HAARLEM'S DAGBLAD BRIEVEN OVER RUSLAND Buitenlandsch Overzicht VRIJD 28 DECEMBER 1923 - DERUt BLAD van een Rus DE DUITSCHE VOORSTELLEN OVER ROER- EN RIJNLAND. DE AANSTAANDE ENGELSCHE TROONREDE. CELD EN KOREN. TRIE-DOELEINDEN. SCHATKIST. baar zijn geworden. Daartegenovei daalden de prijzen van landbouwpro ducten zoo zeer, dat zij beneden hel voor-oorlogsche niveau zijn komen' te ld. Sindsdien zijn de prijzen van de fabricated eenigszins gedaald. De oor zaak van deze daling is begrijpelijk bet volk was niet in staat de ongehoord kooge prijzen te betalen en de syndica- cn trusts waren gedwongen hun rbiiante winsten eenigszins te ver minderen. De verlaging i; echter mi niem geweest en kon den toestand niet noemenswaardig veranderen. Wij zullen niet het volgende typische voorbeeld aantoonen. Zout wordt in Rusland naar vcriiou- ding veel meer gebruikt dan in West- Europa. De normale behoefte van een rnensch aan zout is minstens 20—23 pond per jaar, maar in Rusland bedroeg verbruik 2526 pond per persoon per jaar. In 1921/22 viel het verbruik van zout tot 19 pond per persoon, en in 1922/23 zelfs tot 15K pond, met inbe grip van het zout dat voor industrie doeleinden werd gebruikt. Deze achter uitgang van het, zoutgebruik is niet het gevolg van gebrek aan zout de magazijnen der syndicaten zijn bar stens vol van zakken zout noch van plotseling ontstane afkeer van de Russen tegen zout, het zout is te duur geworden en voor het volk bijna onbe taalbaar. Onder het Tsarenregime was zout trij van accijns, omdat hel een onmis- baaron derdeel van de volksvoeding is, De Bolsjewiki echter, die onder het nide regime een felle agitatie tegen de indirecte belastingen hadden gevoerd, hebben, toen zij zelf aan het bewind gekomen waren, accijns, ook op zout. ingevoerd en later verhoogd en wel in 1921/22 tot 7 goudkopeken cd in 1922/23 tot 43 goudkopeken. Deze ongehoorde verhooging van het accijns heeft echter niet het resultaat gehad, waarop de regeering had ge rekend. Ofschoon het accijns in den loop van een jaar zesmaal honger is ge worden. heeft de schatkist slechts twee maal zooveel geld ontvangen als in liet voorafgaande jaar. Hel overige bedrag is aan de eenigszins 'e lange vingers de Bolsjewistische belastingambte naren blijven plakken. De schatkist is leeg. TTct verarmde zolk is niet in staat voldoende belas ting op te brengen om de dure lief hebberij, die genationaliseerde indus trie heet, te onderhouden. Er rest dus anders dan de drukpers te laten draaien. In de Bolsjewistische ..begroo ting" wordt de emissie'van bankbiljet ten als een van de gewichtigste bronnen inkomsten aangeduid. Om de in dustrie, het troetelkind van de regee ring, echter te vrijwaren van de moei lijkheden, die onafscheidelijk verbonden aan het maken van calculaties in steeds meer deprecieerend geld (de roo- de directeuren zijn in het algemeen niet bijzonder sterk in het calculeercn) is voor de trusts, syndicaten, regeerings- 'ïstellingen en de heerschende kliek een bijzondere munteenhei 1, „de tsier- wonjets", ingevoerd, die een zekere stabiliteit vertoont, al is de tsjerwonjets niet dat, wat de Bolsjewiki er van ver wacht hadden. Hoe het ook zij, de tsjerwonjets is verre te verkiezen bo ven de waardelooze sovjet-roebels, maar hel volk moei zich behelpen met deze steeds meer deprecieerende bankbiljet ten, want de waardevaste valuta is niet voor hem