HAARLEM'S DAGBLAD Goed afgeloopen Voor Schoenen: Presburg Goed. Chic. Goedkoop. DEROMAN VAN EEN PRINSES Dinsdag 4 December 1923 TWEEDE BLAD (EEN ST. NICOLAASVERTELLING) door SIMON MOS. Op vij| December, 's morgens vroeg, 'de klok op den Wesccrtoren wees nog geen half negen, stapten twee jonge meisjes over do nalibeslikte straten. Een druilerige motregen omhulde al le®. Boomen, lantaarnpalen, huizen en bruggen doken wazig <jn schimmig op in de trieste donkerte, die door de mis tige atmosfeer nog langer bleef han gen dan andere dagen om dezen tijd. Lantaarns en enkele verlichte ramen der huizen in de verte plekten oranje achtig in den grijzen nevel Eiken morgen volgden de meisjes dezen weg. Miep naar haar kantoor en Loes naar haar atelier, 's Avonds als zij terug keerden naar de kamer, die ze hadden gehuurd bij dezelfde kostjuffremw, ging elk afzonderlijk, daar Loes reeds of vijf uur van liet atelier vertrok en de kantoor werk zaamheden van Miep pas om zes uur .waren geëindigd. Dicht naast elkander liepen ze ge armd voort, waren wat huiverig door het akelige natte drensweer. Zij spra ken over haar werk dien dag en over den dag zelf, het feest van den goeden Sint, die elk jaar voor velen zooveel blijdschap brengt, dikwijls tot zelfs in de harten van hen, dio er niet op re kenden, die zoo weinig lévensvreugde kennen, de allerarmsten, zij, voor wie de algemecne feestdagen mnar al te veel donker en leeg zijn. Ook Loes en Mien verwachtten bitter weinig van den Sinterklaas-dag. Alleen zouden ze dezen avond wel vrij zijn; op kantoor en atelier werd op vijf December des avonds gewoonlijk niet overgewerkt. Zij konden dus thuis bij elkaar blijven; een kopje chocolade mot een koekje, ja, dat moest er komen, en misschien, dat de kostjuffrouw een stukje boter letter zou laten brengen, evenals ver leden jaar, maar daar zou het wel bij blijven. Op pakjes met cadeautjes en zoo behoefden ze niet te rekenen, want familie of goede kennissen bezaten ze hier niet-. Miep was geëngageerd, doch haar verloofde woonde buiten de stad en ze had haar Sinterklaas-geschenk reeds ontvangen, iets in het huishou den, daar de verloofden weldra in het huwelijk zouden treden. En I.oes, dio geheel alleen stond, 'haar ouders wa ren overleden en haar beide broeders getrouwd in hel buitenland, had van niemand iets te verwachten, aangezien ze ook niet verloofd was. Maar Loes zag gelukkig van a.lles de lichtzii en nam de voorkomende verdrietelijkhe den des levens niet al te zwaar op: zij was goedlachs en kon vreugde hébben om alles, zelfs om kleine te leurstellingen. Zij waren aan het punt" gekomen, waar hun wegen scheidden Miep moest nog verder rechtuit, Lora links af. Als die mijnheer je nu weer wal sturen wil, zoonb verleden jaar„ zei ze ladhen'd tot Miep, dan neem je het maar eens, hoor O, die sous-chef van ons bedoel ja?Nee. dat zal hij nu niet meer doen IIij weet,, dat ik geënga geerd ben, hij is nu zoo aardig niet meer. Nou, tol vanavon'd dan, zei Loes. Daaagl Daaag! groette Miep terug. Toen Loes 's avonds aileen huis waarts ging, liep zo nog eenige straat jes om. Ze vond het zoo leuk thans langs de drukst© wegen te gaan. De hoofdstraten waren nu zoo intiem ge zellig, met al die haastige menschen. beladen met pakjes en doozen schuife lend over het asphalt. Op het laatste oogenblik moesten blijkbaar nog ge schenken worden gekocht. De meeste winkels waren nog overvol en de be dienden volijverig in de weer de klan ten te bedienen. Wat scheen het. lang geleden, toen ze Zelf ook cadeautjes kocht voor haar moeder. Duur waren ze nooit geweest. Over veel geld had ze nimmer kun nen beschikken. Maar toch altijd was het naar haar zin. Moe was er steeds erg blij mee geweestEn nog vroe ger, veel langer geleden, kreeg ook z ij op vijf December eenige geschen ken. Later kon moe daar geen geld meer voor missen. Maar heb was even coed geweest. Een