HAARLEM'S DAGBLAD De Scarabée Brieven uit Berlijn FLITSEN Parijsche Brieven Stadsnieuws Maandag 26 Mei 1924. TWEEDE BLAD (Van onzen correspondent). De moeilijkheden der kabinetsformaf tie. Tlrplu als candldaat-RIJkskanse- ller. PartlJgekCüktl. Cevaren In het eigen kamp der middenpartijen. Nieuws Rijksdag ontbinding? Berlijn, 21 Mei lffcl. Aanstaanden Dinsdag zal de Rijks dag bijeenkomen en de paar dagen, die de heeren politici nog den tijd hebben, worden gebruikt, om te han delen en te pingelen over de vorming eener oventueele meerderheid in den Rijksdag en dus cok eener eventueel nieuwe regeenng. Aan Nederlunusche Ic-zere behoef ik wel niet te vertellen, dat de vorming der regeering in Duitschland op het oogenblik van hot allergrootste internationale belang is; in Duitscbland zipt het er echter erg naar uit, of dat do laatste overweging is. die in do politieke hereeneu op doemt. Precies als bij vroegere gele genheden wordt er gekakeld van be lang, maar Mj zeer vele der zoo le vendig te keer gaande kippen heeft men het gevoel, -lat het resultant een windei zal zijn Kr is niets veranderd door de verkiezingen; partijpolitiek blijft troef en tioofdzaak schijnt voor de Duitse he lichten, die zich politirke leiders noemen, te ziin het gekonkel over een ministerszete! of een voorzit tersbaantje. En de goê gemeente wordt volgens alle regelen der kunst voorgelogen. Van ochtend heb ik is een blad der rechterzijde en in een .democratischs krant ongeveer precies het omgekeerde kunnen lezen als schets vsii den oogeiibltkkelijken toe stand en de e*-mgo conclusie, die men oo "t oogenblik kan trekken, is dat alles nog op !<>»-• ediroeven etaat Nu moet gezegd worden, dat de par tijen, uit wier midden het kabinet Marx is voortgekomen, blijk geven, een ntichteren en pra- tisdien kiik op de vereischten van het oogedhh'k te hebben. Maar gelijk de rekensomme tjes na de verkiezuisrn voldoende l»eb- Len aangetoond, zij vormen slecht* een minderheid in den Rijksdag en beeckikken met alle hu lp troei-en van Boerenboodcr*. lU-iersehe en W'urt-m- bergsche en Welfen tezamen elects over i€ri stemmen van de 472 Daar de eenige mogelijkheid om een sterke meerderheid in den Rijksdag men. de uitbreiding van do coalitie der middenpartijen naar links on naar rechts, ondoorvoerbnar lijkt, beproeft men althans tot een eenvoudige moer- derhedd t-- komon, vooreerst door on derhandelingen met do Ouitsch-n at io nalen. Maar daze heeren voelon zich. l>oor nansluiting van den Undhund b:j hun fractie tellen zij 10* leden en moenen thans een be--i je de wel voor te kunnen schrijven. Zeer zeker is het ro«ulta»t van de verkiezingen een ruk naar recht* geweest Maar de positie yan de Duitschna'inn&len op z-luelf is geenszins zoo, dat zij het maar voor "t zeegen hebben. Zij doen echter alsof en daardoor sloften <!-> onder handelingen met de middenpartijen niet al te best. J Dezen hadden het m.i. bij het re di to eind, toen zij de bet eekenis van de buitenlandse ho politiek voorop stolden en in de eerste plants over een pro gram nopens het rapport Dawes over eenstemming wenschten te verkrijgen. Maar de Duitschna'.ionalen hadden naarvan met terug. Kerst, meenden z;j. moesten de ministerportefeuilles worden verdeeld, Kri onmiddellijk kwa men zij met do candidatuur Tirpitz voor het ambt van Rijkskanselier op de proppen. Men vraagt zich af. of het hun bedoeling is geweest, door eer) slimmigheidje het odium van misluk king der onderhandel.ngen op de vro®. Pere regeeriiigscoalitie te werpen. Mant Tirpitz is natuurliik