HAARLEM'S DAGBLAD Brieven uii Berlijn B.'iaeniaurt ALGEMEEN HANDELSBLAD DE RQMAN VAN EEN PRINSES Woensdag 12 December 1923 TWEEDE BLAD (Van onzen correspondent. HOEZEE, DE PRIJZEN DALEN! Berlijn, 6 December 1923. „Und nun ein End' dem Trauem, und nun ein ander Lied Zeker hebt ge in het vaderland al de blijde mare vernomen' We leven op het oogenblik in Duitschland in het teeken van den „Preisabbau". Zoo dikwijls heb ik over den nood van het Diutsche volk geschreven herhaaldelijk zijn, vooral in de laatste weken, de Nederlandsehe bladen overstroomd met oproepingen tol, leniging van de ellen de hij de Oostelijke buren, omdat er gebrek, duurte en schaarste heerschte en ikzelf heb reeds het verwijt ge hoord, dat ik te veelvuldig schreef over de hooge prijzen, die het leven voor de meeste niensehen in dit rijk met 60 millioeu inwoners tot een last maakten ik heb het ook anders op de viool hooren spelen en de opmer king gehoord, dat men daarover niet te veel kon schrijven, daar men er in ons land toch nog geen juist, begrip van had hoe ellendig de toestanden hier waren. Maar thans kan ik over wat anders, over het omgekeerde, .berichten: de prijzen gaan omlaag, gaan hard om laag en een zucht van verlichting gaat door het volk, je ziet weer opgeruim de gezichten en voor winkels, in het bijzonder van levensmiddelen, ziet. men dichte drommen van menschen slann, die nu eens niet schelden van weg© rle onbereikbare prijzen, maar zich de oogc-n uitkijken, omdat er in eens zooveel is en omdat ze haast niet gelooven kunnen, dat ze nu heusoh iets kunnen koopen. Even wil ik con- stateeren, dat er ook nu nog van goed koopte geen sprake is, dat, alles nog ongeveer dubbel zoo duur is als in de dagen toot den oorlog en in het bui tenland. Maar er i,s toch een einde aan de waanzinnige duurte gekomen en de lijn van de prijsbeweging gaat niet naar boven, dooh althans tijdelijk tamelijk steil naar omlaag Ik zou nu een geleerd betoog kun nen gaan opzetten en kunnen onder zoeken, of deze beweging wel lang zal duren, het kunnen hebben over oorza ken en aanleidingen. Maar daarvoor is misschien een ander maal wel eens gelegenheid. Voorloopig verheug ik mezelf te zeer over het verschijnsel en over de tevredenen gezichten van de menschen om me heen en in dezen brief wil ik het dan ook alleen maar hebben over de dingen, zooals ieder een ze thans in deze groote stad wel moet zien. Br is een kentering waar te nemen, die uitgaande van de prijs- bordjes in de etalages van slagrrswin- kels zich heeft medegedeeld aan de ge moederen van lvet geplaagde men6ch- dom. En die zich naar gelang van lut, exemplaar uiensch verschillend uit. Daar heb je hijvoorbeeld HET OUDE HUISMOEDERTJE. Van ochtend zag ik haar staan voel den bekenden slagerswinkel van liie- solt in de Wilhelmstrassi,. Het is daar altijd vol, in den winkel en voor de vensters. In, den g-rooten winkel stonden steeds de gelukkigen, die over voldoende papieren of rente mark beschikten om de prijzen van de ze peperdure zaak te betalen, vrouwen van metaalbewerkers, dienstmeisjes van Sc-hieber. welgestelde jongelingen die op weg van of naar kantoor een flink stuk vleesch meenemen, om het door de filia hospitalis of de hospita zelf te laiten klaar maken; huiten ston den de hunkeraars, stoud ook vaak het oude moedertje en keek naar de bord jes met 4,2 of 3,6, die evenveel billioe- nen marken voor een pond vleestSh be duidden. En zuchtend keerde ze zich dan om, na met de oogen even te heb ben genoten en met het hart verlangd. Te duur, niet voor ons soort menschen mompelde ze dan wel en ging in de rij staan om wat margarine te kunnen krijgen bi] de aardappelen. Maar vandaag kon ze prijzen lezen van anderhalf en twee billioen en zelfs van benedon het billioen. Zenuwachtig griste ze in haar boodscbappentasch en haalde haar portefeuille te voorschijn. Telde de vele bankbiljetten vaai veler lei waarde En opeens stapte ze reso luut den winkel binnen, drong naar voren in de menigte koopers. Ook zij kon een pond varkenskarbonade koo pen en stralend kwam ze een half uur tje later met haar schat naar huilen, Het zou feest zijn vandaag. DE