prettige avond bleef het toch. In lues ehen was zij do woning van Juffrouw Koolveld genaderd, waar ze met Miep een eenvoudige kamer liad gehuurd. Zo wilde dadelijk de trap opgaan, om zoo spoedig mogelijk haar natten gummi-mantel uit te trekken en de kachel op de kamer aan te maken. Zij was rillerig en koud; als Mjgp thans kwam, zou ze dat ook wel zijn,' ze zou zorgen, dat de kamer dan lekker warm was. Juffrouw Koolveld, die haar de trap hoorde opgaan, kwam uit haar kamer. O, bent u 't. zei se vriendelijk, der is 'n paküie gekomme voor juf frouw Schriel, dat heb 'k boa-en ge- brocht. Voor Miep?" vroeg Loes vroolijk. Ja! de jonge die het brocht, zei 't ten minste. Van wie komt "t? vroeg Loes on- noozel. Nou, dat zee-ie natuurlijk niet! antwoordde juffrouw Koolveld, 't is toch Sunïerklaas't was de jonge van de kommestnebehvinkel, dat zag 'k wel. Nou, dank u wel, zei Loes, ik zal 't Miep zeggen. En ging toen lachende de trap op. Na de gaslamp te hebben aangesto ken zag zo onmiddellijk liet pakket op de tafel. Het was in grauw papier ge pakt, waarop oen etiket van den deli- catessenha-ndel op den lioék van de straat. Bijna onleesbaar stond de naam er op. Striel was er echter wel uit te maken. Ja, voor Mriep natuurlijk. Toch van-dien mijnheer op 't kantoor, zeker Terwijl ze bezig was de kachel aan te malcen, en overal naar een stuk pa pier zocht, dacht ze: ik kon dat papier van liet pakket wel nemen, wat doet dal er toe. Onderwijl begon ze 't touw los te knoopen. Het pakket bleek, na het verwijderen van het. papier een mandje te zijn, waarvan het deksel slechts met eeu gekleurd bandje was dichtgeknoopt. Toen de kachel brand de, kon Loes de verzoeking niot weer staan het deksel even te openen. Op den inhoud lag wat roode houtwol en toen ze die had opgelicht, ontdekte ze, netjes in perkament-papier gepakt, drie jonge kippen, tot braden gereed, en na die uitgepakt, te hebben, kwam achtereenvolgens uit- het mandje te voorschijn: een flesch port, een dito witte punch, bwee groote boterletters, eenige blikken zalm en sardines en ten slotte een doos biscuits. Nee maar! Loes stond paf! Overstelpend Daar had ze niet op gerekend, dat dié mijnheer Miep zóó veel zou zenden. Wat een prachtig gezicht! Alles zoo bij elkaar op de tafel uitgestald. Ze dacht- er niet aan het mandje weer in te pakken. Miep zou het wel goed vin den, dat zo eens gekeken had. Zo wa ren vertrouwelijk genoec met elkaar. Toen Miep eenigen tijd daarna bin nenkwam, stond ze eveneens met ver wonderde oogen te zien naar al die heerlijkheden op de tafel. Maar hij het vernemen, dat dit alles voor haar bezorgd was, voor juffrouw Striel, schikte zij van verbazing. Dat kon haast niet. Ofschoon ze hadden haar op kanioor wel gezegd, en blijkbaar met een bedoeling, dat zo vermoedelijk wel een goeden Sinterklaas-avond zou hebben. Maar zóó iets had ze niet kunnen denken. Nu ja, zei Loes, wat doet 't er eigenlijk toe. Het moest hier zijn Voor juffrouw Striel... Het 'adres en ook de jongen, die net mandje be zorgde, hadden het. duidelijk aangege ven En juffrouw Koolveld had het hier neergezet.Dat was immers al lemaal in orde. Intusschen had Loes de kurk van een der flesschen afgetrokken en voor elk een glas port ingeschonken En toen sneel ze van een der boterletters een D, resoluut twee tamelijk groote stukken af, cn daarna presenteerde zo Miep de lekkernij, met een grappige buiging. De inhoud van het mandje werd nu zoolang op een tafeltje ter zijde gede poneerd, daar het meisje van do kost- juffrouw lcwam dakken voor het een voudige middagmaal. Loos kwam toen op het idee de kip petjes op de kachel te zetten, dan kon den ze vast worden afgekookt, om daania met boter te worden gebraden. Ze zouden dan aan het slot van den avond een appetij(©lijken hoofdschotel vormen bij een in de haast samenge steld soupétje. "De osselapjes met kool en het ge bruikelijke wentelteefje