bestemd. B. RAPTSCHINSKY. EEN AANSLAG IN JAPAN. HET SCHUPO-PROCES TE DUSSELDORF. Er komt toch een betere atmosfeer jor de onderhandelingen tusschen Duitschland en Frankrijk en België. Blijkbaar wil men elkaar gaan be grijpen. Het zal nog wel eenige dagen duren zoo wordt uit Brussel geseind voordat de regeeringen van Frankrijk en België zullen kunnen antwoorden op de nieuwe Duitsche nota, inzake de wijzigingen van het reglmo In het bezette gebied. Met het oog op het technisch karak ter van de Duitsche nota hebben de Fransche en Duitsche regeeringen het advies gevraagd van de bezettingsauto riteiten in het Roer- en Rijnland. De Belgische regeering neemt, nu het lijdelijk verzet is gestaakt, het stand punt in, dat men aan de Duitsche desi derata gehoor moet geven, voor zoo- de gevraagde wijziging van het re gime niet in strijd is met de rechten en de belangen van de bezettende mo gendheden en mits de Belgische tech nische missie in het. Roergebied daar- niet aan gevaar wordt blootge steld. De Belgische regeering is bereid de Duitsche voorstellen met de grootste welwillendheid te onderzoeken, doch zij zal hierbij eveneens met de noodige omzichtigheid te werk gaan. Reuter meldt, dat in Rritsche kringen :n zeer voorzichtige houding wordt bewaard ten opzichte van de jongste Duitsche voorstellen, welker aanvaar ding volgens veler meening, vrijwel ge lijkstaat met een herstel van Duitsch- lands souvereiniteit over het Roerge bied. Naar de „Deutsche Bergwerkzeitung" mededeelt, ligt het in de bedoeling der Phoenix A. G, den arbeid te Ruhrort begin Januari weder op te vatten, ter wijl men half Januari weder in Dussel- dorp denkt aan te vangen. De uitd ring van dit plan hangt overigens voor een groot deel af van de vraag of de tegenstand rier metaalarbeidersorgani satie door de meerderheid der andere arbeiders wordt gedeeld. De „Eisen und Stahlwerke Hosch werken weder met twee hoogovens, de „Rhcinische Stahlwerke" hopen vol gende week weder aan het werk te kunnen gaan. De „Bochumer Verem heeft weder 3500 arbeiders aan hel werk, terwijl na de feestdagen wederom twee hoogovens in bedrijf zullen wor den genomen. Da expert®. die benoemd zullen worden om de betalingscapaciteit van 'Duitschland te onderzoeken, zullen nu spoedig bij elkaar komen. In de Woensdagmiddag gehouden vergadering heeft de Commissie van Herstel de lijst van de experts, die in de beide commissies zullen zittinj nemen, definitief vastgesteld: De eerste commissie is als volgt sa mengesteld: Vereenigde Staten: generaal Da- s en Owen Young. Groot Brittannië: sir Robert Kin- .rsley, directeur van de Bank of England, en Joshua Stamp, secreta ris van de Nobel Industries Ltd. Frankrijk: Parmentier, vroegere chef van de Mouvement Gênéral des fonds, bij bet ministerie van Finan ciën en directeur-generaal van het Crédit Foncier de France; prof. in de rechtsgeleerdheid te Parijs. Italië: Alberto Pirelli, industrieel en Federico Flora, prof. in de eco nomie can de universiteit te Bou logne. België: baron Iloutard, lid van de Kamer en bankier; Emiel Francqui, minister van staat en onder-direc teur van de Société Générale de Belgique. Generaal 13awes zal de eerste com missie presideeren. In de tweede commissie zullen zit ten voor: Vereenigde Staten: Henry Robin son, voorzitter van de I-'irst National Bank te Los Angeles. Groot-Brittanië: Reginald McKen- na, directeur