BOER. Hem is de schrik om het hart gesla gen. Wat zijn die kerels daar in de stad begonnen? Hij snapt er niks meer van. Had zoo mooi maar net eventjes zooveel aan zijn afnemer geleverd, dat hij de klandizie niet geheel zou verlie-1 zen in komende tijden, had een 'deel van z'n boter en eieren en groenten huis aan huis in de wijken van rijke Schieber verkocht, omdat nog meer betaalden dan de winkels en de rest, die nog wat kon liggen, had hij lekker in kelder en zolder op gestapeld, afwachtende den tijd van ailerverschrikkelijksteni nood, waarin hij speculeerde, dat hij nog heel an dere, ongekende prijzen zou kunnen maken voor zijn boter en spek en ge rookte worsten, En daar gaan me die prijzen niet meer naar boven o, lang niet zoo hard, als hij wel had ge wild maar omlaag en als hij aan zijn winkelier-afnemer voor eeu ham metje van vijftien pond honderd ren temark vraagt, lacht die hem uit biedt veertig. En juist heeft de meid van den rijken beursman hem de deur voor z'n neus dichtgegooid en gezegd, dat hij met zijn slechte boter van drie billioen op kon hoepelen, omdat, ze de beste roomboter voor de helft in 'den winkel konden krijgen! De boeren zijn radeloos. En van alk kanten, aan alle stations, met dc tram uit de meer nabijgelegen dorpen en voorsteden komen ze naar de stad en torschen hoogbeladen rugmanden vol met 'de langonibeerde heerlijkbeden: laiidle ver worst, boter, eieren, ham e.n spek. Zo hebben voorraden, waarvan de balken buigen en smijten nu ineens lies op de markt in de hoop er nog roeg genoeg bij te zijn", om althans nog ec-n eenigszius aan de gekoesterde verwachtingen beantwoordend pri kunnen maken. En met hun volle aaiden staan ze voor do winkels te kijken en kunnen bet niet vatten. Wit opengesperd van verbazing zijn d j monden, van verbazing en woede. D 'mos nïe magge, vinden ze en hun ver dwaasde gezichten dienen tot. verhoo ging van de vroolïjkhcid van het overi ge publiek DE VERSTANDIGE RAADGEVER. Met een meewarige glimlach staaft hij naar al die verbaasde en vroolijke gezichten te kijken en hij houdt éen burgerjuffrouw tegen, die juist met een handvol billioenen en rente mar ken eens lekker wil gaan inkoopen. Mensch, je doet zoo dom. zegt hij. Zio je dan niet in, dat je veel verstandi ger zou doen, met je geld nog een paar'dagen in den zak ie houden? Nau welijks zijn dc prijzen een ietsje ge daald of jullie denken al dat je in Lui lekkerland bent. Wacht nog wat. Laat ze maar angst krijgen, dan gaan de prijzen nog heel anders naar beneden. Het, is te dwaas om los te loopan. Jul lie hebben al zoo lang honger geleden, dat er best nog een paar dagen bij kunnen. Dan alleen kunnen we ineens woei' normale toestanden krijgen. Als nu iedereen wordt bezeten door de koopziekte, dan moeten de prijzen: toch weer naar boven gaan? En bij houdt een geleerd betoog over de web van vraag en aanbod en de noodzakelijkheid, om tegenover het vergroote aanbod een verminderde vraag te stellen. Maar de juffrouw lacht hem uit. Ze denkt aan de ecne vogel in de hand en de tien inde lucht en die eene vogel, in den vorm van een stuk kalfsschïjf, wil zij in haar hand hebben, voordat een ander hern in haar boodschnppentasch heeft gestopt. Ze bevrijdt liaar mouw uit do greep van den verst,andigen raadge ver en verdwijnt in den winkel. Hoofdschuddend over zooveel dom heid draait hij zich om En koopt zes huizen verder zelf een paar pond bief stuk. DE INTELLECTUEEL. Even blijft hij staan, de kraag van zijn te dunne en versleten jasje hoog opgeslagen, voordat hij verder gaat naar het bankierskantoor, waar hij dagschrijverswerk verricht, om niet geheel te hoeven verhongeren. Een van de velen, wier wetenschappelijke op leiding van geenerlei practisch nut is met heb oog op geldverdienen. Mis schien de man, waarvan heden in den Rijksdag is gesproken, den doctor in de chemie, wiens laboratorium we gens gebrek aan middelen moest wor den gesloten, wiens 4 onderzoekingen niet kunnen worden voortgezet, omdat in dit gezegende land alleen voor en kele mate.rieele dingen, niet voor din gen die geen direct voordeel beloven, geld beschikbaar is. Even blijft hij staan en