DENKEN SPREKEN WERKEN LEVEN VERDIENEN HAARLEM'S DAGBLAD Economische gegevens De laatste Avonturen van den Rooden Pimpernel DONDERDAG 6 MAART 1924 TWEEDE BLAD Glas- en Verffabrieken Een belangrijke Haarfemsche industrie ls gevestigd ia een perccelencoinplex aan het Spaarne cn dc Sl Anthonie- Straat, Het is de glas- en verffabrick van de firma J. Sabelis en Co. De firmanten de hecren J. de Brer.k Lzn. cn Rego Vcfh, hadden tegen een bexoek van verslaggever en teekenaar geen bei waar. Zoo stapten we op een goeden mor gen naar het kantoor aan bet Spaarne, waar de heer Do Breuk ons ontving. Maar voordat wij, daar aangekomen den rondgang door de fabriek aan gen, moesten we eerst even het uitzicht bewonderen uit het kantoorraam, op'het Spaarne met rijn oude gevels aan den kant, net water - dat daar breed is mei hier eu daar een schip, met hier en daar etn rake hui'weerspiegeling. Daar rag je aan de overzij het oude pand, op den hoek van de Gravinoe- s:eeg, dat voor drie rogtfpbrooden tij dens Haarlem'» beleg werd verkocht. Ook rijn er, jammer genoeg, de stem ming-bedervende nieuvrc hui ren van wel frisch gekleurde maar toch leeüjkc. roo- ce baksteenen. die zoo maar tusschcn al dat oude mooi, geplant staan. Ka deze inleiding, die weinig met economie te maken had, draaiden we ons af van het groote raam. om ronder verderen overgar.g van poëtische reali teit. naar materialistische werkelijkheid, de fabriek binnen te stappen. Hoewel we in dere artikelen op ue tech- iek van de bedrijven niet diep rullen kunnen ingaan mogen we hier toch wel eenige uitzondering maken. Het bedrijf toch is weinig bekend c.» inte ressant. We kwamen dan eerst in de lood- Ktterij, waar het bekende glas in lood wordt vervaardigd. Daartoe mccter. ont werpen op zuivere grootte uitgeslagen en in rwtaar papier uitgesneden warden. Volgens de verkregen schabionen wor den de. verschillende benodigde ge kleurde glassoorten gesneden, met ge trokken loodstaven aan elkander ge voegd, aan beide zijden op de verbin dingen gesoldeerd en daarna water dicht gemaakt. Vrij veel personeel voor deze be merking noodig. Typisch i* de run die in de werk plaatsen heerscht. Deze valt op, als 5® jus»; de Wetf Conrad berocht. waar het ratelde, bonsde, snorde en hamerde. Het licht schijnt er vriendelijker, de sfeer is aangenamer, maar je mist er het overweldigende, het grootsche van de groot-industrie, die jo ah onverbid delijk het zwijgen weet op te leggen. In een andere afdeeling werd met achablonen op glas gewerkt. De klaar gemaakte ruiten worden machinaal, en met zeer groote krach:, met zand be spoten. Zoodoende wordt het glas dof en ondoorzichtig. Door uitsparen cn be dekken van do noodige plaatsen, ont slaan ornatncntalo en decoratieve figu ren. Ook steenhouwers die graniet moe ten bewerken, laten dit dikwijls bij dc firma met de randstraalmachine doen. Hetzelfde werk, waarvoor de houwer drie of vier dagen noodig heeft, wordt met een zandstraalmachine in betrek kelijk korten tijd gedaan. Ook marmer glas wordt op dezelfde wijze bewerkt. Een belangrijk onderdeel der gla: industrie bestaat in het etsen van ruiten. Dit is een scheikundig proces. Een "erk zuur werkt op het glas in. Bij sten aanblik bereikt men iets dergelijks als bij schablonenwerk. De resultaten na scheikundige behandeling zijn echter uiooier. Men verkrijgt daarmede werke lijk fijn-artistieke