HAARLEM'S DAGBLAD Weensche Brief. Binnenteö. Onze tacliliock VRIJDAG 28 DECEMBER 1923 - TWEEDE BLAD (Van onzen coi respondent.) het einde van de post., telefoon-, telecraaf en doua- ne-stakinc. om een versch il van 40.000 kronen! „tante pos"' in oostenrijk! mr. zimmerman zonder auto. stem. men voor een recime a la mussolini. het streven naar de coalitie door de sociaal-democraten, Weeneu, 15 Dec. Het is gedaan. Aan do gr co te staking van het post-, telefoon-, telegraaf- en douaneperso neel is een einde gekomen. Tot op het laatste oogenblik zag de toestand er echter allesbehalve rooskleurig uit: geen van beide partijen wilde toege ven, do regeering verschool zich arh ter den persoon van mr. Zimmerman, die. zocals telkenmale werd beweerd, de door de beambten van den staat verlangde uitgaven onmogelijk kon goedkeuren. Het personeel van zijn kant echter meende er bij te moeten blijven, dat. de bijzondere Kérstmis gelden moesten worden uitgekeerd en dreigde met pen uitbreiding van de staking over andere takken van diénst- Vrijdag zouden de aangestetden der slaatsdrukkerij e n het werk neder leggen en wanneer het infusschen nóg met tot een overeenkomst- tusschen staat en personeel eekomen zou zijn, wilde men voor den komenden Maan dag een si>oorwegenstaking euscenee- ren Dag-in. dag-uit werden in finan- cieele en meer nog in coinmercieele kringen verliezen celeden, die in de miiliarden liepen, na enkele dagen reeds werd de achterstand aan brie ven en poststukken op alle kantoren op vier millioeh stuks geschat en ter wij] men algemeen wanhoopte aan een spoedig einde van den miserabelen toestand, is vrij plotseling Donderdag- namiddag hot, werk weer opgevat. In plaats van de aanvankelijk toegezeg de 30.000 kronen Kerstniisgelden is nu voor iode.ren beambte gemiddeld 70,000 kronen toegestaan. Om kleine verschil van 40.000 kronen per man, d.i. ongeveer anderhalve Neder- landsche gulden, heeft men het publiek zulke enorme moeilijkheden in den weg gelegd, heeft men duizenden en duizenden onberekenbaar groote scha de berokkend en heeft, men Oostenrijks naam en aanzien in liet buitenland- willens en wetens aanmerkelijk scha de toegebracht. Algemeen kan dan ook geconstateerd worden, dat de poste rijen in het bijzonder zich wederom voor de zooveelste maal ontelbare vijanden gemaakt hebben. Wamt lang is men over dezen tak van dienst niet zeer te spreken. In vele opzich ten kan zij aan de Ilollnndscli' ..tante Pos" een voorbeeld nemen - de beroemde postcheque- en oirodiens er buiten gelaten. In Oostenrijk toch bestaan maar drie bestellingen per dag. twee dos voormiddag! slreeks acht en elf uur, en namiddags om half vier. Dan is het uit. 's Zondags wordt in het. geheel niets bezorgd en bovendien laat het arbeidstempo véél te wenschen over. Een bnef in Weencn ze'f op de bus gedaan, laten we zeggen in het derde stadskwartier en bestemd voor het achttiende, kan twee dagen over zijn reis doen, doch vaak duurt het ook vijf a ze? dagon vóór hij den adres sant bereikt. Daar wii nu toch hier over de post spreken, is het misschien wel de moei te waard eens wat van de kauloorïo kalen te zeggen. Stoffiger en smeriger vertrekken kan men zich niet deuken. Ik hen in Holland vaak in de gelegen heid geweest postkantoren van binnen en van buiten Lot in do kleinste détails nauwkeurig te leeren kennen en ik kan u verzekeren, dat de lokalendie in Holland als bergplaats voor wa gens en voor materiaal'gebruikt wor den, duizend maal beter en gerieflij ker zijn dan do bureauvertrekkon hier. De reden daarvan is, dat het Nederlandsche ministerie van Water staat altiid nog zorg draagt voor mo dernisecrir en voor hernieuwing der bestaande gebouwen en vaak ook ge heel nieuwe gebouwen doet verrijzen. In Oostenrijk daarvan geen flauw idee 1 Sedert tientallen van iaren is al les bij het egde gebleven, het hoofd postkantoor bijvóorbeeVl is wel een groot gevaat te, doch is gebouwd in de laatste helft van de vorige eeuw en van