veel vager is. Poincaré heeft, na een zelfs voor hem ongewoon krasse taal te hebben gffbrüikt bij zijn laatste openbare redevoeringen, nu vrijwel geheel toegegeven. Het was te verwachten, dat hij daarover zou worden hard gevallen, maar ger dan de kritiek zal hem toch ■waarschijnlijk de lof van de radicale „Ere Nouvelle" troffen, die tevreden uitroept: „Bravo! Deze tekst had door Briaud ge teekend kunnen zijn. Wij houden er in het algemeen met van met den vuist op de tafel der onderhandelingen te slaan, vóór bet begin er van, maar wij begroeten nu toch met voldoening 'heb resultaat van den Gezantenbaad". En als het blad dan verder betoogt, dat men de militaire controio nu maar dadelijk verder den Volkenbond m handen geven moet, lijk*, zijn beschouwing wol geschikt om Poincaré uit zijn vel te doen springen. Do meestq .ander© persorganen troosten zich maar een beetje, doch erkennen ten volle, dat de moeilijk heden door Pain oaré's concessies slechts verschoven zijn en dat ze te- rugkeeren zullen, 'zoodra Duitse h- lnnd weigert bet. voargesebrevene uit te voeren. Zij hopen dat het vooreerst wel weer gaan zal. Terwijl zij bekeu ren dat de formule inzake de militaire controle zoo elastisch ia gemaakt en dait deze controle is beperkt tot voor- nik aan te kondigen operaties, oordee- len zo niettemin dat de officieren van Noliets commissie, die het tot dusver steeds gemakkelijk eens geworden zijn, ook verder beter zulle u kunnen samen werken dan de ambassadeurs. Do hou ding van' Duitschland zal nu aantoo- nen wie gelijk had, Frankrijk of Enge land. Toc.li schrijft een blad als de Petit Parisian" dat men zich wachten moet om aan de. controle-commissie voort aan een te groote waarde toe te ken nen. De aanmaak van nieuw oorlogs materiaal is oneindig moeilijker na te gaan dan de vernietiging van het oude.. De Fransche regeering hoeft be wijzen dat Duitsch,land kanonnen, mu nitie en vliegmachines laat maken hui ten de grenzen, met name in Bus- land. De commissie is dus volstrekt geen afdoende waarborg voor een vol komen veiligheid, en Frankrijk moet zich zelf blijven beschermen met de bezetting van den linker-Rijnoever. Bovendien heeft Cambon nog eens doen uitkomen, dat Frankrijk voort aan de militaire toebereidselen van Duitsdiland zal blijven volgen, niet alleen uit een oogpunt van de vereenig baarheid met het Verdrag van Ver sailles, maar ook uit dat van eigen veiligheid, en dat geeft de Fransche regeering, naar Pertinax opmerkt, vrij wat uitgebreider rechten dan het verdrag. Buitengewoon fel is weer Tardieu, die schrijft dat Poincaré's laatste zwakheid weer geheel in zijn lijn ligt en dat men thans „nog beneden Can nes" ia aangeland. Het mooiste is, schrijft hij, dat er ineens zulk een drukte gemaakt wordt van die mili taire controle, terwijl Poincaré heel goed wist dat de commissie al van Januari af niet beeft kunnen werken. Maar hij. heeft dit m zijn pers stil la ten houden „pour les commodates d'une gloire truquée", en Tardieu ver volgt: „Er in twee jaar in geslaagd te zijn de reparatie betalingen tot nul te reduce aren, een eind te maken aan de controle der bewapeningen en den Kroonprins naar zijn land terug te brengen dat mag een resultaat hee- ten. Maar dit resultaat nog boyendien bereikt te hebben met een maximum van spanning en wrijving met alb bondgenooten dat is wel de kroon op de paradox Men heeft het aan de regeering komen van Poincaré een ex periment genoemd. Welnu, dat experi ment is nu genomen". Omtrent de ooi-zaken van Poincaré'6 plotselingen overgang van een krach tige taak naar een, toegeven, wordt weinig gezegd. Sommige Fransche kringen schrijven hem toe aan de in terventie van Millerand, die het oogenblik voor een openlijke breuk mot Enge- land slecht