HET NATIONAAL INSTITUUT VOOR ZELFQNTMKELR „Kunst aan het Volk" te Haarlem. Rechtszaken Kerk bh Sekool HAARLEM'S DAGBLAD !Van he* politieke tour- DONDERDAG 7 FEBRUARI 1924 - TWEEDE RU AC llOOiveld. De commissie tot voorbereiding van de vereeniging „Kunst aan het Volk" is er. Misschien, dat de vereeniging nu ook spoedig volgt, wat ik wan neer het blijkt, dat er in Haarlem werkelijk behoefte aan zulk een ver eeniging bestaat van ganschcr harte wen3ch. Ik was door beroepsbezigheden tot mijn spijt verhinderd de vergadering van Zaterdag, waarbij tot Oprichting van een vereeniging „Kunst aan het Volk" word besloten, bij te wonen. Ka lezing van do verslagen van deze vergadering spijt het mij te meer, omdat ik daarin niet heb gezien, dut één der aanwezigen in het licht heeft gesteld, waarom Haarlem in hee! an dere omstandigheden verkeert dan vele der steden, waar dergelijke ver ce.nigiugeu zijn opgericht, liet be zwaar, dat Haarlem te dicht onder den rook van Amsterdam zou liggen, raakt mijns inziens kant noch wal. Voor de menschen, die de'reis naar Amsterdam telkens kunnen betalen om daar van kunst te genieten, zal een vereeniging „Kunst aan allen", deze benaming lijkt mij gelukkiger dan Kunst aan het Volk zeker niet bestemd zijn. Het doei van een dergelijke vereeniging zal toch we] in de eerste plaats wezen, kunst te brengen aan het volk, of laat ik lie ver mogen zeggen aan menschen met kleine beurzen. Het is mij opgevallen, dat geen der 'op do vergadering aanwezigen er de aandacht op heeft gevestigd, djit te Haarlem voor t,kleine beurzen" veel meer van kunst te genieten valt dan in andere Steden, ja zelfs meer dan in de 6tedcn, waar do vereenlglngen „Kunst aan het Volk" bestaan. Wan neer ik do verslagen in dc Haarlem- sehe bladen lees en hierop moet ik natuurlijk alleen afgaan, omdat ik persoonlijk niet op do vergadering aanwezig was zou men zelfs den indruk krijgen, dat Haarlem op dat gebied zeer misdeeld, om niet te zeg gen achterlijk, is. Het „kleine Delft" wordt ons ooor den heer Warffemius als voorbeeld gesteld, maar niemand der aanwezigen heeft er blijkbaar aan gedacht cr op te wijzen, dat de Delf- tenaren in veel ongunstiger omstan digheden verkeerden dan da Haar lemmers. In Delft werd niets, lot aal niets gedaan voor do mensehen met kleine beurzen. In Delft werden geen volksvoorstellingen en geen volkscon certen gegeven als te Haarlem. oor de menschen van kleine beurzen was te Delft feitelijk geen gelegenheid van kunst to genieten. Kan men dat van Haarlem ook zeg gen Ik durf beweren, dat Haarlem op dat gebied alle steden in Neder land vooruit is, zelfs dc steden, die vi-reenlgingen „Kunst voor Allen" be zitten. In Haarlem worden per jaar IS volksvoorstellingen dit. jaar mis schien zelfs nog ineor gegeven en naar ik meen 25 volks- en mecr- dero zeer goedkoopo concerten. De Nieuwe Gedachte organiseert lezingen en voordrachtmatinees tegen een minimum entróc. Kon men 011- lnngs Jr. Musch, onzen besten ver zenzegger, niet hooren voor de som ma van 20 ct». Mag inen dan in ge mocdo blijven volhouden, dat er in Haarlem op kunstgebied nietc voor het volk wordt gedaan? Of wordt de kunst pas als echt gcsanctionnecrd, als er de etiquette van een vereeni ging op gepinkt kan worden I Ik heb gelezen, dat men aan het. volk het beste wil geven. Doet Nico Gerharz dat al niet sinds jaren op zijn volksconcerten? Hebben wij niet Alle reden hem dankbaar te zijn? Het moet den dames en hccren, die op de vergadering aanwezig waren, toch bekend zijn. dat Gerliarz op zijn volskconcerten etecda een herhaling geeft van zijn gewone concerten en dat bij meermalen heeft, gezegd en dit ook door daden toont dat hij aan liet volk even goed het beste wil geven als aan de leden van de II. O. V. Zijn niet artlsten als Francis Koe ne, Zimmerman, Bresser, Max Kloos, Knikker. Oor van