9 HAARLEM'S DAGELAD UIT DE WERELD Causerieën over Wetenschap en Techniek. Er Is in den laatstea tijd een en ander te doen geweest over het ge bruik van chemische strijdmiddelen in e^n eveatueeien oorlogde heer Van Zadelhoff heeft er in de Tweede Kamer over gesproken. Prof. v. Embden heeft he: tijdens de debatten is de Eerste Kamer er over gehad, zelfs een daarop betrekking hebbende motie ingediend en ook de Regeer.ng bij monde vatv Minister Ruys heeft er het hare over gezegd. Het is we! merkwaardig dat thans, res jaren na het sluiten van den wapen stilstand. er os-er deze kwestie zooveel stof is opgewaaid en er ook ender het publiek een meer dan gewone belang stelling voor bestond. Merkwaardig daarom omdat bij de vakmenschen, chemici, pharmaceuten en medici de belangstelling vrijwel geheel verdwenen was. Oorzaak is vermoedelijk geweest de brochure van Trof. Wester, leeraar aaa de Hoogere Krijgsschool, over de chemische strijdmiddelen, over welke in het Chemisch Weekblad een polemiek is ontstaan tusschen d^n heer Wester en Or. H. J. Prins, polemiek die gedeelte lijk ia het Handelsblad, gedeeltelijk in De Telegraaf is voortgezet. Men vraagt zich af vanwaar die be langstelling ineens? Zouden ook de niet-vakmensehen. de technisch en che misch minder ontwikkelde leeken in eens in gaan r'en het overwegende ^c- lang dat in cventueele volgende oorlo gen de chemische middelen zullen spe len? Belang, niet alleen voor de strij dende troepen, maar ook voor de non- combattanten, voor iedereen en voor alles, voor mensch én dier èn plant zelfs. Als dit zoo is dan is het alleszins toe te juichen, want hoe boter op de hoogte ook de groote massa is van de letterlijk niets ontziende verschrikkelijk heid van volgende oorlogen, boe beter het is. Uit het vele geschrijf in kranten en tijdschriften, laat zich condudeeren dat er in ons land twee partijen zijn de ■me zegt„het Is ca eenmaal erg, maar wat zul je et aan doen, zorgen dat je er zelf .zoo goed mogelijk op voor bereid bent, *50, om misschien zelf ook aanvallend er meo op «e kunnen treden." De andere redeneert „erger dan alle andere strijdmiddelen zijn de chemische mrnschonteeread en al gebruiken an dere naties re, dat is voor oss geen reden met die gemeenheden mee te doenintegendeel. Holland moet het :nitiatief nemen tot een internationale verbodsactie, ook al zou die tot mis lukken gedoemd zijn." Het pleit reker voor den aard sran ons volk dat onder de velen die over de stikgassen geschreven hebben, ook on der de vakmenschen, er geen een is die r« durft of wil verdedigen, laat staan aanprijzen. Dezulken, die er den lof van zingen, worden skchts in Duitsch- land. dat de stikgassen het eerst toe- paste, cn in do Vcreenigde Staten, die 7.c tot de grootste volmaaktheid ge bracht hebben, gevonden. In een Ame- rikaansch boek over de chemische oor logvoering, geschreven door twee schei kundigen van Edge wood Arsenal, de grootste stikgassen fabriek van de Ver- eenigde Staten, wordt openlijk gezegd dat het aardige van de stikgassen daar in ligt dat je ze kunt dosecren al naar den tegenstander. Tegen onbeschaafde natuurvolken (dat zijn voor een Ame rikaan alle die volken wier techniek niet op even hoog peil staat als de hunne) kun je volstaan met betrekkelijk goed. koope (dat is het voornaamste natuur lijk!) en goedaardige gassen: chloor, broom, zwaveldioxydc enz. Maar tegen beschaafde volken moet jo verfijnder middelen gebruiken, gassen die. zeer moeilijk tegen tn houden zijn door een masker, die liefst ook nog door kleeren heendringen en door de huid heen hun gHtige werking uitoefenen. Ook moe ten ze daartegen psychologisch toege past wordenbijv. tegen troepen die pas aan het front ziin. wordt de eerste weken een onschadelijk gas gebruikt, zoodat na ecnigen tijd de soldaten zor geloos worden cn als de duidelijke gas wolk komt. te hat hun masker voor doen. Of je schiet eerst granaten af gevuld met braak- en nies-verwekkende stoffen, die de tegenpartij dwingen het masker af te zetten en pas na ceaigen tijd komen de granaten met doodclijk gas. Erg fraai is dit nu wel niet, maar in den modernen oorlog hindert dat Daarna wordt dan weer beweerd, als een doekje voor het bloeden, dat stik gassen zoo erg niet zijn, dat de sterfte bij door granaten en infanterievuur ge kwetsten veel grooter is dan van door gas vergiftigden, dat zelfs de meesten daarvan na eenigen tijd weer dienst kunnen doen, en als bewijs daar.