Stadsnieuws Loop naar de maan Wachtgeldregeling Velsen. 41e Jaargang No. 12418 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen Maandag 10 December 1923 HAAR[£M'S DAGBLAD ABONNEMENTEN per 3 maanden: Voor Haarlem en de dorpen in den omtrek waar een Agent gevestigd is (kom der gemeente) f 3.57Franco per post door Nederland f 3.871/». Afzonderlijke nummers f 0.15. Geïllustreerd Zondagsblad, voor Haarlem en omstreken f 0.571/,franco per post f 0.65. Dire.ctie, Redactie en AdministratieGr. Houtstraat 93, Post-Giro 38810 Telefoonnummers: Directie 3082, Redactie 600 en Administratie 724 UITGAVE DER N.V. LOURENS COSTER Directeuren: J.C. PEEREBOOM en P. W. PEEREBOOM Hoofdredacteur i J.C. PEEREBOOM ADVERTENTIEN: Van 1 tot 5 regels f 1.75; iedere regel meer 35 cents. Reclames 60 cents per regel. Rij abonnement aanzienlijk rabat Twaalfstuivers-advertentiën van Vraag en Aanbod van 1 tot 4 regels 60 Cents per plaatsing, elke regel meer 15 Cents k contant; buiten het Arrondissement dubbelen prijs. Bijkantoor voor Santpoort, Velsen, Velseroord, Wijkeroog, IJmuiden, Beverwijk, enz., enz. Driehulzerkerkweg 2, Velsen, Telefoon 3521 DIT NUMMER BESTAAT UIT TWAALF BLABZIJDEN. EERSTE BLAD Agsida MAANDAG 10 DECEMBER. Stadsschouwburg: Musikalische Kammerspiele, 8 uur. Concertgebouw „Modern". De fa- inilie Speenhoff. Modevakschool: Wilhelmhiastraat 19. Van 24 1/2 uur ou van 6 1/2 9 uur, demonstratie met kantklossen. Bioscoopvoorstellingen. GeBouw „Olympia". Zeouwsche Vereenisms- .Zeeland". Leden-bijeen komst. Voordrachtavond 7.30 uur. DINSDAG 11 DECEMBER. Scboknvburg JanswegEere-avond Piet Holman. 8 uur. Stadsschouwburg. Het Sehouwtoo- neel. „De onbekende vrouw". 8 uur. Cinema Palace. Groote Houtstraat: Bioscoop-voorstelling, 8 uur. Schouwburg De Kroon, Gr. Markt Bioscoop-voorstelling, 8 uur. Scala-Theater, KI. Houtstraat 77 Bioscoop-voorstelling, 8 uur. Luxor-Theatër. Groote Houtstraat. Bioscoopvoorstelling, 8 uur. Atlanta-Bioscoop, ZijlstraatBios coopvoorstelling 8 uur. AANHOUDING. C. J. v. d. B.. ijzerhandelaar alhier, 'deed bij de politie aangifte van den diefstal van ijzerwaren uit zijn winkel. Door de recherche werd A. B-, 22 jaar, opgespoord, die bekende, gedu rende eenige jaren enkele stukken gereedschap ontvreemd te hebben, ten nadeele van v. d. B. Eenige ijzerwaren werden in beslag genomen, ten huize van A. B., en pen ander persoon. LEHN ER-KWARTET. Toonkunstavond. Op den 2en Kamermuziekavond van Toonkunst zal Woensdagavond a.s. in den Stadsschouwburg heb Lehner- Kwart-et zich doen hooren. Het programma bevat strijkkwar tetten van Haydn, 'ra-hms en Ra-vel. Voor niet-geabonneerden op de Ka mermuziekavonden zullen losse kaar ten tot een beperkt aantal beschik baar zijn bij het- Concertbureau A. Vernout. Het terrein voor de Cavalerie-kazerne -TTic-m I PIJSTLRST Wij leven in een tijd van h -oimiging. De militaire autoriteiten moeten daarvan ook nu doordrongen zijn. Ja zij bovenal Maar of zij het ook zijn va't te betwijfelen 1 Bekend is, dat de gemeente Haarlem thans met het rijk een proces voert over de ontruiming van de Imfamteriekazerne aan den Koudenhorn. Maar ook over de Cavaleriekazeme aan den Schoterweg is wel iets te zeggen. De kazerne staat op een zeer groot terrein, de oppervlakte daarvan is zeker te schat ten op 50.000 vierk. meter. De waarde van dezen grond mag wel op 15 gulden gesteld worden, zoodat alleen de gTond een waarde heeft van 750.000 gulden. De ge houwen kosten zeker 250.000 gulden, zoo dat het geheel een waarde - vertegenwoor digd