Vorst treedt af Muziek ten groote nooibrand De Eénmanswagen. Gemengd Nieuws Omstrete Eigen Telegrammen ra 's Sprt en Weilstrijilen StoomvaartkiMteii Kerk en SgIidoI ftiai'KUiicuws Burgerlijks 3iami (Do heer IJ. B. Vorst, van Amsterdam, treedt af nis lid van het hoofdbestuur van den IJsboml.) IJsbowl zal morgen vergaaclren In Ilrinjtinnrms vermaard resl-aurant. Nog stolt ons het bloed niet in do ■\xr i aadren, want vrieskou vermijdt nog ons land. liet wemelt dan ook van cïe klachten In 't algemeen juariijksch verslag „De vorst laat maar steeds op zich. wachten, wanneer komt een schaatsen r ij-dagV' En zie eens. daar moeten wij lezen Vorst treedt op dien Woeaesd a g a f Zou er don eeon ijs ooit meer wezen? Pat. waar voor don Usbond eon straf. J loudt moed I Het zal stellig weer De ond-Ho.'landscbc winter, beroemd, Keert terug, als wij Vorst Tnaar herkiezen, Want hij kan in 't bestuur weer benoemd. IT. B. Vorst, wil verzoek Eoclv verhooren, Zoek uw Oom of uw Neef. of wie is 't. In zijn hol op on blaas hom in de t-, ooren. Dat hu zich voor ons landje vergist. Laat hij lis-Vorst, en Vries-Vorst zich toonon. En verheugen ons hart met veel ijs, nn wij zullen v dankbaar heloonen Met „Hoezee!" op oud-HolIandscho wijs. TOM DE RIJMER. KOM. LIEDERTAFEL „ZANG EN VRIENDSGHAP." Maandagavond gaf „Zang en Vriend schap het concert, dat voorbereid werd door den tweeden dirigent Nico Jloogcnvcrf. Een spontaan applaus begroette den jongen koorleider toon hu op het podium verscheen. Buiten het traditioncclo ,,\Vil}iel- ™"s jammer genoeg niet in de zet ting die Gerharz het vorig concert liet uitvoeren en 't onbelangrijk lie- der-tafelnummertje van Mendelssohn „Beati Mortui" dat diende om in tc zingen, had Hoogcrvrerf een zwaar programma voorbereid, n.l. de noviteit -Hagen" van Mathicu Neumann en do repertoirestukken „Do Ruïne" en „Zegepraal" van L. F. Brandts-Buys. .Hagen" is oen ballade zooals slechts ccn Duitscher (herschrijven kan, Neumann toonde er zijne knap pe routine van do kool-compositie techniek in. Wat men ook tegen afge sleten harmonische wendingen zou kun non inbrengen, toch mag niet worden ontkend, dat in het geheel veel re- lief zit, en dat de declamatie van het gedicht goed geïnterpreteerd werd «oor den componist. Kool wat verhevener toch is de mu ziek van Ludwig Brandts Buys. Wie een gedicht als „Zegepraal" van\Ge- zelle zoo weet te verklanken als hij dat deed heeft muzikaal wat te ver tellen. Met wat eenvoudige middelen toch octaven in de bassen weet hij de opeenstapeling der onweerswol ken te schetsen. Dat is een eenig effect. Bij een vroegere uitvoering van dit werk heb ik er Z. en V. op moeten wijzen,, boe onbeholpen en onaesthe- tischo zij hot prachtige gedicht, van Gezelle m het tekstboek liet afdruk ken. Jammer genoeg was 't ditmaal weer. precies hetzelfde. Mocht de lieer Niophaus, de vroe gere secretaris, nu nog in leven zijn, het zou vast niet meer zoo gebeurd zijn, want hem heb ik toen kunnen overtuigen van do voor „Zang on Vriendschap'' onwaardige verhanse- ling van het heerlijk gedicht. Aan te raden is het de redactie van oen tekstboek toe te vertrouwen aan don artistieken leider der vereeni ging, in casu den directeur. Die toch dient minstens smaak genoeg te be zitten om aan to geven hoe een ge dicht moet afgedrukt worden. De uitvoering kenmerkte zich door 'ceno voortreffelijke afwerking. Aan alles was te zien dat Hoogerwerf met liet koor hard gewerkt en niets aan hot toeval overgelaten had. Dat be zorgde hem een uitvoering van „Ha gen" waarop weinig of niets af te din gen viel. Do koorklank werd door den directeur steeds evenwichtig gehou den, prachtige effecten worde- aldus bereikt, te meer daar een zeer intel ligente opvatting van lipt werk een juiste voordracht, en hiermede de ge paste kleur aanbracht. Minder gelukkig slaagde het slot nummer van het concert „Zegepraal". De koorklank werd hier soms wel een