gekozen zou achten. Do „Journéo Industrielle' wijst op andere verwikkelingen der in ternationale politiek en spreekt van een streven van Engeland om to ko men tot een Eugelsch-Italiaan6ch- Spaansche alliantie voor de Middel- landsche Zee, waarin het de toon aan geven zou. Hoe meer Frankrijk on handelbaar bleek, hoe meer kans er zou zijn op dergelijke combinaties van Engeland. Daarom lieeft Poincaré goed en voorzichtig gehandeld, deelt het blad. Ten slotte kan gemeld worden, dat de Kamercommissie voor buitenland- sche zaken de aangelegenheid beeft besproken en Poincaré beeft uitgenoo- digd voor baar te verschijnen. Men schijnt te doen te hebben met het ver volg van de campagne door de Se naatscommissie van buitenlandsciie zaken begonnen, welke ik signaleerde Men mag echter verwachten dat Poin- cdré beden, Vrijdag, in de'Kamer uit eigen beweging uitvoerige verklarin gen doen zal. De Ambassadeursconferénbie beeft aan Noliet instructies gezonden, waar bij de bevoegdheid der Intorgeall. Controlecommissie /olkomen wordt gehandhaafd, terwijl zij zelf den datum zal vaststellen van de hervatting harer werkzaamheden en daarvoor volkomen onafhankelijk zaJ beslissen. Bij de discussie gaf Frankrijk er de voorkeur aan bij voorbaat vast te stel len, welke sancties zullen worden ge nomen in geval van obstructie, doch in het belang van de entente zag heb daarvan af. Evenwel herinnerde het er aan, dat het eventueel, alleen wettige verdedigingsmaatregelen zou nemen indien zijn veiligheid bedreigd werd' waai-tegen memand gegronde bezwa ren inbracht. De controlecommissiezal haar plaats.inruimen, aan den Volkenbond,, wanneer het 'Verborgen oorlogsmateri aal zal zijn vernietigd, terwijl de ont ruiming der bezette gebieden zal wor den uitgesteld, wahneer het vredesver- drag niet wordt nageleefd. Overigens zal Poincaré er binnenkort in de Ka mer aan berinneren, dat de termijnen der ontruiming nog niet zijn beginnen te loop en. De houding van Duïtschland ten opzichte van do mili taire oontröle. De rijksregeering is telegrafisch in kennis gesteld van do nota der gezan- t en conferentie inzake de militaire con trole. Zij is voornemens daarop te ant woorden in een nota, waarin zij zich principieel bereid verklaart, zich to houden aan de paragraaf van het Ver drag van Versailles, betrekking heb bend op de militaire contróle, doch daarin nogmaals op het gevaar voor mogelijke incidenten wordt gewezen, hetgeen uitsluitend de tot dusver aan genomen houding der rijksregeering heeft bepaald. De schulden aan Amerika. Uit Parijs wordt gemeld .dat Frankrijk bereid zou zijn een commissie naar de Vereenigde Staten te zenden, ter be spreking van de fundeering der Fran sche schuld aan Amerika, indien dé Amerikaansche regeering dit wenschn De Fransche regeering is evenwel van oordeel, dat geen regeling kan wor den gevonden, zoolang het schadcver- goedingsvraagStuk niet is opgelost. De hooge commissie in het Rijnland heeft met de fabrieken van kleurstof fen een overeenkomst gesloten tot leve ring van kleurstoffea krachtens het: Vredesverdrag. Donderdag is de met spanning ver wachte Rljksdagilitlng gehouden. De president deelde allereerst mede, dat de communist Remmcle voor 20 da gen van de zittingen is uitgesloten we gens de incidenten in de vorige zit ting. De communisten riepen ongchoordl De meerderheid hief evenwel een bravo! aan. Daarna nam rijkskanselier Strcsemacn het woord. (De communisten begroetten hem met den roep: Separatistenkanzlerj. De kanselier zeide o.a. het volgende: De rijksregeering gaai voor een' beslis sing niet uit den weg ca wenscht deze zoo spoedig mogelijk. De Fransche mi nister-president beeft gezegd, dat Duitschland in extremisti sche richting drijft. Wanneer de geal lieerden aan een constitutioneele de mocratie in Duitschland geen hindernis sen in den weg hadden gelegd, had zii het in de hand gehad, dit extremisme; in den kiem te smoren. De communis ten tieren, dank zij de algemeen.