HAARLEM'S DAGBLAD Parijsche Brieven Binnenland Vrijdag 30 November 1923 VIERDE BLAD .(Van onzen correspondent.) WINTER, De winter heeft rijn intrede gedaan. Weinig of geen regen, maar fél-koud. Op de café-terrassen branden de ka chels en men vecht om de plaatsjes, 't dichtst bij het vuur, steunt de voeten op do ijzeren omrastering, duikt diep- weg in z'n overjas en doet zich te goed aan keete dranken. De kastanje-koop lieden vóór de bureaux-de tabac poi- ren het vuur op en menigeen houdt even voor z'n stalletje stil om de roode handen naai het vuurtje uit te steken. De openbare leeszalen en de gehoor zalen van gramofoon-huizen zit ten van 's morgens vroeg tot het late sluitingsuur propvol, niemand denkt er aan om, als hij eenmaal een plaatsje heeft veroverd, ruimte le maken voor andere koukleumen. En dan de metro! Men schreeuwt altijd dat het er slecht ruikt in de gangen, dat men cr beestjes opdoet, dat 't er tocht, dat 't je een paar nieuwe schoenen kost.... maar al die klagers en mopperaars vluchten toch maar in de ondergrondsckc tram omdat 't er zoo weldadig warm is. Dit is eigenlijk het aardigste oogenblik van Parijs. Parijs is thans werkelijk „thuis". Lang duurt het niet, want in Januari begint de groote vlucht naar de Rivièra of naar de sneeuwlanden. Nu, in de maanden November en December kan men tenminste alt men weet waar het te vinden écht Parijs zien. Zoo wel het deftige, aristocratische Parijs als de demi-monde, zoo goed als de burgerklasse en de ïolkskringen van de wereldstad. De Opéra is en blijft nog altijd wat het sedert menschenheugcnis is ge weest de verzamelplaats voor de fa milies, die ver weg blijven van elk ander niet gesubsidieerd, maar mis schien op hooger kunstpeil staand theater. Men ontmoet elkaar in loge no. zooveel. Oh. verrukkelijke Opéra avondenherinnering aan dat oude oude Parijs, Parijs van vóór den oor log, zoo geheel verschillend van dat' van thans..— En dan die wandelingen, 's morgens, in het bosck! Vergezeld van de gouver nante of de dame-van-gezelschap. Zich in het coupc-tje naar den ingang van het Bois laten rijden. Als dan eerst be hoedzaam het puckhondje op z'n wag gelende pootjes is gezet door den koeït sier (u kent dat gladgeschoren, inter nationale type!) en mevrouw uit hst lijtuigje is geholpen en het rijtuig stap voets moet volgen. En als dan de oude baron die zich nog kranig houdt op z'n peerd langs draaft cn met een ele gante zwaai z'n bruine bolhoedje af neemt. Maar hier, op de Avenue des Acacias, komt ook die zonderlinge we reld die schittertschittert.... en ineens uitdooft. Die typen die je dan nergens meer ziet, of eeris bij toeval ergens in een mode-plaats, als chauf feur, als portier-, gids, - ouvreuse of chanteuse in een cabaret. Maar nu -la ten ze zich nog door gegalonneerde chatuffeurs rondrijden.... ze lachen onwelluidend hard en ze schreeuwen.. en weten zich nog niet behoorlijk te gedragen tegenover hun kapitaal, noch tegenover hun personeel. Doch.... te genover ach zelf en hun gelijken.. Won derlijk wereldjeniet buitengewoon sympathiekmaar wèl karakteris tiek. Marcel Prévost heeft hen zoo aar dig geschetst in z'n roman „Les demi- Vierges"j Dan de stillere wijken waar, nu de winter er is, de menschcn stilletjes ge brek lijden, maar 't niet voor elkaar willen weten. Wat *n droefgeestige tafe- reclen zou men zien wanneer men eeo3 al die voor-gevels van die oude., donkere huizen kon afrukken. Vroeg