Gaat allen TELLEN! HAARLEM'S DAGBLAD Wat de Raad dóet in Bloemendaal Rubriek van den Arbeid. Hoeveel BLOC-NOTES liggen in onze étalage? De laatste Avonturen van den Rooden Pimpernel MAANDAG 24 MAART 1924 DERDE BLAD Geen tuf-tuf, noch een ge meen tefordje. Meer ruim te op den IiloomendaalBchen ■weg, Schoolwijkeu. Het duurt te lang. Haarlem een auto-brigade, Heemste de een dito, en Bloemendaal doet aan die grootdoenerij niet mee! Eigenlijk was het niet zoo zeer uit vijandschap tegen bet motorfietsje, men begreep wei, dat een motorrijwiel onder een agent van politie een heel ander ding is dan wanneer een particulier van een jaar of negentien er mee manoeu vreert. Met motormenschen wordt in Haarlem en Heemstede tucht uitge oefend onder de rendieren, die meenen aiieen baas tv zijn op den weg. Dat; wilde men ook in den Ëloemendaal- srhen weg wel, maar B. en \V., die van den raad bij de begrooting op dracht hadden ontvangen om te be zuinigen op de j>oliue-uitgaven, had den daartoe nog niet voldoende stap pen gedaan naar den zin van verschil lende raadsleden. Nu vreesden dezelf de heeren dut in plaats van inkrim ping, uitbreiding van het aantal agen ten de uitkomst zou zijn. In Bloemen daal heeft men titans ongeveer op iedere vierhonderd ingezetenen een agent van politie, dat is veel in ver gelijking met andere gemeenten, dat word den burgemeester verweten en den commissaris niet minder. Als men de gemeenten met eenzelfde wegen net tri tien omtrek nagaat is Bloemen-! daal werkelijk wel ruim voorzien van dienaren van Hermandad. B. en W.j hadden niet het juiste moment geko zen voor hun motorrijwiel, in spijt van de medewerking vau leden die de minderheid uitmaakten en waarvan een zelfs voorstelde een klein autotje aan tc schaffen. Ik zie het ah een Bloentendoalsc.il gemeentefoi'dje. Door sommige leden werd de Zeeweg zoo vaak in debat gebracht, dat men den weg een nachtmerrie noemde, die bijua bij alle gemeentevraagstukken te pae komt. Er komen evenwel op den duur van den Zeeweg nog wel prettiger dingen. Nu was er weer iemand die daar wil bouwen, er ko men wol meer liefhebbers. Liefhebbers om iit Bloemendaal tc wonen zijn er ook wel voor de andere deelen vun de gemeente. Als dat niet zoo was zou er niet zoo vaak to oor dcelen zijn over nieuwe stratenplan nen. In Bloemendaal is men nog niet zoo wijs geworden, dat men voor do geheele gemeente een stratenplan heeft gemankt. Bij stukjes en beetjes, sys teem alle uur een lepel, komt het stra tenplan voor elkaar. Pas is liet Kin- keimpark geprojecteerd of in de om geving is al weer een uitbreiding aan de orde, de raad gaat daarover 'n klem uurtje in geheim en een volgende zit ting mag het publiek weten wat weer vastgesteld is. 't Is als iemand die een tuin aanlegt en daar jaren over doei. Een belangrijke verbetering zal ver kregen worden door het achteruit brengen van de rooilijn van den Bloe- mendaaleohen weg op het gedeelte te genover de Mollaan. Men kent daar het nauwe gat dat c-en hinder is voor voetganger en automobilist en alles wat daar tussehen hooit. De gemeen te heeft al eenigen tijd de huizen, die zoo ongeveer op den weg staan, in bezit, moa£ de raad kan er moeilijk ioe. komen ze af tc breken. Er komt. n.l. nog ongeveer een paar duizend gulden van binnen per Jaar. Het lijdt echter geen twijfel, dat de jaren van do huizen nu geteld zijn, de huur is niet meer voor een jaar ver lengd. De reorganisatie van het onderwijs zal op den duur in Bloemendaal wel leiden tot het instellen vau sclioolwij kon. Waarom iemand in Over veen zijn kinderen naar Bloemendaal stuurt om te leeren, is dan ook ecu raadsel. Ten zij men meent