Van het Politieke Tournooiveid Buiteniandsch Overzicht TWEEDE KAMER 3 JUNI De lager onderwijswet opnieuw op de helling Veel critiek Van Links en van den heer van der Molen De grootere klasse De assistenten. De wijzigingen in ons Onderwijs kwa men direct, zonder overgang naar het moeilijke onderwerp der bezuiniging op de uitgaven, die ons laad zich thans voor het volksonderwijs moet getroos ten, aan de orde bii het begin der ver gadering. De v.-d. afgevaardigde en onderwijs- specialiteit, de heer Ketelaar, was de eerste dergenen, die het met den mi nister van Onderwij; niet eens waren. Deze afgevaardigde vond het allerminst aangenaam het afbreuk-doen aan het huidige, moeilijk bereikte peil van onderwijs te moeten bespreken, terwijl vanmorgen der Kamer een suppletoire Oorlogsbegrooting weer bereikt had, die enkele millioenen vraagt tot afwik keling van contracten in mobilisatie tijd gesloten met de Engelsche firma Armstrong. En dat terwijl hij moest blijven uitspreken, dat de wijzigin gen de vitale belangen van het onder wijs aantasten. Voor jaren onherstel baar. Wel was de heer Ketelaar dankbaar, dat bet Kon. BesL tot opschuiving van den tnelatingsleeftijd zal worden inge trokken, wel moest hij erkennen, dat aanmerkelijke verbeteringen door de latere wijzigingen (in de eerste memorie van Antwoord) zijn aangebracht... maar het 43-IeerIingen-stelsel per klas was een onaanvaardbaar nadeel voor hem. De overgang van de hulponderwijzeressen naar de assistenten noemde hij een gang „van kwaad tot erger". In het algemeen noemde hij de tweede memorie van Antwoord veel te spoedig ingediend (,,'t is nooit goed 1" interrumpeerde mi nister De Visser) „niet veel zaaks" en verweet den bewindsman, dat hij zoo gemakkelijk wat anders in de plaats ge steld 'neeft voor de wijze waarop hij aan vankelijk besparing wilde aanbrengen. Mag men dit „beleid" noemen? Is de minister soms alleen „bezuinigings"- minister? Als een ideaal—departemers kon de heer Ketelaar het Onderwijs-cie- partemen: zeker niet achten, al wilde de minister dat nog zoo gaarne als bij zonder beleidvol voorstellen. De heer Ketelaar klaagde over dé. tweede memorie van Antwoord zij be antwoordde te weinig. Waarom werd b.v. niet opgegeven, wat de z.g. techni sche herziening aan bezuiniging heeft gebracht? De minister heeft zijn tegen standers eerst gevraagd om zelf voor stellen te doen, wanneer zij wat beters hadden. En geeft men raad., dan krijgt men geen antwoord. Er is b.v. gevraagd of het 48-leerlingen-stelsel met de be staande schoolruimten a priori wel door te voeren is. Echter geen antwoord van den minister! Is het niet alsof men. heeft willen zeggen „Wij moeten nu gaan bezuinigen, het moet uit zijn met het gezanik." Aan het departement. Tegenover de opheffing van den zeven jarigen leerplicht wilde de heer Ketelaar de rede, die de minister enkele jaren ge leden heeft gehouden tot verdedig ie'/ van de uitbreiding van het aantal leer plicht] aren, stellen. Scherp critiseerde de heer Ketelaar het instituut der assistenten, waaraan hij niets dan nadeelen kleven zag. Moeten de jongens en meisjes, die voor assistent kunnen worden aangewezen, op hun lóde jaar a! roeping voor onderwijzer hebben? De heer Ketelaar geloofde, dat werd er geld voor de functie van assis tent beschikbaar gestelds de ouders al heel spoedig de „roeping" zonden op wekken. „En, geachte vergadering" zóó was de heer Ketelaar van zijn pro teststemming vervuld, dat hij onder groo- te hilariteit der Kamer vergat dat hij niet voor een protestvergadering stond. Hoe de heer Ketelaar zelf ook om de ver gissing lachte, rijn afwijzen van de wij zigingswet die vooral ooi het 48-Ieer- lingenstelsel het platteland schadè doen zal, was er niet minder hartstoch telijk om. j Een heel uitgebreid lijstje had de heei Ketelaar samengesteld van de kleine b. zondere scholen, waarbij om allerlei