HAARLEM'S DAGBLAD UNITED TELEGRAPH Buitenlandsch Overzicht VRIJDAG 14 DECEMBER 1923 - DERDE BLAD DIENST VAN DE BALKANVRAAGSTUKKEN (Van onzen Balkan-correspondent.) KOERS WIJZIGING IN ROEMENIS. DE STRIJD TUSSCHEN DE LIBERALEN EN DE OPPOSITIE, - HET VALUTA VRAAGSTUK. - RECONSTRUCTIE VAN HET KABINET. - TOELATING VAN VREEMD KAPITAAL. - VRIJE EXPORT EEN OVERH EIDS-GREDI ETBANK, Boekarest, 1 December. De atrijd tusschen de regeeringspartij, de liberalen en de door de Cerenislen (boe renpartij) geleide oppositie was eedert lang in een chronische ziekte ontaard. Hier Bratianu, ginds Dr. Lupu en prof. Stere. Bratianu's programma is: strenge tralisatie, geleid door Boekarest, dus door oud-Eoomenië, ook in de nieuwp gebie- don. En, verdor werken volgen® do van ouds beproefde methode. Do oppositie echter wenschte: autonomie van Bcssarabië, autonomie van Zevenbur gen, van hot Banaat en van Boekowima. Zij heeft daardoor bijna het gelieele kie zerskorps van nieuw-Eoemenië achter zich. Maar, wat beteekont in Europa's met komischo democratie het kiezerscorps? Zoo sireed men lang met alle mogelijke middelen. Mem produceerde echamdalen en dat ie, bij de normale en gewone pro ductie, waarop Roemenië reeds kan ho gen, bijna luxe. Men. organiseert de op positie van de inwoners van Czernowitz, die een matiomalen feestdag en hot offi- oieele hevel, de vlaggen uit te 6teken persifleeren, door belachelijke nïatuurvlaggetjes uit te hangen, men maalrt van een of an laren d iefstal waarbij gelden van het staatstheater dwenen, een politieke quaestie. De spil vaai het conflict echter was de broer van den liberalen premier, de mi nister -van financiën, Vintila Bratianu. Hem wordt venveten, dat hij de Lei in pijnlijke afhankelijkheid heeft gemaakt van de Fransche franc, dat derhalve de toxisch, door gebeurtenissen in het verre westen wordt beheersoht Inderdaad heeft Roemenië bij een dollarstand vam 206 Lei bereikt, dat eijn valuta de slechtste is van alle overwinnende landen en dat zij zelfs bij de in 6taat van ontbinding ver hoerende valuta van Sofia en Athene ach terblijft. De liberalen verklaren dit ver schijnsel door het opinemen van Oosten- rijksch geld in de nieuwe provincies. Maar het Tsjechische en het Joego-Slavi- eche voorbee'd is daarmede niet in over eenstemming. Zij wijeen op de noodzake lijkheid van militaire waakzaamheid en leggen er nadruk op, dat Rusland in het Bessarabisohe vraagstuk het laatste woord nog niet hoeft gesproken dit laatste woord zou een kanonschot kunnen zijn en in Boedapest of Sofia weerklank kunnen vinden. De oppositie vraagt vreedzame op lossing van het Bessarabisohe vraagstuk, autonomie en een volksstemming de Russen hebben zich immers voor hot zelf- beschikkingsrecht der volken verklaard. Daarvoor heeft de heer Bratianu en ste'lig niet ton onrechte alleen een ho nend glimlachje, dat zijn stadhouderlijken baard- flatteert. Het probleem is: moet Roemenië, het Poolsche voorbeeld volgend, de zaken van het westen leiden, of kan het vredelieven de politiek voeren? Of, naar de birinenlandsehe pohtiek ge transponeerd: heeft Roemenië zijn nieuwe burgers, de „Roemenen van 1918" 58 van de geheels bevolking overtuigd van de rentabiliteit van Groot-Roemenië Zijn de vroegere Hongaren het oude econo misch verband ontgroeid en het nieuwe binnengetreden? Zeker, de regeering heeft besluit na besluit afgekondigd, heeft de Hongaarsche bankfilialen gesloten, heeft de Zevenhurgere