HAARLEM'S DAGBLAD Brieven uit Berlijn Het steeds STIJGEND SUCCES Vrijdag 23 November 1923 DERDE BLAD (Van onzen correspondent.) DE VEROWAZINC. Berlijn. 20 Nov. 1923. Met moet er bij zijn ge\vee6t, oin de mate van stupcfactic le beseffen, dio zich vandaag van het politieke Duitschland meester maakte, toen pre sident Loebe om half zes de zitting van den Rijksdag- verdaagde tot Bon derdag. Het was niet om te gelooveu en er was dan ook haast niemand, die werkelijk geloofde, dat dit het einde was, Maar de heer Loebe Ring heen en kwam niet terug en nadat zaal on tribunes nog een tien minuten gevuld bleven, alsof or dadelijk woei- begon nen zou worden, kwam men eindelijk algemeen tot het boerin van wal er was gebeurd en wist men, dat liet Duitecho Rijksparlement zich op nieuw onsterfelijk had geblameerd, gelijk men zoo iets hier noeint. Het beeon zoo gewoon. Een com munist brulde een -paar minuten over de agenda en daarop ging alles zooals afgesproken was. De groot© partijen dor oppositie, sociaal-democraten en Duitsch-nationalen zonden him spre kers naar voren. De critiek kon zich uiten en Stresemann zat vlijtig o.an- teekeningen te maken, om straks te antwoorden. Onder do redo van Hergt meldde hij zich daartoe aan en we dachten, heden een tikje wijzer naar huis te kunnen gaan, althans een weinig beter de enigmatische po litieke verhoudingen te kunnen be- oordeelen. Want er is op het oogenblik nog gec-n touw aan vast te knoopen. Het ziet er zoo'n beetje uit, als in ons va derland: Blijft de politieke constella tie zooals ze is, komt er een nlbuw ka binet of wordt de Rijksdag ontbonden'? Niemand kan met zekerheid iets voor spellen. Aan den oenen kant is do po sitie van Stresemann wel wat ver sterkt door het vertrouwen, dat de overweldigende meerderheid van zijn partij in hem stolt; aan den anderen kant is de oppositie zeer groot en zij beschikt in den Rijksdag over twee groote partijen, die tegen den Rijks kanselier zijn en nog de communisten en een aantal bijloopers van andere partijen. Wel zijn de democraten in de laatste dagen weer zeer beslist voor Stresemann in de bres gesprongen, vooral nu bekend is geworden, dat hij toch niet zoo heelemaal niets heeft ge daan, maar diat de onderhandelingen over de Engelsch-Amerikaansche cre- dieten te Amsterdam kans op succes hebben, maar in zijn eigen partij en ook in het Centrum bevinden zich en kele onzekere elementen, die best toe vallig ongesteld zouden kunnen, zijn bij de voor Vrijdag of Zaterdag ver wachte stemming.over dc moties van wantrouwen, die ten getale van drie van de sociaal-democraten, de Duitsch 11 atiorui len en de communisten zullen worden ingediend.Nu zullen dat weliswaar zoogenaamde gonioti- veerde moties zijn, zoodat mpn meende to; kunnen verwachten, dat elk der drie oppositiepartijen alleen voor zijn eigen motie zou stemmen, maar ;jo kunt nooit weten. Met het oog op de verwarde toe- standen had men het nu zfoo raööl uit gerekend. De politieke profeten had dien verteld. wat ieder overigens weet. dat de sociaal-democraten als do dood zoo benauwd voor ontbinding van den Rijksdag en nieuwe verkie zingen zijn en dus eigenlijk het liefst den Rijkskanselier maar zouden wil len laten blijven, als hij wat naar hun critiek zou ivillen luisteren. En de Duitsch-nationalen willen erg graag in de regeerïng en hopen na het con" gres van de volkspartij, dat de moge lijkheid daartoe thans zou kunnen worden geschapen. Dus, zeid© men. zullen ze wel erg radicaal zijn in hun critiek, maar als puntje bij paaltje komt, zal blijken, dat we Stresemann houden met. een ©enigszins naar rechts gewijzigd kabinet en een paar krach tige schiiustooten in de richting van München Als Stresemann wilde. Op hem wachtte men dus en daar om kwam eerst de oppositie