c-en zaal voor het publiek is geen sprake.Ej.rder zou men van een „hok" moeten spreken, een kaal en naakt hol. Klein van omvang, met steenen muren en een laa«. gewelfd plafond. De boiem bestaat uit vervelooze plan ken en de loketten zijn zóó onverzorgd en smerig, dat men zich wèl hoedt er in nauwere aanraking mee te komen. Het bedienend personeel bestaat hoofdzakelijk uit ouderwetsch-nit- zieude juffrouwen, die van geographie nel zooveel benul hebbeu als de schoen poetser op de boulevard, die me laatst plcehtic verzekerde dat Kopenhagen in Holland lag. en die bovendien er vaak een handie van hebben zoo De goeden niet te na gesp rok en, want die zijn er óók. Een andere fout is, dat Oostenrijk niet aangesloten is bij de internatio nale postfederatie, zoodat bijvoor beeld postaanwijzingen voor geldelij ke bedragen uit. audere lauden hier niet geïncasseerd kunnen worden. Nu de staking geëindigd is. heeft de post dagen en dagen noodig om alles weer in de oude sporen igrug te bren gen. Onafgebroken wordt gewerkt en ditmaal worden zelfs op Zondag brie- veu besteld. De achteistand is echter neg altijd zeer groot. Mr. Zimmerman, die deze week naar Geneve zou reizen om daar a's ge woonlijk rapport vcor den Volkenbond aangaande de voortschreden van liet saneeringswerk nit te brengen, heeft in verband met- de nu afgeloopen sta king dezen tocht uitgesteld. Persoon lijk w as hij ook ccor de gevolgen van de actie der staatsbeambten getroffen, want de chauffeur van zijn auto. even als de bestuurder van dr. Seipels wa gen. had als bewijs van instemming met de anderen er ook het bijltje bij neergelegd. Zoodat men den commis saris-generaal zich vcolal te voet door de straten zag bewegen. Hoe lang zaJ c'e rust in den lande nu duren? Welke nieuwe staking staal thans weer te wachten? Dit zïin .gen. die onwillekeurig eoti ieder op de lippen liggen, wanneer hii over de heerschende toestanden nadenkt. Wat het is toch sinds de algemeene verkiezingen een tactiek van do lei ders van het volk, van de sociaalde mocraten, om de absoluut burgerlijke regoering zooveel mogelijk moeilijk heden in den weg te leggen en zoo mo gelijk haar prestige zoowel iii binnen- als in buitenland afbreuk le doen. Dat de thans geëindigde staking ook een actie uitsluitend in deze richting was, is duidelijk. wanneer men nagaat 0111 wat voor een klein verschil van 40.000 kronen het feitelijk ging. Opmerkelijk is het, dat onder deze omstandighe den telkens luider en luider door een steeds grooter wordend deel der he volking de wensch wordt uitgespro ken, dat hier een régime wordt inge voerd. zooa.'s Benito Mussolini het aan Italië heeft gebracht. Tot nu toe heeft de regeenng nog steeds alle moeilijkheden en alle ge vaarlijke klippen kunnen omzeilen, zal liaar dit echter op den duur altijd moeeliik zijn? De sociaal-democrati sche leider smaken er geen geheim van dat zii od ministersoc»"tfe'uil!es reflec- teeren en de invoering van een co-i- litïe-svsteeni naderbii wenschen. Dr Seinel heeft meermalen uitdrukkelijk "verklaard, dat liii zelf in geen geval met linksche elementen wil samenwer ken. zoodat hii de eventueele vorming van een nieuw kabinet de tegenwoor dige bondskanselier van liet po-itieke schouwtoonec-l zal verdwijnen. W. M. BEKAAR. DR .T. GEWIN. Na een korte ongesteldheid is te Amsterdam over leden dr. .1. Gewin, geneesheer-direc teur van de Ned. Herv. Diaconessen inrichting aan den Overtoom aldaar. Do teraardebestelling van heb stofte lijk overschot zal Zaterdag plai vinden, des namiddags te 12 uur, op Westerveld. De trein voor belang stellenden zal om 11 uur S min. van het Centraal-station vertrekken. FJEN ONTSPORING. Donder dagmorgen is een goederentram van Terborg naar Zeddam te Etten uit da rails geloopen. De machine gleed dwars t»;r den gladden, met sneeuw bedekten weg en kwam aan de over zijde voorover ïn een sloot terecht. De eerste goederenwagen kantelde midden op den grintweg, de tweede wagen ontspoorde ook, maar