naar bed: dat spaart licht en verwarming uitl Gebrek, zwaar gebrek wordt hier gele den! Mijn bcrigheden brengen me dikwijls in die kringen en altijd valt me weer het verschil op lusschen die huishou dens van z.g. intellectueelen em ployés aan de ministeries, of banken, bedrijfschcfs, officieren, leeraren enz. en do echte arbeiderskringen. De Iaat sten die geen stand boeven op te houden (en nergens is het standverschil zoo scherp afgeteekend als hier) trek ken zich van de benarde tijdsomstan digheden betrekkelijk weinig aan. Kotn er binnen, onverschillig op welk uur van den dag en de kachel staat rood en de koffie trekt. Maar dan de miscre bij die intellectueelen, wanneer men met een triest lachje zegt: houdt u uw hoed maar opde schoorsteenvegers moe ten straks komen, daarom s'.oken we niet.. ..of: de antbraciet wordt straks gebracht!or men zeg; met een heroïek gebaar 't is niets koud van daag. Voor die menschen is de winter een zware beproeving. En nu denken we weer aan die dagen van vóór '14, toen iedereen tevreden kon zijn, want in letterlijken zin overal trok de schoorsteen. De levensduurte welke we meer dan eens hier hebben gesigna leerd, heeft deze heele klasse verlamd. En geen dag gaat voorbij of er worden nieuwe slachtoffers gemankt. Ondanks de Roer-bezetting zijn de brandstoffen eens zoo duur geworden. Men ziet de menschen met een handzakje een paar kilogram cokes halen of een bosje houtkasten en kisten worden nage- bezocht of er nog niet een stukje hout is om te verbranden. Het is bekend dat iD geen land ter wereld het kapitaal zoo gelijkmatig was verdeeld als in Frankrijk, d.w.z. in Frankrijk van vóór den oorlog. We willen niet de oorzaken gaan nazoeken van de kapitaals verplaatsingde oorlogen nog eens de oorlog. Struggle for life kende men er eigen lijk vóór 1914 nieten nu, tien jaar later, zijn reeds duizenden bezweken in deze worsteling. Wie heeft dat ooit kun nen denken dat men nog eens tot zulke noodmaatregelen moest over gaan een dagblad biedt z'n lezers de gelegenheid aan om brandstoffen te koopen tegen prijzen, enkele sous lager dan die van de handelaren! Een courant als turf- boer! 't Wijst er wel op hoe alles is veranderd. En 't treurige van dat alles is, dat die waanzinnige priisverheogin- gen van de brandstoffen absoluut onge motiveerd zijn en onnoodig wanneer de regeering krachtiger stond tegenover de défaitisten. Het heet dat men dc kolen zoo duur moet betalen ten gevol ge van het koersverschil cn de regee ring stelt dan de maximum-prijzen vast. Maar de verklaringen van een groothandelaar in brandstoffen zijn wel typeerend de regeering stelt maximum prijzen vast, maarceel te hoog. Dat wij onze Engelsche kolen zoo duur moeten betalen is een leugen. Al onze voorraden zijn in Maart besteld en be taald. Voor t oogenblik 'dus d'.c, prijsverhooging absoluut ongemoti veerd.-.. maar ik mag, als Ed van het kolen-syndicaat nu eenmaal niet bene den vastgestelde minimumprijzen ver- koopen. Als straks de eerste sneeuw Patschl M'n kleine stamhouder depo neert een knuistje vol kletsnatte sneeuw op m'n bureau—.. De eerste sneeuw!! Wintert HENRY A. TH, LESTURGEON. Parijs, 20 November, De electrificatie der spoorwegen Het traject Leiden-Den Haag Naar de Tel. verneemt, zal de in- dienststelling van het traject Leiden- Den Haag, wat de electrische beweeg kracht betreft, eenige vertraging on dervinden. Oorspronkelijk lag het in het voor nemen, in