de Wilde, Loeven- sohn, Alphons en Sepha Janssen, Di Moorlag, Jo Vincent, Juliette de Stuers, Van Baaien, Röntgen Jr., Joh. van der Wissel om maar enkelen te noemen op do volksconcerten op getreden? Zou men niet meenen, dat Gerharz met zijn 26 volksconcerten, waarop hij Beethoven, Mozart, Wag ner, Schubert en Haydn ik noem maar eenige namen tot 25000 men scben brengt, niet meer kunst aan het volk geeft dan een vereeniging, die Mengelberg of Van Anrooy eens of twc-cmaal in een jaar naar Haarlem laat komen? En gelooft men werkelijk, dat een vereeniging „Kunst aan Allen" goed kooper en beter tooneelvoorstellin- gen voor do kleine beurzen zal kun nen geven dan do gemeente? Zij,"die dat meenen, moet ik en ik geloof dat ik op dit gebied eenige ondervin ding heb die illusie ontnemen. Dat is absoluut uitgesloten! Misschien zal men zeggen, dat niet altijd dc beste kunst op de volksvoorstellin gen is gebracht. Ik slem onmiddellijk toe. dat er ook dikwijls stukken bij zijn, die met kunst weinig of niets te maken hebben, maar ik wil cr toch even op wijzen, dat op de volksvoor stellingen het g c li e e 1 o repertoire van Het Sehouwtooneel is gegaan, ook de beste stukken als De Spann- sche Brabander, De Paradijsvloek, Othello, liet Leven een Droom, De ingebeelde zieke. Het wederzijdsch Huwelijksbedrog. De universeelo Erf genaam,Dokter tenen wil en dank, De wijze Kater. Marieken van Nieu- meghen, Pasehen. Mara, De eenzame weg, om niet te spreken van de op voeringen van ltosniersholm, Hamlet, Naar het u lijkt. Schakels, Ghetto, Pygmalion. Het Blijspel van Verwar ring, De Dienstknecht in hc-t nuis en meerdere door andere gezelschappen gegeven. Het is een aantal en een re pertoire, waarop do ieden van de ver eeniging „Kunst voor het Volk" te Delft jaloers oh zullen zijn. Er is geen stad in Neder land, waar zooveel volks- voorstellingen en volks concerten worden gege ven al® Haarlem. Men kan zelfs zeggen, dat het aantal volkscon certen en volksvoorstellingen te Haar lcm relatief zeven maal groo- t er is dan te Amsterdam en vijftienmaal het getal van Den Haag overtreft, om van steden als Delft, Leiden, Dordrecht en Rotterdam waar niets ge beurt nu maar niet eens t« spre ken. Ik vond het noodig dit eens in het licht te stellen nu sommige spreker? op de vergadering van Zaterdag met een zekere kleineering over de „kunst aan 't volk" in Haarlem hebben mee nen t<- moeten spreken. Of ik daarom van oordeel ben. dut. een vereeniging „Kunst aan Allen" te Haarlem overbodig is? Volstrekt niet! Maar zij zal zich Ic Haarlem op een afgebakend gebied kamermu ziek. danskunst, voordrachtkunst, beeldendekunst enz, hebben te be wegen, wil zij althans „in een behoef te voorzien". En ik zou zoo'n vcreeni- zing zelfs een ramp voor Haarlem achten, als zij. door het betere uit Amsterdam of Den Haag te willen brengen, het zeer goede van dc H. O. V. in gevaar brachtWant ik wil cr hier nog eens nadrukkelijk op wijzen, dat Nico Gerharz meer voor de kunst althans voor de muziek voor het volk te Haarlem verricht dan 10 ver eenigingon gezamenlijk zullen kunnen doen. J B. SCHUIL. TWEEDE KAMER. 6 Februari Obstructie De Indische begrooting volgens de ar tikelen De concessie aan de Duits chers. Wal bedoelde de lieer Braat tocih met zijn pogingen vanmiddag tot ob structie? Zijn herhaalde pogingen tot obstructie? Want obstructie voerde hij. Nu kan men natuurlijk oogenblikkelijk opmer ken, dat de lieer Braat niet de meest geschikte persoon is cm doeltreffende obstructie te voeren. Zeer zeker niet, mc*"-r wij gaan verg"'ij ken mot hc-t bijna klassieke voorbeeld van de „Dairer"-rede des hoeren Duijs tijdens dc behandeling der sociale verzeke ringswetten van minister Talma. Do heer Braai beschikt niet over de „ga ve des woords", die voor obstructie een allereerste vernachte is.Maar des ondanks kan herhaald