voor de me-rderiieid van den Rijksdag onmo gelijk als Rijkskanselier. Do Duitsch- nationale per* tracht weliswaar den indruk te woklcen. dat men voelhor-: naar F.ngeland heeft uitgestoken daar poen tegenwerpingen togen zijn candidatuur heeft ondervonden. Maar men kan toch nauwelijks aannemen, dat de man. wiaris niuun onvcrbieck- haar verbonden is aan het ..Wettril sten zur See", dat niet in do natste plaats de atmosfeer heeft geschapen, die tot den wereldoorlog heeft geleid, dot d« man van den onbenerk ten duikbootenocrlog en van het wilde ziexionitCis/die program der Vater- landsparru ook maar eenige gesihiltt- heid zou hebben, om de Duitsche re. publiek tegonoser Engeland of welk ander land rar wereld r.l* haar eersten ambtenaar te vertegenwoordigen. w«ld vergeet snel, n-.aar dezen heeft men dan t«vh al te goed leoren kennen. Fn ook het Duitsche volk, hoe vergeetachtig ook en hoezeer ook belo een over de rol, die do vroegere wiens ja leiders hebben gespeeldzal den man niet kunnen accepteeren, van wien I-u gen Richter reeds in 1ÖÜ2 zeide, dat hij nog nooit een minister had ge kend, aan wiens mededeelingen men zoo weinig vertrouwen kon schenken, als aan die van den heer von Tirpitz. liet is begrijpelijk, dat, daar Dutisciinationn Icn weigerden, over een kelijk program te spreken, vóór de persoonlijke vraagstukken waren gere geld en de coalitie der middenpartijen geen trek had, om adhter den zege wagen van Ti n>itz te gaan sjokken, de onderhandelingen voorloopig maar zijn afgebroken. En nu bevinden we ons in het kritiske stadium. Want de Duitsche volkspartij en het Cen trum zijn heel wat afgevaardigden to vinden, die absoluut geen zin hebben, om het voor goed bij de Duitschna. io nalen te verbruien, terwijl de Reier- •he volkspartij dichter bij dezen dan zelfs bij da» gelooffgonooten van het Centrum staat. Het is heel goed mege- liik. dat er nu ondanks de officieel afgebroken besprekingen ondersliati<ls gekonkeld wordt over baantjes, gelijk dat hier in den laarsten tijd nu een maal mode is geworden. Wat dat be treft is het een veeg teek en, dat het Centrum voor evcrrtucele verdere on derhandelingen den he«r Stege.rwaid zijn vertegenwoordiger heeft be noemd. Aanvankelijk was dit de heer h. de vroegere Rijkskanselier, die zeer ver links in zijn partij staat. Stegepwald staat daarentegen aan den rechtervleugel van het Centrum. Een gunstige factor is weer. dat de Duitscanationalen in de eerste plaats i.- t hoofd van don heer Strosemann eis iten en dus do Duitsche volkspartij alleen al voor haar prestige zich niet met huid en haar kan overleveren aan de heetvn Hergt en Westarp. lotuadttD zou het best kunhen zijn dat alles slechts een tactische ma noeuvre van de Du ita-h national en is. Want dezen is het minder te doen om de macht in het Rijk. dan wel in Pruisen. Daar heerscht nog altijd de groote coalitie en het is een harte- wensdi van de Duitschnationalen, om die omver to gooien en in 't bijzonder lien gehaten minister Severing huis te zenden. Maar wo weten 1' appetit viont en raangeant en nis de heeren eenmaal den smank beet heb ben, zullen ze allicht tocli weer ook in het Rijk met nieuwe eischen voor den dag kotnen. Wat nu de vorming der regeering in.het Rijk betreft, staat voor de coa litie der middenpartijen noc altijd ook de weg tot verbreeding der basis naar links open. Er is nog niet offi cieel met de sociaaldemocraten onder handeld. maar net aoo goed als met de 1(6 Duitsdmationalen kan met de 100 sociaaldemocraten een zwakke meer derheid worden gevormd. De