toe, konden de meisjes ditmaal maar matig beko ren. De kippeboutjes verspreidden een heerlijken geur, waardoor Loes en Miep in het alledaagsche kostje van juffrouw Koolveld weinig trek hadden. Lientje moest maar gauw afenemen en opruimen. Miep had een paar ons heerlijke na tuurboter gehaald, dat was smakelij ker voor het braden van de kippen en juist had Loes een en ander weer op het vuur gezet, toen juffrouw Koolveld op de trap hoorbaar werd. Even daar na trad ze, in het bijzijn van een heer, bij de meisjes binnen. Hier heb ik 'n pakkio gohrocht Voor juffrouw Striel, zoons de loop jonge zee, hijgde de kostjuffrouw. En dat was voor u bestemd na tuurlijk? vroeg de meegekomen lieer aan Loes, die dadelijk naar de deur was gegaan. Nee, niet voor mij, antwoordde de aangesprokene, juffrouw Striel i: daar! zei ze, Miep aanwijzend. 0, pardon! zei de heer. En zich toen tot Miep wendend: Dus dan was het voor U? Ja nee ikke hakkel- de Miep, die een gloeiende kleur kreeg' Op kantoor hadden ze verteld dat er wel iets bezorgd zou worden voor mij of nee. ik bedoel dat e Jawel, ik begrijp het.u was ook iets wachtendemaarre m ij n naam is Van Driel mag 'k me tevens even voorstellen. De meisjes bogen even. Meneer Van Driel het eergisteren de )>eneden Swiet gehuurd, begrijp-ie, wilde juffrouw Koolveld de meisjes duidelijk maken, en non most er voor meneer ok een pakkie koinme. Precies! bevestigde de heer Van Driel, en nu zou het gebeurd kunnen zijn, dat het aclres wat onduidelijk Ï6 geweest... dat uit Van Driel soms Striel is gelezen, door den jongen cn de juffrouw. Mag 'k het udres van bet pakket soms even zien? Dat is er niet meer! flapte Loes er subiet uit. Waar is dat dan? vroeg de kost juffrouw scherp. Daar edaar heb 'k de kachel mee aangemaakt, bekende Loes. Heb-ie nou ooit! zei juffrouw Koolveld trillend van verbazing Nu ja, juffrouw Striel 'dacht na- tuurlijJc dat het pakket voor haar was, zoi vrieifdolijk de heer Van Driel. Hoort u eeus, wendde hij zich tot de meisjes, ik heb mijn pakket besteld bij den delicatessenhandel hier in de straat, dus weet ik precies wat er zich in moet bevindenAls u nu het pakket in mijn bijzijn even zoudt wil len openen, dan e 't Is a! openl.r Dat heb i k ge daan, zei Loes resoluut. Wat 'n brutaliteit! zei met ont steld gelaat juffrouw Koolveld. Eu heeft u zich van den inhoud ertuigd? informeerde de heer Van Briel_ O Ja I zei Locs, 'k heb alles uitge pakt! Tjonge! tjonge!, zei de kostjuf frouw. hoofdsohuddend. Er moet inzitten, eomde de heer Van Driel op: een flesch port, witte punch, twee banketletters, een blik zalm, twee sardines en een doos bis cuits. Ja. dat komi uit!Dat zat er allemaal in, bevestigde Locs. Dan is de zaak al opgelost, lachte ne heer Van Driel, dan is liet mandje iiier bezorgd, voor m ij bestemd Ja. dat begrijp ik nu ook, zei Loes zuchtend. 'k Vraag u wel excuus mijnheer, zei Miep, weer kleurend als vuur. Geen excuus juffrouw! weerde mijnheer Van Driel, U pakt alles weer in het mandje en ik neem het mee en verder basta! We hebben van de Port 'n glaasje genomen, vervolgde Loes. Wablief! vroeg juffrouw Koolveld met, wijd geopende mond. Enook van de boterlet ters geproefd, bekende Miep hakke lend. Tjonge! Da's kras hoor! gooide de kostjuffrouw er uit. Ja zei Loes uitdagend, en de kip peboutjes staan op de kachel om braden te worden. Neemaar! Da's toch ongehoord! soli reeuwde 'de kostjuffrouw. Nt> juffrouw, de heer Van Driel keerde zich thans tot haa.r. dan dank ik U ik zal de zaak verder wel mot de dames hier' regelen. Juffrouw Koolveld, dio dien zachtcn wenk begreep, voldeed er schoorvoe tend aan en verdween mopperend uit de kamer. Toen de deur weer gesloten was, vroeg ook Loes den lieer Van Driel haar wel te willen verontschuldigen, daar zij tocli feitelijk alleen schuld' had aan het openmaken en uitpakken van het mandje en aan het aanzetten tot