van een millioen gulden. Een matig percentage van 5 gerekend, kost deze kazerne dus per jaar minstens f 50.000. En dat voor een handjevol huzaren en een paar leden van de motorbrigade. Als de gebeelc bevolking op honderd man ge schat wordt, is dit per hoofd een kosten van huisvesting van f 500. NaLuurlijk -veel en veel te hoogt Voor de kazerne ligt een groot stuk terrein:, dat bijna niet gebruikt woTdt, te meer daar dc huzaren nog een oefenterrein op Santpoort hebben. Zonder de mi'itaire dienst te schaden kan 3'4 van het voorterrein verkocht wor den voor woningbouw. Daaraan is in deze gemeente nog altijd groote behoefte. Alleen dit voorterrein zou, bij een prijs van 15 gulden, nog ongeveer 400.000 gul 'den opbrengen. Nu ligt dit terrein daar renteloos. Pieter Willem Egbert Jansen had eens ruzie met een vrind, Toch was Piet een brave goeierd, zooals je ze zelden vindt. Maar de vrind, kort aangebonden, zei „och vent, loop naar de maan". En omdat hij niet dorst weig'ren is Piet Jansen maar gegaan. Met een stevige bouffante en zijn jas tot zijn kin, Stapte onze Pieter Jansen vlug van tred den Melkweg in. Wanneer hij een ster passeerde, tikte hij eens aan zijn pet. En zoo heeft hij vele uren flink de spat er in gezet. Ondertusschen keek de maan heel vriend'lijk lachend op hem neer. En verwonderde zich blijkbaar over onzen braven heer. Pieter liep maar stadig verder, werd vermoeid, maar met dat al, Zette hij na tien uur wandlens voet al aan den manewal. „Goeienavond," zei de maan nu, „wat verschaft mij wel de eer? Zet u op dat platte rotsblok maar eens zachi tot rusten neer. Wat u hier \vel uit komt voeren kan ik gansch'lijk niet bevroên. Want er is hier op de Maan het heele jaar door niets te doen." „Ja," zei Piet, ,,'k waar' niet gekomen, had mijn vriend 't mij niet gelast. Maar nu zie ik, dat dit landschap, mij toch eigenlijk niet past. Alles rots en nergens water, en is hier geen bioscoop? Heb ik daarvoor moeten maken een zoo ureiilangen loop?" qr eens," zei de maan gemoed'lijk, „u is hier niet op uw plaats, Doe ook niet zoo onderdanig op kom- mando van je maats. Beste is, dat je maar daad'lijk weer terug naar de aarde daal' Laat je maar voorzichtig zakken langs deez' dikke manestraal." „Dank u wel," zei Piet beleefdelijk en hij daalde langzaam neer. Maar helaas, ter halver hoogte kon de arme Piet niet meer, Want de slraal was niet van lengte, cn daar hing nu do'odvervaard Onze Piet tien kilometers bang te spart'len boven de aard'. Om hem geen geluid te hooren, cn de sterren keken toe, ,I-Ie1p!" riep Piet, „of 'k ben verloren, „help, ik word zoo vreeslijk^ moe." Maar de hulp bleef achterwege, eindelijk is zijn kracht verzwakt En hij, oorverdoovend gillend op de aarde neefgesmakt Vraagt gij somtijds, waarde lezer, of Piet Jansen is verplet? Och wel neen, want onze Pieter lag prinsheerlijk in zijn bed. Was een droom en dankbaar draaide nu Pieter zich eens om. Als zijn vriend hem naar de maan wenscht, is Piet zeker niet zoo dom. TOM DE RIJMER. TE WATER. Vrijdagmiddag 4 uur had de 10- jarige F. II., wonende in de Geweer straat, het ongeluk, spelend in de Leidschevaart, bij de Remise te val len. De werkman Dekker snelde toe, sprong in een d.aar liggend bootje en had liet geluk, den jongen, die al ver van den kant was afgedreven, te grijpen en op den wa.l te brengen. Door zijn kameraadjes werd hij daarop naar zijn woning gebracht. FRYSK SELSKIP „GYSBERT JAPICX" 't Frysk Selskip „Gysbert Japicx" heeft Zaterdagavond een tooneelavoind georga niseerd