ramen met teere touren. De aftrek van dit artikel heeft in den loop der tijden nu juist geen gunstigen loop genomen. De groote steden vroegen eertijds veel geëtst glas. Toen werd langzamerhand cle vraag minder, en n* wenscht men slechts nog de mooie ramen te gebruiken op dor pen, afgelegen plaatsen enz., waar d« grootstcedsche ideeën nog niet door gedroegen zijn. Al pratende bereikten we de ruimte waar de zandstraalmachine staat. Verschillende van deze instrumenten heeft de firma al in gebruik gehad. De te echter mankeerde dit. de tweede dat, de derde leverde gevaar op. de de was niet economisch in het gebruik nu echter heeft men wel het bijna vol maakte systeem in toepassing. De xandblaasmachine. door een elec tromotor van 25 H.P. in beweging go- bracht, slingert door middel van samen geperste lucht een fijne straal zand te gen het glas. Daarvoor is een houten kast met ramen geconstrueerd het ifgewerkte zand, dat tot stof is ver malen, wordt aan de bovenzijde wegge zogen en neergeslagen in een kelder ruimte. die gedeeltelijk met water gewold is. Dan valt het nog bruikbare aand neer door een zoogenaamde vorm aar eea kuil. Tenslotte brengt een Jacobsladder het langs eea goot enz., weer naar de machine die het opnieuw tegen het glas slingert. De houten stellage waar- op het te bewerken glas geplaatst wordt, was voor ons wel het interes santste voorwerp. Het hout toch, is door de Vracht van het gespoten rand geheel ontleed. Slechts de harde bestand- deelen bles-en bestaan. Geen ander in- ment, geen artiest, zou in staat zijn de grillig-oncffen oppervlakte na te bootsen. De zandstraler werd voor ons in wer king gesteld. In minder dan geen tijd een glasplaat mat. Richt de man de leiding iets langer dan noodig is op de rui:, dan „straalt" bet zand er eea rond gat in. Do-ar middel van een gedeeltelijk be schermende stof worden ruiten zoo in gegraveerd, terwijl op dezelfde wijze marmerglas of graniet van letters en ornamenten worden voorzien. In de glasslijperij zagen we hoe de facetten schuine kanten aan het spiegelglas geslepen worden. Deze moeilijke arbeid geschiedt geheel uit de hand. Het is te begrijpen, dat cr zeer goed geschoolde arbeiders voor noodig zijn. Verschillende werktuigen kunnen dezen arbeid machinaal verrichten, dan echter zuilen de facetten hol zijn, cn dwarsstrepen vertoonen. Vier maal neemt de werkman het glas toch onder handen voor het voor afleveren gereed is. „Maar waar blijven de economtsehe gegevens?" zullen de economisah-aan gelegde lezers vragen. U zult ze hebben. De vraag naar rijkbewerkt glas-in- lood, zoowel als <üe naar geëtst glas, aldus de heer Veth, wordt minder. Toch is dit niet noodzakelijk. De kosten van den bouw van een huis worden dooi ma tig aanwenden van glas-in-lood niet noemenswaardig verhoogd. Het effect is daarentegen zoo buitengqfvoon aardigi Maar uit economisch oogpunt zijn onze verfproducten belangrijker. Wij vervaardigen „Santol", een onschade lijke veif ter vervanging van loodwit. Voor de vervaardiging van een cler grondpioducten van deze verf de olie beeft dc firma aan den Nieuwen Weg bij de Ringvaart een groote in richting gebouwd, waar deze op bij zondere wijze wordt bereid, om met de andere noodzakelijke producten als zinkwit en koolzure kalk in de groote raengmolens te worden gemengd, om daarna in dc verfwalsen te worden fijn gemalen. In bussen van 