van de Midland Bank en ex-kanselier van de schatkist. Frankrijk: Laurent- Attlialiu, di recteur-generaal van de Banque de Paris et des Pays-Bas. Italië: Mario Albert!, onder-direc teur van do Credïto Italiano. België: Albert Eduard Jansen, di recteur-generaal van de Banque Na tionale de Belgique. Voor de verdere afwikkeling der Euro- peeschc problemen is van veel betee- kenis weik ministerie In Enge land zal optreden. De troonrede, die de koning bij de opening van het parlement op 13 Ja nuari a.s. zal houden, wordt in politieke kringen te Londen druk besproken. Het ontwerp van de rede, hetwelk ge woonlijk de richtlijnen van de regee- ringspolitiek gedurende de eerstvol gende zittingsperiode bevat, zal eerst voor de zitting van den ministerraad, welke de volgende week zal worden ge houden, kunnen worden ingediend. De „Evening Standard" verwacht, dat in de troonrede gewag zal worden ge maakt van het werkloosheidsvraagstuk, den overzeeschen handel en de voor keursrechten. Andere bladen verwach ten, dat ook zal worden gewezen op de pogingen van de regeering om de kwesties der schadeloosstelling en der intergeallieerde schulden tot oplossing te brengen. De bezuiniging In Duitschland. Ter bezuiniging op de rijksuitgaven heeft de regecring een zeer belangrijke vereenvoudiging in het rechtswezen in gevoerd. Hoezeer die noodig was blijkt b.v. uit het feit dat het Pruisische mi nisterie van Justitie voor den tijd van een half jaar alleen voor zakelijke uit gave-. een bedrag van 36 miilioen heeft ■gevraagd, terwijl slechts 4 miilioen ter beschikking kan worden gesteld. Men heeft thans voorloopig tot 1 April, het begin van het nieuwe be- grootingsjaar, een reeks beperkingen 1 ingevoerd. Zoo zullen b.v. alle particu liere aanklachten niet meer in behan deling worden genomen, de schepenen en gezworenenrcchlbanken zullen tot het uiterste worden beperkt, de plei dooien zullen niet meer mondeling, doch schriftelijk worden gevoerd. Voorts wordt het aantal rechters ingekrom pen, terwijl zaken, die aanhangig zijn voor een bijzondere rechtbank, zooals b.v. de Putsch-zaak van Küstrin, Ier behandeling naar een buitengewone rechtbank zullen worden verwezen. Be halve deze tijdelijke maatregelen zullen nog vele blijvende beperkingen worden ingevoerd. Een aanslag In Japan heeft daar veel beroering gebracht. Aau de Telegraaf wordt geseind: Voor de tweede maal binnen het jaar is in de straten van Tokio een Goeie morgen, dokter. Uw col- ga Jansen heeft mij aangeraden.... Jtv, ja, ja..,. Ik zei, dokter Jansen....» Nee, nee, nee..... lieeft mij zoo juist aangera den.... Luister nooit naar zijn advies, meneer. Het lieeft niet de minste waarde. heeft mij zoojuist aangeraden öm naar u toe te gaan,. OVER BELASTINGEN IN ZOUT VOOR INDUS DE LEDIGE Toen de Bolsjewiki zes jaar geleden de macht aan ziel hebben getrokken, proclameerden zij de „dictatuur van het proletariaat-'. Sindsdien heeft het onder deze leus gestichte bestuur zich langzamerhand meer en meer ontwik keld tot een 'gewetenlooze exploitatie van de Russische boeren de eenige klasse die nog produceert door dé kleine groep Bolsjewistische leiders, die het land besturen als ware het een win gewest; Nadat alle voorraden, die zij in het land hadden aangetroffen, door hen waren verteerd, nadat al hun pogingen de genationaliseerde industrie winstge vend te maken, schipbreuk hebben ge leden, omdat