aan het woord, om den Rijkskanselier gele genheid te geven, reeds op den eer- ten dag vgn het groote politieke de bat klaren wijn te schenken. En met spanning zat iedereen te wachten op Stresemann. Wat anders dan gewoon lijk was van zijn rede zoo goed als niets van te voren bekend., Alleen merkte men algemeen op, dat de Rijks kanselier ei' zoo opgewekt uitzag, als verwachtte hij zelf een overwinning. Maar juist toen Stresemann zijn pa ppieren al spnenpakte, nadat do hef tiger dan ooit gesticul eerend© Dultsch- nationale heer Hergt het podium had veriaten, brek de herrie loe. De communisten hadden plotseling ontdekt, dat er politie in en om het gebouw aanwezig was. Wij wisten dat al eenigo maanden, want in den lar.t- 6te.n tijd is er geen Rijksdagzitting go- houden, zonder dat we de groenen bij bosjes hadden gezien. Maar van daag kwam het in den communisti- schen kraam te pas. oxn er herrie over te maken en de schreeuwer Koenen betrad reeds het spreekgestoelte de communisten beschikken in den Rijks dag over niet één man van beteekenis mevrouw Zetkin is de eenige. die geen uitsluitend holle frasen uitgillend mis- bruikster van een mandaat als lid van een parlement is. Roeiien wilde het woord hebben „zur Geschaftsordnurig". Maar Loebe gaf het woord aan den Rijkskanse lier. En daar begon het tumult. Intel ligentie hebben de communisten iti dit parlement niet, maar wel hebben ze sterke keelen. En tegen het geluid van de heoren Koenen, HÖltein en Remmele is in dit Hoog© Huis niel3 opgewassen. Ook de bel van den pre sident niet. Vooral Remmele krijsch- te, dat het een aard had en, a.l kou men niet alles verstaan, men hoorde toch. dat lrLi brulde; „Is dit een parlement of een tuchthuis?" Hij werd tot de orde geroepen. Maar steeds weer hoorde menTuchthuis, tuchthuis, tuchthuis! Toen kon ein delijk de zeer tolerante lieer Loebo zich dat gedrag niet meer laten wel gevallen en hij sloot den lieer Rem mele uit van de zitting. Deze weigerde te gaan, waarop de zitting een uur werd geschorst. Na heropening was de geachte afgevaardigde weer ih de zaal. Heb is onbegrijpelijk, waarom de voorzitter va-Ij een afwezigheid der aanvankelijk op hun plaatsen geble ven communisten van zoowat. een kwartier geen gobruik lieeft gemaakt, om de ingangsdeuren te laten bezet ten. Loebe deed echter, of hij Rem mele niet zag en opende de zitting. Toen bleek, dat lrii voor de commu nisten was gezwicht. Wat bobben de sociaal-democraten toch een angst voor de radicale concurrentie. Niet de Rijkskanselier, doch de heer Koenen kreeg het woord over den gang van zaken. Wilde verwijlen, woeste cri tiek en tenslotte een uiting van goed keuring van des presidenten gedrag door oen spreker der S.-D. partij.Dcch toen had men den president verteld, dat Remmele in d'e zaal wa6. Opnieuw verzocht hii hom, zich te verwijderen eu toen daaraan geen gevolg gegeven werd, verdaagde hii do zitting tot Donderdag. En met stomme verbazing zag men den president de zaal verlaten. Stre semann keek woedend rond, pakte een paar papieren bijeen, praatte op gewonden met den lieer von Rhein- babcn en reude toen den president achterna. Het baatte natuurlijk niets meer. De communisten hadden het pleit gewonnen, den voorzitter over rompeld en geïntimideerd. Wat lieden is geschied, kan, mag men niet anders beschouwen, dan als het toppunt van verdwazing. Dat een parlement van viil'hoiiderd zich laat ringelooren door een paar warhoofdi- i go lawaaischoppers, dat in dezen tijd, nu heel Duitschland, heel de wereld naar den Rijksdag kijkt, tweemaal vierentwintig uur moeten verloope-n, voor do leider van d'e regeorjng kan antwoorden op de 9cherpc critiek, die op zijn bewind geoefend is, dat men de redevoeringen van Wels en Ilorgt onweersproken laat seinen