De Staatsmijnen in Limburg EBUUIUW. GEMENGD NIEUWS Rubriek voor Vragen Een gunstig financieel resultaat Verschenen is het verslas over 1923 oer Staatsmjaeaa in Limburg. Het .voLg-ende is er aan ontleend Tengevolge van de stijging der op brengst) en de daling der zelfkosten was het geldelijk resultaat over 1923 gunstig. Het brutc-ovenschot van het eeheele Staatsmijnbedrhf bedroeg f 15.655.775-54. waarvan afgaat voor afschrijvingen f 7.635.775.54 en voor reserves f 1.760,000. zoodat voor uu- keering aan den Staar der Nederlan den beschikbaar blijft i 6.240.000 zitnde S pot. van het kapitaal ad f 78.000.000. hetwelk blijkens de L»a- lans op 31 December 1923 in de Staatsmijnen was gestoken. BAKKERI.JTENTOONSTELLIXG. Van -S Mei tot 11 Juni zal ter ge legenheid van hei 80-jarig bestaan der Amsterdamsche broodbakkers- patroonevereeniging „De Voorzorg" in het tentoonstellingsgebouw ..R. A. I." aan het einde van de Ferdinand Bolstraat een internationale bckkerij en aanverwante vakken tentoon stelling worden gehouden. DOODGEDRUKT. Op de Schiet rug te Rotterdam is de 17-jarige J. H. B. bii het uitwijken voor een wielrijder bekneld geraakt tusschen den zwaar beladen handwa gen dien hii bestuurde en niet hou den kon. en een paal van ce bovenlei ding der R. E. T. M. Hij bekwam ernstige inweudige kneuzingen. Meu vervoerde hem in allerijl met een auto naar het ziekenhuis. Bii aan komst bleek hij echter reeds te zijn overleden. EEN* AVONTUURLIJK JONG- MENSCH. De gemeente Heerlen, als zoovele andere profiteerende van de lage prij zen destijds aan den overkant eer grens, had zich door den groothande laar X- te Aken schoolschriften laten leveren, X. schijnt nu mei" geleverd re hebbeu dan aanvankelijk bepaald was of minder goede oahie-1 gezonden re hebben. Hoe het zij. zesduizend stuks werden niet betaald en stonden tet beschikking van den p.ipierhaa- delaar. Toen dan ook ecmge dagen ce leden het 14-jarige zromjs van den heer X. kwam om >Je schnfv«n voor Pa terug te halen. gaf men ze hem grif mede en in verschillende porties haalde hii ze a*. Intueschen is echter thans gebleken, dut het ventje heele- maal geen opdracht van zijn vader gekregen had hiervoor, aldus de Tel. Hii was wezgeloopen en had na de ecliriften in ontvangst te hebben geno men deze weder in kleine partijen aan winkeliers, scholen en particulieren verkocht. Toen een verzoek om aan houding kwam. liet hii tich op een zusterschool, waar hii een partijtje aan den man zou brengen niet meer zien. Zoodra men in hotel C., waar hii overnachtte, de deur afsloot van ziin slaapkamer en de politie hem trachtte te arresteeren. vluchtte hij over het dab. .In Heerlerheide wiet hij nog even f*l5Ö van iemand te stelen, waarna de politie zijn spoor bijster werd. In Arren waar hij. zooais hij later vertelde, op weg was naar Rotterdam om een schip te krijgen, uit de tram stapte, werd hii ten eiotte geknipt. Men vreest, dat hii nog meer streken heeft uitgehaald. Ondervraagd over het geringe bedrag. dat hii nog bi] zich had. zei hii dat men te Vealo h?m f 50 ontstolen had. EEN ERNSTICE VEEZIEKTE UITCEBROKEN. Men meldt uit Eindhoven aan de Tijd: In de provincie Xoord-Brabant is onder de koeien een ernstige ziekte uitgebroken. De aangetaste beesten sterven bin nen twee dagen en het vleeach moet voor da consumptie worden afgekeurd. De 'dieren krijgen hevige neusbloe dingen en het aijn koeien, vooral koeien die pas gekalfd hebben, welke het meest, voor de besmetting vatbaar blijken. Te Eindhoven zijn reeds circa 40 koeien bezweken en te Tilburg ruim 100. De veeartsen N'ysen en Pulles hebben een consult gehad met eenigs professoren van de Veterinaire Hooffe- school te Utrecht, ten einde een uit gebreid onderzoek in te stellen. De ziekte moet uh. Oostenrijk zijn overgebracht, en tut de meest kwaad aardige behooren. Men