stemming-vra gen, wat blijkbaar in de bedoeling van den heer Braat heeft gelegen, zeer hinderlijk zijn, de Kamer lang ophou den. En zij brengt steeds het gcvuar, dut het quorum niet aanwezig is, waardoor do vergadering geen verde ren voortgang hebben kan. Voor stem ming-vragen biedt vanzelfsprekend een arükelsgewijzo begrootingsbehan- deling herhaaldelijk aanleiding. Waarom des heeren Braafs obstruc tie? Wijl zijn parlementaire werk zaamheid zich bovenal beweegt rond het onderwerp van den zomertijd, zal hierin wel de obstructie-bron moeten gezocht worden. En inderdaad, wij herinneren ons van het vorig Jaar een booze uitval van den heer Braat, waarin hij met obstructie dreigde, in dien de zomertijd niet werd afgeschaft. Moeten wij nu velband zoeken tus- sclien het feit van des lieeren Braafs initiatief-ontwerp tot. afschaffing van den zomertijd, het K. B., waarbij de ingangsdatum voor den zomertijd van dit jaar werd vastgesteld eu de ob structie des lieeren Braat? De heer Braat scheen ernstig uit zijn humeur. Zijn_obstructie begon met het stem ming vragen over het voorstel des voorzitters om enkele berichten van af wezigheid van een aantal Kamerleden voor kennisgeving aan te nemen. Di rect na den aanvang der zitting is de kans natuurlijk heel groot, dat het quorum niet bereikt wordt: liet behoeft maar één stem te schelen. Maar ge lukkig: er bleken 54 leden nog aanwe zig te zijn. Dee voorzitters voorstel werd aanvaard met 53—1 stem; de ééne stem, die van den hoor Braat. Daarbij bleef de obstructie van den heer Braat, die het in-slemming-bren- gon der artikelen met bleek gelaat zat f te wachten, niet. Was de heer de Boc-r, des heeren Braafs mede-afge vaardigde van de Plattelandspartij, verlegen met de houding van zijn par tijgenoot? Even verscheen de heer de Boer, maar even spoedig verdween hij. Voor de tafel des voorzitters, vlak voor diens tafel gaf de obstructionist (obstructie om het lv.B. inzake den zo mertijd tot uitvoering van de wet heeft eigenlijk geen zin. want de Ka mer heeft daaraan part noch deel) zoo nn eu dan uiting aan zijn veront-' waardiging op min of meer luidruchti ge wijze. Wanneer dan dc heer Koo ien krachtig hamerde, riep de heer Bril at dat hij aan het hameren „ma ling'' bad. Zoo bleef hij in opstandige geestesgesteldheid, duidelijk merk baar. De eerste de boste gelegenheid cm stemming te vragen nam de ob structionist waar. Bij liet allereerste artikel van afdeel ing V (Departe ment van Onder-wijs en Eeredienst), hot artikel dat het personeel van het dtp arte ment honoreoren moet, word stemming gevraagd Dit artikel werd aanvaard met 67 stemmen Geen stem tegen. Wijl do ratio van liet. stemmen den voorzitter niet dui delijk was. nu niemand tegen was. stelde de 'neer Kooien voor de arti kelen 501 tot en met 535 bis, waar- over niemand bet woord had ge vraagd, en bloc aan te nemen. Over dit voorstel vroeg do heer Braat, vanzelfsprekend, stemming. Doch hot werd aangenomen met 62—2 stem men. Meer dan eens liep de heer Braat naar deu voorzittersstoel, ma,ar nieuwe moed zamelde hij niet om opnieuw stemming te 'vragen. Ook werd hij blijkbaar herhaaldelijk be- WerfCt door andere Kamerleden. Zoo kon de vergadering ongehinderd voortgang hebben. Intusschen had de behandeling van de Indische begrooting gestadig voortgang. Op de hoofdzaken van het gespro kene bij de artikelen mogen wii Wij zen- Op de hoofdzaken, want, bij de artikelen mogen wij niet tot te groo- te details afdalen. Wat devolksgezondheid aangaat, was do minister van rneening, dab 'net niet zoo gemakkelijk gaat in oen land als Indi-i dit ten antwoord op de opmerkingen van Dinsdag van mevr. De Wies-Bruins than© reeds alleszins doeltreffende maatregelen te nemen ten bate der volksgezond heid. Maar de regeering mag zeer zeker niet alk-s ten laste gelegd wor den, want werd in 1900 