beetje te ruw, en in de zangerige gedeelten had ik graag wel wat meer warmte en bezieling gewenscht. „Beati Mortui" was wat men van dit eenvoudig zangerig nummer met een materiaal nis dat van Z. en V. kon verwachten. Maar de mooiste prestatie was toch „Hogen", dat was een prachtig staaltje vnh manneuzaug. De voortreffelijke solo-cellist der H. O. V., de heer Oor de Wilde, was dezen avond bijzonder prachtig ge disponeerd. Heerlijk liet hij zijn mooi instrument zingen en vol artistieke distinctie was zijn rustig snel. Mevr. Bcp de Wilde—Ploeg, kon met hare grneto dramatische sopraan- slem bijzonder voldoen in «1 r» liederen die ecii groot e stem uitzetting ver gen, zooals b.v. in „Morgenhymno" van Goorg Henschel. Hierin straalde haar machtig orgaan met brillont effect. Daar waar het er echter op aan kwam innigheid en teederheid uit te drukken schoot zij te kort. Ik be grijp ook niet do keuze van een zoo onbeduidend nummer als „Ewiger Friihling" van Goltermann. zonder nog te. gewagen van hel. heilloos ar rangement uit Bizet's ArHsicnnc, het theatrale Agnus Dei". Dan is or -toch nog wat anders in do combinatie van zang, cello on piano, Denk b.v. maar eens aan do „Berceuse" van Piepenbroek. Emmy van Eden begeleidde. Zij wrs fis al'.üd waardig en artistiek bp- voniiercnswnavd. A ooonirmghèercn is enne aparte kunst die Emvny van Eden volmnkt meester is. Er was voor het concert buitenge woon veel belangstelling. JOS. DE KLERK Ongeveer 100.000 K. G. hooi werd een prooi der vlammen Onvoorzichtigheid de oorzaak? Slechts toastand van het blu3chmaterlaal. Maandagavond omstreeks 'kwart over tien is brand ontdekt in twee hooi bergen van den veehouder N. Kuenen, die aan de Houtvaart bij de Zwem school woont. Zijn woonhuis staat over de Houtvaart aan den kant van Over- veen, maar aan den Haarlemschen kant van deze vaart stonden op ecn weiland, dat met prikkeldraad en een sloot van den weg is afgescheiden, twee hooi bergen. Die zijn een prooi der vlammen ge worden. In den zomer kan het hooi door broeien gaan branden, maar in den winter, als het gesneeuwd heeft, is zoo iets onmogelijk, Het is dan ook zeker, dat liet hooi door onvoorzichtigheid aan kwaadwilligheid behoeft niet ge dacht te worden is aangestoken. Ia de hooibergen in deze stille omgeving kropen vaak zwervers of Zigeuners om den nacht door te brengen. Oolc kwam het nog al eens voor, dat jongelui daar een plaatsje zochten om te minnekoo- zen. Dit laatste is ook vermoedelijk Maandagavond voorgevallen, want even na het ontdekken van den brand heeft men jongelui uit die richting zien komen. Vermoedelijk heeft de jongeman een pijp of sigaar aangestoken en de lucifer achteloos in het hooi geworpen, met het noodlottige gevolg. De brand is uitgebroken iusschcn de beide hooiber gen in, geheel van den weg afgeschei den. Het kan dus niet zijn dat een voor bijganger een brandende lucifer heeft weggegooid, Dadelijk werden na het ontdekken van den brand de bewoners der om liggende huizen gewekt. De meesten, ook de veehouder Kuenen, lagen reeds te bed. Het eerste werk was om nog te trachten met emmers water het vuur ie blusschen, maar daaraan viel niet te denken, ook al waren vele bereidvaar dige handen aanwezig om te helpen. Inmiddels werd ook dc brandweer van Overveen en de politic gewaarschuwd. Het was bekend dat bij (1e Marcclis- t een zijvaart van dc I-Ioutvaari, op ongeveer 8 minuten afstand een spuit aanwezig was van de gemeente Blocmendaal. Een politieman kwam met den sleutel van dit brandspuïtenhuisje aandragen. Rappe handen waren klaar om de spuit naar het terrein van den brand te brengen, Nu zou er spoedig water gespoten kunnen worden! Man nen, klaar? Het zou beginnenMaar het begon niet. Het bleek namelijk, dat aan dc spuit de.... zuigers ontbraken. Toen dit ontdekt werd, ging een boera- tje op voor de brandweer van Bloemen- daal I Er was ook hulp gevraagd aan de Haarlcmsche