meldt nader nog uit Eindho ven: Ook in de volgende plaatsen zijn dieren door de ziekte aangetast. Duizel, Woensel. Leende, Valkens-, waard, Strijp en Tongelre. De correspondent van de Tel. te Eindhoven meldt, nog: Omtrent de ziekte vernemen we nog dat in het vorige jaar hier en in Oer- le een paar gevallen met dezelfde ver schijnselen rijn geconstateerd. Dat bleek toen schimmelziekte te zijn. doch hier moet, men, naar de meening van een veearts, die wij hierover spraken, met een andere ziekte te doen hebben, een van veel meer kwaadaardigen aard. Men denkt doch hieromtrent heb beu wij geen bevestiging dat de oorzaak gelegen kan zijn in het voed sel. Van overheidswege zijn nog geen maatregelen zooals b.v. verbodsbepa lingen voor vervoer, getroffen, doch het is niet onmogelijk, dat dit alsnog gebeuren zal. daar deze maatregelen wel noodzakelijk worden geacht. BEZOEK VAN EEH 'AMERIKAAN- SCHEN KRUISER, In de tweede helft van Juni is weer een bezoek aan on3 land te verwach ten van den Amerikaanschen gepant- serden kruiser Pittsburgh, die verle den jaar Rotterdam heeft bezocht. Thans zal deze Amerikaansche oor logsbodem te Amsterdam komen en daar acht dagen verblijven. PLAATSELIJKE KEUZE. Het comité tegen onmatige beper king onzer drinkgewoonten heeft een adres gericht tot de Tweede Kamer, waarin wordt verzocht^ het weis-ont- werp-Rutgers tot wijziging der Drank, wet niet te aanvaarden. INGEZONDEN MEDEDEELENDEN A 60 Cts. per regel. rf.rfcèi. v>/ juwtura |GR110üT^^J163g DRONKEN AUTOMOBILISTEN". Eeu auto welke Maandagavond van de Bilt in de richting Utrecht reed, even voorbij het café ,,IIet Kalfje' iu eer. sloot gereden, wetice links van den staatweg loopt. De beide inzit tenden kwamen met den schrik en een nat pak vrij. De politie uit de Bilt constateerde, dat beide personen in kennelijken staat van dronkenschap verkeerden, aan welk feit het ongeval is te wij- hoewel het tweetal beweerde dat rerblind waren door heb felle licht van een tegemoetkomende auto. De Biltsche politie vond evenwel ter- Tien aanwezig om beiden aan te hou den en over te leveren aan de poli tie te Utrecht. BEX SLUWE OPLICHTING. Een der ingezetenen van St. Pan- cras is dezer dagen het slachtoffer geworden van een sluwe oplichters- truc. Men had hem in tiet voor uitzicht gesteld, dat hij bij de ontgin- ningsmaatschappij een betrekking als Hoofdinspecteur zou krijgen. Hiervoor moesr. hij een waarborgsom van f 2000 storten. Toen dit geschied was moest hij echter tot de onaangename ontdekking komen, dat deze maat schappij slechts in de verbeelding van zijn opdrachtgevers bestond. IN ZIJN BEEN GESCHOTEN. Dinsdagmorgen toen de agent van politie H. te Apeldoorn de koppel, waaraan o.a. ook zijn dienstrevolver bevestigd zit, wilde vastmaken, ging plotseling de revolver af, en trof een schot hem in het been. De onmiddel lijk ingeroepen medische hulp achtte overbrenging naar het ziekenhuis noodzakelijk. CACTUSSEN-TENTOONSTELLING. De Nederlandsche Vereeniging van Vetplan'enverzamelaars houdt op 27, 28 en 29 Juni, in een der zalen van den Dierentuin te den Haag, een in ternationale tentoonstelling van vet plan ten (cactussen enz.) Behalve in- zendingeh uit Nederland, komen er Ook uir. Amerika en Duitsehland. OVER AFKORTINCEN. Uit het verslag in de N. R. Crt. van de zitting der Eerste Kamer van Woensdag, uit een rede van dr. Sloie- maker de Bruine: Thans iets over de nieuwe salarisre- geling voor het middelbaar onderwijs. Spr. heeft van de A.M.V.O. een schrij ven ontvangen De Voorzitter: Mag ik der. spreker verzoeken wat minder afkortingen te bezigen. Ik heb er reeds verscheidene gehoord. Zooeven sprak hij van de Asrao, maar de beide heeren naast mij weten niet wat dat bereekent en ik ook niet. Wellicht zaJ dit ook het ge val ziin met vale Kamerleden. a neer Slotemaker de Bruine: Ik sprak