3 GE WAARDE VAN ADVERTEEREN 41e Jaargang No. 12422 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen Vrijdag 14 Decsmbsr 1923 HAARLEM S DAGBLAD ABONNEMENTEN per 3 maanden: Voor Haarlem en de dorpen in den omtrek waar een Agent gevestigd is (kom der gemeente) f 3.57'A. Franco per post door Nederland f 3.87>/j. Afzonderlijke nummers f 0.15. Geïllustreerd Zondagsblad, voor Haarlem en omstreken f 0.57Vjj franco per post f 0.65. Directie, Redactie en AdministratieGr. Houtstraat 93, Post-Giro 38810 Telefoonnummers: Directie 3082, Redactie 600 en Administratie 724 ADVERTENTIENVan 1 tot 5 regels f 1.75; iedere regel meer 35 cents. Reclames 60 cents per regel. Bij abonnement aanzienlijk rabat. Twaalfstuivers-advertentiën van Vraag 'en Aanbod van 1 tot 4 regels 60 Cents per plaatsing, elke regel meer 15 Cents a contant; buiten het Arrondissement dubbelen prijs. UITGAVE DER N.V. LOURENS COSTER Directeuren: J.C. PEEREBOOM en P. W. PEEREBOOM HoofdredacteurJ. C. PEEREBOOM Bijkantoor voor Santpoort, Velsen, Velseroord, Wijkeroog, IJmuiden, Beverwijk, enz., enz. Driehuizerkerkweg 2, Velsen, Telefoon 3521 DIT NUMMER BESTAAT UIT TWAALF BLADZIJDEN. EERSTE BLAD Heden. VRIJDAG 14 DECEMBER Stadsschouwburg: Rika Hopper, Zegepraal", 8 uur. Gebouw van den Protestanten bond: Ds, Banning over „Oorlog en Vrede", 8 uur. Gebouw „Modern", geheel nieuw programma. Bioscoopvoorstellingen. ZATERDAG 15 DECEMBER. Cin.ema Palace, Groote Houtstraat: Bioscoopvoorstelling 2.30 en 8 uur. Schouwburg De Kroon, Gr. Markt: Bioscoopvoorstelling 2.30 en 8 uur. Scala-Theater, KI. Houtstraat 77 Bioscoopvoorstelling 2.30 en S uur. Lusor-Theater. Groote Houtstraat Bioscoopvoorstelling 2.30 en 8 uur. Atlanta-Rioscoop. Zijlslrant: Bios coop voorstelling 2.30 en 8 uur. Gebouw BloemhofBall. Deutscher Verein ..Fidele Rheinlander". OSVS ONS HEEN No. 3264 Het afdeelingsverslag en het antwoord Ieder iaar splitst de Raad zich in afdeelingen om de ontvverp-gemeente- begrooting te behandelen en het rap port van die besprekingen wordt daar na gepubliceerd, met de beantwoor ding van B. en W. er bij. Wanneer deze vorm niet bestoud, zou het niet noodig wezen, hem nog uit te vinden. Al de opmerkingen, die bij deze gele genheid gemaakt worden, of bijna alle. keeren toch bij de mondelinge behandeling ven de bogrooting terug, alleen met dit verschil, dat wij dan de namen kennen en uit de afdeelin gen alleen hooren van eenige leden die meenden en enkele ledem, die van oordeel waren en een lid, dat als zijn gevoelen uitsprak.... na het optreden van de broeders der Ku Klux Klan met de maskers, vci'gt een algemeen démasqué. Namelijk voor zoover de ingewijden toch al niet hadden kunnen raden, wie de sprekers in de afdeelingen waren geweest. Of in ieder geval niet geweestAls een lid er over klaagt. d,at B. en W. onderzoeken of een sollicitant staatsgevaarlijke mee ningen is toegedaan, lsan men er al thans op aan, dat dit de heer Van Liëmt niet- is en wanneer vele leden de zakelijke belasting op het bedrijf aanvallen, kunnen wij erzeker van wezen, dat de heer Peper daar niet bij hoort. Mo erf 'de Raad1', naar de ge maakte opmerkingen in categorieën worden verdeeld, dan zouden wil hij voorbeeld kunnen schiften: in een nobele afdeeling, een vasthoudende afdeeling, een