brandweer, maar die mocht zonder machtiging niet in grijpen. omdat het buiten de gemeente was. De Bl/remendaalsohe brandweer heeft daarna getracht om een slang op de waterleiding te schroeven die in de Rampelaan ligt. Daarvoor werd 800 Meter slang gebruikt, maardeze slang bleek nog te kort om het vuur te bereiken. Intusschen was uitgemaakt, dat dc, brandende hooibergen op het gebied van Heemstede stonden. Daarom werd dc hulp van de Hecmsteedsche brand weer ingeroepen, liet duurde evenwel nog al eenigen tijd voor men. telefoni sche aansluiting had. Bovendien is dit uiterste puntje van het grondgebied vap I-Ieomstede moeilijk voor een brandspuit te bereiken. Het weggetje langs de Houtvaart is smal en nog met paaltjes afgezet. I-Iet verkeer moet dus door Haarlem, langs de Zwemschool gaan. De spuit die eindelijk in dienst ge steld werd, was uit het Bosch en Vaart- kwartier. Later is ook nog water gegevendoor de Bloemendaalsche brandweer. Er zijn loen namelijk nog meer slangen ge haald, zooveel zelfs, dat men wel 200 a 300 meter over had. Dit was evenwel pas om twee uur, dus bijna 4 uur na de itdckking van den brand. Aan blusschen viel niet meer te denken. Het hooi brandde geweldig, helle rosse vlammen sloegen uit, om- kronkeld door zwarte rookwolken. Naast de hooibergen stonden eenige houten schuren, waarin koeien, paar den en schapen onderdak gebracht wa ren. De koeien werden het land opge jaagd, de paarden in den stal van den expediteur Van As ondergebracht. Voor de varkens en biggen werd een vlonder over de I-Ioutvaart gelegd, zoodat die in een andere schuur onderdak gebrach; konden worden.- Den geheelcn nacht is door de brand weer gewerkt. Hedenmorgen om 12 uur brandde het hooi nog lustig door. Men was toen begonnen het hooi uit elkaar te halen. Enkele partijtjes die niet verbrand waren, konden nog weggehaald worden. In de bergen was ongeveer 100.000 K.G. hooi geborgen, namelijk een 70 wagens van ongeveer 1500 KG. De prijs is limns omstreeks 50 ii 53 gulden per 730 K.G., zoodat de waarde we! 7000 gulden is. Verzekering dekt de schade.- De brand zal nog wel den geheelen dag voortduren. Een berg was om 12 uur nog een gloeiende oven, die een groote hitte in den omtrek verspreidde Wij hebben bij de Bloemendaalsche brandweer onderzocht hoe het kwam. dai het bluschmatcriaal niet in orde- was. De commandant deelde ons mede. dat het hem bekend was, dat de spuit die bij de Marcclisvaart stond, niet bruikbaar was. De spuit is dan ook door onbevoegden gehaald. Daartegenover stelden wij evenwel, dat een politieman met den sleutel was gekomen, zoodat de politic dus ook niet wist, dat de spui; onbruikbaar was. De commandant moest dit erkennen, De Bloemendaalsche brandweer is de laatste jaren, zoo zeide hij, gereorgani seerd, zoodat alles is berekend op dc duinwaterleiding. Feitelijk was de spuit aan de Marcclisvaart al huiten dienst g-neld. maar officieel nog niet. Toen wij opmerkten, 'dait het bijna vier uur geduurd had voor met dc slangen op de waterleiding water g' geven was, zei do brandweêrcommaï dan', dut- Bloemcndanl in bot geheel niet- verplicht was tc helpen, omdat do brand op het grondgebied van Heem stede was. De spuit van Heemstede was wel in orde, maar de capaciteit Het te wen- fichen over. Een dun waterstraaltje, dat in het vuur weg6isto. Er zijn plan nen aanhangig voor reorganisatie van de brandweer to Heemstede. Door de zen brand is bewezen, dat daaraan be hoefte is. WEI HN ACHTSORATOR1UM" Vrijdag 28 December a.s. zal door Haarlem's Gemengd Koor, directeur de heer Ja.n Booda, in de Gemeente lijke Concertzaal het „Weihnachts- oratorinnv" vo.11 Joh, SeJi. Bach uit gevoerd worden, mot medewerking van de Haarlemsche Orke3tveroeni- ging. FEESTVERGADERING T. H. B. In het gebouw „Olympia" hield Maan dag de Sportclub Tbc Haarlem Boys een fcestvergadcring. De agenda ver meldde als eenig punt dc verkiezing van een voorziter. Benoemd