bleef overeind staan. Het opruimingswerk zal wel een paar dagen duren. Per soonlijke ongelukken zijn er niet bij öorgekonien. HET AUTO-GEVAAR. De lieer Koets te Assen is op den Rolder- straatweg door een auto overreden en gedood. VROUW VERBRAND. Te Hon- selersdijk is een hoogbejaarde, alleen wonende weduwe dood in liaar uo- vaaK een »«|Hl I ning gevonden. Zij had hevige vriende'iik en onbeleefd mogelijk op te1 brandwonden gekregen door t vlam- lre(jen vatten van haar kleeren. De Postcheque en Giro dienst. Een commissie van toezicht gevraagd De Kamer van Koophandel te Am sterdam heeft aan den minister van Waterstaat haar meening omtrent de toekomst van den Postcheque- en Giro dienst in een adres te kennen gege ven. Allereerst moet in liet oog gehou den worden, zoo meent adressante, dat do allcs-ovorheorsohende groud- slag voor een Rijksgirodienst geheel dezelfde moet zijn als die, welke het bestaansrecht eener particuliere in stelling bepaalt, ul. dat zijne uitgaven door de ontvangsten worden gedekt. Alle regelen moeten beheerscht worden door de eigenlijke functie van liet. in stituut, te weten: die van overschrij- •ingsinsti tuut- Als de exploitatie-uitkomsten vat en dienst eene matige rentevergoe ding toelaten. zou de Kamer liaar stem daarvoor willen uitbrengen, in dien het karakter van een deposito- bank slechts niet opnieuw aan den dienst verleend worde. De portvrijdom voor aangeslotenen moet worden afgeschaft. Het is verder alleszins gerechtvaar digd van de aangeslotenen een ver goeding van de hun bewezen diensten te vragen. Naar het ons aanvankelijk voorkomt wave het de bilhiksto wég voor iedere liandelir- een vergoeding vast te stellen en zoude het o.i. eenvou dioer ziin de vereisclite drukwerken tegen zekeren prijs heschikbaor te stel len. dan om voor te schrijven dat ieder billet van gireerinv met zegels moet worden beplakt. Toepassing op den te heropenen be- staaiiden dienst van de beginselen, welke blijkens 't vorenstaande de- basis van eenen girodienst behooren te vor men. vordert een nauwkeurige kennis van de financieels resultaten van het thans afgesloten tiidvak. De mededec- lingen, welke het Rapport, van de Ne- derlandsche Bank hieromtrent doet, geven aan buitenstaanders geen vol- doenr inzicht om zich daaromtrent een oordeel ie vormen. I)e Kamer beveelt o.a. aan den Rijks Postcheque- en Girodienst een Commissie van Advies en Toezicht toe te voegen, bestaande uit deskundi gen uit. het bedrijfsleven, we'ibe den leider van dezen dienst bii dit zeer gewichtige onderdeel van zijn taak zou kunnen bijstaan. De NHerlandsche Bank ontraadt in liaar raporfc óók een beperkte decen tralisatie. omdat één uitzondering op liet beginsel van centralisatie aan drang zal doen ontstaan naar moer uitzonderingen. De Kamer acht, dit be toog niet sterk, omdat een vergeliikïug met lic-1 buitenland slechts opgaat on der overigens gelijke omstandigheden. Wel meent zij. dat. indien het begin sel van selfsupport volledige centrali satie medebrengt, deze althans voor loopig moet worden doorgevoerd, maar dat er dan aanleiding zou bestaan ecu geheelen dienst naar Amsterdam over ie plaatsen, ook. omdat de hoofdstad het centrum is van den Ncderlaud- schen geldbank.=4 en dienvolgens voor de zoo zeer ge wensch te instelling van een commissie van advies de keuze u.t daarvoor geschikte personen te dezer plaatse zooveel ruimer is dan elders in den lande. nieuwjaarsreceptie ten hove. II. M. de Koningin zal op 1 .Ta- iniriri, respectievelijk des namiddags ten 1 uur en ten '1 1/4 uur,, de hoog ste rogoeringsautoriceiten, voor zoo ver te 's Gravonhage wonende, en do leden der hofhoudingen van H. M- en II. M. Koningin-moeder, even eens voor zoover te 's Gravenha-ge woonachtig, in de gelegenheid stel len gelukwensc'iien mot de jaarwisse ling aan te bieden. omdat het ook duitsch is. De hoefijzer-redacteur van het Ilbld. schrijft: De ..Goudmarken" en de „papier- roebels" raken wij, uit onze kranten circulatie al niet meer kwijt-. Even min als de „aanhangwagens" (Hol landsen: bijwagens) uit de geschrif ten van onze tramdirecties. Zoo wordt het schaakspel ook reeds meer en meer verduitecht met „loopers" li j-adshieoren) en .