© ellen de, de extremistische rechtschc pari ij en, dank zij de ons voortdurend aangedane nationale vernederingen. Van de poli tiek, die van buiten af tegenover ons gevoerd is, dragt het radicalisme bij ons de schuld. Ik moet erkennen, dat de binncnlandsche toestand hopeloos is en eerlijk verklaren, dat ik ook voorloopig geen weg zie, in dezen toestand verbe tering te brengen. De „Vorwarts" heeft medegedeeld, dat men in regeeringskringen piet opti mistisch gestemd was met betrekking tot de onderhandelingen met Frank rijk, doch wij moesten deze pogingen onder alle omstandigheden in het werk stellen. Rijn- en Roergebied zijn van tc groote beteekenis dan dat men niet alle middelen om te onderhandelen, zou uitputten. Mijn vrees, dat het prijsge ven van het lijdelijk verzet het bedrijfs leven in het Roergebied niet aan dep gang zou kunnen brengen, is door de feiten bevestigd. De door ons gevoerde onderhandelingen waren vergccfsch. Wij hebben gepoogd, het schadevêrgoe- dingsvraagstulc op den grondslag, van vergaande leveringen in natura op te lossen. Misschien kunnen wij thans met uitzicht op succes pogen een zoo- danigen grondslag voor de verbooging van Duitscho praeslaties tc verkrijgen. Wij begroeten de nieuwe poging, in een internationale conferentie van des kundigen het schadevergoedingsvraag- stu'k definitief op te lossen. Duitschland is een open wond aan het lichaam van Europa. Ook Europa zal verbloeden, wanneer het schadevergoedingsvr'aag- stuk onopgelost blijft. Na het prijsgeven van het lijdelijk verzet, zoo rervolgde de rijkskanselier, mochten wij 24 uur later het begin van onderhandelingen tusschen de regce- ringen verwachten. Tot nog toe echter zijn wij zoover nog niet. Dat is een schande vöof dé' betrekkingen tusschen de volken, want. het is volkomen onver antwoordelijk, dat de Duitsche regee ring, die voor het eigen volk optreden moet, uitgeschakeld wordt en belem merd wordt, het Duitsche volk te hel pen. Ofschoon Duitschland cle schade-, vergocdingspraestaties heeft gestaakt, hebben wij ons "bereid verklaard onze kolenleveringcn aan Frankrijk en Bel gië te waarborgen. -Dat wij daarbij op grond van het verdrag van Versailles verlangden, dat zij in rekening zouden worden gebracht, waren wij aan Duitschland verplicht. De Commissie van Herstel zal zich daarover duidelijk moeten uitspreken. De rijkskanselier herinnerde aan ziin vroegere uitlatingen over de verant woordelijkheid van Frankrijk voor den dreigenden hongersnood In het Roergebied. Duitschland kan de reusachtige - som voor de voeding van de werklooze bevolking niet lang meer opbrengen. Dé werkloosheid in Rijn- en Roerge bied zou veel geringer zijn, zoo niet het Parijsche dictaat het hervatten van' den arbeid verhinderde. Stresemann zei- de verder, dat hij de hoop koesterde, dat wanneer de onderhandelingen tusschen de Duitsche industrieelen en de Fran sche autoriteiten resultaat opleveren, de gedwongen werkloosheid niet blijft be slaan. Wanneer wij veertig percent van productie moeten afleveren, moet de productie loonend zijn, anders staat; alles stiL Wij denken er niet aan, ookj édn oogenblik den strijd om Rijn en Roer op te geven. Overgaand tot dè binncnlandsche po; litieke vraagstukken, maakte de rijks kanselier gewag van de besprekingen der rijksregeering over de verandering 1 de bestaande grondwet ten behoe- van een aantal landen, over de be lastingen en de financiën. Stresemann had de quacstie van den staat van be leg met den rijkspresident opnieuw onderzocht.