werd dc heer S. J, Abspoel. In diens plaats werd de heer Th. Hesscling benoemd tot com missaris. Den scheidenden voorzitter, den heer N. dc Jonge, werden hierna herinneringen aangeboden, namens het bestuur een bronzen voetballer op voet stuk en namens de leden een horloge ketting. Hierna werd de avond gezellig verdez doorgebracht met kienen en andere spelen om aardige prijzen. Een conferentie met de vakvereenigingen. Naar wij vernomen zou heden, Dins dagmiddag een confer ent w plaats hebben van de tramdirectie met de organisaties van het personeel betref fende den eenmanswagen. TENTOONSTELLING MODE VAKSCHOOL. De modevakschool aan de Wilhel- minastraat 19, dï- actie gezusters Da vidson, houdt een tentoonstelling va,n werken, gemaakt door de leerlingen. Een schat van bloemen, aangeboden door de leerlingen, siert do expositie zalen. De leerlingen hebben vlijtig mede gewerkt tot deze tentoonstelling. Alles wat is tentoongesteld is het werk va.tt de laatste maand. Het zijn stukken van eerstbegïn- nenden, meergevorderden, vergevor derde n en van hen, die bijna gereed riij-n en het tentamen reeds gedaan heb ben. Het is de school nl. de gewoonte dat vóór het examen een tentamen gehóuden wordt. Voldoen de leerlin gen niet aan het tentamen, dan mo gen ze niet opgaan voor het examen. Ons werd medegedeeld, dat er oolc werk is van oudere dames. In dezen lijd nemen vele dames nog les; om een naaister te kunnen uitsparen. Wat liet werk betreft zijp er prachtstukken Japonnen, jurken, mantels, alles op de tentoonstelling te zien. De manier van losgeven is vooral geba seerd op degelijkheid. Een degelijkheid, die ook irt_ hot tentoongestelde werk tot uiting komt. Don is er een afdorling lingerie die zich ook mag laton zien. Het ligt in de bedoeling vin Januari af lessen te geven in. handwerken en pok in kantklossen R -ciG nu zijn enkele keu "'go kleed jes l© zien. Hedenmiddag zou een de monstratie gegevm worden in kant klossen. De tentoonstelling wordt druk be- zoohti, Maandag werd Je tentoonstel ling door meer dan tweehonderd monschen bezocht. Do tentoonstelling verdient rJan ook een druk bezoek. Want een bezoek is niet alleen aan genaam, maar ook nuttig, daar or 'eel van valt tc loeren. DE LOTGEVALLEN VAN DE MAUD IN DE POOLZEE. Het is eenige maanden geleden, dat de laatste draadlooze berichten van de Maud, het schip van Amundsen, Noor wegen bereikten via het draadloos sta tion te Spitsbergen. Nu het weer zoo donker is geworden, dat men telegra- feereu kan het schijnt, dait men in de Poolstreken slecht over groote af standen karn seinen in de heldere zü- •maanden zoo vertelt Morgen- blndot, is het eerste bericht van het schip ontvangen. Het was helaas een zorgelijk bericht, want het deelde me de, dab een der machinisten na een maand van ziekte, in Juli overleden as. Amundsen seinde direct naar Wis- ting, die de leiding heeft op het sohip om bericht over de ligging van de aud. Ook hierop i9 antwoord gekö- sn in twee lange telegrammen, die ook melding maken van het in heb on gereed© raken van de vliegmachine. Wisting seint dat de Maud van Maart af naar het Noordwesten was jedreven. In Mei was het koud, maar helder zonnig weer, en besloot eenige proefvluchten te ondernemen. Een groot ijsveld werd uitgozoclil, doch nu sloeg het. weer om en den 5en en lJen Juui kon slechts gevlogen wor den. Heb bleek, dat de kompassen niet betrouwbaar waren en tevens, dat het vlakke ijs al voji heel geringe hoogte af zoo egaal leek, dat men zich met uiterste moeite kon oriënfceoren en zien wnar men zou kunnen landen. Men kon derhalve niet ver van de Maud wegvliegen. En in d© nabijheid van het schip was nergens een natuurlijke landingsplaats voorhanden. Nergens is hol ijsdek over meer dan 100 M. wer kelijk vlak, hoewel dat vanuit de ma chine onmogelijk te zien is. Bij een nieuwe vlucht kreeg de machine te wei nig vaart en werd beschadigd. Het kon echter