van de Algemeene Vereeniging voor Middelbaar Onderwijs, de A. M. V. O. De voomtter: Ik had de A. S. M. 0. verstaan. De heer Slotemaker de Bruine biedt zijn verontschuldiging aan, onder ver zekering, dat het nooit meer zal ge beuren. Tot zoover het verslag. Reeds meer is geklaagd over hinderlijke van afkortingen. Ilier kwam nu eens duidelijk aan den dag hoe afkeurenswaardig het gebruik er van is. HET OPENEN VAN NIEUWE WERKCELECENHEID. Een medewerker van het Tijdschrift der Ned. Ileide Maats, maakt eenige opmerkingen over de bestrijding der werkloosheid langs den weg van werk verschaffing met Rijkssteun. Hij schrijft; In Den Haag is men blijkbaar alleen vervuld van de gedachte om de arbei ders tijdelijk te helpen, terwijl men op hoop van zegen leeft, dat normale werkgelegenheid zich langzamerhand wel weer zal gaan openen. Ik ben van meening, dat 'de Regee ring daarmede op don verkeerden weg is, daar zij een belangrijken factor vergeet of aJthans negeert, en dat is ,.een blijvende werkgelegenheid voor de landarbeiders re scheppen". Die mogelijQdieid zal alleen bereikt kunnen worden, als van haar zijde een wijze van werkverruiming toege past wordt van meer cultuurtechni sche beteekeuia en de gronden, hier voor door mij genoemd, bieden daar voor gelegenheid. Een begin heeft men gemaakt bij Steen-wijk in het waterschap V'ollen- hove, waar thans met werkloozen een afwateringskanaal gegraven wordt met schop en kruiwagen vanaf Steen- wijk naar Giethoorn, een werk. dat 1 400.000.— zal koeten en dat na vol tooiing pas nut sorteert, wanneer de pan-tieele bemaling van een pl.m. 10.000 hectaren groot complex gronden onder de gemeenten Giethoorn, Steen- wijkerwold en Oldemarkt tot stand is gekomen. Wat een renteverlies en welk een suk keigangetje. M.i. moest men dit complex onteige nen, een plan van verkaveling laten opmaken en de algemeene werken als kanalen en wijken graven, benevens wegen aanleggen en kunstwerken pu bliek aanbesteden in vrije concurren tie, zonder dat bindende bepalingen gemaakt worden ten opzichte der Ioo- nen en de arbeiders, die t« werk ge steld moeten worden. Zoodra deze werken voltooid zijn en de verkaveling heeft plaats gevon den, zou men de gronden in perceelen moeten verkoopen en zouden de nieu we eigenaren de ontginning zelve voor hun rekening moeten nemen. Opgemerkt worde, dat de eigenaren, wier gronden onteigend worden, de gelegenheid moeren hebben gronden terug te kunnen koopen, zoo ca mo gelijk bij hun woningen, voor dezelf de geldswaarde, als waarvoor zij ze hebben afgestaan. Wat een. werkgelegenheid zoude hier mede geopend worden en hoewele land bouwers zouden zich op deze uitste kende gronden in korte jaren kimnen vestigen en mede kunneu betalen in de huishouding van den Staat. Dit zal veel geld kosten, ik geef dat toe, maar dan wordt er ook iets be reikt en de landbouwei-s, die zicli daar vestigen zullen, zijn het waard, dat ook eens weer om hen gedacht wordt. OVER DE TIJDRECELINC. De vragenlijst, welke, gelijk, gemeld is, door de Tijd-Commissie is toege zonden aam verschillende organisaties, vereeniaangen, bonden enz., is. meldt het Haagsche Correspondentieburcau, als voigt samengesteld: le. Hebt gij bezwaar tegen den zo mertijd, zooals deze sedert enkele ja ren werd ingevoerd en zoo ja, op wel ke gronden berusten deze beswaren! 1b. Zijn naar uw oordeel aan de in voering van den zomertijd, in vraag la bedoeld, voordooien, van welken aard dan ook, verbonden, die naar owe meening de handhaving wensche- lijk maken? Zoo ja, welke zijn deze: 2a. Gelden urwe bezwaren tegen in voering van den zoimertijd in gelijke mate, onverschillig over welk tijdvak, tusschen 1 April en 1 October van ieder jaar, die invoering wordt be paald? of zou het stellen van een kor toren termijn voor die invoering lei den tot opheffing, geheel of gedeelte lijk, van uwe bezwaren? 