-.damers" (konin ginnen), straks zeker ook nog niet „springers" en „boeren". Laat ons nu ten minste nog wat vechten voor ile Hollandsche namen van enze Uollandsche kinderspelen- Tn een be spreking van een Kerststuk zagen wij cl at de schrijver daarin „blinde- koe" leed spelen. Dit moge als ge westelijk Nederlandsch verdedigd worden, de gewone en algemeene be naming is het stellig niet; die is blindem annetje. Nu is blindemannetje plastisch be ter dan blindekoe (evenals verbreken of afbreken plastisch beter is dan het onzinnige onderbreken) want wat er, bij dit spel, geblinddoekt wordt, is niet een kwade koe maar een kind of een monsch. Doch we moe- I ten „blindekoe" in elk' geval en voor al verwerpen omdat het ook Duitsch i s; do Duitscher spreekt van Blindekuh, wij Hollanders ■hébben ons blindem annetje. W« blijven vechten tegen de Duït- sclie indringers in onze taal. AI zal_ he'., in een volk van zoo slap nationalisme als net onze, wel den moriaan geschuurd zijn. Over een halve eeuw zal het Ne derlandsch inderdaad zijn geworden wat, vóór den oorlog, hoovaardige Duitsohors net zoo gaarne plachten te boeten: een dialect van het Duitsch. En dan zijn we l ijp voor annexatie. geldverspilling bij het rijk. De Ilaagsche corr. van de Tel. schrijft Hoe vreemd en ondanks do bezui- uigingsins-pectie met, leveranties aan het rijk no/ heden ten dage wordt om gesprongen, Iggrt o.a. hei volgende In een kleine garnizoensplaats in Zuid-Holland, waar ecu militair be drijf is gevestigd, moesten steenkolen besteld worden en wel de niet geringe order van 1000 ton, d-i. circa 100 waggons. Ingevolge een aanschrijving van het departement van Oorlog moest de garnizoenscommandant dit opknappen en deze opende een in schrijving in een plaatselijk blad, doch zonder succes. Toen ging liii ent firma's aanschrijven en kreeg een a; bod van 500 ton kolen voor f 17,25 uit een der groote steden. Op van het betrokken departement hii de order gunnen aan een klein plaatselijk zaakje, dat de kolen leverde voor f 19.50 de ton. Dus een schade post voor liet. rijk van f 1200! Het mooiste was. dat het plaatselijk hande laartje voor de order terecht moest komen bij de firma, dio de aanbie ding van f 17.25 had gedaan! In een groots provincieplaats in Zuid-Holland kreeg een rijksinstelling van het departement van Onderwijs de medledèeling, dat zij de benoodigde co kes voortaan van clo Staatsmijnen in Limburg moest betrekken. Vroeger had zii het steeds met Engolsclie gie".- cokes gedaan van f 28.50 de ton, nu kreeg zii die van de Staatsmijnen veer f 39. Een schadepost van liefst circa f 10.000.—. Men kon er niets aan doen, men moest zich houden aan de circu laire va.n het departement. Nog een staaltje van bczui.-vg'n In Gelderland moest de garnizoens commandant van een plaats tO'U mut! cokes bestellen, Een inschrijvng werd geopend; de aanbiedingen warm .e hoog in vergelijking met de prijzen in andore plaatsen .Toen werd oen twee de inschrijving geopend, waarbij de prijzen intusscheu waren opgeioo ren Met een en ander was echter zoovel tijd verstreken, dat de leverantie di rect moest geschieden tegen ■'en hoe reren prijs. Resultaat een nadeeltje van oir- a f 500. Al deze gevallen bewijzen dat, ondanks den roep van bezuiniging, oe geldverspilling kalm haar gang giat. BRAND TN EEN PENSION. - Woens dagnamiddag is tijdens de afwezigheid van de bewoners brand uitgebroki een pension aan de Prof. v. Reesla Blaricum. Niettegenstaande de cumsclie brandweer met twee spuiten op -aterieiding het vuur trachtte strijden, brandde het geheeie De pensionhouder en zijn Trc eenige dagen met vacaniie. de gasten ren. toen de brand uitbrak, eveneen -ezig. Enkele voorbijgangers, die de brand ontdekten, konden nog een oiar.i