in den schouwburg aam den Jams- weg. Na een openingswoord door den voor zitter, den heer F. Broersma werd slaande het Friescbe Volkslied gezongen. Gegeven werd „De reis nei de jicht masters", blysnil yn fjouwer be'driuwen fen Tjibbe Gearts van der Meulen. Dit stuk is een greep uit het cohte oude Friesehe volksleven. Vol gezonden humor en aardige tafereelen. De oude Pibe, een conservatief manneke, lijdt aan de jicht en honderd middeltjes zijn geprobeerd. Zonder resultaat. Pibe heeft twee eoons en de eene, Gabe, is niet, zooals zijn broer Bommert in de boerderij. Gabe is n.l. on gelukkig en heeft daarom het kleermakers vak geleerd. In verstand is hij echter zijn vadeT en allen de bnas en mooi was d.an ook de opmerking van Pibe: „Wat Gabe aan zijn eene been te kort komt, heeft hij aan verstand meer." Gabe wordt al dat gezeur met huismiddeltjes moe en weet de familie over te halen om op advies Master Freark met den ouden man Groningen te gaan. Aardig zijn de neeltjes van deze reis. Eerst liet bezoek bij den wever, daarna het consult bij profes- so- Phisicus. Het zou geen blijspel zijn als na dezen tooht Pibe zijn jicht niet kwijt raakte. Hij wordt weer een flinke kerel. Het laatste toomeel is hijzonder aardig als "Rommert en Sjetsje door den ouden heer worden bolrnpt. De handige Gabe weet met be hulp vam den dominé vader te bepraten om de jongelui met elkaar te doen ver loven. Plannen worden gemaakt en. feest gevierd. Een bruiloftje vooraf, waar do dominó en pastoorko een aardige sa men spraak laten hoorcin. Het is, we zeiden het reeds een stuk vol fijne geestigheden. De décors waren on berispelijk. Het eerste toomeel speelt Lm een echt ouderwetsch Friesch boerenver- trek, uitmuntend door eoliden eenvoud-en groote zindelijkheid. De oude, keurige kieederdracht kwam hier nog het best tot baar recht, Het tweede tooneel verplaatst ons in de weverij van Toan Wever, het huis vam den professor O.:, was de huis knecht wat al te deftig uitgedost, verge leken bij de vrij sobere meubileering. Kostelijk was de verwondering van de boerenfamilie bij het aanschouwen van zooveel moois. Het laatste toolicel was als het eerste. Wat het spel betreft leunnen we zeggen dat allen zich gegeven hebben. Dat er fouten waven spreekt van zelf en het zou zelfs abnormaal zijn, als dit niet het ge val was geweest. Pibe was het type van een ouden Frieséhen boer. 1-Iij beliecrseb te zijn moeilijke rol volkomen. Sasko's spel kon ons ook zeer wel voldoen. Gabe was de man vam den avond, maar zijn rol was dan ook reeds een zeker succes. Maar de wijze, waarop deze rol vervuld werd, maakt van deze figuur iets heel bij zonders. Het spel was af. Domeny's spei viel eveneens te roemen, evenals dat van Toan Wever. De andere speelden hun vol goed, zonder meer. Hoewel we geen critiek wenschen te geven, meenen we toch op één groote fout te moeten wijzen. De souffleur sprak te hard. Zoo hard, dat het achter im de zaal dui delijk tc hooi'en was. Voor het publiek neemt dit een groot deel -van de bekoring weg. I-Iet geeft de idee, dat de spelers niet rolvast zijn en toch gelooven we, dat dit wél het geval was. Als een speler rol vast is, is zulk souffleeren bijzonder hin derlijk en juist in staat, een negatieve werking uit te oefenen en de spelers in de war te brengen. Er is over het geheel een vlot spel geze venen allen spelers komt dan qok een woord van lof toe. Sasko kreeg bloemen ja afloop. Het publiek heeft zich kostelijk geamu- ;eerd en de spelers hadden ina ieder be drijf een daverend applaus in ontvangst lemen. Telkens moest „gehaald" wor den. 