Provinciale Staten van Noord-Holland T^n: Buitenlandsch Overzicht .Voor, aan difc adres adh'aesié té be tuigen. Aldus besloten. Een schrijven van den Bond van Bedrijisautohouders in Nederland, be treffende wetsontwerp tot wijziging van de Motor- en Bijwielwefc. Het Bureau stelt voor, dit schrijven in handen te stellen van de .Commissie .voor Verkeer en Yeryoer. Aldus besloten. Een schrijven van de Midden- fetandsvereeniging „de Hanze" te Be verwijk aangaande wijziging dienst regeling HaarlemBeverwijk. Het Bureau stelt voor dezen brief in handen der commissie voor Ver keer en Vervoer te stellen. Aldus besloten. De quaestie van de uitbrei ding van het buurtverkeer zal nog na der behandeld worden. Een schrijven van den Bond van Rijwiel- en Motorhandelaren in Ne derland, betreffende gefingeerde rij wielveilingen. Het Bureau stelt voor, dit schrijven in handen te stellen van de Commissie voor het winkelbedrijf. Goedgekeurd. Op een schrijven van de Commissie voor Verkeer en Vervoer, naar aan leiding van een adres van het minis terie van "Waterstaat, inzake het postverkeer NederlandEngeland. De .Commissie vn. stelt voor, het schrij ven van het ministerie voor kennisge ving aan te nemen. Goedgekeurd. Verslag wordt uitgebracht van de op 23 April té Den Haag gehouden ver gadering inzake de samenwerking der Hamers van Koophandel en Fabrie ken in Nederland. PUNT 2» Ingekomen isa~ een sub sidie-aanvraag van de Nederlandsche Handelskamer, en b. een van de Ver- eenigingj Bureau voor Handelsinlich tingen. Het Bureau stelt voor op beide aanvragen afwijzend te beschikken. Punt a wordt aangehouden om eerst nog eens nadere inlichtingen in te winnen. Op de aanvrage genoemd on der b. wordt afwijzend beschikt. Aan den ambtenaar der Kamer P. Visbeen wordt met ingang vau 1 Mei op verzoek eervol ontslag verleend. Van den heer Hooij is een ver zoek ingekomen om een commissie te benoemen tot bestudeering van het ontwerp van wet tot wijziging der faïllissementswet. De voorzitter deelt mede dat het Bureau ook aan de zaak reeds voornemens was aandacht te schenken en er in het orgaan van de Kamer over te schrijven. Het verzoek van den heer Hooij wordt ingewilligd. In de. commissie worden benoemd de leden der Kamer Jhr. Teding van Berkhout, Hooij en de secretaris Jhr. Mollerus. Na rondvraag gaat de Kamer daar na in een zitting met gesloten deuren Besluit tot Invoering van de 48-urige arbeidsweek voor het Provinciaal personeel Vaststelling van een reglement op het toekennen van wachtgeld. die den leeftijd van 20 jaren hebben bereikt. Artikel 6 komt tegemoet aan eene in de practijk gevoelde behoefte. Door deze bepaling wordt het Ged. Stalen mogelijk gemaakt om, mnen de be langhebbende daarop blijkt prijs te stellen en de belangen der Provincie zich daartegen niet verzetten. in plaats van het gewor.e wachtgeld een bedrag ineens toe te kennen, welk be drag uiteraard belangrijk lager zal dienen te zijn dan de som der wacht- geld termijnen gedurende den vollen wachtgeldduur zou bedragen. Ten slotte zij nog medegedeeld, dat bij liet a/druluten dezer voordracht nog bij de Voorloopige Commissie voor georganiseerd overleg ia behandeling was een ontwerp-regleraent omtrent het verleenen van schadeloosstelling of wachtgeld aan ambtenaren in tij- delijken dienst. Het ligt in de bedoe ling, zoo spoedig mogelijk voorstellen dienaangaande te doen. Behalve het vorenstaande ontleend aan de toelichting van Ged. Staten nemen wij uit het ontwerp reglement op het toekennen van wachtgeld aan provinciale ambtenaren in vasten dienst nog de volgende artikelen over: Artikel 3. 1. Do Duur van het wacht geld, bedoeld in artikel 2, tweede lid, Ts voor hen, die op den dag van ont slag 20 jaar oud zijn, gelijk aan 18 van den diansttiid, voor 21-jarigea gelijk aan 194 van den diensttijd, en zoo vervolgens, met dien verstan de, dat die duur voor 60-jarigon en ouderen gelijk is aan 78 van den diensttijd. 2. De gezamenlijke duur van het wachtgeld, bedoeld in artikel 2, eer ste lid, en het wachtgeld bedoeld tn artikel 2, tweede lid, kan echter den duur van den diensttijd niet over schrijden. 