APOLOGIE 41e Jaargang No. 12415 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen Donderdag 6 December 1923 HAARLEM S DAGBLAD ABONNEMENTEN per 3 maanden: Voor Haarlem en de dorpen in den omtrek waar een Agent gevestigd [Al ADVERTENTIENVan 1 tot 5 regels f 1.75; iedere regel meer 35 cents. Reclames 60 cents per regel. Bij is (kom der gemeente) f 3.57'/j. Franco per post door Nederland f 3,87'/j. Afzonderlijke nummers f 0.15. Geïllustreerd III abonnement aanzienlijk rabat. Twaalfstuivers-advertentiCn van Vraag en Aanbod van 1 tot 4 regels 60 Cents Zondagsblad, voor Haarlem en omstreken f Ó.57l/jj franco per post f 0.65. Ill per plaatsing, elke regel meer 15 Cents contant; buiten het Arrondissement dubbelen prijs. Directie, Redactie en Administratie: Gr. Houtstraat 93, Post-Giro 38810 "UITGAVE DER N.V. LOURENS COSTER Bijkantoor voor Santpoort, Velsen, Velseroord, Wijkeroon, IJmulden, Telefoonnummers: Directie 3082, Redactie 600 en Administratie 724 Directeuren: j.C. peerebo<^ en P.w.peereboom Beverwijk, enz., enz. Driehuizerkerkweg 2, Velsen, Telefoon 3521 Hoofdredacteur: J.C, PEEREBOOM DIT NUMMER BESTAAT UIT TIEN BLADZIJDEN. EERSTE BLAD Heden. DONDERDAG 6 DECEMBER: Kon. Vex\ Het Ned. Tooueel: 7e Volksvoorstelling: Groote Stadslucht, 8 uur. Concertgebouw Modern: Jean Louis Pisuisse en zijn gezelschap. Luxor-Theater 's Middags en 's avonds concert. Bioscoopvoorstellingen. VRIJDAG 7 DECEMBER: Lusor-Theater's Middags en 's avonds concert. Concertgebouw „Modern", Jean Louis Pisuisse en zijn gezelschap. Cinema Palace, Groote Houtstraat Bioscoop-voorstelling, S uur. Schouwburg De Kroon, Gr. Markt Bioscoop-voorstelling, 8 uur. Scala-Theater. KI. Houtstraat 77: Bioscoop-voorstelling, S uur. Luxor-Theater. Groote Houtstraat Bioscoopvoorstelling, 8 uur. Atlanta-Bioscoop, Zijlstraat: Bios coopvoorstelling S uur. OM ONS HEEM No. 3261 Nabetrachting van den Gemeenteraad Een ongewoon geziicjht: .wethouder Slingenberg heeft als Raadsvoorzitter den zilveren ambtsketen om en doet de eerste oogenblikken nog wat on wennig op den burgdmeestersstoel, waarin hij niet recht schijnt te dur- ,ven leunen. De vergadering begint in een vrien delijke soort' van Sb. Nicolaasstem- ming: de waarnemend voorzitter feli citeert Mr. Heerkens Thijssen met zijn benoeming tot waarnemend bur gemeester van Schoten en 's Raads Nestor, de heer van de Kamp, levert daarop getrouwelijk de echo namens den Raad, maar voegt ea- bij dat hij hoopt dat de gemeente Haarlem er voordeel hij zal hebben en dat de waarneming niet lang zal duren. Na tuurlijk is deze laatste opmerking vriendelijk bedoeld: de Nestor wil er mee zeggen, dab dan de grensregeling gauw zal afgekomen zijn. De lieer Heerkens Thijssen'bedankt vriendelijk en het inleidende blijspel is afgeloo- pen. Dit is de optimistische opvatting van de benoeming. Br bestaat ook een pessimistische, namelijk deze dat door de benoeming al een sterke hand kan komen te bestaan tussclien de twee gemeenten nog vóór dat de grensre geling een feit is; valt deze laatste te gen, dan is de band niet gemakkelijk meer los te knoopeu, zooals een fami lie wel eens een logée in huis neemt, die door de kracht der omstandighe den voor goed pleegkind wordt. Wet houder Heerkens Thijssen zal dus om streeks de Cronjéstraat zijn Scho- tensch gezicht moeten' zetten als hij naar zijn dorp gaat en teTugkeeren- de, al zijn I-Iaarlemsch physionomie moeten hernemen, op weg naar 0113 Stadhuis. Want een grensregeling, waarbij Haarlem zou worden afge scheept met Schoten en niets meer, zou Haarlem nooit kunnen aanvaarden. Daarvoor is Schoten financieel