- In het gebied, waar rust hèersoht, en waarborgen voor het voort bestaan van de rust bestaan, kon de' staat van beleg worden opgeheven. Wat betreft de quacstie van den munt- standaard. verklaarde Stresemann, dat het rijk behoefte had aan buitenland- sche credicten. De kanselier deed een beroep op degenen, die zich bewustzijn van de beteekenis van Duitschland voor de stabiliseering van de wereldhuishou- ding. Frankrijk was er op uit. het Duitsche volk voor eeuwig tot hecren- diensten te veroordeelen. Daar tegen over was het eenige wapen, het eenige actief, een juiste buitenlandsche poli tiek de solidariteit. Daarna had een gedachtcnwisseling plaats, nadat de minister van Financiën.' dr. Luther, een korte rede gehouden had over den slechten finaocicelen toestand in Duitschland. De Duitsch-Nationalen dienden daar op een motie van wantrouwen ia. Tc- ■oren had hun leider, Von Grafc, een rede gehóuden, waarin hij over de mis lukking van het kabinet-Slrcsemann uitweidde. De sociaal-democraten besloten ook een motie van wantrouwen in te die nen. Tot een stemming is het nog niet ge komen, die zal vermoedelijk heden, Vrij- lag, vallen. Algemeen wordt verwacht, dat Strcse- mann een motie van wantrouwen zal krijgen. Of het dan tot een Rijksdagontbin- diug zal komen? De onrust in Duitschland neemt nog toe. Te Berlijn is een nieuwe monarchistische beweging ontdekt, welke onder leiding staat van den Beierschcn Staatscommissaris Von Kahr. Deze dictator is bezig een troe penmacht te organiseeren, welke onder zijn eigen leiding zal komen tc staan, nu Hitler en Ludendorf tengevolge van het mislukken van hun militaire putsch, voor het oogenblik van het tooneel zijn verdwenen. Het moet in het voornemen van Von Kahr liggen, in het begin van December tot een beslissende actie over te gaan. Von Kahr is evenwel nog steeds zon der een nationalistischen figuur. Op het oogenblik doet hij al het mogelijke cx-kroonprins Wilhelm te bewegen, zich aan het hoofd van de beweging te plaatsen. Von Kahr, die in Bqieren geboren is, werd langen tijd beschouwd als een vriend van kroonprins Rupprccht. Sinds laatstgenoemde evenwel geweigerd heeft deel te nemen aan een monarchis tische beweging, zocht Von Kahr elders naar een nationalen held, door wiens bemiddeling hij zijn politieke aspiraties kan verwezenlijken. Ex-kroonprins Wilhelm heeft reeds eerder een uitnoodiging van Von Kaht ontvangen, doch tot nog tóe was hii voor alle aanbiedingen doof. Door de versterking der monarchistische troepeq in het Noorden heeft Von Kahr even wel een gróotereu invloed op Wilhelm gekregen ép alle pogingen worden thans aangewend hem te overtuigen van zijn „plicht" tegenover het land. .Von Kahr baseert'zijn hoop op succes op de Rijkswecr in liet Noorden. Ver scheidene monarchistische afgevaardig den brachten de laatste vijf dagen be zoeken aan Oehls en hadden lange conferenties met ex-kroonprins Wil helm. De houding Van kroonprins Rup- precht is van 'd'en aard, dat Von Kahr alle hoop in deze richting heeft laten In monarchistische kringen wordt het op zijde stellen van Hitler een verbete ring in dén toestand beschouwd. Intusschen blijft ex-kroonprins Wil helm rustig op zijn landgoed en houdt zich bezig met het beheer van' zijn be zittingen. Ook vindt hij nog gelegen heid voor jachtpartijen met zijn oude vrienden zoo wordt ons uit Berlijn gemeld. Verspreid nieuws DUURTEOPSTOOTJES TE MAINZ. In Mainz zijn gisteren Juurte-op- stootjes ontstaan, waaraan een groot aantal werkloozen deelnam. Hiervan maakten de separatisten gebruik. Zij stelden zich aan het hoofd der werk loozen en drongen het raadhuis binnen. Na een aanvankelijk succek moesten zij echter voor de politie het veld rui- EEN HUISZOEKING OP HET LANDGOED VAK MAX V. BADEN DOOR DE FRANSCHEN. Uit Karlsruhe wordt gemeld, dat een afdeeling Fransche infanterie hel; landgoed van pr:r>3Max van Baden heeft omsingeld en or een uitgbreid onderzoek heeft ingesteld. De pachter van het landgoed werd gearresteerd. De Fransehen hadden vernomen, dat op het landgoed wapens waren verbor gen. INCEZONDEN MEOEDEELINCEN 80 Cts. per regel. PARKLAAN 86-94 TELEF00N433-1410 DIMANCHE 25 NOVEMBRE MENU a f 3.