naar Oost on West, was in geen enkel ander land mogelijk "Owoest. Maar waar is in Duitsohlancl de man te vinden, die na zulk een incident het was heusch geen rovolvei-schot, doch slechts een stinkbom had gezegd „La séance continue"? (De zitting duurt voort). Wc moeten aannemen, dat het ver dwazing was. Dat Loe.be in zijn ver bouwereerdheid zóó in de kaart van de oppositie heeft, gespeeld. Anders was het haast een infnmie tegenover die regecring. Ja, Loebe'6 eigen partij had er nadeel van gelrad. als lrii. ge lijk indertijd in het Pruisische Huis van Afgevaardigden, den weerspan- nigen heer Remuie'e met geweld tut de"zaal had verwijderd. Bii altijd mo gelijke verkiezingen was dit een erge schadepost voor de sociaal-democra ten geweest en een fortuintje voor de communisten. Zeker, voor de sociaal democraten is het, nu een enorm voor deel. dat Woensdag heel heb land wel de rede van Wels en niet liet ant woord daarop van Stresemann. heeft kunnen lezen. Maar de heer Loebe re een te loyaal man, dan dat men zulk een geraffineerde felonie bij hem zon kunnen veronderstellen. Dus blijft alleen maar de opvattnig mogelijk, dat. de verdwazing in dit parlement ook den voorzitter in zvju bol is geslagen. I-Iet gevolg is, dal we nog even ver zijn. Eu dat we naast de.overige-cri sissen misschien een presidiunjerms m den Rijkdsg krijgen. H. BL. KOBLEXSMID.» Binnenland HET SPOORWEGONGELUK TE EYS'DEN. Do rechtbank te Maas tricht, deed uitspraak in dé zaak teg-ffn een 'li-jarigen klerk-telegrafist der Neder'nudseïve Spoorwegen (toenmaals te Eysden, thans wonende te Heerlen) aan wiens schuld mede in hoofdzaak te wijten was het, spoorwegongeluk ie Eysden op 20 April 1923, waardoor de personentrein vsnWisé op een goede rentrein liep en waarbij de afbeidor- hemmc-r J. Ullemans uit Maastricht werd gedood. De rechtbank achtte be klaagde sdhuldig en veroordeelde hem tot twoe maanden hechtenis, voorwaar delijk met een proeftijd van drie ja ren. De Begrooting ven Onderwijs. Wijziging der L.Q.wet bepleit Bezuiniging op het universitair onderwijs. Verschenen is het afdeelingsverslag der Tweede Kamer aangaande de Bfc- grooting van Onderwijs enz. Het vol gende is er aan ontleend Vele leden vestigden de aandacht op de hoogst belangrijke stijging van het bedrag dat ïaurlijks door het Rijk'voor het onderwijs wordt uitge geven. Zii achtten die stijgine beden kelijk en betoogden, dot -maatregelen moeten worden beraamd om daaraan een einde te maken. Deze leden meen den, dat belangrijke vermindering de.r kosten van het lager onderwijs slechte is be vorkrijgen door wijziging van de Lager Onderwijswet 1920. Sommige leden spraken in verband hiermede den wenech uit, dat do Re gering zou overgaan tot de benoe ming eoner Staatscommissie, teneinde haar van adK'ies to dienen omtrent de wijzigingen,- welke in do l.o.-wet 1920 behooron te worden aangebracht om de lasten, welk© die wet aan de natie op legt. in die mate to verminderen, dat, zii door het volk kunnen worden ge dragen. Het onderwijs zal ovor de ge heele lijn moeten worden vereenvou digd. De e(erk© centralisatie van het lager onderwijs leidt tot zeer kost bare bureauc/'atie. Ook van het on derwijzend personeel zal meer mce- ten_worden gevergd. Versaheideno andere leden konden zich met cjeze beschouwingen niet vereenigen. Zii kwanten met nadruk op tegen de s-elo maatregelen in den laatsben tijd genomen of in uitzicht gesteld, die het peil van het, onderwijs aantasten en aan onze volksontwikke ling onherstelbare sclia.de zullen toe brengen. Het beleid van den minister ondervond bij dezo leden ernstige af keuring. Vrij algemeen achtte men bezuini ging op het universitair onderwijs noodzakelijk. Het aantal hoogt is te groot, doorda.t telkens, nu voor deze, dan voor gene