2b. Geiden de naar uwe meening aan den zomertijd verbonden voordee- len in gelijke mate, onverschillig over welk tijdvak, tusschen 1 April en 1 October van ieder jaar, die invoering wordt bepaald? of zou het stellen van een kort,eren termijn voor die invoe ring leiden tot vermeerdering of ver mindering der voordeden? Zoo ja, in hoeverre f 3a. Indien gij benwaren hebt tegen de invoering van den zomertijd op den tegemwoordigen voet. zou het dan wel licht naar uwe meening wenschelijR zijn, althans minder aan bezwaren on derhevig, indien de wettelijke tijd ge durende het geheele jaar vervroegd werd met minder dan een uur, b.v. 40 minuten (Midden-Europeesche tijd)? 3b. Indien gij invoering van den zo mertijd, zooals die thans geldt, wen- sehelijk acht, zouden de daaraan naar uw oordeel verbonden voordeelen ge heel of gedeeltelijk vervallen, indien gehandeld werd als aan het slot van raag 3a is aangegeven? 4. Wat is uw oordeel omtrent invoe ring dan 'den Midden-ÏJuropeeechen Tijd ale bedoeld iu vraag 3 alleen durende de zomermaanden? (op den voet van den tegenwoordig en zomer tijd). 5. Zou het bij Invoering van den Midden-Europeesohen Tiid als in vraag 4 aangegeven wenschelijk zijn daarmee gepaard te doen gaan het verlaten van den tijd gedurende de wintermaanden, met b.v. 20 minuten {West-Europeesohe Tijd?) 6. Hebt gij buiten het in boven staande vragen behandelde nog bijzon dere gezichtspunten omtrent invoering van een wet tel ijken tijd, die aan geop perde beetwaren tegemoet komen en daartegenover voordeelen bieden als aan den tegenwoord'igen zomertijd zijn verbonden 1 MOND- EN KLAUWZEER- BESTRIJDINC. Zooals men weet edhrijft de Tel. worden in den omtrek van Breda proeven genomen met een serum tegen mond- en klauwzeer, met een stof, welke de dierenarts Dr. J. J. Meyer, directeur van den vleeeehkeurings- dienst aldaar, op theoretisch® gronden heeft gevonden en daarna op het vee van 23 eigenaren heeft beproefd. Alle verschijnselen, die verwacht werden na behandeling van de dieren met het serum zijn te voorschijn ge komen. zoodat gebleken is, dat de grondslag voor liet gebruikte se goed was. Het spreekt van zelf, dat in den korten tijd. waarin lot. nu toe ge- werkt is de proeven zijn 28 Maart begonnen niet alle eigenschappen konden worden opgespoord. Doch ze ker is dat de door Dr. Meyer gebruik te stof de volgende eigenschappen heeft, welke voor de practijk van het grootste belang zijn: le. indien het serum in het inou- batie-tijdperk (d.i. een periode kort na het binnendringen van de smetstof binnen het lichaam), onderhuids wer den ingespoten, wordt het besmette dier onvatbaar. 2e. indien de werking van de sr.... stof te ver ia gevorderd, dan wordt door aanwending van het middel de ziekte veel lichter van verloop, dan gewoonlijk. Daarmede is tevens de grondslag ge legd voor een doeltreffende bestrijding van her mond- en klauwzeer. Dr. Meyer acht exploitatie van het middel door hem zelf als z.g. geheim middel een onwetenschappelijk en on maatschappelijk standpunt en heeft daarom aan. de regeering publicatie mingeboden, waardoor het middel on der ieders.bereik zal komen. De Chineesche zeeroovers De Chineesche zeeroovers blijven hun rooverijen voortzetten. Bij Canton m Zuid-China hebben ze een Portugeesch schip aangevallen. De loods en de ka-" pitein werden gedood en de 40 passa giers ontvoerd. Diefstal van 100 revolvers Een firma te Antwerpen had een be stelling brownings, 325 kisten vol. naar Servië gezonden. Toen de boot op de plaats vaa bestemming arriveerde, bleek, dat 100 revolvers, ter waarde van 50 francs, ontbraken. De politie te Antwerpen stelde een onderzoek in, waaruit bleek, dat ia eea winkel te Ant werpen niet minder dan 10 der gesto len revolvers waren verkocht. Dit be wijst, dat de diefstal reeds