critische afdeeling, een humoristische afdeeling. Tot d'e nobele afdeeling be hooren bijvoorbeeld de leden, die de presen tiegelden voor de leden willen verla gen of er op aandringen, da.t de munt meters gelicht worden wanneer de be woner er bij is. Bij het eerste punt, wend hun geest drift gedempt door andere leden, die het argument hadden, dat dit presen tiegeld ook m.oet worden beschouwd als vergoeding voor het bijwonen van commissie-vergaderingen, waarvoor geen presentiegeld bestaat. En de tweede opwelling werd door B. cn W. in hun, mag ik zeggen ambts-nuch- terheid doodgedrukt met de verzeke ring, dat de bewoner d'at niet altijd kan. Zoo komen de nobelen er wat he-V kaaid af. Evenals gewoonlijk in de^ wereld. De vasthoudender hebben in den re gel meer succes, al wil ik niet ontken nen. dat iemand tegelijk nobel e u vasthoudend wezen kan. Maar of de vasthoudende» ooit bevredigd zullen worden over hun klacht, dat de raads stukken zoo laat worden toegezonden, moet ik betwijfelen. Evenmin zal er veel verwacht mogen worden van den wensch, om de promoties van de amb tenaren. behoudens een enkele zeer bijzondere uitzondering, stop te zet ten. De Raad vindt dus, dat de stuk ken te laat en de promoties te vroeg komen, maar het helpt hem nietzij gaan er rustig mee d'oor. Tot de vasthoudender behoören ook de leden, die de brandweer op meer moderne manier willen inrichten. Met een kazerne denk ik, waarin mannen die 300 dagen van het jaar niets te doen hebben, zitten.te dammen of trictrac te spelen, ten koste van de burgerij. De zetter heeft in de beant woording van deze vraag blijkbaar een fout gemaaktaan B. en W. komt de wensch voor. vOorloopio te moeten blijven behooren tot de „vrome" er moet natuurlijk staan tot de „domme", omdat de brandweer de weinige branden uitstekend bliuscht en de gemeente veen geld heeft. Met volharding wordt ook de ma nier van snoeien der boomen afge keurd. De boomen hebben de eerste paar jaar een minder schoon aanzien, zeggen B. en W- maar herstellen zich spoedig. Precies als een gemillimeter de knaap, d'ie er eerst wat schaapach tig uitziet, maar al gauw een beetje bijkomt. De wijzerplaat van den toren elec- trisch verlichten, een buitenschool stichten, ziedaar nog twee wenschen van rle vasthouders. Sedert zij daar over de eerste maal spraken, werden hun schedels kaal en hun knevejs vrijs. Over de wijzerplaat doen B. en W. Wat geheimzinnigzij hebben een onderzoek ingesteld naar d'e moge lijkheid en het. resultaat daarvan is gunstig. Waarom niet? Is do heer Joh. de Breuk er tegen opgekomen wegens het brandgevaar Of wou de koster het niet hebben? Met de buitenschool zit het zoo: B. en W. hebben nog altijd geen ge schikt duinterrein kunnen vinden (iedcfl'hn Zaterdagmiddag is ©en lid van het College, volgens rooster, op den zoek, want wat te krijgen zou zijn, is niet geschikt en wat geschikt is Diet te krijgen. Met volharding wordt ook ieder jaar gevraagd naar de Stads-apo theek. Dezen keer naar een rapport ei- over. Het lean binnenkort te ge- moet worden gezien, verzekeren B. en W. en lachen daarbij niet eens. Alles over de Stads-apotheek gaat laat ons zeggen bezadigd. Precies als heb maken van een homogene emul sie: ik roep alle domes en lieeren van 't. vak bot getuigen, of dat