HAARLEM'S DAGBLAD IN HET BARBARA HOFJE Buitenlandsch Overzicht Onze tacMoefc Uit de Omstreken De-Scarabée ZATERDAG 31 MEI 1924-DERDE BLAD III. Ik zeido reeds, dat de heer Hey- raüys aan aijn legaat de voorwaarde liao verbonden, dat het nooit mocht gebruikt Worden voor verbouwing of Herstelling van dat hofje. Lu dal, voegde ik er i>ij, doze beperkte bepa ling wéinig strookte met den wensch der regenten. Dit lag voor de hand. Het onder houd der meestal oude gebouwen was kostbaar, noodzakelijke herstellingen ^1© omvangrijker naar mate ze langer waren uitgeteld, eischten haar deel der beschikbare gelden, on wanueer die te kort schoten, zagen rogenten zich wel eens genoodzaakt de fondsen' aan te spreken. Dan wendden ze zich tot de stedelijke regcering met het verzoek om ecu stuk land te raogen verkoopen of een obligatie; soms moesten ze zich het offer getroosten van een schilderij of Vau è-,-u ander kunstprouuct, en dit moot voor de heeren een pijnlijk offer zijn geweest. Wat het zwaarst was inoest echter ook destijds hel zwaarste wegen, en een dak dal overal begint te lekken kan het gemoed meer bezwaren dan het doek eens meesters. Ik zie hier collisie van plichten en dat dergolijko moeilijkheden zich nog altijd voor doen, bewijst liet bericht van receu- Icn datum, volgens hetwelk hot goud- leeren behangsel van de regen u-iika- jner van zeker hofjo iu vreemde han den dreigt over te gaan. Als de nood nijpt, ontdoet men zich liet eerst van zijn sieraden. Maar hierdoor is het voortbestaan van een godshuis zonder voldoend? inkomsten nog niet verzekerd. Ook het Darbara hofje had geld noodig om te kunnen vo harden in zijn strijd togen den beruchten tand des tijd», maar hiervoor had Hey- rouys het zijne niet gcgovcn. Dit is «iet bedoeld als een verwijt mljner- zijdn; het doel waarvoor de man zijn penningen bestemde, heeft mijn volle ©yuipathie. Wie de omstandigheden Kent. zal iutusachen toegeven, dat er reden was om zijn beschikking te betreuren. In don zomer van 1768 za gen regenten zich genoodzaakt enke le herstellingen te doen verrichten, „eenige melioration, die geen langer uyrstel konden lijden". Inderdaad was hier verbetering hoog noodig, do heeren waren uit hun kamer \cdro- ven, ze koude» er niet langer hihoor- li>k vergaderen „uyüiaoJde van do rook, tocht en andere gebreken". Deze korte samenvatting van allo narigheden, die een vergaderplaats onbruikbaar maken, doet het <*rgsto vermoeden aangaande den toestand der regentenkamer daar in do Janv straat; en ik begrijp dan ook beet, dat burgomeeetereu het verzoek om do benoodigde som te mogen besteden inwilligden ..mids in allee zo veel mogeü k do menage betrachtende" Dergelijke karweitjes vallen door gaans tegen, ze brengen allerlei ve rassingen. Zoo ging het ook hier. Eu de uiterste menage" kon niet ver hinderen, dat het gesfirhi, nog ge- mimen tijd later, „speciaal door extra reparntif-n". met schulden be zwaard was. Men nnin zijn toevlucht tot den verkoop van ©en obligatie, groot duizend gulden om in de geld verlegenheid to voorzien. Jleymuya was toen al zestien Jaar geleden gestorven. Maar zijn geld, ook al hadden regenten daarover reeds de beschikking gekregen. zon het hofje niet kunnen helpen. Want de erflater had gewild, dat de rente der besproken som Jaarlijks onder de bewoonsters van het hofjo zou ver deeld worden. En wel in drie termij nen. De corsto termijn moest don 29sten Maart verschijnen, op den ge boortedag van hem testateur. De tweede uitdceliug zou plaats hebben pp den 2-lsien Juli. den vet jaardag van wijion zijn tweede huisvrouw. De rest zouden de oudjes genieten den 29iten October, drsi do#f waarop 's mans eerste wederhelft hof levens licht had aanschouwd. Inderdaad he- Ungriiko data. waard om herdacht te worden herdacht met een toe spraakje, tot in eeuwigheid. Immers regenten zouden gehouden zijn bij iedere uitdceliug te vermelden „ter gedachtenixse van wiens