den loop der maand Janu ari e.k. een proefrit te honden. Ge bleken js echter, dat de wijzigingen, welke het stations-emplacement te Lei den moet ondergaan, van grooter omvang zijn, dan aanvankelijk ver ondersteld werd. Ten behoeve van 't goederenvervoer 2aillen eenige nieu we sporen moeten worden gelegd, daar anders ten behoeve van het goederenvervoer te lang van de hoofdbaan gebruik moet gemaakt worden. Voorts zullen verhoogde perrons worden aangebracht, ten einde heb in- en uitstappen uit de electrische trei nen te bespoedigen. Op de bnan zelf wordt eiken nacht met bekwamen spoed gewerkt, waar door voor bet goederenverkeer, des nachts op het baanvak LeidenDen Haag, slechts van één spoor gebruik gemaakt kan worden. Ditzelfde was, ook wat de personen treinen betreft, gisteravond in het. sta tion Den Haag het geval. Daar op het emplacement, even buiten het station, werkzaamheden moesten ver richt worden ten behoeve van het plaatsen der masten voor de gelei dingsdraden, werden alle treinen, wel ke na 10 uur des avonds van de rich ting Amsterdam kwamen, over het „afgaande" spoor geleid. Voorl'oopig zal de electrische be weegkracht op het traject Leiden Den Haag uitsluitend voor de locaal- treinen gebezigd worden, totda' ook de trajecten Amsterdam—Leiden en Den IlaagRotterdam ge-electrifi ceevd zullen zijn. Wanneer dc route Amsterdam- Rotterdam geheel voor gébruik gereed zal zijn. zullen do volgende baan vakken voor electrische beweegkracht in gereedheid worden gebrachtAm sterdam—Utrecht (via" Hilversum). AmsterdamUitgeest (via Yclsen). Vclsen—IJmuiden. WIJZ1CING WETBOEK VAN STRAFRECHT. Verschenen ie het Voorloopi2 Ver slag der Tweede Kamer, over het wetsontwerp tot wijziging en aanvn'- ling van liet Wetboek van Strafrecht met betrekking tot de uitlokking. Het volgende wordt er aan ontleend Volgens sommige leden gaat een herziening, geliik thans ten aanzien van de uitlokking aan de orde words gesteld, feitelijk ia tegen de meer en meer veld winnende overtuiging, dal vermeerdering en verscherping van strafbepalingen wel het meest ondoel treffende middel is om de criminali teit te bestrijden, en zij leidt de aan- ci'acht af van de noodzakelijkheid van die oudere maatregelen en hervormin gen, welke bovenal de strekking heb ben de oorzaken der misdadigheid op te heffen of te verminderen. Vele andere leden, die dit gevoelen geenszins konden deolen, juichten het niet slechts toe, dat voorgesteld wordt een leemte In art. 47, 2e wetboek van Strafrecht aan te vullen, maar ook dat de minister door dit wetsontwerp tot oplossing tracht te brengen do rechtsvraag, of naar ons recht straf baar is hij. die een ander tracht te bewegen tot het begaan van een mis drijf, indien het misdrijf of een straf bare poging daartoe niet is gevolgd. Vrij algemeen kon men zich met art-. 1 van het ontwerp vereenigen. Vele leden -hadden tegen cc bij art 2. voorgestelde aanvulling van het Wetboek van Strafrecht ernstig he zwaar. Zij konden niet inzien, dat het gewenscht is, daden van uitlokking tot misdrijf in het algemeen als een zelf standig delict strafbaar te stellen, naast de bijzondere gevallen, voorzien in de ari(. 131. 132. 133. 134. 