kijkt naar den stroom van in- en uitgaande menschen, naar 't haast vechten om het „goedkoops". Hij kijkt ook naar de prijzen, maar ze zeggen hem niet veel. Of vleesch vier of twee billioen per pond kost, voor hem is het toch te duur. Met zijn veertig jaar is hij „leerling" aan de bank en smalend noemen de jongeren hem „JJerr Doktor", hem. die geen geschoold bankbediende is cn dus maar wordt betaald naar het laagste tarief. Hij huivert van de koude en loopt haastig door. Was slachtoffer van de tijdsomstandigheden en blijft liet en vreest alleen maar, dat, de prijsverla ging voor hem zal beteekenen, dat eer daags zijn mager salaris óók zal wor den verlaagd. In zijn te dunne jasje met hoogopge- slagen kraag loopt hij haastig voort, om geen uitbrander te krijgen en voor al het schamele loon niet, op spel te zetten. Dat juist voldoende is voor huur en brood met margarine. II BL. KOELENSMID. Van het politieke tour- nooiveld. 11 December. TWEEDE KAMER. Eon geweigerde interpella tie. Het Schoenenwetjo verlengd. Eindelijk weer eens e«n vergadering van ons (Lagerhuis. De tweede na de spiunoen de sitting, die tegelijk verwerping van de vlootwet bracht en een politieke crisis, r.ooals btmnen de Nederlandsche landpa len nfet dikwijls is voorgekomen. De eer ste aia die zitting was er een van louter formeelen aard een reglementair voor geschreven vergadering, ten einde mede- deeling te kunnen doen van het inkomen van liet iniliatiof-wetsomtwerp van den heer Fleskene, Noord-Erabantsch burge meester, dewelke het sohoenenwetje ver lengen wilde in zijn werkuigs-duur. Het schoenenwetje, dat immers de bepaling be vatte, dat bet op 1 Januari 1924 zou op houden te werken. Diezelfde formecle middagvergadering van enkele kwartieren maakte het den eommumistiscbein beer van Ravesteijn mo gelijk het verzoek aan de Kamer te doen, om lot de regeering vragen te mogen rich ten maar aanleiding van het vertrek van don gewezen Duitsellen Kroonprins. Ge tijk gebruikelijk werd over dat verzoek be slist in de volgende vergadering dat 8 die van gisteren. Ken volgeling, die heel laat kwam. Door de ministers-ori Zóó Iaat, dat wij (len Kroonprins en i vertrek al weer hijrna vergeten zijn, zóó laat dat ook de groote, de Entenie- endheden zich bij zijn vertrek al licb- tien neergelegd. Dat bracht voor het ver lek van den heer van Ravesteijn een kwa- en kans. Nadat de vele officïeele en voor een goeden gang van zaken noodzakelijke, for- moele besluiten waren genomen, mede- deelingen waren gedaan, conclusies aan gehoord na lange afwezigheid natuur lijk lang vam duur deed .de voorzilter mededeelïng van de hij de Kamer ingeko- n ontslagaanvrage van den heer Vis- van IJzendoovn en daarna stelde hij >r liet Ravesteijnsche interpellatie-ver ik niét toe te slaan op drje gronden. Ton eerste aldus de heer Kooien wijl bet standpunt der regeeriog bekend kan wor den geacht uit bet communiqué, verstrekt n het bezoek der gezanten van vijf En- ■nte-mogendheden aain den heer Van Karnebeek. Ten tweede, wijl de zaak van den kroonprins als afgedaan kon worden beschouwd. En ten derde wijl geen enkel landsbelang, maar zijn inzien, mot het hou- Jen der interpellatie kon gemoeid zijn. De eerste overweging des voorzitters .vns een zwakke grond otn daarop afwij- «ing ta gronden. Een pers-communiqué tan nimmer voldoende grond' zijn, our daarmede liet stellen: van vragen door ,'olksvertegenwoordigers aan de regeerlng Us overbodig te verklaren; men kent nu 'eenmaal den aard der vragen, derzelver Inhoud ert draagwijdte mïet. Zoowel de heer van Ravesieijn, als de heeren Oud- sn Troelstra legden op het weinig-overtui gende van deze overweging des voorzit er den nadruk. Wat alles niet wegneemt, dat ingestemd kan worden met wat de heer van Ravesteijn zeide, dat uit de voor- rspractijk van den heer Kooien is ge bleken dat hij het interpellatie-recht van e Knroer knotten wil. Ten slotte stonden twee standpunten ,'er elkaar waarover niet gediscussieerd Werd des voorzitters standpunt, dat een lerpellatie. overbodig was, des heeren Troelstra's standpunt dat als er één zaak is 'die eon interpellatie vereischt, het die is