41e Jaargang No. 12407 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen Dinsdag 27 November 1923 HAARLEM S DAGBLAD ABONNEMENTEN per 3 maanden: Voor Haarlem en de dorpen in den omtrek waar een Agent gevestigd is (kom der gemeente) f 3.57'/,. Franco per post door Nederland f 3.87Vi. Afzonderlijke nummers f 0.15. Geïllustreerd Zondagsblad, voor Haarlem en omstreken f 0.571/,; franco per post f 0.65. Directie, Redactie en AdministratieGr. Houtstraat 93, Post-Giro 38810 TelefoonnummersDirectie 3082, Redactie 600 en Administratie 724 ADVERTENTIEN: Van 1 tot 5 regels f 1.75; iedere regel meer 35 cents. Reclames 60 cents per regel. Bij abonnement aanzienlijk rabat. Twaalfstuivers-advertentiën van Vraag en Aanbod van 1 tot 4 regels 60 Cents per plaatsing, elke regel meer 15 Cents k contant; buiten het Arrondissement dubbelen prijs. UITGAVE DER N.V. LOURENS COSTER Directeuren: J.C. PEEREBOOM en P. W. PEEREBOOM Hoofdredacteur i «I. C. PEEREBOOM Bijkantoor voor Sentpoort, Velsen, Velseroord, Wijkeroog, IJmulden, Beverwijk, enz., enz. Driehuizerkerkweg 2, Velsen, Telefoon 3521 DIT NUMMER BESTAAT UIT TWAALF BLADZIJDEN. EERSTE BLAD DINSDAG 27 NOVEMBER. StadsschouwburgVolksvoorstel ling. het Schouw tooneeLVera, 8 uur. Gemeentelijke ConcertzaalChriste lijke Oratorium Vereenierine, 26ste uitvoering „Saul" 8 uur. Schouwburg Jansweg Film van de Relativiteits-theorie van Einstein, des avonds 8 uur. Vereeniging van Vrijzinnig ïïer- vormrleu. Ouderavond. Gebouw van den Protestantenbond, Jacobstraat, 8 Nederduitsch Hervormde Gemeen te. Van 10 uur v.m. tot 9 uur nam. verkiezing van gemachtigden in de Kerkeraadskamer .van de Groote Kerk. Luxor-tbeater's middags en "s avonds concert. Museum van Kunstnijverheid. Pa viljoenslaan. Tentoonstelling van de ontwikkeling der boekdrukkunst. 104 uur. Bazar ten bate dor Kinderbewaar plaats van 10.30—5 uur en van 7—10 uur. in gebouw Bloemhof. Bioscoopvoorstellingen. 'WOENSDAG 2S NOVEMBER. Stadsschouwburg: Yvette Guilbert et sa Compagnie, 8 uur. Statenzaal, Prinsenhof, Gemeente raad svergadering, 1.30 uur. Museum van Kunstnijverheid. Pa- viljoenslaan. Tentoonstelling van de ontwikkeling der boekdrukkunst 10-4 uur. Bazar ten bate der Kiriderbewaar- plaats van 10.30—5 uur en van 7—10 uur in gebouw Bloemhof. Bioscoopvoorstelling van 2—5 uur. Luxor-theater's middags eu 's avonds concert. Luxor-Theater. Groote Houtstraat: Bioscoop-voorstelling 2.30 en 8 uur. Schouwburg D» Krom. Gr, Markt: Bioscoop-voorstelling 2.30 en 8 uur. Cinema Palace. Groote HouMrnat - Bioscoop-voórstelling 2.30 en 8 uur. Scala-Theater KI. TTmitstroat 77: Bioscoop-voorstelling 2 30 en 8 uur. Atlanta-B'oscooo. ZijH^at: Bios coopvoorstelling 2.30 en 8 uur. OM ONS HEEN No. 3256 De Provinciale Griffie, Er bestaat al lang gebrek aan ruimte in liet gouvernementsgebouw aan de Jansstraat, in de wandeling genaamd „de provinciale griffie". Daarom werd eenige jaren geleden de afdeeling waterstaat, die in het natte Noordholland nogal wat te be- teekenen-heeft er uit, overgebracht naar een buis op de Nieuwe Gracht. Het hielp wel, maar alleen tijdelijk en daarom werd in de laatste jaren voortdurend gezocht naar meer ruim te, in of buiten het gebouw. Plannen om den grooten tuin te be bouwen hebben al tientallen jaren be staan, misschien wel een halve eeuw, maar er is nooit iets van gekomen. Ofschoon de Provincie voor haar Sta tenvergaderingen nog altijd leentje buur speelt bij de gemeente (want het