1 Veilinglokaal Est RU BEDDENGOED mzM TE KOOP Letteren en Kunst ABVERTENT9ËN Telephonisch aangesloten onder No,3372 HUlZING's Wonen te Heemstede Vilia nieuw geb, f16.500 Burgerwoonhuis f10.000 C. TURKENBURG Kalfsvleesch Lappen Gehakt Hartog en v. Leeren r 13 SCHAGGHELSTRAAT 13 VA N BUGHEM SCHOONMAAK MATERIAAL «en Centraal-Bureau gevormd is, .waarvan spreker directeur is. Dit bureau heeft een inlichtingen dienst; ook een waarschuwingsregis- .ter wordt bijgehouden. De reclassceringsraad distribueert het werk over de vcr-chillendo vercenigin- gen, terwijl het Bureau weer zorgt dat de ontslagen gevangenen zoo góed mo gelijk in de maatschappij worden te werk gesteld. Door de uitvaardiging van twee be langrijke wetten die van de voorwaarde lijke veroorekeling en van de voorwaar delijke invrijheids-stelling hebben <lo reclasseeringsvereecigingcn zeer aan macht gewonnen. Indien een gevangene zich zeer goed gedraagt kan hij voor waardelijk in vrijheid gesteld worden met verplichte aanfluiting bij een re- classeeringsvereeniging. l'jen misdadiger kan alleen voorwaar delijk veroordeeld worden indien de straf niet langer dan een jaar geweest zou zijn. De rcclasseeringsraad houdt voor deze gevallen nu vooral rekening met de oorzaken die tot de misdaad geleid hebben zooais o.a. het drankmisbruik, een ongelukkig huiselijk leven, een ver keerd milieu en het s-ubfoken hebben met den godsdienst. Ju zeer vele ge vallen leidt gebrek r.an vakkennis ook tot de misdaadhet hoogste percen tage misdadigers komt voor onder de lo--:e werklieden. Spr. drukte den aan wezigen ouders op het hart hun kinde ren vooral een vak te laten lecren. Bij dit alles houdt de Rcclasseerings- raad ook rekening niet den veredelen, den invloed van muziek en zang op de gevangenen. Orn dezelfde reden worden in de gevangenis precken en lezingen gehouden. Het is van groot belang dat de reclasseering reeds in de cel 'oegin- n-n kan. Hierna was gelegenheid tot het stel len van vragen, waarvan door eenigen der aanwezigen gebruik werd gemaakt. De voorzitter dankte den spreker voor zijn belangwekkende rede en het be antwoord-en der vragen. Binnenland Staatsbegrooting 1924 Algömeene beschouwingen der Eerste Kamer. Aan de algemeene beschouwingen over de Staatsbegrooting voor lfL'4 wordt het volgende ontleend. i Kabinetscrisis. Onderscheidene leden waren van ge voelen, dat de onmacht van de rech terzijde, om het schip van staat te sturen wel duidelijk was gebleken en ineenden zelfs de oplossing, die dc crisis had gevonden, beschamend voor «ie coalitie to moeten noemen. Welke hoteekenis, vroegen zij zich af, valt te hechten aan de verklaring van het hoofd van een kabinet, dat plechtig verzekert, de verantwoordelijkheid •van een gevallen beslissing niet te kunnen dragen en oeuigen tljrl lator 1 et tegenovergesteld doel? Deze leden betreurden den langen duur van do crisis. Waarom, vroegen zij voorts, is l iet. beproefd een kabinet ep domocra- t'ichon grondslag te vormen en waar om was thans «Ic heer de Geer niet teruggekeerd? Benige leden waren van meening, dat een poging had behooren te wor den aangewend om uit de leden, die oppositie tegen de Vlootwet hebben gevoord, een kabinet samen te stel len. De wijze, waarop de crisis beëin digd, is noemden zij onparlementair, omdat do regeering blijk geeft de be sluiten van dü Volksvertegenwoordi ging naast zich neer te leggen. Enkele leden betreurden, dat de ka binetscrisis niet geleid had tot het Op treden van een nationaal kabinet.. Vrilo andere leden waardeerden daar entegen 't weder optreden der Regee ring. Kaar hun meening is ook voor de linkerzijde deze oplossing beter dan een cabinet d'affaires". Ontkend werd, dat de A.