HAARLEM'S DAGBLAD BEURSOVERZICHT Zedelijke Verbetering BsrgerlijfeB Stasi flaarlemmBr Halletjss ZATERDAG 8 DECEMBER 1923 TWEEDE BLAD INCEZONOEN NI E u E D EELIN CEN k 60 Gt6. per regel, HETERE MARKTSTEMMINC OP CUNSTICER POLITIEKE BERICHTEN, SUIKERWAARDEN PRIJSHOUDEND. RUBBERWAARDEN OpLOOPEND, OLIE-AANDEELEN VERDEELD. 30 Nov.7 Dec. 1923. In de afgeloopen week viel op de fondsenmarkt een iets opgewekte» stemming ie constateeren, welke haar oorzaak vond in de iets betere berich ten welke omtrent de bnitenlandsche politieke toestand bekend worden. Het accoord dat in de Commissie van Hei- stel bereikt werd en waarbij door het instellen van twee afzonderlijke com missies de moeilijkheden voorloopig uu den weg werden gegaan, werd gunstig opgevat, daar hieruit blijkt dat Frank rijk tot belangrijke concessies bereid is. Was het oorspronkelijk de bedoeling een commissie te benoemen die een onderzoek moest instellen naar de hui dige betalingscapaciteit van Duitsch- land, werd later om aan de bezwaren van Engeland en Amerika tegemoet te komen, die in zulk een onderzoek weinig heil zagen, besloten tot de bc; noeming van twee afzonderlijke com missies, waarvan de eene zal moeten nagaan op welke wijze de Duitsche be grooting in evenwicht gebracht zal kunnen worden en de Duitsche valuta gestabiliseerd zal kunnen worden, ter wijl de tweede commissie tot taak heef. de middelen aan te geven op welke ■wijze de uitgevoerde kapitalen weder naar Duitschland zullen kunnen worden teruggevoerd. Hiermede is oen poging gedaanom, met terzijdestelling van de moeilijkhe den die een breuk onder de geallieer den zouden kunnen veroorzaken, bet herstelvraagsl.uk in verschillende etap pes te behandelen, waarhij met het voor naamste onderwerp, waarop alle verdere maatregelen moeten steunen, n.l. het herstellen der Duitsche financiën, als voornaamste factor, het eerst wordt be gonnen. Ook de hervatting der werkzaamhe den in het Roergebied en de opnieuw begonnen herstelleveringen maakten in llit verband een gunstigen indruk, ter wijl men in de houding van Frankrijk een aanwijzing meende te zien van een minder scherp optreden tegenover Duitschland, zoodat verwacht mag wor den dat door samenwerking der gealli eerden en met medewerking van Ame rika eindelijk de zoo noodzakelijke te rugkeer tot meer normale toestanden in Duitschland bereikt zal kunnen worden en daarmede ook in geheel Europa we der meer normale verhoudingen zullen kunnen terugkecren. Al ontveinst men het zich niet dat. nog vele moeilijkheden overwonnen zullen moeten worden, in de overal doorgedrongen overtuiging dat de toestand in Duitschland buitenge woon ernstig is en spoedig de noodïge voorzieningen getroffen zullen moeten v/orden, mag een waarborg gezien wor den dat de onderlinge geschillen spoe dig zullen worden bijgelegd en alle mid delen zullen worden aangewend om zoo spoedig, mogelijk orde in den verwar den toestand te scheppen. Op deze overwegingen en meer nog op grond der voortdurend gunstig blij vende prijzen van verschillende produc ten, die als grondslag voor de waarde bepaling der verschillende aandeelen moeten dienen, bleef de beurs ook in de afgeloopen week een gunstig voorko men bewaren, hoewel verschillende fondsen 'die hun koersloop richten naar het voorbeeld van Londen, wegens dc verkiezingen in Engeland en de daar door ontstane mindere levendigheid op de Londenschc markt, een lustelooze houding aan den dag legden, hoewel hierin tegen het einde der week, na het bekend worden van den uitslag, eenige verbetering kon intreden Suikerwaarden die nog steeds hej middelpunt der belangstelling ter beurze vormen, waren aanvankelijk iets meer aangeboden op de afbrokkelende notee ringen welke uit New-York voor Cuba- suiker geseind werden, doch tot belang rijke koersverliezen gaf dit geen aanlei ding, daar cenerzijds algemeen wordt ingezien dat de noteeringen te New- York als staande te veel onder specula tieve invloeden, geen maatstaf kunnen vormen voor de beoordeeling van de statistische positie dèr suiker, terwijl aan den anderen kant in het feit dat de, Visp kon doorgaan met verkoopen van suiker uit oogst 1924, tegen f 16.per picol, een aanwijzing werd gezien dat