niet lang duren kan. Volgt, de critische afdeeling, die atuuj'lijk zeer sterk is. Daal' zit jé toch ook voor in de afdeoliugen. Wie gaat daar niet heeii, in de zoet© 'hoop. iets te vinden, Waarop hij aan merkingen maken kan, die steun vin den hij andere ledent Natuurlijk zon'n beetje afgeven op de politie. Ze ziet te weinig toe op de voorschriften van de motor- en lij- vielwet, wordt gezegd, maar over 1|023 zijn 852 processen-verhaal "gemaakt. De tijdelijk directeur n heb laboratorium voor patholo gische bacteriologie is niet deskundig genoeg! Wij kunnen dat niet toege ven, zeggen B. en W, en zijn te be leefd, om te vragen of wie deze op merking maakt zeif deskundig ge noeg is om het te kunnen lieoordee- len. Het College van B. en W. is zoo dikwijls niet eenstemmig, klaagt er een. En de Raad dan! zou het ant woord kunnen zijn, maar daar ook clit niet parlementair zou zijn, vra gen B. en W. op hun beurt, of dat te verwachten is van. personen, die politiek en godsdienstig zoozeer van elkaar verschillen. Wanneer, in weerwil daarvan, B. en W. het altijd net elkaar eens waren, zouden we lit, den Raad nog andere critiek hooren! Zijn B. en W. van meening dat de dienst van Publieke Werken loyaal meewerkt, als de Raad beslui ten neemt, die van de adviezen van P. W. afwijken? Ja, zeggen B. en W., maar dan vier regels. De vra.gers af. Is de grondslag, vraagt de criti sche afdeeling verder, waarop de erfpacht aan de Maatschappij tot Exploitatie van Staal waterbronnen is gevestigd, niet vervallen? Wel een beetje, antwoorden B. en W., maar daardoor vervalt do over eenkomst niet. Samen precies dertien regels. He kan liet korter, maar dat is geen verdienste omdat Ik niet op officiee- len bodem sta. Dit weinige over de critische af deeling. Niet omdat er niet méér aanmerkingen worden gemaakt, in tegendeel, maar omdat dit weinige voldoende is tob beoordeeling van de critiek ais zoodanig Ik kom d'aa.rop terug en citeer een en ander van de humoristische afdeeling. Deze is niet zoozeer opzettelijk hu- moristisc-h, maar onbevangen, hetgeen haar grootste aantrekkelijkheid is. Een andere attractie van deze afdee ling bestaat hierin, da.t B. en W. af en toe er deel van uitmaken, wanneer zij bijvoorbeeld op de vraag waar om het eenmaal verworpen subsidie voor de Burgerwacht op de beg roo iing gebracht is, .antwoorden om uwe vergadering iu de celegenhrid te stol len, daaromtrent hare beslissing te Humoristisch is ook het ve'^-ek tot aanstelling van een vrouwelijk ge meente-arts, terwiil twee vacatures bij de mannelijke gemeente-artsen niet vervuld worden. Niet zonder humor is ook de klacht over een te hoog be drag wegens onderhoud van meubelen, althans voor ieder, die ervaring heeft van de Spn.rtaansrhc meubileering cler gemeentelijke bureaux. Dat een lid voorstelt, den post. jaar wedde van den burgemeester af te voeren, wegens de weigering om op Zondag optochten toe te laten, is geen humor, maar een flauwiteit, die in een ernstige vergadering niet behoorde voor te komen. Natuurlijk is er ook nog wel meer humor in de afdelingsverslagen en hun beantwoordingbovendien merkt iedereen nu wel, dat de categorieën die ik opsomde in elkaar loopen. Maar er valt, jammer genoeg, van 'de afdeelingsbesprekingen nog wel wat anders te zeggen