met suiker en met de zweep gelokt en voortgedreven, om hun rekeningen aan de Boekarester banken toe te vertrouwen. Maar is de Boekarester markt bij; machte, Zevenburgen op te De oppositie zegt: de verkeersmisère maakt dat onmogelijk. Zelfs in oud-Roe- menie boderven indrukwekkende hoevee'- heden mais, graan en hout, omdat de spoorwegen niet bij machte zijn, ze te vervoeren. De exporteurs hebben hun voorraden- verkocht, maar zij moeten tTactbreuk plegen, omdat de expediteurs geen opdrachten kunnen aannemen, wijl uitvoeren. De Moldau ligt vol met overschotten, doordat de spoorwegen falen en de waterwegen, Pruth en Sereth bevaarbaar zijn gehouden. Zoolang Roemenië niet in staat is, de rivieren te gebruiken en de spoorwegen te verbe teren, Is het dwaasheid het land aan an deren als doorvoerland voor hun export op te dringen. De liberalen antwoordden mei be'often. Om de spoorwegen in orde te maken, heeft men oredieten moodig. Deze oredictcn zijn moeilijk te Inrijgen, maar wanneer iemand ze krijgt, dan ril eer Bratianu ze krijgen, die in Parijs persona grata is, dan Lupu of Stere, die niemand kent. En bovendien: men heeft reeds een voor beeld gehad en de tegenpartij, dus gene raal Avarescu laten regeeren. Het effect is bekendeen mislukkig. Een paar opko melingen, (lie vroeger niets bezaten wer den als bij looverslag eigenaars van land goederen, renteniers en hooge bestuurs ambtenaren. dat -was alles. En daarin hebben de liberalen gelijk. En toch, men kon maar niet tot rust komen, De debatingsclubs waren actiever dan ooit. ïm de boudoirs van kleino tooneel speelsters met Fran6che pseudoniemen, werden meermalen beslissende' slagen geleverd. Banken wankelen en vallen, in de speelzalen eindigen de existenties van de dage'ijks in aantal toenemende baiik- routiers. Dat alles mondt uit in: de politiek, in politiek-morgen 6taat het in de chronique scandaleuze, overmorgen komt het voor de rechtbank en wordt het verdoezeld, doodgezwegen. „Afgehandeld il la Boekarest." Er is ergens brand. stellig zijn er geen menschenlevens te be treuren. Maar dossiers.... en boeken. Monsieur Marghilomam, de perfect gentle man, die zijn sokken naar maat laat ma ken, spreekt in hot parlement. Hij spreekt. a tor verpoozing der- anderen, want zijn partij is machteloos. Van links en reohts roept men hem .verrader" toe. maar zijn jas wordt morgen ijverig geoo- pieerd en in café Capsa, waar de hooge politiek wordt gemaakt, zegt een oude neer glimlachend: Hij is toch de Roe- mconsche politicus. En men teert op -het oude. Van de opge- •onde dagen van de oorlogsverklaring toen maTk en roebel door elkaar rolden de roebel als overwinnaar uit den wed- rijd te voorschijn trad. Van de wilde dagen, toeii de regeering naar JaBsy ge vlucht was en de koning, wiens zenuwen verwoest waren, hulpeloos de harde woorden van de partijleiders moest aan- hooren.Van de blijde dagen van den terugkeer naar Boekarest, toen de gevan genissen gevuld werden met de „verra- iers" en geheel Walaehije in een groot schandaalproces werd gewikkeld. Na zulke genietingen gelukt het slechts met moeite een kleine na-eonjunetuur const ruecren; men is maar navolger. En in de nieuwe provincies, waar verdaoht weinig amalphabeten zijn, moppert het volk. -Vu lieeft de slepende ziekte haar oplos t-'fng, niet haar genezing gevonden: recon- itruotie van -het kabinet. Do personen zijn veranderd, maar de geest, do richting is gebleven. Het