héél kleine kerkelijke verschillen een nieuwe school werd gesticht, ten koste van de belastingbetalers. Intusschen, hoe dat ook rij, bezwaar had de heer Ketelaar er tegen, dat de kleine scholen, de z.g. éénmansscholen, evenzoo behan deld zullen worden als de grootere scho len. Evenzoo met uitvoerige cijfers de monstreerde de heer Ketelaar zijn reeds bovenvermelde uiting, dat de lokalen on mogelijk 4S leerlingen kunnen bergen.: „Als 't niet kan, dan verbouw je ze maar" zegt de minister. Maar wie betaalt dat? De gemeenten natuurlijk, beantwoordde de heer Ketelaar rijn eigen vraag. Of verbouwingen o? „sur numerairs" zullen de gemeenten moeten bekostigen, d. w. z. de lasten worden afgeschoven op de gemeenten. En dat is geen bezuinigen. De heer Ketelaar wilde den laatsten pen ning, ook in tijden van nood, aan de volksschool offeren. Met den minister kan hij niet medegaan. Allerminst! Tweede wae mej. Westerman. Die het uitermate betreurde, dat men niet vroeger heeft ingezien, dat een wet els de L.O.-wet van 1920, met. haar te groot© vrijheid enerzijds, te groo- te gebondenheid anderzijds geld en nog eens geld zon vragen. Mej. Wes terns an moest constateer en, dat de rust. die men van de pacificatie ver wachtte, niet is gekomen. Er moet, opnieuw worden afgebroken, van veel moois is niets terecht gekomen. Bij rechts wordt betreurd, dat de offer vaardigheid er op verminderd is. Vreugde bijna nergens. Ook mej. Westerman had bezwaren tegor» vele der nieuwe maatregelen -. vermindering van den leerplichtigen tiid. het instituut der assistenten bo venal wel. Eén der oorzaken van denoodelooze duurte van het onderwijs achtte mej. Westerman nog altijd de versnippe ring bii het bijzonder onderwijs, waar om allerlei kleine oorzaken nieuwe eoholen nog steeds worden ojjgericht. Daartegen vrilde zij scherpe maatrege len. Voorstellen daartoe heeft zi; in amendementen onder woorden ge bracht. Van de pacificatie verwacht mej. Westerman niets, zii ziet geen heil in de financieele gelijke telling. Eeu au der systeem zou ueze afgevaardigde van den Vrijheidsbond gaarne ge vormd zien en daartoe een nieuwe commissie enosmd zien, een tweede ..pacificatie-commüssie". Men weet, hoe -ie minister daarover denkt. Mej. Wee term an geloofde, dat het goed zou zijn indien de minister tob een geleidelijke verhooging van den toelatingsleeflijd zou overgaan. Zij protesteerde tegen de willekeurige aderlating die de onderwijzers zullen moeten ondergaan in hun salaris." Ge makkelijk volgt mej. Westerman den minister niet daarin wordt zij ver hinderd door de weinige bespariug, die de technische herziening gebracht heeft, de herziening van enkele jaren geleden. Waar ook mej. Wee terman wil medewerken aan het tegengaan van accres der onderwijs-uitgaven, wil zii geen bezwaar maken tegen de aanneming van uitschakeling van ue leerverplichting voor het zevende jaar. wijl die leerverplichting aog z-"-o kort werkt. Maar wao 'm handhaaft de minister vroeg mej. Wee term an de verplichting van art. 3 der L.O.- wet om in elke school een zevenae klasse te hebben? Dat zal remmend op de bezuiniging werken. Groote nadeelen zag mej. Weeter- man vooral voor het plateland komen. Met de andere afgevaardigden. Tenslotte pleitte zij gelijk reeds meer voor liet Franech op La gere School. Zal zij opnieuw, evenals bii de technische herziening, een uit spraak uitlokken 1 De heer Gerhard was hei zóó geheel eens met den heer Ketelaar, dat hii het feitelijke minder aanroer de dan het persoonlijke. Hij kon zich toch niet begrijpen, dat de heer de Viseer. de ..moderne v. d- Fa-lm". die aanvankelijk zoo 6choon inzicht scheen te hebben in het groote belan^ van goed onderwijs, nu als een cngeloofe- liike eynicus. met gelatenheid, met een droevig gebaar alleen, steeds maar bezuinigingen aanbrengt, die groote schade beteekenen. Is dat nu dezelfde man, eerst opbouwer, thans afbreker! vroeg de heer Gerhard, die gevoelde eigenlijk voor niets te spreken, om dat de minister niete van de bezuini ging, die hij, van te voren vastgesteld', wil aanbrengen, verliezen v/il. Voor geen overleg vatbaar schijnt, te zijn Alleen een scherp bezuinigingsresul- taat verwacht de lieer Gerhard van het paal en perk stellen aan de klei ne scholen. Eenige frappante staal tjes noemde soc.