makkelijk hersteld worden. liet- tweede telegram vertelt, dat de zomer voel slecht weer bracht en de vliogpoffingen mislukten eeheel. Den IGen Juli was het eindelijk weer goed weer 0111 te vliegen. De opstijgplaals was goed maar klein. De motor liep goed, doch stopte even, juist toen de machine ziel) in de lucht had verheven. Tn het nnve ijs daaldó liet vliegtuig, het onderstel zoowel als de eene vleu- t1 werd vernield. Het plan per vlieg tuig geografische onderzoekingen t© ondernemen, moest du3 wel worden opgegeven. De herfst bracht ook een groot-en tegenslag, toen Westerstormen het schip steeds meer terug dreven. Van 76 gr, 16 mm. N.B. dreef het terug tot 75 gr. 10 miu. N.B.. waar hefc schip nu op 159 gr. 30 min. O.L. ligt. De jacht heeft niet veel opgeleverd. Men onderzocht do zeestroomingcii. Soerdrup meent dat liet getij hier uit het Noord-N'oord-Oo9ten komt. Wan neer deze waarnemingen gegrond blij ken. dan vervalt hierdoor een grond voor de hypothese, dat er een onbe kend uitgestrekt land moet liggen ten N.O. van de Longo-eilatiden. lïct schap ligt vast en heeft niet van iisversperriag te lijden gehad. Morgen,bladet heeft Admundsen over deae telegrammen gesproken. De poolvaarder was zeer ingenomen met do berichten. Zelfs hot ougeluk met heb vliegtuig nam hij niet tragisch op. Ilij wees er op, da.t de nu opge dane ondervinding van overwegend belang is voor latere pooltochten. Dat Soerdriips theorie er op wijst, dat er goen land te vindon is, is geen teleurstelling, immers hot doel is slechts zekerheid tc hebben of er zee of land achter het onbokendo gebied ligt. Do drift naar het Zuiden, hoe on aangenaam voor do bemanning- achtte Amundsen een begrijpelijk ver schijnsel. Met den winter zal z.i. een nieuwe drift naar 'het Noord-Oosten intreden, hetgeen overeenkomt wat met de Fram is geschied. Kans be staat er echter niet. dab het schip langs de Siberische kust zou worden gedreven, zoon.ls met de Fram het ge val was, want daar is het nu vol pakijs en de eenige uitweg is juist Noord-Oostelijk gelegen. De Maud drijft vlug, want het schip ligt nu bij de plek, waar de .Teannctte ver ging en het heeft denzelfden afstand in 15 maanden in plaats van 21 maan den afgelegd. UIT MEXICO. MEXICO CITY, 11 Dec. (V.D.) Naar gemeld wordt, zijn bij den strijd om Jalapa aan beide zijden ongeveer 300 dooden gevallen. NEW' YORK, 10 Dec. (V.D.) Uit Mexico-Cily wordt gemeld: President Obregon, is uit Mexico- Cify naar E-rpoato -vertrokken om daar de troepen te i.nspeeteuren, voor zij le gen de opstandelingen te Jalapa op rukken Uit Vera Cruz rukt een leger der op standelingen, ter sterkte van ongeveer '10,000 man naar Mexico-City op. De opstandelingen hebben de spoor wegverbinding tussohen Jua-rez eu Mexico City verbroken. UIT PERZIë. PARIJS, (B.T.A.) I)e Perzische le gatie spreekt tegen dat in Perziè de -epubliek zou zijn uitgeroepen. DE HERTOG VAN AOSTA. ROME, (B.T.A.) Volgens het avond- bulletin omtrent den hertog van Aosta is de lichaamstemperatuur tot 38.4 graden gedaald, doch ging deze temiperatuursverlaging niet gepaard met een verbetering in pols en ademhaling. HEEMSTEDE. AlSemeene bouw- vereeniging te Heemstoile. Maan dagavond was in Hotel Van Rhee te Heemstede een vergadering belegd cm te komen tot de stichting van een al- gemeene bouwvereeniging te Heem stede. Er werd tot oprichting van een dergelijke vereeniging besloten onder den naam Algemeene Bouwvereeni ging te Heemstode". Staande de ver gadering traden 36 personen als lid tóe. Tot bestuursleden werden ge- kipzen de heeren R- .Torritsma, voor zitter N. Vos, penningmeester-J- Mooy, secretarisB- Chn.pon, J. de ■Jong, H. Zieren en Mr. W. J. Keus kamp, SCHOTEN. DE HAARLEMSCHE SCHOOLGELDRE GELING VOOR DE BUITENGEMEENTEN Men kent de quaestie over hel -EeTTen van schoolgeld v.un ouders van leerlingen uit de buitengemeenten die te Haarlem een inrichting voor middelbaar of gym nasiaal