geboortedag zulks geschied". Ik ontken niet, in deze dingen iets aandoenlijks ligt, al kan ik niet ontkomen aan den in druk, dat deze weldoener eeu herin- neringsmedailjo heeft willen hechten aan zijn rijen weldadigheidszin. Waarom ander? de bedreiging, dio hij volgen laat I Mochten rogenten in gebreke blijven de drie feestdagen op do voorgeschreven wijze te vieren, dan zullen ze een en andermaal ge waarschuwd Word on; door wie is mij niet duidelijk. Blijven zo nalatig, dan vervalt hun portie voor de oone helft aan de Gereformeerde Diaconie voor de andere aan de armon der Doopsgezinden, vergadering houdende in de Peuzelaarsteeg. Met de toestem ming „om daarmee-te handelen naar welgevallen". Eindelijk, zucht ge, is deze orxmaking dan toch van alle lakten vrij! Was het geen tocht met hindernissen, deze testamentaire wan deling In zijn wensch om op zijn geboorte dag een uitdeeliug aan arme men sdien to doen houden, stond Heymuys niet alleen: ook ïeyler, die vier jaar voor hom gestorven was. had tij uitersten wu zoo'n uitdeeliug bevolen. Maar zonderling was, dat liij aan de bewoonsters van ons hofje haar prove ontnam, zoodra regenten liun plicht zoudeu verwaarloozen. Ik weet niet of het ooit tot uitdeelen gekomen is; indien wel, dan hebben ze dc nage dachtenis van den weldoener onget wij feld in eere gehouden op de door hem aangegeven wijze. Waarom zouden ze dit hebben verzuimd? Als trouwe ver zorgers waren ze er altoos od uit. do belangen van het hofje te bevorderen zonder die van de bewoonsters te schaden. Het ontging hun dan ook niet, dat ,.de gelden, welke de oude vrouwen hij haar opcomen bezaaien, in corten jaren vrierde verteert off groolelijks vermindert". Niets was na tuurlijker. !n de wetenschap, daf ze voor haar léven bezorgd waren, wer den de vrouwtjes wat losser van haar geld, sparen was minder noodig, en dit besef mankte haar vrijgevig. Zoo kwam het, dat ze „ook wel haar voor naamste bezitting© aan anderen, het zij vrienden off goede bekenden buy- len het godshuys quaamen weg te ge ven off «tilowljgendo van heteelve weg te brengen". Geld en goed ging dus de deur uit, ongemerkt, totdat, na het overlijden van zoo'n verkwistster, bleek, dat alles weg was. En dit ge beurde maar niet een enkele maal, neen, tal van voorbeelden konden re genten geven, „te veel" zoo schre ven ze aan Lmrgcraeesteren „om dcsolvu aan U Edele Gr. Ag tb. heeren bij relaas te vermelden, vreeeend©, dat het do aandacht van UEdele Groot Agtb. zoude komen te vorveelen". Ik deel die vrcos, ben overtuigd, dat een opsomming der verdwenen havo den lezer xou gaan vervelen. Ook zonder die op*>mming begrijpt hi| wel, dat dit allee tot grooto schade van het huis strekte. Nil wilde het toeval, dat er juist in deze dagen in het hofje enkelo stok oude vrouwtjes werden verpleegd, die oen „tamelijke bezitting" hadden. Dit bracht regenten op het gezonde denkbeeld aan de stedelijke regeoring verlof te vragen om „van dorselver gelden bij form van lijfrente tot ons te mogen neemen. voor rekening van hot godshuya". Natuurlijk tegen een behoorlijke intrest, in overeenstem ming met haar hoogen ouderdom, zoo- dat „de oude lieden meerder incomen zullen hebben bij haar ordinaire prcu- ve' en liet gesticht meteen in het bézit kwam van geld, dat tot nu too door de vingers ging. Men ziet. dat ro genten de belangen van het hui» en die van zijn bewoonsters od gelukki ge wijze met elkander in overeen stemming wisten te brengen. Sedert ontvingen zij op lijfrente zooveel geld als de verpleegden wilden afstaan, maar nooit meer dan driehonderd gulden en tegen een interest van hoogstens 8 percent. Een uitstekende maatregel, die stellig nuttig gewerkt heeft, maar die de geldmiddelen van het gesticht niet belangrijk versterk te. Toch deden de oudjes haar best. Ik reide reeds, dat zij er" zeer op gesteld waren in do kerk begraven te worden, zc hadden er wat voor over. en koch ten zich wel eens een rustplaats on der de zerken, toen het hofje nog geen graven in de kerk bezat. Groots som men konden ze niet bestoden. maar al le beetjes hielpen. Juffrouw Davids bespreekt in tegenwoordigheid der re- gi-iiten haar „pendanten of te strik ken aan haar hoofd, mits zo lang sy leeft dosclve sal dragen ofte gebruij- ken" en zij legt het. hoofd neer in de zekerheid, dat ze in do Grooto Kerk zal rusten. Ranneke geeft er f 34.