te noodlijdend. En Haarlem ten slotte niet rijk ge noeg. Dat onderstreepte de heer Slingen- berg, toen hij den aankoop van de gronden van het huis te Zaanen voor f 280.000 afried. Het was een eigenaardige geschie denis. De meerderheid van B. en W. was vóór den aankoop geweest: bur gemeester Maarschalk, wethouder Heerkens Thijssen en wethouder Ite.i- nalda; tegen waren dus de he er en Slingenberg en Bruch. Toen nu de burgemeester ziek werd stond het twee tegen twee, maar daar de heer Slingenberg tot waarne mend burgemeester werd aangewezen en de burgemeester bij staking van stemmen den doorslag geeft, was de meerderheid plotseling aan den ande ren kant. Het besturen der gemeente kan dus verrassingen meebrengen: zoo hen je in de décadence der min derheid en zoo op eens in do glorie der meerderheid. De lieer Slingenberg w.as, dat moet gezegd worden, royaal geweest. Ofschoon hij toen het voor stel in het College werd behandeld, al anderhalf uur waarnemend burge meester was, had hij het laten uitgaan van de meerderheid. Maar nu in den Raad. maakte hij dan toch gebruik van do gelegenheid om aJs wethou der van financiën het voorstel te ont raden. Haarlem was niet in een positie om voor een kleine drie ton aan grond te koopen. Wist de Raad wel, hoe groot de schulden van do gemeente zijn* Twintig millioen aan gevestigde en vier millioen aan vlottende schuld, zoodat op elke Haarlemsche ziel een schuldenlast van f 300 rust, meer dan overal elders. Zeker daar tegenover staan bezit tingen, maar je weet nooit, wat die zuilieu opbrengen, terwijl rente en af lossing er onverbiddelijk moeten w~ zen. Bovendien liad de Raad er w kijk op, wat aan verschillende buiten gewone uitgaven nog zou moeten wor den gevoteerd? Daar droeg de spreker, aanvanke lijk wethouder van Publieke Werken, later van Financiën, toen waarne mend burgemeester, eerst minderheid, daarna meerderheid (het 1 ikt iets op een transformatie-voorstelling) nu wel weer echt als wethouder van finan ciën een waschliist voor van geducht? sommen voor poorten, bruggen, scho len, gasthuizen en zoo meer voor, waarvan de grootste deze aankoop f300.000 was, de kleinste de verbouwing van een schoo-l aan de Schoterstraat was voor 1 3U.00Ü, maar die samen f 1.694.000 beliepen, dus bijna zeven tien ton. Het bleek nu, in het debat dat hier op volgde, dat deze koop al omstreeks drie jaar aan de orde is, dat wethou der Slingenberg, in zijn vorige incar natie aan Publieke Werken, er zeil' een bod voor heeft overgebracht van f 250.000 en dat do prijs van f 280.000 ongeveer de helft van de werkelijke waarde uitmaakt. Wanneer dit zoo is en de grond die bouwrijp drie gulden kost, inderdaad voor tien kan worden verkocht, dan is de angst van Mr. Slingenberg niet geheel verklaarbaar: in zaken van grondspeculatie is toch niet de vraag, hoeveel de kopper neer telt, maar hoeveel hij terug zal kra gen. Zooals een fabrikant geld leent, om een machine te koopen, waarmee hij winst maken kan, sterker nog in dit geval, omdat de fabrikant in de eerstvolgende jaren zeker ziin machi ne niet inverdiend zal hebben, terwijl de gemeente met haar grondverkoop de kosten van aankoop plus de winst zal hebben ontvangen. Althans wanneer de zaak wordt be handeld op de manier zooals een fcoop- ihaii dat zou doen. Had de heer.Slin genberg daar weinig vertrouwen in? Aan zijn sombere beschouwing zou men 't naast zeggen. Als de gemeente op den kooper zit te wachten, hem niet opspoort en tot koopen uitnoo- digt, zooals een koopman zou doen, j.i dan kan het lang duren vóór dal do 'ond verkocht is,, evenals het lang duurt met den grond