Prinsenhof is een gemeentegebouw) en dezen toestand toch wel wat armoedig vond, is er van de plannen om m den tuin van de provinciale griffie een vergaderzaal te stichten, nooit iets ge- Wel werden er grootscher denkbeel den geópperd. Het oog was gericht op bet park van het Bröngebouw, waar dat een heel nieuw gouvernementsge bouw zou worden gesticht, met een woning voor den Commissaris der Ko ninain er naast. Dat was (laat ons het er dadelijk bij zeggen) niet zoozeer in een tijd, dat de gulden hoogcr stond (want bij verkeert ook nu nog op redelijke -hoogte) maar toen wij er meer van hadden en het dus wat lij den kon. Toch is dit weidsclie plan destijds blijkbaar te duur g-vonden, er is althans niet van gekomen. Een ander ontwerp verscheen: om een nieuw gebouw te stichten op hot terrein vande voormalige Katoen- maatschappij aan den Kinderhuissin gel. De gemeente reserveerde daar voor een groot terrein en toen deze zaak, met de vermaarde Rijkssnel heid. een tijd lang had gehangen zag de Regeering er van af en vond niet eens noodig, daarvoor een schadever goeding te geven. Wij Haarlemmers moesten, denk ik, nog blij wezen, het gouvernementsgebouw niet huisde naar Amsterdam, waarover in die dagen ernstig gesproken moet ZIMen begrijpt licht hieruit, dat de magere jaren waren aangebroken. Nieuwe bouw raakte op den achter grond, het gebrek aan ruimte zou op andere manier worden opgelost. Op metingen worden gedaan in het Pavil joen gelukkig leiden die niet tot ver andering. Een huis in de Wilhelmina- straat trekt.de aandachten dit plan komt tot rijpheid, wanneer de heer van Lynden, chef van de afdeeling Rijksgebouwen, oip de .gedachte komt, de noodige ruimte te zoeken in bet belastingkantoor aan het Heiligland, waar vertrekken open gekomen zijn. En zoo zal het nu, zeker op de goed koopste manier, gebeuren. In het gebouw aan de Jansstraat tobt men intUsschen voort. Wie het binnengaat, merkt al dadelijk in de vestibule op,-hoe ouderwetsch het is. Lange, donkere gangen scheiden een reeks groote, holle, donkere kamers. Wij zeiden het dezer dagende ver trekken zijn te groot en daardoor is de.ruimte te klein. Warineer leden van Gedeputeerde Staten hier willen werken, is er geen plaats. Als com missies hier moeten bijeenkomen, worden ambtenaren uit wandelen ge- stuurd. vooral de verificateur, aan wien dan vriendelijk de vraag wordt gedaan, of hij .niet buiten het ge bouw iets heeft te verifieeren. Andere ambtenaren worden in pen andere ka mer gedetacheerd, zal ik maar zeggen. Een nieuwe afdeeling kan niet tot ■stand gebracht worden de centrale kas. De nieuwe tijd beeft met ziin wiekslag ook de provinciale adminis tv»tie aangeraakt, Zii beeft tot on toe drie kassenbij de bedrijven- bij do ziekenhuizen en bij de provinciale griffie zelf en liet haar betalingen loopen over den Rijks-betaalmeester en over, met permissie, het Rijks guo- bedrijf; de bedoeling is, deze kassen te centraliseeren, aan de bedrijven en ziekenhuizen dus niet meer dan een kleine kas te laten en het voortaan zonder den betaalmeester te doen. Natuurlijk is dat een voortreffelijk plan. Zoo kan liet nooit voorkomen, dat de eene afdeeling geld over heeft, terwijl de andore kasgeld opnemen moet. Maar zoo'n nieuwe afdeeling moet ruimte hebben en die is er niet. het omineuse woord ,,giro" ge bruikt is, moet ik bevreesde zielen wel geruststellen. De provinciale kas heeft van de sluiting geen. nadeel on dervonden, wat zij van haar