3. Onverminderd het bepaalde om trent den duur, is het wachtgeld, be doeld in artikel 2, tweede lid. voor hen, die op den dag van ontslag, kost winner zijn van een gezin, gedurende de eerste drie maanden gelijk aan de laatstelijk genoten wedde. 4. Onder gelijk voorbehoud be draagt bedoeld wachtgeld gedurende de daarna volgende zes maanden 'oor hen, die op den dag van ontslag kostwinner zijn van een gezin: wanneer zij op dien dag den leeftijd van 26 jaren nog niet hebben bereikt, 85 van de laatstelijk genoten wed de; voor 26-Jarigen 85ï dier wedde; en zoo vervolgens, met dien verstan de, dat bedoeld wachtgeld gedurende dat tijdvak voor 45-jarigen en oude ren 90 van de laatstelijk genoten wedde bedraagt. 5. Daarna bedraagt bedoeld wacht- geld voor hen, die op den dag van ontslag kostwinner zijn van een ge- wanneer zij op dien dag den leeftijd van 26 jaren nog niet. hebben bereikt, 70 van de laatstelijk genoten wed de; voor 26-jarigen 70}- 'dier wedde; en zoo vervolgens, met dien ver- stands dat bedoeld wachtgeld voor 45-jarigen en ouderen SO van do laatstelijk genoten wedde bedraagt.. Artikel 4. 1. Voor de berekening van het in artikel 2, tweede lid. be doelde wachtgeld voor hen. die op den da2 van het ontslag geen kostwinner zijn van een gezin, vindt artikel^ 3 overeenkomstige toepassing, met dien vemtande, dat .de gevonden bedragen met 25 worden verminderd. 2o. De op wachtgeld gestelde, 'die op den dag van ontslag kostwinner wa3 van een gezin, doch na het ont slag die hoedanigheid verliest., wordt voor den verderen duur van het hem toegekend wachtgeld behandeld op den voet als in het eerste lid ten aan zien van niet-kostwinnere is bepaald. Ged. Staten stellen ten slotte voor te besluiten do arbeidswee^ van het provinciaal personeel voor zoover deze 45 uren bedraagty te verlengen tot 48 uren; vast te stellen een reglement op het toekennen van wachtgeld en voorts te besluiten aan artikel 26 van het Personeelreglement P. E. N\, toe te voegen een zevende lid, en aan ar tikel 13 van het Algemeen Reglement op het bestuur der Provinciale Zie kenhuizen, toe te voegen een vijfde lid beide luidende als volgt: ,,De uitspraak der Permanente Commissie van Beroep kan niet. wor den gevraagd, wanneer hef. ontslag wordt, verleend wegens opheffing <cr betrekking van den ambt naar of we ven.- verandering in de richting van den tak van dienst, waarbij hii werk zaam is. en waardoor zijne werkzaam heden overbodig zijn geworden",- Ged. Staten die reeds eerder mede deelden dat het vraagpunt van de ver lenging van de arbeidsweek voor het niet-administratieve personeel in dienst der provincie aanhangig was gemaakt bij de voorloopige commissie voor georganiseerd overleg en dat de verlenging van de arbeidsweek met de invoering van een wachtgeldrege ling gepaard moet gaan doen thans den Scaten aangaande beide aangele genheden voorstellen. Ze merken op dat de commissie voor georganiseerd overleg zich met op één na algemeene stemmen met de invoering van do 48-urige ar beidsweek heeft vereenigd en dat de commissie aangaande de wachtgeld regeling tot een eenstemmig advies is gekomen, neilergelegd in een ontwerp wachtgeldregleme.nt, welk reglement, na door Ged. Staten slechts op enkele punten van ondergeschikt belang te zijn gewijzigd, den Staten ter vast stelling wordt aangeboden. Uit de'toe lichting van Ged. Staten het volgende: In de Voorloopige Commissie voor georganiseerd overleg hebben uitvoe rige besprekingen plaats gevonden om fcrent de (Vraag, welke factoren van invloed zouden dienen ie zijn op het bedrag en op den duur van het wacht geld. Deze besprekingen leidden tot het resultaat, dat de duur van het wachtgeld zou worden bepaald door 'den diensttijd en den leeftijd van den belanghebbende, terwijl hei bedrag zou afhangen van de wedde, den leef tijd en het ai dan niet bezitten van do hoedanigheid van kostwinner van een gezin. Met de Voorloopige Commissie voor Georganiseerd Overleg zijn Ged. Sta ten van oordeel, dat