50 K.G. in houd wordt de verf opgevangen, verze geld en van etiquelten voorzien. Een zeer groot aantal stond voor ver zending door heel Nederland gereed. Eigenaardig is het intusschen, dat Haarlem zelf dat product zeer weinig in toepassing ziel brengen. Nog wel het vermelden waard is de goed geslaagde, bekende reclameplaat, die Louis Raemakers voor „Santol" vervaardigde. Zij stelt voor een schilder van het oGbollig-komische-Hollandsche soort; hij duwt Mager Heintje, die met de lood- witpot en -kwast loopt, met entrain cn met volle vreugde-overgave, een lik „Santol" over zijn beenig scharminkel- hoofd. Ziehier du» de vroolijke belicha ming van de voordeclea van een verf product. Tenslotte vroegen we den heer Veth of hij perspectieven ia dezen handel en industrie zag. „Ja, ja, daar kun je roo weinig van zeggen, vandaag is hel druk, morgen weer stil. De tijden zijn zoo buiten gewoon wisselvallig. Do 'matste maan den is het vrij stil. En 't kon zoo ook wel een tijdje blijven. In ons bedrijf is de concurrentie groot. We hebben ii Haarlem veel kleine collega's." „En de personcelquaestie?" „Och, het aantal blijft vrij constant, we hebben het af en toe wel wat uitgebreid, in verband met den korteren arbeids tijd." Dit zijn eenige economische gegevens, die wij aanteekenden, toen we door de werkplaatsen trokken. Werkplaatsen zijn altijd mooi. Daar waar verf gemaakt werd, teekende de heer Wcsseling één van de hierbij gevoegde schetsjes. Het is een aardig gezicht, die dikke, glanzende, taaie, wittc-vcrf-plakkaat tus schcn dc vermalende walsen vandaan 'e zien komen. Heel verwonderd sta je als leek te kijken, wanneer je de glasvoorraden ziet; milliocncn kilogrammen, alle maten, alle dikten, vele kleuren, staan gerijd in pak huizen cn op zolders. De econoom, de man van statistieken, cn de man van den handel kunnen zich 'erdicpen in het verzekeringsvraags'u« dat hier ter bestudcering ligt. De firma Sabelis heeft haar eigen glasverzekc- ringsmaafchappij „Haarlem". Schade vergoedt zij inglas. Toen we eindelijk weer uit het don kere van voorraad-zolders en pakhuizen, ïn het witte daglicht traden, viel ons oog op vaten met grond-klcur-stoffen, aangevoerd uit Zuid-Frankrijk. Ze lagen netjes naast elkander, aan den kant van het Haarlemsche Spaarnewatcr. De inhoud van die vaten zou weldra be werkt, geknepen en vermengd worden, om tenslotte in kleine blikken weer de wereld in te gaan en ten slotte te dienen als bedekking voor muren, plankon enz., in de meest verschillende deelen van dc wereld. Van het politieke tour- nooiveld. TWEEDE KAMER. 5 Maart. Een verworpen amendement. Het studieplan aan de Technische Iloogeschool. Middelbaar Onderwijs. De eerste werkzaamheid der Kamer vandaag, was het verwerpen van een amendement van Mevr. <lb Vries- Bruinx. Mevr. de Vries-Hruins achtte de subsidie van f 5000 (het vorige jaar was 'deze rijksstoun f 10.000, het vol- gondo Jaar zal zij verdwenen zijn) aan de Rottcrdamscho vereniging oor Tropische Hygiëne die het in stituut te Leiden stichtte en onder houdt niet noodzakelijk en even min het professoraat aldaar, omdat te Amsterdam eveneens en in uitge breider mate onderwijs in tropische hygiëne gegeven wordt. De minister en de heer Schokking kantten zich tegen het amendement, allereerst op grond van het feit dat alle bestuursambtenaren, die te Lei den toch worden opgeleid, daar de