dan do groo- tencleels schertsende opmerkingen, dié ik hierboven gemaakt heb. name lijk dat er zoo weinig besef blijkt van den ernstigen toestand, waarin onze gemeente is komen te verkeeron. Financieel is Haarlem er slechc aan toe. Allerlei belastingen zijn hoog en nu zal nog zes ton extra opgebracht moeten worden over het jaar 1024, van inkomens die in dalende richting gaan, Hoe dit werken zal op de te genwoordige ingezetenen, op den lust tot vestiging, op de neiging tot ver trek, wij lezen er in de beraadsla gingen niets van. Het is alles klein goed, onsamenhangend zonder een vaste lijn. ,,Een lid" zoo leest men in de algemeene beschouwingen, „sprak er zijn teleurstelling over uit dat niet voldoende energiek was be zuinigd." Maar ook hij gaf geen mid !en tot grooter bezuiniging aan. B. W. geven evenmin in hun antwoord een systeem san, waarmee', zonal niet imiddc! !jx (wat zeer moeilijk zou zjjn) groote verlagingen te verkrijgen varen voor deze begrooting, dan toch n de toekomst tot de uiterste spaar- namheid zou zijn te komen. Integendeel lezen wij in dit stuk her haaldelijk uitingen,- die de vraag doen opkomen of men van die noodzakelijk heid wel doordrongen is. Ik laat daar de opmerkingen van •n lid, die aan hooge belastingen blijkbaar geen beteekenis hecht. Maar is liet niet wonderlijk- dat er, terwijl met instemming van den Raad B. en W. op de kleinste sommen trachten te bezuinigen, gevraagd wordt om een meer moderne brandweer, om een bossebool en een kliniek in het Anv terdamsch kwartier, om uitbreiding ■an beplanting, om een afdeeling sta histiek. om verlichting van de toren klok, om subsidie aan Pro Juventute de Olympische spele.n te_ Parijs, verlaging van den prijs voor duinwater en felaehtloon. Ik zeg niet dat daaronder geen goede dingen zijn maar iu deze omstandigheden mag alleen wat dringend urgent is, gc schieden. En B. en W. kondigen, onder deze omstandigheden, voorstellen aan voor een nieuwe brug bij de Groote Hout straat Als er zes ton meer moet_ worden geheven, onverschillig van wie en op elke manier, dan wordt er voor ,.1-ecies hetzelfde bedrag (men kan er op rekenen) minder uitgegeven aan tal van andere dingen, die men niet 'ringend noodig heeft, die beter ge zegd niet tot de allereerste levens behoeften behooren. Het gevolg daar van is onvermijdelijk groote schade voor den middenstand en toeneming van de werkloosheid. Er bestaat een Fransch spreekwoord ,.aux grands maux les grands remè des", hetgeen vrij vertaald zeggen wil dat hevigeziekten slechts met sterke geneesmiddelen bestreden kun nen worden. De ziekten zien wij al ook in de gemeentebegrooting, de krachtige medicamenten is, althans in deze gedachtenwisisehng weinig te vinden. Bewaren de woordvoerders van de partijen die misschien voor het mon deling debat? Wij willen het hopen. J. C. P. HOE STftAT T MET de verbreeding van den weg AmsterdamHaar lem? Veel is er reeds over dit onderwerp gsclireven en, geen wonder. Een zóó belangrijk werk als dit verdient ze ker een groote belangstelling. We zijn eens gaan zien hoe het met de werkzaamheden staat, en wel op het gedeelte SloterdijkHalfweg. De firma A. Prins te Shedrecht, die het werk indertijd voor 213.3S0 aannam, is 15 Augustus met de werkzaamhe den begonnen. Aanbesteed