in een reglement ais het onderhavige eene beroepsrege ling onontbeerlijk is, wellicht niet zoo zeer ter achterhaling van mogelijk onjuiste beslissingen dan wel ter be vrediging ,-an het algemeene rechts gevoel. De regeling zelve sluit zich zooveel mogelijk aan bjj de overeen komstige regeling van het Ambtena renreglement 192Ö, zooah dit in de jongste Zomerzitting is gewijzigd. In overeenstemming met de bij die gele genheid gebleken staatsrechtelijke op vattingen der Regeering. is de uit spraak der Commissie van Beroep in het onderhavige reglement als eene declaratoire opgevat en ontbreekt iede re bepaling, waaruit voor ons Colle ge de gehoudenheid zou voortvloeien die uitspraak na te leven. Het behoeft inttisschen geen betoog, voegen Ged. Staten daaraan toe dat, waar de bevoegdheid der Commissie blijkens artikel 19 nauwkeurig om grensd is, zoodat zij zich steeds heeft te bepalen tot een strikt juridische beoordeeling van het bestreden be sluit, hare uitspraken als regel door ons College zullen worden opgevolgd. Dit neemt niet weg, dat, indien eenige uitspraak der Commissie ons voor komt onjuist te zijn, wij de vrijheid zullen bezitten die uitspraak tér zijde te leggen. Artikel 1 spreekt onder meer uit, dat hij, die op den dag van ontslag aanspraak kan maken op pensioen, niet in de termen 3glt om wachtgeld te genieten. Op ditf'BegiEsel bestaan echter twee uitzonderingen. Ten eer ste dit volgt uit de woorden „uit anderen hoofde" ontvangt hij. die in aanmerking zou komen voor een zoogenaamd wachtgeldpensioen" artikel 48, tweede lid. der Pensioen wet 1922. Stbl. no. 240). nochtans wachtgeld, omdat dit als regel meer za! bedraden dan het wachfcgeldpen- sioen, en omdat jaren, op wachtgeld doorgebracht, als diensttijd medetel len voor een eventueel later pensioen. In de tweede plaats is uitgezonderd het vervroegd ouderdomspensioen (ar tikel 48, eer3te lid, onder h, dier wet.), omdat, de diensttijd van hem. die op et n vervroegd ouderdomspensioen aan spraak kan maken, in den regel met voldoende zal zijn om hem een behoor lijk pensioen te verzekeren, terwijl, indien hij eerst gedurende zekeren tijd wachtgeld geniet, die tijd zijne pensioenaanspraken zal verhoogen. Artikel 2 splitst het wachtgeld in twee gedeelten. Het eerste, behandeld in lid 1, is voor allen gelijk en bestaat in de laatstelijk genoten wedde, wel ke gedurende een termijn van 3 maan den' wordt uitgekeerd. Voor de amb tenaren, die op den dag van ontslag den leeftijd van 18 jaren, doch nog niet dien van 20 jaren hebben bereikt, bestaat het wachtgeld uitsluitend in het eerste gedeelte. Voor het tweede gedeelte van het wachtgeld, dat na der wordt geregeld in de artikelen 2 aa i, k/-,rnp-Q al loon la aanmerking zij. DE NADERE CIJFERS OVER DE DUITSCHE RIJKSDAG- VERKIEZINGEN. WELK MINISTERIE ZAL ER KO-MENT EEN REDE VAN POINCARé. Er komt nog wat aanvullend nie over da Rijkttiagverfclezlngen In Duitschland. Volgens <Ie nader ontvangen berich ten, worden de tot dusver vastgestelde 47i mandaten over de verschillende par tijen als volgt verdeeld Sociaal-democraten ioo zetels. Duitsch-nationalea qó Centrum 65 Communisten 62 Duitsche Volkspartij 44 Deutsch-Völkischea 32 Democraten 28 Bei erica e Volkspartij 16 Beierscke Boerenbond 10 Land. bond <3 Duitsch-Hannoveranen 5 Duitscha werknemerspartij 4 Het rijkskabinet is bijeengekomen, ten einda den door de verkiezingen oai- stanen toestand te bespreken. Besloten werd, dat met de formeela ontslagaan vrage nog zal worden gewacht, totdat ileuwe Rijksdag bijeen zal zijn ge komen en daardoor vast zal staan, hoe de nieuwe meerderheid zich zal vormen. .Aan deze wijze van doen werd do voor keur gegeven met het oog op de bui- tenlandscha politiek, in het bijzonder in verband met de besprekingen over de expertsrapporten. De nieuwe Rijksdag komt Donder dag sa Mei bijeen. Er zijn veel beschouwingen over de vraag wie nu In Duitschland moet regeeren. Het staat nog allerminst vast zoo wordt uit Berlijn gemeld welke frac- ",a den nieuwen Rijksdag de sterk ste zal zijn. Volgens de