deposito noodig had heeft zij ontvangen. Wij mogen de provincie daarmee geluk wenschen, al maakt het een vreemden indruk, dat een openbaar lichaam, als de provincie Noordholland waaraan natuurlijk iedere bank met genoegen geld zou hebben voorgeschoten, de preferentie had boven .lcleine men- schen", die hun geld broodnoodig hadden en het alleen bij mondjes- aat konden krijgen, nog wel onder de zekerheid van een borgstelling Maar ik zwijg verder over de Rijks giro ik raak er regelmatig van uit mijn humeur. En dat aan 't begin van de week! Het is niet onaardig om hierbij aan te teekenen, dat omstreeks 1877 de Rijkstelegraaf onderdak had in een gedeelte van ditzelfde oude gouver nementsgebouw. Blijkbaar was er dus in dien tijd ruimte over. Veel vroeger heeft zelfs het gemeentebestuur op deze plek gehuisd. „Toen in 1790", bericht Allan, ,,het Uitvoerend Be wind het Raadhuis op de Groote Markt tot vergaderplaats van het De partementale Gerechtshof bestemde, had men behoefte aan een ander ge bouw ten behoeve der gemeentelijke administratie, waartoe men het huis van Mevr. de Wed. R. F. van Zanen, dat hier vroeger stond, benevens twee andere woningen in de Moèrinnesteeg (welke steeg achter om den tuin van het Gouvernementsgebouw heenloopt) en nog vier andere huizen, achter de woning van Mevrouw van Zanen ge legen, voor stadsrekening aankocht. Men betaalde er j 7900 voor. Een en ander werd zoo spoedig in gereedheid gebracht, dat de Municipaliteit (ge meentebestuur) en verdere collegiin er reeds den" 16den October 1800 zitting in namen." Ironisch is de waardige Allan nooit geweest, anders zou liet op spot kun nen lijken, dat hij de snelheid prijst, die in 1800 een gebouw klaar had, waaraan in 1790 al behoefte bestond. Mogelijk is bet ook, dat ambtelijke zaken toen nóg langzamer gingen dan in onzen tijd, zoodat tien jaar waar lijk een loffelijke praestatie was 't liefst van .alles laad ik de schuld maar weer op den breeden rug van den zetter, die een fout in de jaartal len maakte. t Maar vragen wij Allan verder, boe het gebouw aan de Provincie kwam. „Door den daarop gevolgden veran derden Staat van zaken werd liet oude Raadhuis weder aan de stad af gestaan en in 1805 opnieuw door de Regeering betrokken, waardoor dit gebouw ledig kwaiT1 te staan. De koe pel en bet uurwerk, waarmee het vi eer nrbkte, werden in genoe jaar afgebroken en verkocht aan bet. ge meentebestuur van Mepv>el,« «--erwa zü toen zijn overgebracht. Na de wenteling van 1813 erlangde bet ge bouw zijne tegenwoordige bestem ming". Namelijk van Provinciaal gouverne ment. ..Later", voegt Allan er nog aan toe. ,.is bet aan de noordzijde '1 oor aankoov» van eenige belendende linden merkeli'k vergroot". Ziehier dan de korte historie dit gebouw, dat zich behalve door zijn inrichting, ook nog als ouder wetsch onderscheidt door zijn buiten kant. Nog altijd staat er een hek voor, dat een groot gedeelte van bet trottoir inneemt en daardoor het ver keer leelijk belemmert, vooral omdat dè tramlijn vlak langs het veel te smalle trottoirtje loopt. Als de chef van de afdeeling Rijksgebouwen dit moois bij gelegenheid present kan doen aan een ander Rijksgebouw, er gens in een stille stad, zal Haarlem daarvoor dankbaar wezen. Een van onze redacteuren heeft de zen morgen bet oude Gouvernements gebouw eens boiceken en schrijft zijn ervaring neer in de volgende woor den Door de ruime vestibule (die door een tochtdeur in twee deelen is ver