-dern. onderwijs man van „versnippering". In Wonse- radeel bijv. et aan twee bijzondere 3cholen op een afstand van twee K.M. van elkaar. In Tholen, dat kleine stadje, slaan 5 scholen vier zijn er bijzondere. Nu zegt men wel de heer Van Wijnbergen is daarin sterk meende de heer Gerhard dat de openbare school het grootste aantal éénmansschalen telt. maar die zii*1 ontstaan, omdat de bijzondere school de and era heeft leeggezogen. Aldus de heer Gerhard. Deze geloofde niet. dat thans een gemengde commie©:© iets betere van de L.O.-wet zou kunnen bewerken daarvoor is de juiste atmospheer. de goede tiid er niet. Zeer teleurgesteld gevoelde de heer Gerhard zich er over het stemde hem tot groote bitterheid dat sedert de pacifica tie het peil van het onderwii6 eteeda meer dalend' ia. Terwijl één der goede dingen, die men van de pacificatie verwachten mocht, wasdo groei van het onderwijs, door het gezamenlijk op stuwen van het peil. Bij recht3 en bij linies, bii openbaar- en bijzonder on derwijs. Tegen verhooging van den aan- vangsleeftiid voor de Lagere School zou de heer Gerhard peen bezwaar hebben, mi fa daaraan een buitenge woon goed voorbereidend onderwijs voorafgaat. De heer Gerhard kon met den mi nister niet medegaan. Afwijzend staat hij tot het uiterste. Juichtonen kwamen ook van rechts niet Evenmin al9 van links. Diepe te leurstelling over het na korte jaren van werking weer veranderen, niet tot hooger peil brengen van de L. 0.- wet, sprak ook uit de woorden van den heer van der Molen. Maar hij aemde de noodzakelijkheid van .roote bezuiniging „het onvermij delijke". Waarvoor tc wijken is. Dankbaar was de heer van der Mo len, dat de minister bereid is geble ken de aanvankelijke wijzigingen te rug te nemen. Maar niet mocht hij er mede instemmen, dat de minister aanneming van hert thans voorgestelde eischt op straffe van invoering van de leeftijds-opvoering. Dat is geen ge meen overleg! De heer v. d. Molen hoopt nog op overleg, nl wilde ook hij toegeven, dat her, essenlieële na tuurlijk niet geschaad mocht worden. Vooral niet het bedrag, dat do minis ter uit de bezuiniging halen wil. In tusschen wilde de heer v. d. Molen nog wel er op wijzen, dat de bezuini ging van heel het „onderwijs" ko men moet, niet alleen van het Lazer Onderwijs. Ook de heer van der Mo len heeft er bezwaar tegen, dat door den minister bij zijn bezuinigingen alleen met cijfers wordt gerekend, dat het mes er maar ingezet wordt met blinddoek voor, wel eens schaden de vitale doelen. Maar over die cijfers dan wilde de heer van der Molen nog wel het een en ander weten: ook hij was aan het cijferen gegaan, maar .de kluts" kwijt gerankt. Moet het. departement van onderwijs alleen het kind van de rekening worden? Moet ook „oorlog" niet besparen? Daar voor is toch ook een bedrag bepaald van bezuiniging? Wanneer onderwijs zooveel dragen kan. bijna 30 millhen volgers des ministers berekeningen, waarom kunnen dan de andere de partementen ook niet. wat, dragen, war.r.eor zonder de staatstaak t? schenden zooveel op „onderwijs" be zuinigd Worden kan. Gaarne wil de heer van der Molen medewerken met den heer Visser, maar dan moet hl] het onontkoombaar onvermijdelijke met gegevens aantooneu. Men gevoelt, dat deze rede belang rijk was. Omdat de heer van der Mo len sprak als een vertegenwoordiger van de rechterzijde. Wanneer er door Mej. Westerman geklaagd wordt aver de duurte der scholensplitsing, dan moet zii oak eens uitrekenen, wat