laatste- telling hebben wel is waar de sociaal-demo- :a 100 en de Duitsch-nationalen o(> zetels, maar deze laatste lelling is óók nog geen definitieve en bovendien is het zeer waarschijnlijk, dat partijgroepen, die den verkiezingsstrijd gescheiden hebben gevoerd, zich thans zullen sa menvoegen. Vooral ia die waarschijn lijkheid groot ten aanzien van den Landbond en de Duitsch-nationalen, •aardoor deze laatste partij dan over 105 mandaten zou beschikken. Bij het hoofdstembureau komen nog voortdu rend verbeterde opgaven in, waardoor sommige partijen zelfs nog een zetel winnen of verliezen. Zoo zou volgens de laatste opgaven het aantal zetels der communisten zelfs 6n zijn. Het spreekt vanzelf, dat bij de partij verhoudingen, welke de verkiezingen hebben gebracht, allerlei mogelijkheden worden geopperd ten aanzien van de vorming van een nieuwe regeerir.g, vooral omdat daarvan Duitschland's loi toekomst afhankelijk kunnen zijn, daar de groote vraag niet is hoe de b;n- ne.nlandsch© politiek zich zal ontwikke len, maar hoe de buitenlandsche poli tiek zal worden gevoerd. To dien aanzien verluidt, dat de Duitsca-r.ationalen een tactiek zullen volgen, die het hun mogelijk maakt ver standig te zijn en toch de eer aan zich te houden. Het zou n.L in hun bedoe ling liggen, voorloopig de zaken in han den tc laten van een grootc-coalit:e-re- geering, deze regeering dan alle wetten to laten opknappen, welke noodzakelijk worden door het deskundigen-rapport, dan als alles achter den rug is, „na tionale" verontwaardiging te propagee- ren en de groote coalitie te laten vallen. In dit verband is niet onbelangrijk __.n zinsnede in het Centrum-orgaan „Germania" in het orgaan dus óók van den huidigen Rijkskanselier dat de Centrum-fractie steeds bereid blijft in elke regeering samen te werken met elke partij, welke bereid i:. den tot dus ver gevolgden koers in de buitenland sche politiek aan tc houden en weigert het Duitsche volk bloot te stellen aan gevaarlijke experimenten. Da Fransohe moenlng ever de Duitsche verkiezin gen. Zooals te begrijpen valt maakt elke partij ia Frankrijk gebruik van den uit slag der Duitsche verkiezingen om haar eigen opvattingen- daarin bevestigd te zien en dus aan tc dringen op dc ver kiezing harer candidates De Fransche nationalisten.' die steeds betoogd heb ben dat in Duitschland het verzet de overhand behalen zou. leggen den na druk op het succes der rechterpartijen, terwijl de linkerzijde, die telkens her haald heeft dat het in Duitschland zoo'n vaart niet zou loopen, in het niet-verwe- zenlijken van de Duitsche ultra-natio nalistische verwachtingen een reden tot verheugenis vindt, vooral nu d:e door overwinning van de linksche extre misten begeleid wordt. Het rechtsche betoog luidt hoofdza kelijk als volgt i Dc hoop, die men sinds den oorlog mocht koesteren op een Duitsche evolutie in de richting der democratie en de loyale uitvoering van het verdrag, is thans opnieuw te- leuigesteld. De voorstanders van het ge weld hebben rechts en links over de kalme partijen gezegevierd. Als Ebert een gematigde regeering wil vormen, zullen de communisten haar niet steu- cn eerder aansturen op een uitge sproken. nationalistisch kabinet, dat hun meer kansen geeft. In elk geval is1 te wachten dat de stemming tot het niet-uitvoeren van het rapport der deskundigen in Duitschland overheer- schen zal, omdat beide overwinnende partijen daartegen zijn. Daarom zal het Verdrag van Versailles slechts worden uitgevoerd indien het daartoe gedworf- gen wordt. Buré van de „Éclair" spreekt zelfs ongerustheid uit, omdat de Quai d'Orsay vrij optimist schijnt en dit daar dus niet voldoende schijnt te wor den ingezien. De eenige troost, die men recht3 In rzen staat van zaken ziet, is, dat een regeering van verzet in Duitschland de bondgenooten, die geneigd waren den debiteur ban vertrouwen te schenken, de oogen openen zal en overtuigen van de noodzakelijkheid van eensgezind heid onder de geallieerden cn de cven- 'tueele toepassing van krachtige maat- regelen om hem zijn verplichtingen