-an ko men dan natuurlijk de onvermijdelijke cijfers, gegroepeerd om des schrijvers beweringen te staven. Dat is natuurlijk buitengewoon bedrieglijk, want de te genstanders distilleeren uit hetzelfde cijfermateriaal pre-ies tegenges telde conclusies. Trouwens de meer of min dere aangenaamheid van oorlogswonden )s iets wat mijns inziens niet in cijfers is uit te drukken. Het is zeker niet aangenaam langzaam dood te bloeden aan verwondingen van granaatscher ven. maar te sterven doordat het long weefsel langzaam aan verteerd wordt c» opgelost door een gas, is evenmin prettigbovendien duurt het laatste veel langer en is de pijn veel intenser. Van verschillende kanten wordt nam», lijk met groote stelligheid beweerd, dat z-f-r zwaar mechanisch gewonden door net enorme bloedverlies weinig pijn lii- den cn bijna ongevoelig zijn. terwijl chemische zwaargewonden helsche martelingen doorstaan. Ja maar, zeg gen de voorstander», dat ziin de zwaar gewonden en die gaan toch dood (dus teilen ze niet mee), maar een lichte MikgaS vergiftiging geneest gauw en is niet zoo erg cn langdurig pijnlijk. Al les goed en wel, maar een schot met een infanteriokogel door je arm of jo kuit is niet bovenmate pijnlijk en ge neest ook betrekkelijk gauw. Dan ko men de voorstanders weer met het ver haal dat tegen het einde van den oorlog Duitsche soldaten zichzelf vergiftigden en brandblaren bij zichzelf verwekten met mosterdgas, om aldus in de hospi talen opgenomen te worden eq niet naar het front te hoeven. Maar tegen bet einde ook van den oorlog zijn bij de I-.ngelschen gevallen van zelfmoord voorgekomen bij zoogenaamd ltchte- gasgiwoiyleu, die och ft uit hun lichte verwonding een zoo hevige en steeds aanhoudende hoofdpijn overhielden, da* maar 3e 3oo3 twain niet. Toen hij weer genoegzaam op kracht gekomen was, maakte hij steenen los uit den muur en aoodra de cipiers zijn cel binnenkwa- en voor het dagelijksch onderzoek, wer den to met een hagelbui van steenen ontvangen. Het eenige, wat hij bereik te. was, dat zijn ketenen verzwaard, de sloten der deuren versterkt, do wacht posten verdubbeld werden. Toch gaf hij zijn plan niet op. Dit maal besloot hij niets aan liet toeval over te laten. Hij behoefde zich niet te haasten, hij had den tijd- Hij begon met zijn ketenen af te slijpen op den har den steen, de afgesleten plekken maak te hij onrichtbaar met een smeersel van broodkruim en roet. lederen dag, tegen den tijd van zijn bezoek, hernam hij rijn boeien, nauwelijks was hij alleen of hij hervatte rijn arbeid onder den grond. Na verloop van elf jaar, was eindelijk rijn onderaardsche gang gereed; hii kon vluchten; toen hij opeens een zon derlingen inval kreeg. Hij liet den gou verneur weten, dat hij op dag en uur. dat deze zou willen bepalen, vrij van alle boeien buiten de vesting zou te voorschijn komen. Men dacht, dat hij waanzinnig was geworden en sloeg ver der geen acht op zijn mededeeling. I Prinses Amalia had fntusschen den geliefden man niet vergeten. Dag en nacht werd zij gekweld door de gedach te aan het lijden van den armen gevan gene, haar vroolijkhoid was verdwenen, haar schoonheid verwelkt, maar haar trouwe genegenheid was onverzwakt gebleven. Zij wist keizerin Maria Tlie- resia het beiidit te doen toekomen, dat een van haar officieren sedert elf jaar in Pruisische gevangenschap smachtte. (Op het oogenblik. dat Von Trenck te Dantrig werd opgelicht, was hij n.l. rit meester in