de omzetting in de groote steden als Rotterdam en Am sterdam van de 12-klaseige scholen in zes-k!assige heeft gekost -- aldus de raad des heeren v. d. Molen. En te genover den heer Gerhard merkte hij op. cl at het voorliggende ontwerp met pacificatie niets te maken heeft- het gaat er alleen rm zoo wereie moge- 'ük schade aan het onderwijs aan te brencen. Dat is een kwestie van rechts ^n van links. Nu bezuiniging noodzakelijk is. De heer van der Moten zou gaa-ne ten bate van éénmans- en tweemans- scholen eenige mitigatie aang bra ht zien in de leerlingenaantal-eischre. De tegenstand tegen de assistenten begreep hij niet: de minister bedoel de niets anders er mede, dan de mo gelijkheid te openen voor kleinere scholen om zoo aanwezig, van be schikbare krachten gebruik te ma ken. Maar zij moeten h u 1 pkrachton blijven. De heer Kersten heeft zich ook op het standpunt gesteld der noodzake lijke bezuiniging. Berekening van do uitgaven voor onderwijs bracht hem tot de erkenning dier noodzakelijk heid. Met des ministers voorstellen kon de heer Kersten zich zeer wel vereenigen. Voor gced onderwijs ge voelde do heer Kersten grootelijks. bij den doop der kinderen wordt zeide de heer Kersten beloofd, bij Calvi nistische ouders, hen te onderwijzen en te doen ondenvij'en. Maar de ln- teirectueele ontwikkeling is niet alles. Bovenrd den groei der ziel wil de heer Kersten bevorderen. De leerplicht vindt in Ds. Kersten niet alleen een principieel bestrijder ook een bestrijder om practische re denen. De wet van '20 heefc de heer Ker sten nooit toegejuicht, al onder se' r 1 ft hij de ünksche bezwaren niet. Ach, de christelijke scholen hebben het thans gedaan, gelijk zij het altiid gedaan hebben! riep D;. Kersten uit. Bouw van christelijke scholen is een con sciëntie-vraag. Waarom moeten de kleine openbare scholen blijven be staan? Het groote aantal openbare éénmansscholen? Aan de kleine scho len wil de heer Kersten eenicre tege moet,koming geven, in den eisch der ■18 leerlingen. Evenals (Je andere spre kers van den middag. INTIMUS. VAN DE KABINETSCRISIS IN FRANKRIJK. DE HOUDING DEP SOCIALISTEN EN DE QUAESTIE-MILLERAND. OPLOSSING VAN DE DUITSCHE KABINETSCRISIS. HET KABINET- MARX BLIJFT. OVER OEN EISCH TOT SCHADEVERGOEDING VOOR BELGISCHE GEDEPORTEERDEN. Omtrent de Fransche Kabinets crisis vormen wel het voornaamste nieuws de besluiten genomen op het congres der socialistische partij neergelegd in twee moties Wij meldden reeds dat het congres besloot aan de te vormen regecring uiet deel te nemen. Ze wil echter wel allen parlementairen steun verleenen. Nader kan gemeld worden dat in de motie, waarin het congres dit besluit formuleerde, naar aanleiding van den brief van de radicale partij (in ons vorig Overzicht vermeld), waarin de voornaamste punten van het eventu- eele regeringsprogramma worden medegedeeld, wordt gezegd, dat de socialistische partij weet, in welken toestand het nationale bloc het land heeft achtergelaten. Zij weet ook wat het land van den politieken omme keer verwacht, die door do verkiezin gen van 11 Mei i3 tot stand geko- en. Zij beseft de teleurstelling, die zich .m de groote massa van het volk zal meester meken, indien _de verwachtin gen, door de overwinning van II Mei gewekt, niet verwezenlijkt worden en zij ontkent cecnszins de ernstige .gevol gen van allerlei aard. die deze teleur stelling zal medebrengen. Onder de tegenwoordige omstandigheden acht de partijdag 'net echter niet mogelijk het aan de partij gedane aanbod, aan de regeering deel te nemen, ie aan vaarden. Daarentegen besluit da par tijdag aan de door de radicale partij te vormen regeering op grond van haar programma allen parlementai re steun te verleenen. De socialistische partijdag heeft nog een tweede motie aangenomen, waarin de radicale partij bedankt wordt voor de door haar gedane mcdedeeling en geconstateerd, dat