ruk naar rechts bij de verkiezingen wees logisch het eerst in do richting van de Duitsdi-nntionalen. Door reconstructie van het kabinet ten gevolge der opne ming van enkele loden dier partij wa re liet best in den zin der kiezen» ge handeld. Maar nis de middenpartijen daarvoor ouder een Caudiinsch juk door zouden moeten, kunnen tnet den linkerlmurmiui nrobeeren. Die allicht n» de verzwakking 173 or> 100 zetels handelbaarder dan do mannen rechte met de over winningsroes. Van groot belang is natuurlijk, wat de heer Mant zelf wil. Daarvoor heb. ben we een duidelijke aanwijzing in de te Keulen gewisselde toasten tue- n hen opperburgemeester Adenauer en den heer Marx. Rij de opening van de Keulsche jaarbeurs zeido de heer Adenauer heel duidelijk, dat het he- zette gebied de voorzetting der poli tiek van liet kabinet Marx oischt en bij hinderpalen van binuenlandsch po litikken aard con nieuwe ontbinding an den Rijksdag verwacht. Men kan er zeker van zijn. dnt deze rede. uit- gesproken in tegenwoordigheid den, RJjkspreaident. Rijkskanselier r* den minister Stnwernann, Hamm en Hoefle en vele Pruisische ministers van te voren door den heer Marx was gelezen en goedgekeurd. We mogen dus aannemen, dat de tegenwoordige Rijkskanselier denkt nnn te blijven of alleen dan zal terugtreden, als hij d zekerheid heeft, dut dezelfde politiek ral worden gevoerd. Hij zal bereid zijn, het kabinet te reronstrueeron. maar niet het karakter te verande ren. E-genliik zou men moeten men. dat hijzelf do teugels in de hand wensdht te bdunadsn. Als hij toch nf- t reedt. zal het alleen zijn. om zich e vrijwaren voor liet. verwijt van op ijn zetel te blijven plakken. Maar een erandering in de richting der Duit sche politiek zal niet plaats grijpen. Tenzij de rechtervleugel zijner eigen en der Duitsche volkspartij roet in het eten gaan gooien. Die kat» bestaat hier altijd bij liet gemarchandeer der politieke partijen, waaraan dit koor nis loffelijke uitzondering, ook op hun eisen gewoonten, democraten alleen niet mee doen. Ondertnsschen gelooven velen hier. dat we misschien de volgende week al opnieuw zonder Rijksdag zullen en als de beer Marx is. wat hij den kaatsten tijd telkens meer leek. de be zonnen, mnor krachtige politicus. ja en wiens neen. neen is, dan blijft bij aan het roer. omdat de Duitschnationalen zeker geen beteren man in zijn plaats kunnen leveren en dan laat hij het op een nieftiw beroep op de kiezers aankomen. II. BL. KOELENSMID. VAN HAARLEM'S DAGBLAD (Van onzen correspondent). MENGELBERG IN PARIJ8, Mengelberg, onre groote, nationale Willem in Parijs! Een evenement voorde N'ederlandsche kolonie ia Parijs, maar eveneens voor de I'arijzenaars die in groote getale zijn toegestroomd om dea genialen dirigent met rijn Concertge- en Toonkunst te hooren. En tevens voor de bonderden duizenden die hier voor de Olympische Spelen zijn gekomen een extra attractie. Kijk maar eens wat het bericht dat Mengelberg hier zou komen dirigeerea een vreugde heeft teweeggebracht bij de te Parijs ge vestigde Amerikanen. De Europeesche editie van de New-York Herald heeft er an gestaan en de artikelen, iets later in The States verschenen, zijn voor menigen Yankee een extra aansporing geweest om den overtocht te wagen. Mengelberg is de groote attractie van Parijs. Zelden heeft xick voor den onl angst van een kunstenaar zulk een schitterend eere-eomité samengesteld, waarin ,.de tout-Paris" en een groot aantal beroemde artistcn zitting heeft. We zullen niet de hecle lijst doch slechts enkele namen vermelden: de heer en mevrouw Raymond Poincaré, de heer en nevrouw Alexandre Mille rand, De Jou end, minister van Schoone Kunsten, Paul Léon, directeur, Jules Cambon, ge zant, Jhr. J. Loudon, gezant. René Dou- inis van de Academie Franfaise, Ch. NT» Widor, Gabriel Fauré, Henri Rabaud (directeur van het Consertiatorium), Vin cent d'Indy, Gabriel Pierné, Rhené Ba- Jacques Thrbaud, Alfred Cortot, Maurice Ravel, Alberi Roussel. prinses Murat, markies De Polignac, hertogin De Rohan, hertogin d'L'zès, mevrouw Alexandre Dumas, Paul Gompertz e. a. Het Théitre des Champs Elysées bood een magnifiek aanricht toen Mengel berg het podium bettad om met het Concertgebou w-orkest en het Toon kunstkoor, in totaal 500 executanten, de eerste en negende symphonic van Beet hoven ten gehoore te brengen. Daags ■ren had hij reeds de Mattheus-pas- riin zóó meesterlnk geleid dat het pu bliek. vergetend de religieuze strekking van Bach's Oratorium, als één man was opgestaan ora Mengelberg toe te jui chen.En weerzagen we dezelfde aandach. tigo toehoorders die Mengelberg met daverend applaus begroetten. We wi hier niet uitweiden over de uitvoering zelf. Mengelberg overtrof zichzelf do negende en de uitvoering welke zóó ten gunste afstak bij de opvoering welke er heel kort geleden, in hetzelfde theater, van Walter Damrosch hoorden, zóó gaaf in alle opzichten dat het publiek een oogenblik zwijgend bleef men de slotaccoorden hadden geklon ken. Doch toen ook kwam er aan het huldebetoon schier geen einde. De so li-ten, Urlus. Deny* en de dames Peltenburg en Ilona Durigo. de concert meester Zimmermann. de koren, het or kest. allen deelden in deze weh-erdiende hulde en men wilde de zaal niet verlaten de geniale leider vijf, zesmaal was teruggekomen. Den volgenden morgen zou Mengel berg op het Elysée door den president an de Republiek worden ontvangen. Om elf uur verzamelden de koorleden zich voor het paleis en toen de deuren opengingen, trad men binnen, yooraf- gegaan door een kamerknecht werd het gerelsehap naar de groote feestzaal leid. Even later trad ook Mengelberg binnen die z'n koor in ..slagorde" opstelde. De vleugeldeuren gingen open en de komst van den president a aangekondigd. Monsieur le Président de la Répbbliqoe! Vergezeld van mevrouw MiHerand. den heer Loudon en enkele officieren van het militaire Huis trad de presi dent binnen en begroette Mengelberg, terwijl onze gezant enkele aanwezigen, den heer Rüeïl, Commissaris van de Ko ningin in Noord-Holland en de aa: zige dagblad-corre-pondenten aan den president voorstelde. De heer MiHerand antwoordde daarop, na een enkel woord van den heer Róell, in een kort speerhii dat hij het buitengewoon op prijs steldo dat kunstzinnig Holland, dat steeds n zulke nauwe banden aan Frankrijk gebonden, zelfs tot de Elysée was door gedrongen om zich te doen hooren. De president zeide vurig te hopen dat de komst van den grooien, genialen diri gent er toe zou bijdragen om deze ban den nog nauwer aan te halen. Willem Mengelberg nam daarop het dirigeer- stafje op en uit volle borst zonr koor de Marseillaise en c.