onderwijs bezoeken. Ds gemeente Haarlem had die ouders voor den cursus 1921-1922 voor het volle bedrag aangeslagen. Het inmiddels alhier opgerichte comité van belanghebbende ouders opperde bezwaren tegen deze aan slagen en bracht deze ter kennis van den Hand van Beroep te Haarlem, die de aan slagen nietig verklaarde. Een zeer belang rijke beslissing dus. Do actie is hiermede collier nog miet geëindigd. Op Donderdag 13 Dec. to half 8 des avonds vergadert dit oomité in het oafé van den -heer van Trigt aan het Soenda- plein en heeft belanghebbende ouders uit Schoten en amdcro buitengemeenten toi deze vergadering opgeroepen. De agenda bevat een 3-tal- punten o.a. een mededcelvng door 'hot comité omtrent een plaats gehad hebbend onderhoud met den Minister van Onderwijs, Kunsten on Wetenschappen tegen de dreigende pluimen der sohoolgeldregeling voor leerlingen van buitengemeenten door de gemeento Haar lem en een bespreking der wijze, waarop verdere actie daartegen gevoerd moei DE REGBERINGSCRISIS IN ENGELAND LONDEN (V.D.) Op de Dinsdag middag t-o 12 uur gehouden zitting van den Ministerraad waren alia ministers aanwezig. Ofschoon de ï:ou ding van den premier eenigermate moet zijn beïnvloed door de> gevoe lens van zijn collega's, wordt alge meen aangenomen dat d© zitting van heden Baldwin zal bevestigen in zijn vroeger gemelde beslissing, van te blijven tot het nieuwe parlement bijeenkomt. DE STAKINGSBEWEGING IN OOSTENRIJK. WEENEN. (V.D.) 28.000 spoorwegbe ambten zij'n uit solidariteit met de sta kende, post-, telefoon- en ïelegraafbeam-b- ten ïm staking gegaan. EEN REVOLUTIONNAIRE OPROEP AAN DE DU1TSCHE SPOORWEG ARBEIDERS. MOSKOU, 11 Dec. (V.D.) Do al-Rus sische Conferentie van Spoorwegarbei ders heeft 'den Duitschen spoorwegar beiders een resolutie toegezonden, waarin zij hen oproepen een revolutie op touw te zetten. Tevens wordt in de resolutie verklaard, dat liet pogen der Duitsohe arbeiders om op bevredigen de wijze hunne eischen ingewilligd 1c zien, nutteloos zal zijn. De werkge vers zullen 'de gezworen vijanden van de arbeiders zijn, zoolang da groot industrie niet het werktuig van da re volutie geworden is. PURMEREND, 11 Dec. 1923. Kaas. Aanvoer 23 stapels kleine, f 57 a f 60 per 50 KG. Boter. Aanvoer 850 KG-, prijs f 2.25 a f 2.35 per KG. Vee. 424 ruuderen, waaronder zijn 285 vette en 16 stieren. 33 paarden f 150 a f 250; 19 vette kalveren f 1.40 a f 1.65 per KG. 162 nuchtere dito f 10 a f -10 per stuk. 4-13 vette var kens f 0.78 a f 0.82 per K.G. 63 magere dito f 20 a i- 40 per stuk. 223 biggen f 16 a f 24 per stuk, 997 schapen en lammeren f 30 a f 56 per stuk. Vette koeien, prijshoudend f -1 a 1.30 per KG. Gelden koeien prijs houdend, f 175 a f 320 per stuk. Melk koeien prijshoudend f 250 a f 450 per ifculc. DE NEDERLANDSCHE HANDELS STATISTIEK. Het bestuur vam de Ncdcrlandsohe Ver eeniging voor Economische Geografie heeft zieh met het volgende adres tot don raad van ministers gowend: Het bestuur van de Nederl. Vereeniging voor Economische Geografie heeft uit ver schillende adressen van de regcoring den indruk gekregen, dat het plan bestant, als maatregel van bezuiniging het drukken vair de Nederlandseho Handelsstatistiek voortaan achterwege te laten. Dit plan zou ook volgens het bestuur onzer vereeniging dat de noodzakelijkheid v-an ver sobering van den staatsdienst ten volle erkent, in strijd zijn mot de malerieele be langen, zoowel van den staat als van het Immers de maatregel zou te vergelijken zijn met die eener zaak, welke lex bespa ring van onkosten, de boekhouding af schafte, en daardoor in den blinde zou moeten voortwerken, zonder keimig van dan eigen toestand en van den loop van het bedrijf. De Nederlandsohe Handelsstatistiek, die sedert 1847 geregeld wordt gepubliceerd en die mi de verboteringon in 1917, een vrij goed beeld geeft van den omvang en de verbreiding van onze handelsbetrekkingen, is vooral