van. de voorma lige Katoenmaatschappij, ofschoon er z-in weinig terrein in de gemeente- Haarlem te krijgen is. Wordt er wel pu bliciteit aan gegeven, 'dat de gemeen te dezen grond verkoopen wil? Niet in da Haarlemsche bladen, bedoel ik (laat ons aannemen, dat de Haarlemmers het wel weten) maai' in de groote cou ranten. buiten de stad'? Ik heb zoote advertentie nooit gezien. Met groote meerderheid 30 tegen 3 ten slotte het voorstel tot aankoop goedgekeurd. Het lijstje van aanhan gige buitengewone werken dat de wet houder van financiën voorlas, leert ons twee dingen: dat de Raad nog al tijd werken laat uitvoeren, die wach ten kunnen (Amsterdanrsche Poort, Zandersbrug) en dat de onderwijswet de Visser cle groote gemeenten ruï neert. Van de zeventien ton is een mil lioen voor onderwijs bestemd. De Haarlemsche Orkestvereeniging krijgt geen vergoeding voor pensioen aan de oude muzikanten, die inder tijd met den kapelmeester Muller bij het Stedelijk Muziekkorps werden be- uoemd. Dreigend zei do heer Joost en: „als do II. O. V. deze menschén aan den dijk zette,- zou nog eens gesproken moeten worden over het subsidie vau f oÜ.UUU". 'Als de II. O. V. een onder neming was die winst maakt, zou deze uiting denkbaar zijn, maai' nu wij t-_ doen hebben met een bestuur, dat zicli uitslooft om zonder een cent vergoe ding voor kosten en moeite in het be lang van de stad, een éigen muziek korps instand te houden, jvas de op merking misplaatst. Wat de zaak zeil" aangaat, de heer Muller is gepensioneerd met een be drag van f 600 per jaar bij Raadsbe sluit van 5 Dec. 1888 en de heer Eriens is benoemd hij Raadsbesluit van 1 Januari 1889 het is dus niet juist, dat de heer Kriens alleen een overeen komst zou hebben aangegaan met commissarissen van bet muziekkorps. Van den kant van het gemeentebe stuur wordt dan ook niet geheel te recht de band met het muziekkorps ontkend wel werd aan den heer Muller een gratificatie en geen eigen lijk pensioen verleend, maar die gra tificatie was jaarlijks en droeg dus het karakter van een pensioen. Waarom dan de kapelmeester daarop wel aanspraak had en de oude muzi kanten die niet bezaten, hebben ook B. en W. niet verklaard en het zal de H. O. V. wel koud, laten, of de gemeente dezen steun pensioen of gratificatie noemt. Intusschen is het verzoek afgewezen. Slechts zes leden waren, onder leiding van den heer van do Kamp, vóór dc inwilliging. De II. O. V, moet, later nog maar eens terugkomen, niet in een oogenblik dat de Raad voor ecu begrooting staat, die bijna niet slui- 1 tend is te krijgen. Het voorstel van B. en W. over de eenmanswagens werd met negen stem men tegen aangenomen. De heer Kingma noemde het een slap, akelig, naar besluit en had met de eerste qualificatie zeker geen ongelijk. Ook de verdediging door de heeren Rei nalda en Koppen leed zichtbaar door gebrek aan geestdrift, 't Ging niet recht van harte en zoo had de heer Peper vrij spel met zijn daverende verklaring, dat B, en W, tegenover do directie volkomen gecapituleerd had den intusschen maken deze sterke uitdrukkingen op niemand indruk meer, benadeelen integendeel de za ken waarop zij worden toegepast. Waarom trad dc fractie van de S. D. A. P. zoo zwakjes tegen den een- answagen op. nadat zij er zich vroe ger zoo krachtig teiren ve. ct had'! Toch zeker niet, omdat er met een manswagens l eer kans is op nieuwe tramlijnen naar de Haarlemsche bui tenwijken! Dat argument was al bij- Ier zwak. Waarschijnlijk ligt de daring hierin, dat de vakvereeni- _.en niet eenstemmig waren én dat bovendien de macht van het gemeen tebestuur tegenover de directie zwak