— voor, maar Steyntje do Kuiero kan het niet verder brengen dan een „gou den ring en een silver beugel". Zoo eenvoudig ging liet too in het Bnrba- rahofje. maar wien het aanging was het heilige ernst. Petronella Momaal was de laatste verpleegde, maar zij overleed niet in het huis. Ze was 83 jaar oud en omdat „zij zi~ zalven niet meer helpen kon en volstrekt imand ter haren oppassing nodig had", werd ze uitbesteed. Dit was in September 1830. Het hofje was geen hofje meer. Kinderen, die bewaard moesten wor den, trokken erin. Als de Barbambewaarschool weer hofje kon worden, zou het spoedig op nieuw bewoond zijn. In het onlangs verschenen rapport, uitgebracht door commissie, benoemd door het Da- hoeftigen vee! 'te'geïïzin heerecht tégen gelijksch Bestuur van de Vereeniging voor Armenzorg en Weldadigheid, om een onderzoek in te stellen naar den toestand van de zorg voor ouden van dagen iu Nederland, lees ik althans dat hier in Haarlem onder de be de opneming in gestichten. Maar dat de hofjes groote sympathie genieten. Haar stroomt dus nog altijd Ihofjes- Woed door.de aderen. H. E. KNAPPERT. EEN ACTIE OM PRE8IDENT MILLERAND WEG TE KIJKEN. D£ POLITIEKE VERWIKKELINGEN IN FRANKRIJK. OVER OE OPLOSSING VAN DE DUITSCHE MINISTERCRISIS. Om binnenkort, als Poincaré officieel niilag zal hebben verkregen, zoo gauw mogelijk op te lossen, worden nu de politieke voelnorens al uitgesto ken! Nu de datum van de bijeenkomst der Ftansche Kamer nadert, komt er meer leven in de jrolitieke brouwerij. Herriot is te Parijs teruggekeerd en heeft al overleg gepleegd -met de voornaamste politieke voormannen, met name Pain- levé en Blum. Vrijdagavond presideerde hij een bijeenkomst van het bureau van net Uitvoerend Comité der radicaal-so cialistische partii, na afloop waarvan men verwacht dat hij een brief zal rich- ten tot de socialisten om te vragen of deze meedoen a~an de regeering, indien hij geroepen mocht worden om die te •ormen. 'Het antwoord, dat daarop komen zal, zal vermoedelijk afwijzdnd zijn. Zondag komt het socialistisch con gres .bijeen, maar intusschen is alweer de uitspraak gekom-n van het congres van de I-'édéraiion van de Seine, waar bij het beginsel van deelneming der socialisten aan de xegeering met een overweldigende meerderheid van 1784 tegen 666 stemmen werd verworpen. Lr is dus niet veel kans peer, dat de socia listen zullen meedoen en voorloopig zul len de radicalen en radicaal-socialisten het alleen moeten doen. Men zegt zoo seint de Pa'rijsche correspondent van 't Alg. Handelsblad dat Bnand meent, dat deze proefneming niet lang zal kunnen duren en dat, zoodra zich een botsing tusschen de regcering en 1de socialisten voordoet, zijn beurt weer komen zou aan het hoofd van een meer naar het Centrum genchte repubhkem- sche concentratie. Intusschen is in het hnksche kamp grooto verontwaardiging ontstaan over het feit, dat Poincaré zich na «en uit slag der verkiezingen niet beperkt heelt tot zuiver passieve afdoening van de loopenöe zaken, maar voortgewerkt heeft aan zijn bezuinigingsdecreten. Zooals rncn weet waren die tot een be drag van ruim 400 miUioen aan bezui nigingen uitgewerkt, maar nog niet bekrachtigd. Poincaré heeft die decre ten thans onderworpen aan den Conseil d'Etat ter fine van afkondiging- In dit lichaam is geprotesteerd tegen een dér- gelijk binden van de nieuwe xegeering, dat tol gevolg hebben kan dat als het nieuwe Kabinet er op terugkomt (en oe radicalen zijn het met verschillende dier bexuinigingen