in dozen tijd een noodzakelijk hulpmiddel, niet alleen om de richting vam onzen handel te kennen, maar ook om voor te lichten bij de te volgen handels politiek met de onderscheidene landen. De handelaren, industrieelen en landbouwers, die met het buitenland betrekkingen heb ben, vragen in dezen tijd, nu alles onop houdelijk eioh wijzigt, -voortdurend main den loop van den invoer en uitvoer vam de handelsartikelen eu den weg, dien deze vol gen. Nu do handelsverdragen schier alle opgezegd worden, en de nieuwe tarieven overal de 'handelspositie wijzigen, rijst voortdurend de vraag, welken invloed die gewijzigde politiek heeft op cmzen han Dit zijn gegevens, die do particulier niet kan verzamelen, maar liet is de staat, die in dezen den 'haaldol, de producenten consumenten kan en moet inlichten, De economische vooriiohting door den slaat, die! -algemeen in alle kringen van do hoogste waarde voor de welvaart woTdt beschouwd moet in de voornaamste plaats beslaan ii het verschaffen van de oonorete gegeven: waarnaar de particulieren de toestanden kunnen beoordeelen, om voor hun bedrijf hiervan partij te trekken- De Nederl and sell e Vereeniging voor Economische Geographie, ten doel heli- bende de studie van do economische geo grafische toestanden van alle landen der aarde te bevorderen, on inlichtingen en kennis omtrent Nederland en zijn Kolo niên in het buitenland te verstrekken, ten einde het asnkmoopen van betrekkingen tusschen onze gewesten en den vreemds wederzijds te vergemakkelijken, beseft, welk nadeel er zou worden toegebracht aar. Nederland, als-men in dozen tijd op hield, de handelsstatistiek te publiceeren, richt mitsdien het dringende verzoek tot de regeering, dc publicatie vam de maand en jaarstatistiek van onzen handel en scheepvaart, in den bestaancien vorm te handhaven. DAMMEN. lloari. Damclub Door Oefeniris Sterk, Amsterdam- „H. D. C." „D. O. S." 1. P. J. v. Dartelen-A. Visser 0—2 2. If. G. Teuiiisse-J. Groenteman 2—0 3. W. J. Teunisse-L. Duitz 0—2 4. ,T. W. -v. Dartelen-,T. Ereira 1—1' 5. W. v. Da alen-.'- Kwicser 1—1 6. Acbo de Jons-S. Slier. 7. F. A. Berkenieócr-N. de Vries. i. ,T. v. Loov-S. A. Lochtenberg 1—1' 9 H. T. Luif-J. Santen 2—0 10 S. M, Moris-IL de Boer 11' 8-8 Gisteren- (MaAndag-) avond speel de de Ilaarl. Damclub in haar lokaal gèbouw „Olympia" haar eerste com petitie togc-n „Door Oefening Sterk" uit Amsterdam in de hoofdklasse. Hefc' voorlconig resultaat- is: II. D. C. 8—8 O. D. S. Almelo, 6 Dec. vn Mollendo naar Arica- Amersfoort 7 Dec. te Colon, Amster dam naar Chili. Bali passeerde 9 Dcc. Ouessant, Bom bay naar Amsterdam. Eanka, 10 Dec. van Port Said, Java naar New-York. Bawean 7 Dec. van Portland O. n. Sjanghai Brielle, 7 Dec. te Valparaiso, van Amsterdam. Boeroe, 9 Dec. v. Colombo, Java n. Amsterdam. Drec-htdijk 8 Dec. v.m 3 u. 57 m. 1000 mijl Z.W. van Valentin, Pacifickust n. Liverpool en Rotterdam. Hermes 9 Dec. te Axjm, W.-Afrika n. Amsterdam. Johan do Witt, wordt 11 Dec. ca. 9 u. v.m. van Batavia te IJmuiden en c.a. 12 u. 's middags te Amsterdam verwacht. Minerva, 9 Dec. to Seccondee, W. Afrika naar Amsterdam. Palamed, 9 Dec. to Leith van Am sterdam. Pollux, 9 Dec. te Winncnbah, W.- Afrika naar Amsterdam. Prins der Nederlanden, 9 Dee. v. Port Said, Amsterdam near Batavia. NED. HERVORMDE KERK. Aan genomen het beroep te Odoorn (2e pre- dikantsplaals le Valthermond) de heer J. F. Kmyt. cand. te Leiden. Bedankt voor het beroep te Garijp (toez.) ds. J. W. Pieper te Ondega en KolderW'Olde. GEREFORMEERDE KERKEN. Beroepen te Alblasserdam ds. D. Scheels te Geesleren; te Wcsterlee de heer K Hol werd a, cand. te Marrum. Beclankl; voor liet beroep Ie Scheom- da de heer W. S. de Vries, cand. te Tzum. GEREF. GEMEENTEN. Beroepen I te Benthuizen 'ds, A. Verhagen te Mid delburg» I HAARLEM. Getrouwd: 11 Dec. M. Manlieim en R. Prins. Bovallen: 10 Dec. G. E. Kaptijn— Miene, d.; 1.1 Dec. M. A. Larnboo Ulder, z.; 10 Dec. G. C. Venhage—de Zwart, z.; 11 Dec. J. HuigenAd- dink, z.; I! Dec. J. J.Roosenhart Smits, z. Overleden: 9 Dec. J. Spekken, 58 j.. Brouwersvaart; 9 Dec. P. Veen, 71 j„ Sahouwtjeslaan; 9 Dec. C. J< Bakhuizen van den Brink, 65 Pr. Bolwerk; 9 Dec. M. MeijerSoetaiy 59 j-, Stationsplein; 8 Dec. W. Braaf,- 86 j-, Jansstraat. VET/SEN. Bevallen: M. WiltebroodVreeltori d„ A. van Kaamde Feber z., J. C- M. van KaamKoks d„ M. G. v. So meren—-iNüesten d„ A. v. Alphen Zandhage-n d„ M. Spiers—Noordzij d- W, SpaansVerschoor z. Overleden A. Mangel, oud 3S j.