zich thans het ge val voordoet, om steun te verleenen aan een politiek van hervorming en oprechte democratie. Dientengevolge besluit de partijdag iedero regeering. die tot deze politiek heeft besloten te steunen en verleent, teneinde aan de reactie een gevaarlijk wapen te ont nemen. aan de parlementaire groep op dit punt de uitdrukkelijke opdracht steun te geven. Daarom wordt de par- ti-fraetie ontheven van de in het pnr- tijreglement vastgestelde verplichting, om onder alle omstandigheden tegen de begrooting in haar geheel te stem men. Vooral de laatste motie is niet van gewicht ontbloot, daar zij practisch in het parlement een samenwerking tus- schen de radicalen en de socialisten verwezenlijkt. Inmiddels heeft Mill; rend nog niet Ren opdracht aan Herriot tot kabinets formatie gegeven. In afwachting daarvan houdt de Fransche pers zich bezig met de vraag hoe de eisch der linkergToepen aan gaande een aftreden van Millerand kan worden vervuld zonder dat men met de Fransche constitutie in bot sing komt. Volgens de constitutie, memoreert de N. R. Ct., wordt de president voor zeven jaar gekozen door de volstrekte meerderheid uit KamoT en Senaat, als Nationale Vergadering in vereenigde zitting te Versailles bijeen gekomen. Zijn presidentschap eindigt dus, tenzij hij vrijwillig zelf zijn ambt neerlegt gelijk Casimir Perier heeft gedaan, nas op 23 September 1927. De president is jegens niemand ver antwoordelijk, behalve in geval hij hoogverraad begaat. et parlement kan hem niet rechtstreeks zijn ver langen kenbaar maken om zich van hem te ontdoen. Maar een van beide Kamers kan zich verklaren voor herziening van de constitutie. Komen beide Kamers hierover tot overeenstem:.1 ing, dan gaat de Nationale Vergadering tot han delen over. Is de Senaat het daaren tegen niet met de Kamer eens, dan kan hij zich aan den kant van den president voor ontbinding verklaren en moet er een algemeene verkiezing komen. Beslist dan het la..d tegen dan zou de president vermoede lijk aftreden, evenals hij zou aftre den, indien de politiek die het parle ment nastreeft, tegen zijn persoonlijke overtuiging indruisehte. Millerand zelf heeffc intusschen nog niet,? van zich laten hooren. zoodat de weg voor allerlei gissingen en geruch ten open blijft. Wat hij doen zal? Volgens Hcrvé, die ah zijn venrouweliag geldt, zal Mille rand niet uit zichzelf heengaan, maar zou hij, indien Herriot cca opdracht om een kabinet te vormen, weigert, een meer naar rechts staand politicus daar mee willen belasten en den Senaat mach tiging vragen, de Kamer te ontbindeu. Do groepen van de repubhkemschc unie en de republikeinscho linkerzijde, in den Senaat hebben inmiddels een motie aangenomen, waarbij zij prote-..- teeren tegen iedere rcchtsinbrcuk, ;1 gedurende het mandaat, hem door nationale vergadering opgedragen, zou worden gepleegd tegen den president van de republiek. Omtrent do Oultsche kafclneis- CTl8l9 het volgende: Na den brief van de Duitscli-nationalcn aan de Volkspar tij, waurvan reeds in ons vorig num mer onder Telegrammen is melding gomnakt, heeft Slarx opnieuw met de Duilsch-nalionalen onderhandeld. De middenpartijen oordfiolen dat de ver klaringen der Dnitsch-nationalen aan gaande do huitenlandsche politiek nog to vroeg zij-n. Zij hebben daarom Marx verzocht den Duifoh-nationalcn -en duidelijke verklaring to vragen, of zij liet b'M- t.onlandsch-nolit.ieke program van de middenpartij re aannemen of niet. Weigeren zij een dergelijke verkla ring af to leggen dan rel definitief het kabinet van de midden-partijen worden gevormd; zoo is het algemeen govoelon. Kouter eeint ons omtrent don loop van do besprekingen mot do Duitsch- nationalen en wal daarna plaats had, nader: Marx onderhandeld© eerst met do Duitscii-nationalen, daarna met do middclpartijen. Gedurende de verga dering dor middelpartijon kwam hot bericht. dat de