regen ringsorgaan „Viitorul" blijft eioh vroolijk maken over de oppositie, die niet im staat was, zelfs maar een legeerëngsprogram op te etellcn. Tocfi verandert de regeerlngekoere. Vin-1 tila Bratianu liet zich eindelijk overtui gen, dat men vreemd kapitaal onder ze kere voorwaarden in het land moet toe laten, wil de herleving in versneld tem po geschieden.En men laat den bin- nenlandschen handel en den export 7rij. Hieuw leven wacht Roemenië, een jongingskuur, die onverwacht wordt i hand gewerkt door het stijgen var. Lei. Dat heeft een gunst igen invloed op het economisch leven. Alleen de groote geldcrisis, die reeds maanden duurt ënvloedt productie en afzet van industricele voortbrengselen ongunstig. De regeering is daarom met 6teun aan de industrie begonnen. Zij heeft, met hulp van de groote banken, een nationale maatschappij voor industrieels credieton gesticht, met een kapitaal van 500 mil- lioen Lef. Zij begint vandaag li3ar werk zaamheid. Men verwacht er veel van. En veel goeds. Dr. L. MATAJA. DUITSCHLAND WIL nu met FRANKRIJK ONDERHANDELEN. DE POLITIEKE WORSTELING IN ENCELAND. BIJZONDERHEDEN OVER DE ZAKEN IN HET ROERCEBIED. het nu werkelijk het plan der nieuwe Duitsche regeering om de quaostie der schade loosstelling te regelen? ITet bericht dat de Duitsche regee ring voornemens is zich direct tot Frankrijk te wenden, wordt te Berlijn bevestigd. Naar met zekerheid wordt vernomen, is de Rijksregeering van plan, zeer spoedig in een nota aan de Fransche regeering nieuwe pogingen doen tot het aanknoopen van onder, handelingen -over de verschillende kwes ties betreffende de betaling der schade- ergoedin^en en inzake de bezette gebieden. De Rijksregeering koestert de hoop, dat een dergelijke poging thans zal slagen, daar zij van mecning is, dat de regeering te Parijs uit het tot stand komen van het verdrag van Dusseldorp met de industrieelen en de overeenkomst met de Fransch-Belgi- sche spoorneg-regie, de conclusie zal trekken, dat het lijdelijk verzet inder daad geheel is opgeheven. Bovendien t de Duitsche regeering het als een gunstig teeken te mogen beschou wen, dat Amerika heeft toegezegd, zij het dan ook niet officieel, te zullen deelnemen aan het onderzoek der com missies van experts. De Duitsche regeering is bij al deze dingen wel bereid een zekeren deemoed te toonen, doch'moet natuurlijk ook, al ware het slechts om de fcinnenlandsche oppositiepartijen iets toe te geven, iets hebben om haar prestige te redden en uit dien hoofde schijnt zij groote waar de te hechten aan het feit, dat zij zich voor en na heeft verzet tegen iedere wijziging van den staatsrechterlijken toestand en het bestuur in het bezette gebied'. Dit standpunt kan bovendien eenige bfteekenis hebben iu verband met de opvatting, der Duitsche rege'c-' ring dat de verschillende overeenkom sten üussc.hen particulieren en de Micum, welke trouwens slechts tot April 1924 gelden, het karakter van overgangsmaatregelen hebben en dus niet prejudicieeren op eventueele onder handelingen tusschen de be.ide regec- ringen inzake de herstelkwestic. Steeds nog in ditzelfde verband wordt thans ook medegedeeld, dat de onder handelingen over groote buitenlandsche credieten, welke onderhandelingen tot twee maal toe moesten worden onder broken, éénmaal wegens de Beiersche Putsch, en de andere maal door den val van Stresemann, weer kans hebben te worden hervat. Ja zelfs zou men er reeds in geslaagd zijn opnieuw