zij ten eenenmalé tot geen scheppend werk in staat zijn, nadat het transportwezen door hun wanbeheer gedesorganiseerd werd, bleef alleen nog de landbouw over. De boer ging voort zijn akker te bebouwen en te be zaaien en het graan groeide als in den tijd toen er nog geen Bolsjewiki wa ren. En nu is het graan, dat door den hongerlijdenden boer geproduceerd wordt, de hoeksteen geworden van de Bolsjewistische financieele machinaties. Den boeren werden ondraaglijke las ten opgelegd en een steeds grooter ge deelte van zijn oogst werd hem bij wijze van belasting afgenomen en naar het buitenland uitgevoerd. Met het op deze wijze verkregen geld konden de Bolsjewiki hun schatten kostende ontel bare commissies en de buitenlandsche propaganda betalen. De oogst wordt echter slechts een keer in het jaar binnengehaald en de bodemlooze zakken van de Bolsjewisti sche regeerders hebben behoefte aan geregelde toevloeiing van middelen. De Bolsjewiki waren daarom gedwongen den boeren in de gelegenheid te stellen de belastingen in plaats van in natura in geld te betalen. De boeren hebben uit de ervaring geleerd, dat de bank biljetten steeds meer deprecieeren, terwijl graan iets is dat steeds waarde heeft en daarom hebben zij zich gehaast van de geboden gelegenheid gebruik te ma ken om in zeer ruime mate de belastin gen in gelden en in stukken van de zoogenaamde „graanleening" te beta len. De leege schatkist kreeg dus een voortdurende stroom van bankbiljetten, maar tegelijkertijd verminderde steeds meer en meer de hoeveelheid in te vor deren graan, In het loopende jaar heeft de regee ring gehoopt ongeveer 250 miilioen poed (i poed is pl.m. 16 kilo) graan als belasting te ontvangen. Het is echter gebleken, dat tengevolge van het rui me gebruik, dat de boeren hadden ge maakt van het hun toegestane recht, de belastingen in geld te voldoen, de re geering in het gunstigste geval 30 mii lioen poed graan zal ontvangen. Hier mede kan de regeering echter haar behoefte aan graan (voor het leger, de beambten enz.) niet dekken en op de vrije markt de ontbrekende boeveelheid voor het van de boeren ontvangen be drag is natuurlijk onmogelijk, omdat het geld intusschen sterk gedepre- cieerd werd. De regeering weet zich echter te redden zij drukt wat meer van de vodjes papier, die zij geld noemt. Wij hebben in een onzer vorige brie ven op het feit gewezen, dat de prijzen der industrieproducten tengevolge van de slechte organisatie en de bureaucra tie de kenmerken van het Bolsjewis tische regime steeds meer stijgen en langzamerhand voor het volk onbetaai- ROPULAR-ITEIT. Geruamen tijd geleden deelden wij mede, dat het te Londen verschijnend geïllusteerd dagblad „The Daily Sketch een prijsvraag had uitgeschre ven onder zij-n lezers ter bepaling van de populairste persoonlijkheid in het Vereenigd Koninkrijk. Als handlei ding was den deelnemers een lijst op gegeven bevattende de namen van vijf politici, vier sportberoemdheden en een variétékomiek. Buiten dit tiental scheen niemand in aanmerking te komen. Wij hebben toen beloofd, te zijner tijd den uitslag te vermelden en die belofte kunnen wij thans in lossen, daar uit het laats!