niet eens, de franc -aar onder te lijden heeft. vJ[f ccnigdc dc meerderheid m den Conseil, die zich ten slotte met deze overwegin gen niet heeft op te houden, zien met do decreten. Zoodra du bekend '"•"d, heeft een bijeenkomst plaats gehad tus- «chea Herriot, Painlevé en Blum, die verklaarden een dergelijk optreden on toelaatbaar te achten, en de hoop uit spraken dat Poincaré niettemin de af kondiging nog achterwege laten ral om ziin opvolgers niet op een dergelijke wij po de handen ie hinden of in cpn moeilijk parket te brengen. De campagne logen Mlllornnd wordt kraebtig voortgezet. Velen oor dcelen links dat als hij niet vrijwillig heengaat, dezelfde procedure toegepast zou moeten worden als indertijd tegen Grévy, n.1. ccn weigering van de op eenvolgende personen, wien hij op dracht tot Kabinetsformatie mocht wil len geven, om die u.it zijn handen te aanvaarden. Door hoonend te beweren, dat Herriot daarvoor toch niet flink genoeg is, trachten de communisten on der Cachin blijkbaar daartoe te drijven, maar ook vele socialisten en radicalen achten, na hetgeen er gebeurd is, dit den aangewezen weg. De verdediging van Millerand Hoor de rcchtsche pers is (zoo vervolgt de Han delsblad-correspondent) vrij zwak en be staat vrijwel alleen daarin door zijn comprometiante verklaring van eind Maart gewoonweg te ncgeeren. Men verwacht, dal de presidents-vraag besproken zal worden in de bijeen komst, die do députés c^ln het cartel Zondag vóór de Kamerzitting zullen houden en waarin ze een candidaat voor het presidentschap der Kamer zullen aanwijzen. Daarbij zal dan waar schijnlijk een voorstel worden ingc- diend, waarin gezegd wordt, dat onder de tegenwoordige omstandigheden geen ünksche regeering met Millerand zou kunnen samenwerken. Een dergelijke uitspraak, schoon zonder constitutio- neele beteekenis, zou niettemin zeker groolen invloed hebben als evcntueclen ruggesteun voor Herriot om inderdaad uit Millerand» handen geen opdracht te aanvaarden, hoewel dit voor beu toch wel een moeilijke beslissing lijkt. Terwijl wij dit schrijven, is ook nog met bekend hoe de Dultsohe minister- crisis zal worden opgelost. De Duitsche pers weet nog tal van bijzonderheden omtrent de besprekin gen tusschen Mant en Hergt mede te deelen. Volgens het „Berl. Tagebl." zouden de Duitsch-nationalen zich bereid heb ben verklaard het program der midden partijen nis punt'van uitgang voor de onderhandelingen met de geallieerden over de rapporten te aanvaarden. De „Voss. Ztg." weet te berichten, dat de rechtervleugel der Duitsch-natio nalen uit de partij dreigt te" treden, in dien de fractie zich vóór de aanvaar ding der rapporten mocht uitspreken. Opmerkelijk is ook de mededeeling van het „Berl. Tageblatt", dat in de de mocratische fractie wel cenige leden voor een samengaan met dc Duitsch-na tionalen zijn te vinden, maar dat de meerderheid daarvan niets wil weten om redenen van binnen- en buitcnlandschcn politieleen aard. De democraten zondes een regeering, waarin ook Duitsch-na tionalen zitting hebben, slechts willen steunen, als zij de rapporten der des kundigen willen aanvaarden. Voor het overige zouden zij hun houding te genover zulk een regcering afhankelijk stellen van den binnenlandschen politie- ken koers dezer regeering. Het bestuur der dem. partij ver gaderde Vrijdag om als hoogste partij- instantie over het al of niet toetreden lot een regeering van het burgerlijk blok te beslissen. liet „Berl. Tag." twijfelt niet, of het zal zich tegen een dergelijke medewerking uitspreken. De „Frankf. Z." schaart zich aan de zijde der tegenstanders van zulk een toetreden en waarschuwt nog eens, dat de democratische partii aan z.ulk een reactionnairo politiek, wel ke gevolgd moet. worden door een re geering waarin D.