con tact te krijgen met de betrokken finan ciers en den weg geopend zijn voor een gunstig resultaat. Er kwamen ook berichten over de nieuw© belastingplannen In Duitsciiland. In de eerste plaats komt er een zeer hooge inkomstenbelasting en daarnaast een huurbelasting, voorts nog een loon belasting, waarvan de opbrengst per jaar op 900 millioen Goudmark wordt geschat, De huurbelasting zal niet minder dan 50 van den huurprijs be dragen en voor het jaar 1924 rekent men uit deze belasting op een bedrag van drie millioen Goudmark. ITet ongeluk is echter, dat deze hoo ge bedragen pas in den loop van het volgende jaar zullen binnenkomen, ter wijl men, al ware het slechts voor de verzekering van de stabiliteit van den nieuwen geld-standaard, direct geld noodig heeft. Daarom is de regeering van meening. dat buitenlandsche cre dieten onmisbaar zijn en de Rijkskan selier heeft in een persrondcrhoud dui-. deliik van deze meening blijk gegeven. Tegenover déze wanhoopsuitingen stelt de regeering dan weer een be lofte, in verband met het naar het bui tenland uitgevoerde kapitaal. Men stelt op den voorgrond niet te gélooven, dat de omvang van de kapi- taalsvlucht zoo groot is, als in het bui tenland wordt aangenomen, doch ver klaart, met belangstelling het resultaat van een onderzoek in deze tegemoet te zien. omdat men van het resultaat ge bruik wenscht te maken, om de uitge- 'oerde kapitalen te kunnen betrekken n de belasting- en herstelplannen. Dit alles zijn mededeelingen en bc- ohouwingen, welke de regeering het heden Buttig oordeelde, ook ter kennis van de buitenlandsche pers te brengen. Voegt men hieraan toe de nogmaals herhaalde verklaring, dat een sluitende 'begrooting als ondenkbaar moet wor den beschouwd, zoolang de Duitsche regeering niet do volle beschikking heeft over het Rijnland, zooals dit vóór i Januari 1923 het geval was, dan be gint men eenige teekening te zien in de politiek van de iegecring-Marx. Met betrekking tot de kwestie van het vervullen der vacature van Duitsch gezant te Parijs, verneemt Wolff uit wel-ingeliclue bron. dat de Duitsche Rijks-regeering reeds sinds Augustus van dit jaar daarom trent met de Fransche regeering voe ling houdt. De Rijksregeering heeft echter op een drietal voorstellen tot dusver nog geen antwoord ontvangen. Do Brilsche vertegenwoordiger in do Commissie van Herstel, Sir John Bradbury, zal Zondag a.s. te Londen arriveeren. Vermoed wordt, dat hij do regeering zal raadplegen in zake do vier Britscbe vertegenwoordigers, die moeten worden gekozen om zitting te nemen in de beiae commissies van experts, welke de Duitsche betalings capaciteit zullen onderzoeken. Drie van deze vier vertegenwoordigers zullen zitting nemen in de eerste commissiej welke belast is met het onderzoek in zake het in evenwicht brengen van het Duitscho budget en de stabilisoering van do Duitsche valuta, terwijl de vierde zal optreden in de tweede com missie, welke een onderzoek zal in stellen naar de door Duitschland uit gevoerde kapitalen. In de financieele kringen te Lon den worden reeds namen genoemd van vooraanstaande bankiers waaronder die van Mc. Kenna, den vroegeren kanselier van de Schatkist en thans president van de Midland Bank. Men vreest echter, dat een of meer van de bedoelde personen niet in staat zullen zijn hun medewerking te ver- leenen, gezien het feit, dat de werk zaamheden der commissie vermoede lijk geruimen tijd in beslag zullen ne~ men. Uit het Roergebied De Fransche eii Belgische bevel hebbers hebben den gedelegeerden van liet Duitsche Roode Kruis voor heb Roergebied mededeeling gedaan dat in den naasten tiid rekening kan wor den gehouden met de vrijlating van een groot aantal politieke gevangenen. Zulks te meer, nu na de goedkeuring door de Rijksregeering van de over eenkomst tusschen de Duitsche spoor wegdirectie en de regie het lijdelijk verzet als volkomen geëindigd is te beschouwen. Het proces togen de Dusscldorpsohe Schupo- beambten. Het proces tegen de leden van de Dusseldorpsche „Schupo" wegens de gebeurtenissen 00 den „Separatisten- Zondag" zal Maandag 17 December a.s. een aanvang nemen. In totaal zijn 40 personen iu staat van beschuldiging gesteld, van wie de meesten door de Franscben gevangen zijn gezet. De aanklacht is gericht te gen den uitgewezen regeeringspresi- dtent dr. Grttzner, negen officieren van de Schupo, alsmede tegen 24 Schupobeambten. Hun wordt ton laste gelegd doodslag, medeplichtigheid aan doodslag, het toebrengen van lichame lijk letsel, verstoring van de openbare orde en opzetteliike valsche besohuldi- i ging. Naar verwacht wordt zal het pro ces verscheidene dagen duren. Als een der verdedigers zal ook een Nederlandsch advocaat, nl. mr. Van Houten, optreden. De opbrengst uit het Roergebied. Men meldt uit Duss-eldovp, dat er reeds een duidteliike stijging in de op brengst van de mijnen en van de co- kesstokerijen merkbaar is. incezonden mededeelincen a 60 Cts. per regel. In het bekken van 'Aken is de op-> brengst. in dezelfde week 20 dcc. ge stegen. In de mijn Dalbusch ie de pro; ductie in één week verdubbeld. Bij Krupp is de opbrengst van ccétes met een derrie gestegen, 160 cokesovens zijn in do cokesstokerijen van het con sortium Stinnes aangestoken (waar van 40 ovens behoorende tot Tremo- nia, 60 tot Erin en 60 tart, Hansa) evc-n alt 30 ovens bh' Harp ener, 70 bij Hoesch en 60 ovens van de mijn Mont-Cenïs. Een groot aantal ovens 19 gereed om weder in werking gesteld te wor den. Wat betreft do opbrengst van de mijnen, en de cokesstoker hen, door de bezetlingsautorïteitrn rechtstreeks ge ëxploiteerd. deze opbrengst over schrijdt thans de normale opbrengst van 1922. Op den -6den December beliep de opbrengst van de 3 mijnen Viktor Ickern en Ivönig Ludwig meer dan 13.000 ton steenkolen, wat pi» een recordcijfer beschouwd kan wetrden. Wie zal den Darloniotïfalron wed strijd in Engeland winnen? Baldwin of dc Arbeiderspartij? Zoowel dc „Times" als dc „Daily News" wijzen er op. dat dc Arbeiders partij zonder steun der liberalen mach teloos is, terwijl omgekeerd dc libera len zonder steun der Arbeiderspartij machteloos zijn. Asquith verklaart, dat cr geen grond bestaat voör dc dwaze fantasieën, det de liberalen verband zoeken met de aanhangers van Bald win of een ander deel der conservatieve partij. Volgens de „Daily News'" bestaat cr goede reden te gelooven, dat de libe ralen bereid zijn met dc Arbeiderspartij te onderhandelen, teneinde de huidige regeering naar huis te zenden en de Arbeiderspartij haar plaats te doen ini nemen voor de uitvoering van het re- gceringsprogram, dat aannemelijk is voor ee n vooruitziende meer derheid. Het blad erkent echter dat het uitzicht op een coalitie tussdhen libe ralen en jirbeidc-rspartij ontmoedigend is. De „Times" zegt. dat dc liberalen geen oogenblik zullen aarzelen met de conservatieven samen te gaan. indien de arbeidersregeering