177 en 178 van hel Wetboek van Strafrecht Deze leden betwistten geenszins, dat de in het nieuw voorgestelde artikel 134 bis. Wetboek van Strafrecht ge noemde handelingen op zich zelf af keurenswaardig. :a strafbaar zijn. maar een strafbaarstelling achtten zij slechts dan gerechtvaardigd, indien de rechfsveiligheid in ernstige mate wordt aangerand, en daarv.su kan in dezen geen sprake zijn. Voorts achtten deze leden het be dreigde maximum te hoog. Vele andere loden achtten het nieuw voorgestelde artikel 134 bis in begin sel zeer wel verdedigbaar. ROTTERDAM ALS HAVENSTAD. B. on W. van Rotterdam herinne ren in eon brief aan den Raad aan de opmerkingen van het lid J.Brautignni in de zitting van 3 Mei over de be voorrechte positie, welke door maat regelen der Fransche regeering aan de haven van Antwerpen is verleend. De Kamer van Koophandel te Rot terdam heeft reeds 26 Februari tot den minister van Buitenlandscho Za ken een rapport gericht, waarin een uiteenzelling wordt gegeven van de gevolgen voor Rotterdam, voortge vloeid uit dé opheffing van de Fran sche surtax© d'entrepót el d'origine voor de Antwerpsche haven De daarin verstrekte gegevens toonen aan, dat Rotterdam als o-evolg van de maatre gelen van Fransche zijde aanmerke lijke nadeelen lijdt. De gevolgen spiegelen zich in de vervoercijfers duidelijk af. Het verkeer over Antwerpen en Rotterdam naar het Fransche Rijnland, verschilde in 1919 niet veel, doch in 1920. nadat de opheffing van de surtaxe van Antwer pen was tot stand gekomen. is liet verkor-r over Antwerpen stork toege nomen .terwijl dat over Rotterdam bijna zijn bc-teekenis verloor. R. en W. meenori, dnfc hof hjor een zaak be treft. welk© voor het bestaan en de toekomst van Rotterdam van zeor groot belang is. Moet reeds de thans geconstateerde vermindéring van het verkeer mot hot Fransche Rijnland tot bezorgdheid ro den geven, daarnevens ligt liet vooi de hand, dat. indien ook andere ge deelten van den Run blijvend tot hei Fransche douanegebied mochten ko men te behooren, de aan Antwornen Dingen die niet iedereen weet HOE WERKT DE TELECRAAF. De telegraaf-ver-schrijver berust op het beginsel, dat een staaf week ijzer, dat is uitgegloeid ©n langzaam afge koeld smeedijzer, magnetisch wordt, wanneer een eioctrische stroom rond om het staafje geleid wordt cn zijn eleciriciteit weer verliest, als de elec trische stroom ophoudt. Bij de telegraaftoestellen is het stuk je week ijzer in hoefvorm omgebogen en daaromheen is geïsoleerd koper draad gewonden. In dien vorm heet het een elcctromagneet Die electro- magneet maakt deel uit van een keten d.w.z. de electrische draad, die om het week ijzeien staafje is gewonden. verlengd en vormt op sommige tijden een geheel gesloten ring. De keten wordt gesloten en geopend door ecu z.g. Morsesleutel. Die sleutel bestaat uit een staafje met een knop er cp, otn hei naar beneden 1e kun nen drukktr. Dat staafje maakt deel uit van den keten. Aan de eene zijde is het bevestigd aan den koperdraad en aan de andere zijde ligt liet andere uiteinde van den draad er vink onder. Drukt men nu op het knopje, dan duwt men dus hel staafje op liet uit einde van den draad. Nu is de kelen gesloten. De electrische stroom, die namelijk in den draad gebracht is, gaat nu door hf' staafje van den sfeutel en vandaar in het andere einde van den draad. Do' strocm gaat nu in den draad verder en komt in de windingen rondom "t weeke ijzeren staafje. Naar we hoven al zagen maakt de stroom hef ijzeren staafje magnetisch. Ken gevolg is, dat het magnetisch gewor den ijzeren staafje een ander stuk ijzer, dat. er boven bevestigd is, aan trekt. Dit ijzeren 6taafje, anker gehec- feii. wordt nu naar