doen nakomen. Daarom kan deze slag strekken om de solidariteit tus- schen de geallieerden te verhoogen cn ook in I raakrijk zelf de tegenstander» van Poincaré's politiek van de nood zakelijkheid daarvan te overtuigen. Links betoogt men dat de uitslag toch feitelijk een teleurstelling -voor de Duit sche nationalisten beteekent, vooral nu in het bezette gebied de communisten overwonnen. De partijverhouding blijft ten slotte vrijwel onveranderd en het is volstrekt niet onmogelijk de weiten tot uitvoering van het rapport der deskun- digen door den Rijksdag te doen aan nemen. Maar, betoogt de „Ere Nou- velle". Frankrijk houdt op het oogen- bhk het lot van Duitschland in handen. Mochten da Fransche verkiezingen rechts uitvallen, dan wordt dc zwakke basis, waarop bet Duitsche parlemen taire leven gebouwd kan worden, ver nield. Kiest Frankrijk echter links, dan neutraliseert het de krachten, die in Duitschland het Europeesche evenwicht ■erstoren willen. Op deze wijze tracht elke partij uit den uitslag der Duitsche verkiezingen munt te slaan. De algemeene indruk ichijnt te Parijs echter wel een van opluchting, dat de nationalistische erwinning in Diii: chland niet groo- r geworden is. Een rede van Polncaré. In een rede aan een banket van de Kaniets van Koophandel te Pa-rijs ver klaarde Poincaré. dat hij niet gerust zou zijn. wanneer de invloed van de internationale partijen in de komend? dagen met veel kracht zou aan den da« treden bij de regeling van de schadeloosstellingskwestie. Wü hebben gezegd en steeds weer gezegd aldus de premier dat Frankrijk de conclusies der experts spontaan aanvaardde, zöoals de C, v. U. ze heeft goedgekeurd. Wij hebben gezegd en herhaald, dat wij de economische eenheid van Duitschland zullen herstellen, zoodra dit land het program zal uitvoeren, opgesteld door experts-commissies. Op het oogenbük weten wij nog niet wan neer en hoe Dujjschland het program zal uitvoeren, ja zelfs niet of het 't zal uitvoeren. De pogingen van -Duitechland in de laatste weken, om de wereld op een dwaalspoor te brengen om de ver antwoordelijkheid van het echèo op ons af te wentelen en de uitslag der rii ksiiagverkiezingen stemmen niet tot groot vertrouwen. Wij zijn dus verplicht vervolgde Poincaré te blijven volharden in een politiek van waakzaamheid en flink heid en wij blijven vastbesloten, «iet dan naarmate de Duitsche l*?talingen, onze troepen uit het Roergebied terug te trekken. Zoo min als wij in Frankrijk een witte of een roorle dictatuur willen on dergaan, zoo min als wij geneigd zijn toe te staan, dat. iemand de repubii- keinache eenheid en nationale t-rouw in gevaar brengt, zoo min willen wij, dab het lot van Frankrijk in het bui tenland wordt beslist op congressen, waar de Duitschors te vaak ontken nen of verkleinen de schuld van hun land aan den oorlog of er een herzie ning van de vredesverdragen eischen en er onze overwinnine beknotten, Wij zoeken elechta ons recht in <ien vrede, rnaar wij dulden nicfc, dat men dat. recht ons ontrooft. Voortgaande zeide de premier, dat hii aecoord kon guun met het plan van den minijter van Handel om bin nenkort een gr00ten ©conomijchcn raad te vormen, welke geheel buiten het parlement zou staan en onafhan kelijke vooraanstaande persoonlijk heden zou bevatten. Daarna zette Poinoaró uiteen, hoe Frankrijk sedert den oorlog het Com mercieels leven op een nieuwe basis heeft gereorganiseerd. Voor den wa penstilstand werden in verband met de onzekere toestanden in den inter nationalen handel vele handelsverdra gen opgezegd cn kwamen in de plaató daarvan korte verlengingen dezer ver dragen voor den duur van telkens drie maanden, wejke stilzwijgend telkens hernieuwd werden. Na den vrede werden met de nieu we of herboren staten verdragen ge sloten betreffende een minimum-tarief voor zekere artikelen. Heden ten dage gaan 'de onderhan delingen met veel moeilijkheden ge paard wegens het gebrek aan homo geniteit in het geheel der handels overeenkomsten. terwijl oen dertigtal landen nog de voordeden geniet van een behandeling als