dal het onderwijs cr beter is, doch dat scheen in de raads zitting niemand ie denken. Hel ge makkelijkst komt men van de regeling van zoo'n kwestie af door de zaak aan te houden. De raad nam zijn gemak. Omdat liet met het grootste deel van de agenda al over zes geworden was, werden de laatste punten maar uitge steld, zoodot de volgende Donderdag weer een samenkomst gehouden zal worden. Den voorzitter werd lijdelijk verzet verweten toen het over de bezuiniging op politie-uitgaven ging, een boos raadslid is in den regel niet compli menteus. En do rest? Men heeft het verslag gelezen, of niet. en dan is er nog niet veel verloren, het was c-en echt ver velende zitting. Vermelding verdient nog dat een U.K. school in Aerden- hout gebouwd zal worden. Het raads stuk sprak zelfs van een U.K. bijzon der sclioolgebouw. Bij den verkoop van grond noemde het college van B. on \V. zich -schoon- heidacommifsio. Wel een z-waro taak in Bloemendaal, maar blijkbaar niet te zwaar, anders hoorde men er wel wat van. v. O. UITBREIDINC VAN HET CONFL ICT IN HET BA C C ERB ED RlJF. UIT HET HEERENKLEEDINCBED RIJF. HET CONTRACT IN HET BAKKERSBEDRIJF, f E TABAKS BELASTINC EN DE SICAREN- INDUSTRIE. Van hier en daar. HET CONFLICT IN HET BACCER- BEDRIJF. De staking tii dc aannemersfirma Den Breojen van don Bout, is thans uitgebreid op alle werken aldus wordt uit Slied recht. aan de Tel. gemeldOp liet oogenblik wordt gestaakt op de werken te Belfeld bij Venlo, Amsterdam, IJmuidcii, Schie dam, Mnatislub en Nijmegen. Het is niet onmogelijk, dat eerstdaags ook hij andere firma's in liet baggerbe drijf de arbeid ook neergelegd **1 worden. Zoonis bekend, «tellen de werkgevers der afdcoling Gorinchem van dm Ne iet Aannemer-bond voor 17 1.2 pet. loonsverlaging voor het laser- en 15 pet. voor h.-t hooger per soneel in het baegerbedrijf. Vrijdag is tc 's-Gravenhage ten bu- reele van den directour-gCndrnal van den Arbeid, mr, Zaalborg, een confe rentie gehouden met het bestuur van iir, af.ieeling Gorinchem van den Ne der!. Aa«nemei*bond C" "lct {-en" truien Bond van Transportarbeiders, OV.T den werktijd is het baggorbc- driif- Allereerst verzette de organisatie zich teren den km 3 en arbeidstijd. Mr. Zaalberg nam het standpunt in, dat niet langer gewerkt mag worden met aannemers-materiaal dan 55 uur, hiorbii inbegrepen alle werkzaam heden Voor reparatie mag 7 uur per week boven de 55 uur worden toe gestaan. Bovendien moet éénmaal por maand verlof worden toegestaan vun Vrijdagmiddag tot Maandag morgen, met handhavin? van loon en vergoeding van reisgeld boven de twee gulden. UIT HET HEERENKLEEDINC- BEDRIJF. De hoofdbesturen van dc vijf sa menwerkende kleerniakersbondcn heb ben aan de patroonsbonden meege deeld, dat het voorstel, waarbij den niantpatroon» wordt veroorloofd, tot 25 pet. van do totaio hoeveelheid werk van iederen kleermaker tegen één tarief lager dan waarin de kleer maker gewoonlijk werkt, aan dezen uit to mogen geven, in do praktijk voor werkgevers zoowel als werkne mers, tot onovorkonieli^o moeilijk heden aanleiding zal geven. Boven dien ziin er voor dc kleermakers fi- nancicclo nadoelen aan verbonden, terwiil een behoorlijke controle on mogelijk is. Ten aanzien van het vacantie-voor- stel wordt. opgemerkt, dat. wanneer liet in de bedoeling Hg', dat prac- liseli de oude regeling z:ti worden ge handhaafd. doch dat. patroons, die tot uitbetaling van do huidige vacant ie- INCEZOnDEN MEDEDEELINCEN '60 ets. per regel. TELLEN! TELLEN! Wie het beste kan TELLEN krijgt een PRIJS Fa. ANTON DE ROOY, Anegang 14 (Nadere bijzonderheden op de billetten in de etalage) golden niet in staat zouden zijn