universiteit, 't aantal leerstoelen is uitgebreid. Ook ditmaal werd aangedrongen op maatregelen om aan cl© stelselloosheid op dit ge bied. die de oorzaak is van veel geld verspilling, een einde te maken. Vele leden kwamen er voorts tegen op, cla.b voor een zoo gering en voort durend nog dalend aantal studenten in de theologie aan elk onzer Rijk£nn;- versiteiten een volledige theologische fRoulteit onderhouden wordt. De drie 'bestaande theologische faculteit,tn konden zeer wel tot één enkele wor den teruggebracht. In de tweede plaats bepleiten ver scheidene leden opnieuw, tor bezui niging, de opheffing van een der Rijksuniversiteiten, bij voorkeur die te Utrecht. Iii d'e derde plaats werd door ver scheidene leden in overweging gege ven niet langer voor elke Rijksuni versiteit en Hoogeschool een afzonder lijk college van curatoren te behoudeu, doch alle .Rijksinstellingen van hoogor onderwijs te stollen onder een ge- érenschanpelijk curatorium. GEVAARLIJKE SNOEPERIJ. Tu eenige winkels op Kattenburg te Am sterdam zijn zoogenaamde suikerspeen tjes in beslag genomen, waarin zich een spijker bevindt, hetgeen voor kin deren gevaar kan opleveren. GEHEIMZINNIGE ZIEKTEGEVAL LEN. T© Arnhem komen verschil lende ziektegevollen voor, welke door medici worden geacht te zijn een ge volg van het eten van kaas, bereid von nan mond- en klauwzeer lijdend vee. Voor zoover men heeft kunnen nagaan, deden de ziekteverschijnselen zich slechts voor na het. gebruik van kaas, die bij denzelfden winkelier go- kocht was. De keuringsdienst stolt oen onderzoek in. De verschijnselen van de ziekte komen bij alle patiënten over een. Vooral hevige brakingen doen zich voor; Financiëele Berichten De N.V. Hanze Spaar bank te Utrecht. Liquidatie van de baan. Een uit8raak tegen surséance van betaling. Omtreul loop van de vergnde- •ine van schulu-risohers der N.V. Han ze Spaarbank te Utreoht, in welke vergadering de rechtbank de bewind voerders en de deskundige de mee- ning van de gchuldeischers omtreul het verleenen van definitieve surséan ce van betaling wen achten te verne men, verneemt de Tijd het volgende De president van de rechtbank, jhr. M. Bosch van Oud-Ara el is woerd, stelde de vergadering in kennis van de conclusie van den deskundige der rechtbank, den heer J. \V. Lucas uit Amsterdam. Deze deelde mede, dat het groote verliescijfer oorzaak is, dat er geen vooruilziolt bestaat, dat na het door de wet aangenomen maxi mum-uitstel van anderhalf jaar, vol ledig© betaling van de schulden zal kunnen volgen. Op een vraag van een der aanwezi gen of het beraadslagen over het. ver leenen van definitieve surséance van betaling thans feitelijk niet overbodig was geworden na dte uitspraak van de vorige vergadering der TIanzebajik, antwoordde de bewindvoerder mr. Holsteyn, dat.inderdaad thans niet veel meer te zeggen viel.voor defini tieve surséance. Een der schuldeischers becritiseord© scherp het beleid van de directie, die het geheele aandelenkapitaal heeft doen verdwijnen. Hij verzocht onder instemming van de aanwezigen, het faillissement van de Hanze Spaarbank uit te spreken De'heer Tulder uit Bussum, die zich in do vorige vergadferiug tegen het verleenen van definitieve surcéance had v:'-esproken, zeide van meening veranderd te zijn,, doch gaf toe, dat waar een groep tegen definitieve sur seance is, van een minnelijke liquida tie geen sprake meer kan zijn. De bewindvoerder, mi\ Van Woel- dereu. zag titans ook. na de uitspraak van de vercs:dering der Hanzebank, de onmogelijkheid ih tot het verleenen va.n definitieve surséance va.n beta ling en een minnelijke liquidatie. Spr. en do heer Ho'steyh stellen zioli niet meer beschikbaar voor de liquidatie. De president merkt, op, dat „do li quidatie dus von de baan is," De