beneden getrok ken. Maar daar dit staafje draaibaar gemaakt is, gaat het tegenoverge- verleendo bevoorrechting voor de Rot te rdamsche haven zeer ernstige gevol gen zou kunnen hebben. Ze achten het dan ook dringend noodig, dat zoowel van de zijde van het Gemeentebestuur als vooral ook van die der landsregeering, al het mo gelijke worde gedaan, om deze gevo- gen af te wenden en te bereiken, dat Rotterdam op gelijken voet als Ant werpen zal worden behandeld. Een maatregel, waarvan ook in de laatst gemeld© stad zelf dc rechtvaardigheid wel wordt ingezien. Om deze redenen stellen B. en W. namens den Raad voor, aan den minister van Buitenlandsche Zaken een adres te richten, waarin op do feiten wordt gewezen en hem wordt verzocht, voor de Rotterdamoebe be langen ten krachtigste bii de Fransche regeering op te komen stelde deel van 'dit staafje omhoog, ter wijl het. aangetrokken deel omlaag gaat naar de magneet. Aan dit omboog gaande deel heeft] men een potlood bevestigd. Wanneer nu bijv. een telegrafist to Haarlem op den knop drukt, van den Morse-sleutel, dan kan de electrische stroom doorgaan e.u loopt bijv. door de telegraafdraden naar Amsterdam. Daar komt hij in het toestel, waar hij 't hoefvormige w.:eke ijzer mr..:ii--tis-. h maakt. Dit trekt nu de draaibare staaf met het potloodje aan en de stift van het potlood drukt tegen een smallo papierstrook aan. Deze papierstrook draait voortdu rend. Houdt men nu in Haarlem den sleutel heel even ia de laagte, dan komt in Amsterdam het potlood odk maar even tegen het papier aan en maakt daarop een punt. Wordt do Morse-sleutel lang naar beneden ge drukt, dan komt er een streep op den papierstrook, daar deze zich onder het potlood voortbeweegt. Wanneer inen waf langer op den knop van der. sleutel drukt, wordt deze weer door een veer in de boogie geduwd. De sleutel is dus niet meer in aanraking met het eind van den koperdraad waardoor de keten niet een geheel meei vormt en de stroom ook niet meer door kan gaan. Een gé- volg daarvan is, dat het week ijzeren: staafje niet meer magnetisch is on daardoor -Je draaibare staaf niét meer aantrekt. Ook hier brengt een veer dit rlnafjo weer op zijn plaats. Mei do punten en strepen kan men" 01» deze manier de letters, die dc woor den votincn, overbrengen. Voor liet geheel© alphabet heeft men een lic- paal-1 stol punten cn strepen vastge steld. De telegraaf van dit svsteem is de Morse-telcyraaf, die sedert 1S15 in gebruik la Voor hem was het stelsel van Stein- heil in zwang. Ook bij dit systeem, evenals nij de-, van Morse, het men den tweeden koperdraad weg. omdat de aarde zeil als stroomgeleide.r kon dienen. Men verbir.d'. nu de"uiteinden vnn den tweeden li and aan een mo to len plaat, die in den grond wordt gestoken Gauss en W. hor nt Go'.iingér. dié in 1S33 de eei-sl© telegrafische gemeen- schap tot stand bi achten, hadden dn ar voer twee draden noodig. Voor hen had Van Sommering uil Miln- clien een systeem bedacht, waarvoor 2> draden noodig waren. Hij was de eerste, die vau electrische stroomen gebruik mankte, maar op een andere manier, dan bij do latere telegraaf lij net eind der I80 eeuw gebruikte men geluid- en lichtsignalen om tijdin gen tusschen twee plaatsen over te brengen, DE UITVOER VAN GOUD, Naar wij van bevoegde zijde verne men, heeft er geregeld uitvoer van goud. zoowel in baren als in munt- vorm plaats. De uitvoer van goud. die nog f-tefds verboden is. kan