2 millioen gulden voor dit doel ter beschikking gesteld, in 1910 was dit bedrag f3 miflioen, maar in 1923 bereikte het eon hoogte van f 16.5 millioen. Met den heer Sciieurer wa© de minister van meening dat men niet blind mag zijn voor wat reeds gedaan in. ])e lieer Scheurer loofde in twoedo in stantie nog, wat Jiet particulier ini tiatief ten bate der volkasaniteit had gedaan, drong op uitbreiding van dat initiatief aan, 'hoopte zelfs dat do regeering zich in verbinding stel len zoude met een particulier genoot schap om in samenwerking de, door mevr. do Vries—Bruins bepleite ver beteringen in do k rankzi nni gen ver zorging te Batavia, aan te brengen. Ook kon de minister niet met mevr. Do nes—Bruins instemmen, waar deze had gezegd, dat er groot ge vaar was voor uitsterven der Indi sche bevolkingen: de cijfers aldus de minister sprei-:en zulks tegen. Wat liet ond/emvijs bc-brefi, stond de minister geheel aan do zijde der heeren Feber, van Bostzelaer en Sciieurer en niet aam die des heeren Gerhard. Het aantal volksscholen neemt toe. het onderwijs wor.it voor een zeer groot gedeelte in de landstaal gegeven. Do lieer Van Zadelhof/ heeft nog ge vraagd naar de rechtspositie der on derwijzers in Indië de heer de Graaff antwoordde, dat die volkomen gelijk was aan die van de andere amb tenaren. Met mevrouw 'de Bruins bleef de mi nister va/n meening verschillen over de mogelijkheid tlians reeds van op richting eener medische hoogcschool Eenige belangrijke opmerkingen maak te de medische specialiteit der sociaal democratische afgevaardigden over dj opleiding van medisch personeel, die de minister zich ter harte zal nemen. Nadat, tlians zonder hinder van den lieer Braat, de artikelen van ..Onderwijs en Eeredienst" werden aanvaard, volgde de afdeeling voor Landbouw. Nijverheid en Handel, waarbij de lieeren Dresselhuijs, Deckers en Lovink het woord voer den. Do eerste dezer drie heeren vroeg ten bate van den plantenhandel geen herkeuring in Indië van reels te. Wa- g niugen door den phytopathologisclien dienst gekeurde planten. De minister zal den gouverneur-generaal over deze materie nog eens raadplegen. De heer Deckers wenschte meerdere bevordering en uitbreiding van liet landbouwonderwijs. wenschte door dringing tot de laagste volksklasse van landbouwkennis, wenschte ge bruikmaking yan de diensten der landbouw-ingenieurs van Wapenin gen. wenscht opleiding der inlanders tol de Lagere Acte Land b o u w - onder - wijs, en Landbouw-onderwijs op kweekscholen en volksscholen. Dat alles tot meerdere verheffing van de dessa. De minister geloofde dat uitbrei ding van het landbouwonderwijs ge stadig aangroeien moet, maar dat bij in de richting van wat door den beer Deckers werd opgemerkt, den gouver neur-generaal zal schrijven. Goede contrölo op de Volksbanken waar op de lieer Deckers aandrong be loofde de minister. Op «en vraag van den beer Lovink deelde de minister mede, dat bij den Volksraad een wetsontwerp voorligt om Landfbouwkamera in Indië te stichten. Bij een der artikelen van „Land bouw" kwamen de geruchten ter sprake, dewelke spreken van een con cessie op zeer uitgebreide schaal aan een Duitsche maatschappij tot ontgin ning, in vele takken van ontginning (bosebbouw. mijnbouw, etc.), van een zeer groot gedeelte van Nieuw-Guinea. Geruchten die mede spreken van ge- zagsoverdracht aan den concessiona ris. Nu is vanzelfsprekend het, varke nen van concessies aan de Indische re- geering geheel overgelaten, maar de publieke opinie is 1ooh verontrust door de gedachte dat een gedeelte van het publiek gezag aan een Duitsch con cessionaris zou overgaan. De heer van der Waarden maakte zich tot tolk van die verontrustheid en vroeg den minister, in woord en motie, de gevraagde concessie niet te geven zon der raadpleging van de Kamer. Maar de heer Marchant wees een an deren