-nationalen zetelen, niet kan meedoen zonder haar ceheelo karakter to verloochenen en zichzelf den doodsteek te geven (waartoe trou wens zoo heel veel niet, meer noodig ach lint, de fraelio telt thans nog sleehls 28 leden). Mochten Marx, Hergt en Seholz werkelijk een rogeering tot stand we ten te brengen, die do buitenlandscho politiek van dit kabinet voortzet (be krachtiging dus van het gereven woord tot aanvaarding van het rap- port-Dawes), dan betwijfelt het Frank forlor blad niet. dat de democratische fractie op buitenlandsch politiek ge bied tot parlr-meijiaire ondersteuning bereid zou zijn. Maar niet kan het blad zich voorstellen, dat zij aan zulk een rogeering van het burgerblok zou willen deelnemen. Te nadrukkelijk en te plechtig is hef herhaaldelijk door do kopstukken van do partij ont raden en afgewezen. Laat men niet vergeten (aldus de „F. Z.") dal. al mogen Hergt en Tirnitz thans ook af zien van het kanseliersambt. zii dit toch slechts doen om des te zekerder binnen het regeoringsblok do eigen lijke heerschers le worden. Hun even tueel© beloften de huidige vervullinors- politiek af fe zien van reaclfonnaire compensaties (op sociaal goMed be doelt het. blad) voor concessies op bui tenlandsch politiek gebied. Ilergt mo ge (hans het air aannemen, alsof hij zelfs in Pruisen de grooto coalitie (het blad denkt hier wellicht aan den soc. minister Severing, don onver- vaarden bestrijder 'van alle rechts- radicale organisaties!) wel zou wil len tolereeron, maar al to spoedig zou do aap uit de mouw komen en zoU de grootste regeerintrspartij van het rijk het veel bestreden hoofddoel van haar politiek, het bestuur van Pruisen weer in eigen hand te nemen, verwe zenlijken! De democratische partij, aldus con stateert de „F. Z." tenslotte, mag de verdediging van de republiek niet overlaten aari 3e Socialisten'. „De op- positie tegen een burgerilft&T regie ring mag niet, afgezien dan van rechte- en links-bolsjewisten, overge laten worden aan de soc.-democraten" De karakteristieke presiden'lskeuze voor den Rijkedag. die_ wijst op den grooten invloed der Duitsche nationa listen. wekt in Frankrijk 'begrijpelij kerwijze ongerustheid de recht' dio partijen oordeelen dat ze eer recht vaardiging inhoudt van hun aanhou dende waarschuwingen. De „Ere Nou velle" echter is van meen ing, dat men niet overdrijven moet. De keuze van Marx als kanselier is een waarborg dat de nationalisten nog niet heele- maal de baas in Duitschland zijn. De toestand, zooals déze zich daar heeft ontwikkeld, is gj'ootendeels het ga- volg van de Pnincari6tische politiek, speciaal het separatistische drijven. Indien do nieuwe Fransche regeering duidelijk te kennen geeft, dat die po litiek heeft afgedaan, kan de Fr.au- scho politiek van 11 Mei de Duitsche van 4 Mei wel onschadelijk maken. Verspreid nieuws UIT BELGIS. Het proo33-Coppée. Het verhoor van baron Coppée wordt regelmatig voortgezet. Het, ver hoor gaat over technische quaee-ties en over punten van niet-essen- tiec-le beteekenis, zooals de quaestie der uit de archieven der onderneming- Coppéo verdwenen briefwisseling tus schen de directie en -de Duitsche be zettingsautoriteiten de hervatting van den arbeid in de fabrieken van Cop pée, do verhoogde productiviteit en de notulen van de besprekingen tus schen de directie en de Duitsche'rs in September 1915. Aangaande de laatste quaestio ontstond een heftig incident. De verdedigers van Coppée beweerden, dat het door de justitie in beslag ge nomen proces-verbaal slechts een ont werp was, en dat zij alleen in het be zit is van den authtieken door Cop pée herzienen tekst. De procureur- generaal verklaarde echter, dat, den door hem voorgelegden tekst alle waarborgen van authenticiteit biedt en dat de jury zich daarop een oor deel moet vormen. Baron Coppée, hóe wel zeker van zich zelf, toont nochtans nu en dan eenige nervositeit-. De enkele maal dat zijn memorie hem in de 6teek laat, wijt hij aan zijn hoogen ouderdom. Soms maakt hij-een nijdige beweging van te willen heengaan. Telkens weer wijst hij er op, dat de