meest-begimgtigde natie. Toch zal Frankrijk gedwongen zijn. spoedig dé onderhandelingen te hervatten of aan te knoopen met an dere landen, vooral met Portugal en Duitschland. Tenslotte deed 'de premier een be roep op de Kamers van Koophandel om de regeering ter zijde te 6taan bij die lange reeks internationale onder handelingen welke van zoo groot ge wicht zijn voor het herstel van Frank- rijk* TJit Londen wordt gemold:' Het plan van een economische blokkade van Duitschland, ingeval dit- land ingebreke blijft. aan zijn ver plichtingen. welke voortspruiten uit de plannen der experts, te voldoen, zou de goedkeuring van Engeland kun nen hebben onder voorwaarde, dat de uitvoering aan den Volkenbond zou worden opgedragen. Het Berliner Tcgeblatt 6Chrfjft def de Russische bladen het incident in de Ras- efsehe Handelsdelegatie te Berlijn on- gum-wig bccordeelen. De politieke krin gen te Moskou '«ohijnen sterk onder den indruk te stam van da berichten, die het incident tragi*'■her opnemen dan het verdien'.. Aan een koerswijziging in de Buitenlandsche politiek denkt '.9 Berlijn geen mensch. Niets is aanbevelenswaar diger 'dan 'd&ï het coSelifi, Keïgeen eprcmkelijk een -belachelijk feit. tras, snel mogelijk door don goeden wü beide partijen bijgelegd worde. De andere bladen laten «ich aldue eender uit. De „Deutsche AUgemeLno Zekuisg" hoopt dat het spoedig gelukken zal de normale betrekkingen te herstellen, in het bijzon der het sluiten van handelsbetrekkingen voor het zakenverkeer te hervatten. Verspreid nieuws DUITSCH-ENGELSOH E KUNST. VERBROEDERING. He* Dui i sohe Operaeneemble opende Maan dig «9 Londen voor den eersten maal sedert den oorlog een ree ka van voorstellingen in de Duiteehe taal met Wagners „RheLn gold". Het Engelsche publiek juichte den spelers enthousiast DE DEENSCHE ONTWAPENINGS PLANNEN. Volgens de Deenecho bladen heeft het Deensche Ministerie van Oorlcg er van afgezien de Jaarlijktche berfsltnanoeuvres te doen houden. BULGARIJE EN GRIEKENLAND. Volgena de Duitsche bladen werden op den Griekschen mwiisteer van Oorlog, tij dens zijn inspectiereis aan de Bulgaar sche grenzen achotan gelosL Arbeidsconflicten Mijnwerkersstaking in het Roergebied Bij de mijnen van het Roergebied werd Dinsdag aan alle mijnwerkers, die Maan dag slechts 7 uur hebben gewerkt, belet weder aan het werk te gaan. In de meeste gevallen hebben de mijnen de poorten ge sloten. Naar een B. T. A.-bericht meldt, word', nog eleahts in twee mijnen gewerkt, een in het gebied van Dortmund en de andere nabij Gelsenkirchen, waar de arbeidera do voorwaarden der werkgevers hebben Naar uit Duisburg wordt gemeld, wordt ook daar onder do mijnwerkers weder een sterkere agitatie voor den zeven- urigcn werkdag govoerd. Men Vreest, dat de Thy***nfabrtek zal worden, stilge legd. Op talrijke mijr.en in het gebied van Duisburg wordt geslaakt. In een te Bochum gehouden wijnwer- ke.w.-onfereiitie, welke <n verbinding stood met de communistische partijlei ding en waar 3*7 Roennijr.cn vertegen- woordigd waren, is «en motie aangenomen volgens welke het congres met ingang van heden. Woensdag, tot *»n algemeene mijn werker-staking voor het geheeie Roergebied met inbegrip van het pomp werk beeduir. Do ook te Bochum bljeenaijnde confe rentie van den bond van Duitsche mijn- werkers heeft echter oen motie aangeno men, waarin do vergadering zich jnet be trekking tol de loonkwesti* die var* don arbeidstijd stelt op 't afwijzen-I stand punt van dn conferentie var. 30 April, maar alle stakin ga parolen van welke po litieke partijen ook, vooral van de com munisten, verwerpt. HET CONFLICT IN DE METAAL- INDUSTRIE IN DUITSCHLAND. L'k Bochum. w--:-!