Duitsch-nationalen vijf eischon hadden geformuleerd, t.w.in do regeorinfpsverklarin? van den rijkskanselier ma? geen verkla ring voorkomen over de continuïteit van ziin politiek, maar wol over de schuld aan den oorlog, en een over de waarde vermeerdering van de open bare schulden, de ministersportefeuil- lea worden in overeenstemming met do gestalsterkte van de aan de regce- rine- deelnemend© politieke groepen verdeeld en ten 6lotto moet de groote coalitie in Pruisen verdwiinen. Deze eischen brachten de middel- partijen tot hun besluit, do onderhan delingen af te breken. Juist waren zij na lange opgewonden debatten zoo ver gekomen, toen een afgezant van do Duitsch-nationale groep kwam ver tellen. dat deze vijf punten geen eischen, maar slechts punten van discussie waren. Fluks kwamen toen de middelpartijen weer op hun besluit terug en als er nu niet opnieuw een kink in den kabel komt, krijgen wij een ministerie dat er ongeveer als volgt uit zal zienrijkskanselier Marx (centrum), viee-tkanselier Hergt (Dui'tsch-naüonaal)minister van buitenlandsche zaken von Rado- witz of von Neurath, thai)6 gezant te Rome (beiden Duitech-nationaal), mi nister voor economische zaken Mol- denhauer (volkspartij). Do overige ministère zouden dan aanblijven. De samenstelling van het nieuw© kabinet zou dus in overeen stemming zijn met den uitslag van de verkiezingen, in zoover het aanzien lijk verder rechte staat dan het vo- Nadat dit telegram was verzonden, kwam er een nader, dat melding maakt van het aanblijven van het kabl- net-Marx. Het luidtDa rijkspresident heeft rijkskanselier Marx in rijn ambt ge handhaafd en op diens voorstel ook op nieuw de tegenwoordige ministers is hun ambten. Alles blijft dus bij het oude. Heden zou Marx in den Rijksdag een regee- ringsverklaring afleggen. Er is thans een uitspraak gekomen inzako den eisch om schadevergoeding voor Belgische gedeporteerden Verleden jaar hadden de vereeni- gingen, welke gedurende den oorlog gedeporteerd zijn bij «,'e gemengde Duitsch-Belgische rechtbanken pen eisch tot schadevergoeding ingediend. Zij gingen daarbij ulfc van de gedach te, dat het gedwongen werkcontract, hetwelk indertijd door de Duitsche bezettingsoverheid aan Je Belgen ter ondertoekening wua voorgelegd een privaatrechterlijk stuk is en dus alle daarop steunoud® eischen geheel bui ten da schadevergoedingskwestie om dienden behandeld te worden, net z o goed als een gewone handelstransac tie van voor den oorlog. Van Duitsche zijde werd daar ech- tor tegen ingebracht, dat de schade, geleden door de gedeporteerden, wel degelijk een gevolg van den oorlog ia en dus in het totaal bedrag der door België geëlschte schadevergoeding dient begrepen te zijn. Inderdaad zijn er dun op die Belgische rekening ook reeds 144 millioen gezet voor niet betaald loon en 496 voer andere per soonlijke schade geleden door ge'e- porteerdon en andere niet b:j het le ger behoorende personen. De commissie tot rege'ing der par ticuliere aanspraken, welke te Parijs zetelt heeft zelf echter geen ui'sprank tredaan omtrent de 10 gevallen, welke zorgvuldig als 3e gunB'igite d^or de leiders der gedeporteerdonvercenicrin- g_en waren uitgezocht. Na eon uitvoe rige bespreking werd besloten de zaak aan arbitrage te onderwerpen. Deze werd opgedragen aan den Zwitser Moriaud, den Duitseher 11. Horne, rechter to Frankfort en den beken den Belgischen jurist A. Rollin. Dezer dagen hebben deze scheids rechters uitspraak gedarn. De eischen der 10 gedeporteerden zijn afgewezen. In geval de uitspraak anders ware geween, dan zouden er waar c lijk nog zoowat lOÖ.OüO andere eischen van Belgische gedeporteerden ingeko men zijn. De scheidsrechters hebben echter het Duitsche standpunt juist govonden en zijn ook van rneening, dat de vergoeding u. n de gedepor teerden reeds volkomen in den eisch der Belgische regeering betreffend' de