het. gebruiken van de lekkernijen. Ze deed hot met neergeslagen oogen cn sprak heel deemoedig, en ondanks haar moeite haar tranen te bedwin gen, kon ze toch niet verhinderen, dat er in elk ooghoekje een opwelde: ze had zïoh zooveel van den avond 'toor- gesteld. Wfl zullen het ontbrekende eerlijk vergoeden, beloofde ze bewogen, weer moedig naar den heer Van Driel op ziende. Dat wil 'k volstrekt niet hebben zei de heer Van Drie! gedecideerd, 'k Zal u vertellen, wat 't geval is Tk bad heden den avond gezellig wil len doorbrengen in mijn nieuw kwar tier, met twee mijner vrienden en daartoe had ik een en ander besteld- Mjaar juist kreeg ik nu vanmiddag be richt. dat ze allebei verhinderd zijn te komenAlzoo is het feestje ten mijnent geheel misgeloopen Loes' eezicht. klaarde meer en meer op en Miep glimlachte weer. Maar, ging de beer Van Driel voort, in het bijzonder Loee aankij kend, geheel zonder straf komt u er niet af, hoor!L' moet me toestaan nu in gezelschap van de dames, den avond hier door te brengen?Mag ikf De Sint-Nicolaas-avond werd toen gedrieën recht gezellig gepasseerd. Vooral toen de lieer Van Drie! zijn mandoline van zijn kamer haalde, waarop hij niet onverdienstelijk enke le levensliedjes begeieidde. Het word toen onwillekeurig iets la ter dan anders. Bij het. afscheid nemen hield de heer Van Driel de hand van I-oes wat langer rast, toen ze nog maals haar verontschuldigingen aan bood en hakkelend een excuus stamel de, voor haar eigenmachtig optreden. Loes is nu al jaren getrouwd. Maar het gebeurde op vijf December, toen ze nog metMiep een ongezellige kamer bij juffrouw Koolveld bewoonde, heeft meermalen bij de familie en kennissen de ronde gedaan, als een geschilde Sint Nicolaas-vertelling, want die goede Sint had Loes oxi dien avond haar toekomstigen echtgenoot be zorgd. Stadsnieuws Voor den Politierechter Beleedlglng. De wethouder der gemeente Bever wijk J. E.. had zich te verautwoorden wegens beleediging van den heer NV. M. Beid; had den lieer M. op don openbaren weg aldaar toegevoegd, dat hij een „geëxamineerd leugenaar" was op een oogenblik dat dé heer M. met een ander stond te praten, dicht bij het raadhuis on er veel publiek op straat was. In een lang verbaal gaf bekl. de redenen aan die hadden gemaakt, dat hij geen strafbaar feit had gepleegd. Onmiddellijke oorzaak was volgons hem het gebeurde met een cadeau voor den jubileerenden directeur van de gasfabriek. Toen bekl. eens aan den Burgemeester had gevraagd hoo bet met dat cadeau stond, had deze ge antwoord O. dat hc-b ik al afgedaan met den heer M., die voorzitter van de commissie van de bedrijven is. Bekl. was als wethouder daarover niet gesticht en had daar aanmerkine op gemaakt. Een anderen keer, toen de zaak weder ter sprake kwam, had de Burgemeester den beer M. in de vergadering van het college van B. en W. willen doen binnenkomen, maar bekl. had zich daartegen verzet. Op den len November was bekl., zoo oéelde hij verder mede. den heer M. tegen gekomen, die met den heer B. stond te praten. Bekl. had gegroet, maar de heer M. had niet terug gegroet. Bekl. had daarna met den heer M. over do ge schiedenis van het cadeau gesproken. In den loop van het gesprek had de lieer M. hem gezegd: „dat is een leu gen". Bekl. had zich daarna opge wonden en den lieer M. toegevoegd „Maar dan is u een geëxamineerd leugenaar." Do heer M., als getuige gehoord, zei- de dat toen de beleediging plaats had, er veel publiek op straat was en dat, men zelfs aan liet raadhuis was gaan zien wat er gaande was. Bekl. had hem eerst gezegd: ...Te bent e.en gröo- te leugenaar dat zal ik je bewijzen", en daarna nog met de hand in de hoogte: „Je bent een geëxamineerd leugenaar". Had held. mij excuses aangeboden dan had ik het. er bij ge laten. aldus get., maar nu kon ik dat niet doen. De Politierechter bracht den bekl. onder bet oog, dat hij al eens moor wegens