-R. partij een spoedi ger en betere oplossing der crisis zou hebben verhinderd. De vorming van een z.g.n, democra tisch kabinet werd door vele leden niet wel mogelijk geacht. Andere leden achtten eveneens het resultaat van «le crisis onder de gege ven omstandigheden nog het best be reikbare. Minister van Financiën. ITet optreden van den heer Colijn als Minister van Financiën was door vele leden met instemming begroet. Zij "rkenden «lat zijn positie zeer moeilijk was, maar koesterden van hein groote verwachtingen en waren bereid hem te steunen. Anderen hadden den indruk, dat de Minister wel eens plannen maakte en dio openbaarde alvorens hij ter dege onderzocht had of ze wel uitvoer baar waren. Vele leden verklaarden zich zeer we! met het bèleij van dezen Minister te kunnen vereenigen. Rcgeorlng6beteld. Benige leden betoogden, «lat de Re geering niet bliik geeft van* een vast beleid.Ook werd hot gevoelen geuit, dat inca van het uitgeven met al te ruimen band onder het beheer «Ier financiën door minister de Vries, thans in een ander uiiorstc was ver vallen, dat van schrielheid. Deze opmerkingen bleven niet zonder tegenspraak.Men was van ge voelen. dat. in tal van gevallen het van wils beleid getuigt, rekening to houden met hot resultaat van ge pleegd overleg met de Smteii-Gene- raal. Ook werd opgemerkt, dat het ver wijt van vroegere groote vrijgevig heid niet alleen de regeering. doch hot geheel e Nederlandsche volk treft- Bezuiniging. Men wees op het nog steeds be staande gevaar van inflatie, dat het meest" tof. piting komt door de stij ging der- waaraio van het kilogram goud hier to lande. Sommige leden konden zich niet in allo opzichten veroonigen met de wijze, waarop naar het maken van een sluitende bogroofing word ge zocht. Vermindering van uitgaven, vereenvoudiging van den Staatsdienst dienden mol meer kracht to worden nagestreefd. De kracht zou worden bevorderd. indien niet met zekeren forechen spoed radicale maatregelen werden uitgevaardigd, maar vooral eon 1 bedachtzaam beleid werd inge voerd. De bezuiniging zon zich bij het on- derwijg moeten beperken, tot den bureaucrat isehen rompslomp, don overdreven scholenbouw, zijn gocon- erntreord toezicht, zijn dure organi satie enz., maar onaangetast diende te blijven datgene, wat eon onmisbare voorwaarde voor volksontwikkeling is. De leden, hier aan bet woord, vlees den reeds teekenen hij lmt kabinet te bespeuren. dat het bezuinigings- eischen ging verzwakken om tegelijk do inkomsten uit belastingen te ver hoopten. Alleen in de daling der be grooting ligt waarde en hierop diende de regeering haar kracht te eoncen- trceren. Benige leden gaven aan het bezuinigingsplan— Wibaut de voor keur. Eén aantal leden meende, dab de bezuiniging moet worden gezocht in liet stopzetten van uitgaven voor minder-produciieve doeleinden en niet in het nalaten van uilgaven voor cultureels belangen, waardoor de volkswelvaart -wordt ondermijnd. 