werd het maken van de aardebaan en het gra ven van een bermsloot. Sinds het werk is begonnen, werd er dagelijks door een veertigtal mensehen gewerkt We vroegen den opzichter van het werk, welke menaiehen er werkten. Hij antwoordde dat het meest arbei ders zijn uit Brabant en Sliedrecht, omdat clit goedkoopere werkkrachten zijn. De menschen uit Sliedrecht zijn de zoogenaamde rijswerkers. Hun werk is, de rijzenmatten te maken. Deze worden gelegd voor de dwars- slooten, onder de aardebaan, om het wegloopen van het zand in die sloo- ten tegen te gaan. De Osdorpei bin- nenpolder ligt lager dan de weg; Eet water in de Haarlemmer Trekvaart staat ongeveer 1.60 M. boven dat van den polder. Daar nu steeds water naar die slooten loopt, is het gevaar groot, dat het zand met het water mee gaat. De aardebaan van Sloter dijk tot aan het fietspad bij Halfweg, komt de volgende week gereed. Don derdag moest nog 325 M. aardebaan gelegd worden. De geheele. baan is bijna 4 K-M. lang de opzichter deel de ons mede. -dat het werk bijzonder vlug was uitgevoerd. I)en Zaterdag vóór Kerstmis wordt het werk voorloopig stopgezet wegens het winterweer. In totaal, is 130.000 M3 zand op de aardebaan gegaan. Dit zand werd uit het Spaarne opge zogen en te water naar Halfweg ver-, voerd. Vandaar rijden drie zandtrei- nen af en aan om het zand op de plaats van bestemming te brengen. De opzichter zei, dat, als de weersge steldheid het toelaat, eind Februari zal worden begonnen met het graven vari de bermsloot. De aardebaan ligt. op de plaats van de vorige, zoodat de polder aan één zijde zonder afwatering is. Bij Slo terdijk js reeds met graven begonnen euft 50 M. lange sloot, was gereed. Maar wegens afschuiving van het zand was het onmogelijk, met deze werkzaamheden door te gaan. De oor zaak van het afschuiven moet gezocht worden in den veengrond. Het zand drukt dien grond op de eene plaats naar beneden en het veen komt clan vanzelf naar boven. Alleen door flink diep te graven kan dit kwaad ver holpen worden. Het graven vab de sloot zal vermoedelijk drie maanden duren. Is dit werk gereed, dan kun nen maatregelen genomen worden om het maken van het fietspad uit te be steden. Wanneer alles goed gaat, kan daarmede begin Juni begonnen worden. De opzichter was van oor deel, dat ook het leggen van het fiets pad w-el drie maanden zou vorderen. Hierdoor zal bet dus wel niet moge lijk zijn, het fietspad vóór het seizoen to openen, zooals eerst in de bedoe ling lag. Het aanbrengen van het fietspad is .het voornaamste. Als de fietsers maar eerst van den straatweg rijn, is het verkeer al veel verbeterd. Het pad wordt drie meter breed er komen bnsaltine tegels in Van deze .tegels zullen, naar ruwe schatting on geveer 130.000 noodig zijn. De onzieh ter geloofde niet, dat in 1924 nog be gonnen zou kunnen worden aan het gedeelte HalfwegHaarlem. Met ze kerheid is dit nog wel niet te zeggen, maar het lijkt, er op, dat dit wel 1925 zal worden. Eerst als het rijwielpad van Rloterdijlc tot Haarlem gerepd is kan begonnen worden met de ver- breeding van den weg zelf. die 7 1/2 M. breed zal worden. Voorloopig •dt het werk dus stilgezetDon derdag waren' de rijswerkers .1 bij de laatste sloot bezie. Nog stedits enko Ie dagen en de aardebaan is gereed- Maar toch