alleen geschieden, nadat voor dc partijen behoortnk con sent door de N'ederlandsche Uitvocr- maatschappii i.s verleend. In tusschen probeeren, zooale ook gedurende don oorlog steeds eeochied- de. verscheidene handelaren in dit metaal het goud ook zonder consent de grens over t© brengen. Een dezer dagen is een exporteur, dj© eeu hoe veelheid van ongeveer 40 K G. goud over de grens wilde brengen, zondof dat hii daarvoor oen concent kon too nen. door de c-mtroleorende douane ambtenaren betrapt. De gehee'e zen ding werd in booing genomen. JACKIE COOGAN. Filmsterren hebben hun eigen mode- Vormen. Een daarvan schijnt te zijn, dat ja geen goede filmster kunt -wezen, wanneer 1 niet tenminste een reis Europa hebt gemaakt. Voor de reclame na tuurlijk en ver der om voor je amusement de te snel verdiende dollars op te maken. Zelfs een jeugdi ge filmheld als Jaökio Coogan moet hieraan meedoen. Binnenkort zal de „millioen-dollar"-jongen eon kijkje in de Oude Wereld nemen. Of het aan hem besleed zal zijn? Er zullen hier genoeg dwazen gevonden worden, die klaar staan, het knaapje voorgoed hot hoofd op hol te brengen. Dan maakt hij geen kinderlijke grap jes meer als onlangs, toen hij aan zijn moeder vroeg, of het nog geen tijd was om te gaan eten. „Nog niet'1 zei Mama Coogan. „Maar de klok heeft toch al zes ge slagen „Wolneen, nog niet". „O", besloot Jackie „dan gaat mijn maag voor". ALMANAC DE GQTHA. Gij kent het gewichtige werk, dat Almanac de Gotha gdbeeten is, wel licht niet lezer. In dit, uit eenige vo lumen bestaande ©ncyclopaedisohe boekwerk worden alle beroemde per sonen van den tijd van het Congres te Woenen <1815) tot den hui dagen dag vermeld. Als gij verder weet, dat vorst Bismarck eens een jong diplomaat den raad gaf om dit rood-met-goud ge- bande werk van buiten te loeren, dan begrijpt gij, dat het van belang is. Inderdaad is de Almanac de Gotha een historische mijn van de bovenste plonk. Het eerste deel is volgens tra ditie altijd gewijd geweest a.an_regee- rende vorstenhuizen sinds 1815. Ook al volgons traditie warren hierin van buiten Europa slechts de keizers van Mexico en Brazilië (zaliger nagedach tenis) vertegenwoordigd Japan bijv. kwam er niet in voor, evenmin als de vroegere keizers van Korea en Chi na, do koning van Siam, de ex-koning in van Madagascar, de Shah van Per- zië enz. Dezen moesten zich allen met het schellinkje vergenoegen, i.e. het derde deel van het boek. Japan heeft deze achteruitzetting nooit goed kun nen verdragen en de verhouding tus schen het Land van de Rijzende Zon en den uitgever waren gedurende een periode van meer dan een halve eeuw gespannen. Eindelijk werd deze stüle strijd in 1921 bijgelegd, maar nu is behalve aan Japan ook toegang tol het eerste deel verleend aan de keizerin van Abessynië. den koning van Siam, den Shaih van Perzit, den Sultan var Marokko en zelfs aan koning Fonad (Daily Sketch, Londen). Die ellendige losse centen moe ten nu maar eens weg. r Wat mankeert je nou, man. Waarom gooi je al dat geld weg! Ik wou alleen maar zekerheid hebben, of het ijs sterk genoeg was vóór mij. Egypte. Zou '3it misschien ko men, doordat Europa langzamerhand te arm aan vorsten komt en zelfs de Almanac de Gotha wat frisch blauw bloed kon gebruiken? REGENMAKERS. Na onze ondervinding van de laat ste maanden kunnen wij ons bezwaar, lijk voorstellen, dat er nog menschen op aarde zijn. di© naar middelen zou den zoeken om kunstmatig