de toekomstkansen voor dit product nog gunstig worden ingezien. Niettemin is toch de markt voor suikcrwaarden hier zeer gevoelig voor de wisselende stemmingen aan de suikermarkt tc New-Yorlc, hetgeen ten duidelijkste te gen het einde der week bleek, toen op een verbetering der noteering in Ame rika, hier de koersen direct belangrijk konden verbeteren. Na onbeduidende tusschentijdschc fluctuaties bleven ten slotte de notce- ringen hooger, Aand. Vorstenlanden noleeren 187.15 tegen 1S2 7/S, Hand. Verg. A'dam, waarop een interim-divi dend van j 5 wordt uitgekeerd, 502 tegen 496, Java Cultuur 388 3/4 tcg'cn 383'A, Poerworedjo 114 tegen m'A. Van Pelroleumwaarden hebben deze week aandeelen Geconsolideerde de lei ding overgenomen. Bijzondere berich ten die tot deze plotselinge voorliefde voor dit fonds aanleiding zouden kun nen geven, werden niet bekend. De pro ductie blijft zich op hetzelfde niveau handhaven en de verwachtingen die reeds geruimen tijd gunstig waren ten opzichte van een te verwachten toene ming der productie, hebben zich nog niet bewaarheid. Wel werd melding ge maakt van een toenemende productie in het Runcu-district, gepaard gaande met ■hoogere prijzen, dóch deze verschijnse len deden zich reeds geruimen tijd voor, terwijl ook de vrijgeving der petroleum- handel reeds sedert lang verwacht was. Van de meer, tegemoetkomende hou ding der Roemeensche regeering tegen over de petroleumproducenten en de aanmoediging van het buitenlnndsch kapitaal en het belang van de algc- mcenc toestanden in Roemenië, werd hier ter plaatse reeds meermalen mel ding gemaakt. Tegelijk met het intre den der rijzing in Geconsolideerde kwam het bericht dat de vrijgeving van den petroleumhandcl nog eenigen tijd werd uitgesteld, ten einde de voorwaar den voor de voorziening van de bin- nenlandsche markt vast te stcllen,__zoo- dat ook hierin geen reden voor bijzon- Ier optimisme gezien kon worden. De •raag naar petroleumlerreincn is te genwoordig, nu de verschillende landen dkander het bezit dezer terreinen be twisten. zoo groot, dat meer en meer wordt ingezien dat het bezit van uitgc- trekte petroleumveldcn, ook al leveren zij geen groote directe winst op, een belangrijk kapitaal vertegenwoordigt, zoodat aan de aandeelen Geconsolideer de alleen op grond hiervan een hooge waarde moet worden toegekend, daar de Geconsolideerde de meerderheid dei aandeelen Astra Romana bezit, welke laatste Maatschappij tot de grootste van Roemenië behoort. Bovendien «vent thans weder de aandacht op dit feit ge vestigd door 't bericht dat de Standard- Oil, in verband met het mislukken dei onderhandelingen met Frankrijk, aan de Roemeensche zegeering een groot- dollar-crediet heeft aangeboden, in ruil voor petroleum-concessies. Do aand. Geconsolideerde konden on voortdurende krachtige aankoopen h waareDwraior BEVEEWLm Verleent BANKGARANTIE ten be hoeve van rekeninghouders, c85e wenschen te beschikken over bun tegoed bij den POSTG1ROD1ENST SPAARBANKRENTE 4 pCt. van een bepaalde groep, welke steeds in de-zo aandeelen opereert, van 14i£ tot 171J verbeteren. Aand. Koninklij ke waarvan alleen beltend werd dat de proefboringen in Argentinië zijn opgeheven en tot uitbreiding der werk zaamheden in West-Indië is besloten, geraakten door de meerdere belang stelling voor Geconsolideerde en de weinige animo op de beurs te Londen, in verband met. de verkiezingen, eenics zins op den achtergrond. Zij noteer den, na matige tnsscheutijdsche fluc tuaties, ten slotte 402 tegen 4084. Ver wacht wordt een interim-dividend van 10, Aancl. Phoenix konden in sym pathie met de rijzing in Consols, van 77 tot 884 verbeteren. Rubbarwaarden moesten aanvanke lijk op de teleurstelling die de op nieuw toegenomen voorraad mbher te Londen met circa 400 ton wekte, en do verdere verlaging van den rubber- prijs, eenige procenten prijsgeven. De ï'eeds zoo lang verwachte aankoopen \an Amerika, blijven uit, hoewel men algemeen overtuigd is dat dit land spoedig zal moeten overgaan tot dok king van zijn behoeften, daar de voor raden in Amerika nog slechts voor korten tijd toereikend aijn. Op deze verwachting ka,n clan ook telkens, wanneer een inzinking heeft plaats gehad, een herstel