*. er.r geroeid: Ofschoon de acbeldareohteriijke uit spraak in zain de loongeechillen in de metaalmdu?trie Donderdag a.s. za! vallen, is in verschillende bedrijven reeds door de directie* een loonregeling vastgesteld, 'n verband daarmee is een aantal arbei der# van de fabrieken van de Bochooet Vercin in staking gegaan. DE STAKING BIJ DE HAMBURCSCHE WERVEN. Do arbeidera van de scheepswerven heb ben in besloten vergadering niet groote meerderheid van wemmen het voorstel vam het scheidsgerecht afgewezen, *00- d-tt do staking, die reed» in Februari jl, is begonnen, nog voortduurt. Ook do scheep «bouw arbeider* te Bremerhaven cn Se Flensburg Ivebben besloten, de uit spraak van het scheidsgerecht n:-t te aanvaarden. DE L00NACTIE DER ENGELSCHE BOUWVAKARBEIDERS. Heden wordt de uitslag meegedeeld van de atermnkng, gehouden onder de leden van de bouwvakarboidersbemdm do loar.everhooglng van een halve penny por uur. welke bij de jongste on- derhandelingen door do werkgevers werd aangeboden, terwijl de honden 2 pence eischen. Waarschijnlijk cal zoo meld', dc Tele graaf do stemming toor.ee, dat het aanbod der werkgevers mot groote meer derheid werd verworpen, hm.-.; dot dc hxdera dei banden worden gemachtigd, onderhandelingen te hervatten. NAKLANKEN VAN DEN MOORD OP RATHENAU. Te Munchcn is gearresteerd dc stu dent Brandt, die in zooverre bij den moord op Rathcnau 1 etrokken zou zijn gweest, dat hij gezorgd zou heb ben, dat op het juiste moment de noodigo auto's aanwezig waren. Dezo arrestatie blijkt van beteeke- nis, omdat zij zou kunnen strekken ten bewijze uaarvan, dat de Beier- sche justitie thans haar standpunt te genover de regeering te Berlijn heeft gewijzigd. Bovendien is in dit verband de arresu.tio van belang, om dat bij Brandt tal var stukken zijn gevonden, die betrekking hebben op de organisatie ..Co.ioul", alsmede stukken, die misschien aanwijzing zou den kunnen geven in zake den moord op Ereberger. DE ENGELSCHE HANDELS POLITIEK. 'a dc Lagerhuis-debatten over de rechten op de consumptie-artikelen werden alle amendementen der con servatieven verworpen. WAAR IFDER ZIJN DIAMANT- MIJN HEEFT. In een romantische streek, omringd door dichte W-ouden, doorkruist door scherpe bergruggen en breede rivieren, ligt de staat van MÜnas Geroas, het oude mijngebied van Brazilië. Hier hebben, lang geleden duizenden slaven naar goud en kostbare steenen gezocht reweldige rijkdommen te voor schijn gebracht. Maar die tijd is ge weest. De ontdekking van de diamant velden in Zuid-Afrika schonk de we reld een nieuwen stroom van edelst oe nen, terwijl de diamantvoorraad van Brazilië uitgeput raakte. Thans is het middelpunt van dit gebied, de stad Diamantina, alleen nog een merk waardige oude, stad, die teert op ee-ri grootscli verleden. Maar men heeft hier de goede dagen van weleer nog niet vergeten en ae voornaamste eport van de bewoners 13 het zoeken naar diamanten gebleven. „Alle mënschom zijn hier diamant-jagers", schrijft Ar thur Mills, die de stad heeft bezocht. „Zij gelooven nog, dat de bodem, die eens Iruri voorvaderen rijk heeft ge maakt, vel schatten -zit', In verband daarmede heeft ieder in Diamant :11a zijn eigen diamantmijn en ce aller armste hoeft tenminste één pan, waar mede hij de diajn&ntwasséherij uit oefent. Diamantmijnen zijn hie:* niet duur. Men kan reeds voor 75 pond sterking eon vrij groot stuk grond in 'eigendom krijgen, waar diamanten worden gevonden. Wij bezochten een van de grootste dezer mijnen, die van Boa Vista. De mijn doet denken aan een groote steengroeve, die begrensd, wordt door een roode rots van 20 M. hoogte. In deze steengroeve vindt man steensoorten van de meest verschillen de kleuren. Kr zijn steenen, die geel achtig 0/ purper zijn, dan weer mas sa's blauwe of bruine steenen. Met be hulp van groote spuiten wordt de grond van deze groove gewaaschen en. in een stroom water eenige honderden meters verder naar eo rte e rrn a .-.hi n «3 geleid. Vele tonnen grond moeten al dus gewassj.'hen worden, eer men een klein stukje diamant heeft gevonden, maar het werk loont nog en geeft een, zit het zeer matige opbrengst. Het zijn uitsluitend kleine edelstcewndie geen groote marktwaarde hebben. Maar de bewoners van Diamantin.i hebben een groote liefde voor deze diamanten, die voor hen als het ware de weerspiegeling zijn van een groot verleden en waarin zij zoo gaarne do hoop c>p een rijke toekomst zien. OE SAHARA-SPOORWEC. Frankrijk streeft er reeds lang naar een spoorwegverbinding tot stand ta brengen tussehen zijn Noord-Airikaan- scha en Midden-Afrikaansehe koloniën welke lijn do Sahara zal doorkruisen. Thans wordt aan do verwezenlijking van dit denkbeeld met kracht ge werkt-. De lijn za! loopon van Oran in Algiers in Zuidelijke richting over Co- lombo, Taourirt, Quallen, Tessalit naar Tosage aan den Niger en in Ouagadougou aansluiting krijgen aan het spoorwegnet van midden-Afrikn. dat in aanbouw is. Do lijn, die .