de „kapitaals-- heffing" indient. Het gevolg hiervan ou waarschijnlijk zijn. dat Asquith zou 'orden uitgenoodigd de regeering te ormen. Intusschen is veler gevoelen, dat het program der Arbeiderspartij aanvankelijk zoo gemajigd zal zijn, dat dc liberalen het kunnen steunen. Nog wordt uit Londen gemeld De gemeenschappelijke vergadering in het bestuur der Labourparty en van den algemeencn raad van het Trade- Union-Congres heeft een tweetal reso luties aangenomen. De eerste geeft uitdrukking aan hel volledig vertrouwen dat beide lichamen hebben in Ramsay Macdonald, den par lementairen leider der Labourparty en DUE'LLEEREN. Men Is h©t er nu langzamerhand in de meeste landen over eens geworden, .dat heb duel als middel tot het, op lossen van geschillen niet in een goed .geordende samenleving thuishoort. Hier en daar is men echter in 'dit op zicht nog wat achterlijk en zoo wordt bijv. in sommige Balkanlanden het dueileeren nog steeds in eere gehou den. Kortgeleden werd in Joego-Sla- vië een duel uitgevochten met speciaal gescherpte zeisen. Nog vreemder was een ander duel, in dezelfde streken uitgevochten. De twee hoofdpersonen kregen ruzie tij dens een partijtje biljart. Zij besloten toen een minnelijke schikking mislukt was, de beslissing te zoeken in een duel met.... biljartballen. Er werd geloot om den eersten worp. De geluk kige die goed raadde bleek de onge lukkige te zijn, want hij miste; zijn tegenstander echter wierp hem 'den bal met zulk een kracht tegen het voorhoofd, dat de man op slag dood was. Deze duels zijn ook wel degelijk op leven en dood. Een tweetal duellan- ten, die beiden leeken waren in het gebruik van degen of pistool, spraken af, ieder een pil te eten. Een der beide pillen was onschadelijk, de andere bevatte een hevig werkend vergif. In 1905 besloten twee tegenstanders, waar van de een mismaakt was en daar door geen geschikte partu.ur voor den ander door het opgooien van een munt te 'beslissen, wie van de twee zelf moord zou plegen. KERSTMIS IN ENGELAND. Zooals de lezer zal weten heeft de Engelschma.n ook zijn Santa Claus (Sint Nicolaas) maar hij laat den goe den Sint met al zijn cadeautjes op treden op de Kerstdagen. Behalve de ze materieel© viering is in Engeland 1de gewoonte algemeen onn elkaar Kerstkaarten te zenden, vol goede wenschen. Dat menschen, die met hun geld geen raad wisten, ook deze ge legenheid lvebben aangegrepen 0111 hun excentriciteit en zucht naar weel de te botvieren, spreekt wel vanzelf. De kostbaarste Kerstkaart, die ooit verzonden is, werd vervaardigd op last van een Britseh-Ilidischen prins en liad een waarde van 6 millioen. gul den.. Hoewel deze kaart slechts 30 bij 25 centimeter groot, was, bezorgde zij den kunstenaars, die haar moesten maken, zes maanden werk. Natuurlijk was zij 11 iet van papier maar van ivoor. Gewoon ivoor mocht het niet zijn en daarom werden 40 olifanten gejaagd en gedood, alvorens slagtan den van de juiste kwaliteit wérden verkregen, om hel dunne kaartje te •producecren. De taak van de kunste naars, vier in getal, was rm om op het beperkte oppervlak lö.'OOO voorstol Paily Sketch, Londen). Het getuigt van slechte manieren... is bovenmate hinderlijk.... ...om over den schouder £e kijken.., ,van iemand, dit zit te lezen. lingen uit het leven van den profeet Boeddha te vereeuwigen. Vierenveer tig prachtige diamanten dienden deze massacompositie tot rand. Een ander Engelsch Kerstartikel zijn