slechts tot. de betaling van de halve vaoantie zouden worden verplicht, het logisch is. de oude regeling in het. contract weer op te nemeu, terwijl dan in overleg voor bepaalde werk gevers een regeling kon worden ge troffen. Als partijen het over de bovenge noemde punten eens kunnen worden, kan wel een vorm worden gevonden, om ten aanzien van de technische her ziening der tarieven de partijen tot overeenstemming ie brengen. HET CONTRACT IN HET BAK- KERSBEDRIJF. Fr had weder een conferentie over de nieuwe arbeidsvoorwaarden plaats tussehen de vertegenwoordigers van de pat roons en gezellen organisaties. Aan verschillende bezwaren van de arbeiders werd tegemoet gekomen; alleen ter zake van de loonen is nog niet overeenstemming bereikt. Wel hebben de patroons toegezegd, dat, zij elk in eigen kring zullen trach ten te komen tot een loonsverlaging van niet meer dan f 1. waarop van den kant der arbeiders verzekerd werd, dat, bij verwezenlijking daar van, overeenstemming zou worden verkregen. Binnen enkele dagen zul len de patroons hun besluit in deze meededen. VERZET TECEN SALARIS. VERLACINC. Het bestuur van den Centralen Bond van Ncdeiiandsch Post-, Tele- gaaf- en Telefoonpersoneel heeft aan de 125 bondsafdeelingen in den lande opdracht gegeven tot het zenden van afgevaardigden naar liet. op 23 cu 29 dezer in Den Haag te houden, streng huishoudelijke congres, waar afweer- maaircgelen tegen de door de regee- ring voorgenomen loonsverlaging zul len worden besproken. 0VERHEIDSS1 EUN AAN INDUSTRlöEN. De Kamer van Koophandel en Fa brieken voor do Zceuwsche eilanden zal zich iot de Regeering en de voor naamste gemeenten in haar gebied wenden met de medcdeeling, dat zij overheidssteun aan industrieën over hot algemeen niet aanbevelenswaardig aehte, omdat hierdoor de terugkeer tot normale arbeidsverhoudingen Wordt tegengehouden, en ter voorko ming en vermindering van werkloos heid in de industrie het streven van de overheid veeleer zal moeten zijn ge richt op het. wegnemen van belemme ringen voor de industrie. HET CONFLICT 'N DE TEXTIEL NIJVERHEID. Naar Hef Volk verneemt, hebben in dc afgeloopen week twee vergaderin gen plaats gehad tussehen de hoofd-, besturen der drie bij liet conflict be trokken textielarbeiders-organisaties, lil deze bijeenkomsten hebben dc be sturen htm houding vastgesteld naar aanleiding van den brief, door de werkgeversorganisaties aan de arbei dersorganisaties gezonden en de uit- noodjeing. die zij hebben ontvangen voor de conferentie on Dinsdag a.s. in Den Haag, onder leiding van den di- redleur-generanl van den arbeid. Uit de Pers Naar aanleiding van de plannen tot indiening van een wetsontwerp tot verhooging van den tabaksaccijns be~ vai ,.dc Sigarenmaker" orgaan van den Ned. Sigarenmakers- en 'l'abaks- bewerkersbond een artikel, waarin de aandacht wordt gevestigd op de na- dceien, die uit die verhooging voor de sigaroninduslrio zullen volgen. Het blad schrijft; ,,Dc export heeft nog lang niet de lo'.gie van de vóóroorlogsche jaren bereiki, en zal dio ook nooit meer be reiken. Ze is op dit moment nog van weinig beteekenis. Zeker, er is eenige vooruitgang merkbaar, en men zou zoo zeggen, dat wijs regeeringsbcleid er toe mee moest werken om dien export te be vorderen. Do minister van Financiën schijnt er anders over te denken en wil dus opnieuw den export bemoeilijken. Want liet is geen bloot verschijnsel, maar een voldongen feit, dat Ameri ka, Kngeland, Denemarken. Noorwe gen, Zweden en overigens alle landen, waar hooge belastingen van tabaksfa brikaten worden geheven, zeer weinig, ja bijna niets, exporteeren. Wanneer dus door verhoogde belas ting