deskundige, de heer Lucas, ver klaarde nog. dat- hii blijft bij zijn con clusie in het rapport. Als de president daarop vraagt wie voor hol verleenen van definitieve surséance van betaling san de Hanze Spaarbank is, verklaart niemand zich daar voor, zoodsj aangenomen wordt, dat de geheele vergadering, waarin 198 personen met volmachten aanwe zig waren, zich tegen definitieve sur séance van betaling heeft uitgespro ken. Over de vraag of het faillissement moet worden uitgesproken, werd niet gestemd. Het O.M. zal binnen korten tijd conclusie nemen, waarna de recht bank uitspraak zal doen. onzer EERSTE KLAS ENGELSOHE GEMAAKTE HEERENKLEEDING, bewijst weder DE ONBERISPELIJKHEID harer PASVORM, prima kwaliteit tn bewerking en uiterst la je prijzen, walke haar ONDER IEDERS BEREIK BRENGEN De enorme toeloop aan onze zaak met on«e Geschenken-Attractie dwingt ons hiermede voort te gaan en hebben wij besloten als Speciale St.Nicolaas-Attractie met ingang van MORGEN, ZATERDAG 24 NOV., en de geheele daaraan volgende week, IEDEREN KOOPER een prima chique overhemd af zijden shawl aan te bieden PLEIN 35, t. o. de Tempe liersstraat, Telefoon 1265 Onze schitterende wintercol lectie bevat o.m. de nisuwste modellsn en dessins in Ulsters en Paletots v.a. f32.50 Ratiné Winterjassen v.a. f 38.50 Jongeh. Ulsters en Ratiné's v.a. f 24.76. Colbert Costuums en Demisaisons v.a. f35. Motor- jekkers met im. bont en plaid- voerlng v.a, f21.75 enz. enz. ZIET ONZE ETALAGES Zaterdag geopend van 8v.m. tot 10 uur 's avonds. Uit ds Omstreken BLOEMEN.DAAL. —Uit de Staatscourant. De Staats courant bevat de statuten vau do N.V. Bon Ton Hoïsery Cy. (Bon Ton kousen Mpij. te Bloemendaal), Do vennootschap heeft ton doel, het ver vaardigen, en den handel in kousen, en aanverwante artikelen. Het maatschappelijk kapitaal be draagt 75000 in 75 aandeelen van 1000, Voor de eerste maal wordt voor ombepaalden tijd dc comparant San- der Israels, to tdirecteur benoemd. RIJST VOOR DE BRUID. Er is een periode geweest, dat wij in vele ruiterlijkheden van ons le ven, Fransclte gebruiken aannamen. Dat was een mode, die nu plaats, Leeft gemaakt in vele opzichten voor een rage voor al wat Engelsch is. Een van die dingen, onbeduidend op zichzelf is de ook hier langzamerhand in sluip einde, typisch Engelsohe ge woonte om na de huwelijksvoltrek king bruid en bruigom met rijst te gooien. Ongekookte rijst natuurlijk. Dit gebruik vindt zijn oorsprong in dc, volgende legende. Ongeveer 3500 jaar geleden leefde in de Chineesche provincie Shansi een too vernaai', Chao geheeten. Op een dag kwam' een zekere P'ang bij dezen toovernaar, om hem te vragen of zijn voorgenomen huwelijk hem fortuin of ongeluk zou brengen. Chao voorspelde den ongelukkigen bruigom, dab hij binnen zes dagen na zijn huwelijk zou sterven Ontevreden over dit advies, vroeg P'ang hetzelfde nog eens aan een t.oovernarcs, die naar den schoonea naam van Perzikbloesem luisterde. Deze gaf hem hetzelfde bescheid, ma-p-r" beloofde hem daar zij Cnao (zeker van wege de concurrentie) haatte, dat zij het gevaar voor hem zon afwenden. Op den zevenden dag na het hu welijk was Chao onanngonaani ver rast, toen hij P'ang nog gezond en wel zag rondloopen en hij besloot, zich op Perzikbloesem to wreken. Hij bezocht haar ouders en haalde deze over de jonge; toovenares met zijn zoon te doen trouwen. Dc hu welijksdag werd door Chao bepaald op het tijdstip dat do Gouden Fazant zou verschijnen. Zijn idee was, dat deze *vogelgeest de bruid zou dooden, •terwijl deze inden draagstoel den tempel binnenging. Ma.ar Perzikbloem kende al deze 'toovernaarsgeheimen en zon op een plan om Chao te verschalken. Zij gaf order om, op het oogenblik dat de "stoet den tempel binnenging, rijst te strooien. Het gelukte. 