van de houding der regoering tegenover het vertrek van den éx-kroonprins. En wat de mogelijkheid van antvooTd dóór de regeering aanging, de heer Troelstra meende, dat waar het demissionaire ka- linet de loopende zaken afdeed, er geen zaak méér „loopend" was. dan die van len ex-kroonprins De standpunten 6tonden lijnrecht te, tenover elkaar. Alleen stemming kon be llissen. Eon stemming, dewelke het In zicht van den voorzitter deed zegevieren met 5527 stemmen. De stemmenverhou ling was zuiver reeht6 tegen links. Zuiver rechts tegen links. Niet alzoo bij de volgende slemming. De laatste van den middag. Misschien wel dc laatste van het Want het ziet er niet naar uit, dat de Kamer dit jaar nog bijeenkomt. De cri sis sleept nog, een oplossing is nog niet géVomden. En zelfs al zou het nog altijd zittende kabinet met bepaalde opdraohl zitten b 1 ij v e n de mogelijkheid daarvan is of wordt in ieder geval onder oog gezien dan zullen de samen stelling der memories vaai antwoord en de bestudoerina daarvan wel zooveel tijd ■orderen, dat het nieuwe jaar de Kamer erst weer in geregelden arbeid zal bijeen De niet-onwaarschijnlijke laatste stem ming des jaats dan, verliep met rechts links. Hier stemden met links mede Christ. ITist. Kamerleden, de heeren Weitkamp, Lovink, Bakker en Rutgers vont Rozenburg, free-traders, tegen het ini tiatief-ontwerp van den heer Fleskene. Men kent iets van de voorgeschiedenis Welnu, in het hegin dezes jaars kwam bij de Kamer binnén een initiatief ont- werp-Fleskens, een overtuigd protectionist het bereiken van steun door invoerver boden van de door valuta-import kwij nende Noord-Brabantsche schoenenindus trie. En In'derdand, dtSSr was 'de töosfand |3on van Hè aanbieding van 3èn lieer allerminst rooskleurig. Een overtuiging, A. J. Bos te Barneveld). die ook bij de regeering veld won. Waarom zij zelve met een ontwerp van wet kwam, hetzelfde bedoelende als de heer Fleskens Dit ontwerp heeft in do Kamer vóór het Paaechreoès slechts daarom verschillende stemmen van rechts (vooral van Chr. Hist, zijde) kunnen winnen, ten eerste om de met evenzooveel woorden gegeven regee- rthgSverklariing, dat het ontwerpje geen principieele stap was op den weg naar protectie, dat hier slechts tijdelijke 6tcun geboden werd om eeu brok economische kracht voor do toekomst te handhaven. Dat het tijdelijk werken zou daarvoor was de korte werkingstermijn waarborg. Die op 1 Januari 1924 afliep. De heer Fleskens geloofde dat de regeo- rwig van plan was met een verle-ngstuk te komen. Omdat het demissionaire ka binet zelve thans geen ontwerpen inzendt, wenschte hijzelve de Kamer te overtuigen dat opnieuw zes maanden steun aan dc schoenindustrie noodzakelijk was. Principieele besprekingen over protectie of vrijhandel zijn in den aanvang des jaars bij het oorspronkelijk ontwerp al genoeg gehouden, thans bleven zij ach- "erwege. Wat nie-t wegnemen kon dat drie rasechte vrijhandelaare, dc heeren van der Waerden, Lovink en van Gijn krachtdadig verzot bicven voeren, ook tegen de ver lenging. En thans opnieuw vaststellen, dat bet onmogelijk is na te gaan of steun hier, aim het bijzondere, .niet grootelljlts nadeel brengen kon nadeel, die zij vreesden aan het geheel van onze een noniisclie kracht. Drie vrijhandeluars, die het iniiiatief-wetsontwerpje geheel op nieuw wenscltten te beschouwen, naar de toestanden nu, die toch ook óóit valuta- concurrent, Duitsohland, hehheri uitge schakeld. Zij vroegen den lieer Fleskens ie bewijzen, dat geen prijsverliooging bc hoefde gevreesd te worden. En de heer Fleskens verdedigde. Maar toch binnen don kring zijner beschou wingen alleen do schoen industrie. En gaf geen doorslaande cijfers. En geen etatis tische tabellen. Stelde vast, dat yan prijs verliooging geen sprake zal zijn. Maar be wees het niet. En daarom had zijn betoog geen overtuigende kracht, evenmin als liet door hem gevoerde schriftelijke debat in Geen En c kelijkheid aangetast en or de behandelinj ineilijk probli igendo kracht. Wijl de be ingingen op deu aanval, het vraagstuk van de nood tn verlenging nog even on- fiontwikkeld als het was vóór het openbaar, liet