7.00 zijn, beweerden deze leden, de uitgaven voor «Ie defensie absoluut improductief. Wij moeten ons niet meer verdedigen. De groote oorlog heeft duidelijk aangetoond, dat, hij meer en mee r een chemische oorlog wordt. Welk standpunt neemt de re- geering hier tegenover in? Over welke hoeveelheden chemicaliën beschikt, men ten onzent? Voor de handhaving dor orde ware eCn klein politieleger voldoende. Tegen deze beschouwingen werd van verschillende zijden opgekomen. Onderscheidene leden stem-inn in met de plannen, door de regeering in uitzicht gesteld. Zii zagen niet. in, «hit <le noodzakelijlo- bezuiniging op de uitgaven van liet 'onderwijs zou. ver klagen worden, indien de regeering ziell beperkte lot. die zaken," welke hierboven waren genoemd. Acilt rnen do plannen der regeering niet juist, laat men dan met andere kómen. Met nadruk kwamen vele leden op tegen de bewering, dal opgehouden moest worden met het doen van uit gaven voor de defensie. Ons onafhan kelijk volksbestaan ö'ient verdedigd to worden tegen ieder, die daarop een aanslag wcn&ehi 10 plegen. Men wees ook od liet feil. dab in landen waar de arbeiderspartij aandeel in d® rege ring had, van ontwapening niet bleek. In Engeland behoorden tot de eerste der rexeeringsd'aden de bouw van vijf kruisers en uitbreiding der lucht vloot. Salarisverlaging. De voorgenomen intrekking van an. 40 van het bezoldigingsbesluit vond bij onderscheidene leden weipig instem ming. Zij oordeelden den Staat zoowel moreel als juridisch verbonden. Zij za gen in dit artikel een collectief con tract, dat niet eenzijdig kon worden in getrokken. Wanneer de zaak op do juis» te wijze was aanhangig gemaakt bij het georganiseerd overleg, had een oplos sing van 6c moeilijkheden wel kunnen, gevonden worden. Andere leden wezen er op, dat hand having van dit artikel niet mogelijk is gebleken en dat er hier geen sprake is van een contract. Deze leden waren van oordeel, dat minstens 70 pCt. der be volking aan dc zijde der regeering staat in deze zaak. Regeling der pensioenen. Eenige leden wenschten bezuiniging te zien aangebracht door wijziging der Pensioenwetten, aangezien zij de pen sioenen te hoog achtten. ■Sommige leden, die de pensioenen op zichzelf allerminst te hoog achtten, kon den zich niet met een verlaging der bij drage vereenigen, omdat deze van zelf verlaging der pensioenen zou mee brengen In het bijzonder kantte men zich if.-. gen annulntic van pensioenen of van pensioen en salaris of wachtgeld. Db gehuw«J« ambtenares. Een aantal leden had tegen liet standpunt der regeering icn dezen be zwaar. In het ontslaan uit den dienst, als de ambtenares een huwelijk aan gaat, zag men een aanslag op baar rechten als ambtenares. Onderscheidene leden waren van mee ning, dal te dezen opzichte de Regee ring met bijzondere omstandigheden had rekening te houden. Zij betreurden, dat hier ruw was ingegrepen. Er had den ook milde overgangsbepalingen moeten zijn gemaakt en een ruimere uitlegging van het begrip„kostwin- ster". Andere leden konden zich zeer goed vereenigen met het door de Regeering ingenomen standpunt. Men vroeg, hoe het instituut der be- zuinigingsinspectic werkt. Belastingen, Eenige leden oordeelden het door den Minister van Financiën aangekondigde voornemen, om tot 't ontwerpen van verteringsbelastingen over le gaan, in hooge mate bedenkelijk. Dergelijke hef fingen toch zullen de nijverheid pijnlijk treffen of het kunstleven ernstig be dreigen. Gevraagd werd, boe cle Re geering staat tegenover de vervanging van de dividend- en tantième-belasting door' een belasting van de door Naam- looze Vennootschappen werkelijk ge maakte. winst. Voorts werd door deze leden sympa thie betuigd met het plan, om het be lastingvrij-minimum der inkomstenbe lasting -hoog'er op te voeren. Andere leden achtten dc- impót unique bedenkelijk, en zagen niet in, dat ver sterking