Oostenrijkschen dieast.) Op aandrang van de keizerin gaf Frederik II, die op dien tijd ziin redenen had om Oostenrijk niet verder te ontstem men, den gouverneur last Yoh Trenck In vrijheid te stellen, Ten cince den koninklijken last met allo plechtigheid uit to voeren, trad de vestingcomman- dant, vergezeld van al zijn officieren en een aantal wachten, de cel van Von Trenck binnenen deze, in de mec- ning, dat de gouverneur kwam genie ten van het door hem beloofde schouw spel, ontdeed zich in een ommezien van rijn boeien, stelde den verbaasden hoofdofficier alle door hem vervaardig- de werktuigen hefboomen, vijlen enz. ter hand. lichtte een vloersteen op en wilde door den onderaardschen gang vertrekken, toen hij zeer tot zijn verba- ring werd vastgegrepen en opnieuw gevangen gezet. Een jaar daarna echter kreeg hij de vrijheid, op voorwaarde dat hij met den grootst raogelijken spoed het Pruisisch grondgebied voorgoed zou verlaten. Hij liet het zich geen twee maal zeggen eerst na den dood van Frederik den Groote keerde hij voor een korte poos naar Pruisen terug. Na een scheiding van drie en veertig jaren zagen de twee menschenkinderen, die zooveel om elkaar geleden hadden, elkander weder. De sdioone, aanmin nige maagd, die h ij als jongeling lief had en bewonderde, was een oud, ge rimpeld, door verdriet ondermijnd vrouwtje geworden de fiere, krachtige jongeling met wie ij als jong meisje dweepte, een oud. g:ii% voorover gebo gen man. Met smartelijke verbazing ra gen zjj elkander aan. met tranen in de oogen namen rij afscheid. Zij zouden elkander niet weerzien. In 1790 naar Parijs vertrokken om zijn Gedenkschrif ten te schrijven en in het licht te geven. 1 vie) Von Trenck den 7d«n thermidor (a$ Juli) 1794 als ren der laatste slacht offers van het Schrikbewind, te gelijk met dpn grooten dichter André Chcnier. Londen 2 L.O. 366 M. (Nederl. tijd). 4.20 n.m. Concert, 6.05 o.m. Kinderuurtje. 7.20 n.m. Filmcauserie van G. A. At- k is eon. 7.50 n.m. Concert. 9.35 n.m. Speeches van uit „Het Konink lijk Koloniaal Instituut". Bén der sprekers ie de Hertog van York. 10-20 n.m. De tweede acte van de opera Ariadne" van Srrauae. Birmingham 5 t. T. 475 M. (Nederl. tijd). 3.60 n.m. Concert. 5.20 n.m. Dameshoekje. 5.60 n.m. Kinderhoekje. 7.20 cm. Filmcaueerie van G. 'ii At kinson. 7.50 n.m. Opera-avond. 6.05 n.m. Ben reisbeschrijving over Arabié van E. 6. Whilliey. 8.20 n.m. Vervolg opera-avond. 0.Q5 nan. Percy Edgar. Voordrachten. 9.35 n-m. De Hertog van York 10.20^1.m. „Ariadne". Bournemouth 6 B. M. 386 M. (Ned. tijd). 3.50 naa. Causerie over muziek en Concert. 5.05 n.m. Darnesuuitje. 6.35 n.m. Kinderuurtje. 7.20 n.m. Filmcauaerie van G. 'A. At kinson. 7.5f> n.m. Concert. Brahms «rond. 9 35 o.m. De Hertog van York. 10.20 n.m. ..Ariadne". Cardiff 6 W. A. 353 M. (Nederl. tijd). 3.20 n.m Concert. 5.20 n-m. „5 W. A.'a" „Five O'clock»" eu Dameshockje, 6.05 n.m Kinderuurtje. 7.20 n.m. Filmcauaerie tan G. "A At kinson. 7.50 n.m. Conoert. 9-35 n.m. De Hertog van York 10.20 n.m. ..Ariadne". Manchester 2 Z. IJ. 375 M. (Nederl. tijd). 3.50 n.m Coacert 5.20 n.m. Damesuurtje. 5.50 n.m. Kinderuurtje. 7£0 n.m. Filmcauaerie van G. A. At kinson. Donderdagavond vergaderde de Ge meenteraad onder voorzitterschap van den Burgemeester, Jhr. P. W. van Doorn. Afwezig is het lid Van Hardenbroek. De Burgemeester verwelkomd. Na de opening der vergadering met gebed, verwelkomt de heer De Wilde den Burgemeester, die voor het eerst na een lange ziekte aanwezig is. Spr. uit onder applaus der raadsleden den wensch, dat het Burgemeesterschap van, den heer Van Doorn niet meer dooz ziekte zal worden onderbroken. De Voorzitter dankt den heer De Wilde voor zijn vriendelijke woorden en de burgerij voor de belangstelling hem 7.50 a.m. Dansavond 9 rum. Kenneth H. 6mllh\bVer löeeeéefc 936 n-m Do Hertog ven York. 10.20 n-m. „Ariadne". Nawoaatlé 5 N. O. 400 M. (Nederl. tijd), 4.06 n.m Ccmoert. 6.05 n.m Damoeuurtje. 