-rvolgenS drie coupletten van het Wilhelmus, waarna de president het teekrn tol applaus gaf. De receptie op het Elysée was ten ein de. Mengelberg complimenteerde de da« HET JONGETJE EN ZIJN MAALTIJD Met de uiterste zorgl werkt het resultaat in schraapt hij de laatste zijn mond en kijkt fragmenten bord. van zijn hoopvol naar moeder met een ik-wil-nog-wel- wat-uitdrukking. vraagt in snelle opvol ging om meer hrood, melk, koek, aardappe len, .vleesoh, soep, zndht diep en vertelt aan het plafond, dat, hij nog zoo'n trek heeft, Daar moeder niet op het voorstel ingaat, vraagt hij met hoor baar gefluister wat meer dessert. -Ö hoort als eenig vesul- taat de opmerking van vader, dat die jongen genoeg heeft gegeten voor een heel regiment, kijkt met treurigen blik de tafel rond om te zien, of er nog wat eetbaars binnen zijn bereikt ligt. ontdekt, dat hij door grondig schrapen nog een heelen druppel uit zijn bordje kan krijgen, O wou, dat zij wat op schoten; het js vreese- lijk om etil le zitten en andereu te zien eten, speelt zijn laatste troef; mag hij tantes appeltaart opmaken, zij heeft wat laten lig gen; krijgt de vaderlijke vermaning om te ver dwijnen; niemand wil meer iets over voedsel van hem hooren, ontdekt op het laatste oogenblik een kruimel, ,die hij niet gezien had en vertrekt tevreden. (Nadruk verbaden.)' mes en heeren jullie hebben goed ge- zongen, doe het vanmiddag evensoo. 1 daaraan heeft het 's middags niet gemankeerd, toen het gemeentebestuur at* Parijs officieel den dirigent en het koor ontving. De ontvangst ten stad- huize was minder kil can die bij den president. Men hoort zelden een woord an critiek wanneer Willem Mengelberg, onze gróóte Willem op hel podium staat. Maar ditmaal wagen wij er ons toch eens aan de kunstige, maar leelijke uit voering van het Fransche volkslied. Ten te de onverzorgde, afschuwelijke uit spraak van het Fransch en dan de aan stellerige wijze waarop het magnifieke lied werd gezongen. Le jour de gloire arrivé.... en op dat „est" dat als een langgerekte klonk bet zwaarste gewicht, dan hel aFoijten van de melo- dieuso woorden, de vlijmende sisklan- den: roarsssjons. marsssjonsneen, dat was niet mooi, absoluut in strijd met den tekst. Passons. Het Wilhelmus, daar na gezongen, werd eveneens staande door de menigte aangehoord. De voorzitter van den gemeenteraad die, vergezeld van enkele gemeenteraads leden en het Comité van Ontvangst op de eerste rij had plaats genomen, had rich in een kort toespraakje tot den Nederlandschen gerant en tot den heer Jhr. Mr. Dr. A. Rocll gewend ora z'n vreugde uit te spreken dat men wel de uitnoodiging van het gemeentebestuur had willen aannemen, waarop de heer Roe 11 antwoordde. Weinig landen, zei spreker, zullen zóó zeer de Fransche kunst waardeeren als Nederland en 't is daarom dat we met zoo'n groote vreugde het voorstel hebben aanvaard om ia Frankrijk iets van onze nationale kunst te laten hooren. Mengelberg werd na de uitvoering van ce beide volksliederen wederom herhaaldelijk tc* ge juicht en nam plaats naast een gezant. De heer Den Hertog, leider van het jongenskoor, nam daarop op het podium plaats om z'n jongens enkele oud-Hollandsche lie deren te laten zingen. 't Was een alleraardigst oogenblik. Stelt u die enorme receptiezaal van het stadhuis voor, gevuld met duizenden be langstellenden en midden-in een groepje van dertig kleine jongens die met kin derstemmetjes het „Piet ITein" ten ge hoore brengen. Wie had ooit gedacht dat nog eens te hooren in 't hartje van de Fransche hoofdstad, in de groote zaal waar men gewoonlijk niet anders dan saaie, officieele toespraken hoort. En wat een verrissing om die kleine jon gens, flink, zonder de minste aanstelle rij, met een entrain welke we zoo graag hooren, de Marseillaise te hooren zingen. Het publiek waardeerde dit zóó dat de jongens een extra pluimpje kregen van hun sympathieken dirigent. Daarna werden in de nevenzalen de buffetten bestormd en gedronken het succes van deze, voor Holland glo rievolle