de pistaches, die aanvankelijk slechts een papieren omhulsel waren voor snoeperijen voor de kindsreu, maar later met motto's en de bekende knalstrookjes wei-den toegerust. Ook deze feestartikelen worden deege- wenscht naar maat, gemaakt. Zoo is bet geval bekend van een rijken jon geling, die zijn bruid vereerde met een pistache, die slechts 10 centimeter lang was, maar dan ook geheel van goud was vervaardigd en den vorm ran een korenschoof had. In het mid den bevond zich een deurtje, dat 11a opening een gouden, met paarlen be zetten ring aan het licht brncht. Een ander gefortuneerd man liet een pistache maken van tien Meter lengte, opgesteld rondom een paal, om haar in evenwicht te houden. Toen noodigde hij een groot aantal arme kinderen uit het Kerstfeest met hem le vieren en toen de pistache plechtig geopend werd, bleek deze honderdon stukken speelgoed van de meest uit- eenloopeudè soort, te bevatten. Pistaches zijn echter geen origineel Engelsch artikel. Zij werden ongeveer 70 jaar geleden het eerst in Frankrijk gemaakt. De Kerstkaart ontstond in Engeland .in heb jaar 1844. Iedere Engelschnian, dié het zich even' veroorloven kan eet op den eer sten Kerstdag met zijn familie cnl- koen. Deze gewoonte dateert van 1524. Voor dien tijd waren zwijnskoppen en pauwen hel geliefkoosde 'Kerstvoedsel. PAPIEREN FILMS. E011 g.root gebrek van de films is tot nogtoe nog steeds hun brandbaarheid geweest. Wel is men er in geslaagd, een procédé te vinden, om dit euvel te verhelpen, mn-r dergelijke on brandbare film is zeer duur. Dit wil niet zeggen, dat het brandgevaar in bioscopen groot is, want de autoritei ten waken hiertegen door zeer stren ge afdoende verordeningen. Een recente Engelsch© uitvinding echter doet de mogelijkheid ontstaan, dat er ook zonder dergelijke bepalin gen van brandgevaar geen sprake meer behoeft te zijn. Zij betreft na melijk de uitvinding van onbrandbare papieren films, die tevens veel goed- kooper zullen worden, dan hun voor gangers van celluloid. Behalve deze beide voordeelen belooft de uitvinder gi'ootere duurzaamheid en volkomen uitblijven van barsten of scheuren. Als wij tenslotte nog vermelden, dat deze films, die geprojecteerd worden door voor- inplaats van achterlampen de beelden in hun origineel© kleuren op liet doek zullen kunnen brengen, clan begrijpt men, dat de nadere be richten over deze nieuwe ontdekking in de filmwereld met spanning tege moet gezien worden. Op deze manier zou liet bijv. ook mogelijk worden, dat onderwijsfihns vertoond worden in scholen, zonder dal men zich om brand vrije cabines en andere lastige voor zorgen behoeft te bekommeren. VOORSPELLINGEN. Aan alle kanten duiken zij tegen woordig weer op. de toekomstvoor spellers. Sommigen bepalen zich in volkomen zelfvertrouwen tot het jaar 1924, anderen nemen een veiliger weg en onthouden zich van het vaststel len van data voor de rampen, die zij voor de wereld zien komen. Want al len zijn zij pessimistisch, zooals het den tegenwoordigen wereldburger be taamt. Niemand minder dau Prinses Karadja van Zweden heeft zich bij het voorspellersgilde aangesloten. Zij ie vervuld met sombere voorgevoelens betreffende de duurzaamheid van ons aardsch tranendal en raadt de mensch- lieid aan zich voor te bereiden op liet volgende programma, Een derde deel van den aardbol zal door een vreeselijke vulkanische uit barsting verwoest worden. Een gedeelte van het Ameriknnn- sche vasteland zal