635 n.m Kinderuurtje. 7.20 n.m. Filmcauaerie van G. 'JL ït* Sc in son. 7.60 n.m. Concert. 9.35 m.nu Do Hertog van York. 10.00 n.m. „Ariadne". Aberdeen 2 B. D. 495 M. (Nederl. tijd). 3.50 n.m. Conoert. 6.20 n.m. Damesuurtje. 5.50 n.m Kinderuurtje. 7.20 n.m. Filmcauserie van G. 3- Af» kin son. 7.50 n.m Dorische avond. 935 n.m De Hertog van York. 10.20 n.m. „Ariadne". Glasgow 6 8. C. 420 M. (Nederl. tijd.) 3.20 n.m Concert. 5.05 n-m. Dameeuurtje. 535 mm. Kinderuurtje. 7.20 n.m. Filmcauaerie van G. A. A<« kin non. 7.50 n.m. Daisy Kennedy (solo-viool)'. 8.05 n.m. Gordon Brower over de Val. kon jacht. 8.05 njm. Concert. 9.35 n.m. De Hertog van York. 10.20 n.m. „Ariadne". Sheffield 6 F. L. 303 M. (Nederl. tijd). 3.60 n.m. Concert. 6.Qs n.m Kinderuurtje. 7-20 n.m. Filmcauserie van G. A. Ab kit; son. 730 mm. Oonoert. 10.20 n.m „Ariadne". 935 n.m De Hertog van York. Plymouth I P. IJ. 330 M. (Nederl. tijd), 5.50 n.m Kinderhoekje van Plymouih* Verder geheel als te (Londen. Edinburgh 2 E. H. 326 M. (Ned. tljoy. 5.20 n.m. Kinderuurtje van Edinburgh, Verder geheel als te (Londen Parijs. (Radlo-Parla) 8. F. R. 1780 M. (Ned. tijd). 5.05 n.m. Conoert. 8.50 n.m. Causerie van Dr. Mamart oveft kindersanatoria m Frankrijk. 9.20 n.m. Concert. Brussel 8. B. R. 270 M. (Nederl. tijd), 8.20 mm. Causerie. 8.35 n.m. Concert. tijdens zijn ziekte betoond. Daaraan voegt de Voorzitter woorden van dank toe aan de heeren Van de Poll, dr. Droog en De Wilde voor wiea zijn af wezigheid extra werk met zich bracht. Spr. hoopt nog veel in het belang en bet welzijn van de gemeente te kunnen doen, die hem in den laatsten tijd op-» nieuw juist zoo Kef is geworden. Ingekomen stukken. Van Het Witte Kruis is een adres ingekomen inzake een schoolarts en een bad- en «weminrichting. Wordt voor kennisgeving aangenomen, nadat de Voorzitter heeft opgemerkt, dat de zaak van den schoolarts nu aan de orde komt en dat over een bad- en zwem» VRIJDAG 23 MEI 1924VIERDE BLAD EEN VERWOEST BESTAAN. Overlevering en waarheid. Bijna schoonbroeder van den koning. Ata men een hond wil ala&n. Een mislukte poging tot ontvluchting. Eindelijk vrij. Opnieuw gevangen. Hoop verloren, trouw bewaard. Een dwaze Inval Een smartelijk weerzien. Het elride. Er ziju enkele historische verhalen, die, jammer genoeg, naar het rijk der fictie moeten verwewea worden. Toen. om een voorbeeld te noemen, de Duit sche keizer Karei VI in 1740 gestorven was, en zijn dochter Maria Theresia zich gelijktijdig zag aangevallen door Spanje, Fiaakrijk, Pruisen en Beieren, later ook Saksen, verscheen xij, volgens de overlevering, met haar Toontje van enkele maanden op den arm in do Hon gaars che rijksvergadering en stelde het kind» tot onbeschrijfelijke geestdrift der aanwezigen onder do bescherming der vergaderde magnaten. De geschiedkun dige waarheid is eenigszins anders 1 het knaapje, de latere keizer Jozef II, werd eerst later naar Presburg gebracht. Toch heeft het verhaal een hlstorischen grond. De verschijning van de jonge koningin van Hongarije wekte bi» de Hongaren zuHc een geestdrift, dat zij zich als één man schaarden om hun vorstin. Onder haar getrouwen muntte baron Frans von Trenck uit door rijn dolle vermetelheid. Hij richtte een vrij korps van Pandoeren op. dat in 1741 dwars door Beieren tot in Fransóh» Lotharingen doordrong, roovend. moor dend en plunderend. De oomeaschelijke wreedheden, waaraan hij zich met zijn woeste Pandoeren schuldig maakte, wa ren oorzaak dat hij in 1745 «ot levens- lange gevangenisstraf werd veroor deeld. Hij stierf vier jaar later op den Spielberg bij Briinn, Een neef van deern stond op het oogenblik dat de Oosten rijk sche suc cess ie-oorlog uitbrak (1740) in hoo- ge gunst bij den Pnrisischen koning frederik II. later bijgenaamd de Groote. Frederik von Trenck. was in 1713 te Koningsbergen in Oost-Prui'en gebo ren. reeds op u-jarigen leeftijd werd hij soldaat en nauwelijks 18 jaar oud. werd hij door den