intreden, hetgeen ook in de afgeloopen week het geval was, waarop de koersen weder konden verbeteren. Voor aand. Amsterdam Rubber, die van 144$, na 142 tot 1482- konden verbeteren,- was goede vraag te constateeren, op geruchten dat we der belangrijke hoeveelheden uit ooj-rt 1924 tegen bevredigende prijzen zijn verkocht. Aand. Tnd'sche Rubber uo- teeren 217 tegen 2074, Oost-Jniva.Rlib ber 230 tegen 223.V, Serbadjadi 298 to gen 295. Scheepvaartaandeelen konden de in de vorige week aangevangen verbete ring aanvankelijk voortzetten, op do overweging dat de hervatting der werkzaamheden in hot Roergebied, meerdere vraag naar scheepsruimte tengevolge zal hebben, waarvan spe ciaal de aandeelen van die Maat schappijen die de wilde vaart beoefe nen konden profiteeren. Al mag dan ook. in verband met de iets verbete rende vrachtprijzen een gunstiger op vatting omtrent de vooruitzichten voor de scheepvaart gerechtvaardigd zijn, in het feit dat de opgelegde scheeps ruimte iff' Engel anti op eindo October weder met 64 is toegenomen, moet toch voorloopig een bedreiging gezien worden, die iedere verbetering der scheepswachten, door overstelpend nanbod van scheepsruimte, te niet zal doen, zoodot voor groot optimisme"nog geen aanleiding bestaat. Aand. Iloll. Am. lijn noteeren, na van 794 tot 90 te zijn opgeloopen, ten slotte 884- Ac.nd. Iloll. Stoomboot verbeterden van 22,4 tot 25 1/8, Kon. Boot van 624 tot 712, Mitller's Scheepvaart van 514 tot- 58", Ned, Scheepvaart Unie van 1154 tot 1194- Mij. Nederland van 137 tot I46J-. Van tabaksaandeelen bestond voor aand. Deli Mij. goede vraag, op ge ruchten dat de nieuwe oogst dezer Mij. in tegenstelling met die der Se- nembah, van bijzonder goede kwali teit zal blijken te zijn. De koers kon van 283 tot 2904 verbeteren. Aand. Deli Batavia noteeren 2954 tegen 2914, Senembah 2404 tegen 2434. Voor Theo-aandeelen bleef de stem- irig prijshoudend. Behalve een ge lige koersverbetering voor aand. Banjoewangi, bloven de noteeringen in deze rubriek, op het uitblijven van berichten die een prikkel tot verhoog de activiteit zouden kunnen vormen, nagenoeg ongewijzigd. l)e reeds vroeger hier ter plaatse verme'de beiere vraag naar binnen land sche industricele aandeelen, bleef ook deze week, op grond van de gun stiger vooruitzichten voor onze natio nale industrie, aanhouden, waardoor verschillende dezer waarden een niet onaanzienlijke koersverbetering kon den ondergaan. Zoo kouden aand. Batavia Marga rine van 31 344 tot, 39 verbeteren, aand. .Turgens van 56 1-4 tot 65 1/2. Amsterd. Superfosfaat van 45 tot 48-1/2, Goudakaarsen van 71 tot 74 3/4, Ileemnf van 33 3/4 tot 317)8, HoH, Kunstzijde van 79 1/8 tot 811/2. T-ïoll. Draad en Kabel van 65 tot 68 3/4, Werkspoor van 911/4 tot 96 3/4. Van Vlissingen ka toenfabr. van 119 3/4 tot 126. Centrale suiker noteeren 116 1/4 tegen 117. Voor de Amerikaansdie industrie worden de vooruitzichten, voorna melijk op grond van de behoeften van nieuw materiaal der spoorwe gen, en op de verwachting van. bclas- tingvorlogincr, gunstig geacht. Deze week kwamen deze verwachtingen voornamelijk tot uiting in een koers verbetering van aand. Studebaker van 111 3/8 tot l'Of) 1/2 ex 1 1/2 div. op de plannen welke bij deze Mij. be staan om, in verband met de 'toe- gemende vraag naar .auto's de pro» auctie opnieuw op 'te voeren. De Steel Corp. schijnt zware concurren tie. te verduren te hebben van de on afhankelijke ondernemingen, die hunne producten beneden de notee ringen der Steel aanbieden. Ver wacht wordt dan ook dat de Steel Corp. spoedig tot prijsverlaging zal moeten overgaan, waardoor voor de aandeelen geen groote vraag be staat. Zij noteeren 101 tegen 1011/2. Am. Smelting noteeren 62 1/2 tegen 63 15/16, Anaconda 82 tegen 82 716. Am. Spoorwegaandelen konden op de steeds toenemende ontvangst- cijfers verder verbeteren, waarbij speciaal de lager genoteerde aandee len werden begunstigd o.a. Comm. Erie, die op geruchten van controle aankoopen van 20 tot 23 1/16 konden /opkomen. Comm. Wabash noteeren '12 1/4 tegen 10 5/16. Unions 141 tegen 142, South Pacific 96 1/2 tegen 95 3/S, South Rails 401/8 tegen 381/4. Van diversen verdient nog vermel ding een rijzing in aand. Componia