- Hors d'Oeuvre Riche Crème Nantua Homard Newbourg Filet de Boeuf Renaissan.ee Gateau Moscovite Dessert Verzoeke telefonisch tafels te reserveeren. Binnenland Ds Postchèque en Giro dienst. Hoo staat het met de reorganisatie? Naar Het Vad. verneemt begint hot met de reorganlsatio goed op te schie ten. De leiders der reorganisatie heb ben reeds een datui.n voor de heropo- ning van den dic-nst in de gedachte, maar ze houden dien 1102 geiiciin met het oog op altijd mogelijke onaange name verrassingen en om de absolute zekerheid te hebben, dat de herope ning eon ongestoorden loop van za ken waarborgt. Wij hadden gel:oord van 1 December als datum der her opening, maar, zooveel kunnen we wel zeggen, dat deze datum is te vroeg, voegt ligt blad daaraan toe. Overigens kregen wij zoo den indruk, dat 1023 nog de begrafenis der Giro- ellende zal zien. Uit de omstandighc-id dat zoo heel velen den dienst missen, bouwt men de hoon, dat ook hier zul blijken het iriet-róestende van oude liefde en dus het bedrijf weer spoedig oloeien zak MOORDAANSLAG. Te Delft heeft H. T. een moordaanslag gepleegd op zijn vroegere verloofde, mej. C. de B. Toen zij met T. de K. in de Trompet straat liep, viel hij eerst dezen persoon van achteren aan eu stak hem met een mes in den rug. Het meisje heeft hij vervolgens met hetzelfde mes in do beide oogen gestoken en ook aan den rechterschouder. Do bcido verwonden zijn naar het gasthuis vervoerd. De dader wist te ontkomen. HET GOEDERENVERVOER UIT DUITSCHLAND STOPCEZET. Uit Zevenaar wordt gemeld: De aanvoer van goederentreinen is langs Elten naar Nederland plot seling geheel stopgezet. Wij verna men dat allo goederen door do Fran- schen zijn achtergehouden. Heb per sonenverkeer is gewoon. Handhaving van de Loterijwet. Tijdgsfest- en Utileloten In beslag genomen. Op last van do Justitie heeft de Cen trale Recherche to Rotterdam bij do verschillende hoofdagenten en verte genwoordigers der Naaml. Veuboot- achappen Tijdgeest en Utile olie aan wezige loten en verdere bescheiden der 43ie loterij, alsmede alle reclame- middelen in beslag genomen. DE KABINETSCRISIS. Heb Hbld. meldt dat de R. K. fractie der Tweede Kamerleden zal vergaderen in verband mc-t do Kabi netscrisis. Onze Lachhoek. Bij een première maakte iemand qaq uba pui» qaq u»3aq 89|[uqs ap ut derde bedrijf aanstalten om heen te gaan. „Mag ik u opmerkzaam uiaken dat er nog één bedrijf komt!" waar schuwde hein zijn buurman. „Dat weet ik!" was net. antwoord, „Daarom ga ik juist heeu!" Een jonge dame die zich wel cons met do schilderkunst bezighield, had con schilderij vervaardigd voorstel lende een koe in do weide en toon de dit aan een bekend schilder met het verzoek er zijn oordeel" over to neggen. Na aandachtige beschouwing zei- de de schilder: „Het schip is niet slecht, maar u hebt de zee te groen gemaakt!" Spionnage en land verraad. Militairen verdacht van den verkoop van militaire bescheiden. Drie onderofficieren te Maastricht gearresteerd. Een complot van landverraad In de N. R. Crt. lezen wij: „In een café ie 's-Hcrtogenbosch beeft do recherche Woensdag een Belg aange houden, op het oogebblik dat hij van ten militair een papier aannam en unarvoor geld gaf. Het blijkt, dat deze I3elg met eoriige mi litairen in verschillende plaatsen ;r. ons land in verbinding stond en door hun hu!p in het bezit kwam van