cursussen van Prof. Flu cn ziin lec toren (door de Rotterdamsche ver- eeniging betaald) volgen, dat alle a.s. Indische rechters en artsen, die hoofd zakelijk te Leiden studeeren, van het instituut genieten, evenals de leerlin gen der zcndingscholen te Oegstgeest en Rotterdam. En ten tweede, omdat het rijk tegenover de Rotterdamsche corporatie een ecreschuld heeft, vol gens afspraken, al waren die dan ook niet, op bindend schrift gesteld. Het amendement werd verworpen met 4824 stemmen. V o 0 r de S. D. A. P. en de V. D., t e g e n A. R (be halve de lieer Van der Molen), It.-K. C.-H. en Vrijheidsbond. Mevr. de Vrics-IJrtrins gaf ook in het verder verloop vau den middag nog een raadgeving, die meer „effi ciency" bedogde. Zij roemde de exploi- tatie-voordeelen, die te Groning-n met het academische ziekenhuis ver kregen zijn, waar naast het Rijk ook provincie en gemeente in do kosten bijdragen, en daarvoor dan ook zeg genschap in de exploitatie hebben. Zou deze methode aldus was haar vraag niet op de andere academi sche ziekenhuizen van toepassing kun nen worden verklaard? De minister wees er op, dat dc toestand te Gro ningen historisch is gegroeid. Maar evenzeer die in do andere univeTsiteits steden. Directe veranderincr is niet mgoelij'k, doch de minister zal overwo gen of de methode, die do-r M«vr. de Vries is aanbevolen. kon bijdragen tot vermindering der exploitatiekos ten. Deze methode vindt hanr grond in het feit. dat in dc Academische Ziekenhuizen vele provinciale en ge meentelijke patiënten worden behan deld. De heer van der Waerden voedde krachtige bezwaren tegen de reorga nisatie van het onderwijs-pl'an aan de Technische Iloogeschool. Hij wees op het groote aantal studenten, dat een verzoek had ingediend om de reorga nisatie niet door te voeren. Minder college-uren bepleitte de lieer van der Waerden. prïncipieeler hooger onderwijs, echt Hooger Onderwijs, dat geheel vrij staat van het school actie. Da heer van der Waortlen acht te het nieuwe stelsel een inbreuk op de vrijheid van studie, mode door do weinige gelegenheid tot het afleggen van examens. Voorts wilde hij maat regelen tegen de, ondanks het sys teem, blijvende overlading. 1 Ook de heer Blerema pleitte tegen des ministers inzicht in de Delftsche studie, verdedigde de studenten te genover den minister. Hij geloofde niet, dat het nieuwe studieplan den immer-verkeerd-geachfcen langen stu dietijd, zal verkorten. En wel degelijk wordt het schookche bevorderd, de vrijheid van studie beknot. De heer Feber ook, evenals de beide hem voorgaande woordvoerders, een alumnus der Technische Ilooge school verdedigde de nieuwe stu dieregeling, gedeeltelijk, geloofde dat examens aan het einde van de eerste twee jaren noodig, maar ook voldoen de zijn om de zelfkennis bii den stu dent te doen groeien, voldoende z:;n om daarna te doen uit maken of hij geschikt is voor de ineenieurs- ludie. Maar wensohte daarom niet het candidaatsexameu aan het eind van het derde jaar dwingend te plaat sen. Eenige dwnng in de eerste jaren achtte de heer Feber niet onwensche- iijk Maar de professoren moeten niet al te stringent vast houden aan het maar éénmaal per jaar afleggen van examens met bijzondere gevallen, zi.;kte, dienstplicht moet worden re kening gehouden. Doch, evenals zijn voorgangers, zag ook de heer Feber de grondfout in de groote overlading van de leerstof, wel