beleediiginw is veroordeeld. Bekl. Nu ja, dat is al lang geleden. En als men er dan weder boven op is, en gezien bij de kiezers, dan mag men dat toch niet steeds iemand voor de voeten werpenwaarop de politie rechter hernam „Ik zeg u dat maar alleen omdat u uit die straffen toch wel den indruk hadt. dat u niet mag beleedigen." Bekl. „De schuld van alles is de Burgemeester die de wethouders bui ten de zaak liet. De verkeerde hou ding van den Burgemeester is de aan leiding. Het ging niet tegen den heer M. Tk vraag een vrijspraak, want de geheel e geschiedenis is aangebracht om mij aan de kaak te stellen. Het O. M. deed opmerken dat in de woorden bet opzet van beleedigen ligt- ODgesloten en dat van een vrij spraak geen sprake kan ziin. Bekl. is een paar maal wegens beleediging INCEZONDEN M E DEO EELt MC EN a 60 CtS. per rOgel. Groote Houtstraat 88 veroordeeld. Hk-h laatelen keer 9 jaar geleden. Hii gaat zich dus beteren. On der de opmerking, dat ienmnd die wet houder is. in de eerste plaats met zijn woorden voorzichtig moet zijn, requireerde hc-t O. M. tegen den bekl. wegens eenvoudig© beleediging i 25 boete of 10 dagen hechtenis. Bekl.„Het gaat er vreemd aan too. Tegen mij laat de politie ©en klacht doorgaan. Een paar dagen la- tor gingen een paar ambtenaren aan het vechten. Maar daar hoort mén niets van. Kan ik nu niet een vrij spraak krijgen nademaal mij de bank ies ook niet op den rug groeien. Ik héb or spijt van. Het ging niet tegen den heer M. Ik wil wel excuses vra gen. Politierechter: „Wilt u in het open baar oxcuus vragen, kom dan maar eens hier mijnheer M." En dan gebeurde, wat nog maar zelden in oen rechtzaal plaats had. Bekl. en get. maken het uit. Bekl. zegt tot don heer M. jnet f linie e stem „Het spijt mij dat ik het gedaan heb. tk had niet de bedoeling u te beleedi gen." Politierechter,* '„Geeft dan elkaiv der do hand". Ook dat geschiedde. Na dezen stevïgen handdruk was do goede vriendschap er! De Politierech ter was voldaan en veroordeelde dan den bekl. tot f 5 boete of 1 dag hechte nis. Bokl. scheen nog niet geheel vol daan en er nog aan te denken in hooger beroep te gaan. De politierech ter maande hem aan dat maar niet te doen. want indien er nog eens wat tusschen komt, dan.... Bekl. „Ja, zegt u dat wel. indien er eens wat tusschen komt. Want alles is in Beverwijk omzweemd van vijan den om mij in liet net te brengen. En met deze woorden verliet bekl. de rechtzaal. Na een sluitingsuur. in ae maand October hadden een drietal mannen in de Haarlemmer meer. het was des avonds 11 uur. zin in een potje bier. Ze gingen naar der caféhouder C. R. en maakten daar een heel spektakel, toen niet werd opengedaan. Er werd net zoolang aan de keukendeur gesnikt en gera- meid tot de drie grendels er af spron gen. Dan twee van het drietal naar binnen. Daar een herrie van je wel- ste! Een fonuis werd beschadigd, een nieuwe blouse van de caféhoudster vernield en een ket©! met water op den grond gesmeten. De caféhouder en zijn vrouw waren zoo beangst, dat zij zelfs „moord" gin gen roepen. Eindelijk waren beiden het terrein meester en konden de man nen worden verwijderd. Ben van hen werd zoo deelde de vrouw van den caféhouder mede, eenvoudig het huis uitgerold." Wegens het wederrechtelijk binnen dringen in eens anders woning, werd ieder dc-r bokl. tot 14 dagen gevange nisstraf veroordeeld en tot i 7.50 scha devergoeding. Dat alles haalden bekl. zich om der. hals, voor een potje bierl Diefstal. Een gepensionneord Indisch militair de man is 38 ja'ar oud eu lieoft eeu pensioen van f 550 die met pleis ters ventte, was in I^imuiden een wo ning, waar hii geen gehoor kreeg, bin nengegaan en had daar een bedrag van f 5.30 weggenomen, dat hii op tafel zag liggen. De man had nu veel berouw. De tranen kwamen hom herhaaldelijk in de oogen. Het O. M. nam dit. berouw in aanmerking. Het deed verder op merken dat de man