dc export zoo goed als geheel op houdt, en onze industrie bijna uitslui tend op binnen la ndsch verbruik is aangewezen, moet grootcr werkloos heid daarvan liet gevolg zijn. Bovendien is door loonsverlaging, en andere omstandigheden van eco- narniscben aard, de koopkracht dei- bevolking beduidend minder gewor den, waardoor het aantal slachtoffers ongetwijfeld zal toenemen. Voect men daarbij nog het feit. dat het verbruik van rooktabak en sigaretten de laat ste jaren belangrijk is toegenomen en de consumptie van sigaren sterk is achteruitgegaan, dan kan men er toch wel zeker van zijn, dar. een verhoogde tabaksbelasting dat deel van de in dustrie (de sigarenindustrie) het eerst en het ergst zal treffen. En onder deze omstandigheden kornt minister Colijn met verhooging van den tabaksaccijns. Hij moet zijn 17.000.000 hebben en vraagt er dan blijkbaar niet naar tot welken prijs hij de schatkist met- dat bedrag zal verrijken. Maar liet laatste woord is in deze echter nog niet gesproken, en wij moe ten dan ook eerst nog zien. dat de R.-K. en Christelijke arbeiders ver- mwoordigers in de Tweede Kamer het aandurven, al is het dan ook hun Christelijke regeering. voor de ver hooging te stemmen". Varia. Weder is aan een groot aantal der leden van liet personeel der Rotter- damsche Electriscbe Trnmwegmaat- schappij ontslag aangezegd. Hen groot aantal havenarbei ders, dat zich Zaterdagochtend aan meldde is dien dag in «lc Rotterdam- sche haven aan het werk gesteld. Dc raad van Alkmaar besloot tol afschaffing van den vacantietoeslag. Aan de gehuwde telefonisten van hot, Amslerdarnsche telegraafkantoor, die oni dienstredenen niet op 1 Maart jl. konden worden ontslagen, is thans eervol ontslag aangezegd niet ingang van 1 Juli a.s., voorzoover zij althans niet als kostwinster van ecu gezin zijn aan te merken. Birnenlanl GEKNOEI BIJ HARDDRAVERIJ ONTDEKT. Het Gron. Dagblad, meldt; Een 30-jarige veehouder tc Heep, had met zijn paard deelgenomen aan oen harddraverij tc Irnsum en den prijs gewonnen. Hij braclit dit dier onder don naam Nellie" in de baan. Al spoedig bleek, dat niet. een ..Nellie" aan den wedstrijd had deel genomen, doch „Alie", die echter van kleine draverijen is uitgesloten. De harddraverij-commissie maakte or een civiele zaak van en tijdens de behandeling, daarvan hield hij vol met Nellie", een paard van zijn broer te hebben gereden. Deze verklaring had onaangename gevolgen, hij werd namelijk vervolgd wegens meineed. Bij do behandeling 'der zaak voor do rechtbank te Leeuwarden, bleek uit hot, getuigenverhoor, dat: de vee houder Alie" met do kalkkwast een witten kol en vier witte voetjes had geverfd, waardoor dit paard eenigs- MAANDAG, 24 MAART, Londen 2 L,0. 3G5 M. (Nedorl. tijd). 3.S0—4.S0 n.m. Draadloos Concert. Trio en Phyllis Kitchener (sopraan). Darnes- praaije. 5.50 m.m. Kinderhalen. 7.50 n.in. Jolin Etrachey: „Weke lijk sell Boekenpraatje". Daarna „The Mountai neers", Een operette in drie bedrijven. Ge geven worden toet eerste en tweede bedrijf. 0.35 m.m. De Deken van Windsor houdt een causerie over: „De St. Georgekerk te Windsor. Hoe een (historisch bouwwerk werd gered." 10.05 m.m. Hef derde bedrijf van de operette „The Mountaineers." Birmingham 5 I. T. 47S M. (Nedorl. tijd). 3,50—4.50 m.m. Draadloos Concert. Or- kest onder leiding van Paul Kimmer. 5.20 n.m. Dame9praaije. 5.50 n.m. Kinderverhalen. 7.20 n.m. John Stractoey: „Wekelijksoh boekenpraatje." 7.55 n.m. Draadloos Concert. Populair programma. Orkest en Frank Thompson (conférencier). 9.05 nm.. Voortzetting populair concert. 