papieren, welke op de verdediging van het land be trekking hebben. Hij ontkent «venwel. Vandaag is hij door de marechaussees naar Jfaaslricht overgebracht.' In eenige plaatsen zouden in verband met deze zaak reeds arrestaties zijn go- seiiied. Va® andere zijde meldt men, dat de brigadecommandant der marechaussee te Maastricht een complot van landverraad heeft ontdekt, waarvan bet beginpunt te Maastricht moet zijn on waarvan de hoofd zetel te Rotterdam zou zij® gevestigd." Uit Maastricht werd aan de Maasbodo In verband met vermoedelijke spionnage heeft do Justitie in samenwerking mot mi litaire autoriteiten te-Maastricht in eenigo woningen een inval cu huiszoeking ge daan. Een drietal onderofficieren is in voorloopig arrest gesteld. Het onderzoek is iti vollen gang. Men seint nog uit Maastricht aan do Maasbode: Nader vernemen wij. dat niet alleen in Maastricht, maar ook in andeto garni zoensplaatsen me! rang bekleedo militai ren zijn gearresteerd, verdacht van mili taire bescheiden verkocht ta hebben aan een NederlandorUe Rotterdam, die op zijn beurt do stukkan in handen speelde van een naburige mogendheid. Daarna kregen do vcrsehillonde parkel'- ton opdracht, om over te gaan tot de ar restatie der handlangers. Verder vernemen wc, dat ds autoriteiten reeds eerder van een en ander op de hoogte waren en op zettelijk va'sehe stukken opmaakten, om do daders om den tuin te leiden en te ontmaskeren, In deze zaak moeien ook officieren be trokken zijn. Do Koninklijke Maréchaus see heeft gedurende eenige maanden tiet onderzoek in alle stilte geleid. Haar kontl •arvoor een woord va® lof foe. Hot onderzoek to Maastricht had plaats in de militaire bureaux en particuliere woningen. Aangehouden zijn de scrgeanl-majoors administrateur B. on S., alsmede do go- pens. sergeant-majoor T. Aan do Nieuwe Crt. i6 bij navroge to bevoegdcr plaatse gebleken, dat het drie tal onderofficieren te Maastricht is gear resteerd „vordacht vai^ het zich toeëigenen van niet voor openbaren dienst bestemde stukken, ten einde, naar vermoed wordt, daarvan een ongeoorloofd gebruik to ma ke® en financieel voordeel va® hun han delingen te trekken." De Justitie houdt zich bezig met tiet onderzoek dezer zaak. zegt het blad. Do N. R. Crt. meldt nog: Do justitie eu de reoherehe hebben In een huis op het Stationsplein to Rotter dam een huiszoeking gedaan. Arrestaties hebben daar ter stedo niet plaats gehad. In do N. R, Ct. van hedenochtend lezen wit „Bij de huiszoeking, die de justitie en de recherche gehouden hebben bij den koopman R., f© Rotterdam, vol- sens het e©no beriolit een Nederlander volutin het andere een Belg. aan het stationsplein aldaar, is, zooals we reeds gemeld hebben, niemand genr- resteerd. Wel hebben mr. J. A. de Vie- VAN KUNST EN KUNSTENAARS Kunst in Amsterdam. In de galerie d'art frangais van den heer Van Deenc op de Prinsengracht bij de. Utrechtsche Straat waren dezer dagen een aantal, der laatste werken van Conrad Kicken te zien. Het is reeds vrij lang geleden, dat deze schilder de kunstverslagen voor Haarlem's Dagblad schreef; onder de oudere lezers zal men zich zijner al licht nog herinneren en ook de anderen kan het misschien interessceren iets van dezen oud-Haarlemmer te vernemen. Mij boezemt bovendien immer de ar beid van oude kennissen belang in; dus maakte ik mij op naar den salon met de voor de afmetingen te weidsche be naming. Als ik mij niet bedrieg heeft Kickerc in deze onderneming voor een niet onaanzienlijk deel de hand gehad het organiseeren zat hem steeds in het bloed en zelfs zijn vijanden zullen toe geven dat hij als organisator nict-alle- daagsche verdiensten bezat. Men her innert zich wellicht nog de indeiiijd door liem opgerichLe cn gedeeltelijk ge financierde „Moderne