koning benoemd tot tijn ordonnance-offieier. De jongeling met zijn innemend gelaat, zijn fraai ge vormde gestalte, zijn aangename ma nieren en tijn schitterenden g«tit maak te op iedereen den gunstigsten icdrtsk. Zelfs gaf 's kon-.ngs zuster, de lieftal lige prinses Amalia. hem niet onduide lijk te verstaan dat tij hem hartelijk ge negen was en dat een aanzoek om haar hand door haar goedgunstig zou ont- jvangen worden. Reeds was de jonge edelman, die van ziin kant de prinses innig lief had, op het punt zijn lief sten wensch vervuld, zijn stoutste droo- men verwezenlijkt te zien, reeds kon hii verwachten weldra de eerste man in het Koninkrijk te zijn na den koning, toen bij plot'cling op Frederifs bevel ge vangen genomen werd en opgesloten in de verting Ghl* in Silene. Vanwaar die plotselinge lotswt -ding? Von Trenck had zrn neef. den beruchten aanvoeni'r der Pandoeren, een hoogst onschtzldi- gen brief geschreven os-er familiezaken. Dit voorwendsel werd door Frederik aangegrepen otn rijn aanstaanden schoonbroederwiens verrr.aag-chap- pzag hij beneden de waardigheid van zijn koninklijk geslacht achtte, ter zijde te schuiven. Onder beichuldiging ge wichtige militaire stukken aaa Pruisen'» vijand. O trnrijlc. to hebben overgele verd. werd Von Trenck wegens hoog verraad veroordeeld tot levenslange vestingstraf (1743), De gevangene wachtte intusschen vol vertrouwen gijn lot af, hij kende de be- «cbukiiging, dacht aan een misverstand, twijfelde geen oogenblik dat de onhoud baarheid daarvan weldra glashelder zou blijken, schreef aan den koning, wacht te op antwoord weken, maanden, een half jaar lang. Hij ontving geen ant woord. Wel kreeg hij bericht, dat zijn plaats als officier bij de lijfwacht aaa een ander was gegeven. Toen verzocht hij om de gunst door een krijgsraad verhoord te worden. IJdele hoop! Ten einde raad, besloot hij lijn gevangenis te ontvluchten. Zijn cel bevond zich in den top van den toren, zijn venster was voorzien van elf ijzeren staven. Hij wist het lemmet van rijn zakmes uit te tanden, zaagde achtereenvolgens de elf vensterstaven door, sneed zijn leeren portemonnaie in riemen, die hij stevig aan elkaar knooj>- te, en op een donkeren nacht klom hij uit het venster, en liet add» langs den toren naar beneden zakken, zich vast. houdend aan den zwakken riem, viel en kwam terecht in een viezen poeL Al lijn pogingen om uit de walgelijke modder te raken mislukten, hij zal.-te steeds dieper. Er bleef hem niets an ders over dan de schildwachten te hulp te roepen. Eenige dagen later kwam ce vesringoommandant, vergezeld van een officier van de wacht, hem bezoeken om hem ernstig te onderhouden overzijn ge- drag en hem den mad te geven in ziin lot te berusten en alleen gratie te verwachten van de goedertierenheid des koning*. Op dat woord goedertie renheid maakt zich een grenzenloozc verontwaardiging van hem meester hij rukt den degen van doa commandant uit de scheedo en smijt den ontwapenden officier van de trap, is zelf in één sprong beneden j soldaten koruen toeloopen op bet gerucht, hij wondt er vier. smijt de anderen op rii. snelt naar de eerste borstwering, klimt er over heen. valt in de gracht, kom: gelukkig aan den over- kant. overschrijdt ook een tweede borst wering, bestijgt reeds de buitenste pa- lisiade, maar een toeschietende schild wacht steekt den vluchteling met rijn bajonet en pakt hem bij het been. Weer wordt Von Trenck naar de gevangenis gebracht, maar nu naar een onderaard- sche cel. afgesloten door drie zware ijzeren traliedeuren. Een mar.nd later was hij er uit, maar nu in gerelschap van een officier van het garnizoen, die besloten had te der sertceren. Zonder achterdocht te wekken komt Schell (zoo heette bij)), met den gevangene schijnbaar wandelend, aan het bolwerk. Zij klimmen er ongemerkt overheen, m«v Schelt verstuikt zijn voet en kan niet verder. Von Trenck laadt zijn in zwijm gevallen metgezel op zijn schouder», en