van 14 3/4 tot 22 1/4, op allerlei on bevestigd gebleven geruchten o.a. dat een bod zou zijn ingekomen op de gebouwen der Mij. en de iets lx>- tere gang van het bedrijf. Hollandsche staatsfondsen bleven prijshoudend, terwijl geld op prolon gatie geregeld 4 noteerde. IIL Heï oiideie notulenboek 1) begint mel de notulen van de eerste bestuursverga dering, die gehouden ie ten huize van den heer Van Halmael op Dinsdag 15 Juni 's middags to twaalf uur, een uur, waarop wij bij voorkeur niet vergaderen. Wil de afdeel in g haar honderdjarig be staan herdenken, dan is dus de 15de Juni 1924 daarvoor de aangewezen dag. En bij een feest behoort een feestgave, zoo valt do penningmeester mij in do rede. Hij heeft gelijk, maar i3c wou eerst nog even zeggen, dat niet blijkt wanneer do afdce- ling i8 opgericht. Er bestond een Commis sie van administratie over het vereenigd Huis van Arrest en Provoosthuis, en er waren contribueorende leden van het Ge nootschap. Uit deze leden wees het hoofd bestuur aan de hoeren Jhr. J. P. Teding van Berkhout, Vincent Loosjes, Mr. W. H. van Voorst en A. van der Willigen, om met dc- leden van de genoemde com missie, de fccerctn J. van Haimael, C. J. Enschedé er> D. 1'. Crommelin, het be stuur der afdecling te vormen. Dit eeven- tal, men denke aan het spreekwoord: ze ven is een galg vol, verklaarde op dien veelbe'.ovenden lentedag het bestuur der afdeeling voor geconstitueerd. De func ties werden verdeeld, de tweede maal kwam men in het Vereenigd Huis hijeen, do bestuursleden kregen vrijen toegang tot de gev.ungonissp-n; de algemcene secre taris is van plan het Huis van Arrest tc komen bezichtigen, dc heer Van der Wil ligen neemt op zich den onderwijzer Prim sen, beroemden man van de „nieuwe leer wijze", in den arm te nemen om de ge vangenen te loeren lezen en schrijven, in de omliggende gemeenten worden corres pondenten, meest schouten en vrederech ter;. aangesteld, het eerste tractaalje: gedeeld, de perste ..gerehabiliteerde" wordt op zijn verzoek san den gouver neur der provincie voorgedragen ter be koming van eenigen post, en het slot van dezen langen zin is, dat de werkzaamhe den in het najaar van 1S24 in vollen gang zijn. Wij gedenken dit alles met warme belangstelling en denken er iets bij. Wie in de verschillende notulenboeken van dezen tijd bladert, ontmoet dikwijls de zelfde namen. Zeker, de kringen waaruit bestuursleden plachten voort te komen, waren klein; die medewerking zocht was dus wel genoodzaakt altijd weer bij de zelfde burgers aan te kloppen. Dit ver klaart do -herhaalde kennismaking, het reeïdivisme, in de oude boeken. Maar er hl ijkt ook uit, dat de weinigen er niet tegen op zagen veel op zich te „Slachtoffers" noemt ge deze werkwilligen maar als compliment bedoeld: slnchtofh van hun bereidvaardigheid om met hun tijd en hun krachten te dienen wat goed is in hun oogen. Ik neem aan, want het wordt niet opzet- lelijk vermeld, dat de mannen van zode- lijke verbetering zich, evenals ik, van den toestand van zaken op de hoogte hebben geeléld, en dat de lezer niet wil achter blijven. Wat zagen de zeven bij hun op treden' Galg on gceselpaal stonden nog overend, pas had ..geeseling onder de galg" de menigte naar de strafplaats ge lokt. Een aframmeling op straat en de galg deed dienst als uitroepingsteeken, een lugubere waarschuwing I Toch viel het een en ander op te merken, dat betere tijden scheen aan te kondigen, een zacht ore wind 'streek over dc Groote Markt, en ken lelijkheid tnoem ik hier den n: Bommel, uit wiens brief van 7 Maart 1823 aan burgemeesteren de wil spreekt oi de veroordeelden menschelijker te b handelen. Deze officier van Justitie, met hun lot begaan, hsd de „gewone" gce selpaal zoo laten veranderen, dat de straf schuldige vastgebonden kon worden en gegeeseld met het gezioht naar het stad huis gekeerd eu dus met den rug naar het publiek. Thans gaat hij nog iets ver der en verzoekt het stadsbestuur „om ook BLOEMENDAAL. Bevallen: T. MichelPors z. OndertrouwdJ. Bethlem en D. Levij. Overleden L. A. de Jong 54 j., L. Korsen, 82 j. san de galg, voor rekening van de Justitie gelijke verandering te laten maken, zoodat ook zij, weike daaronder voort-aam zullen mooteu worden gegeeseld, zoodanig geplaatst zullen kunnen worden, dat zij uok gerigt zullen euau met hunne, rug gen naar het publiek toe, en niet naar hel stadhuis." Naar het puDiiekl Een terecht stelling was een kijkspel, een openlucht- voorstelling, die al de aantrekkelijkheid had van het „echte". Niet de geesclrocde verooraaakte de heftigste pijn, maar da vernedering van iu 't openbaar geslagen te worden. Het is mogelijk, dat in som mige omstandigheden e<.