leek. Nog altijd kan ik de voordeelen an den eeumanswagen, z elf s voor de onderneming, niet, inzien. En .zeker niet, nu als voorwaarde wordt gesteld, dat de wagens verbouwd wordente Amsterdam kost die verbouwing 5000 per wagen, zoodat er nog al wat kapitaal aan te pas komt en de Arnhemsc-he verbetering, waarop B. en W. aandringen, is in de oogen van de directie geen voordeel, maar een gevaar. Die betreft het automatisch remmen, in liet geval dat de bestuur der-conducteur ongesteld zou worden en buiten staat om den wagen te be sturen. De Arnhemsehe wagens heb ben daarvoor een pedaal, waarop de bestuurder zijn voet zet wordt deze automatische inrichting onklaar, dan kan de bestuurder niet rammen, het geen de directie een veel grooter ge vaar vindt, dan de kans dat de be stuurder plotseling zóó ziek wordt, dat hij het bewustzijn verliest. De zaak is dus ook nu nog niet in orde. Of de directie voor de verbou wing groote sommen over heeft, zal nog moeten blijken. Natuurlijk beleefden wij het jaar lijks elie tragi komische debat oyer de vraag of voor de sneeuw opruiming gé- daan js wat mogelijk en redelijk was, of niet. Heb hoort er zoo bij, dat de interpellant (ditmaal de beer Gerritsz) verzekert van niet en dat B. en W„ sterk door de rapporten van den reinigingsdienst, verklaren van wel. Persoonlijk ben ik van oordeel, van 'ct, maar moet er aan toevoegen, dat mijn ideaal is: alle sneeuw weg vijf minuten nadat ze gevallen is, de wensch ook van alle andere Haarlem mers. uitgezonderd do twee wethou ders die het woord voerden. Het is -venwel mogelijk, dat dit idea.-l hch- ilijk overdreven is. Toch heeft de heer Gerritsz iets be reikt. De malligheid, dat een wethou der het toezicht houdt op de wegen en een ander op de bruggen en hun opritten, vervalt. Voortaan komt alles in één band. ■- Mej. Berdenis van Berlekom (Ber- dF.nis, zegt de secretaris met den na druk op cle tweede lettergreep! moest voor dc tweede maal beleven, dat een door haar intrediend voorste] verwor den werd. Als zij op die manie" voort gaat. zoo alleen, zonder hulp. zonder voorbereiding een massieve vesting te bestormen als de wethouder van onderwijs is. zullen.baar tegenspoeden in eten "Raad al gauw de dubbele cij fers halen. Het ontbreekt baar aan ervaring en aan tactiek. Wel is zij spontaan, een eigenschap, clie vele vrouwen als een deugd wordt aangerekend. Maar net in den Raad niet is. J. G. P. Stadsnieuws Be adjunct-directrice van het Sint Elisabeths Gasthuis Bij de ingekomen stukken, die Woensdagmiddag in de raadszitting be^ handeld werden, was er eeu van me juffrouw J. C. P. Knottenbelt, waarbij ze ultimo Februari ontslag verzoekt als adjunct-dkccirice van het Sint Elisa beth's Gasthuis. Dit bericht zal voor velen een teleur stelling wezen, omdat mejuffrouw Knot tenbelt zoowel bij de patiënten als bij liet personeel van hel Ziekenhuis uitste kend aangeschreven slaat. Mejuffrouw Knottenbelt heeft haai opleiding genoten in het Wilhelmina- Gastbuis te Amsterdam. Toen zij daai voor haar examen geslaagd was, is zij eenige jaren als verpleegster naar hei buitenland geweest en heefi o.a. Austra lië. Amerika. Italië, Engeland bezocht. Zij heeft daar de inrichting der zieken huizen bestudeerd. Toen zij weer in ons land terugkeerde, is ïii gedurende anderhalf jaar, als hoofdverpleegster te Amsterdam werkzaam geweest. Biina zeven jaar geleden werd zij tot adjunct-directrice van het Sint Eli sal-eïh's Gasthuis benoemd. Mei. Knottenbelt gaat thans dc functie 'aanvaarden van eerste adjunct- directrice van het Gemeentelijk Zieken huis te 's-Gravenhage. Neen, dit is geen apenkunde. Zooals men soms denken zou, Apologia wil zeggen „Lezer, 'k maak excuus voor jou". Want ik heb in 't vorig rijmpje Juiste woordgeslacht verzaakt En 't woord Nervus tót mijn. schande, Tot een vrouwelijk gemaakt, Maar 't is mannelijk. Hierbij wordt dus Deze fout gecorrigeerd. In de hoop, dat nu de lezer Mij dan tevens pardonneert.