voormalige mi nister-president de Broquoville hem steeds heeft aangeraden zijn fabrieken onder de bezetting niet stop te zet ten, maar te laten doorwerken en te trachten er zich door te slaan. „Dat is alles. Daarop berust de beschuldi ging. Wat zou er van het land zijn geworden als de Duitschers de kolen mijnen vernietigd hadden? Wij zou den een woestenij hebben gekregen. Men heeft de heels zaak van de klei nen kant opgevat, en haar sociale zij de over bet hoofd gezien".. UIT RUSLAND. In Rusland worden thans op bevel van hoogerhand alleen zoons van ar beiders en boeren als student inge schreven, terwijl de in'tellectueelcn het zonder hooger onderwijs moeten stel len Wie c-r ©enigszins toe in staat was. Het daarom zijn kinderen in het buitenland sludeeren. Maar nu heeft Kroepskaja (de weduwe van Lenin) het voorstel ingediend een speciale belasting op dergelijke personen te heffen en het op de-z© wijze verkre gen geld te gebruiken voor ondersteu ning van studenten van den huize. De belasting zal moeten betaald worden telkc-ns bij het in ontvangst nemen van den pas. Van deze belasting zul len alleen zij vrijgesteld zijn, die door de Russische hoogescholen naar het buitenland worden gestuurd ©n alleen dan als deze persone% leden van de communistische partij zijn. Het volkscommissariaat van volks-onder- wiis beeft 't pl«j goedeekeurd en 'n desbetreffend decreet opgesteld. DE BANDIETEN IN CHINA. Uit, Foochow wordt gemeld. dat een motorboot van de plaatselijk© zen- dingsvereeniging naar Kweiling was gezonden, ora 20 zendelingen te red den, die in de stad zijn opgesloten wegens den strijd tusschen twee Chi- neesche generaals gevoerd. Op de rivier de Foe werdl de motor boot overvallen door Chineesche zee- roovens, die vier zendelingen ontvoer den. Twee hunner zijn Amerikanen, de derde is het hoofd van den Cana- deeschen Zendjngsdienst en de vierde is een Australiër. De pest in Engeisch-lndië De ziekte breidt 2ich nog steeds uit. De laat-sie twee weken kwamen weer 22.000 ge vallen van pest voor. Niet minder dan 17.000 gevallen hadden een doodelijken afloop. Sinds het begin van het jaar zijn tnu reeds 64.073 toenschen aan de pest overleden. Mevrouw: Ik begrijp niet vap wie onze jongen al zijn gebreken heeft. Van mij heeft hij ze niet! M ij hh eer: Neen, van jou heeft hij ze zeker niet, want jij hebt nog geen enkel gebrek verloren 1 IJMUIDEN DRANKBESTRIJDING.- Vrijdagavond werd in het gebouw; voor Christ. Belangen de propaganda- feestvergadering van het Centraal Drankweer Comité in de Gemeente Veisen gehouden. De vergadering werd geopend door den heer Voet, voorzitter van het comité, die do gering© opkomst be treurde. Daarna brachten de heer en mej. A. Theilen te Velseroord eenige' .Duitsche liederen ten gehoore, die zeer in den smaak vielen, waarna de spreker Ds. P. L. Kielil van Hoorn, optrad met liet onderwerp: „Liefheb berij of Noodzaak?" In een -gloedvolle rede zette spre ker uiteen, dat voor den geheelont houder de strijd tegen den drank geen liefhebberij, doch noodzaak is. Nadat nog eenige liederen ten beste waren gegeven, 6lo'ot de voorzitter de vergadering met een woord van dank aan den spreker en de zangers. HILLEGOM EEN BUS IN DE SLOOT. Een autobus van den heer Rikkerink is Vrijdag in de sloot voor de R.-K. kerk gereden. Behalve de chauffeur zaten er 2 passagiers inallen kwamen er onge deerd af. De bus passeerde een vracht auto en week tevens voor een fietsrijder uit, maar zóó dat vrachtauto en bus elkaar raakten de bus maakte een hal ve slag naar links en kwam met de# kop in de sloot terecht.' OPBRENGST BLOEMPJES- VERKOOP. De verkoop van bloempjes voor de drankbestrijding heeft hier ruim 82.