Kunstkring", die een aantal goede dingen in zijn credit kon schrijven toen hij na een kort maar weelderig bestaan tot bijna onzichtbare, afmetiugen terug keerde. Tot die goe de dingen moet in de eerste plaats ge rekend worden dat daar, aan wie thans tot de erkende jongeren nis Weyand. Wiegman, Ten Holt, Radecker en an deren bchooren, voor het eerst gele genheid geboden werd, op behoorlijke, wijze voor het front te komen. In het deftige huis op de Keizersgracht waar wie het breed had het ook breed liet hangen, heeft .Kickert, naar ik meen, wel iets van zijn duiten en veel van zijn vriendschapsbanden zien losser wor den. Zoolang hij in hoofdzaak organi seerde, arrangeerde cn vooral trakteer de, hieven die banden strak gespannen, toen hij echter meer ambieerde en als hun gelijke exposeerde, vonden de vrienden dat hij te veel blagueerde en zooals dat met kleine kunstenaarsver- eenigingen meer gegaan is, na een paar palejsrevolutietjes, eenige weder- zijdsche royementen en de zich mel dende mogelijkheid zonder al te veel kleerscheuren van het dure pand af te komen, lost zulk ethisch en acsthetisch belangrijk gebeuren zich op of ver schrompelt tot een eenvoudig geschil derd naambordje met „Moderne Kunst kring" er op, zooals ik dat nadien op een atclicrdeur onder aan ccn levens- I gevaarlijke trap in ccn bouwvallig huis 'buiten aan den Amsteldijk terug mocht j vinden. Let men alleen ep de klank van het woord, dan is zelfs de niet ge heel waterdichte bedakking va®, zulk nieuw verblijf niet bij machte de beko ring van het président-fondateur du cercle d'art moderne geheel uit tc wis- schcn. In Parijs kan het mooi weer zijn als het hier 'regent cn ik heb het van dezen schilder best kunnen begrijpen dat hij de Seine -boven den Amstel pre fereerde. In ons land met zijn kleine verhoudingen slaat de fantasie bij iedc- ren wiekslag tegen een petroleumlamp of een klecrenhangcr, tenzij 8e voorzich. tig gecultiveerd wordt en haar vlucht niet te breed neemt. En Kickert, blonde Germaan van nobelen bloede, als hij zich voelde, wenschte zijn vlucht niet alleen hoog maar ook breed te nemen. Dies verliet hij ons en vestigde zich in' de vallei va® Chevreuse, in het depar tement van de Seine, met een winter verblijf in Parijs- en een studio in de Rue du Départ waar de rook van den Gare Moutparnasse doorheen waait en den roem van reeds menig Hollander, van Schelfhout (Lodewijk), Alma en Piet Mondriaan met zich meevoerde en in grillige vormen soms naar alle wind streken maar meestentijds naar ons toe overbracht. Korten tijd geleden waren het de Fransche kranten die rookwolken van lof over onze duistere hoofden uitblie zen, en was het Kickert. wiens lof ge zongen 'werd naar aanleiding zijner eigen groote tentoonstelling in één der eerste Parijsche kunsthandels. Dit heeft ons goed gedaan in hoofdzaak omdat wij wisten dat het hem goed zou doen. Dit was wat hij steeds geam bieerd had en wat hem in Holland was onthouden erkend te zijn niet ais' arrangeur, als organisator, doch als schilder. Zooals een rechtgeaarde koek bakker nimmer van zijn eigen taartjes snoept en die zijner collega's immer met wantrouwen bekijkt, heeft de krantc- 'man, die in mij is, die Fransche uit- knipsels bekeken, doch de oude vriend die nevens den courantier zit, heeft zich in dit succes verkneukeld. En nu ik tot mijn schaapkens moet weerkee- ren, want we dwalen te ver van de Prinsengracht af en het ligt niet ia dit bestek noch in mijn bedoelen hier een levensschets van den schilder te geven, nu ik dus tot de kleine verza meling werken kom waar ik u iets van wilde vertellen, is het juist mijn stil genoegen dat ik den veclzijdigcn maat- schappijmcnsch Kickert kan laten rus ten en alleen over den schilder kan schrijven. Het is