loopt op goed ge- hak voor zich uit, komt aan een rivier. d« N'eiss. Het was tegen den avond vódr Kerstmi* van het jaar «747. de ri vier lag dicht, maar het ij» bezwijkt onder den dubbelen last- Tusschen de schofen door bereikt hij weer den oever, bemerkt een boot. waarin hij zijn mak ker neerlegt. Hij maakt de boot lo» en komt gelukkig aan den overkant. In- tusjrhen is Schell weer bijgekomen, de vluchtelingen snijden twee stevige tak ken af. waarop Schell voortstrompelt als op krukken. Als zij den geheelen nacht déérloopen, kunnen zij Bohemen, du.» Oo-.tenrijksch grondgebied, berei ken. Bij het aanbreken van den dag, hooren rij klokgelui en een kerktoren teekent zich vaag af in den neveL He laas! in de duisternis hebben zij in een kring rondgedraaid en zijn weer in de nabijheid van de gehate vesting. Von Trenck bat zich niet ontmoedigen, hij krijgt een boerenstal in het oog. dringt makker op Se? eene, en me? lakken de paarden aanzettend, zonder zadel of teugel, rijden zjj voort in razenden galop, langs wegen en door dorpen. Zij nade ren de grens, nog maar een enkele mijl en xij zijn gered!..- Daar zien zij op een kleinen afstand voor zich uit een Pruisisch officier .midden op den weg staan. Zij herkennen hem. het 1» Zerbst, oen man, die zich altijd welwillend heeft betoond jegens de govangenen. Wat t« doen? Gelukkig wordt hun een moei lijke keus bespaard. Zerbst stapt op zij en roeptj „Trenok, dat huis daar links, staat vlak aan de grens, alle andere we gen worden bewaakt." Met deze woor den verdwijnt hij in het dichte hout langs den weg. Eenige oogenblikken daarna zijn de vluchtelingen, half dood van vermoeienis, trillend van ontroe ring, in veiligheid, vrij! greep Von 1 zijn Eenmaal Sn vrijheid, Trenck iedere gelegenheid haat tegen den Pruisischen koning luchten. Het gebeurde meer dan eens. dat Pruisische spionnen, na eerst in schijn met de meeste belangstelling naar zijn verhalen geluisterd te hebben, trachtten zich van hem meester te ma-, ken en hem naar Pruisen te voeren. Maar dank rij zijn buitengewone li chaamskracht cn vlugheid, bleef hij altijd in dergelijke ontmoetingen over winnaar. Eindelijk echter, terwijl hij in Dan mg, dat toenmaals een Pool sche stad was, vertoefde om zijn moeders erfdeel ia ontvangst te nemen, werd hij onverhoeds door eenige mannen aange grepen, 'in een mantel gerold, vastge snoerd en naar Maagdenburg gevoerd. Daar wachtte hem sedert maanden een cel van drie meter lang en twee meter breed, met muren van zeven voet dikte, een zoldering van hardsteen, een vloer van baksteetien, het eenige venster be zet met dichte ijzeren trahes, de zware eikendeur beslagen met spijkerkoppen zoo groot als «n vuist, zijn houten brits met stevige ijzeren stangen aan, den vloer bevestigd. Nog peen uur wa» dé gevangene in rijn cel, of hij bego» ijverig Ban bet bevrijdingswerk. Met behulp van de ijzeren stangen van zijn- bed vervaardigde hij de noodige werk tuigen, hij maakte eenige baksteenen van den vloer los, daaronder bevond zich een metselwerk van harden steen; elf maanden lang werkte hij door, bijna zonder zich slaap te gunnen, overdag de steenen afkrabbend, 's nachts, als het waaide, het gruis uit zijn venster strocd» end. Zes dagen van elke week besteed de hij om ie graven, den zevenden om alles weer schijnbiar in den ouden toe stand te hrengea. want eenmaal iedere week kreeg hij zijn rantsoen brood en water en werd zijn cel onderzocht. Ein delijk was alles klaar, bij wachtte den nacht af om te vluchten. Opeens gaat de deur van zijn cel open, hij wordt door eenige mannen gegrepen, swaar geboeid, een zak wordt hem over het hoofd geworpen en hij wordt naar een andere cel overgebracht. Het hol, waar de ongelukkige heen gevoerd werd, lag diep onder den be- ganen grond. Een smalle gang, afge floten door een rij van vier pare met ijzer beslages en van geweldige sloten voorziene eiken deuren leidde er heen. In het midden vac den vloer