heeft het- er allen schijn •an, dat het nog wel eeniccé jaren zal duren, vóór de totale verbetering van den weg. AmsterdamHaarlem tot stand is gekomen. ZOO ZIJN ER NOG Een man wordt 'smorgens wakker na ondereen geadverteerde deken op een geadverteerde matras in een geadverteerd ledikant geslapen te hebben; hij neemt een bad in een geadvertoerde bad kuip en wascht rich met een geadverteerde spons en geadver teerde zeepseheert zloh met een geadverteerd scheermes na zich met een geadverteerd» kwast vol geadverteerde scheerzeep te hebben ingezeept. HIJ kleedt zich in zijn geadverteerde ondorklee- ding, Sokken, overhemd, boerd, schoenen, colbertpak, zakdoek ontbijt van geadvorteerde spijzen en een kop geadvertoerde thee of koffie; rijdt naar zijn kantcor op een geadvorteerde fiets met geadvertoerde bandon, zadel, bel, enz, enz. Als hij dan tenslotte zijn beer.en heeft uitgestrekt onder zijn gead verteerde schrijftafel en zijn geadverteerde sigaar heeft opgesto kenbesluit hij niet te advertecre", omdat het niet helpt. Is het niet vermakelijk? ADVERTEERT dus, en HAARLEM'S DAGBLAD KRABBELS EEN HARMONICA-VIRTUOOS. Woensdagavond was de treinenloop ©enigszins in d© war. Verschillend© treinen arriveerden te laat aan het Haarlemsclie station en vertrokken dus óók te laai. Ook de trein, die t© 6.16 van Haarlem naar Rotterdam moest vertrekken, was zeker wel een kwartier over lijd. Ditmaal vonden veel reizigers liet o, zeldzaamheid! evenwel lieele- maal niet erg. Integendeel In de derde klasse wachtkamer weerklonken plotseling krachtige en zuivere accoordeu. Verrast bleven velen staan luiste ren, want men wist voorloopig niet, uit welk instrument deze heldere klan ken vandaan kwamen. Zij geleken veel op die van een groot kerkorgel of van een orkest. Spoedig bleek het evenwel een har monica te wez-en. Maar wat voor één Zelde-i hoorden we, zulk een prach tig instrument, bespelen en de man, die dit massaal geluid voortbracht, deed dit met een weergalooze vïrtuosi- :it en veel muzikaal gevoel. Het. duurde niet lang. of vele rei gers kwamen de wachtkamer bin- ..eu, om heter te kunnen luisteren. Het ruime lokaal, dat- een monic- acoustiek blijkt te hebben, was weldra geheel vol. En aan den buitenkant drukten de menschen liu.n neuzen te gen de ruiten, om zooveel mogelijk te zien en te hooren. De man vroeg niet om geld, maar dat behoefde ook niet. Dat deed zijn spel voor hem. Velen kwamen naar hem toe en schonken hem pen geld stukje' als belooning voor dit kwartier tje van inderdaad zeldzaam muzikaal renot. Toen de trein van 6.16 ongeveer half zeven binnenkwam, verlieten de reizigers haastig maar stil het lokaal, om het genot van de nog luisterenden niet. te storen. .Ta, dat was e©n kunstenaar in zijn genre Stadsnieuws „KUNST ADELT". Het Geh. Onth. Zangkoor „Kunst Adeli" (directeur de heer Joh. F. Keja) zal Dinsdag iS Dec. een concert geven in de Remonstrantsche Kerk, dat voor een ieder vrij toegankelijk is. Het koor zal werkjes uitvoeren van Edgar Tinei, Aloys Fornerod, Palestri- na, J. S. Bach en Joh. F. Keja. Als solisten zullen optreden Jonkvrouw J. Repelacr van Dricl, sopraan. Den Haag, met Oud.