vóór de ver zending te Antwerpen heeft plaats ge had. De slaapziekte in Engeland In de afgeloopen week rijn te Bir mingham zi nieuwe gevallen van slaap ziekte geconstateerd, waarvan zes met doodelijken afloop. In Manchester kwa men vier nieuwe gevallen voor, 1 mee noodlottigen afloop. Dit is het geringste aantal gevallen dat sinds het begin der epidemie in Januari is voorgekomen. Men gelooft dan ook dat het aantal ge vallen afneemt. In Sheffield waren 23 nieuwe gevallen en vier dooden. Toch schijnt de ziekte af te nemen. Een avontuurlijke reis Uit Xew-York komt het volgende be richt Een matroos, Clarmont Staden, had in de Stille Zuidzee schipbreuk ge leden. In een kleine reddingsboot dreef hij rond, 250 kilometer van het vaste land. Reeds had hij. eenigen tijd rond gedobberd, toen een aantal haaien hem aanviel, Vier en twintig uren duurde de strijd. Alleen gewapend met een klein zakmes wist de man de dieren op een afstand te houden. Juist scheen een haai de overwinning te zullen behalen, toen de Britsche stoomcr „Dorset" na derde en den schipbreukeling opnam. Ernstig ongeluk Tusschen Arlon en Lingwy zijn twee auto's met elkaar in botsing gekomen. De beide wagens werden totaal ver nield. De vier inzittenden werden ge wond. waarvan één, een soldaat van het Jende linie-regiment, doodelijk. Onder Italianen In Frankrijk en België schijnen heel wat Italianen te zijn. Herhaaldelijk staan n de Belgische en Fransche bladen berichten over Italiaansche werklieden. Gunstig luiden die berichten in den re gel niet, want zo spreken bijna altijd vechtpartijen. Het zijn heel driftige heeren, die zich zelfs in den vreemde nog niet kalm kunnen houden. Nu 13 het te Bray weer tot een ernstige vecht partij tusschen Italianen gekomen. Zes Italiaansche mijnwerkers waren aan het kaarten en zooals het meer gebeurt, kre gen de heeren twist. Deze liep heel hoog en het gevolg was, dat de heeren handgemeen werden. Een van dc vech tersbazen bad een scheermes bij zich en daarmee sloeg hij om zich heen. waar- iwier van ziin kameraden zwaar ge- Wond werden. De politie heeft eea on derzoek ingesteld. Een hevige storm in Engelsch- Indië Uit Allahabad wordt gemekt, dat in het district Hardoi een hevige orkaan heeft gewoed, die enorme verwoestin gen heeft aangericht. Drie dorpen wer den totaal verwoest en veertig vrouwen werden gedood. Kpt district Hardoi ligt tem.noorden van Cavenpore. tusschen Agra en AHaha'oad. Uit Rusland Uit Blagovyeshtchensk in Siberi» wordt gemeld, dat een-en-twintig per sonen. die er van beschuldigd werden aan een opstand te hebben deelgeno men, ter dood zijn veroordeeld. Door een os gedood De 27-j'arigo boer Alexandre Olivier, te Etroussat. begeleidde eenige ossen naar zijn boerderij. Plotseling keerde één der dieren zich om en' stormde o: den boer los. Met zij'n kop stootte hij Olivier tegen zijn borst, waardoor de arme man zóó zwaar gewond werd, dat hij eenige oogenblikken later overieed. Verdronken in de Wodka Verdronken in de wodka. Wie l opschrift leest, zou allicht denken dat wodka een rivier beteekent. Want in den regel verdrinkt men in het In dit geval is het evenwel anders. Een Lïthaucr, die te veel gedronken had, kwam in een vnt wodka, den bekenden Rus.sischen volksdrank, terecht en ver dronk. Het kwam zoo, Een 50-tal Li- thauers drong te Kowno een distilleer derij binnen en dronk zoo lang wod ka. dat ze niet meer wisten wat ze deden. Ze dronken samen niet minder dan 300 Liter op. De politie was in- tusschen gewaarschuwd en wilde een einde maken aan het onsmakelijke too- neel. Maar de dronken mannen verzet ten zich tegen hun arrestatie en bij het gevecht dat ontstond, rolde één der mannen in een vat wodka en.... ver dronk. Juweelendiefstal In December van het vorige jaar werd ingebroken, in de juwelierszaak van den heer Fransen aan de rue des Tanneurs te Brussel. De inbrekers na men meer dan voor een waarde van 400.000 francs aan juWeelen mee. Xa een lang en moeilijk onderzoek is de hoofddader thans gearresteerd. Het bleek, dat het niet de eenige inbraak was waar hij bij betrokken is geweest. Ziin naam is Joseph Lecomte. 