9.35 n.m. De Deken van Windsor houdt ren causc-rie over: „De St. Georgekerk Windsor. Hoe een historisch bouwwerk gered werd." 10 n.m. Marjorie Edwards, liederen aan dc piano. Vervolg orkest. Bournemouth 6 B. M. 385 M. (Ned. tijd). 4.05 n.m. ,,6 B. M."-Trio. Bc-ginald S. Mouat, solo-viool en Arthur Marston (solo piano), 6.05 n.m. Damesuurtje. 5.35 n.m. Kinderuurtje. 7.00 m.m. John Stractoey: „Wekolijkseh boekenpraatje." 8.20 n.m. Draadloos concert van de „Al- dcrhalt Silver Prize Band". 8.40 m.m. Causerie van Stanley Iïow ov Dickens' werken, in het bijzonder ov Olivier Twist. n.m. Voortzetting concert en opfret den van Albert Potter (bariton) 9.15 nun. Draadloos Concert van de Ah derbalt Band. 5 p.m. Voortzetting Caueerie Stamle?, How. 5 n.m. De .Deken van Windsor over} „Hoe een oud bouwwerk gered werd," 10.05 m.m. Albert PotteT. 10.15 m.m. Vervolg Concert. Cardiff 5 W. 350 M. (Neder!, tijd)'. 5.20 n.m. ,,5 W. A/s" „Five O'Ckjcks", 6.05 tQ.m. Kimderuurije. 7.00 m.m. Wekelijksch boekenpraatje vaa John Strachey. 7.50 m.m. „The Mountaineers'*. 9.35 n.m. De Deken van Windsor over; ,IIoe een oud bouwwerk gered werd/1 10.05 m.m. „The Mountaineers". Manchester 2 Z. IJ. 376 M. (Ned. tijd)'. 3.504.50 n.m. „Z. IJ"-QuaTtef. 5.20 n.m. Damesuurtje. 6.50 n.m. Kinderuurtje. 7.20 m.m. Wekelijksch boekenpraatje. Avondconcert (solisten). 9.05 n.m. Spotternij van Pery Phlage. 9.20 n.m. Morden (Lowe (bariton). 9.35 n.m. De Deken vam Windsor.over5 „Hoe een oud bouwwerk gCTed werd." 10.05 n.m. Vervolg Concert (solisten)'. 10.30 m.m. Spaansehe causerie van W. F« Bletcher. Newcastle 5 N. 0. 400 M. (Nod. tijd)'. 4.05 n.m. Concert. Solisten. 5.05 m.m. Damesuurtje. 5.35 m.m. Kimderunrtje. 7.20 n.m. John Strachey, wekelijkscH boekenpraatje. 7.50 m.m. „The.Mountaineers". 9.35 n.m. De Deken van Windsor over; „Hoe een oud bouwwerk gered werd." 10.05 n.m. „The Mountaineers". Parijs (Radiola) S. F. R. 1780 M. (Nederl. tijd). 1.05 n.m. Draadloos Concert 'door hef Bad iola-Zigcunerorkest. 5.05 n.m. Radioconcert (Bach, "Andersen", Beethoven, Daudet, Widor en Debussy). 9,20 n.m. Radioconcert met medewer king van mevrouw MagdéleLne Claveï van. de „Opéra Comique". Daarna Causerie van de markiezin vaai Lovse-Chamdieu. Brussel S. B. R. 410 M. (Nederl. lijd)'. 5.20 m.m, Een uur draadloos Concert doo* een plaatselijk Orkest. 8.50 m.m. Kamermuziekavond. zins op Nellie" zal hebben geleken. Het O. M. vorderde 1 jaar gevan genisstraf niet last tot gevangene- niing, daar beklaagde van plan moet ij.n. naar Canada te vertrekken. Na in de raadkamer te zijn geweest, gelastte de rechtbank 's mans aan houding en werd de beklaagde naar huis van bewaring overgebracht. DE POSTCHèQUE- EN CIRO- DiENST. Een medewerker van het ÏTbld. meldt In het rapport (op het- oogenblik m bewerking op de Landsdrukkerij) van de Commissie-Tak, ingesteld voor het opsporen van de oorzaken der ont wrichting van den Postcheque- en Girodienst, worden ook straffen voor gesteld voor degenen, die, naar het oordeel der Commissie, verantwoorde lijk zijn geweest voor de ontwrich ting. Zoo zou men den directeur, den 'neer A. W. Kruymmel, die nog steeds verlof heeft, willen terugstellen tot den rang van inspecteur der Poste rijen. en den onder-directeur, den 'neer M. Pott, tot den rang van hoofd commies. De Haajgsche redacteur van de Maasbode schrijft: Ofschoon er nog geen officiëcle me- dedeeling van is gedaan aan het pu bliek, kunnen wij thans voor zoo goed als zeker melden, dat rekening- houders bij den Postcheque- en Giro- dienst iihans over heb volle bedrag i van hun te goed zonder borgen kunnen .beschikken, wanueer over dat goed geeneriei verschil van meening meer bestaat, noch bij den dienst, I noch bij den