'i'fcirwijl de vogel op de rijst aanviel trad Per zikbloesem ongehinderd don tempel binnen om den zoon te trouwen, wien tnj (o gelukkige omtfcandighcrid op- rechtelijk liefhnd. Daarom is het rijst gooien .naar bruid en bruigom in zijn diepste be doeling een afwenden van liet ge vaar, dat van de zijde van den Gou den Fazant dreigt. Ontdaan van deze verouderde franje is het eon heil- wensch aan het jonge paar voor dc toekomst. WAT BESPRAKEN ZIJ? Niet ulleon worden alle opmer kingen van vorstelijke personen in den modernen tijd getrouwelijk overgebracht door de bladen, vooral in heb buitonand. Maar zelfs worden wanneer do woorden niet kun nen worden verstaan, hun ge- (Daily Sketch, Londen). Mevrouw Jansen houdt van avond een voordracht. Intéressant, hè? Ja, maar waarover? Dat weet ik niet. Laten wij het meneer Jansen even vragen. Meneer Jansen, ik hoor dat uw vrouw vanavond een voordracht houdt. Ja. maar u hoeft mijn hulp niet te vragen. Ik kan het haar niet belet- dachten dikwijls uitgevorscht en hoogstens van een vraagboeken voorzien, aan de schare overge bracht. Een aardig voorbeeld hier van is een foto, die jaren geleden in een der Eng&lsche geïllustreerde bladen verscheen. De afbeelding stelde voor Koning Edward en zijn eerste minister Campbell Banner- man. Het opschrift luidde: „Oorlog of Vrede?" Toen Campbell Banuerman deze woorden 'las, wendde hij zich tot zijn secretaris en vroeg: „Wil je weten, wat de king tegen mij zei? IIij vroeg mijn opinie over de beste wijze van toebereiding van 'heilbot: gekookt of gebakken". DE KLOK I1EIT DERTIEN. Het gebeurt niet dikwijls, dat een klok zich vergist door een slag meer te geven, dan het haar toegestane maximum van twaalf, maar een maal in de geschiedenis heeft dezo vergissing een man toch het loven gered, liet gebeurde in Engeland gedurende dc regiering van den ko- ning'-stadhouder Willem UI van Oranje. Een zekere John Ilatfield werd ervan beschuldigd, dat hij op een nacht als schildwacht te Londen 'op post geslapen had. Op dit plichts verzuim stoncl in die moeilijke tijden do 'doodstraf. Ilatfield echter verde digde zich, door te zeggen, dab hii to middernacht klaar wakker was ge weest eu de klok van St. Paul's Ka thedraal dertien had liooren slaan. Van de andere zijde werd aange voerd, dat een klok onmogelijk der tien kon slaan, maar verscheidene getuigen bevestigden do verklaring van den soldaat en hij moest worden vrijgesproken. FILMKONINGIN. De Amerikaansch© filmac trice Norma Tahnadge is een groote eer te beurt gevallen, nu zij door de Franaelie re geering; is uit genooriigd om den rol van Marie Antoi nette te ver vullen in de officieel© film, die voor staats reken iu|g zal gcmaalkij wor den van heb ,i loven "eu den a tijd van Lode wijk NVT. Miss Tajmadgc is al druk aan heb studeereu op de geschiedenis van dat tijdperk ecu heeft daarvoor de Be schikking gekregen over alle souve nirs ais japonnen, meubelen enz. van deze ongelukkige l'ransche koningin, Maar is het niet wat vreemd, dat. dc Franscho regeering de vertolkster van de hoofdrol in Amerika zoekt. Met allen eerbiodt voor het talent van Miss Talmndge, gelooven wij toch dat er vele Fransche actrices zullen zijn, die, zoo zij al niet beter tooueelspelen, dan toch getrouwer do Fransche atmosfeer kunnen uit beelden dan de Ainerikaansche. BIUARTEN IN EEN LEEUWEN- KOOI. Hoe langer hoe dwazer. Nu heb ben weer een paar biljarters' hun leven gewaagd, waarschijnlijk om een weddenschap, door een partijtje, te spelen in een leeuweukooi, waarin zich eenige leeuwen bevonden, lluii queues waren speciaal vervaardigd, van gewapend zwaar hout, teneinde zoo het noodig mocht blijken als wapen dienst te kunnen doen. liet werd, volgens net verhaal oen ze nuwachtig spelletje, terwijl de leeu wen slaperig