- Hier volgt zooals het nu moet zijn (Hoe waagt een leek zich aan Latijn!) De Nervus Redenaticus, De Nervus Amendaticus, De Nervus Motiaticus Moog krachtig bij u blijven, Dan kan dc Redactaticus Nog lang over u schrijven. Waarom ik mij zoo vergist heb? Och het komt, doordat de vrouw, Naar de meeningen van vroeger. Zenuwachtigst wezen zou. Ik vergat (en 't kan mii spijten) Dat zij.beier dan de man fn deze moderne tijden Zelf haar weg wel vinden kan. Vliegen, zwemmen, worstelen, spreken, Schrijven doet zij met talent. Zij kan alles, zegt ze, beter Dan de man, die lummelvent. Zenuwzwak kan zij niet wezen. Spreek erover, dan lacht zij, Zenuwachtig, zenuwziekig, Zenuwzwak, wel dat zijn wij! Daarom is, gelijk 't behoort. Nervus clus een mannelijk woord. TOM DE RIJMER. Zakelijks belasting op het bedrijf Een voorstel tot opheffing Wij vernemen dat spoedig door den heer \V. van Liemt en eenige andere raadsleden van verschillende fracties een voorstel zal worden ingediend tot opheffing van de zakelijke belasting op het bedrijf. Progressieve gemeente lijke belasting? Een voorstel van de sociaal democratische raadsfractie Zooals in otis raadsversiag to lezen is. heeft de sociaal-democratische raadsfrac tie een voorstel gedaan tot invoering van een gemeentelijke progressieve belasting. De fractie heeft zich hij dit voorstel la ten leiden door de overweging, dat een evenredige heffing, vooral in dezen tijd van malaise, niet billijk is en in tal gezinnen groote moeilijkheden en zo: ,zal veroorzaken. Daarom eou de fr; willen, dat niet met 1 Mei a.s. zal worden overgegaan tot een evenredige heffing (die, naar zij heeft liooren verluiden 3 a 4 zou moeten bedragen, hetgeen onge veer een verdubbeling van belasting zou beteeltenen) maar tot een nieuwe „emeen lelijke progressieve belasting. Zooals bekend laat de wet aan de ge meenten de keuze iusschen: le: 100 o_p de Rijksinkomslenbelasting, 2e.100 op dc- Rijksinkomstesnbêlastiiig en boven dien een eigen evenredige belasting en Se géén opeenten, géén evenredige belasting, maar een eigen progressieve belasting. Het laatste acht de fractie do eenig- juiste oplossing. Vooral ook in verband met het feit, dat nu al een paar jaar ge vochten" wordt om een vast systeem belastingheffing te krijgen en Mr. Bomams verleden jaar gezegd heeft, dat getracht moest worden ie komen tot een rechtvaar diger belasting acht de fractie, naar de heer Joosten ans mededeelde, thans den tijd gekomen om niet, zooals B. en W. willem, nog langer te overwegen, maar tot doortastende maatregelen over te gaam. BEKROOND. Op de nationale Phrimveetentoonstelling te Heemstede behaalde R. D onkel aar fee Bentveld voor de mooiste collectie Rhode Island Red de zilveren medaille met 3 eerste prijzen en 3 eereprijzen. Mc-t de inzen ding leghorns 2 eerste prijzen, 3 eere- prjjaen en 2 tweede prijzen. PERSONALIA. Te Leiden is geslaagd voor het doctoraal examen iij_ de rechten mej. A. van der Plaats, van Haarlem. ALETTA PIETERNELLA MEETER. Zooals wij reeds hebben gemeld zal dc teraardebestelling van het stoffelijk overschot van wijlen mej. A. P. Meeter Vrijdag a.s. tt- 12 uur op de aigemcenc begraafplaats aan den Schoterwcg plaats hebben. In ons nummer van Woensdag werd gemeld, dat mej. Meeter in het Diaconie