evenementen. Nu staan er nog enkele concerten op programma nogmaals de 9de van Beethoven en de Mattheus-passion, en daarmede zal het bezoek van Mengel berg tot het verleden bebooren. Tot het verleden, inaar niet in het verbeetboefcje raken. Ook nu weer zijn prachtig te voorschijn gekomen en de indrukwekkende ovaties van het pu bliek en de groote couranten-artikelen vol éloge voor Mengelberg getuigen van nog iets anders dan van <jc bewondering voor een groot kunstenaar. Nederland deelt in de eer welke onzen nationalen Willem te beurt valt. HENRY A. TH. LESTÜRGEON. Parijs, 22 Mei. Het Tooneel FIEXTJE BEDLEMAXS. Hubert la Roche en Magda Janssens. Toon Magda Janssens en Hubert la Rocho Vrijdag na de -voorstelling van F ion tie Beulemans samen op het tooneel stonden nam liet ap plaus den vorm van een ovatie aan. Deze huldiging was spon taan; zij gold niet alleen liet voortreffelijk spel, dat. deze twee Vlaarasche artieten heel den avond hadden gegeven, zij was ook blijkbaar bedoeld als af scheidsgroet aan Hubert la Roche. Toen wij dezen rus-acteur nu pann Reulemans zagen spelen voelden wij telkens weer. wat ons tooneel met zijn heengaan verliest. Het is wel heel droevig, dat alle Dlannen tot concen tratie I.aRoche. die tooneelspeler ie tot in <j« toppen van zijn vingers, niet voor ons land hebben kunnen doen be houden. Ons tooneel i* waarlijk niet zoo rijk aan krachtige spelers, dat wij dezen Vlaming kunnen miseen. Hebben de Hollanden» het talent van ï.a Roche wel altijd voldoende gewaardeerd? Zou hij niet gebleven ziin, als hij in Nederland hij het pu bliek die groote erkenning en liefde had gevonden, welke een artist be hoeft? Heeft Royaards d;it groote ta lent ook niet te veel op den achter grond gehouden? Wie zou hem nog niet graag eens in de ..Winkeldoch ter" hebben teruggezien} Den Haar lemmers. die hem nu nis papa Beuleroaos zagen, zoo heerlijk-levend, zoo kleurig en sappig, zal het sterk bewust zïin geworden, wat Nederland met ziin vertrek verliest. Ja. hii is een prachtig speler, deze Vlaming, een. zooals wij ze met een lantaarntje moeten zoeken. Hoe leeft hij in ziin overrijke actie aldoor op het. tooneel. hoe natuurlijk ie elk ge baar La Roche is een der weinigen, hij wien men niet meer aaii komedie spelen denkt. Het gaat schijnbaar al- INCEZONOEN M ED E DEELIN CEN a 60 Cts. per regel, BRONSTE MODELMFI.K KARNEMrl K YOGHURT les vanzeifv Dftt komt, omdat deze rae- ai'ieur ziin vak zoo door en door kent* lloe verrukkelijk was hii gisteren^ toen Fientje hem vleide en papa Beu- lemaii9 langzamerhand zelf ging geloovendat hij werkelijk een groot man is. Hoe kostelijk was dat lang zaam niet zijn Ijandjes langs zijn buik- io wrijven, hoe glom zijn gezicht! Het was. of het vet van louter zelf genoegzaamheid er afsmolt. En nu zuiien wir dezen voortreffelijken spe ler voorloopig niet meer op onze plan ken zien. Jammer, jammer, eeuwig jammer! Gelukkig blijft Magda Janssens voor ons tooneel behouden. Welk een char me wist zij gisteren weer in haar spel als Fientje Reulemans te leggen! ..Snoezig 1" hoorde ik een dame achter mii zeggen. Ja, maar daarbij pittig en kerngezond! Behalve mama BeuLemans, 'die hin derlijk onvoldoende was, vormden de ..los-werkende" acteurs en actrices van Royaard s gezelschap een goede omge ving. zoo iat het een prettige voorstel ling werd. waarvan het publiek blijk baar genoot. Wij hebben gisteren ten minste weer eens. dank zij La Roche en Magda Janssens komedie zien epe- lenl J. B. SCHUILi DE INSPECTEUR VAN HET M.