gaapt een graf. aen welks hoofdeinde met roede baksteenen de naam Trenck en het af beeldsel var. een doodshoofd was aan gebracht. Voordat men hem alleen liet. werd hij met een stalen ring om het lichaam vastgesmeed aan den muur. lijn voeten geklonken in een zware ijze ren keten en ziin handen gestoken in ijreren handschoenen. Met de mededee ling. dat iederen dag de gevangenbe- aarders zijn cel zouden komen onder zoeken, vertrokken zijn beulen. Acht dagen later had hij met een klein mesje zijn ketenen doorgevijld, de sloten van drie der vier deuren losge schroefd, reeds begon hij aan de vier de. toen rijn mes brak. Toen maakte rich woeste wanhoop van hem meester. Met de stomp van zijn mes opende hij 1 binnen, steelt twee paarden, hijsrfit zijn rijn aderen, vast besloten te stervei DE CHEMISCHE OORLOG het leven hun ondraaglijk werd. En dat het mosterdgas nu niet zoo erg on schadelijk is bewijst wel het feit, dat, toen de Duïtschers de Engelschen uit Len^ „weggegast" hadden, het meer dan 'veertien dagen duurde eer ze er zelf binnen durfden trekken. Dat mosterdgas is wel een zeer he vig werkzaam middel; niet alleen dat het vergiftig is en longen en luchtpijp aantast, het is bovendien in hooge mate blaartrekkend, dringt door kleerea en alles heen en veroorzaakt dan groo te, »eer langzaam genezende blaren op de huid. Daarbij komt nog dat het in geringe concentratie niet onaangenaam riekt, niet dadelijk rijn werk uitoefent, maar pas na een paar uur, gewoonlijk als het te laat is. De Franschen haddeu er mee willen beginnen, maar ze von den het te gemeen do Duitschers ken den zulke scrupules niet en pasten het op groote schaal toe, weldra met ge lijke munt betaald; aan weerszijden vielen er vele slachtoffers en een on doordringbaar masker werd pas be trekkelijk laat gevonden. Het wordt echter in zijn werking nog vele malen overtroffen door het heel op het eind door de Amerikanen ontdekte diphenylchloorarsino of lewisite. Deze stof is niet op de slagvelden .toege past, wel op kleine schaal in labora toriumproeven het is een vaste stof, die bij de ontploffing van een er mee gevulde granaat in een fijnen nevel ver deeld wordt. Die nevel nu is kolloïdaal. net als tabaksrook, bestaat noch uit fijne druppeltjes, noch uit korreltjes vaste stof, en wordt niet geabsorbeerd door de kool van de gasmaskers; ze dringt er vrijelijk dooriicen, evenals door de kleeren en oefent ook door de huid haar werking uit. En die is vreeselijk bii lichte gevallen volgt een ongenees lijke krankzinnigheid, ergere zijn niet te behandelen en dc patiënt sterft na vreeselijk lijden. De Amerikanen noe men dit lieve goedje „de dauw des doods" en dat is een treffende bena-. ming; op het oogenblik is er nog geen masker tegen bestand. Wij hebben allen in den vorigen oorlog wel geleerd dat internationale verdragen en volken rechtelijke overeenkomsten van nul en geener waarde zijnen in een even- tueelen toekomstigen oorlog zal nog veel en veel meer het ..Not kennt kein Gebot" richtsnoer van beide partijen rijn. Meent men dan door onderlinge afspraken het gebruik van chemische strijdmiddelen te kunnen beletten? Nie mand ral er zich aan storen en bij de huidige ontwikkeling van de vliegtech niek zullen re op nog veel grooter schaal gebruikt worden, vèr achter de linies, tegen noncombattanten (van wege het psychologisch effect op de strijdende soldaten) tegen den te velde staanden oogst. Ik geloof nu nog wel niet dat 7 lewisite bommen voldoende om heel Amsterdam uit te moor den, dat is Amerikaansche humbug maar als het met 7 niet gaat, dan wel 700 of desnoods 7000. En de vlieg machines uit de lucht „smelten" met het uitgevonden Engelsche toestel zal ook met veel geven, want dan ontplof fen de bommen toch en het zou dus al boven de vijandelijke linies moeten ge beuren. Het meergemelde Amerikaansche tweetal beweert dat die partij een oor log zal winnen die een gas uitvindt dat de tegenpartij zal