naaimachine en wet huisraad uit h< perceel halen. IJS. In West-Fi icsln.nd zijn do vaa wegen to ego vroren, zoodat a 11 a zeil- e motóryaart is stopgezet. De scheepvaart is op het Sieenwijke diep en da daarmee in verbinding st.uu de kanalen tengevolge vani het ijs gi slrernd. De Gouwzee is dichtgevroren. De vii scherij te Vol en dam ligt stil. De vaa: Edam—Volendam is gestremd. Op vaai !en en sloten rijdt men reeds schaats. den Nederlandse-hem Boerenbond, werd 'door don voorzitter vaa den gezood- heidsraod een oom missie samengesteld, die tn haar vergadering ram 4 December j.l. genoemd adres aan con bespreking Desa commies ie lieefl aan den Mi yn ander 'Departement dan dat de nfdceling Volksgezondheid en dit eveneens te doen ten enkele bepalingen der Waren- het Departcino.H van Arbeid, Nijverheid te onttrekken; nodige stappen te doen om tot cngcri van do bepRlrngen be treffende do keuring van voor uitvoer be- it de veewet naar e geraken, opdi Vrouw (n.a een huiselijke twist): Je hoeft do eerste maand niet tegen me te spreken 1 Man: O, denk jo dat je dan ein delijk uitgepraat zult zijn v ij z c r O n tl e r v Tom: Ik de het zoo met Onderwijzer (boos)Bedoelde" je het zoo niet! "'om:'- Nee meneer. Ik lachte ia mouw, maar ik wist niet dat er. een gat in do elleboog zat! binuênlM hand kor elke tot belangrijke HET OPENBARE DANSEN. II bh He Hei Tieenett van vergunningen, om 1 het openbaar të laten dansen, '.weit onderwerp van bespreking uitgemaakt i de Commissie voor de Slrafverorie- ingeil te Amsterdam. Naar wij verne- len, heeft do meerderheid dezer Raads- Jmmissie zich ten gunste van het open bare dansen uitgesproken in dier voege, dut van het algemeen toelaten daarvan geen sprake behoort te zijn, doch aan be paalde zaken dansverguuniug verleend zal worden. De zaak komt spoedig ia den Raad. Krijgt ze daar haar beslsg hetgeen wel zeker schijnt aan zal dus spoedig in Amsterdam de thé-danein; c-n het diner- en souper-dansant geïntrodu ceerd worden. vleeschkeuringsv/et en warenwet. tr aanleiding van hei betreffend adres, gericht aan Hare Majesteit de Ko ningin door den Chrïstelijken Boeren- on Tuindersbond in Nederland, het Konink lijk Nederlandsch Landbouwcomité en auto voor beroep. Tot dusverre heeft - aldus het II bid. verschil van meening bestaan over <le vraag, of iemand, die een auto houdt, iiilsltiiterid of hoofdzakelijk voor zijn bear Ij f of beroep, zijn recht op een la gere belasting verspeelt, indien hij op de ritten, wel Ij e li ij voor zijn bedrijf of beroep maakt, )ui en dan personen medé neemt, die met de beroepsuitoefe ning niets uitstaande hebben. In de laatste aflevering der „Beslis singen in belastingzaken" is thans een uitspraak opgenomen van den Raa«l van beroep te Middelburg, waar in is beslist, dat in een dergelijk geval niet do belasting naar het volle tarief verschuldigd wordt, maar volstaan dient te worden niet oen aanslag naar do helft der belasting. Naar aanleiding \an deze uitspraak heeft de Minister van Financiën de he- Justingamblenarèn aangeschreven, dat ook naar zijn meening liet feit, dat iemand van hel gebruik van zijn mo torrijtuig voor do uitoefening v;ui zijn ambt (bedrijf of beroep), „bijkomstig" aan anderen gelegenheid geeft om mo tie te rijden, nog niet medebrengt, dat het motorrijtuig niet hoofdzakelijk voor het beroep van den belasting plichtige wordt gebezigd. In dezelfde aflevering is een aan schrijving opgenomen ten aanzien van vrachtantömobiolen, die op geregelde tijden ook voor vervoer van personen worden, gebruik:. Volgons tie wettelijke bepaling zijn vrijgesteld van personeel» i -?lasting de motorrijtuigen die kennelijk ingericht zijn voer goederenvervoer tn uitslui tend of hoofdzakelijk daarvoor ge bruikt wordeu. In een bepaalde streek v.in hét iaritl werd échter oen gewoon te gemaakt van het op Zen- er. feest dagen verhuren van vrachtautomobie len voor vervoer van personen. Het ka- iakter van „kennelijk ingericht voor goederenvervoer" ging