-n gevoelige be werking van ae huid aan de ziel ten goede komt, maar ik hc-b toch meer ver trouwen in s e d e l ij k e verbetering. Wat do afgedwaalde behoeft is opwek king en versterking van het besef vair aigenwuurde, en dat slaat do beul er niet i. Geen vernedering, maur opheffing. Zoo zag van Bommel 't, do overheid droeg aan tien stadsarchitect op de gcvraagdo wijziging aan te brengen, en ik registreer dezeu brief vau dou Haariemschen offi- onder de teekenen van vooruitgang, onder de boden van een nieuwen tijd. Stap voor stap de ontwikkeling der bo- schaving volgen, het is kracht putton uit 't verleden om in 't heden een betere loc- komst voor te bereiden. Wat was er meer. dut Van ITalmael en zijint geziei 1) De lozer herinnert zich, dat het oudste notulenboek van de afdeeling „Haarlem" van het Nederiondsch Genootschap tot Zedelijke Verbetering der Gevangenen on langs is teruggevonden. Het is mij niet onbekend, dat er meer van zulke zwervers zijn. Sommige van hen zoeken rust en verlangen op het gemeente-archief bijge zet te worden. Wie trekt zich hun lot aan? Ik denk onder andere aan de no tulenboeken van de rederijkerskamer „Loureng Janszoan Coster" waarvan ik er een bezit. Waar berusten de andere hebben. Dat een nieuw gevangeuisstclscl Ln het nieuwe koninkrijk werd ingevoerd en dat do daarmee verband houdende werkzaamheden, noodig om van het oudo Tuchthuis een Vereenigd Arrest- en I'ro- vooslhuis te maken, oen aanvang had den genomen. Deze verandering zou blij ken een verbetering lu zijn «o zij kwam tegemoet aan de herhaalde klachten van verscheidene burgers over het gebruik van 't Pand tot een soldatengevangenis. Dit kostbare Pand, hoe menigmaal is het misbruiktZijn geschiedenis is de ge schiedenis van het onaandoenlijks! nut- tigheidsbejag, gepaard inc.t gebrek aan pifiteit en in 1823 beklaagde dc stedelijke regeering eïch bij den gouverneur, dat zij „het gemis van dat gebouw ondervonden heeft, doordien daarvan een woonhuis en bergplaatsen verhuurd wierden, die men dadelijk heeft moeten ontruimen". Do auditeur-militair v.ia Noord-Holland, do heer. de Loches deelt aangaande de bovol- king dezer provoost belangrijke bijzonder heden mee, die mij echter niet zullen verleiden zijwegen te betreden. Ik begrijp dat het beter was de onhandelbare krijgs- loden in bet verbouwde Tuchthuis ouder dak te brengc-n, het bracht eenheid in de verscheidenheid en de verscheidenheid gevangenissen bleef toch nog groot genoeg. Ge kent het. eigenlijke „gevangenhivis", onder en annex het stadhuis, ongeveer ter plaatse waar nu onze gemeente-ontvanger zetelt. Hier zit tic beklaagde preventief, in gezel schap van civiele gevangenen en van do ongelukkigcn, die hun crediteuren mict konden voldoen: drie gijzelkamors bene vens vijf vertrekken voor hen, die wegens crimtneele daden in hechtenis zijn geno men. Een cipier bewaakt de bewoners, een bewaarder „welke dezelve van het tnoodige voedsel voorziet en voor derv.e-lvo reiniging de vereïschte zorgo draagt." Dit tnoodige liodraagt voor een civiele twaalf stuivers per dag, voor een crimineelc, men houd® Hot ondersoheid in 't oog, acht stuivers. Even buiten dc lCennemerpoort verrijsfi het Pest- en Dolhuis, ook een bewaarplaats tevens verbeterhuis. Mannen en vrouwen: „welke door verstandloosheid in da maat schappij niet kunnen worden toe gelaten," vinden hier hun toevluchts oord, zic-keai, die de ziekenhuizen niet opnemen, maar ook ongedurige personen, „die hunne bezittingen verkwisten, of een zode-loos en onbehoorlijk leven lijden, of welke zich tc veel aan den drank overgo- ven, ten einde tot een bedaard en geregeld gedrag terug gebragt te worden." Onder deze agglomeratie van lichamelijk ert geestelijk zieken vond do