— opgebracht. HAARLEMMERMEER GYMNASTIEK. De gymnastiekvereniging „Hoofd dorp" was Donderdag zoo gelukkig bij gelegenheid van de te Aalsmeer gehouden Tuinfeesten, 2 eerste prij zen te behalen (2 verguld zilveren me dailles) in de afdeelingen Estafette loop voor heeren en voor dames.; BRAND. Bij den arbeider G- aan den Spaai"n-< wouderweg nabij Halfweg alhier ont stond Woensdag in de woning een- be gin van brand, die zich aanvankelijk ernstig deed aanzien, omdat de meu belen en gordijnen reeds hadden vlamgevat. De bewoners vingen zelf direct, m'efc emmers water liet blus- schingswerk aan en slaagden er met vereenide krachten in het vuur meester te worden. De oorzaak moet vermoedelijk aan kortsluiting worden toegeschreven, MOTORONGELUK, Do bestuurder van een motorrij wiel had Donderdagavond op den Hoofdweg alhier het ongeluk over een toeschietenden hond te rijden, met het gevolg dat den motor over den kop sloeg en de berijder eenige me ters verder tegen den grond werd ge slingerd. Hoewel zijn gelaat en zijn handen op verschillende plaatsen bloedden, is hij. er overigens nogal goed afgekomen. - Hij kon na verbon den te zijn, op het nog bereidbare motorrijwiel nog den zelfden avond, zijn reis naar Amsterdam vervolgen, GEVONDEN, In 'deze gemeente zijn gevonden een reservewiel met band van een auto eri een losse kap van een auto. Van een en ander werd ten Raadhuize alhier kennisgegeven. INGEZONDEN MEOEDEELINCEN a 60 Cts. per regel. Feuilleton Geautoriseerde vertaling, naar het Engolsch van P. G. W0DEH0USE. 58) Maar vandaag was dat allemaal veranderd. Ze had het aan de lunch al vermoed en nu besefte ze het vol komen. Toen ze van achter het gor dijn naar hem keek jin zag. hoe som ber hij er uit zag, kon ze hel zich niet langer verhelen. George was in moeilijkheden en ze wilde hem troosten. Freddie was cr ook leelijk aan toe. Maar verlangde zo er naar om Fred die te troosten? Neen. Integendeel, ze had al berouw van haar belofte, die ze zoo luchthartig voor de lunch ge daan had, dat ze dien middag bij- hem zou komen zitten. Ze was eigen lijk verontwaardigd op Freddie, om dat hij zoo dom was geweest, om do trap af te vallen en zijn enkel te ver- fefcuiten. George Emerson bleef heen en weer loopen en Aline bleef naar'hem kij ken. Eindelijk kon ze het niet langer uithouden. Zo nam haar brieven in, legde ze op een hoekje van haar toilet tafel lieer en ging de kamer uit. George was aan het einde van- het terras gekomen en keerde zich om, toon zij de treden bij de voordeur af kwam. Toen hij haar zag, kwam hij vlug naar haar toe. Hli bleef vlak voor haar slaan en keek haar som her aan. „Ik heb naar Je gezocht", zei hij. „En hier ben ik. Kop llieps, Geor ge. Vat is er aan de hand? Ik heb in mijn kamer naar je zitten kijken en Je ziet er. zoo somber uit. Wat scheplt ©r aan?" „Alles". „Wat bedoel je. alles?" „Precies wat. ik zeg. Het is afge- loopen voor me. Lees dit maar eens". Alino nam ©en papier van hem aan. ,Een telegram", zei George. „Van morgen kreeg ik het doorgestuurd van mijn kamers in Londen. Lees het maar". „Dat. probeer ik al. Maar het be- teekent niets". George lachte bitter. „Het beteekent wel degelijk iets". „Hoe kun je dat nu zeggen. „Me redith. olifant, kangaroe „Code-woorden. Dat vergat ik. „Olifant", beteekent: ernstig ziek, kan zijn werk niet doen". Meredith is de man die mijn werk deed terwijl ik met verlof was." ,,0, wat jammer. Zou het heel erg roet hem zijn? Ben jo erg op meneer Meredith gesteld?" „Meredith is een goede haas en ik mag hem graag, maar als het alleen maar om zijn ziekte ging -vrees ik, dat ik het niet zoo somber op zou nemen. Maar „kangaroe" beteekent helaas: „Kom in ieder geval met de eerstvol gende boot terug". „Moet jo met do eerstvolgende boot. terne?" Alino keek naar hem en begon de situatie langzamerhand te begrijpen. „0", zei ze ten slotte. „Ik heb er sterkere woorden voor gebruikt,", zei Georee. „Maar do volgende boot wanneer is die?" „Woensdagochtend. Ik zal morgen weg moeten gaan". Aline staarde naar de heuvels aan den anderen kant van het dal. maar zc zag ze niet. Er was een waas tus schen. Ze had een gevoel of ze ver drukt en misfiandeld