59 jaar oud. zonder vaste woonplaats. Er wer den heel wat juweelen bij hem gevon den. ook een aantal afkomstig van den winkel van den heer Fransen. De man is in verzekerde bewaring gesteld. Een gevaarlijke chauffeur Iu de rue Bofanique reed een dron ken chauffeur in een taxi. Hij wilde een tram passeeren en deed liet zóó wild. dat hij het trottoir opvloog. Een voorbijganger, de 66-iarige heer A. M. A. D. werd overreden en levensge vaarlijk gewond. Inplaats van te stop- Den trachtte de chauffeur weer door te rijden. Hii wist weer op den weer te komen maar veer vloog de auto uit de goede richting, nu tegen den gevel van een onbewoond hui*. Intusschen .was de politie gewaarschuwd, die nu t veel rnoete had den woesteling te 1 arresteeren. De vlucht cm de wereld De vliegeniers van de verschillende landen reiten hun vlucht om de wereld voort. Op 4 Mei waren de volgende af standen afgelegd. Frankrijk 7050 mij len. Engeland 5300 mijlen, Amerika 3680 mijlen en Portugeeren 4950 mijlen. De Franschman Pelletier is te Calcutta aangekomen, de Portugeezen te Kara chi en de Amerikanen hebben het eiland Atka bereikt. Ontploffing In oen fabriek voor telefoonkabels ie Londen is 'n gasi eservoir ontploft. Vier jonge meisjes zijn gewond, waar van één zeer ernstig. Ontrouw kassier Ekn kassier van een bioscoop In de Avenue de France had een cheque van 34.000 francs qptvangen om belasting enz. te betalen. Hii nam het geld wel in ontvangst maar vergat de belasting te betalen. Met- een vrouw nam hii de vlucht en de politie weet dat het paar zich te Parijs bevindt. Maar tot heden is het haar niet mogen geluk ken, den dief te arreeteeren. Hij e-chijnt zich in Parijs goed te hebben verborgen. De Kankerbestrijding Uit Londen wordt gemeldEeu belang rijke stap in het belang van de Brit sche kanker-campagne werd genomen door de eerste vergadering van de ver tegenwoordigers van den „Roval So ciety Medical Research Council" en het Kanker-campagne fonds met het oog op een gezamenlijke actie. De ver gadering werd gehouden in de ofti- cieele woning van den burgemeester van Londen. Het voornaamste van de campagne zal zijn den Raad van On derzoek te siibswiieeren. De liertog van York hield een warm gestemde rede. Pease, de voorzitter van Uoyds Bank verklaarde dat een anonieme donateur een donatie van 20.000 Pond aan het. fonds had geeciionken. Wbeat- lv. minister van Gezondheid, verklaar de dat 10 wn de sterfgevallen hi dit, land tot oorzaak hadden de kan ker. Een bandiet ontsnapt Mary Keavin, 'le vrouw van een bandiet heeft, door op de manier van de vrouwelijke bandiet te New York te werk te gaan. baar man uit de gevangenis bevrijd. Vergezeld van haar zuster kwam ze Lij de gevaoge- te Canandaigua, een plaats]»; in Noordelijk ueel van den Staat New York. In deze gevangenis zat haar man gevang"n, beschuldigd van moord op een politieagent. De vrou wen vroegen den Sh»nf of ze Keavin en mochten zien. Deze ging daarop et de vrouwen naar de cel. Mei n vlugge beweging wist de vrouw lar man door do tralies een revolver aan te reiken en met een andere dwong zij den Sheriff de sleutels af o geven. Zo ontsloot vervolgens «le deur van de cel, terwijl do handiet van zijn cel uit zij* revolver op den Sheriff gericht hield. Daarna maak ten beiden zich uit do voeten en elo ten do deur achter zic'n. waardoor do Sheriff opgesloten werd. Maar in hun haast vergat het echtpaar ook do zuster, die m»*t don sheriff do onvrij willige gevangenschap deelde. De bandiet en zijn vrouw sprongen in een gereedstaande auto en reden in pijlsnelle vaart Weg. Het is do po litie nog niet. mogen gelukken, eenig spoor van do vluchtelingen te ont dekken. VRAAG: 1. Is dc schrijver H. Ba- kels Roomache Katholiek? 