mij ernst als ik be weer dat Kickert door kornuiten en confraters onderschat is in Holland. Hel zou mij niet verwonderen als daarin au kentering ging komen, nu hij niets doet dan hier zijn werk laten zien cn zelf van uit de verte het spel gadeslaat. In dezen schilder zat steeds veeleen goede smaak was hein aangeboren, eruditie had hij zich eigen gemaakt, een plezier om technisch meer dan an deren onderlegd te zijn deed hem tot een factuur komen, die van tijd tot tijd ver bluffend was, doch zijn veelzijdige aflei dingen. beletten misschien juist dien gc- heimzinnigen grodei van dat ondefinieer bare innerlijke kleinigheidje, waardoor't technisch meest volmaakte schilderij pas tot een uiting van interessant zieleleven wordt. Er lijkt mij in zijn laatste, werk iets gekomen te zijn waardoor het be teekenis gekregen heeft, er is rust in èn kracht, de beangstigende holheid die ons vroeger vaak bijbleef na het zien van ontzaggelijk groote doeken zal ons nu niet meer achtervolgen bij dit werk dat er vertrouwenwekkender, eer lijker en oprechter uitziet. Het maakt niets uit of een kunstwerk tot een pe riode, een groep, cene strooming gere kend kan wordenpersoonlijkheden die een geheel nieuwe visie openbaren en bevruchtend op eene rij van later komenden inwerken, blijven de groote eenzamen, de pijlers, waaroverheen later de verbindingen weer gelegd worden. Zoo een zal Kickert nooit zijn cn laat ik er bijvoegen, wij hebben er in ge heel Holland niet zulk cenen. Maat wel is het werk' dat hij thans maakt, zoo goed als dat der besten zijner tijdgc- nooten, in recht cn aanspraak op onze billijke waardcering. I-Iet groote stilleven met het witte konijn is hier beter tc zien dan op de Jubileumtentoonstelling ia Suasso. Een nieuw stilleven met een doodc karper cn een wit'-teenen mandje toont tot welk sterk direct kleurgcven hij in staat is, en een derde schilderij met visschen en lange seldery-groente vertoont zijn habi- liteit in het arrangccren. Die hij nim mer zal verkeren. Maar, waarom ik met zulk een plezier dit kroniekje aan mijn illusteren voorganger ben gaan wijden, ge vindt dat in een drietal landschap pen. Eén groot, twee kleinere. Het ge hucht van de Riinaunière heet het eerste. Een toef huizen met gedempt roode en blauwe pannendaken zit als het hart van een boeket, gesto ken in donker, droomig groen dat vol intimiteit en genegenheid is. Er is een sfeer rondom van inst ca zuiverheid cn in dc verzorging van het werk als kunstwerk is diezelfde rustige verze kerdheid terug te vinden. JIct is een voudig maar zeer bekorend. De twee kleinere doekjes hebben aan gelijke ge stemdheid hun ontstaan tc danken, al moge dan de ccn een herhaling 'van een clock op grooter afmeting zijn juist dit zichzelf nog eens willen en kunnen herhalen bewijst voor mij dat bii den maker het geëmotioneerd zijn zuiver was geweest. Deze raken van een ouden kennis tegen tc komen, was me een genoegen. En ik eindig met uwe belangstelling voor deze prestaties te vragen. De expositie sluit volgens de kaart a.s. Zaterdag, maar U kunt ver moedelijk nog wel een paar dagen meer bij den beer Van Deenc terecht. IliJ ontvangt u gaarne en hoofsch, tous les jours dc. 10 h. i midi et de 2 h 5 h„ op de Prinsengracht 701 prés l'Utrechtschestraat, tramways 5, 6, 7, jo, 11 en ij. U moet otn die kaart, die met al haar cijfers iels van ccn loterij- lijst heeft, niet lachen. Ze is natuurlijk niet voor ons. maar voor dc Fransche relaties die de Galerie bezit, bestemd. Door Hollanders wordt deze Galerie nog tc weinig bezocht, ook daartoe zou ik willen opwekken. Maar denkt u vooral om de „hcures" en gaat niet met z'n drieën tegelijk, want dan loopt ge malkander in den weg, J. H. DE.BOIS.

Haarlem's Dagblad | 1923 | | pagina 13