der middelen niet gezocht mocht worden in indirecte belastingen. Enkele leden zouden de goederen in de doode hand wenschcn te 2ien be last, waartegen anderen zich verzetten. Forensenbolasllng. Men drong er op aan, met de indie ning van het nieuwe wetsontwerp den grootst mogclijkcn spoed te betrach ten, vermits dc huidige wet tot zoo vele volkomen gerechtvaardigde klach ten aanleiding geeft en deze toestand in geen geval nog langer dan over het loo- pendc belastingjaar behoort te worden bestendigd. Andcien waren van meening, dat aan deze belasting eerst nog een langer le ven moet worden gegund, want de met haar opgedane ervaring was, naar het oordeel dezer leden, nog te kort. Rijk en gemeenten. Algemeen meende men bij de Re geering een groeiend streven te ont vangen, tal van rijksuitgaven af te wentelen op de gemeenten. De houding der regeering tegenover de gemeen ten werd in 't algemeen weinig sympa thiek genoemd, liet sterkst kwam dit tot uiting in de inhouding der nooduiU keering. Vele leden konden dit niet goedkeuren na dc toezegging van den minister van financiën en in verband met de lasten, die onderscheidene nieu we wetten op dc gemeenten leggen. Ernstig werd er bij de regeering op aangedrongen, do hervorming van de regeling der finanrieele verhouding tusschen Rijk en gemeente Ier hand te nemen. DE MOORD TE DRACHTSTER. COMPAGNIE. Justitie en politie hebben met, ijver het onderzoek in de zaak van don moord op den landbouwer J. Modderman, te Dracht- Ster-Compagnie, voortgezet, ook met behulp vrnn speurhonden. Het spoor van een der bondon leidde haar «lo woning van J. van d-fr II., onge veer' een kwartier gaans van do plaais van het misdrijf. De zoon van dezen, die ge huwd is, doefc daar steeds nachtverblijf houdt, is later aangehouden op aanduiding van den politiehond, die bij herhaling legcrn hom op-sprong en hein de pet van het hoofd trok. Verder zijn nog aangehouden de twee, broeders van den eereten aaaigcboudenc en nog twee personen uit Öuihutsferveen soheheide, die in den bewusten nacht laat zijn thuis gekomen. Do verdachten zijn naar Drachten overgebracht en -worden naar Leeuwarden getransporteerd. De verslagene had twee galen tri het voorhoofd, vermoedelijk toegebracht met een hamer, dio bdbloed in bed lag cn waar van de et eel is afgebroken. Deze is niet gevonden. I-n tegenstelling met vorige -be richten, heeft waarschijnlijk ei-n worste ling plaats geha«l, daar het lichaam en hot bed op verschillende plaatsen bloed sporen verioemden, o.a. ook aa-n den der der bedstede. Vermoedelijk heeft het misdrijf na middernacht plaats gehad. De kasten zijn overhoop gehaald; uil kast zijn do dc-uren uitgenomen, doch 'nagenoeg niets ontvreemd. De versla; had ongeveer 600 gulden in een doosje op de kas; staan, dat de daders iniet ben gevonden. De familie wist hoevee! geld er in huis was. Op grand van de wijzingen van den hond bestaat een sterk vermoeden tegen den eerst-aange- lioudcnc. die echter pertinent ontkent, evenals dc andere vier gearresteerden. De woning van het slachtoffer ligt op «m- geveer 20 -minuten gaans van 't dorp Drachisler Compagnie. De afstand tot de naaste woning bedraagt 200 meter, parket is vertrokken nadat de ecetie op het DE MOORD TE KOEKANGERVELD. Betreffende den moord te Koekanger- veld meldt de „Mc-pp, CiL": „Ef hebben geruchten de ronde gedaan, over een brief, welke naar eon familielid in Amerika zou zijn gezonden, een brief, welke in banden van den censor kwam en welke eenige aanwijzingen