deeld) komt de bezoeker eerst, recht doorloopend, in de bodenkamer, die wol het best-verlichte vertrek uit bet geheele gebouw is. Aan de linkerzijde an do vestibule ligt de ruime, maar zeer donkere antichambre, die door een donker-eikenhouten deur in ver binding staat met de hoogst-eenvoudig ingerichte werkkamer van den Cora missaris. der Koningin. Een breede, marmeren gang (onge •eer 2 1/2 M. is de breedte) loopt in de lengte door het. geheele gebouw, zoowel beneden als boven. Aan weers- -.ijden van die gang zijn de bureaux der verschillende affleclingen De kamers aan de voorzijde van bet gebouw zijn alle groot, maar de belichting, alleen door ramen aan den kant van de Jansstraat is onvoldoen de. De gangzijde van die kamers is in of meer in het duister gehuld. Aan het eind van de benedengang is in klein vertrek, behoorende bij de Alg. Secretarie, dat door ramen „uit zicht heeft" op de groote typistenka- mer aan de eene en op een magazijn aan de andere zijde. Aan den anderen kant van de be nedengang zijn o.m. de kamer van Gedeputeerden en de kamer van den Griffier. Daarnaast de vergaderzaal Gedeputeerde Staten, de zooge naamde groote zaaJ' Een dwarsgnng geeft nog toegang tot een kamer waar el commissievergaderingen worden gehouden en tot de donkere passen fdeoling. Tn den grooten tuin staat een fiet senbergplaats. Het groote gebouw gen over is bét uit drie verdie pingen en een zolderverdieping be staande archief, dat door een gang het eigenlijke gebouw in ver binding staat. De zalen bier beslaan telkens de geheele verdieping. Terug gaande uit den tuin komen wij in de woning van den concierge, den heer Peters, die met zijn gezin dag en nacht in 't gebouw verblijft. In 't ge heel beschikt de familie Peters over een zeer donkere zitkamer met een keuken en boven over een slaapka mer, een logeerkamer en een dienst bodenkamertje. Aan weerskanten van de bovengang weer verschillende bureaux, over 't algemeen wat beter verlicht dan de kamers beneden. De bureaux bieden ruimte genoeg en krijgen over 'fr al gemeen meer licht van buiten dan die beneden, meestal door twee, ramen. Vooral de afd. Krankzinnigen wezen is in een niet onaardig kantoor geves tigd. dat echter wat laag van verdie ping is. Tot zoover de beschrijving van on zen redacteur over de provinciale Grif fie. Conclusie: groot, maar te klein, ouderwetsch en donker. J. C. P. MOE STAAT T MET 3 de verbouwing en uit breiding van het Cymnasium? Aan de achterzijde van het Prinsen hof ziet het er nu sinds eenige maan den niet al te mooi uit. Hoopen zand hier, stapels steenen daar, hout en stukken ij'zer elders geven aan bei anders zoo mooie plantsoen een onoog lijk aanzien. Dat is evenwel niet te ver wonderen, als er zulk een groot werk wordt uitgevoerd, namelijk de verbou wing van het Gymnasium en de uit breiding er van door het bijtrekken van de oude gebouwen van Openba-rc Wer ken. Op alle mogelijke plaatsen wordt ge werkt gewerkt met bekwamen spoed, want zoowel de directeur van Openbare Werken als de Rector van het Gymna sium sporen tot grooten ijver aan, om dat de bestaande toestand niet lang be stendigd kan blijven. De klassen van het Gymnasium zijn thans over ver schillende plaatsen verdeeld zelfs wer ken er een paar klassen in het oude gebouw, midden tusschen al ïiet la waai, dat een verbouwing van eenige beteekenis nu eenmaal meebrengt! Be paald rustig is het daar dus nietl Zooals reeds gezegd, wordt er éven- wel hard