2. Wat is het adres van ds. Cerret- sen te 's-Gravenhage ANTWOORD: 1. Neen. 2. Sweelinckstraat 98. Den Haag. VRAAG: 1 .Welke is do kortste er beato fietsweg van Haarlem naar Oo-' woud? 2. Hoeveel K.M.3. Doen de overzet-veoren bij Krommenie 's avonds laat dienst? 4. Welke is do kortste en beste fiets weg van Amsterdam naar Oostwoud I ANTWOORD: 1. Haarlem, Spaarn- dam, Assendelit, Krommenie. Knollen dam. Spijkerboor, De Rijp, Schermer- horn. Avenhorn, Berkhout, Bobeldijk, Wogsum, Uenningbroek, Oostwoud 2. Vijftig K.M. 3. Dat is ons niet bekend, 4. Amsterdam, Buiksloot, Water gang. Ilpendam, Purmereud. Kwru dijk. Oostiiuizen. Scltard-im. Schar- woude, Hoorn, Zwaag, Nibbixwoud, Ooetwoud. VRAAG: Welke is de mooiste cn kortste fietsweg van Haarlem naar Hilversum? Hoeveel K.M.! ANTWOORD: Haarlem. Halfweg, Amsterdam, Watergraafsmeer. Weesp, BussumHilversum. Ongeveer 45 K.M. VRAAG: Welke is de kortste cn bes te fietsweg van Gent naar N unspcet ANTWOORD: Bedoelt u het, Belgi sche of het Nederlandsche Gent bij Nijmegen? In het laatste geval is de weg ala volgt: Gent, Doornenburg, Augeren, Arnhem. Sch aarsbergen, Hoenderlo. Kootwijk, Uddel, Elspeet, Nunepeet. VRAAG: 1. Welke ia de beate fiets weg van Haarlem naar Egmond Zee? 2. Hoelang is het rijden! ANTWOORD: 1. Haarlem, Schoten, Santpoort, Velsen, Beverwijk, Heems kerk, Castricum, Limmen, Egmond- Binnen Egmond aan Zee. 2, Twee uur. VRAAG: Welke is de mooiste en kortste motorweg van Haarlem naar Keulen? 2. Welke formaliteiten moe ten vervuld worden bij het passeeren der Duatsohe grens! 3. Kunnen zich bij de grens nog verrassingen voor doen ANTWOORD: f. Haarlem, Heemste de, Hoofddorp, Aalsmeer. Uithoorn, Mijdrecht, Wilnis, Ruwiel, Breukelen, Utrecht, Zeist, Driebergen. Doorn, Amerongen, Rihenen, Kesteren. Doo- dewaard, Deeat, Ewijk, Nijmegen, Berg en Dal, Kranenburg, Kleef, Kalcar, Wezel, Dinslaken. Holten, Ruhrort, Duisburg, Dusseldorf. Keulen 2. Bij het aanvragen van het Duit- sche visum op het Duifeche Consulaat ("Weteringschans 112114. Amsterdam an 1012,30 en van 11.30—3 uur) moet u meededen, dat u per motor tar Keulen wilt gaan. 3. Als U geen contrabande mee neemt, zullen er geen verrassingen komen, I \TAAG: "Wie schreef hel gecScfill „Bach te Dresden"? Waar is het verkrijgbaar? ANTWOORD: A J. de Buil, gebo ren in 1823 te Amsterdam eu aldaar overleden. De Bull waa een leerling; van Jacob van Lennep. VR.UAGHoe moet ik informaties in- innen voor mijn zoon, van trien ik in 2V4 jaar nieis vernam? Onderzoe kingen door het Ned. Consulaat en den Burgerlijken stand te Chicago le verden niet» op. Een aangeteekenden brief kreeg ik als onbestelbaar terug. ANTWOORD: Misschien dat u nog op het politiebureau aldaar geholpen zou kunnen wonden. Probeer het ook eens met een advertentie in de bladen aldaar. VRAAG: Waar kan men een biljet krijgen voor deelneming aan de eerst daags te houden huisvl ij ttentoonstel ling? ANTWOORD: Bij den heer Joh. M. Schmidt, Barteljoriaetraat 21. VRAAG: Kunt u mij inlichtingen verschaffen omtrent de Algemeene Spaark aaverzeke ring Anna van Saxenplein 3, den Ilaag {wat solidi teit betreft)? ANTWOORD: Dergelijke inlichtin gen verstrekken vrij niet. VRAAG: Kunt u mij het adres op geven van de emigratie-centrale Hol land (naar Canada) t ANTWOORD: U bedoelt zeker het bemiddelingsbureau voor Transatlan tische Emigratie, Den Haag. VRAAG: Naar wien moet ik 'chrij ven om als aankomend of tweede timmerman op een schip geplaatst te worden 1 ANTWOORD: Tot de directie der stoombootmaatschappijen, bijvoor beeld van de Holland-Amerika Lijn te Rotterdam of Stoomvaart-Maatschap pij Nederland te Amsterdam. VRAAG: Vertrekt er ar» Dinsdag een pasvagiersboot van 1-eiden naar Gou da? Hoe laat komt de Loot aan en. vertrekt ze weder van G. ANTWOORD: Vertrek van Leiden dagelijks 6 uur v.m., 12 uur 'a mid dags en 4.45 uur n.m. Vertrek van Gouda dagelijks 6.30 en II.v.m. en 5.40 uur n.m. Het uur van "aankomst kennen wij niet, VRAAG: Waar moet ik mij opgeven 11 in Canada te komen? Zijn daar kosten aan verbonden ANTWOORD: Tot het bemiddeling», bureau voor Transatlantische Emigra tie, Den Haag. VRAAG: Hoe kan ik een slabhevlek it een eiken buffet verwijderen? 