* èehtgen. van A. Vliegop. CORRESPONDENTIE. Den heer EL Q.Wij meenen dat onze berekening juist- is, omdat wij een prijs van f 15 be- rekenden buiten de kosten van bestrating enz. Het terrein is zoo' gelegen, dat eg w.eigiig grond -voor straat noodig is. Redactie. 431e NED. STAATSLOTERIJ. Trdkklng van Dinsdag 11 Dec. 2e Klasse 2e Lilst. Hoosc piiizen: 1S427 ƒ5000. 7933 1500, 321 12093 elk 1000. 6915 400. 1257 19534 elk 200. 4161 14570 elk 100. Prijzen van 30. 64 162 227 252 261 461 500 505 511 657 707 709 740 743 755 785 837 1014 1022 1084 1156 1391 1406 1467 1579 1612 1655 1675 1682 1708 1726 1926 1945 2015 2047 2103 2181 2341 2343 2354 2392 2497 2529 2549 2602 2654 2706 2723 2764 27S5 2855 2921 2960 2963 3009 3044 3157 3205 3229 3230 3232 3247 3255 3329 3361 339S 3533 3601 3640 3S03 3841 3897 3977 3992 4075 4196 4340 4479 4512 4526 4562 4596 4632 4690 4799 4897 4S99 4902 4982 4990 5090 5097 5147 5275 5486 5633 5640 5769 5805 5830 5865 5S76 5904 5910 5960 5970 6056 6066 6082 6151 6212 6358 6450 6-161 6551 6606 6628 6654 6664 6700 6S00 63-16 68S3 6964 7069 70S1 7098 7130 7142 7259 7311 7334 7418 7473 7544 7721 7824 7837 7846 7902 7967 8046- 8071 809S 8113 8166 8195 S216 8222 S339 8399 S4S3 8555 8670 SG94 S763 S765 87S9 SS12 8860 8937 5283 9013 9154 9253 9288 9342 9396 9507 9518 9566 9568 965S 9769 9794 10188 10199 10233 10252 10321 10359 10384 10454 10474 10621 10622 106Ö4 10669 106S0 10748 10997 11033 11056 11127 11135 11138 11195 11210 11297 113S9 II417 11455 11471 11661 11676 11685 1170-1 11705 117-12 11759 11862 11878 11882 118S6 11895 11897 11927 11930 12049 120S7 12091 121S6 12214 12422 12447 12534 12550 12557 12566 12607 12638 12649 12656 12728 12747 12S06 128IS 21SS9 12943 13009 13046 13061 13071 1309S 13128 13139 13169 13236 13252 13356 13371 13504 135S9 13610 13632 13683 13781 13850 13904 13911 13920 13952 13972 I39S2 14009 14057 14145 14213 14252 14302 14370 14-146 14452 14o23 14553 14556 14561 14589 14621 14659 14661 14758 14779 147S3 14851 14891 14907 14954 lb009 15013 15141 I51S3 15200 15337 15391 15437 154S4 154S6 15535 15666 15694 15708 15755 15S37 15SS1 15921 16077 16134 16161 16168 16173 16190 16204 16288 16310 16322 163S4 16389 16510 16523 16612 16673 16676 166S5 16691 16721 16732 16739 16767 16776 167S0 16789 16843 16SS1 16923 16968 17016 17068 17128 17151 17177 17190 17234 17353 17362 17488 17518 17522 175S2 17619 17674 17686 17707 17838 17S77 1S030 1S047 18057 1817S 1S240 18245 18305 18431 18458 18534 1S5S8 18596 18600 18707 18726 18754 18757 18775 1S800 18S25 18S63 19017 19020 19027 19110 19132 19145 19164 19168 19276 19308 19397 19403 19418 19455 19468 19500 19512 19564 19590 19592 19617 19640 19711 19732 19745 19786 19788 19859 19S74 19S79 19885 19936 200-10 20072 20143 20148 20158 20175 20287 20302 20377 203S7 20400 20422 20459 2051.3 20693 20735 20860 20869 20870 2089S 20927 20967 20975 20992 20998 21022 21057 21061 21124 21186 2!197 21272 21280 21299 21326 21348 21408 21409 21415 21419 21505 21510 21573 21578 21613 21653 216SS 21698 21712 21719 21758 21803 21S53 21921 21969 22040 22052 22069 220S5 22101 22149 22154 22206 22207 222S6 22301 22303 22361 22395 22455 22532 22538 22570 22605 22606 22637 22645 22650 22746 22762 22853 22937 22988 2c Klasse lc Liist: 7$S2 mg, 7S92; S796 m.z, 8786. - - - >- -w 1

Haarlem's Dagblad | 1923 | | pagina 2