gered worden (waarschijnlijk de bovenste verdiepin gen van de wolkenkrabbers, met hun bevolking). Een vloedgolf zal door liet Engelscho Kanaal komen aanrollen en geheel Ne derland en een deel van Duitschland verwoesten. De eenige hoop, die 'de prinses nog heeft, is dat liet hooge Noorden zijn ijzige armen zal openen voor de ont vangst van alle ongelukkige vluchte lingen van dezen ramp. Een datum noemt prinses Karadja niet, dus wij zullen ons voorloopig maar niet al te ongerust maken. Ove rigen zou de laatste, hoopvolle zin snede van haar voorspelling ons den indruk kunnen geven, dat zij propa ganda voert voor het Zweedsche v reem'delingenverkeer. EEN WITTE KERSTMIS. Welk weer zullen de Kerstdagen dit jaar brengen ,De traditie, of eigénlijk de teekenaar, vertoont ons altijd op Kerstmis een dik besneeuwd landschap in volkomen rust ter symboliseering van den Vrede op Aarde. Maar ach, de werkelijkheid is anders. Hoe lang hebben wij 1111 den werkelijken vrede in de menselvelijko samenleving niet ontbeerd? Eu een witte Kerstmis komt slechts uiterst sporadisch voor. De geleerden zijn het ei allen over eens, dat de tempera tuur van het Noordelijk halfrond nog steeds stijgend is In Alaska, de Alpen, de Kaukasus, overal verminderen do gletschers langzaam maar zeker in omvang, de winters worden steeds korter. De laagste wintel-temperatuur komt ook later in het koude seizoen dan in vroeger jaren. Toen kon liet zoo geducht koud zijn in November en was December de ijzigste maand van het jaar. In den laatsten tijd is No vember vaak mild van temperatuur, December kwakkelt 111 den regel en Januari brengt den laagsten thermo- meterstand- Wij hebben een paar we ken geleden al zooveel sneeuw gehad, dat de kans groot is, dat ook dit jaar de poëzie van een witte Kerstmis, als de natuur volkomen siil is, cn zcifs den meest geluidmakenden vervoer middelen van onze moderne techniek het zwijgen gröotendeels wordt opge legd, achterwege zal blijven. ITet Kerstweer, zooals de jongeren hot kennen is een bewolkte lucht zon der zon. wat mist of regen en een thermometer, die eer 50 dan 40 graden aanwijst. PIIYSICA. De goochelaar op 011e janrlijksch St. Xicolansfeest voor do deelnemers aan :1e Kinderrubriek had niet weinig van zijn succes te danken aan zijn humor. Een enkel voorbeeld. De heer Van Houten vertelde, hoe hij, onlangs te Amsterdam een bepaalde goocheltoer vertoonend ter gelegenheid van een schoolfeest aan het eind van zijn kunst door een der onderwijzers in de redo werd gevallen, die den kleinen toe hoorders daarop verzekerde, dat hij we] wist. waar het geheim lag, „Jullie weet, jongens en meisjes, dat voor werpen uitzetten wanneer, zij ver warmd worden en inkrimpen bij af koeling. Op dit verschijnsel berust de goocheltoer, die jullie zoo net hebt ge zien. Wie kan mij nu eens een voor beeld noemen van dat verschijnsel?" Een oogenblik was het stil! toen ver hief liet kleinste jongetje in de zaal zijn stem: „Ik meneer; Daardoor komt het, dal ne zomervacan'.ie zes weken duurt cn do K'èrstvocnntie maar twee". De commensaal had iu geen maau- den zijn huur betaald, maar hot was Kerstmis en zijn huisheer was in een goede stemming. Meneer Jansen, ik zal u halfweg Icgcmoetkome-u. Ik zal de eeue holle van wat u mij schuldig is maar verge ten. Bij zulk een royaliteit wil ik niet achterblijven, antwoordde de commen saal. Ik zal de andere helft vergeten»

Haarlem's Dagblad | 1923 | | pagina 9