regen te verwekken. Maar niet overal heeft men in den Iaatsleu tijd zulk een overvloed van hemelwater gehad. In Dayton (Ohio) hebben een aantal aviateurs nu daadwerkelijke proeven genomen met wat een optimistisch uit vinder op zijn stofrige kamer als pro baat middel had uitgewerkt. Zij strooi den, na boven de wolkenlaag te zijn gestegen, hierop een hoeveelheid ge- electriseerd zand. Deze proefneming, genomen op wolken van verscheidene Kilometers lengte en wisselend in dik te van 150 tot 500 Meter, zou uitste kend geslaagd zijn. Die Amerikanen jchMaar laten wij liever nog even achten, tot het bewijs wat dichter bij komt. DORSTIGE SCHEPEN Reeds meerder© malen hebben wij ge legenheid gehad, in het licht te stel len, welke reusachtige hoeveelheden van alle dagelijkscho benoodigdheden er voor iedere reis van een dor ge weldige moderne oceaanstoomers moe ten worden ingescheept. Over het wa ter hadden wij het nog niet. Een dier schepen neem! geregeld van South ampton naar New York, een reis van zes dagen, 3'JOO ton water mede, welke geheele hoeveelheid keurig in tanks, die langs de wanden van het schip zijn aangebracht, wordt geborgen. Niet alleen de passagiers hebben dit water noodig, de grootste verbruikers zijn de soheepsketels. De ketels van do Berengaria bijv. gebruiken op een reis meer dan 3000 ton water. EERBIED VOOR DE GESNEUVEL DEN. Eonige dagen geleden hebben eenige inbrekers (zooals de geijkte term luidt) zich met geweld toegang weten te ver schaffen tot het huis van een advo caat te Londen. Zoolang zij binnen waren, grepen zij alles wat onder hun bereik was, geld, juweelen. snuiste rijen. Wat den advocaat en zijn vrouw echter het meest bedroefde was de dief stal van een medaillon, bevattend© een geschilderd miniat-uurportret en een regiraentsinsigne, dat toebehoord had aan hun eenigen zoon, dio in den groo- ten oorlog was gesneuveld. De kranten publiceerden o.a. ook dit detail en reeds twee dagen 11a 'den diefstal ontving de vrouw van den ad vocaat het volgende hoffelijke briefje van de boosdoeners: „Wij hebben door de couranten ken nis genomen van de vergissing, die wij begaan hebben,, door ons meester te maken van souvenirs, dte aan uw kind hebben -toebehoord. Wij zendon u deze hierbij terug, waar wij voor niets ter wereld u van deze herinne ring aan een held zouden willen beroo- ven". Inderdaad was de brief vergezeld vnn een pukje, waarin de ouders to' hun vreugde terugvonden, wat zij voor immer verloren waar.de:.. De menschelijke natuur is vol tegen strijdigheden. GOED VOOR KWAAD. Nog een merkwaardig gevolg van een diefstal. Een advocaat to Berlijn wien een gouden horloge was ontsto len, heeft in do bladen een adverten tie geplaatst, waarjn hij den dief het aanbod doet. dezen, wanneer hij het horloge eerlijk terugbrengt gratis - voor de rechtbank te verdedigen. Als de dief niet zeer door zijn geweten achtervolgd wordt, vreezen wij, dat deze advertentie weinig succes za! hebben. En mocht hij erop ingaan, wat zal dan die verdediging beteeke- nen. Zal do advocaat dan. m zijn rol van bestolene een roerend pleidooi kun nen voeren om de onschuld van den boosdoener aannemelijk te maken? OUDE STRAATLANTAARNS. De lantaarnpalen van St. James Square, te Londen, worden afgebro ken en 'door nieuwe vervangen. Dtt zou op zichzelf niet erg belangrijk zijn wanneer deze speciale palen niet eene geschiedenis hadden. Zij zijn namelijk in het midden der ISe eeuw