-en groote militaire en economi-che bet ee kenis zal verkrijgen, zou in gev:J vnn oorlog een niet te verwoesten ver binding vormen van Frankrijk over do Middellandsche Zee en Algiers naar Franach Soedan, zij wordt bovendien zoodanig geprojecteerd, dat zij later penvikkeüjk tot de Congo rivier k.'on worden verlengd. Do snhiiralijn wordt, aangelegd met normaal spoor van 1.44 M, Wegens de moeilijkheid in verhand met de watervoorziening zal 't waar schijnlijk een ek-ctrDche ïiju worden, waarbij een stroom van 70.000 volb door 7 centrale» zal worden «rfte* wekt en op dc onderstat-ona tot een spanning van 16.000 volt gotrunsfor- meord. Toch is nog con andere vorm van bedrijf in overweging genomen, namelijk het gebruik van verbran dingsmotoren, diweinig water ge bruiken en gestookt worden met plantaardige oliën, welke in her land zelf worden vervaardigd. IV» kosten van aanleg worden op 150.000 gouden francs per Kilometer geschat, zood-i net geheeie traject van ongeveer .K00 K.M. lengte ongeveer 450 milüoen gouden francs zou kosten. LEEREN PARASOLS. AI hebben wij voorloopig niet te klagen over do felle zonnestralen, men begint niettemin weer te denken nan de parasol, die, langen tijd „uit den tijd" geweest, dezen zomer, wanneer men do buitenlandsche modefirma s uing gelooven, weer opgang zal gaan maken. De vroegere parasols muntten uit door lichtheid, zoowel wat het ge wicht als do stof, waarvan zij waren vervaardigd betrof. Nu moeten ook do parasols eens geheel anders wor den, hebben do lieden gedecreteerd, dio do mode „maken." hn zoo zal zij dan een.» van leer worden vervaardigd Dat klinkt wel zeer merkwaardig, maar wanneer men de prachtvolle pa rasols van het fijnste chcvreauleor ziet, rood, groen of pauwblauw, dan vergeet inen het gewicht van het ma teriaal. Natuurlijk moet in overeen stemming hiermede do stok iets sta bieler zijn dan vroeger het geval was. Voor het ovcrigo zijn de lccren para sols volgens de fabrikanten veel beter dan die van doorzichtige stoffen, om dat zij do huid veel beter tegen do zonnestralen beschermen en bovendien zijn zij modern. HET EINDE VAN DE FEZ. - Het roode fez, merkwaardig hoofd deksel is jarenlang het ontiersehei- dingstoeken geweest, van do Turken van standing en ieder, die aanspraak maakto op den titel van ..Effendi"- (heer) en in het bijzonder ieder Turksch ambtenaar droeg met trors dit roodo hoofddeksel. Nadat reeds zooveel andere kenmerken van den Islam het tegen het offensief van do Westcrsche beschaving hebben moeten afleggen, heeft men thans te Irak ook het einde van de fez geproclameerd. Een ministerieel besluit, zegt, zoo wordt uit Bagdad gemeld, dat allo ambtenaren van Irak van nu af do sidai'a moeten dragen, een muts van gevouwen linnen, die aan do hoofdbe dekking van do Schotscbe hooglanders doet denken cn welke gemakkelijk on goedkoop in het land zelf kan gemaakt worden, terwijl de fez uit het buiten land geimportcerd moest worden en vrij prijzig was. Ook in het leger wordt deze muts gedragen. De regeering van Angora heeft reeds vroeger de fèz af geschaft. HF.T GOUDSCHIP. Het is reeds eenigén tijd geleden dat we meldden, dat het goud gehaald zou worden uit het stoomschip „Lau- rentic", dat tijdens den oorlog ter hoogte van Londonderry ten Noorden van Ierland, tot zinken was gebracht. Leeds was heel wat goud, dat het schip bevatte, geborgen, maar nog steeds bevindt zich voor een waarde van 230.000 pond aan goud in het schip. Ook dit is nu reeds geborgen en zal naar Engeland worden ovcrge-i bracht..

Haarlem's Dagblad | 1924 | | pagina 10