-Nederl. Kerstliederen cn werk jes van Handel, Bach c.n Schubertde heer; J. S. Bou'oergWilson. Amsicr- dam. viool, en dc -heer- Carel Roest, Am sterdam, orgel. De Veerpont aan het Zuider-Buitenspaarne Verbetering Eeuigen tijd geleden plaatsten we, l olrelfende den overzeldienst. die op de hoogt© van de Bakkerstraat, met een nurtorveerpont, onderhouden wordt, een Open Brief van Kees de Mopperaar, waarin geklaagd werd, over cte in de eerste weken nogal dik wijls verstoorde verbinding. Woens dagmiddag gingen wij er eens een kijkje nemen. We hoorden van den veerman, dat alles nu goed gaat. Sto ringen die ec-pigeu tijd geleden wel eens voorkwamen, vonden hun oor zaak, aan het not» niet heelemaal ge wend zijn tja.n de .boot. Als je ie daar nu eeus over laat zet ten dan zie ie al gauw, dat hier een dorgediji vaartuig geen weeldeartikel is. Als de schoten liesinnen, of uit gaan, maken de kinderen die in Schalkwijk, of in de nieuwe com plexen, daar dicht bij. wonen, er druk gebruik van. 's Ochtends tussehen 9 en 11 uur hebben de bakkers, melk-, groenteboeren en andere handeldrij- venden, de pont. weer noodig „Enfin," zei de stuurman-gezag voerder, die ons een cn ander meo- deeóde," „u ziet zelf wel, dat hel gem ioogenblik stilstaatwe beginnen 's ochtends om 6 uur den boel hier al klaar 'e maken en om halftien 's avonds gaan we „inpakken", om te- tien uur naar huis te kunnen gaan." Verder hoorden we van den veei- man. dat door één persoon de pont bediend wordt. Hii heeft dan van 62 uur of van 2 tot 10 uur dienst. „Ik verzeker u dat we dan wel eens moe zijn," ze.ide hij ons, „want al sta ie stil, het is een voortdurend uitkij ken, feitelijk is er voor één man te veel werk aan verbonden. Je moet im mers je motor bedienen, je pont stu ren. het landingspteukier laten zak ken, en voor politie-agent spelen over jongens en meisjes." „Kijk eens, meneer, als ik hier in mijn liokje al'© manoeuvres, waarvan ik u daarnet vertelde, uitvoer, don kan ik heel weinig doen laat er bij voorbeeld eens een kind te vroeg van de boot springen, dan kunnen er on gelukken gebeuren. Ik moest dus eigenlijk beter op de veiligheid kun nen letten." Woensdagmiddag was er wel een „tweede stuurman" aan boord. Deze echter kwam slechts om het vak te leeren dan kan hij indieu noodig. één zijner kameraden vervangen. liet is heel jammer dat de pont niet grooter en zwaarder gebouwd werd, dan zouden ook bespannen voertuigen en lichte auto's overgezet kunnen worden. In ieder geval kun nen we met zekerheid zeggen, dat het overzetveer daar op zijn plaats is en in vele opzichten voldoet. OUDERAVOND. Men schrijft ons: Woensdagavond werd in het gymnas tïeklokaal van School 13 (Haarlemmer'ie- deetraat) een uitstekend bezochte Ouder id gehouden, onder leiding van het waarnemend hoofd der school, de lieer D. de Boer. De Oudercommissie werd van 5 tot 7 leden uitgebreid. De heer Strij bos uit Aerdönhout hieid een causerie over „Onze mooie natuur", toegelicht door prachtige lichtbeelden van foto's, door den inleider zelf genomen. Alles ge tuigde van zijn buitengewone liefde voor de natuur, terwijl hij de ouders opwekte niet hun kindc-ren ook meer de natuur :n te gaan en daar het moois te zoeken, 't Wae een welgeslaagde avond. IJa nuari zal weer een Ouderavond worden gehouden, met als spreker de heer Ger hard; onderwerp van zijn rede ral zijn .Beroepskeuze". ALGEMEEN NEDERLANDSCH