rekeninghouder. De uit betaling geschiedt dan via de bekende commissie tot het doen van uitbeta lingen aan rekeninghouders. Volgens een mededceliug van den tegen woordigen directeur van den Postcheque- en Girodienst, den heer 'i, Hooft, is de reconstructie thans zoover gereed, dat de dienst zou kun nen worden heropend. Van de reke ningen werd 93% direct accoord be vonden; in 7% bevonden zidh één of meer fouten. Eerst zijn toen de v_. schillen met de rekeninghouders bo ven het nummer 100.000 opgelost. daarna is men met de rekeningen van l tot 100.000 begonnen en men is nu gekomen tot de serie van 4-2.000. 1 Juist, in de laagste nummers zitten de grootste» rekeningen, zoodat de grootste moeilijkheden thans achter den rug zijn. Mocht men nu reeds tot' heropening van den dienst besluiten, dan zouden de bedragen, waarover thans nog meeningsversühil bestaat, kunnen geblokkeerd worden: en deze "trschjllen zouden dan geleidelijk' innen worden opgelost. Op het oogenblik worden proeven! ,-jnomen met het gecentraliseerd sy steem en wordt het personeel in dit' systeem zoodanig geoefend, dat de binnenkomende gefingeerde posten op een c-n denzelfden dag worden ge boekt en gecontroleerd. ïuinicheid? De Maasbode schrijft! Ieder op zijn eigen terrein. Dat is 'de leus bij de departementen. Oorlog en Marine zijn beste maatjes, maar met' elkanders zaken hebben ze niets noodig en daarin komen ze elkander ook nieti tegemoet, al zou daardoor een bespa ring van rijks geld mogelijk zijn. In Helder is een marinehospitaaT. In! Rotterdam liggen mariniers. Word-t er nu te Rotterdam een marinier ernstig ziek, dan wordt deze getransporteerd naar Helder! Dat er te Rotterdam zie kenhuizen zijn en in Den. Haag een mi litair hospitaal is, hindert allemaal niet. Vrijdag arriveerde te Rotterdam, na een tocht van meer dan vier uur. de ma rineziekenauto, uit Helder, met bet noo- dige personeel, vier man. Een zieke marinier werd ingeladen, en de terugtocht begon. Voor het geld dat dit vervoer Jcost, uitsluitend en al leen om te voorkomen, dat een mari nier ergens anders komt, dan in het Ma rine-hospitaal, had hii weken elders ver pleegd kunnen worden. Maar wat geeft het ook. Het rijk betaalt! DE KONINGIN NAAR ARNHEM. De Koningin zal dezen zomer een of ficieel bozoek aan Arnhem brengen om de opening van het nieuwe provinciehuis bij Feuilleton Uil li o b Engelse h van BARONES ORCZY. (Nadruk verboden). 63) Die kan ik op het oogenblik niet missen. Ik heb iets voor hen tc doen. dat minstens van evenveel belang is als een twist tussehen Robespierre eu .Tallica". „Sapristi!" begon Barras driftig, maar CUauvelin had geen tijd meer voor hem. Ken klok in dc buurt liet zes slagen liooren. Binnen eon uur zou zijn aartsvijand in zijn handen zijn, want Chauvelin twijfelde cr niet aan, of do brutale avonturier zou in liet huis in de Hue de In Planehetto verscliijueu. Al haatte hij Sir Percy, toch verdacht hij dezen geen oogen blik van lafheid. De Engelschman zou stellig liever zichzelf dau zijn vrouw opofferen. Chauvelin draaide zich dus op zijn hielen om, Barras woedend achterla tend. In de Porte St. Antoine struikelde hij en viel bijna over iemand, die met den rug tegen den muur geleund op den grond zat. Do man, d>« op pod strootje kauwde, had de knieën hoog opgetrokken en zijn roodr muts diep over de oogen gehaald. Met, z in lan ge armen hield hij zijn beenen om vat. Chauvcln vloekte ongeduldig. Hij voelde zich geprikkeld cn was niet in de beste stemming. I)c- man op den grond, die blijkbaar geschrikt was, uitte een verweneching en kree? daar op een lievige hoestbui. Chauvelin keek naar beneden en kreeg dadelijk het