-ontvan gen nummer van het blad blijkt, dat Lloyd George het hoogste aantal stem men op zich vereenigde, nl. 64705. Dan volgen Baldwin met 45500, Steve Donoghue 31750 (de kampioen-jockey) Lord Balfour 15650, Bonar Law 14660 (inmiddels overleden), George Roben (die komiek) 11050, Ramsay Macdonald 4500. Hobbs (cricketer) 3760, Wilde (bokser) 3330 en Parkin (Cricketer) 1975. Dat is het resultaat en eerlijk gezegd komen de sportmen sehen er in dit land van sporlvcrgo- ding slechter af. dan wij verwacht hadden. Maar overigens zijn er vele eigenaardigheden uit dit resultaat te halen. De populariteit, van Lloyd George ie geen geheim, Baldwin is er nog goed afgekomen, voor Ba'four, een der meest talentvolle staatslieden van den tegenwoordigen tijd en zeker een markanter figuur dan Baldwin, is het eenigszins ontmoedigend, dot hij l'"t teven een jockey met zulk een belangrijk verschil moest afleggen. Maar wat te zeggen van de zevende plants van Ramsay Macd'maï.i, die algemeen gedoodverfd wordt als hm gel-and's aanstaande premier? Dit re sultaat moet den Lnbour-1 eider toch wel san het peinzen brengen nl« hn bedenkt, dat hii Lloyd George als ziin krachtigon tegenstander zal moeten bestrijden. Rn als lui bovendien be denkt. dat de Engelschen hlnkbn„r meer dan tweemaal^ zoo graag luiste ren naar den variété-komiek George Roboy. Hoe dit zij, uit het resultaat bliikt. dat. wil men in Engeland po pulair wordo 11 en gopp aanleg beert voo'- de diplomatie, de beste wc is. om op den rim v=n een paard te krui pen en te trachten kampioen-jockey te worden. De weg nnnr lief hart van den Engelschnia.n leidt niet door de m->ig maar door de portemonnaie, die geld fourneert voor het wedden op paardenrennen. TAALMOEILIJKHEDEN, ln .een Europeesche haven werd on langs ontdekt. dat een Esthlander zich als blinde passgier aan boord van een Noorseh schip had verslont. Een heele serie tolkeu was noodig, om den man aan ziin verstand te bren gen, dat dit geen behoorlijke manier van reizen is. Een politie-ngerit- lan ceerde eerst de aanklacht tegen den eersten-stuurman in het Engelsch. deze vertaalde heb voor den bootsman in hot Noorsch de bootsman, die Finsch kende, vertaalde het weer voor den Finsclien kok en deze. op de hoogte van de Estlandsche ta-al. deelde het den delinquent zelf mee. Het is een ellen de met al die talen Tiet geval brengt 0119 in herinnering, iLt er op de Kanarie-eilanden eon volk leeft, dat wel de vreemdste wiize van gedachten-ovorhrengen heeft, Dit volk. de Guanhces .die reeds eeuwen voor de Snnnjaarden ze ontdekten en op hunne wijze trachtten te koloni- seeren. deze eilanden bewoonden „praat" fluitend. Een gesprek tusschen twee Guanches maakt eenigszins oen indruk van een draadloos telegram. Als 'luitduet heeft liet veen muzikale ver dienste, want de tonen zijn buiten gewoon schril en weinig harmonisch. Geen Europeaan is er ooit in geslaagd, de code op deze fluittaal te ontdekken, hoewel het vaak geprobeerd is. maar men heeft wel kunnen uitmaken, dat die nuances niet gezocht worden in hard of zacht- of kort en lang, maar in boog of laag fluiten, hetwelk zondor behulp van eenig instrument geschiedt, langzamerhand tot een wore kunst vervolmaakt. Twee leden van de stam kunnen zonder buitengewone inspan ning e/yi lang gefluit voeren, wan neer zij zich op vijf of zes kilometer afstand van elkaar bevinden.. VERBODEN VOOR NEGERS. Het is overbekend, dat jn Amerika dé barbr.arsche en onofficicelo lynch wet nog dikwiils toegepast wordt, maar bii beoordeeliug van deze toe standen moet niet vergeten worden, dat de negers, die s'-ach lof fors