'e eere-voorzitter, A. S. Medema sprak afioop waardeerende woorden en roem de het, spel der medespelenden. Een geanimeerd bal onder leiding van den heer Post besloot don avond. Bijzon dere vermelding verdient nog de eigen aardige, echt Friesehe dnns: „De Schotsche trije". Het 15 een bijzonder goed geslaagde avond geweest. Er was stemming cn steeds weer klonken dé" Friesehe liedeven door de zaal. Er was een zeer talrijk publiek. Naar wij vernemen zullen B. en aan den Raad een voorstel doen tot -aststelling van een wachtgeldregeling ■oor vast en tijdelijk personeel der gemeente. Volgens deze regeling zou wacht geld worden uitgekeerd aan ambte naren in vasten dienst, wier betrek king wordt opgeheven of die worden ontslagen wegens veranderingen in de inrichting van de gemeentelijk* huishouding of wegens inkrimping van het aantal werkkrachten en die van den dag van het ontslag af niet om andere redenen recht op pensioen hebben. Voorts aan tijdelijke ambtenaren, wier diensten om een der bovenge noemde redenen niet langer noodig zijn en die minstens twee dienstjaren hébben. De tijdelijke ambtenaar, die voor een bepaalden tijd of voor bepaalde werkzaamheden in dienst is genomen, zou geen recht op wachtgeld kui doen gelden. Als ambtenaren zouden niet beschouwd worden: onderwijzend en bedienend persoiieel in vasten dienst aan het gymnasium of a-an do middelbare scholen en zij, die aan spraak kunnen maken op wachtgeld' van het Rijk. Betreffende den tijd, gedurende wel ken wachtgeld zou worden uitgekeerd, stellen B. en W. voor wachtgeld te verleenen: aan ambtenaren in va-sten dienst gedurende minstens drie maan den en hoogstens zooveel maal zes maanden als zij volle jaren diensttijd hebben, maar niet langer dan gedu rende 10 jaar en aan tijdelijke amb tenaren. gedurende 'drie weken bij een diensttijd van twee jaar en ver der voor elk half jaar dienst boven twee jaar een week meer. Als diensttijd zou alleen Haar- 1 e m s c h e diensttijd gelden. Het wachtgeld voor de vaste ambte naren zou de eerste drie maanden ge lijk zijn aan het laatste salaris en verder aan 70 van dat salaris Voor de tijdelijke ambtenaren zou het be dragen het tweederde van het laatste salaris. Verder bevat het voorstel eenigt bepalingen_ betreffende vermindering en intrekking van het wachtgeld in dien de op wachtgeld gestelde inkom sten gaat genieten uit arbeid of be drijf. LEZING PROF. GROSHEIDE MET LICHTBEELDEN. Wij vestigen de aandacht op een lezing met lichtbeelden, welke Prof. Dr. W. Grosheide uit Amster dam Woensdag 12 December a.s. des avonds hoopt te houden voor de afd. Haarlem vam het Nederlandsch Bijbel genootschap in het Gebouw van den Pro testantenbond alher. Zie de advertentie. HAARLEMSCHE WONINGBOUWVER. „ZORGVLIET". Het bestuur is thans als volgt samengesteld: voorzitter: J. Markus 1ste secretaris C. van Ooststroom. Siwart- eiraat 12, le penningmeester: D. de Loos, De installatie van Mr. J. N. J. E. Heerkens Thijssen als waarnemend Burgemeester van Schoten. De Jjenoemlng van directeur van „Zang en Vriendschap". Zal het bestuur de portefeuille- quaestie stellen? Zooals wij reeds mededeelden komen 30r de benoeming van directeur van Zang en Vriendschap in aanmerking de heeren L. Duvose! uit den Haag eu N. Hoogerwerf uit Haarlem. jar ons verzekerd wordt ijvert een deel leden (over het algemeen de jongeren) de benoeming van Iloogenverf. Het :uur ijvert voor Duvosel en zou de portefeuille-quaes:ie stellen als hij