bevatte. Wc kunnen deze. geruchten tegenspreken. Zeker, er is een brief bij dc justitie, (na-tv da; if een heel andere. Het is een brief, door den veldwachter Loovcn te Zuidwolde reeds circa een half jaar gele den ontvangen cn waarin besehuldigingen worden geuit. Nu heef; destijds te Itoekange een jonge man gewoond, wien het niet voor wind is gegaan. In zijn goede dagen hij omgang met de dochter van Pomp, den aangehoudene. Later gingen z'n zaken slecht. Hij ging failliet en verliet de ge meente. Z'ti verkeering was uit. Maar wat gebeurde er tnu? De zoon vam zij-n loenmaügen buurman scheen nadere kennismaking mot zijn vroeger meisje, de bovenbedoelde dochter van Pomp, te hebben aangeknoopt. Dit is den vroegcren bewonderaar ter ouiö gëkoinen en nu (nemen wij aan, dat hij de schrijver is van den bewu brief. Wat deze bevat is ons onbekend. Hoe ernstig de beschuldigingen zijn, weten ook niet. En onduidelijk is ons ook, dat die brief reeds bijna oen half jaar geleden geschreven zou zijn, torwij! pas onlangs de arrestatie plaats had. Wel weten we dat de gangen vam Lam bert P. goruimen tijd zijn nagegaan, ook retds voor geruimen tijd, toen hij bier met z'ri woonschip in de Heest lag." Lambert P. bliift ontkennen iets met den moord uitstaande te hebben gehad. Desniettemin wordt hij, gelijk gemeld, nog deeds im voorloopig arrest gehouden. FABRIEKSBRAND. Zondagnamiddag heeft te Hengelo een felle uitslaande'brand gewoed in de machinefabriek cn uietc-rij van de nanmlooze vennootschap Nivé. De kantoren en magazijnen zijn uitge brand. WEDER EEN AUTOBUS-ONGE LUK. Tc Papendrecht is Zaterdagmiddag liet 6-jarige zoontje van J. F R., door een autobus overreden en kort daar op overleden. INGEZONDEN MEDEDEEUNCEN eo Cts. per rogel. De tooneslconcentratie De beslissing In den I aag De nieuwe subsidie-regeling voor het tooneel of wat men korter, maar niet lieelemaal juist de tooneelconcen- tratie noemt is ook den Haagschen raad zonder veel moeite gepasseerd. Afge zien van de principieele bedenkingen der anti-revolutionnaircn, is er. geen oppositie vr.a beteekenis tegen geweest. Tegen de bestendiging van den le- genwoordigen vorm van beheer door de schouwburg-commissie - wer den geen bezwaren ingebracht en even min heeft de nieuwe proef met de „be voorrechte positie" (een gezelschap, dat den schouwburg 4 avonden per week bespeelt) tegenkanting gevonden. Do heer Harms maakte wel de opmerking, dat hij eigenlijk de tegenwoordige wijze van verhuring heter vond, maar. legde zich niettemin bij het advies van R. en W. neer. Het meest besproken punt was nog de „censuur" van de schouwburgcommissie. Da heer Van Sandick had eenige bedenkingen, die voortsproten uir vrees, <lat de kleinst- mogelijke minderheid in de commissie de lakens zou gaan uitdeelen, maar hij wcnschïe overigons wel rekening te houden met dc gevoelens van minder heden ónder de bevolking. Zóó moet het compromis dan ook worden opgevat. Onopgehelderd is nog het lot van de volksvoorstellingen, maar dr. Van der Meulen. die het voorstel handig verde digde, heeft toegezegd, dat daaromtrent nog wel een regeling gemaakt zal kuu- nen worden. Een paar sprekers wenschten aan? stonds speeldagen voor een opera gerc- reserveerd te zien. Dit was, volgens de mededeeling van dr. Van der Meulen, niet noodig, daar er nog wel avonden zullen overschieten. Bovendien zijn de vooruitzichten voor het totstandkomen van een levenskrachtige muziknal-dra- maiisc'ne combinatie niet volledig te beoordeelen. Men zou daarom, zoo