toekekea, zich ongetwij feld verwonderd afvragende, wat dit nu weer te beduiden had. Op een kwaad oogenblik sprong een der bullen over den rand van het biljart en bleef vlak voor een der leeuwen liggen, die het rondo glimmende ding bcrook en knorrig gromde. Daarna, haastten de spelers zich de partij te beëindigen. Welk een ver maak- TRAMSCHUITEN. In Engeland is met zeer goed ge volg een proef genomen met zolder schuiten die voortbewogen worden op de wijze van electrischo trams door midciel von een draad boven het kanaal, waarover een op do schuit vastgemaakte trolley loopt. Deze methode gaat driemaal zoo snel als de voortbeweging door mid del van een paard. Zal ook in dit opzicht de voort schrijdende techniek op den duur dc natuurijke schoonheid van ons Hol- lazidsch wcjtcrlandschap komen 3>e derven? „Het land gaat naar de haaien", schreeuwde de agitator voor een be tere toekomst tot zijn hoorders, er zijn geen groote mannen meer. Wat denkt u, dat de Ruyter eu Tromp zouden doen, wanneer zij nu nog leefden?" „Waarschijnlijk van een staats pensioen leven", antwoordde de nuchtere man op do achterste rij. IIET GRAF VAN TSAAR ALEXANDER 1. In de Mercure de France lezen wij liet volgende merkwaardig entrefilet De officieele Kroniek van het Russi sche Keizerlijke Hof, bevat de vermel ding; dat tsaar Alexander I op 10 No vember 1825 .te Taganrog gestorven is. Nadat de tsaar bezweken was aan een besmettelijke ziekte, werd zijn lijk in een kist gelogd, welke onver wiild werd verzegeld, zonder dat U:t volk, naar gewoonte, de gelegenheid kreeg, een Inatsten blik op den ont slapen keizer te werpen. Eenig© da gen later, werd het stoffelijk overschot bijgezet in de Peters en I'uulsvcsting, waar alle Russische tsaren rusten. lu de afgeloopeu leute, werden do keizerlijke graven, op bevel van de Sovjetregeeving geopend, oni naar kostbare voorwerpen to zoeken, welke zii konden bevallen. Het graf van Alexander bevatte een wit manne ren sarcophaag van groote soberheid, slechts versierd met een koizcrlijk kroontje en de letter A. Toen men het graf had geopend, vond men de kist met de zegels, die et ui 1825 te Taganrog aan waren eo- hccht. Deze werden verbroken en inen lichtte het deksel op. Toen kon men constateeren. dat de kist nooit ©en mensoheliik lichaam kon hebben be vat, De inhoud bestond slechts uit eenige stukken lood Waar is Alexander I gestorven, aar begraven cn waarom tenslotte deze geheimzinnigheid Het is een nardig kluifje voor de geschiedvor- schers. EMIGRATIE NAAR AMERIKA. Sedert geruinien lijd weigeren de Vereonigd© Staten om allo landverhui zers te accept©eren, die hun worden toegezonden. Zij hebben voor elk land een maximum-aantal vastgesteld, dat niet mag worden overtreden. Aange zien de stoomvaartmaatschappijen zich kosten op dc hals halen, wanneer zij overcomplete landverhuizers .aanbren gen, hebben zoo nu en don opwinden de wedstrijden plaats busschen oceann- st.ooniers, die allen de ©erste willen zijn om hun vrachtje af te leveren. Het aantal Enge'sche landverhui zers heeft reeds het- maximum voor hor Amorikaan&riie fiscale iaar. dat 1 Juli aanvangt, bereikt. Voor 1 Juli 1021 kunnen zich dus geen nieuwe Engelsohe immigranten meer in Amerika vestigen Daar de stoomvaartmaatschappijen toch voortgegaan zijn met Engelsohe landverhuizers te vervoeren, zijn er nu reeds meer dan 200") Engelsrlien te veel in New-York. Tweeduizend Rus sen verkorren in hetzeifdo reva" Het rouzensehip de Leviathan hooft reeds 400.000 dollar moeien betalen voor het aanbrengen van 1350 gewei- gerdon. Hieruit volgt, onnieuw, dat Ne- derlandschc aspirant-landverhuizers goed doen. eerst- alle inlichtingen te vragen ann het Amerikaanscbe consu laat en de stoomvaartmaatschappij.

Haarlem's Dagblad | 1923 | | pagina 9