vervaar digd van het metaal der kanonnen van het op de Franschen veroverde fiegat Bonnventure en daarmede de oudste lantaarnpalen vau Londen. KORTE HAREN, Toen de eerste vrouwen, eenigfc ja ren geleden hun haar afknipten, tot pagecoiffures, deden hun wijzere zus ters niet mee Zij verwachtten niet, dal deze mode lang stand zou houden en dnn kwam de ellende. Maar niet alleen bestaan de page-hoofden nog. het is van oen mode tot een ware race geworden. Het is zooveel gemakkelij ker nietwaar en wij willen het tegen woordig gaarne zoo gemakkelijk mo gelijk hebben. Bovendien is het bui tengewoon practisch bij sportbeoefe ning. De dameskappers t© Parijs blij ven echter nog sceptisch en hopen te vens, dat het niet te lang moer zal duren. Want zij bewaren de afgesne den tressen zorgvuldig, voorzien zo van naam en adres van do eigenares en wanneer straks de mode weer lang haar voorschijft, kunnen de dames hun haar terugkrijgen. Krijgen? Koo pen natuurlijk. Zoo snijdt het kappere mes in den meest letterlijken zin aan twee kanton. EEN GILBERT-ANECDOTE. De bekende, inmiddels overleden. En gelsche opera-librettist W. S. Gilbert, die o.a met den componist Sullivan samenwerkte in do productie van „The Geisha", was een grappenmaker van zekere vermaardheid. De volgende brief aan zijn verloofde is hier een ty pisch staaltje vnn: Lieve Dorothy. Ik ben op zoek ge weest naar een hond voor je en ik ge loof, 'dat ik er een zal kunnen krijgen. Woensdag weet ik het zekerJe zult hem niet slaan <tenzij hij liet ver dient) of hem naar je moeder gooien (tenzii zij het verdient), want je bent een lief en vriendelijk meisje en weet dat het slecht is. om dieren ruw te behandelen (tenzij zij bet verdienen). Groet- je moeder fals zij het verdient) en je vader (als hij het verdient). Je liefhebbende (als ie het verdient) W. S. GILBERT. SLACHTOFFERS F.r is een zekere klasse slachtoffers vau den wereldoorlog en den daarop gevolgdeu „vrede", die laag niet het medelijden ontvangen, dat zij vordio- nen. Wij bedoelen de kartografen. do makers van atlassen. Toen de wapenstilstand geteókond •was, .wisten zij wat hlin te doen stond Zij zetten zich aan het werk om uit; do ontstane geografische wanorde nieu we atlassen te scheppen. Het was een zware taak, maar zij werd volbracht. Sindsdien echter is al hun werk weer waardeloos geworden. Turkije heeft nieuwe grenzen gekregen. Ierland en Siiezië zijn verdeeld. Rijnland dreigt nog steeds, zich van het overige Duitschland af te scheiden. Men kan toch niet dadelijks nieuwe atlassen maken En hoe gaat het tegenwoordig >net het aardrijkskunde-onderwijt» op de scholen? Wij stellen ons voor. dat de leeraar d« s Maandags zijn klasse meedeelt, d;it Rijnland een onafhan kelijke republiek is. Jan Jansen loopt daardoor een nul op, omdat hij dacht dat het een deel van Duitschland was. Woensdags wordt dezelfde vraag aan Piet Pietcrsen voorgelegd, dio triomfantelijk zegt,: Rijnland is een onafhankelijke republiek. Nul, zegt d<> leeraar streng. In-!- je dan niet in do courant gelezen dat do Putsch mis lukt is? Dergelijke moeilijkheden hadden wij toch vroeger op school niet Maar om op de atlasoen tenjg te komen. Het lijkt ons het eenige, da: deze voortaan in den vorm vnn kleurleien worden verstrekt, zoodat dc leerlingen vnn t:jd tot tijd. onder leiding van hunno leeraren de wereldkaart naar do eiscben des ti.ids- kunnen bijwciken.

Haarlem's Dagblad | 1923 | | pagina 11