Ö". Mr. J, H. THIEL. De minister van Onderwijs heeft na der bepaald, dat de inspecteur van het middelbaar onderwijs, onzo oud stadgenoot mr. J. II. Thiel, wordt belast inet het toezicht op: lo. de handelsscholen en andere inrchtingen voor handelsonderwijs, met uitzonde ring van de Handelshoogeschool te Rotterdam, en de handelsfaculteit van de universiteit te Amsterdam 2o. de aan lycea, hoogereburgerscholen en middelbare scholen voor meisjes ver bonden handelsscholen of handelsklas sen 3. de hoogereburgerscholen met 3-jarigcn cursus, welke den onder bouw vormen van eene hoogere han delsschool 4o. de hoogereburegTscho- len met 5- of 4-jarigen cursus,, die uit- sluitedn opleiden voor het eindexa men, genoemd in het koninklijk besluit van 21 December 1923, no. 16; 5o. de cursussen tot opleiding van leerkrach ten voor het handelsonderwijs. Feuilleton Geautoriseerde vertaling, naar het Engelsch van P. G. WODEHOUSE. 52) „Maar, Lord Ems worth! Ik heb het 11 net uitgelegd ,1 Het was niet,... Ik heb niet.1" „Het hindert niet. beste kerel, het doer, er niet toe. Waarom maak je er toch zoo'n gewicht itr geval vanl Er zijn wel meer menschen. die graag iets eten voor ze naar bed gaan Ik geloof dat sommige dokters liet ook aanbevelen. Vertel me eens, Baxter, hoe vindt je dat het museum er nu uitziet? Een beetje rooi ijker? Stoot die kleur niet aardig Ik vind van wel. Musea zijn gewoonlijk zulke sombero dingen". Lord Emsworth, mag ik het u nog eens uitleggen?" De graaf keek eeu beetje boos. „Maar Baxter, ik heb je toch al verteld dat er niets uit te leggen valt. Je wordt hcusch een beetje vervelend.. Wat een mooi, diep rood is dit, en wat ruikt die nieuwe verf frisch! M oet je Baxter, ik heb er al van kind nf aan naar verlangd om met, verf te knoeien. Ik weet nog dat miin oude vader me een pak slaag gaf met zijn wandelstok. Dat was natuurliik voor jouw tijd. Tus'chen twee haakjes, als je Freddie ziet. wil je hem dan zeg- zen da» ik hem spreken moet? Hij is wanrwhijnl'ik jn de rookkamer. Stuur hem maar bli me." Baxter was volkomen overstuur toen hij de boodschap aan Freddie over bracht, die, zooals zijn vader al dacht, in de rookkamer in een luien stoel zat. Er zijn tijden dat het leven heel moeilijk voor een man is, en het was liet nu voor Baxter. Het noodlot had hem leclijk voor den gek gehouden. Hij kon nu kiezen lusscheu twee din gen, het een al oven onaangenaam als hot ander. Hij moest, of do kans loopen op een dergelijk fiasco als gis teravond, of hij moest zijn post ver laten en niet meer do wacht houden bij zijn bedreigde schat. IIij rilde lij de gedachte aan een mogelijke herhaling van dien nacht. Hij was ere geschrokken van zijn bot sing met de tafel, maar nog meur van de dingen die er op volgden. Die re volverschoten klonken hem nog in do ooren. Hel was waarschijnlijk de herinne ring aan die echoten die de maat deed overloopen. Het was wel onwaar BChijnlijk dat hij weer een botsing zou krijgen met een man, die een tong cn al die andere dingen bij zich had hij had in wanhoop het oplossen van het mysterie van de tong opgegeven; hij begreep er niets van; maar het. was lang niet onwaarschijnlijk dat hij, als hij nog een nacht doorbracht op de galerij, weer het doel van Lord Emsworth's schietproeven zou wor den. Het was zelfs heel waarschijn lijk. want de menschen waren zoo opgewonden dnt het minste geluid na middernacht hen aan het schieten zou brengen. Hij had gehoord dat Alger non NVooster tegen Lord Stocklieath zei, dat hij ergen lust had om van nacht op te gann zitten op de trap, met. een