verbetcrendo hand iets te doen. En zij deed het niet zonder vrucht. Want ik mag zeggen, dat door „de aangewende en gepaste midde len, en den vüjt des kasteleins, vcele on- gelukkigen, tot blijdschap van do hunnen' cn genbegen van het stadsbestuur, hersteld en van hun vorige ongelukkige levenswijze teruggebragt worden." H, E. KNAPPERT. EEN ZATERDAGAVONDPRAATJE. In do buurt van mijn woning staat een boekhandeltje_ en in dien boekhan del woont een klein mannetje met een groote familie. Soms zie ik er kinde ren uit komen met een roodgestreepte eachenez om. den eenen keer is 't een meisje, den anderen keer een jongen, maar altijd met die roodgestreepte eachenez om ik zei eens tegen mijn vrouw,,de boekhandelaar koopt ze ker de roodgestreepte eachenez bij het dozijn". Dat was zoo niet, maar laat ik op mijn verhaal niet vooruit- Ioopen. Het was een vriendelijke man, die boekhandelaar. We hadden ons aan gewend, elkaar goeien dag to zeggen en daarom lette ik op hem, als ik voorbijkwam en had opgemerkt, dat hij altijd zoo vroeg mogelijk, dab wil zeggen zoo vroeg als de verordening het toeliet, zijn winkel opende en hem 's avonds zoo laat mogelijk sloot. Op Zaterdagavond kwam hij aan slui ten heelemaal niet toe. Dan kwamen van alle kanten jonge meisjes om boe ken uit do leesbibliotheek te halen en de oude terug te brengen. Ik geloof eigenlijk, dat die bibliotheek do eenige reden van zijn bestaan was. Yerder lag er niet veel in het winkel tje, dan wat papier, enveloppen en pennen, een flesch of tien inkt, een paar doozen lak en voor het raam een verzameling brochures, in het genre „Fransch leeren in een maand, Spaanscb leeren in een maand, wat iedereen van de sterrekunde weten moet, wat iedereen van het schaakspel weten moet" en dergelijke. Hoe het met schaken en de sterrekunde is, weet ik zoo niet, maar voor dat Fransch en Spaansch geef ik geen duit, sedert ik uit de wekelijksclie lessen van Charivarius in ,,de^Groene" begrepen heb, dat ik mijn eigen taal waar ik took van mijn geboorte af op gestudeerd heb, nog niet in de per fectie ken. Het ziet er ook allemanl_ wat stof fig uit, in dat boekwinkeltje. „Dat is geen nette vrouw", is de mijne ge woon te zeggen, wanneer wij er op de wandeling "samen voorbij gaan. Ik kom maar niet in verzet tegen dat strenge vonnis omdat mijn vrouw geen hooger beroep toelaat, maar ik heb medelijden met de vrouw, een' echt sloofje, mager en bleek, aie cr uitziet of een ferme biefstuk nu en dan haar goed zou doen. Het toeval wilde, dat ik dezer da- jen wat schrijfpapier en een pijp lak noodig had. Dat laatste artikel komt alleen zoo in den Sb. Nicolaastijd voor. Dus stapte ik het winkeltje binnen en vond den man achter zijn toonbank de schuifdeur naar zijn huiskamer was open en daarin gaven twee kinderen een luidruchtig concertpen van nog geen twee jaar en een zuigeling in de wieg. De vader was bezig, een nieu wen rug te plakken om een van zijn bibliotheekboeken en deed meteen zijn best. om de schreeuwende jeugd tot zwijgen te brengen, wat niet lukte. Hij zei vriendelijk goeien morgen en scheen in 't geheel niet verlegen over do luidruchtigheid van zijn na komelingschap. „Mijn vrouw is uit", zei hij, ^daar om moet ik met mijn linkeroog op den winkel en met mijn rechter op do kinderen letten. Waarmee kan ik u van dienst zijn?" Op dit oogenblik verhief de tweeja rige zijn stem zoodanig, dat ik mijn bestelling niet uitspreken .kon. Zon der zijn kalmte te verliezen nam de vader een mondharmonica en blies er een onsamenhangende melodie op. Het raiddel hielp dadelijk, de zuige ling in de wieg' zweeg dadelijk en luisterde blijkbaar, evenals vroeger de visschen van Orpheus, naar de wonderlijke klanken, die haar vader uit het instrumentje haalde. Onmid dellijk daarna kwam uit de wieg het smakkend geluid dat ontstaat, wan neer een kind de vingers in den mond heeft gestoken en daarop zuigt. Dc tweejarige gaf den toorn niet zoo da delijk op, zoodat de vader bleef door blazen en intusschen verzocht, of ik oven wou gaan zitten. ..Tureluru neem u dien stoel maar, turelu. lu, lu.... ja, het weet wat, met die kleine kinderen, ture lure ture lu...." Het was moeilijk om aan de vrien delijke uitnoodiging