zeet is door het debat niet verhelderd. Tegen een verlenging van drie maan den had de heer van Gijn geen bezwaar de jaargetijden konden het noodzakelijk maken, om dc voorjaarsbesleltingen, dat mot het kalenderjaar niet exclusief werd rekening gehouden. En ook de lieer Snoeek Henkemans drong sterk aam bij den voor steller op drie maanden verlenging. Om dat de Kamer dan vam een regeering dc inlichtingen kon verkrijgen, die noodig waren. Maar de voorsteller gaf geen baai- breed toe. liet was en bleef zes maanden. De stemming was den heef Fleskens gunstig. Zijn initiatief-ontwerp haalde dc "indslrecp niet 45 33 stemmen. Thans zal de Eerste Kamer in spoedige zitting lrnar oordeel hebben ie geven. Want 1 Januari is niet ver ineer af. Mevr. Westermnn ie gevraagd over h< eliuwde ambtenares heeft i DE BESTRIJDING VAN HET MOND- EN KLAUWZEER. De Commissie, aan wie de minister van Landbouw bad opgedragen een plan te ontwerpen, dat in toepassing zou kunnen worden gebracht ten einde proefnemingen liier te lande met do entslof tegen mond- en klauwzeer van prof. Pfeiler te Jena, waarmede dr. Overbosch te Gouda een aanvang had gemaakt, zooveel mogelijk in goede banen te leiden, heeft haar rapport samengesteld. De commissie, bestaan de uit prof. J. Poels, prof L C. Blieck, prof. II. Remmelts, dt'. Lou- rens en dr. A. J. Winkel, is gekomen tot de volgende conclusies: 1. Er bestaan geen "voldoende weten schappelijk gedocumenteerde gegevens om de entstof van prof. Pfeiler zonder ■oorbehoud in de practijk toe te pas en. 2. De werking en de immuniseeren- e waarde dienen te worden vastge steld door verschillende, zorgvuldig voorbereide en uitgevoerde proeven, alvorens op de boerderijen het middel toe te' passen. 3. De bepalingen van de Veewet la ton in ons land. evenals in vele ander- landen, dergelijke voorbereidende proefnemingen toe in daarvoor aange wezen inrichtingen. 4. Niettegenstaande wettelijke be zwaren, heeft de commissie te-gen het verzoek tob voortzetting van de proe ven in de omstreken van Gouda geen bezwaar. 5. Eerst nadat bewezen is, dat entstof geen gevaar oplevert voor ver spreiding der ziekte, zouden in de niet besmette streken dieren behandeld mogen worden (alles onder verantwoor «lelijkheid van den ouderzoeker; daar bij zou gebruik gemaakt kunnen wor- G. Opzettelijke besmetting om de immuniteit, door de enting verkregen, te controleereu, zou uitsluitend mogen plaats vinden in de daarvoor bestem de inrichtingen of in de besmette streek onder verantwoordelijkheid van den onderzoeker, ook voor gevallen van usprakelijkheid voor schade van der den. Het. ligt op deu weg der regee- zich met prof Pfeiler in verbin ding te stellen ten einde met de door hem bereide entstoffen experimenten regeeringswege te doen verrich ten. den aard der zaak zal prof Pfei ler de zekerheid moeten worden gege ven, die hij ter waarborging van zijn geheim wenscht. CHR. PHILANTROPISCHE INRICHTINGEN, bestuur van de christelijk-phi- lantropische inrichtingen in Neder land heeft onlangs vergaderd onder leiding van den voorzitter, minister J. Tlx de Visser. Er werden o.m. be sprekingen gehouden in verband met de werkzaamheden van de opleidings commissie voor gest-ichtspersoneel (die •zilter had gekozen den heer A. Oosterlee te Nijmegen) en ter zake van de voorbereiding van een nieuwe en hetero rikssubsidieregeling voor regee- rings- en voogdijkinderen. Itt beginsel werd het plan t©i juicht om tot nauwere aansluiting aan en samenwerking met het comité wendige zending te geroken Tot leden van oen commissie om dit te helpen bevorderen, in overleg met be- Joeld lichaamwerden benoemd do heeren .1 W. Klinkhamer Bredius, ,1. I-Ieiiri I.odehoeren mr. A. de Grtiaf. De openbare jaarlijksche vergade ring zal in Jttni te Amsterdam gehou den worden. Dr. J Lnmmevts van Bueren zal daar een levensbericht ge- 1 wijlen dr. H. Plerson (mede oprichter van den Centraal-Bond in 1901 en eere voorzitter sedert 1914), aarna mr, A. de Graaf een rapport zal uitbrengen over de verpleging vort ontslagen geyange-nen, landloopeVs bedelaars. OVERWERK IN SLACERIJEN. De- minister van Arbeid heeft aan hoofden of