worden van d'^ze volksi'echtsnraak, zich ook soms beestachtig gedragen. Dit recht vaardigt het lynchen natuurhik niet in een geordende staat, maar het wordt er tenminste eenigszins begrijpelijk door. Overigens blijven de blanken, die op deze wiize de wet zelf in han den nemen, nooit ongestraft. Het is in een „vrij" land veel onbegrijpelij ker. dat er in Oklahoma nog een stad als Marlow kan zijn-, maar door de bewoners eenvoudig uitgemaakt is, dat veen enkele neger den nacht in de stad mag doorbrengen. In de parken en drukke straten van Marlow zijn hier en daar borden te vinden, die het opschrift dra.ven „Negers; blijft niet hier, wanneer men zich ter ruste be geeft." Tot nogtoe heeft nooit een neger liet gewaagd, dit verbod te overtreden, tot eon blanke, zekere Birch, een ne gerbediende in dienst, nam en met dezen afsprak, dat hii in liet huis zou blijven, ook des nachts, Twee dagen ging het goed. maar op den derden' avond dronv een bende blanken het huis binnen en lynchten den armen neger. Toen Birch zich met veweld te- go deze schandelijke daad verzette, werd ook hii met revolvers neergescho ten en meester zoowel als bediende stierven wegens overtreding van een verordening, (lie zelfs in het kader van den slavcntii 1 van de grijze oudheid bijna ondenkbaar is. DE BAARD. Onder de oud-Aziatische volkeren was de baard de glorie van den man. Scheren en haarknippen waren toer mislukte moordaanslag gepleegd op den 23-jarigen prins-regent van Ja pan .origon keer werd nabij het keiz. „jiv paleis een bom naar hem geworpen. Thans werd op-bem ge schoten, Beide keeren is Hiro-Hito er ongedeerd afgekomen In zake den moordaanslag kunnen nog de volgende bijzonderheden wor den gemeld: Toen de prins-regent zich Woens dagochtend per auto, vergezeld van burggraaf Irije, naar het parlements gebouw begaf om aldaar de zitting te openen, werd plotseling van uit de menigte op hom gevuurd. Het schot werd gelost uit een stokgewoer. De kogel verbrijzelde de voorruit, van van den auto en vloog rakelings langs den prins-regent, die zijn koel bloedigheid geen oogonblik verloor. Burggraaf Irije werd door glasscher ven gekwetst, De chauffeur stopte oen oogenblik en reed daarop in volle vaart door naar hot parlementsge bouw. Aldaar aangekomen, las Hiro-Hito de troonrede zonder één blijk van emotie te geven, met luide en heldere stem voor. Vervolgens keerde hij in Henzelf- den auto naar "hot paleis terug. Op zijn terugtocht werd hij begeleid door oen sterke afdeeling militairen, Onmiddellijk nadat het schot ge lost was, greep het publiek den dader vast. Deze zou stellig gelyncht zijn, indien de politie den man niet, in be scherming had genomen. Hij is een jongeman van omstreeks 20 jaar, als werkman gekleed. Volgens sommigen is hij een socialist-, volgens anderen een krankzinnige. Nader wordt nog gemeld, "dat te gelijk met den dader ook een mede plichtige is gearresteerd. Het Japansohe kabinet afgetreden. Het Ja-panache kabinet heeft zijn ontslag ingediend. Een oproerige menigte trachtte de woningen van den premier Jnmamo- to en den minister van Binnenlnnd- sche Zaken Goto binnen te dringen, doch werd daarin door de politic verhinderd. Verspreid nieuws DE FASCISTISCHE EXCESSEN IN ITALIë. Uit Rome wordt aan De Telegraaf gemeld Na de mishandeling van den Itali- aansclien oud-premier Nitti, waarvan de daders nog steeds ongestraft rond- Ioopen, hebben