weg: hij meende dat de minister geruststelling brengen kon, wanneer hiï verklaarde dat de regeering om haar wezen er nimmer toe zoude medewerkeu het publiek gezag uit handen der regee ring -e geven. Na een min of meer ver warde discussie, waaraan behalve dc heer Van der Waerden ook de heeren Schaper en Rutgers deelnamen (de laat ste meende dat contröle op de maat regelen der regeering niet preventief kan geschieden) drong de heer Mar chant er op aan, dat de minister nog zou verklaren, dat bij de concessie zoo danige voorschriften zouden worden stgesteld, dat ook feitelijk en op den duur geen bestuursoverdracht zou plaats hebben. Den heer Rutgers ten spijt gelukkig 1 heeft de minister daarop verklaard, opnieuw zeggende, dat zulks volgt uit den aard van het wezen der regeering, dat de regeering ook feitelij ke bestuursoverdracht uit den booze acht en daartegen waken zal. Toen trok de heer Van der Waerden zijn motie in. De hamer des voorzitters kende weer eenigen tijd aaneen geen rust.... Burg. Openb. Werkenalle artikelen "aan genomen Gouvernementsbedrijven alle artikelen aangenomen. De heer Braat voelde blijkbaar geen obstructie- neigingen meer. Rust eerst toen „Oor log" kwam. Hier stond de heer Dres- selhuys uitvoerig stil bij de levering van berggeschut voor het Nederlandsch-In- dische leger. De leider van den Vrij heidsbond meende, dat door de levering te gunnen aan één fabriek en niet on beperkte concurrentie te openen, 's lands kas benadeeld was. Hij sprak het vertrou wen uit, dat de gunning aan een com binatie van Vickers en Boofors niet in strijd zou zijn met de onkreukbaarheid, die den Nederlandschen ambtenaar al tijd heeft gesierd, sprak het vertrou wen uit, dat niet andere, dan recht schapen overwegingen dc levering zou den hebben bewerkt. De minister in zijn antwoord meende, dat er geenerlei aan leiding bestond om een onderzoek in te stellen naar de geste der ambtenaren, wier integriteit boven alles verheven stond. En voorts gaf de minister een relaas van het gebeurde, waaruit bleek, concurrentie niet altiid gewettigd is (hoewel beperkte concurrentie in casu ook was toegepast) omdat deugdelijk heid en betrouwbaarheid mede zeer sterke eischen zijn, die wel eens een jarenlange fabrickspraclijk vragen, ja- •nlange ervaring, De heer Dresselhuvs toonde zich niet tevreden, doch de minister wijzigde zijn standpunt niet. De heer Feber deed een goed woord voor de Nederlandsche reserve-officie die naar Indic waren getogen op regeerings-invitatie en thans moeten af- 'loeien. De minister zegde toe, dat de Indische regcering vele wegen naar particuliere bedrijven reeds opende. En wat de heer Feber wenschte, de oplei ding te Breda voor Indië eenige jaren stop te zetten, de minister merkte op, dat zulks ten deelc reeds werd doorge roerd en zal doorgevoerd worden. „Oorlog" werd aanvaard. Morgen „Marine" de laatste afdee ling van de Koloniale begrooting, al thans voor zooveel de uitgaven in Ne- derlandsch-ïndië aangaan, INTIMUS.- Poging tot doodslag op een politieagent. Een reeks inbraken. Het Hof te den Haag bevestigde de vonnissen van de Haagscne recht bank, waarbij J. L. J- 38 jaar, meu belmaker in Den Haag, gedetineerd, ia veroordeeld tot onderscheidenlijk 5 jaar gevangenisstraf wegens een groot aantal inbraken in Den Haag, geploegd in de laatste helft van 1919 en het begin van 1920, en 8 jaar ge vangenisstraf wegens poging tot dood slag op een agent van politie, die hem na een inbraak in een perceel aan do Koningskade aan den Eenoor- deAhoutscheweg Lad gearresteerd, door van dichtbij op dezen agent eenige schoten uit een revolver te los sen. De agent was echter niet doode- lijk getroffen. NATIONAAL ZENDINGSFEEST. Het Nationale Zendingsfeest zal dit jaar worden gehouden op Woensdag 2 Juli, op de Raaphorst onder Wasse naar, welk landgoed hiertoe welwil