brandmerk op den arm van den vagebond in liet oog. „Ralean!" riep hij op ruwen toon. „Wat doe Jij hier?" Bateau trachtte zich pveroind te werken. „Ik bon met mijn werk hii Moeder Théof klaar", zei hij nederig, „en ik zat hier maar wat uit 1e rusten". Chauvelin raakte hem met de punt. van zijn voet aan en zei op nijditren toon: „Ga maar ergens anders uitrusten. De poorten der stad zijn geen toe vluchtsoorden voor vagebonden". Toen liep hij weer verder. Barras had dit. onderhoud mede aangehoord. Toen do oude kolendra- ger langs hem heen strompelde zei een van de aides-de-camp tor deze; „Geen gemakkelijk heerschap', die Citoyen Chauvelin. vriendlief, l.N'een, allesbehalve", antwoorddo Ratoini. „Kijkt u maar eens naar mijn arm", cn hij hield Barras het brandmerk onder den neus. Barras fronste het voorhoofd. Het misdadlgersmerk! En loop jo daar maar vrij mep rond?" „Ik ben geen misdadiger", zei Ba teau met nadruk. „Ik ben een on schuldig man, een vrij burger van de Republiek, maar ik zat. Citoyen Chau velin in den weg bij een van zijn dwaze plannen". „Dat heb je dan niet getroffen", zei Barras, maar hij had reen tiid Ie verliezen en wilde dus verder gaan. Dc oude kolendrager echter, dia juist weer e°n hevige hoestbui had, greep hem bij de mouw. „Wal moet jc?" vroeg Barras knor- „Als u even naar mij wilt luisteren, Citoyen, zou ik u misschien kunnen helpen". „Waarmee?" „U vroeg daar strak? aan Citoyen Chauvelin, of hij u ook wat- man schappen bezorgen kon, geloof ik". „Ik zou u kunnen zeggen, waar u er cenigc vinden kunt". „War, bedoel Je?" „Ik woon in een leeg pakhuis daar ginds", ging Bateau voort, terwijl hij in de richting wees, waarin Chau- velins magere gestalte juist verdwe nen was. „De verdieping daarboven wordt bewoond door Moeder Théot, de waarzegster. U kent haar zeker wel, Citoyen?" „Ja, maar ik dacht, dat ze met de anderen tot dc guillotine veroordeeld „Zij werd uit de gevangenis ontsla gen en heeft sedert Citoyen Chauvelin tot spion gediend",. Barras begon ongeduldig Ie worden Wat ging hem dit alles aan. Do ko lendrager boezemde hem bovendien door zijn haveloos uiterlijk een groo- tcn tegenzin in. „Maak het wat kort, Citoyen". zei hij dus. „Citoyen Chauvelin heeft in dnt huis meer dan een dozijn manschap pen te zijner beschikking", ginc Ba teau voort. „Het. zijn geoefende sol daten van de Nationale Garde „Hoe weet je dat?" viel Barras hem in de rede. „Omdat ik iederen dag' hun schoe nen poets". „Waar staat het huis?" „In de Rue de la Planehetto, maai ii kunt door het- pakhuis heen cr aan de achterzijde inkomen", „Allons done!'' was Barras' korte bevel tegen zijn aides-de-camp. Hij liep (1e straat uit, er geen a.cht op slaande, of Ratcau hem vergezel de of niet. De kolendrager volgde hem op eenigen afstand. Hij had (Ie vuis ten in zijn zakken gestoken, maar pas nadat hij zo een voor een gebald eu dreigend geschud had in dc richting van de Ruo de la Planehetto. Chauvelin was onderwijl het huis van Moeder Théot binnen gegaan en had zich, zonder een woord met de oude heks te wisselen, die hem in de vestibule stond op te wachten, naar de bovenste verdieping begeven. Hier riep hij mot barsche stem om kapitein Boyer. „Het is pas half zeven", zei deze knorrig, „maar ik kan u zeggen, Ci toyen Chauvelin, dat dit wachten mij danig dc keel gaat uithangen. Waar om zou ik onze gevangene nu maar niet vast doodschieten'? Mijn kamera der. en ik willen ook wel wat zien van wat er in do stad gebeurt". „Nog mnnr één half uur geduld, Citoyen", antwoordde Chauvelin. „zoo long kunt u, hoop ik, wel wachten, en vergeet niet, dat. als u den En- gelscliman niet helpt, gevangen