dwingen in een geheel gesloten duikerpak te loopen met een cylinder samengeperste zuur stof om de ademhaling te voorzien. Dit is onzin Ten eerste is ieder land na tuurlijk overtuigd dat zijn gas het beste en ecnig juiste is en ten tweede zou het looh zonde rijn om zoo iets werke loos te laten en niet eens op groote schaal tc gebruiken. De mentaliteit van „Oberte Heeresleitungen" is nu een maal zoo, dat het ze niets kan schelen of een heele provincie soldaten en non combattanten uitgemoord worde, de oogst vernietigd en de aarde dusdanig met vergiften doortrokken» dat er de eerste vijftig jaar geen plant wil groeien; al hebben ze er zelf niets aan, al kunnen ze bet niet eens binnen trek ken, dat hindert niet, als ze maar het idee hebben „wij hebben het veroverd". Dc „wetenschap" van dc stikgassen? is nog geen tien jaar oud en we staan dus nog maar aan het begin van haar ontwikkelingdat er nog veel erger gassen, als lewisite uitgevonden zullen worden, misschien al uitgevonden rijn niemand betwijfelt het. Dat het zoo erg zal worden, als de heer Prins hoopt, dat niemand ze zal durven toepassen, geloof ik niet; uitvinderstrots, vooral militaire, wil nu eenmaal wel eens re sultaten zien. Misschien zal dc electro- tcchr.ische, misschien de chemische ont wikkeling sneller ziin, maar dat een toe komstige oorlog veel machinaler en vee? „wetenschappelijker" zijn zal, staat als een paal bovea water, ovearoo dat er veel grooter aantallen mensch en in veel korter lijd „onschadelijk" gemaakt zul len kunnen worden. Of Nederland daaraan mee kan doen wil ik hier en kan ik ook, bij gebrek gegevens, niet beoordeelen. Maar we moeten zorgen dat we zoo goed mogelijke afweermiddelen hebben tegen vijandelijke gassen, lijkt me onbetwist baar en dc studie daarvan van de meer of mindere doeltreffendheid der ver schillende typen gasmaskers en even- tueele andere middelen van meer belang dan het bereiden van de gassen zeil. aan die verdedigingsmiddelen ont breekt nog wel het een en ander. De heer Hoeienbos beweert wel dat het Ne derlandsdie masker tegen alle in gebruik zijnde gassen beschermt en „dus" ook tegen alle nieuw te ontdekken gassen afdoende zal rijn, maar ieder, die onze onvolprezen mobilisatie meemaakte^ weet dat daar wel het een en ander op e dingen is. Van bevoegde rijde ver nam ik dat het Nederlandsche masker niet eens op den langen duur be schermt tegen chloor, een van de „goed aardigste" gassen die er rijn, zoodat een chloorkalkfabriek maskers uit het buitenland moest betrekken. Tegen mosterdgas is het nooit op groote schaal geprobeerd (waarschijnlijk is mosterd gas hier niet eens ooit gemaakt) en tegen lewisite zeker niet. De heer Hoejenbos beweert boudweg dat de be reiding van gas dat door het masker van de tegenpartij dringt, een probleem welks oplossing twijfelachtig is. Maar dat is de kwestie van de pantserplaat en da granaat; er is nog geen in de practijk bruikbare pantserplaat geconstrueerd die bestand is tegen de moderne artil lerie. De Belgen achtten rich in Luik ook veilig tegen het Duitsche geschut, totdat de 42 c.M.-granaten hen uit den droom hielpen. Zoo kon het ook wel eens gaan met het voortreffelijke Ne derlandsche gasmasker, waar boven dien ons leger in de verste verte niet ook maar eenigszins mee geoefend is. Want een kwartiertje exerceeren met het masker voor betepkent niets; er is vrijwel geen Hollandsch soldaat die, binnen de minuut zelfs maar, het mas ker gasdicht voor rijn mond en neus kan krijgenLaten we hopen dat het nooit noodig ral zijn. J. J. LUIJTEN. Gemeenteraad van Heemstede DE BURCEMEESTER WEDER AANWEZIG. BESLOTEN TOT DEN BOUW VAN EEN DR00CT0REN BIJ HET CEBOUW VOOR OPENBARE WERKEN. VASTCESTELD EEN VERORDE NINC OP DE VRIJWILLIGE BRANDWEER. INSTELLING VAN HET INSTITUUT VAN SCHOOLARTSEN. HET VOORSTEL TOT VASTSTELLING VAN HET VERMENIG VULDIG! NCSCIJFER VOOR DE INKOMSTENBELASTING AAN- GEHOUDEN.

Haarlem's Dagblad | 1924 | | pagina 11