lend door II. M. de Koningin beschik baar gesteld is. NIJVERHEIDSONDERWIJS VOOR MEISJES. De Vereeniging ter bevordering van het Nijverheidsonderwijs voor meisjes heeft dezer dagen te Utrecht haar al gem eene vergadering gehou den. Op deze drukbezochte vergade ring waren vertegenwoordigd de Bond van secretarissen bij het Hui 3- houdonderwijs, de Nederlandsche bond van leeraren en leerarsseu bi) het nijverheidsonderwijs en de Ver eeniging tot bevordering van de vak opleiding voor IhandsTrerkliedea in Nederland. In het eerst gedeelte der vergade ring werden huishoudelijke zaken af gedaan. In het bestuur werd in de plaats van meji Bader (Utrecht) ge kozen mej. A. Bos (Rotterdam). Daarna leidde mej. I, Heyermans het onderwerp in: ..Examinatrices Wor den bij voorkeur voor elke rubriek gezocht uit de bevoegden, die les ge ven aan de opleidingsscholen vooc Na. N q, N r en N s. De spreekster wees op het groots voordeel van schoolexamens, die cp den duur ook voor de nijveriheidsdi- ploma's zullen en moeten komen. Als overgangstoestand zou de inleidster wenschen een examen, dat zoo dicht mogelijk bij een schoolexamen staat, dus afgenomen door een commissie, bij voorkeur samengesteld uit be voegden die les geven aan de oplei dingsscholen voor de akten N a, N cr. N r en N s. Een geanimeerde 'discussie volgde Enkele leden steunden de spreekster; maar bij de meesten vond het voor stel geen instemming. Vooral voor de procti.ik-vakken wenschte men in menging van menschen uit de prae- tijk. Het voorstel werd bij stemming met groote meerderheid verworpen. Burgerlijke Stand. SCHOTEN. Bevallen M. M. C. TIaackTimmer d. M. T. VerhagenHuisman z. C. van Hoornde Best z. M. Moens van den Broeke d. H. C. Geelkuij- zen—van der Werff z. M, J. Mentjox- Wigcherink d. Ondertrouwd: C. Baaij en M. IL KrijndersA. Visser en C. J. Veen, GehuwdA. J. Kat met G. Bos G. Kamp met P. M. HaaseJ. J. G. Steiger met W. Krommenhoek; P. van Kampen met M. H. Tietjen. Overleden Jan Groot, 68 j-, echtge noot van M. P.insJ. van der Kolk, 70 j., echtgenoote van K. van Veen; C. van Zalen, 80 j., weduwnaar van A. C. de Moor. Nederland is tlians reeds geduren de een tiental jaren een instelling rijk, waarvan het practisch nut in onzen, aan eischen zoo rijken tijd, afdooudo is gebleken. Het systeem van onderricht per post (per correspondentie) is in Nederland, voor zoovor ons bekend, nog nimmer te voren op zoo uitgebreide schaal toe gepast. Inrichtingen, waar in allerlei vakken les wordt gegeven door het ge schreven woord, zonder dat leerling en leer nar elkander ooit hebben gezien kennen wo slechts z^er enkele. Even- vel bewegen do cursussen, welke dan per post worden gegeven zich toch alle op het gebied der gewone, bekende school- en studievakken. MAAR WEET GIJ WEL, DAT ER VAKKEN ZIJN, DIE IN ONS LAND IN' HET GEHEEL NIET ONDERWE ZEN WORDEN? Valtken van de meest rcêele beteekenis, die in belangrijkheid alle® overtreffen, wat tot heden on derwezen wordt? Vakken, die betgeen men op school, op universiteit, in be roep of daarbuiten heeft geloerd, eerst tot. zijn volle recht doen komen niet alleen, doch waardoor de vroeger op gedane kennis aangevuld, afgerond en practisch voor het leven bruikbaar wordt gemaakt? Wij moeten keren, wij moeten wer ken, dat weten wij nu eenmaal. Maar is ons wel ooit geleerd HOE wij WER KEN moeten? Ik bedoel niet, boe wij ons dage- lijksch beroep moeten uitoefenen, maar hoe wij, hetzij in -beroep, hetzij in zaken, op kantoor of anderszins, DF. GROOTSTE HOEVEELHEDEN WERK LANGS DEN KORTSTEN WEG, MET MINIMUM INSPAN NIXG BINNEN DEN BESCHIKBA REN TIJD, MET VOLLE GEBRUIK MAKING VAN AL ONZE SPECIAAL- KEX.NIS, ZONDER OPAVINDING, ZONDER VERSLAPPING EN ZON DER VOORTIJDIGE VERMOEIENIS KUNNEN UITVOEREN. Die kunst, de kunst van Geconcentreerd arbeiden do meest verhevene, daar op iedereen de