ne men, u uw aandeel iu de tweeduizend livros verliest". „Bah, die komt loch niet meer", bracht Boyer hier tegen in. „Als hij van plan was geweest, te komen, zou hij cr al lang geweest zijn. maar zijn leven is hem blijkbaar to lief, om het voor zijn vrouw te wagen". „Hij komt zeker", zei Chauvelin. „Ik twijfel er geen oogenblik aan. of wij zullen hem zoo dadelijk zien". Mfirgnérite had in harir kamer ieder woord van deze samenspraak gehoord. De beteekenis er van was duidelijk genoeg. Binnen een half uur wachtte haar de .dood, tenzij Haar ge dachten wai'en verward. Was zij bang? Neen, bang was zij niet. Zij had reeds eerder den dood onder de oogen gezien, dien keer te Boulogne. En bo vendien waren er veel erger dingen dan de dood De mogelijkheid be stond, dat zij Percy in dit leven niet weer zou zien.Zij had nog maar ecu half uur eu misschien kwam hij wel niet. Eigenlijk hoopte zij maar dat hij niet komen zou, want. als hij kwam, was lii.i immers verloren. Zij wist wel, dat hij moedig was en slim, maar de omstandigheden waren dii- Len kerkklok in de buurt liet één slag hooren. Nog maar een half uur Het was drukkend warm. Er 'dreig de opnieuw een onweer, en uit de rich ting van de stad klonk verward ge schreeuw en getier tot haar door. Ge heel Parijs scheen in opstand. Toen hoorde zij kapitein Boyer nog manls zeggen: „Een half uur eerder of later maakt voor onze gevangene zooveel verschil ui'1', dunkt mij". Even later werd er aan den deur knop van haar kamer gerukt. Het raam achter Marguérito stoDd open en zij klemde zich met beide handen oon liet kozijn achter haar vast, ter wijl zij in spanning angstig naar de deur keek. Haar wangen waren doodsbleek, haar oogen gloeiden. Zij hield het hoofd hoog opgeheven, steeds den he mel smeekeud, dat zij geen angst mocht toonen. ITet volgende oogenblik stond de kapitein in zijn vuile, versleten uni form in den post van de deur, maar ook slechts één oogenblik. Chauvelin trok hem achteruit en nam zelf Boyera plants in. Hij zag haar aan, de on- schuldige vrouw, die hij zoo onmee- doogend en gewetenloos vervolgd had. Marguérite bleef bidden, dat de he mel haar de kracht zou geven, ora moedig te sterven. Chauivelin zei iets tot. haar, maar zij hoorde lieni niet. Er was een ge- ruisch in haar ooren, eu het rumoer op straat was bovendien toegenomen en maakte zijn woorden onverstaan baar. Chauvelin sprak niet meer. Het einde'was dus gekomen. Den hemel zij dank, dat zij geen vrees getoond had. Zij sloot de oogen en wachtte. Terwijl zij zoo stond, drongen de geluiden langzamerhand duidelijker tot haar door. Zij hoorde zware voet stappen op de steenen trap en drif tige stemmen op het portaal, daarna een stem, die op bevelenden toon zei: ..Soldaten, uw land heeft u noodig. De opstandelingen hebben zich tegen de Conventie verzet. Grijpt naar de wapenen. Ieder, die zich niet bij ons voegt, is een deserteur en een verra.- der". Hierop hoorde Marguérite Chauve lin, die protesteerend zei: „In naam van de Republiek, Ci toyen Barras Maar de ander viel Kem op bar- schen toon in de redef „Ah, ca, Citoyen Chauvelin. Zoudt' u mij willen tegenwerken bij het feu uitvoer brengen van mijn opdracht? De Conventie heeft bevolen, dat iedere soldaat zich onverwijld bij zijn eigen sectie moet komen melden. Hebt u zich misschien aan de zijde van de rebellen geschaard?" Marguérite opende de oogen. Door de wijdgeopende deur zag zij de kleine in het zwart gekleede gestalte van Chauvelin. Zijn bleek gelaat was ver trokken van ingehouden woede en naast hem stond een korte, dikke man met de driekleurige sjerp, oin het mid<

Haarlem's Dagblad | 1924 | | pagina 9