kennelijk in "Indië zijn dienst goed gedaan en dat hij een blanco strafregister heeft. Naar aan leiding daarvan requireerde het in deze zaak 5 weken gevangenisstraf niet aftrek van de preventieve hechte nis. De Politierechter sprak in dien zin vonnis. Bekl. die juist 5 weken pre ventief zit. zal morgen vrijkomen. Palingfuiken weggenomen. J. H. en K H. te Zaandam, die uit armoede uit den NVestzanerpolder palingfuiken hadden weggenomen, met de bedoeling om ze zelf te gebrui ken, werden onderscheideliik tot 6 en 4 weken gevangenisstraf veroordeeld voor ieder met aftrek der preventieve hechtenis. DE P0STVERB1NDINC MET HAARLEM. Het Vaderland schrijft Wij hebben indertijd meegedeeld, da: tot onze groote verwondering gebleken was, dat brieven, die vóór S uur des morgens in Haarlem waren gepost, eerst om 1.32 ia Den Haag aankwamen en dan nog „om bezuinigingsoverwegin- gen" bleven liggen tot ze oiu kwart voor drie het hoofdpostkantoor alhier bereikten. Thans vernemen wij met groot ge noegen, dat met ingang van t Decem ber een postverbinding is ingevoerd van Haarlem naar Den Haag met den trein, die te 9.2S 's morgens uit Haar lem vertrekt1. INCEZONDEN MEDED EELINCEW 60 Cis. per regel. ZIJN UW HANDEN EN LIPPEN pijnlijk, schraal of gesprongen door de koude, gebruik dan de heerlijk verzach- UndecnsnelgenezendePurol. In doozen van 30, 60 en 90 ets. Bij EjflMifS !B iWiKU. Voor Uw St. Nii SERIEWERK: ©.ö.lOïïitagt iAfiRIKAATi F0.A.H.J.V/IJTENBURG SIGARENFABRIEK LEIDEN Vraag onze St. Nicolaas-verpakking Kistjes van 10 en 25 Sigaren). Feuilleton Naar het Engelsch van C. N. en A. M. WILLIAMSON. Q Maar tot haar verbazing was de herbergierster lang niet zoo verrukt, als haar zoon wel had voorspeld. Ver baasd was ze wel, heel erg zelfs en ze scheen ook een beetje met liet geval verlegen to zijn. /.e scheen een oogen- blik t© aarzelen voor ze antwoordde en toen werd haar houding gedeelte lijk verklaard door haar woorden. Ilelaas waren haar vier mooiste ka mers bezet en ook de eenige aparte zitkamer die er in <Te herberg was. Maar als de dames zich met i« ts mni- der moois cn een minder mooi uitzicht wilden tevreden stollen, zou ze heil gaarne helpen. Was het muar voor éen nacht? O voor oen paar dagen.' (Weer weifelde de oude vrouw Nu, als de dames dan maar zoo vriend - lijk wilden zijn om te kiezen uit wal zij had aan te bicden, zou het haar een groote eer zij'n. Ze gingen naar binnen, en schre ven hun namen in liet vreemdelingen- boek: Lady Muubray, Juffrouw Mon- bray, juffrouw Manchester, en kame nier. Een uur later, toen de drie da mes van een warm avondmaal geno ten in een slaapkamer, die haastig was veranderd in een particuliere eetka mer, zei de jongste van de drie tegen Frau Yorvan dat het zoo stil was in huis. „Men zou denken dat er hier nie- riland was behalve wij", zei ze en toch hebt ii ons verteld dat u nog meer gas ten heeft!" „De heeren, die hier logeeren zijn den heelen dag in de bergen", legde Frau Yorvan uit. „Het isjni da tijd voor de gemzpnjachi en daarvoor en ook voor liet beklimmen van een vreora de rotsgroep, het Bosje Naalden ge naamd, komen ze bij mij". „Ze zijn laat vanavond. Begint u niet ongerust over ben te worden, als ze naar zulke gevaarlijke plekken gaan?" „O, vannacht komen ?.c heelemaal niet terug. FrSulein". zei de herber gierster, die wel van eeu babbeltje hield. „Ze blijven vaak overnachten in een soort van hut vink bij den top van den berg, om vandaar uit een tocht te maken, die ze h< el vroeg al willen berinnen. Ze ziin er daar veel dichter bij. ziet u, en het bespaart hun een paar uur. Ze blijven met mooi weer heel vaak in de hut; maar ze zijn erg vriendelijk eu brengen mij altijd al te voren van hun plannen op de hoogte". „Maar als ze zoo vaak weg zijn, vind ik liet nog al egoïstisch van hen oin uw eenige zitkamer te reserveereu, terwijl u hem wel eens voor anderen noodig zou kunnen