VERBOND. Voor de afdeeling Haarlem en Orusire ie» zal een voordracht gehouden worden ip Maandag 17 December door Prof. Dr. F. A. Stoelt over: ..Hel ontstaan en de ichiedeni» onzer spreekwoorden". REPETITIE ONDER DUVOSEL. De heer Duvcael, een van de twee canditlaton voor het directeurschap van de Koninklijke lied.ert.afel „Zang ©tl Vriendschap" zal een paar repeti ties leiden voor haar concert in Fe bruari. De eerste heeft Donderdag avond plaats gehad, zij bestond uit het bekende werk van Riga. „les Esprits de la Nuit". Een groot aantal zangers, zeker meer dan honderd warer. opgekomen. De repetitie slaagde uitstekend, de di rigent wist de zanders te bezielen en gaf hun een duidelijke voorstelling van de beteekenis van het werk, dat hii tot de kleinste bijzonderheden kende, hoewel hii de keus van liet te repetee- ren werk aan het bestuur overgelaten had. De lieer Duvosel deed zich ook nog als een voortreffelïik pianist kennen. En dat op een afgerammeld instru- ment Autobussen voor de Stadsbuitenwijken Geregelde diensten Ons wordt gemeld, dat een Ha.ar- lomoche onderneming enkele auto bussen door de stad zal laten rijden om een geregelden dienst te onder houden langs verschillende der voor naamste straten en gedeelten der tad waar geen tram verbindingen :ijn- Ook is het oog gericht op het Ara- sterdamsche-, het Lcidschokwartier cn do Slachthuisbuurt. HAARLEMSCHE ORKESTVEREENt. GING. - JACOB BIJSTER. Het concert van aanstaanden Zondag- liddag biedt don bezoekers een keurig rograuima, sameugestcld uit Poor-Gytlt- uile vain Grieg. Au dan te voor strijkin- trujnciiten van Tschaikowsky en Kin- .eitung 111e Akt uit Wagner's Lohen grin, afie orkestwerken die gaarne ge boord worden. Bovendien zal onze stadgenoot: Jscob Bijster het Pianoconcert van Grieg voor dragen benevens twee composities van Chopkiu. Van dezen talcntvol'en, jeugdigen pianist weten we dat hij zijn eerste les son ontving van Nico Hoogerwerf, daarna zijn studiën voortzette op de muziek school ie Amsteidann on deze voltooide op het Conservatorium aldaar, waar hij 1922 zijn eindexamen deed voor Or- eeu jaar iater voor piano. Op het oogeublik leerling van de Pauw is hij stuaeerendo voor den Prix d'Exe'lence voor Orgel, welke hij hot volgcmd jaar hoopt te vcrmeeetc-ron, Ook ais componist is hij reeds meerma len door zijn leermeester, Bernard Zweors, ton volle geprezen, zoodat van dezen bescheiden jongeling die roods op 19 jarigen leeftijd werd benoemd tot organist der Doopsgezinde Gemeente, groote verwachtingen kunnen gekoes terd worden. Ieder oprecht kunstminnaar uito zijn ?voelens voor onzen sympathioken stad- 'noot op hot concert van Zondagmiddag, invang 2 1/2 uur. RAADSSTUKKEN. Do Stadsschouwburg- Thans hebben dc raadsleden M. Slin- genberg, Bruch, J, Ph. H, Castricum cn Vincent Loosjes aan den raad voorge teld B. en W. uit te noodlgen, aao den Raad een voorste] te doen lot het ver pachten van tien Stadsschouwburg met higang -an het eerstvolgend speelsei zoen, De vacantlotoeslag. B. en \V. stellen den raad voor te be sluiten in het raadsbesluit tot toeken ning van vacantic-tocslag, d.d. 2; Fe- bruari 1020, jooals dit werd gewijzigd r I te Ier K-h'rl'rai .De vac: ••oor ongehuwden ten hoogste f t< bedragen."

Haarlem's Dagblad | 1923 | | pagina 1