gewerkt, zoodat men de ge bouwen nog vóór het begin van den nieuwen cursus klaar hoopt te hebben. Stadsnieuws 'JUBILé-HERMAN SMITS, Wij herinneren nau den feestavond, die Donderdagavond a.s. in den Schouwburg .1 answeg zal plaats heb ben ter gelegenheid van het 12t-jarie jubilé van den heer Herman Smits als exploitant van publieke vermakelijk heden. Nederland-Zwitserland 4- PECH. De tijding ging Zondag in de Amstelstad „Het Zwitsersche elftal heeft „pech" gehad. En Pech moet je weten, is een echt Duitsch woord, Dat sinds wij het kaapten tot. 't Nederlandsch hoort. We hebben er zelf een en wel „tegenspoed". Maar dat klinkt in onze ooren lang niet zoo goed. En waarom, luister naar wat ik U zeg, I-Jad het Zwitsersche elftal dan zooveel pech? Men antwoordtmeer dan eens heeft een Zwitser 't gehad Dat bij per abuis schoot tegen de lat. En 't gebeurde (we zagen het allemaal) Dat een andere Zwitser schoot tegen den paal. Als iemand zijn vork steekt naast zijn mond, Dan is «e*n Pech, maar wel Want dan krijgt hij geen voedsel meer in zijn maai Fn sterf', jzkcr van zwakte, al is 't niet vandaag En als Inplaats Dan roept men te land kapitein op den walle- kant vaart, 3e haven in, net en bedaard, Nie dat dat nou pech is, maar „jakkes, wai Een schot tegen latten of palen dat is Daarom zeker geen Pech, maar zeer zeker welm i s Wij raden den Zwitserschen vrienden „Schiet jullie precies dan zal het wel gaan" TOM DE RIJMER. Het nieuweTeyler-proces De conclusie van antwoord Over verjaring Namens de gedagvaarde directeuren var. Teyler's stichting is door Jhr. Mr. F. W. vaai Styrum boden voor de civiele kamer van de Haarlemsche rechtbank de volgen de. conclusie van antwoord genomen: dat de gedaagden de posita van eiscli, voor zoover niet uitdrukkelijk erkend, ontkennen, evenais zij betwisten de juis; beid van de rechtsbeschouwimgen, die eischers goed vinden ten beste te geven; dat de gedaagden erkennen, dat op 3 April 1778 te Haarlem, alwaar hij woonde zonder hem overlevende bloedv im de rechte nederdalende en opga: liniën, is overleden Pieter Teyler van Hulst, weduwnaar van Helena Vers dat genoemde Pieter Teyler van Hulst bij diens testament den 17 Mei 1753 voor den te Haarlem gevestigden Notaris N. Gallée geDasseerd, een stichting in het leven heeft geroepen, omvattende zijn go heele nalatenschap, met uitzondering al leen van verschillende bij dat testament gemaakte legaten, daarbij onder meer be palende, dat die nalatenschap eeuwiglijk en altoos onder de administratie en direc tie, opzicht en bestuur zal moeten blijven van vijf Directeuren, die tevens zouden zijn de executeurs-testamentair, met uit voerige regeling van hun benoeming, op volging en bevoegdheden ten aanzien van het beheer der in het leven geroepen stichting; dat de vijf gedaagden, ingevolge de be palingen van genoemd testament,zijn ce wettig benoemde Directeuren, en in aan sluiting aan het door hunne voorgangers als zoodanig gevoerde beheer, als direc teuren en executeurs-testamentair do ad ministratie en directie, opzicht en bestuur hebben gevoerd en voeren over de ais voormeld de geheele nalatenschap omvat tende stichting; dat mitsdien de gedaagden in het bij zonder betwisten, dat l6ano Brand was en dat diens nakomelingen zijn de eenige en voor hc-t geheel tot de nalatenschap van Pieter Teyler van der Hulst geroepen se iechtigden, I. Brand voornoemd als erf genaam ab inlestato, en diens nakomelin gen als zijn? erfgenamen eu