hebben", merkte het meisje op. „0, maar Fraulein, dat mag u niet zeggen!" riep de oude vrouw uit, en zo was zoo verontwaardigd alsof haai jonge gast een groote misdaad had be gaan. Het meisje lachte. „Waarom niet?" vroeg ze. „Zijn bet zulke gewichtige heeren, dat ze niet door vreemden bo- eritiscerd mogen worden?" Frau Yorv.au werd verlegen. ,,ik bedoelde alleen maar, dat het heole goede klanten van mij zijn, FrSulein" zei ze. „En ik kan er niet tegen dat u die goede heeren verkeerd zou be- oordeelen". „Ik mankte alleen maar een grap je", verzekerde liet meisje haar. „We j zijn volkomen tevreden met deze ka mer, u hebt hem heel gezellig inge- 1 richtIk hoop alleen maar dat de be noemde wandelingen hier in de buurt .niet gereserveerd zijn. Dan kan ik hier tenminste wan dolen zooveel ik wil en zelfs een beetje klimmen, ik en mijn vriendin, juffrouw Manchester, !die een rockelooze bergbekiimster is". (Hierbij keek ze naar de oudere dame in het zwart, die emrkbaar schrok en haar met groote oogen aankeek). „Want ik veronderstel toch dat de Schneehorn niet alleen voor uw ten toegankelijk is". De herbergierster glimlachte. „Neen Fraulein. U kunt loopen waar u wilt, maar ik smeek u, ga niet te ver en probeer ook geen moeilijke klimpar tijen. want dat is werkelijk niet. te doen zonder gids; en pas op dat u niet op al te afgelegen plekjes komt, want dan zouden do jagers u uit de vcrlo wel eens voor een geus kunnen hou den". „Nu, zoover zal het met ons niet komen lachte het meisje, dat veel vriendelijker eu veel mCor geneigd tot praten scheen dan de beide anderen. Maar wilt u ons a!s 't u blieft mor gen vroeg roepen, Juffrouw Manches ter en ik zouden graag voor acht uur willen ontbijten en op weg gaan". Weer kwam er oen verschrikte uit drukking op het sezjebt van de dame in het zwart, en hoewel ze niets zei. beklaagde Frau Yorvan haar toch. „Zou u in ieder geval niet liever een gids willen hebben?" vroeg ze. ,.Jk kan n wel eeu verstandig jong mcnsch bezorcen, dat „Neen. (lank 11". viel het meisje haar vastbesloten in de rede. „Voor onzen tocht hebben we meer aan een Baedeker dan aau eeu gids. We zullen OVER DIEREN. Men meldt ons Do afdeeling Haarlem en Omstre ken der Ned. Montessori Vöreenigins heeft voor har© leden, oudors der H. M, S.-leerlingen en verdere belang stellenden cono belangwekkende le zing georganiseerd. De heer Porlielje. die ot> onze ui.tnoodiging rich bereid verklaarde ons wat van zijn groot© kennis der dierenwereld me© (e dee- len zal voor velen geon onbekende ziin. Hii i© immers Inspecteur van Artis, rle bekende kindervriend, schrij ver van fcet mooie Artis-boek. Inzin gen houdt de heer Portjolje vele en die ziin ïiltijd, elk die hem reeds boord, z.-il liet hiermede eens zijn Beer onderhoudend. Hij wijst op het vele in de dierenwereld, wat voor ons onbekend is, ziin rede is dan interes sant. aan geestig. altijd vol vuur voor ziin onderwerp. waar hij zoo groote liefde voor voelt. Het gesproken woord wordt nog verduidelijkt door lichtbeelden, die ale getuigen van ziin kennis ©n liefde voor de dieren, en nu zal menigeen vragen, wat heeft dat met dé Montessori Methode te ma ken Maar als we weten, dat hii les geeft op de Amsterdamsche Montes sori School, de kindoren daar helpt en voorlicht met hun tuintjes, aquaria etc -en persoonlijk veel in contact komt met Dr. M. Montessori. dan zal het niet z<xi vreemd lijken. Zijn onder werp luidt„Allerlei uit de jeugd van zoogdieren", hetgeen hij dan in ver hand brengt- met de jeugd der men- scbenkmderen. Iedereen zou ik willen opwekken om den heer Portielj© te gaan hooren. Juist voor degenen, die kinderen heb ben. zal doze lezing weer een klein tipje oplichten van het gordijn, waar achter zooveel verborgen blijft, wat betreft de eerste "jeugdjaren van het kind, zijn aard, aanlog, zijn behoeften. De heer Portiolje Zal ons zeker doen zien. dat wij van de