eenige fascistische heel- hoofden zich thans, zooals gemeld, .aan een andere uitspatting schuldig ge maakt. Als hun slachtoffer hebben zij dezen keer gekozen prof. Amendola, die tot verleden jaar minister van Ko loniën was. Toen de professor door een der hoofdstraten van de stad liep, kwam er plotseling een auto achter hem aan rij den, die vlak bij de plek, waar de pro fessor zich bevond, stilhield. Er stapten eenige jonge mannen uit, die, voordat iemand er op verdacht was, eenige schoten losten. Daarop liepen zij op den professor toe en sloegen hem met stokken neer. Hierdoor evenwel Dog niet tevredengesteld, bleven zij den ongelukkige zoo lang slaan totdat hij het bewustzijn had verloren. Vervolgens sprongen zij snel in den auto en maak ten zich ijlings uit de voeten. Prof. Amendola is een iniiem vriend van Nitti, hetgeen klaarblijkelijk wel het motief voor den aanslag zal zijn geweest. liet slachtoffer is evenwel on der het Italiaansche publiek zeer ge zien, zoodat de fascistische regeering veel sympathie zou verspelen, zoo zij zou nalaten de daders op te sporea cn voorbeeldig te straffen, Het hoofdbestuur der fascistische partij heeft dezen nieuwen aanslag ver oordeeld en heeft alle verantwoordelijk heid ervoor afgewezen. Mussolini zelf heeft dezer dagen nog in een redevoe ring verklaard, bereid te zijn aan zijn politieke tegenstanders de .vrienden hand te reiken, als zij hun strijd legen de huidige rcgcering opgeven. een feoken van degradatie. Wij kun nen dit nog afleiden uit oude reliefs, waarop Assyrische koningen on- veranderlijk staan afgebeeld met lan ge baard en haren, bun slaven ech ter met kortgeknipt ha-ar en een gladde kin. De Egyptenaren hadden echter an dere denkbeelden. Zii ac.litten haar groei een bron voor stof en vuil er sohoren derhalve niet alleen de kin, maar ook het hoofd. Hun slaven en vrije bedienden werden gedwongen, dit voorbeeld te volgen. Grieken 011 Romeinen scheerden hun baarden af om andere practische redenen. De vijand had teveel houvast aan een baard in het handgemeen. Onder de Romeinen was het een tijd lang gewoonte, op 21-jarigen leeftijd de baard af te scheren en baar den huisgoden ten offer te brengen, Na dien leeftijd werd de baard nog slechts a-Is ecu teeken van rouw ge dragen. KINDERLIJKE TACTIEK. Wii bewaren 7.00 gaaruo do illusie, dat ook tegenwoordig do kinderen nov overtuigd blijven. dat zii hun cadeaulies op 5 December aan de vrij gevigheid van Sint-N'icolaas te osnkëu DE SAMENZWERINC IN SPANJE. De Spaansche regecring publiceert -- tore bijzonderheden over de n het ...icreiland ontdekte communistische samenzwering-, in verband waarmede, rooals bekend, tal van personen zijn ge. arrestcerd. De Portugceschc regecring verwit tigde cp 22 dezer haar g«ant te Madrid cr van, dat in Portugal een communis tische samenzwering was ontdekt, die ten doel bad, in verecniging met een samenzwering in Spanje op 2S Decem ber een revolutie te organisecren. Een onderzoek, door de Spaansche politie daarop ingesteld bevestigde zulks. Onmiddellijk werden ook in Spanje, na overleg mei de Portugceschc auto riteiten de noodige maatregelen geno men ter verzekering van dc openbare orde; HET ONDERZOEK DER DUITSCHE BEGROOTINC, In het comité onder de commissie van appel voor het onderzoek der Duit sche begroot-ing is te Loncen Norman vervangen door sir Robert Ivindoraley een tier