rechtverkrij genden; dat de door eischers ingestelde vorde ring, hoewel in den vorm eener rekening en verantwoording, dan ook inderdaad is da vordering tot verkrijging der nalaten schap en loopt over de vraag of al dan niet der eischers auteur erfgenaam was en recht had tot verkrijging der in 1778 open gevallen erfenis. dat hieruit echter al dadelijk volgt, dat de ingestelde vordering reeds lang is ver jaard, en hetzelfde volgt uit de door eischers self gestelde omstandigheid dat de in-1778 opengevallen nalatenschap door den beweerden erfgenaam en zijne recht verkrijgenden" tot dusver niet was lui vaard. dattr immers ook het recht tot aan va.-urlijig reeds lang is verjaard; dat de gedaagden zich op deze verjarin gen uitdrukkelijk beroepen; dat de erflater bij zijn reeds genoemd testament o.a. tot een der directeuren en executeurs-testamentair heeft benoemd Isaac Br.und, aan wien de eischers zeggen hun recht to ontleencn, terwijl daarbij verder aan bedoelden Isaac Brand voor hem en na deszelfs overlijden aan zijne wettige ma te -laten kind of kinderen, en die overlijdende aan derzelver descendenten een jnarüjksehe repte werd gelegateerd. dat Isaac Brand in zijne qualiteit van executeur in rechte is opgetreden om den uitersten wil van den erflater staande te houden, en hij verder, te beginnen met April 1779 de gelegateerde rente heeft in ontvangst genomen en daarvoor gek-.vi- dat het onder die omstandigheden oen on verk wikkel ijken indruk maak:, wanneer die beweerde rechtsopvolgers van I. Brand durven te' stellen, dat Pieter Teyler van der Hulst is overleden zonder rechts geldig testament achter te laten; dat.' gesteld eens, dut I Brand desniette genstaande werkelijk erfgenaam ware ge weest-(des neon), hij door de aanneming van de exoeutcursbenoeming, de in. ont- vangsünemïng, tegen kwijting van de gele gateerde rente en zijn daadwerkelijke me dowerking aan de ten uitvoerlegging vu: liet iestament,in ieder geval geacht zou moeten worden de nalatenschap te hebben verworpen, tc dien effecto, dat latere n-tn vaarding was en is uitgesloten; dat do gedaagden zoo le zamen als leder voor zich ontkennen eenig beheer voor de eischers gevoerd te hebben en tegenover hen of een hunner tot rekening en ver antwoording verplicht te zijn; dat, indien ae gedaagden rekenplichlig waren tegenover de eischers (des neen), de eischers toch niet-ontvankelijk zouden zijn in hun vordering tot vcroordeetiog „tot afgifte en uitbetaling tegen kwijting aan do eischers, aan ieder van dezen voor zich, van al hetgeen hij slot van rekening des noods na debat vast (e stellen, aan elk van hup zal blijken toe te komen," omdat, waar uit de eigen posita van eischers blijkt, dat zij zich op het stam 1- punt stellen, dat zij niet de eenige ge rechtigde erfgenamen zijn, in dat systeem alleen sprake zou kunnen zijn van een uit- keer.ng aan de gezamenlijke geprcten deerde erfgenamen ter verdeoling van het saldo; dat do eischers stellen, dat de gedane den verplicht zijn den eischers reken schap te geven van hetgeen ieder van ben in de gestelde waarneming hoeft ver rich t, en eischers dan ook bij hun peiitum vorderen, dat aan de eischers re kening en verantwoording zal worden ge daan van het gevoerde beheer en de waar neming, door ieder van de gedaagden voor zoovee! diens beheer en waarneming betreft, hetgeen dus zou' neerkomen op vijf verschillende verklaringen van het geen ieder heeft verricht, zonder eenig verband, ook