te voldoen, want dc stoel lag letterlijk vol boeken ei- lagen overal boeken, de vloer was er mee bezaaid, de toonbank evenzoo, zoodot ik maar een kioek besluit nam en ging zitten bovenop „Monschen- haat en berouw", roman van liefde en tegenspoed. Het bleek, nu ik eenmaal in het winkeltje was, dat er nog meer stof in lag dan iemand van buiten had kunnen denken. Op de boeken van de locsbibliotheek, die aan den wand op planken stonden, lag hot een duim dik, in de etalageramcn was het niet minder overvloedigde groene jas van den boekhandelaar was ook al niet stofvrij en zelfs kwam er stof uit de mondharmonika, waarop hij voort ging met kracht te blazen. Eindelijk hield de tweejarige op met zijn ge schreeuw en plukte met aandacht uit een armelijk karpetje. „Niets is ge lukkiger voor den raensch, dan een paar goeie longen," zei de boekhan delaar opgewekt, legde zijn instru ment weg en vroeg beleefd, welk pa pier en welke lak ik verlangde „op het moment", zei hij cr met oprecht heid bij, „is do voorraad niet heel groot". Ik was al op bet punt te zeggen, dat wat bij bad mij wel zou kunnen die neu, toen de winkeldeur openging; en een dienstmeisje binnenkwam, dat met groote stappen naar de toonbank ging en daar een boek uit de leesbi bliotheek op neersmeet, ,,'t Is wat moois", zei zo, „net was ik gister aan 't lezen en daar ontbreken tien blad zijden en de jonge man zou uet bet meisje vragen-,.." „Da's jammer," zei de boekhande laar, het boek opnemende. „De Tuin op het eiland, een pracht van een boek. ik ken liet goed. Zal ilt u zeg gen wat er in die tien bladzijden staat?" „Nou. vooruit, dan maar", zei hei aardig dienstmeisje pruilend, „maar ik lees bet liever zelf. da's echter. Bliif vau ma rok af, zeg!" Dit laatste was gericht tot een der de kind van een jaar of vier, dat den lioek van de toonbank om nas komen waggelen en zich nu. ik moet wel zeg- geu met een paar groezelige bandjes aa,n de japon van het meisje vasthield; de vader maakte de handen los en bracht het kind' op zijn uitgestrekte handen naar de huiskamer, waar het dadelijk met zijn tweejarig broertje begon te kribben. Zonder daarop le lellen ;ik schoof dc mondharmonica slil'eijes onder een bibliotheekboek, uit vrees, dat hij cr weer op zou gaan blazen) ging hij tegenover het meisje staan en vertelde „Pagina 74. o, ja ik weet 'fc al weer, Hugo von Winterfeld wil do gouver nante van zijn zuster, freule Ada, (wat zeg je, m'n kind, lieet zo Herrnine'? nou ja, wat doet er dat toe, Ada of Hermine, zeg nou zelf) ten huwelijk vragen, maar hij weet niet, dat zo een geboren barones Von Landheim is, die zich als gouvernante verhuurd heeft om Hugo beter te leeren ken nen. Ze wijst hem af-.." ,,.Ta maar wat zeit ze?" viel het meisje hem in de rede. „Ze zeit wacht, laat ik even beden ken, ze zeit... e. e, e. ja. ik weet het al: „mijnheer de Graaf, ik zou met uw aanzoek vereerd moeten zijn, maar ik kan het niet aannemen." „En wat zegt hij dan weer?" „Hij staat eerst een poos vertoornd, dat begrijpt u, wanneer jo als Graaf eon meisje vraagt waarvan je denkt, dat zo maar een eenvoudige gouver nante is en ze zegt dan van niet. Dat- komt iu 't dagelijksch leven zoo niet voor, hé?" „Nou. net niet. Maar wat zeit hij dan? Maak een beetje voort, zeg, ik moet weg." „Hij zeit: „eij stelt mij vreeselijk teleur, mag ik dau ook in de toekomst niet hopen?" Eu dan zegt zij weer: „slechts met een man vau karakter kan ik door 't leven gaan. Kwajon gen wil je dat vechten laten Want de vierjarige heeft he6 klei ne broertje beetgepakt en bomt diens hoofd mc-t een slag op den vloer. Er volgt natuurlijk een luid gejammer, de wieg begint te schudden de bewo n6r of bewoonster doet mee in het al gemeen geschrei. De bezoekster let er nauwelijks op, ze pakt liet verachte lijke hoek weer van de toonbank en vraagt kwaad: „staat er maar zoo'n beetje op tien bladzijden?" en loopt de deur ui Li op straat bedenkt ze zich even steekt het hoofd weer naar binnen cn roept: „zog kr--creu ze mekaar nog, Hugo en de gravin?" „Ja. zeker, maar heel aan 't eind, er komen nog prachtige hoofdstukken in voor. je zult het. zienautwoordt de boekhandelaar en zoekt werktuigelijk naar zijn mondharmonika, want