bestuurders van slagerij- vergund, dat gedurende liet tijdvak au 17 December tot en met 5 Janua ..s. arbeid wordt verricht: Op Maandag 17 December, Dinsdag 18 December, Woensdag 19 December en Donderdag 20 December, voor n jeugdige personen, van 10 et jaren en vrouwen: op 1 dag 5 uur, op 1 dag S uur en op 2 dagen Si uur. van Vrijdag 21 December t.m. Maan dag 31 December: voor mannen 11 uren en door jeugdige personen van 16 'en 17 jaar en vrouwen 10 uur per dag. op Woensdag 2 Januari en Donder- dag'3 Januari; door alle categorieën 9 mr per dag; op Vrijdag 4 Januari: door alle cate- :oneën 10 uur per dag; cp Zaterdag 5 Januari: door mannen 1 uur en door jeugdige personen van 6 en 17 jaar en vrouwen 10 uur per ag; een en ander onder voorwaarde, dat, n de onderneming, waar van deze ergtinning wordt gebruik gemaakt, geen arbeid wordt verricht op Dinsdag en Woensdag 26 December 1923 er op 1 Januari 1924 en dat op den dag, waarop in het tijdvak van 17 tot en met 20 December 1923 door een arbei der niet langer dan 5 uren arbeid mag vordc-n verricht, de arbeidstijd van dien arbeider in zijn geheel gelegen is, hetzij tusschen 7 uur des voormidda; en 1 uur des namiddags, hetzij ttio- schen 12.30 uur des namiddags en C uur des namiddags. DE HAAGSCHE TRAMWEGMAAT SCHAPPIJ. Naar de Residentiebode verneemt, heeft de H.T.M. plan, „op scherpe wijze te gaan concurreeren tegen de autobussen en wel door het inleggen vun nieuwe lijnen, die een betere ver binding vormen tusschen dc verschil lende wijken en door een uitbreiding van liet aantal ritten op de drukke uren. Zoo heeft de H.T.M. thans bij B en W. van 's-Gravenhage machtiging aangevraagd voor het exnloiteeren van een lijn van het Bezüidenhout- kwartier naar Scheveningen. Eind punt lijn 7 via Louise de Colignyplein, Bezuidenhout en Kanaahveg. Ook nn dere wijken, die thans zonder eeu be hoorlijke verbinding zijn. zullen een nieuwe lijn krijgen of een bestaande lijn zal daarvoor worden verlengd." BEZUINIGING BIJ DE HAAGSCHE POLITIE. Het politiebureau Nieuwe Ha ven te den'Haag zal worden gesloten. Daardoor zal het politiepersoneel met 35 man verminderd kunnen worden, hetgeen een bezuiniging van omstr. 100.000 per jaar mee zal brengen, lfr worden echter geen vastaangestelden van het personeel ontslagen, doch de benoemingen worden stopgezet, tot dat het korps weer op de benoodigde 'sterkte zal zijn gekomen. INCEZONDEN MEOEDEELINCEN a 60 Cts. per regel. wordt te Haarlem en om streken tusschen 57 uur bezorgd, met volledige beurs. Het ochtendblad tusschen 5tó—iy> uur. Abonnementsprijs "f 6.10 per kwartaal. - hout en Schoten Fa.A.VERNOUT Haarlem - Warmoesstr.10 DE VERLENGING VAN HET SCHOENENWETJE, De Tweede Kamer beeft h wets- oorstel-Fleskens, tofc verlenging van den duur van het Schoenwetje, aan genomen met, 45 tegen 33 stemmen (rechts tegen links, met uitzondering van de heeren J.ovjnk, llntgers van Rozenburg, Weitkamp on Bakker, al len C.H. die tegen stemden). NEDERLANDERS IN BELGIë VER OORDEELD. De Brussclsche correspondent van do Msb. seint,: Drio Arasterdamsohe kooplieden, die getracht hadden via Weelde voor 5000 francs kledingstuk ken naar Nederland te smokkelen, doch op heeterdnad werden betrapt, zijn door de rechtbank van Turnhout tot 2000 frs, boete veroordeeld, ter wijl de kleedïngstukken in kwestie ge confisqueerd werden. VOOR DE PLAATSELIJKE KEUZE o nationale demonstratie, voor olaatselijke keuze zal op Zaterdag 16 Februari in Den Haag wordea gehou den. Het woord zullen voeren jkvr. S. van Hania van Weidum, in Den Haag, ds, G. Ilortcus de Hans, te Zwolle, dr. A. A. Pfanstiehl, uit Amerika, en vermoedelijk rog con ver tegenwoordige!' van de R.K. drank- bcstrijdersorganisntie. CE KABINETSCRISIS. De pogingen van deR heer Boetaerts. In een correspondentie in Dc Tijd worden cenige mcdcdeclingcn gedaan aangaande dc onderscheidene pogingen tot kabinetsformatie. Kr wordt in ver klaard dat dc heer Beclaerts den heet Colijn als minister van Defensie en den heer Patijn als minister van Financiën zou hebben gevraagd cn verder dat de heer Patijn de portefeuille in beginsel zou hebben aangenomen;- onder voor