rekening houdende met af wezigheid, ziekte, verdeeling van arbeid en andere omstandigheden; dat dit niet past in het kader van een gevorderde rekening en verantwoording van elk der vijf gedaagden bij ééne dag vaarding, en hier dan ook moet worden gedacht aan een verhonden cumulatie van dat bovendien de eischers wel schijnen te stellen, dat de gedaagde .T. .1. van Oordc in of omstreeks 1896 met zijn beheer is begonnen, maar ten aanzien vaar de andere gedaagden niet eens zeggen over welk ;ijdyak van- ieder hunner rekening en ver antwoording wordt verlangd; dat al verder het door ieder der gedaag den gevoerde beheer niet is te scheiden noch van dat gevoerd door ieders mede directeuren (waarvan slechts de tegen woord ig in functie zijn don zijn gedag vaard geworden), noch van dat gevoerd tloor hun voorgangers, en de eischers dan ook met hunne vordering niet verlangen en aiict kunnen verkrijgen een saldo (nog minder vijf saldo's van beheer alleen over de beheersjaren van de thans fungeerende directeuren (die ieder voor zich nimmer en zeker niet van of voor de e.isohers eet: zeker kapitaal in beheer hebben gekregen nooh daarover een beheer hebben gevoerd) maar klaarblijkelijk bedoelen tevens het saldo van het geheele sinds 1778 gevoerde beheer te doen vaststellen en op te vor deren; dat ook om deze reden de ingestelde vordering is verjaard, terwijl wegens al het hierboven aangevoerde in elk geva' de vordering zooals zij tegen deze gedaagde is ingesteld niet kan ontvangen worden; dat de eischers wel zeggen dat zij „salva corrections" onderscheidenlijk voor 1/200 en 1/800 van het saldo van rekening ge rechtigd zijn, maar geen feiten stellen waarop diu beweringen berusten en den rechter dan ook niet tot de gowenschte correctie, noch (ot toetsing van de ge grondheid in dit opzioht van hun vorde ring in staat stellen. Mitsdien het der Rechtbank behage, oe eischers niet-ontvankelijk te verklaren in hurane vordering, immers en in allen ge valle hun die te ontzeggen met hunne veroordeeling in de kosten. 'T JON'GENSGILDÉ. Begin November werd door do le den van 't Jongonsgilde een voetbal club opgericht, aanvankelijk met 55 leden van 't Gilde. De naam der club is G(ilde) Foot ball) C(lub). G.F.C. 1 en G.F.C. II spelen mede in de Zatordagmiddagcompetitie van den Haarlem soheu Voetbalbond, waar G.F.C I reeds kans zag om van vier wedstrijden er drie te winnen en tezamen 20 goals te maken. De overige clubs spelen vriend schappelijke wedstrijden tegen ande re clubs, zoowel op Woensdag- als op Zaterdagmiddag. De G.F.C. heeft 3 voetballerreincn tot hare beschikking. Het bestuur van G.F.C. is als volgt samengesteld: G. van Bosten, tijdelijk voorzitter; ,W. Dooyes, penningmeester; J. V. OPEN BRIEVEN VAN KEES DE MOPPERAAR AAN - KONINGS KRAKELING. Uw krakeling, al is bij met honing gebakken, in ,,de Heemsteder", smaakt mij niet. Gij schrijft over mij „Maar zijn gemopper van 15 dezer tegen onzen postdirecteur heeft totaal geen reden. Allereerst i? onzo vrien delijke lieer Mesters helaas reeds ge- ruimen lijd met ziekteverlof en ton tweede was cn is ons postkantoor steeds ruim voorzien van briefkaar ten en postzegels. Als echter gega digden er o»n komen op een tijd dat het kantoor wel open is voor de tele grafie. doch niet, voor het postbedrijf, dan kan men het slechts op prijs stellen, als de dringende behoefte blijkt, dat de ambtenaar een winkel opnoemt, waar een en ander nog wel verkrijgbaar