door dat ver voer niet verloren, aangezien do auto's ten behoeve daarvan slechts van losse banken behoefden ti worden voorzien. Er bleef dus do vraag, of hior nog wel van een hoofdzakelijk gebruiken voor goederenvervoer kon worden gespro ken. Deze vraag heeft, de Minister ont kennend beantwoord. Do vrijstelling blijft, alleen behouden Indien naast het onbelastbaar gebruik een belastbaar gebruik van geheel „bijkomstigen" aard staat. En dat was Uier. waar tiet personenvervoer geregeld en als bet ware bij wijze van bedrijf plaats vond, zeker niot ihat Igevial. een waarschuwing inzake landverhuizinc. Den directeur van het informatiebu reau van do Nedorlandsche vereeni- ging Landverhuizing, Bezuidenhout- scheweg 97 ie 's-Gravcnhage, is geble ken, dat er door do Irrigation Council of Alberta of althans met gebruikma king van tien naam van die instelling propaganda wordt gemaakt in Neder land voor emigratie naar Canada door advertenties in verschillende couranten steller van do advertenties tracht zoo wordt vanwege genoemde ver- eeniging gemeld personen, die er op schrijven, te misleiden door toezen ding van een afschrift van een nl of niet gefingeerden brief van een ul of niet beëtaanden Nederlander in Cana da. in welken brief beweringen voor- koincn waar de leugens of de overdrij- ing dik opüggcn. Er wordt sedert eenige maanden hier te lande weer een zeer drukke en gevaarlijke, want niet betrouw- propaganda gevoerd voor Cana da en voor andere landen builen Euro pa o.a. ook door kolonisatiemaat- schappijen, die grond trachten te ver- koopen op zoogenaamd gunstige voor waarden. Do directeur van het infor matiebureau voornoemd acht het daar om noodig, wederom tegen dio propa ganda te waarschuwen. Canada biedt alleen kansen aan personen, dio be kend zijn met ©enigen tak van land bouw (tuinbouw, veeteelt enz.) em aan huishoudelijke krachten. Vertrek naar verschillende andere landen moet in het algemeen worden ontraden. Niemand besluite daarom tofi ver huizing naar een land over zee. wolk" ook. zonder inlichtingen te hebben ge vraagd aan hel informatiebureau van de vereeniging Landverhuizing, dat die inlichtingen belangeloos verstrekt. nieuw bankbiljet van 100.— De directie van De Ncderhndscbe Bank maakt in de „St.-Crt." bekend, De voorzijde van di; biljet ver, DE XF.DERi.AXDSCHE BANK betaalt aan Toonder HONDERD GULDEN, /\mstcrdam, dagteekemng. 1 De Sccrciaris De President Scriclcttcrs en nummers, welke du'n« Kerbruin zijn gedrukt, komen boven de zen tekst tweemaal voor. Op den voorgrond van hel biljet be vindt zich ter linkerzijde van den tekst ccn zittende vrouwenfiguur, die de rechterhand onder de kin houdt, terwiil liaar hoofd naar den toeschouwer is ge keerd. De linkerhand rust op het lin kerd ij beert, dat over liet rechterbeen is geslagen. Dn figuur is geplaatst op een donkeren achtergrond, waarin de "Ne derland jche Leeuw als motief voor komt. liet overige gedeelte vertoont een uit liincn samengestelde oranjc-appcl- yersicring, boven den tekst overgaande in een afbeelding van een rijzende zon. In den linker benedenhoek van bet biljet zijn twee door een cirkel omslo ten hoornen van overvloed afgebeeld, waartusschcn een gevleugelde Mercu- riusstaf met slangen, terwijl ia den rechter bovenhoek h-.-; waardecijfer too is afgedrukt in een cirkolvlak, waarvan de vulling bestaat uit dooreengevloch ten lijnen. ipalle rand. welke het biljet om lijst, bestaat uit het telkens herhaald wordend symbool van het gezag» co oud-Romeinsche bijl met roeden. Met uitzondering van aanduiding van serieleters en nummers i- liet biljet ge drukt ia blauwe kleur op een uit roede nen snnicngestclden ondergrond. De rticale lijnen van den ondergrond zijn r weerszijde dei woorden „betaalt aan Toonder" onderbroken door een tweetal gelijke üinvcrsieiingcn, terwiil tusschen den „De Secretaris" en ,.De President" een derde stervormige ver siering voorkomt. De keerzijde van het biljet ver toont over haar geheel cru