waarden, waarvan één voor den forma teur onaannemelijk was. „Die eene voorwaarde" aldus wordt opgemerkt „was waarschijnlijk deze, dat bezuinigd zou wortlcu op het lager onderwijs, door inperking der vrjiheid tot stichting van bijzondere scholen, om hel getal kleine scholen te verminderen. Naar deze voorwaarde heeft de formateur zich niet gevoegd te genover de rechterzijde, die daarin een aanval tegen de gelijkstelling had kun nen zien, Dc geestdrift van den forma teur voor den heer Patijn was trouwens in dien zin eenigszïns bekoeld, omdat weder was gebleken, dat dc her-r Patijn sinds eenigen tijd had opgehouden lid van den Vrijheidsbond te zijn. Hij vreesde dan, dat diens benoeming in plaats van den Vrijheidsbond voor het Kabinet te winnen, integendeel de Vrijheidsbond tegen het Kabinet in het geweer zou brengen. Dientengevolge is een oogenblik ntaar gedacht, den heer Van Gijn tc vragen, een keuze, die zeker, niet gelukkig zou rijn geweest, omdat deze. al is hij lid van den Vrijheids bond, wilder is dan dc heer Patiin, die geen lid ineer is van den Vrijheidsbond. Na de definitieve weigering van den heer Patijn, op grond der afwijzing van zijn voorwaaiden cn in verband mei de oubereidlicid van den heer Colijn om Minister van Defensie te worden in een zakenkabinet, heeft de heer Beclaerts daarop onmiddellijk gevraagd van dc opdracht te worden ontheven. CclIJn door de Koningin ontvangen. De parlementaire redacteur van „De Standaard" seint aan zijn blad, dat Hare Majesteit de Koningin j,l. Za terdagmiddag te tuur cn Maandag- Imiddag te vijf uur den Minister van Fi nanciën, den heer TI. Colijn, in audiën- I tie heeft ontvangen. Feuilleton Naar het Engelscït van C. N, en A. M. WILLIAMSON. ^,Nu, hu!" scheen de stem te fluis teren en zij was niet bevreesd. Terwijl de meuigte wild nep „Onze Leo!" sprong een man in grijs en rood 1 als een kat naar de voorwaarts schrij dende witte figuur. Iets scherps en blinkends kwam uit een tol perkament te voorschijn. De zon weerkaatste er in als een lichtstraal. Leopold za.g het, maar had geen "tijd, om af te weren. De menigte eil- de, velen renden toe, te laat en hot mes zou zijn ■sinister werk verricht hebben als liet meisje, dat alles ver moed had, dón toeslaanden arm niet lia.d weggeduwd, \oor het wapeu raakte. Tont werd het duister om haar. 7 wist slechts, dat zij snikte en dat het groote plein mflt zün volle bnlcons, de vlaggen, scheen neer te vallen, op haar neer. Het was Leopold, die haar opving toen zij wankelde eu terwül de me nigte zich op den moordenaar wierp, sprong de keizer op de-n trap van het bordes, terwijl hij het meisje tegen zich aangedrukt hield. Het was haar bloed dat het smette loos wit van zijn uniform bevlekte, het bloed van haar arm, gewond, terwijl zij hem verdedigde. Fin terwül hij haar stevig vasthield keek hij naar de me nigte. Aan den voet van het bordes was de man in grijs en rood als een uitgeput te vos tusschen de jachthonden en de menigte zou hem in haar woede in stukken hebben gescheurd, het cordon politie dat kwam toesnellen teu ispijt. Maar de stem van den keizer klonk luide boven het rumoer. „Do Rhaetianen zijn geen moorde- naurs'', riep hij uit. „De wet zal de zen dwaas oordeelen. Kijk naar mij, ik hen leveud en ongekwetst. Richt nu gejuich tot de dame, die mij het le ven heeft gered en cïaarna zullen wij met do plechtigheid voortgaan". Terwijl vrouwen in hun verbaste ring beurtelings lachten en huilden, werden d n keizr-r en do onbekende drm« toegejuicht, tot het lawaai oo--- \crdoovend was Duizenden stemmen zongen liet volkslied mee en in zijn hart vroeg iedereen zich af: „Wie is Zij? Wie is die jonge vrouw?" HOOFDSTUK VII, De heldin van den dag. De menschen, die in het heetet van het gevecht zijn geweest, kunnen er naderhand het minste over vertellen; en die vijf minuten de belangrijk ste, geweldigste minuten, d'ie ze in haar leven had gehad, waren later in haar herinnering niet meet- dan een droom. Ze had een man gezieu die doods bleek zag; ze had een uitdrukking van angst in zijn oogen gezien; ze had een vreemde riiling door ai.iu lichaam voe len gaan toen de menschen haar le gen hem aanduwden. Instinct en liefde haddon haar de rest verteld en haar ingegeven hoe ze moest han delen. Ze herinnerde zich later vaag dat ze zich voorover had geworpen en het mes in de hoogte had geduwd. De eeltige duidelijke indruk dien ze nog had. was dat tnes, terwijl liet glin sterde in de zon- Z? ha l gedacht aan h"l doffe geluid tint het. maken zou a!