ke overlading voor jaren reeds is aan gevangen. Allereerst moeten de hulp wetenschappen beperkt worden in omvang van stof. want het groote aan tal repetitoren doet allerminst de we tenschappelijkheid der ingenieurs stij gen. De minister verdedigde zich met te zeggen dat alle officieele rapporten van hen die deskundigen bii uitne mendheid moeten worden geacht, de Academische Senaat en de curatoren, heenwezen naar de door den minister doorgevoerde herziening van het stu dieplan. En ook wees de minister naar den senaat van het Delfteche Studen tencorps, die de examenregeling be houdens één puilt niet zóó 6lecht vond. Dit eene punt, ook in de Kamer ter sprake eebracht, was de regeling ten opzichte van het candidaateexamen. En hier zal de minister verandering brengen. Gok wil hij de bepiiling. wel ke de mogelijkheid van een herexamen opeot, zoo ruim mogelijk geïnterpre teerd doen worden. En tenslotte zal de minister tegen overlading van hei propaedeutisch examen waken. Op een vraag des heeren Gerhard, die de eindexamens van de Midd. Techn. Scholen voldoende wilde ver klaren voor de Technische Hooge school, antwoordde de minister, dat hij deze aangelegenheid opnieuw zal overwegen De minister van onderwijs heeft wat onze lezers zich herinneren op Vrijdag de Kamerleden uitgenoo- digd bij hun klacht over weinige vrij heid, te weinig vrijheid van het onder wijs, met concrete klachten te komen. Welnu, dat heeft de heer Marchant gedaan hij Middelbaar Onderwijs. Met de stukken in de hand, met allerlei besluiten en maatregelen van het ministerie uitgegaan, wilde hij aan- toonen dat voorschriften worden gege ven tegen het plegen van fraude, over wisseling in boeken en lesuren, over den inhoud der lessen, over pijnliik- nauwgezefcte vacant ieregel ingover vervangine van leeraren bii ziekte etc. voorschriften, welker bepalingen men veel beter kan overlaten ter invoering aan het initiatief van rectoren en di recteuren. Evenmin was de heer Merchant te spreken over de subsidie-regeling voor het M. O. De heer Marchant. zeide reeds te we ten, wat de minister antwoorden zal, dat de wet de uniformiteit wil, dat. hij slechte heeft uit te voeren en inderdaad, dit antwoordde de minis ter, al voegde hij daaraan nog iets toe maar de lieer Marchant wilde slechts vragen of de wet tot zulk een uitvoering dwingt, en of de wet niet moet worden gewijzigdzijn doel was slechts den bestaanden toestand aan te geven en te karakteriseeren. De heer Tilanua betreurde het zij het. dat het niet anders kan, om den nood der schatkist dat een nieuwe M.O.-wet van de baan is. maar kwam daarna al direct in strijd met den heer Marchant. Immers de beer Ti- lanus geloofde in het geheel niet. aan scherpe vrijheidsbeperking zeide dal de minister slechts minima stelde, maar wenschfce bovenal den heer Mar chant -voor oogen te houden, dat waar hij aanmerking maakte op d© regelin gen van leerplan en leerstof, die rege lingen gevolc zijn van aandrong uit de kringen-zelf van het. middelbaar on derwijs. De coDt.róle echtte deze af gevaardigde niet overdreven, maar contróle is noodig. wanneer van Den TTaae geld wordt aanvaard. Uit de vrijheid, die gemeenten als Den Iiaag, Haarlem cn Arnhem, zich tegenover het rijk hebben veroverd door de subsidie te weigeren voor het Gyma-.siaal en Middelbaar Onderwijs, geloofde de heer Tilanus, dat moeilijk heden voor