dieren nog voel kunnen leereu in dat opzicht. TECEN HET MISHANDELEN VAN DIEREN. Kort verslag over de maand No vember 1923 van <lo Vereeniging tegen het mishandelen van dieren voor Haarlem cn Omstreken Meermalen werden wederom kreu pel gaande paarden aangetroffen, die aan den dienst moesten onttrokken worden. Verder werd een eind ge maakt aan liet gebruiken van eon, hit, die zoo oud on gebrekkig W» dat het wreedheid was het dier nog langer te laten werken. Meer dan een koetsier, die misbruik maakte van de zweep, werd daarover onderhouden. Herhaaldelijk werden trekhondr-n ontmoet, die slecht waren aangespan nen en hiervan hinder ondervonden. Daartegen werden de noodiee maatre gelen genomen- Aan een groenteventer werd gelas. zijn houd. die kreupel was. uit te spannen, omdat de kar ongeschikt waa voor gebruik. In de Aspliyxiatie-inricliling wer den pijnioos gedood 57 bonden eu 101 katten. Van deze dieren waren ©r 39 die te voren als zwervers in don Ken- nej Fauna waren ondergebracht en daar gedurende eenige dagen op koe ten der Verceniging in het levón ge houden. len eindo belanghebbenden in slaat te stellen ze tijdig op t« vorde ren. De onlangs gehouden eerste leden bijeenkomst was vrij goed bezocht. Het bestuur wil nu gaame den leden gelegenheid geven andermaal van ge dachten te wisselen. Er zal daartoe een tweede bijeenkomst van leden plaats hebben op Vrijdag 7 December a.6. des avonds te half 9. ditmaal in het gebouw „De Nijverheid", Jans- |weg 85. Drukko opkomst wordt zeer OP prils gesteld. ons niet wagen op plaatsen, die vol gens het boek onveilig voor amateurs zijn. Maar wat een prachtige gravure is dat, daar boven den schoorsteen, met het gemsengewci er boven. Is dat niet een portret van uw keizer toen hij een kleine jongen was?" De herborgierster keek verschrikt naar het portret. „Ach. ik had het weg willen halen", mompelde ze. Ilot meisje hoorde, wat ze zei. „Waar om zou u het weg halen? Houd u niet van den keizer, dat u zijn portret 7.00 weg wilde stoppen?" „Niet houden van Unser Leo?" riep do oude vrouw verontwaardigd uit. „We zijn dol op hem. Fraulein, en we zouden voor hem willen sterven alle menschen hier in do bergen ja en ik geloof ook wel allo Rhaetianen. Ik zou u niet naar uw eigen land terug kunnen laten gaan met hel denkbeeld, dat we niet hielden van den hester, keizer, dien een land ooit heeft ge had. En wat dal portret aangaat Ik wist niet dat ik het hardop gezegd lind, ik ben den laatster, tijd wat «loof geworden en praat vaak zoo in mij zelf. Mnar natuurlijk had ik het al leen maar weg willen halen omdat de gelijkenis niet coed is. In werkeliik- j beid ziet I'n-fr Leo er heel anders nr. I' li zou hem van dat portret niet herkennen, als 11 hein nn zag"-. Frau Yorvan liep nu hanrti" de ka- 1 er ui', oin een nieuwen schotel Je halen, en onderweg verweet ze zich zich haar onhandigheid. Zo bleef een poosje weg, en hel meis je dat, waarschiinl\; onwillekeurig, do vrouw zoo verlegen had gemaakt, maakte gebruik van haar afwezigheid om opgewonden en gelukkig te lachen- „Arme dutlo, zc is zoo trotsch op haar groote geheim, en ze denkt, dat ze het zóó goed licofl bewaard!" riep ze uit. „Ik ben er zeker van dat zo geen oogenblik beseft dnt ze zich vol komen verrailen heeft. Ze is nil bang, dot wij vreemdelingen morgen haar deftige heeren zullen terugkomen, en één van hen van het portret zullen herkennen en zijn kostbaro incognito zullen bederven". „Donk je dan heusch dal hii hier is in dit afgelegen gehucht?" fluister de de Groothertogin. „Ik beu er zeker van", antwoordde Prinses (Virginia, Een oogentdik heorachte er diepe stille. Teen zei de GröótbertoÖfn be rstend: Och. wc moeslcn er otgcnliilc och. doel 1 1 niet ,.U 1 1st Peen, want onze Ij eve irfiii weet er nljes vnn en \vcrknlijk niet. dat ik hem hier zou vinden. Ik weet wel, dal hij hier soms

Haarlem's Dagblad | 1923 | | pagina 5