geweer, omdat hij van mee ning was dat, er een heele b"ocl moer achter 'Ie zaak zat. dan zoo oppervlak kig wel leek, en dat Hij dacht dat er een soort van bende aan bet werk was cn dat. die kerel, hoe heet-ie-ook- weer, de Baxter, ook in het complot was. Toen hij aan al die dingen dacht besloot Baxter om dien nacht maar veilig in zijn Blaapamor te blijven. Hij was bang geworden. Met tegenzin was hij tot 'dit besluit gekomen, want de gedachte dat hij don weg naar het museum vrij moest laten voor de roovers was vxeeselijk voor hem. Als hij een gesprek tusschen Joan Valentine en Ashe Marson had kun nen hooren zou hij waarschijnlijk do revolver van Lord Emsworth en het geweer van Algernon Wooster wel ge riskeerd hebben. Toon Ashe Joan ontmoette vertelde hij haar wat er dien nacht gebeurd was, fJoan had vast geslapen cn was er niet bij geweest) cn vend dat hij een mislukkeling was. Het is waar dat het hem tegengeloopen was. maar hef kwam er toch op neer dat hij niets bereikt had. Maar Joan was het daar niet mee eens. „U heeft wonderen verricht'", zei ze. ,,U heeft den weg voor mii vrij gemaakt. Dat is mijn ideaal van sa menwerking. Ik ben nu zoo blij dat wo compagnons geworden zijn. Het zou vreeselijk geweest zijn al? ik al do voordeelen van uw werk had gehad en dan de belooning in de wacht had ge sleept. Maar nu zal ik vannacht met een zuiver geweten naar beneden gaan en het werk afmaken". „U denkt er toch zeker niet aan om vannacht naar hel museum tc gaan?" „Natuurlijk". „Maar dat is krankzinnig". „Integendeel, vannacht is de eenige nacht dat er geen gevaar zal zijn". ,,N'a wat er pas gebeurd is?" „Juist daarom. Denkt u dat me neer Baxter nu nog uit z'n bed zal durven komen? Als er ooit een kans komt om het ding te pakken te krij gen. is hel vannacht". ,.U heeft gelijk. Van dien kant ha9 ik het nog niet bekeken. Baxter zal geen tweede mislukking willen riskee- ren Vannacht moet het mü geluk ken". Joan trok haar wenkbrauwen 6p. „Ik begrijp u niet goed, meneer Mnrson. Is u van plan om vannacht weer te probeeren de scarabee te pak ken te krijgen?" „Ja. liet zal heel gemakkelijk gaan „Vergeet u dan dat het, volgens onze overeenkomst, mijn beurt is?" „Maar daaraan wilt u mc toch niet hóuden?" „Natuurlijk", „Maar mijn hemel, denk toch eens aan mijn positie! Verwacht u werke lijk van me dat ik in bed blijf liggen terwijl u al het werk doet en dan de helft van de belooning aanneem?" „Ja". „liet, is belachelijk". „Het is evenmin belachelijk als dat ik hetzelfde zou doen. Meneer Marson, het geeft niets of we nu weer van voren af aan beginnen. We heb ben het al lang geleden afgesproken". En ze weigerde ora de zaak verder te bespreken, en liet Aahe staan. Hij voelde zich even ongelukkig en wan hopig als Baxter, tegen den tijd dat het nacht werd. II. lief. ontbijt op Kasteel Blandings was geen officieele maaltijd. Er stond eten en drinken in de groote eetzaal voor wie energie genoeg had om het beneden te gebruiken, maar de meer derheid van de gasten ontbeet tn hun kamers. Lord Emsworth, die niet te bewegen zou zijn om.den dag te be ginnen in gezelschap van een reeks familieleden, waarvan hij het meeren deel niet uit kon staan, gaf hen het voorbeeld Toen Baxter dus eindelijk, nadat hij tot 's morgens vroeg wakker had gelogen, om negen uur in slaap viel, kwam niemand hem wekken. Hij belde niet en werd dns niet gestoord en hii sliep door tot half twaalf, het was Zondagmorgen en de meeste gas ten waren naar de kerk op dat uur, (Wordt vervolgd.)]

Haarlem's Dagblad | 1924 | | pagina 5