plicht rust haar to beoefenen, ten einde gelukkig te kunnen zijn en zijn plaats in de maatschappij eervol to kunnen innemen, die kunst, de kunst aller kunsten, tot voor korten tijd slechts aan enkele gelukkigen bekend of aan onkelen, die haar toevallig, of broksgewijze hebben ontdekt, wordt sedert tien jaren in Nederland onder wezen in een wetenschappelijk opge bouwd systeem, hetwelk door de prak tijd erkend is als de meest praefcische uitvinding van onzen tijd, als de meest verrassende Intellectueele ont dekking. toepasbaar op eiken arbeid, zoo van hoofd als van hand. Dit svsteem, dat ons in korten tijd ge schikt maakt voor den positieven grootarbeid, wordt onderwezen, vol gens de door iedereen te volgen me thode van het correspondonticstelsel, d.v.-.z, PER POST. door het Nationaal Instituut voor Zelfontwikkeling, tien jaar geleden opgericht onder leiding van den heer J. C. Dalmcijer te Am sterdam. In een brochure, gratis voor belangstellenden verkrijgbaar, geeft de heer Dalmei.ior op hoogst interes sante wijze verslag over hetgeen door het volgen van dezen Cursus te berei ken is. Een tweede vak, door dit Instituut (per post) onderwezen, dankt mede zijn ontstaan aan een der dringendste be hoeften van den tegenwoordigen tijd n.l.: Vrij spreken, logisch denken, practische levenskunst. De klacht van onzen tijd is: „Kon ik toch maar spreken!1' School cn opvoe ding hebben hier een open ruimte ge-| laten, voor welke velen als voor een gapenden afgrond staan. Zij twijfelen aan zichzelven en huldigen de mee ning, dat redenaara speciaal aange legd of door de schepping uitverkoren zijn. Wie hierin (en dus in zichzelven) belangstelt, overtuige zich va.n het te gendeel. Aan het Nationaal Insti tuut. voor Zelfontwikkeling wordt vol gens gdheel nieuwe methoden en mede alweer uitsluitend per post. iedereen die met zijn gezonde vijf zinnen en spraakwerktuigen is toegerust, in en kele maanden opgeloid tot den logi- achen denker en vrijrooedigen, invloed rijken redenaar, die tegen eiken kring van hoorders ie opgewassen. Aan dui zenden personen heeft de heer Dal mcijer reeds de deugdelijkheid van zijn methoden bewezen, die mede in de voornoemde bruchure beschreven zijn. Als derde vak wordt aa.u het Natio naal Instituut voor Zelfontwikkeling, ook alweer per post, onderwezen een mede hier onbekend vak, doch waar aan speciaal Amerika voor een niet gering deel zijn flinke, handige, zelf standige jonge kooplieden te danken heeft, die wij thans over de geheele wereld ontmoeten, meestal aan het hoofd van groote zaken en belangrijke ondernomingen, n.l. „De Wetenschap pelijke Leer van het Koopmanschap." Hebt gij eT U wel eens rekenschap van gegeven, dat bet koopmanschap in onzen tijd de machtigste factor dei- aarde is geworden en dat. de mannen der wereldpolitiek zich beijveren ..Koopmanschap" te beoefenen? Dat het koopmanschap do ongehoordste kansen en mogelijkheden aanbiedt? Dot IEDEREEN iets te verkoopen heeft, ook al heeft, hij niet. anders aan te bieden als zijne diensten, zijn kracht of zijne kennis? En deze wetenschap, in het leven' van eiken mensch van zoo groote be teekenis, die eene opleiding, ja eene opvoeding in zichzelve vertegenwoor digt, was bot voor een tiental jaron terug, nooit geformuleerd geworden en werd maar op goed geluk beoefend, totdat oen heldere Yankee-kop, re cord-breker in het verkoopen, advo caat en analyticus, zijn tijd, kennis en zijn eigen practische ervaring met die van hondorden andere verkoopers besteedde, om de wetten, die den ver koop beheerschen, op te sporen bloot te leggen, te formuleeren en saam te voegen in een systeem, hetwelk den man van goeden wil zulk eene weten schappelijke en volledige opleiding verschaft in de leer van bet verkoo pen, dat daarvoor de geboren verkoo- ppr het veld moet ruimen. KOOPMANSCHAP - DE KUNST VAN VERKOOPEN