2. Hoe kan men een nieuwe zeemlee- •II lap, die geen water genoeg tot zich neemt en op do ruiten stroapen achterlaat, noed maken? (Ben oplos sing van water met ammonia helpt niet). n men 'n Tapis Beige vloerkleed met vlekken van ingetrapte brood kruim--!* er neer frisrh doen uitzien? ANTWOORD: 1. Wrijf do vlek «e- K met een flanellen lap, gedoopt in zuivere spiritus 90 (geen brandspi ritus) en daarna xnet. witte terpentijn. Ge kunt het don verder gowoon met gelo eikenlioutwna wrijven. I>o wexnieeren laj> is niet goed te krijgen. Vervoeg u bij uw winkelier, die zal uw klacht wel onderzoeken en ecu ander», betere, verstrekken, aan gezien doze niet goed bewerkt is en bij 't afgekeurde goed behoort, 3. Een schoon borsteltje een wolni? bevochtigen met ge)ijk o de-Jen lauw warm water en ammonia. Goad laten drog»:n \oor er over geloopen wordt. VRAAG: Hoe verwijdert men ec.n bloedvlek uit oen bruin lakensche mantel ANTWOORD: Met zuivere spiri tus 90 (geen brandspiritus). VRAAG: Bestaat er een middel Om keldermotten te verdelgen? ANTWOORD: Met créolin en zoo veel mogelijk luchten en droog hou den, ze komen steeds in vochtige vertrekken. VRAAG: Kan men al kippeneie ren inleggenHoe gaat dat I Kunnen er steeds bijgedaan worden? ANTWOORD Ja. Doe in een pot oen deel wutcrglas cn zes declci. wa ter. Roer goed door elkaar en leg er voorzichtig een ci op. Blijft dit drijven, dan doet go er nog wat wa ter l>ij, totdat het ei langzaam zinkt- Leg er dan de eieren in, zoodat zo goed onderstaan. Do twee eerste da gen kunt ge er bij doen, later niet meer. Indien ge ze later soms wilt ko ken moet go voorzichtig met een naald een gaatje inprikken. VRAAG: Hoe kan men een peau de suèdc-hoed door dragen vuil en vet geworden, schoon krijgen 7 Met benzine had ik geen succes. Het werd lichtbruin cn do glans ver dween. ANTWOORD: Peau de suède mag nooit met benzine behandeld worden. Go kant dit het best schoon maken met schuurpapier 0 0 (geen schuurlin- nen( of met heel oud wittebrood flink afwrijven. VRAAG: Van mijn klimroos wor den de eerste bladeren opgegeten door ensiehtbaro insecten. Wat moet ik er tegen doen? ANTIVOORD: 't Is moeilijk om po sitief vast te stellen, waardoor de bla deren van uw klimroos worden opge geten. Ik vermoed dat het een klein groen rupsje is, zoo ja, dan is afzoeken de eenigste afdoende manier. 't Is ook mogelijk door een stevige waterstraal tegen de onderzijde der bladeren. VRAAG f Zou het onmo gelijk zijn. in de onder Haar lem loopende onderaard sche gang door te drinsren J Zou degene, dio door de gan? wil saan, gcldelijkj steun kunnen krijgen? ANTWOORD: Er loopen <-n'2e onderaardeche gangen van de Groot e Kerk af door de stad: welke bedoel0 u? VRAAGMijn zoon Was voor dc lichting 1925 aangewezen doch heeft broederdienst. Nu is hij voor de derde m8al opgeroepen voor het bureau van militiezakfn. Eu als hii nu moet loten kost het hem 4 halve dagen. Kan men schade vergoeding vragen! AN WOORDSchadevergoeding voor tijdverlies of verzuim wordt hier voor van rijks- of gemeentewege niet toegekend. VRAAGWaar kan ik mii opgeven oor de woningen die gebouwd wor den aan de Zomer va art (bouwvereeni- gintr ..One Huis") ANTWOORD Tot den heer C. Ne- derkoorn. Adriaan Pauwlaan 8, Heemstede,

Haarlem's Dagblad | 1924 | | pagina 10