het driei.il in de huiskamer is nu weer in vol gezang. Hii vindt het din<r geluk kig niet. want ik heb het lasiste puntje, dat zichtbaar was, onder een paar boeken geschoven en sta, om mij een houding te geven, te turen in „do gelukkige familie" van Herman Robbers. „Neemt u mij niet kwalijk," zegt de man dan met een zucht en besluit blijkbaar, om het geschrei in de huis kamer te laten uitwoeden, wat liet beste is, dat hij doen kan. ,,U won lak Hij zoekt den heelen armel ijken voorraad bij elkaar en zet dien voor mij neer. We onderhandelen. Hij weet den prijs niet goed, draait de doozen om en om, maar kan er niets op vin- Dan slaat hij er een slag naar en noemt een prijs, die stellig to laag is. „Dat zal een vergissing wezen", zeg ik, „in andore winkels kost deze lak twee kwartjes do pijp". „Als u dat zeker weet", zegt hij twijfelend. „Stel lig", jok ik verder en koop do heele doos van zes pijpen. Yoor drie Sint Nicolazen heb ik nu lak genoeg. Dau komen het postpapier en <le envelop pen aan de beurt, maar die aijn wer kelijk niet te gebruiken: de randen zijn geel, de inhoud is verfonfaaid. Blijk baar hebben hier.ook kinderhanden geen goed gedaan. Pe man krijgt een kleur. „Ik haal wat beters in de buurt", zegt hij en vóórdat ik hem weerhouden kan is hij de straat op ge schoten en heeft mij alleen gelaten met de drie spruiten, die gelukkig wat tot bedaren schijnen te komen. Daar stapt een man met een streng gezicht den winkel ia en kijkt mij on zeker aan. „Is de baas er niet in?" „Even weg, kan ik de boodschap overbrengen?" ,,'t Is voor belasting, er moet weer eens wat afbetaald wor den, 't kan zoo niet langer". ,,'t Is hier zeker niet royaal?" „Doodarm 't gaat mo aan mijn hart". Enfin, we fluisteren een beetje, ofschoon er nie mand In do buurt is, dan de drie klein tjes die er toch niemendal van begrij pen. Op 't eind heeft hij tien gulden en ik de belofte, dat hij probeeren zal, do rest bij den ontvanger als oninbaar afgeschreven te krijgen. Nauwelijks is hij weg of de man komt terug, beladen met doozen post. Hii hoest van 't hard loopen en ik kijk naar zün dunne plunje en waarschuw hem in dit koude mistige weer niet zoo maar uit te 1onnen. „Ja", zegt hij, ,,u heeft gelijk, maai de eachenez is naar school cn iets an ders is er niet in huis". Met spijt bedenk ik, hoe wij thuis gespot heb ben over het halve dozijn roodge streepte eachenez, dat nu blijkt er. maar één geweest te zijn. Ik koop zooveel doozen papier als ik maar denk bij vrienden cn kennis sen te kunnen plaatsen en vraag, of hii ze kan bezorgen. Dat kan. Na twaalven al9 de vier schoolgaande kinderen thuis zijn. En terwijl ik op het punt ben, heen te gaan, komt het armelijke vrouwtje haastig de deur binnen. Van dichtbij ziet zo er nog sloveriger uit, dan op een afstand. Blijkbaar heeft ze een gewichtige boodschap gedaan, want hij telegra feert duidelijk met zijn oogen: „hoe is 't afgeloopen?" En zij seint met een kort hoofdschudden: „mis". Dan schaam ik mij voor mijn onbescheiden heid en ga met een groet, de deur uil,. Achter mij heeft de zuigeling lmar krachtige stem weer verheien, ik glim lach als ik denk aan do onder liefde, moord en doodslag, inbraak, diefstal en andere vreesolijkheden begraven mondharmonica. In de volgende dagen is mijn heoïa familie in 't winkeltje geweest om pa pier en enveloppen to koopen, ooit een paar vriendeu hebben in een St, Ni- cola osstemming den weg naar zijn nr- melijken voorraad gevonden en hom zelfs een stapel ouderwetsclic prent briefkaarten afgekocht. Als ik er weer langs kom, schiet hij zijn winkeltje uit, als,om wat te zeggen, bedenkt zich dan en gaat met een kleur als vuur langzaam weer terug. Ik denk, dat ik we! weet wat hij zeg gen wil, maar ben blij dat hij van ge dachte verandert. Wat moet je tot zoo iets zeggen? Een eroot gorin, geen grein koopmanschap (want 's avonds zie ik hem bij een lampje over zijn eigen boeken gebogen, lezende van ro mantiek, die hem ziïn misère doet ver geten) een vrouw die platgeslagen is door 't leven wat kun jo tot zulke mensehen anders zeggen, dan: „stak kers!" en hopen, dat. het Lot niet al to wreed voor hen zijn zal: FIDELIO.

Haarlem's Dagblad | 1923 | | pagina 5