werd gezegd, voorloopig gerust de f 10.000 die voor subsidieering van een opera bestemd zijn, aan het subsidie voor bet tooneelgezelschap toegevoegd hebben, kunnen laten. Een subsidie van f 60.000 is niet te veel. Op aandringen van de heeren Harms en Albarda werd echter besloten de f 10.000 onmiddellijk apart te houden. Do overweging hierbij was dat het niet aangaat een gezelschap, dat zijn exploitatie naar fóo.oco subsidia heeft ingericht tusschentijds (de rege ling loopt zooals men weet over drie jaar) f i.o.qoo af te. nemen om deze aan de opera, te geven en dat de tooneeldi- rectie er onder dezé regeling belang bij - zou hebben het ontstaan vaii een opera,, die voor de f jo.ooo in aanmerking zou komen, tegen te werken. u de subsidieering goedgekeurd is, breekt het tweede stadium van-.de con centratie aan": de keuzo van een gezel schap. Telephoon 3372 -- Groote Markt 27 J. A. A. VAN 'T HOF, Makelaar- Dagelijks kunnen goederen worden ingebracht of worden afgehaald SCHOENEN zijn in aiies eer3ie klas, ze zijn lich t,sterk en elegant, en toch niot hoog in prijs. Schoenenmagazijn Gr.Houtstraat4Z-44 1914 WIJNEN Ch. Angludet 3.00 Cantemerie 4.00 1913 Ch. La Conseiliante 3.50 1911 Chasse Spleen 3.00 Leoville Lascases 3.25 Figeac 3.50 Le Gazin 3 75 Moulin Richo 3.75 Duhart-Milon 3.75 Canon 4.25 Kelders: 't WYNHUYS De oudste Wijnzaak, de vertrouwdste en de beste Ta bevragen: Havenstraat 39, Heemstede f 0.60 f 0.50 aan den winkel afi Aanbevelend, 37 Koningstraat 37 Hiermede hebben wij de eer 'te berichten, dat de Nieuwe Modellen voor het a.s. Voorjaar' en Zomer-Seizoen in onze Magazijnen Geëxpo seerd worden. Barteljorisslraat 13-15-17. is het adres waar U met het volste vertroawen uw kunt laten maken of repareeren. Overtuigt U van qualiteit goed en prima onvermengde kapok. Desge- wenscht kunt U bij het vullen der" matrassen U over tuigen. Groote «orteering prima Leldsche wollen en gestikte dekens, stroomatrassei tegen scherp concur- reerende prijzen. Grondige vakkennis in het repareeren ADVERTEERT IN DIT BLAD BIJ IEDERE AANKOOP VAN EEN HALF DOZIJN GILLETTE t* jr. p MESJES k J o tC Q ZONDER ENIG VOOR- f BEHOUD WORDT ELKE 1 HOEVEELHEID AFGEGEVEN INDIEN U ER PRIJS OPSTELT dat uw meubelen opnieuw vakkundig gestoffeerd of ge repareerd worden, vraagt dan stalen en prijsopgaaf bij A, WAGEMAKER, Schagchels-raat 42 Dames!! leest U deze annonce met aandacht Wij kochten dezer dagen van een der grootste mo dehuizen uit Brussel den geheelen voorraad Dames- en Kinderhoeden alle gegarneerd en mo dellen 1024, do eene nog mooier dan de andere. Door de beperkte ruimte die wij hebben, zijn wij genoodzaakt den geheelen voorraad zoo spoedig mo gelijk te verkoopen, voor SPOT en SPOTPRIJZEN. Ieder profit eere hiervan en konjo in het Goedkoopste Modehuis Lange Veerstraat No. 18 Middelste modewinkel. Telefoon 2465. N.B. lu stroognlons voor 41 ct. de el, en Brueselsche gazen vormen voor 24 cent, hebben wij de grootste keuze. In bloemen, fourni turen, fantasielinten enz. enz. de nieuwste kleuren en soorten. Modistes extra prijzen. Let wel op juiste nummer ACHTTIEN. SPEKSTRAAT 1494 Telefoon scherp concurresrende prijzen staat door haar Onbsrispelijke Fasvorm Prima kwalit. en bewerking gelijk aan beter Maatwerk. Wij brengen de nieuwste mo dellen en dessins in Colbarï Costumes en Demt-Salsons vanaf f 35.- Gabardine Regen.sssen en -mantels vanaf f 32.50 dongehesren Costumes vanaf t 17.50 OBctgazijTL Jloulskaol 37-33

Haarlem's Dagblad | 1924 | | pagina 7