cirkelvcrsic- ring van dooreengevlochten :.iingcrhj- nen in blauw, paart en grijs. Het arti kel 2.12 van het Wetboek van Strafrecht n een clier cirkels afgedrukt. i een cirkelvormige ruimte, welks middenpunt beneden dat van bovenge noemde cirkelversicring is gelegen, staat als motief het Nederlandsrhc wa- omgeven door een krans, dit ge drukt in blauwe tint. Boven deze afbeelding is een lint vormige ruimte vrijgelaten, waarin in paarse kleur de cirkclvcrsicring vaa slingerlijnen van het biljet doorloopt. In de vier hoeken zijn ovalen aan gebracht, waarvan de vulling bestaat uit lijnen in blauw, paars en grijs. Het waardecijfer too is in beide boven- ovalen afgedrukt in cijfers, uit evenwij dige horizontale lijnen bestaande, ter-- wijl in de twee beneden-ovalen de serie- letters en nummers van het biljet voor komen. iljctten worden gedrukt op. aan alle zijden recht afgesneden, papier ongeveer :i,; bij i: als de woorden „Ncd. Bank", :er plaatse van linti ijde. achter- Zij worden ter voorzijde, voorzien vaa den stempel der handtcekenir.g van den President en den Secretaris. De biljet ten zijn gedateerd van 23 Januari !92= SIG A R ETTENZ\V END EL. De Geld. verhaalt: In Lobith, Tolkamer c.o. werkt© sinds eenige dagen een handelaar in sigaretten ,db de liefhebbers afliep ,cn „reuzonwaar" aanbood. Een heer uit Tolkamer kocht een partijtje op 'n Feuille ton DE ROMAN VANEEN PRINSES Naar het Engelscli van C. N. en A. M. WILLIAMSON. 24) De stem in zijn oor sprak woorden, die het bloed in zijn aderen sneller deod vloeien. „Ik zal het doen", zei hij. „wie is er onder mijn \olk dio „neen" zal dur ven zeggen tegen het „ja" van de-11 keizer'.' Ik zal een nieuwe wet maken, li. zul een wet zijn voor mij zelf al leen". Zijn gezicht, dat eerst bleek zag, was nu rood geworden. H:j verscheur de het onafgemaakte telegram en schreef een ander, dat hij ondertee- kende met; Leo, do gemzenjager". En toen hij het formulier had afgegeven en t>etaald, bleef er nog juist t-id ge noeg over om een kaartje te koopen, een geheelo eerste klasse coupé te re- serveeren eO or. vlak voor de trein .vertrok, in te springen. Toen de trein langzaam het groote Itation uit reed klonk in Leopold's hoofd de edele muziek van zijn gewich-men, had hij toch als jongen al ach- tige besluit. Hij kon niets anders zien, aan niets anders deuken, dan aan dat. Hij snakte er naar om zijn liefste in zijn armen te nemen; 111 zijn verbeel ding voelde hij haar kussen, di'e hem den vorige 11 avond onthouden waren. Hij vertrapte de traditie van een kei zerrijk onder zijn voet, in de hoop van een toekomst met haar; en iedere dreun van do machines bracht hem dichter bij liet begin van die toekomst. Maar zulke, oogenalikken van ge weldige opwinding komen maar zel den voor in ons leven. Lang duurt het nooit, en zoo geschiedde het ook dat de muziek in het hoofd van den Keizer een toontje lager ging zingen. Hij dacht nog vol liefde aan Virginia, maar hii dacht ook aan zijn land en hij trachtte ua te gaan, welke uitwer king de uitvoering van zijn plan op anderen zou hebben. Er was niemand op do heel© wereld voor wi;n Leopold van Rhaetia bang behoefde te zijn, maar er was iemand aan wien hij veel te danken had, iemand, die hij niet graag wilde beleedigen. Toen ziiu vader nog leefde had êen man die zelfs toen al oud was op de puinhoopen van een tragisch verleden een gro.