en eenzaam was. Hot was alsof George al weg was en zij alleen in een vreemd land achter bleef. o „Maar Ueorge", zei ze. Ze kon geen andere woorden vin den voor haar protest tegen het on vermijdelijke. „Het jis jammer"» zei Emerson - rustig. „Maar ik geloof dat het toch misschien wel hel, beste is. wat mij had kunnen gebeuren. Het is nu met een uit -voor me, en ik kan niet eeuwig blijven doorzaniken enofts allebei wanhopig maken. Als dit telegram niet gekomen was zou ik je tot je trouwdag toe achtervolgd hebben. Ik zou me tot het laatste oogenblik ver beeld hebben dat, ik oen kans had.- Maar nu is het uit. Zelfs ik ben niet brutaal genoeg om te denken dat ik, in die paar uur voor ile trein mor gen weg gaat, een wonder kan doen. Ik moet. het maar nemen zooals het valt. Als we elkaar ooit, weer ont moeten en ik zie niet in waarom dat zou gebeuren, ben jij getrouwd. Op een afstand kan ik niets beginnen; ik kan jo niet door telepathie beïnvloe den". Hij hing naast haar over 'de balus trade en sprak zacht en kalm. „Dit bericht is als een donderslag uit een helderen hemel", zei hij. Meredith is de laatste man ter wereld vyaarvan je zou verwachten dat hij ziek werd; hij zag er schitterend uit den Inatsten keer dat ik hem zag. En door de schok heb ik plotseling oen zekere mate van verstand gekregen. Vreemd dat. het nooit eerder tot mo is doorgedrongen, maar Ik geloof dat- ik de verwaandste gek ben geweest dio er ooit op twee beenen heeft rondge- loopon. Ik kan me niet voorstellen waarom ik me verbeeldde dat er een soort van onweerstaanbare bekoring van mij uit ging, die je zou dwingen je verloving te verbreken en de heele zaak in de war te sturen, alleen maar om tot belooning met mij te trouwen! Ik denk dat een mensch zoefn schok noodig heeft om er achter te komen wat hij eigenlijk beteekent. Ik vind het wonderbaarlijk dat je al dien tijd mijn gezanik en ophakkerij en opper- menscb pose hebt verdragen". Aliüe kon niets zeggen. Ze had een gevoel of de heele wereld iu een kwar- tiertijds veranderd was. Dit. was een nieuw© George Emerson, waarom ze onmogelijk kon lachen, een buitenge woon aantrekkelijk© George. Haar hart klopte speller. Ze kon niet goed denken, maar ze besefte vaag dat hij haar voornaamst© punc \au verdedi ging-had omver gehaald en dat ze nu meer dan ooit aangevallen kon wor den: Zoolang hij ptobeerde haar wil te overwinnen was ze obstinaat ge weest en daardoor koel en rustig ge bleven. Tegen zijn verwaandheid" kon ze op. Maar nederigheid was weer heel iets anders. Mine's zwakheid was 'dat ze te goed hartig was. Ze had het nooit goed be grepen maar het was gedeeltelijk uit medelijden dat ze Freddie had aange nomen. Toen ze hem in den.herfst ontmoette,-maakte hij zoo'n zieligen indruk en hjj had zoo'n medelijden met zichzelf. Een stem in haar binnen ste waarschuwde haar, dat er vreem de dingen zouden kunnen gebeuren, als ze nu ook medelijden met George Emerson kreeg. De stilte duurde voort. Alino wist mets te zoggen. In deze stemming was het gevaarlijk om te -spreken. „Wo kennen elkaar al zoo lang" zei Emerson, „en ik heb je zoo vaak verteld dat ik verliefd op je ben. dat we er een soort grap van gemaakt hebben', alsof hot een spelletje was. Zoo zijn we nu eenmaal, we lachen om alles, Maar ik wil hef, nog eens zeggen, ook al is het een soort stop woord geworden. Ik hou van je. Ik heb me neergelegd bij het idee, dat het uit is voor mo en dat jo met iemand andej-s trouwt; maar ik zal doorgaan met van jo te houden. liet is niet de kwestie of ik niet, gelukkiger zou zijn als ik je vergat. Ik kan het niet. Het is mo onmogelijk en er is niets aan te doen. Wat ik ook voor jou ben. jij bent een deel van mij en dat zul je altijd zijn. Ik zou even goed kunnen .probeereh om te leven zonder adem te halen dan te leven zonder van jou te houden" Hij zweeg en ging rechtop staart, (Wordt yeryolgd).

Haarlem's Dagblad | 1924 | | pagina 9