directeuren van de Bank van Engeland, daar de Road van Beheer der Bank bezwaar mankte tegen hot zitting nemen door Noorman. ONDERHANDELINGEN MET DE SOVJET-RECEERINC. Volgens berichten uit Praag, heb ben de pogingen der Soviet-regeoring, om met dé staten van Midden-Europa in verbinding te komen er toe geleid, dat zoowel Zuid-Slavië als Roemenië opnieuw in Januari 192-1 onderhan delingen zullen beginnen met de Sov jet-vertegenwoordigers. EEN DANKBETUICING VAN DEN RIJKSKANSELIER. Op den len Kerstdag werd langs radiografischen weg een persoonlijks dankbetuiging van den Duitse hén Rijkskanselier verzon len aan allen in het buitenland, die Duitschland hulp hebben geboden in len tegenwoordi gen nood. De Rijkskanselier geeft een over zicht van hetgeen thans door Duitsch land en de Dnitscheis geleden wordt on spreekt de hoop uit dat de tegen stander eindelijk lot overeenstemming boreid moge zijn. HET SCHUPO-PROCES. 22 PERSONEN VEROORDEELD, 13 VRIJGESPROKEN. Iin het Schupo-prooes werd Donderdag middag uitspraak gedaan. Van de 40 be klaagden zijn er 18 vrijgesproken en 22 door den krijgsraad veroordeeld, De afwezige regeerings-president Griitz- nor werd veroordeeld lot 20 jaar dwang- De eveneens ia het onbezetfb gebied zich bevindende Schupo-offïctcwn Beyer en Bodonsteij] kregen teder 10 jaar tucht huisstraf. Verder werden veroordeeld: De com missaris van politie te Dussoldorf H.ïff- ner tot 2 jaar gevangenisstraf, met uit stel van straf; kap. der Sehupo Winkel-, marm tot 1 jaar gevangenisstraf cn 500 mark boete (met uitstel van straf); luit. Pohl tot 5 jaar tuchthuis'; luit. Hühner tot 5 jaar gevangenisstraf; kap, Pfeffer tot 6 maanden gevangenisstraf; de politie assistent Krieg (blauwe politie) tot 18 maanden gevangenisstraf. Vrijgesproken werden de majoor der Sehupo Engel, luit. Vogt en kapt. Pass- lach. Van do overige Schupo's kregen er vijf drie jaar gevangenisstraf en één achttien maanden. V.171 de burgorbeklaagden, die aan de demonstratie hebben deelgenomen, werd de artist König tot drie maanden gevan genisstraf (met uitstel) veroordeeld, de koopman Engels tot zes maanden ge vangenisstraf; een derde burger werd vrijgesproken. Met uitzondering van de gevallen. waarbij dit is vermeld, wordt van de vrijheidsstraffen geen uitstel verleend. (Daily Sketch, Londen). 9 hebben. Wij hebben allengs wat water in onzen wijn moeten doen. Kinderen van 10 ja-ai' gélooven er reeds lane llieb meer aan. de negenjarigen ook niet. van S jaar is er misschien nog eon enkele- wat meer van 7 en nog meer van G, maar de kleine kleuters van 5 jaar gelooven toch nog onvoor waardelijk 111 don goeden Sint. niet waar? Tin. maar wat dan te zeggen van kleine Lientje, die ook 5 jaar is en ook op dezen vijfden December weer voor con schoorsteen moest knie len ou door liet gat naar boven haar wenschen aan don Sint moest kenbaar maken. Moeder stond ncliter haar, grootmoeder zat een eindje verder in do kamer in haar armstoel. „Lieve Sinterklaas" begon Lientje en cring toen met steeds toenemend stemgeluid voort, ,,ik wou een grooto pop niet beweegbare oogen. een poppe- .Kind, schreeuw zoo niet-' viel moe der haar in de rede. „Sint is niet dor'" „Neen", antwoordde Lientje ern stig. „maar grootmoeder wel". Waarop moeder het onbehagelijke gevoel kreeg, dat zii door hnn-r eigen dochtertje voor het lapje werd gel;ou den.

Haarlem's Dagblad | 1923 | | pagina 9