de bijzondere inrichtingen van Middelb. Onderwijs en van Gymnu siaal onderwijs zullen voortvloeien. La- heeft de heer Albarda dit ontkend. Want de subsidie aan de bijzondere ia- stellingen wordt niet onthouden, wan- 1 INGEZONDEN MEOEDEELINCEH a 60 ets. per regel. Ziedaai de dingen, waarin iedera mensch, die iets van het leven wil ge nieten of (en) daarin wil presteeren, zooveel mogelijk moet zijn geoefend ei» ontwiVkeldl In het „Haarlem's Dagblad" vaa Donderdag 31 Februari is uitvoerig uiteengezet hoe iedereen, die zulks wenscht, die hoogere ontwikkeling kaa deelacMig worden en werden voor abonné's van het „Haarlem's Dagblad" eenige brochures kosteloos beschikbaar gesteld vanwege het NATIONAAL' INSTiTUUT VOOR ZE' FONTWIK KE LI NO te Amsterdam, waarin de dooi dit Insvituu* sinds tien jaren met zooveel succes ingevoerde methe'en om zich te on'...kkelen tot een Mceslervol Wer ker, Zelfstandig Spreker, Vlug Den kef en Practisch Mensch van de Wereld, Fortuinlijk in het Omzetten zijner Kun digheden in Materieele Waarden, uit voerig en duidelijk worden beschreven. Verscheid- oe duizenden personen hebben van deze gelegenheid, nader bekend te worden met de methoden van dit Instituut, gebruik gemaakt. Er is dan ook nog slechts een klein getal r.ezer brochures over, die gezonden kunnCB worden aan hen, die zich als nog ia het bezit van deze belangwek kend! biocbures over de eminente me. thoden cm hun Persoonlijkheid te ont wikkeien, willen stellen. Daa".oe vuile gij onderstaande BON in, ea zende hem aan het Burea^ van het .Haarlem's Dagblad" te Haarlem, Buitea op de enveloppe schrijven; „Heft senontwikkeling". Hierlangs afknippen. Ondcigeteekende verzoekt kosrelooze toezending vafi de brochures: De Ontwikkeling der Persoonlijkheid Wetenschappelijk Koopmanschap Een korte Weg tct Succes,. Hoe groot Is Uw nuttig Effect? Er Komen en er Blijven. Naam Volledig adres: neer dz gemeentelijke salarissen hooger zijn dan de rijksregeling en zij die vol gen wilien. Nu beeft de minister in de memorie in Antwoord gezegd, dat hij ten aan zien van de subsidieregeling met wij. zigingsvoorstellen komen zal. De heer Tilanus wilde den minister vooraf reeds doen opmerken, dat vooral gewaakt moet worden tegen scheeve verhoudin gen. omdat, wanneer de salarissen der Rijksscholen de normen zullen tvordea de gemeentelijke overheden daar boven uil mogen gaan, de goede leer krachten zullen afvloeien naar de ge meentelijke scholen. Evenals de heer Tilanus, geloofde da heer Van Wi.inbergen, dat de door de« heer Marchant gelaakte vrijheidsbeper king historisch geworden is. Maai dea heer Van Wijnbergen en ook dea heer Vran der Molen waren de klach ten bi-wijs der stelling, dat door d^ linkerziide te veel waarborgen zijn ge vraagd Verschillende daarvan kunnea worden geschrapt. Ook hij drong op wetswijziging aan, opdat de leiders der itudie en de schoolbesturen vrijer rul ler woeden dan thans. Vooral bepleitte de R. K afgevaardigde de eischen vaa toelating tot de Bijzondere instellin gen aan de instellingen zelve over te laten. Ook bij de afneming van de «ea- s wcnschte de heer Van Wijnber gen meer vrijheid al ging hij dan zeker niet in alles met dea heer Mar chant mede. Mej. Westerman het aantal spre kers over het middelbaar onderwijs was niet gering geloofde dat de aanslui ting tnsschen Lager Onderwijs en Mid- delbaa. Onderwijs te wenschen laat. Ea mej. Westerman zocht de oorzaak daar- wel allereerst in de verminderde eischen van toelating tot de H. B. S. Ook bepleitte zij terugkeer van het Fransch op de Lagere SchocL Vele waren de wenschen, die de Ka merleden den minister voorlegden, na dat de minister in de memorie van Antwoord een novelle van de Middelb. Onderwijswet had aangekondigd. Zoo vroeg mej. Westerman bovenal zorg Feuilleton Uit hot Engelsch van BARONES ORCZY. (Nadruk vorboden). 