niet ordt benoemd. Tot zoover het ons gezonden bericht. Wij hebben bij bet bestuur van Zang en riendschap geïnformeerd. Ons werd me degedeeld, dat het bestuur zijn gedrags- nog niet bepaald heeft. Donderdag en ook de volgende week zal de heer Duvosel de repetities leiden. De heer Hoogerwerf deed dit al eerder. In de vergadering van 3 Januari zal de benoeming plaats hebben. SMer-suppletie-loon aan gemeente-personeel Wij vernemen dat B en W.aan den Raad hébben voorgesteld niet langer het zoogenaamde „lünder- 'suppletieloon' aan gemeentepersoncel uit te lceereu voor kinderen, die na 31 December 1923 worden geboren. De op dien datum bestaande bijslagen -.uilen volgens het-voorstel geleidelijk .'er-vallen, naarmate-de kinderen, voor. wie- die bijslagen werden gegeven, den 18-jarigen leeftijd bereiken. Voorts stellen B. en W. voor fe be palen dat periodieke salarisverhoogln- gen enz. geen verhooging van het su.p- plctieloon meer met zich mede zullen brengen. Een sympathiek plan van Heemsteedsche kunstenaars. Voor de hongerende kinderen in Duitschland. Voor 1 guldon kans op een mooi kunstvoorwerp. De kunstenaars die in Heemstede wonen, hebben het sympathieke plan opgevat ook iets te doen voor de hon gerende Hollandsche en Duïtsche kinderen in Duitschland. Door hen zijn 90 kunstwerken bij eengebracht. Daaronder zijn een 15- tal schilderijen, o.a. van de heeren G. D. Gratama, A. L. Koster, H. ,T. Wesseling. L. Hartz. Verder zijn er etsen en teekeningen van A. Pieck, H. Heuff, A. Miolee (Haarlem), mej. H. Marcus. Ook zijn er fraaie hand werken van mevrouw Keeser. dieren- albums van den bekenden illustrator Jan Wiegman, een beeldhouwwerk van H. v. d. Eynde. enz. De bedoeling is deze collectie te verloten, er komen 750 loten tegen 1 gulden per stuk. Vrijdag. Zaterdag en Zondag zul len de prijzen voor deze verloting ten toongesteld worden in het Vereeni- gingslokaal aan den Bronsteeweg. HET BEZOEK VAN DEN SULTAN VAN BOELOENGAN AAN DE KOPERGIETERIJ „DE KROON." Zaterdagmiddag te half twaalf arri veerde op de Houtmarkt waar de ko- pergiet-erij „de Kroon", gelegen is, de Sultan van Boeloengan vergezeld door zijn adjudant, den assistent-resident, den heer Zieck, en de heer Ed. Cuy- pers, van het architectenbureau der firma Hulswit en Fermont te Welte vreden en Ed. Cuypers te Amster dam. Deze firma had van den Indi- sch'cn prins opdracht gekregen, een monument te vervaardigen. Dit wenschte de sultan, d: koningin in verband met haar 25-jarig regeerings- jubileum aan te bieden. Op haar beurt droeg bovengenoemde firma aan de kopergieterij „de Kroon" op het monument te gieten, naar_ een werk van den beeldhouwer F. Werner te Amsterdam. Het stelt voor een leeuw in luisterende, afwachtende houding, üet voetstuk draagt de woorden: „Terherinnering aap dc 25- jarige regeering van H, M. de Ko ningin Wilhelmina 1398—1923". Zooals onze lezers uit vroegere berich ten welen is men in Velsen al geruitne-n lijd bezig te trachten een nieuwe Gere formeerde Kerk te krijgen. Het oude ge bouwtje in de Burg. Weertsstraat i» :e klein. -Blijkens eert-advertentie in °ras nummer vara heden is men thans zoover gevorderd, dat men kan beginnen met de aanbesteding van het nieuwe gebouw, 't Is 'e hopen dat die. aanbesteding niet erg tegenvalt anders kon het nog wel eens tot wat uitstel komen. Het gebouw, waarvan wij hierboven een teekehirag geven, Is ontworpen door den architect 11. van Emmerik te Velsen. De lieer v-an Emmerik deelde ons mede, dat gerekend is op ruL.