-if, voorspoedige na- tie opgebouwd. Deze man was meer voor Leopold geweest dan ziin vader ooit geweest was; en zonder dat bii hem warme genegenheid kon inboeze- ting en dankbaarheid s*oor den oude- reu vriend gevoeld. „Arme oude von Breltstein!" zucht te de keizer. „Het land is zijn afgod het land met al de oude tradities, I-lij zal deze breuk sterk voelen. Ik zou hem sparen als ik kon maar ik kan toch mij-u leven niet aan hem opoffe ren Hij zuchtte weer, en keek boos op, toen hij plotseling een geluid hoorde, alsof er iemand binnen gekomen was. Als een geest, opgeroepen uit de diepte, stond daar de Kanselier in de deur tussghen Leopold's coupé en de afdeeling er naast. HOOFDSTUK XIV. IJzerhart was gekleed in de lange grijze overjas en de zachte grijze hoed, waarmee de Kanselier van Rhaetia staat afgebeeld op alle mogelijke toe vallig genomen foto's. (Officieele por tretten werden er nooit van hem ge maakt. Toen hij den keizer zag nam liij den beroemden hoed af en ontblootte het mooie oude hoofd, met het wonderlij ke mengsel van zwart en wit haar. „Goeden dag Majesteit", zei hij, zonder een zweem van verbazing in ziin stem. De trein schudde even in een bocht en de Kanselier had moeite om zich in evenwicht te houden; maar hij stond kaarsrecht, in de deuropening, totdat de keizer, beleefd maar zonder enthou siasme, hem uitnoodigde om bilnnen te komen en te gaan zitten. „Het- doet me plezier dat uw ge zondheid 11 toestaat to reizen, Kanse lier", zei Leopold. „Wij kregen geen al to gunstige berichten over 11 van Kapitein von Rreitstehi". „Ik reis omdat u reist, majesteit"', zei do oude man. ..Hot is heel vrien delijk van 11 dat 11 het goed vindt, dot ik hier blijf. Ik stel dat zeer op prijs". Nu zaten ze tegenover elkaar: en de jonge mau, die worstelde mee een ge voel van schuld dat hij zich nog heel goed herinnerde uit zijn jongens jaren. als hij op het punt stond een standje van den Kanselièr to krijgen keek strak naar het harde, verstan dige gezicht, waarop de middagzon iedere rimpel duideiijk deed uitko men. „Zoo?" was liet eenige wat de Kei zer antwoordde. „Majesteit, ik heb u, en vroeger uw vader naar mijn beste weten trouw gediend. Ik geloof, dat u mij wel kunt „Niemand mee begin klinkt erg 1 het toch niet nood weg to mnken ai: kan doen?" „Als ik deu indruk heb gemaakt of 1. Maar dit in. U vind: u een plczi ik mot een omweg wilde komen waar ik naar toe wil, majesteit dan is dat' alleen om u do 2aak duidelijker te ma ken. U verbaast or zich ongetwijfeld over hoe ik wist, dat u vandaag op reis zon gaan, ©11 mot dezen trein; óók waarom ik het gewaagd heb u te' vol gen. Door een toeval kwam ik achter uw plan". (De Kanselier legde niet uit hoeveel diplomatic or achter dat „teo- val" school). „Daar ik met 11 oen spoed kwestie wilde bespreken, die niet kon worden uitgesteld, nam ik deze vrij heid. en nam ik do gelegenheid waar. ..Sommige nienscheu zouden in mijn plaats voorgeven, dat zij om liuu eigen belangen gekomen waren, en dat de trein bii toeval gekozen was. Maar uwe Majesteit kent mij als ©en eerliik man. die er geen doekjes omwindt, ais liet niet gaat om dc diplomatie, maar om mijn vriendschap voor u. Ik ben niet iemand, dio keen open kaart speelt met menschen, d:o mij vertrou wen. cn ik wil. dat uwe Majesteit de waarheid weet". (Dat was misschien wel zoo, maar toch niet de heele waar heid). ,.l' maakt mij nieuwsgierig'', zei „Ik vind liet prettig als u al» vriend met mij praat", zei LcopoljL Maar zijn stem klonk toch een beetje hard i Pi ep genaams, „Ikjieb oen brief ontvangen van den Kroonprins van Hugarin: Er is hem ter ooro Kokomen dat er ecu be paalde reden is waarom uwe majes teit wacht met vorder 10 eann met do besprekingen over een verbintenis met ziin familie. Boozc tongen hebben ge fluisterd dat uwe Majesteit verliefd is op iemand anders, en <i© jonze Adal bert heeft mij op vriendschappelijke wijze verzocht om dat gerucht togen te soreken of to be vos ti Ken". ,.lk weet niet of do onderhandelin gen al iu een zóó ver gevorderd sta dium waren gekomen, d it hij 't recht had ora dergelijke vroaen te stellen", antwoordde Leopold hlozend. ..Ik vrees", zei de kanselier, „dat \M uin'n instructies heb overschreden, ia inijn b'-zorgdheid voor Jr©< welzijn van uwe Majesteit, en van Rhaetia. Mijn eeniaro verontschuldiging is, dat ik wer kelijk geloofde, dat uw plnn volkomen stond. En dat geloof ik ook nu Ik wil naar niemand luisteren, mii van het legended prohoerf, ■tuigen e., ik zal nan Adalbert (Wordt vervolgd.)

Haarlem's Dagblad | 1923 | | pagina 5