huis was overleden. Dit moest natuur lijk zijn het Diaconcsscnhuis. BESMETTELIJKE ZIEKTEN. In de week van 25 November tot en met 1 December kwamen voor te Haarlem: 1 geval van typhus en 1 geval van be smettelijke nekkramp (afkomstig uit Haailemmerliede) en tc Ilaarlemmcr- Hede en Spaarnwoude 1 geval van diphtberitis. Het Huis te Zaanen wordt afgebroken Bijzonderheden over het huis. EK VAN HET HUIS TE ZAANEN. rig nummer werd reeds medegedeeld, dat B. en W, van Haar lem ann den gemeenteraad voorstel den om \ocir f 280.0C0 van' den heer C- .1. A. Bredus aan te koopen 104.780 c,A. grond, gelegen tusschen de DelR en' den Middenweg. De gemeenteraad vereenigde zich met 30 legen 3 stem men met dit voorstel. Tn den koop is ook begrepen het Huls te Zaanen. De heer Bredius mag tot uiterlijk 1 November 1024 het hoe renhuis blijven bewonen. Na de ont ruiming krijgt hij het recht op do af braak van het heerenhuis met toebo- lïooren, Het ligt- dus in de bedoeling het huis te sloepen. De grond is ook. naar uit de toelichting van het voorstel van B. en W. bleek, om den grond te be- heid van dien naam, wier bezitters daarginds, landwaarts in, vroeger een aanzienlijke huizingö bewoonden; die I bekend stond ais ,,bet Huys Sanen". Men wil, dat de Edelen, die den naam I van Zanen voerden en om den moord aan Floris V' bet land moeten ruimen, na hunne terugkomst, deze heerlijk heid gekocht en aldaar een kasteel ge bouwd hebben, dat aan de Grafelijk heid leenroerig vyerd. Vervolgens is Zanen in 't bezit, van andere geslach ten gekomen en ten laatste in dat van den Heer Mr, Jan Munter, Raadsheer in het Hof van Holland, wiens dochter. Vrouwe Ma-rgnreiha, Cecilia Munter, douairière van Heer Willem Grave van Cadogan, deze Heerlijkheid in het midden der vorige eeuw bezat. Thans behoort zij aan de Gebr, Van Velzen. stemmen voor woningbouw. liet ge- 1 heele bezn ligt 111 cle genu -.-nte Schoten maar Haarlem kocht het reeds uw 1 liet „iu handen te hebben" als do grensregeling oen feit geworden is, I Reeds een belangrijk deel van de vroegere ongeschonden bezitting van het Hüis te Zaanen is voor woning bouw aangewend. Vroeger was het in- rijhek aan den Schoterweg. De Dood weg sneed de bezitting in tweeën. De laatste jaren is hei deel Doodweg- Schoterweg evenwel voor huizenbouw verkocht, zoodat de groote boomgaard werd opgeofferd. Nu grenst de bezit ting aan den Middenweg, terwijl zij zich nog uitstrekt tot de Delft, Het wapen van Zanen bestaat uit een veld van keel beladen mot een Bour gondisch kruis van zilver. De Heer lijkheid. Zanen bevat het gehucht van dien naam en wordt ingesloten door de Heerlijkheid Schoten, hot Sparen, Schoterbosch en Bloemendaal. Zij heeft een oppervlakte van circa 24 hectaren belastbaar land en een voqr liet meerendeel R.-K. bevolking, die te Schoten parochiëert en wier kinde ren te Schoter-Vlieiand onderwijs ont liet Huis te' Zaanen ligt schilder achtig tussclien het geboomte. Omdat de wandelaar het alleen van ver kan INTERIEUR VAN HUIS TE ZAANEN. Het Huis te Zaanen is reeds van bewonderen, toont het klein, maar ouden datum. inderdaad is het oen groot huis. Do Aan de „Geschiedenis en boschrij- hal is ruim, daar komen vele vvrirek- ving van Haarlem" door F. Allah ont- ken op uil, eroute tnooio kamers, die kenen we het volgende: 'geheel liet stempel drogen van vroe- Op een landhek staan degor eeuwen. Deze vertrek kon komen woorden ..'1 Huis Zanen eon na.'int, [dour dc smaakvolle meubHcering ia die ons doet denken aan de Heerlijk- den ouden stijl-die zij nu bevatten ge- I heel tot haar recht.

Haarlem's Dagblad | 1923 | | pagina 1