is van even groo te beteekenis voor architect, dokter, advocaat, notaris, als voor den han delaar en kantoorbediende, voor den landbouwer als voor den handelsreizi ger, voor den kunstenaar als voor den ambtenaar, voor den smid, schilder, timmerman en electricien, als voor den juwelier of bazarhouder, voor den ver zekeringsagent als voor den bankier, voor den onderwijzer zoowel als voor den werkman, voor de telegrafiste als voor boekhouders en correspondenten, r employés nis voor directeuren van maatschappijen. Onwillekeurig hebben wij hier reeds eer gezegd van het eminent practi sche idee, hetwelk aan het. Nationaal Institnut voor Zelfontwikkeling ten grondslag ligt, da.n met een enkele aankondiging is overeen te brengen. In de brochure over „Koopmanschap" is zooveel vermeldenswaards, dat wij geneigd zouden zijn, haar in haar ge heel over te nemen, doch, helaas, ontbreekt ons daartoe de ruimte. Daarom zendt het. Instituut deze bro chure over „Wetenschappelijk Koop manschap'' gratis aan iedereen, die er om vraagt op onderstaand formu lier. Een vierde vak vormt de Geheugenieeren training van den geest. Niets is van meer belang dan een goed geheugen, want alles is daarvan afhankelijk. Indien de mogelijkheid niet besfond door ondervinding te ke ren, d.w.z. om zich te bedienen van het geheugen, dan zou de menschheid in beschaving weinig booger 6laan dan de dieren. Wij overdrijven niet, indien wij be weren, dat in welken tak van bestaan, in welk beroep of bedrijf ook, succes is buitengesloten voor den mensch, die geen goed werkend, betrouwbaar ge heugen heeft. Of iemand wil werken voor zijn eigen voordeel of voor dat van zijn medemensöh, of hij rijkdom of kennis wil verzamelen, de eerste eisch is: een goed geheugen. Gebrek aan gelegenheden, gebrek aan opvoe ding, zelfs gebrek aan gezondheid, dat alles kan overkomen worden, maar beroof ecu mensch van zijn geheugen en hij kan zijn pogingen evengoed da delijk opgeven, want hij zal nooit zijn streven bekroond zien. Dit als van zelfsprekend feit mag velen hard toe schijnen vooral in onzen tijd, waar een slecht geheugen bijna evenveel voorkomt, als een gevatte koude indien het ongeneeslijk ware. Vele eeuwen lang was dat inderdaad liet geval, doch voor elke ziekte wordt te eoniger tijd het geneesmiddel gevon den. En sedert het Nationaal Insti tuut voor Zelfontwikkeling een cursus in „Geheugenkar en Training van den Geest" geeft, is er hoop voor do meest vergeetachtigen. Zij, die aan een slecht geheugen lij den, wier hersenen ongetraind zijn, ra den wij aan eens kennis ié nemen van den inhoud van Dalmeijer's brochure: „De beteekenis van het geheugen". Voor belangstellenden is deze alsmee kosteloos te bekomen. Aan meer dan 19000 personen is thans de deugdelijkheid van dit zéér bijzon dere onderricht bewezen. Duizenden jn er door gevormd, tot degelijke enschen, weer andere duizenden ver schafte het, de kracht moeilijke tijden te boven te komen, superieure posten met eer en voordeel te hekleeden. In dien gij er belang in stelt en bet raakt de belangrijkste levensfuncties van een ieder, dan kunt gij U geheel op de hoogte stellen door op onderstaand formulier de boven om schreven brochures aan te vragen. Wij bevelen sterk aan er eens grondig ken nis mede te maken Het succes van Dalmeijer's methoden is sinds lang spreekwoordelijk Hierlangs afknippen. AANVRAAGFORMULIER. Aan het Séoretariaat van het Nationaal Instituut voor Zelfontwikkeling, Ko ninginneweg 182, Amster dam. Onder ge ie eken d e verzoekt kosteloo- ze toezending van de brochures: „De Ontwikkeling der Persoonlijkheid" Wetensch aP pol ijk K oopm a nschap" ..Geheugenleer en Training van den Geest". Ik sluit hierbij in 24 ets. aan postze gels ter tegemoetkoming in de porto kosten. Naam: Beroep: Straat: Plaats: 1 Adv.

Haarlem's Dagblad | 1924 | | pagina 5