-i. 400 zitplaatsen, ter wijl dat aantal later door het bijbouwen van drie gaanderijen tot 600 te brengen is. Achter het kerkgebeuw zulten twee ver gaderlokalen en een kosterswoning gezet worden. Dit gebouwencomplex komt, met de pastorie, waarvan het bouwen ook aan besteed wordt, te staan aan den Groote Hout- of Koningsweg (de bekende weg naar Wijk aan Zee), ongeveer op de plaats waar nu een oude boerderij si3at. Ten zuiden van de kerk staat op het breidingsplan vara Velsen een straat ge projecteerd, terwijl ten westen, dus achter kerk, waarschijnlijk ook een straat zal >men. De gond is daar van het Hoog- 'eivbcdrijf cn liet ligt voor de hand dat wir in de toekomst woningen gezet zul- n wordtin. Do omgeving zal daar zeker door het ieuwe kerkgebouw versierd worden, de gemeente Velsen krijgt er een monumen taal gebouw meer door, Op onze teekening staat de kosters- woning links achter de kerk, terwijl het plan later veranderd Ss, zc komt rechte achter de kerk. Eenvoudig maar degelijk, dat is de be doeling, want veel ge'd mag het niet kosten. De binnenbetiinniering van het gebouw, ook al eenvoudig gedacht, is gc- beiist hout, eenvoudige gemetselde ïambrl zeering van Friesehe handvormsteen, het plafond (tevens dakbeschot) van hout. Het lijkt zoo een plan dat garantie geeft van eenvoudige degelijkheid, waarin ge< strcefd is maar aardige lijnen, naar eca mooi geheel. i rle kerk bestaan nop niet, behalve da Onderstaand plaatje geeft weer waar 1 Koningsweg. de nieuwe kerk aan den Koningsweg j L is do nteuw te bouwen pastorie, komt te staan. De straten direct om II. do kerk. De sultan van Boeloengan bezich tigde het zeer mooie werk en drukte er zijn tevredenheid over uit. Daarna nam hij een kijkje in de gieterij, en liet- zich door den direc teur, den heer Heijblom, en zijn tolk, den assistent-resident, den heer Zieck, do techniek van het bedrijf duidelijk maken. Er heerschte op de anders nogal stille Houtmarkt een ongewone druk te. Het viertal fotografen de -uto, het gezelschap dat zich in een heel vreemde taal onderhield, het, beeld aan den waterkant, op het hooge voet stuk. dat alles trok nogal de aan dacht, Ruim twaalf lur vertrokken de be zoekers. DinsJ.ig gaat het beeld naar Amsterdam. Vandaar wordt hot naar Boeloengan op Borneo, vervoerd UIT HET LEVEN VAN EEN ONDER WIJZER. le tafereel. Tijdens 't speelkwartier is op de speelplaats van een onzer lagere scholen een jongen gevallen. Hij huilt. Een onderwijzer, overtuigd, dat de knaap wel wat erg veel kabaal maakt, informeert of deze raog niet dood is? 'Loopt dan ver der en vergeet het heele geval. 2e tafereel. Zaterdagmorgen tijdens een zangles in 't lokaal van bedoelden on derwijzer komt de moeder van den jon gen bovenbedoeld „verhaal halen." Heeft in minder dan geen tijd de hcelo klas op stelten gezet en tracht den onderwijzer met doorslaande bewijzen te overtuigen, dat het geen pas geeft, een gevallen jon getje 't leven nog zuurder te maken tnot de vraag, hierboven vermeld. e I Dc -onderwijzer hcwerk- elüt oolley dus van de strijdlustige mama, niet dan nadat belde partijen hun goed reoftt op elkandcis aangezicht hebben neergelegd. 4e tafereel. A'.s een tijgerin dwaalt de beleedtgde moeder in de huurt dei school rond. OiUatingen en gedragingen zijn van dien aard, dat om een politie agent gestuurd moet worden. 5e -' a f e r r- e 1. In een der vertrekken van 't poiiteburoau in de Smcdcstraal is de tijgerin een lam geworden en legt bo- loften van beterschap af. den i i geforceerde

Haarlem's Dagblad | 1923 | | pagina 1