48) ,,Dio schurk", hervatte hij zijn ge sprek, „staat in verbinding met een bende gevaarlijke, Eugclscho spion nen. Een dezer spionnen, oen volleerd commediant, gebruikt dezen man als een dubbelganger. Misschien heb je Cr al van gehoord". Chazot knikte. „Ja, ja, Citoyon. Ik heb alles van den Gemeenschnppolljken Maaltijd in de Rue St. Honoié gehoord, en hoe do Engelsclie edelman en de oude Rateau als twee drupjielen water op elkaar geleken". „Juist", zei Chauvelin droogjes, „en om de mogelijkheid van een her haling hiervan 10 voorkomen, heb ik een goed middel bedacht. De veearts geeft de paarden van de cavalerie een brandmerk, zooals ]o weet. Wolnu, wat ik van hem verlang, is. dat hij op den arm van dezen ouden kerel een merk brandt, een enkele letter is al voldoende". Chazot snakte naar adem. „Maar Citoyen", bracht hii mot moeite uit. „Nu, wat wou jc? Waar het het heil van de Republiek betreft, kennen wij geen maren, sergeant Chazot". „Dat weet ik wol, Citoyen, Ik wil de alleen maar zoggen, dal. ik nog nooit van zoo iets geboord hob". „Er gebeuren in Parijs iedoron dag nog wel vreemder dingen mon nmi", zei Chauvelin spottend, „Wii brand merken do paarden, die aan den Slaat behooven. waarom dus niet een bur ger. Wie weet. of we het no? niet zullen beleven", voegde hij er op hef- tigen toon aan (.00, „dat de Repu bliek zal eischen, dat ieder good bu;r- .ger het merkteeken draagt, van zijn lovauteit". „U hebt natuurlijk slechts te be velen. Citoyen Chauvelin". zei de sergeant, „dus als reet., clat. ik den man naar de cavaleriekazorne moet laten brengen en hom als een boest laten brandmerken, dan „Neen. niet. als een beest, Ciloyen" zei Chauvelin. „Oni te beginnen moet je Citoyen Rateau op kosten van den Staat een heele flesch uitmuntende brandewijn geven. Dan, als hi! volsla gen dronken is. moet de veearts hom een brandmerk geven op den linker voorarm. Begrijp mij wel, het behoeft slechts een enkele letter te zijn. De oude schurk zal er waarschijnlijk niet eens wat van voelen". „Zooals u wilt, Citoyen". zei Cha zot, onverschillig. „Ik ben niet ver antwoordelijk, ik doe slechts, wat mij bevolen wordt". „Natuurlijk. Je weot, wat een goed soldaat past. Citoyen Chazot. Neem den man dus mee en geef dit bevel schrift van mij aan den veearts" Chauvélin krabbelde dan/fop een paar woorden op een stukje papier. Chazot stak het briefje in ziin zak, draaide zich om en gaf eenige bevelen aan zijn manschappen. Do reus werd overeind geheschen cn liet zich gewil lig meevoeren. IRij was blij uit de Duurt van den kleinen duivel met het bleeke gezicht cn do doordringende oogen weg te komen. Chauvelin keek den optocht na, 3e zc6 soldaten, den asthmatischen kolen- drager en daarachter den sergeant Zij slaken de straat over en sloegen een dwarsstraat in, die door de poort van de Rue St. Antoine naar de ca valerie kazerne in het quartier de la Bastille leidde. Daarna slóot