is". Ik adresseerde mijn open brief,aan den directeur. Al was de lieer Mes ters ziele, er was toch zeker iemand om hem tc vervangen. Maar dat is bijzaak. De hoofdquaes- tie is. dat er geen briefkaarten wa ren. De jongedame - die zoo'n kaart wilde koopen, kwam op Woensdag avond kwart over zeven in het post kantoor. Aan het, loket voor den Verkoop van zegels dus niet aan de telegraaf-afdeelingwerd haar gezegd ,,cr zijn op het oogenblik geen briefkaarten in voorraad". Het postkantoor was op dit tijdstip voor alle zaken open en wel tot 's avonds hnlf aclit. Met groote letters is dit bij den ingang te lezen. Onlangs is het ook voorgekomen, dat geen postzegel van 20 cents in voorraad was. Gij ziet. mijnheer „Koningskrake- ling''. dat ik van mijn gemopper op 15 November niets terugneem. van Acker Jr., secret.; J. D. van Wo- veren, alg. secundus; R. Prins en D. Fabel, commissarissen. De elftalcommissie: J. C, van der Schaar, voorzitter; ,T. C. Weber, secretaris; Ph. Immer, C. Vader en H. Lever, leden. Clubgebouw der G.F.C. is: Gilde- huis, Jnnsweg 34. Leden van 't Jongensgilde kunnen zonder contributie lid zijn van G.F.C. V-EILINC,. De uitslag van de vei ling van huizen en erven in het alge meen Vcrkooplokaa.1 op Maandag avond (s: N'o. I Het huis en erf met. tuin ta Schoten aan liet Raadhuisplein 22, mcfdnarachtor gelegen grond te za nen groot 6.57 Aren. SOOO. J. P. Cok cj.q, No. 2. Het erfpacllterecht tot 31 Oc tober 2000 van den grond aan den Zand voort schen straatweg te Zand- voort met daarop staand huis „de Znndhoeve" plaatselijk get. no. 171 en schuur groot 7.55 Aren. 6000. J. 1'. Kok q.q. Nos. 3—6. Vier aaneengcboWde ar beiderswoningen met erven en grond te Ifaarlemme-rliede en Spaarmvomlo nnn den Nieuwowog 4500 II. en G. Zwart. No, 7. Do villa genaamd „Groen- oord te Overvecai aan den Blocmen- dnnWhewcg no. 225, groot 188 C.A. 19000 B. M, Brans q.q. DE B'JRCEMEESTER. Naar wij vernemen is do burgemees ter, de heer C. Maarschalk, ongesteld. De burgemeester heeft een zware koude gevat eu is lijdende aan een lichte oorontsteking. De heer Maar schalk moet het bed houden en zal Woensdag de vergadering van den ge meenteraad niet kunnen leiden. PERSONALIA. Voor onderwijzer in de licha melijke oefening aan de 6. 1. scholen te Amsterdam worden o.m. voorge dragen de lieer en. M. Hessels en L. J- II. Stiens, beiden van Haarlem. ÏJit tls Omstreken OVERVEISX. Concert. De R.K. muziekvereenUing „Eu ph on ia", on.Jmfdeelihg van den R.K. Volksbond, directeur de he<:r J. YV. Lefeber, zal voor donateurs en kunstlie vende leden op Zaterdag 1 Dec. in Ho tel Vreeburg to Bloemcndaal een concert geven. IJ MUI DEN. Politieberichten. Zondagnacht werd door de politio aangehouden K.. die in staal verkeer de van dronkenschap. K. hitste zijn hond tegen de politie op eu was zeer keerspannie toen de politie hem wilde inrekenen. Tegen K. werd pro ces-verbaal opgomaakt. HEEMSTI-DEl PALESTRI X A-K OOR. Het Pa- leslrina-koor onder leiding van den heer Haverkamp gaf Maandagavond een concert, voor de patiënten en ge- noo'ügden te Meer en Bcack. De ver schillende nummers werden goed uit gevoerd en beloond met een hartelijk applaus. Ook de hoeren Brogdrop met solo-ztnig en Cupenis met viool-solo hadden '-cn dankbaar gehoor. Het be stuurslid, ils. v. Leeuwen van Bloc- iiieinlual sprak een slotwoord, waar na de avond op gebruikelijke wij zo met gezang cn gebed gesloten wei\U

Haarlem's Dagblad | 1923 | | pagina 1