>s' het viel, aan het bloed, fint uit een scheur in de witte jas zou spuiten te midden van de ridderorden.:' had ge dacht aan een bestaan op deze we reld zonder Leopold en toen wist ze dat, tenzij ze hem kon redden, haar eenige wensch zou zijn tegelijk mot hom te sterven. Meer dan dit had ze niet geweten en niet gedacht. Wat ze deed, deed ze nauwelijks met haar eigen wil, en ze scheen eindelijk met schrik wakker te worden ze hoorde zichzelf snikken en voelde een scherpe, stekende pijn in haar arm. Honderd handen r— niet vlug - noeg om te redden, maar vlug eeuoeg om haar na te doen probeerden den man in het grijs te grijpen en zoo een tweeden slag te voorkomen. Ze hadden hom weggedragen en wat Virginia be trof, haar werk wjfs afgedaan en ze vergat iedereen en alles behalve Leo pold. Toen ze weer bij kwam, hoorde ze hem tegen de mensr.lu-n praten, en ze zei droomerïg tegen zichzelf, dat zijn slem haar weer in het leven terug kon roepen, als ze stervende was. Ze luisterde naar ieder woord dal als een klok boven het lawaai uitklonk, Hij hield haar nocr steeds vast, en toen 't volk begon te. juichen, hee-reep ze nau welijks dat de toejuichingen even goed voor haar als toot- I/eopoM den keizer waren bedeeld. Naderhand, toen hij iiit.gesproken was huren hel vnlk. hoog hij zijn hoofd di.hlei naai haat loe, en fluisterde: „Dank u". eu toen kon Virginia iedere lettergreep ver staan. „U is een dappere wouw", zei hij. „Ik moest eea-st zorgen dat ze dien kerel niet vermoordden, maar kan ik tegen ti alleen praten. Ik dank u met mijn heele hart voor wat u gedaan heeft eu ik hoop dat u niet ernstig gewond is". „Neen, niet gewond, en erg geluk- ri-t: zei de Prinses, die nauwelijks wist wat zo zei. Wat- deed het er too of haar arm pijn deed en bloedde. Ze voelde het nauwelijks. Leopold was veilig, en zij had hem gered. Hij wees op haar mouw. „Het mes heeft u geraakt. Uw arm bloedt en de wond moet onmiddellijk door mijn eigen dokter worden nagezien. Ik zou graag zelf met u mee willen gaan, maar mijn plicht dwingt me om hier te blijven. Raron van Lyndal en ziin vrouw zullen u dadelijk Uinls brengen waar u ook logeert Zij „Maar ik wil veel liover blijven om de rest te zien", zei Virginia. Ik voel me nu best, niet eens zwak en ik kan weer naar mijn vriendin terug gaan". „Als n blijven kunt, moet het hier bij mii zijn", antwoordde Leopold. ..Na den dienst, dien u mij en miin tand heeft bewezen, is hier uw plaats". De domes van riet hof, die met hun echtgcnooteu hadden Haan wachten om Leopold geluk te wenschen. ver drongen zich om het meisje, toen de koizer zich met een blik en ecu uitnoo- digend gebaar tot hen wendde. Zij kreeg een stoel, en haar arm, in do mot bloed bevlekte mouw, werd haas tig verbonden. Ze was de lieklin van den dag. Bij'het schitterende gezelschap op de keizerlijke tribune was nauwelijks een dame die geen introductiebrief over Ladv Mowbray en haar dochter had gekregen van de vrouw van dort gezant Maar op dit. oogenblik wist niemand van hen. dat. het meisje ook nog om een andere reden recht op hun vriendelijkheid had, dan om haar prnchtige daad. Allen glimlachten te gen haar door tranen van dankbaar heid, hoewel er sommigen waren dia hun tien vingers wol hadden willen afstaan als ze in haar plaats haddon kunnen zijn. Zoo zat Virginia bij dc plechtigheid, zonder er zich ic-ts van aan te trek ken, dat duizenden oogen op haar waren gevestigd; ze dacht alleen maar aan een paar oogen, dat af en toe ©ven naar haar keek; ze zacr hot standbeeld van Rhartlu nauwelijks, welks onthul ling een storm, e n enthonsinsme te weeg bracht; z.c hoorde alleen de kor te toesprn.ik, die Leopold hield. Torn alles was afgeloopen en de menschen geen reden meer hadden om

Haarlem's Dagblad | 1923 | | pagina 5