hii zorg vuldig dc groote deuren en vond op dc-n taBt de trap, die hjj langzaam op- klom. Hij bereikte het eerste portaal. De deur, die tot moedor Théote vertrek ken toegang gaf, stond aan, en Chau velin stak reeds de hand uit om haar open te dnwen, toen de deur als door een onzichtbare hand in beweging ge bracht, reeds openging, terwijl een welluidende stern op vriendelijken, doch spottenden toon vlak achter hem zeide: „Laat ik u helpen, Monsieur Chambertin!" HOOFDSTUK XXV. Vior dagen. Wat er gedurende do eerstvolgende seconden plaats greep, zou Chauvelin later onmogelijk iiehheu kunnen zeg gen. Of hij uit vrijen wil de wachtka mer van Cathérine Théot binnenge treden was of dat do onzichtbare hand hem er in geduwd had. wist hjj niet, maar toen hij eindelijk weer hel dei- denken kon, zat hij op een van de vermolmde banken met zijn rug tegen den muur geleund, terwijl legenover hem zijn aartsvijand, Sir Percy Bla- keney stond, in de puntjes cekleei en met een glimlach om do lippen. De wachtkamer za.q er somber uit. Een enkele walmende vetkaars wierp een I flauw schijnsel op de grijze muren, den kalen steenen vloer en de gesloten luiken. Van Theresia Cabarrus was geen spoor te ontdekken. Chauvelin keek schuw om zich heen. Hij deed wanhopige pogingen, om zijn kahnte te herwinnen. Chauvelin was nooit lafhartig geweest. Hij vreesde den dood niet en dacht er nu ook niet aan, dat deze ontmoeting met den man, dien hij steeds vol haat achter volgd had, hem wel eens het leven zou kunnen kosten. Wat hii vreesde, was belachelijk gemaakt en vernederd te zullen worden door dezen avontu rier met de spottende oogen. die z'm zenuwen altijd tot het uiterste prik kelde. Deze Engelsche spion met zijn aristocratisch uiterlijk en trotsohe koelbloedigheid was do eenige mensch tor wereld tegen wien Chauvelin het steeds moest a/leggen en die altijd de lachers op zijn kant had, Ook dezen keer was het hem, toen ziin blik de oogen van Sir Percy ontmoette, als of zijn ledematen verlamd werden, en hij uiet meer geregeld denken kon. Hij begreep niet, waarom Theresia Cabar rus hem in den steek had gelaten. Zelfs haar tegenwoordigheid zou hem een geestelijke steun zijn geweest. „Zoekt u Madame de Fontenav, Monsieur Chauibertin?" \Toest Sir Per cy, zijn gedachtend radend. ..Ja de dames kumjen we toch maar niet mis sen! Ik moet u echter tot mijn spijt meedeelen, dat Madame de Fontenay op het eerste geluid van mijn stem op de vluoht is geslagen. Zij heeft zich in het hol van de heks verscholen en is daar nu waarschijnlijk bezig, de geesten te vragen, haar te helpen, er weer uit te komen, want de deur is aan den verkeerden kant. (voor haar ten minste) op slot. Niet anncenaem voor haar. vindt u wel, Monsieur Ihambertin?" „Op het oogenblik, Sir Percy", zei Chauvelin, al zijn moed bijeen rapend „denk ik aan een andere mooie vrouw die in een kamer, vlak boven ons, op gesloten is en waarschijnlijk ook maar al te graag er uit verlost zou worden". „F.11 ik denk er op het oogenhlik over", zei Sir Perey met een vreem den lach, „om u net zoo lantr door elkaar te schndr)en. -'•o hef. leven uit uw leelük karkas onfvlodm is". „Dat. zou u kunnen doen. Sir Pen- cy". zei Chnuvelin met voorgew-nde kalmte, „maar zelfs als ik dood aan uw voeten lag, zou Lady Rlakeney nog boven gevangen zitten". Wordt vervolgd).

Haarlem's Dagblad | 1924 | | pagina 5