schadevergoeding vervnt is. D« rechters erkennen echter één uitzon dering. namelijk waar het betreft de vergoeding voor zoek geraakto post zakken met I.ielKsgaben voer de ge- deporteerden. Daaromtrent verklaart het scheidsgerecht zich bevoegd om bemiddelend op to tred n ten eind' eon accoord tot stand te brengen. De commissie voor organisatie van de Brltsch-RuMlecho confe rentie heeft, aldus wordt uit Londen gemeld, de quaestie geregeld betreffende den door de Brjlvhe regeering aan de So%-- jet-regeering gcstelden eisch tot schade vergoeding in verband met de inbeslag neming, op 31 Januari 1922, en doarop gevolgde verlies van den Brit- schen treiler „Magneta", toen deze bij de Moerman-kust buiten de driemijl- grens vischte. De commissie besliste dat, gegeven het feit, dat de Sovjet-regeering in ginsel haar verplichting heeft erkend in deze aangelegenheid schadeloosstel ling te betalen, het bedrag der verschul digd© schadeloosstelling zal worden vastgesteld door de Britsche en Sovjet- deskundigen, die thans in Londen een zi.in om over andere eischen vaa dergelijken aard te onderhandelen. De commi: ie van organisatie heeft besloten de voltallige zitting der confe rentie. welke op heden, Woensdag, bepaald, uit te «tellen, ten einde de Sov jet-delegatie tijd te geven voor een ver der onderzoek van de tbans in behan deling zijnde vraagstukken. Versnreld nieuws DE TOESTAND VAN OR. SEIPEL. De gcncesheeren zijn op grond van het onderzoek naar den toestand van Seipel van oordeel, dat ingeval geen complicaties intreden, op genezing kari worden gehoopt. Do crisis is cvenwrt nog niet voorbij. De moordenaar heft thar.s ten vol'e bekend. Hij verklaarde, dat hij herhaal delijk heeft gehoord, dat de bondskan selier schuld had aan de ellende waa: f de groote massa van het volk verkeert. Daarom was hij tot het besluit gek' men, hem uit den weg tc ruimen. DREICENDE STAKING IN HET SAARBEKKEN. In het Saarbekkon dreigt e«in nieu we loonstrijd uit te breken. Do mijn directies willen do looncn verlagen om zoodoend© tot een verlagin-r tien kolenprljs to kunnen komen patroonsverccniging heeft het huidi ge collectieve contract reeds opgezegd POLITIEKE MOORD TE ROME, Uit Rome wordt gemeld: In den nacht van Zondag op Maan dag is liet Transtovero tot een hefti gen politicken twist gekomen tus schen een fascist en een voorstander der constitutioneele oppositie. De/© laatst© hooft ten slotto den leider eonor fascistische wacht met eon re volver doodgeschoten. DE VERKIEZINCEN IN AMERIKA. Volgons gezaghebbende republikei nen zullen de voornaamste punten van het republikeinscho verkiezings programma zijn: De toepassing van het plan Dawes, de toetreding van de Vereenigdo Staten tot het interna'io naal gerechtshof volgens do li'nen vo.n het plan Harding-Tfughea en het spoedig bijeenroepen van een tweede ontwapcninjrscongrcs. LOON RECELIN C VAN ENCELSCHE VELDARBEIDERS. Het. Engelsche Lagerhuis heeft in tweede lezing het, rec-eorings-wcrion!- werp mot 245 togen 314 stemmen aan genomen, dat den arbeidstijd en de loonen voor veldarbeidere regelt. DE OPSTAND IN ALBANIë. De Tribuna heefl een telegram ontvan en uit Brmdisi, behelzende, dat de Alba- neesche nationalisten Maandag Tirana bob ben voranee-sterd, na do regeeringstroepen te hebben verslagen. Er zijn bij beide nar tijen samen, ongeveer honderd dooden en gekwetsten. DE ECONOMISCHE CRISI8 IN DUITSCHLAND. Do soc.-dom. Duitacho rijksdngfractie heeft een interpellatie Ingediend met de vraag, wat dB regecring denkt to doen met het oog op de groote werkloosheid en de CTedietorisis. Onze LacMock ..Ik vrees dat mijn vioolspel die mensehen die daar zitten te praten, hindert!" zei een beroemd musicus die zich op een partij liet hooren en zich ergerde over de geinge aandacht bij zijn auditorium. „Lieve hemel, ja!" zeide de gast vrouw, „daar heb ik heelemaal niet aan gedachtKunt u niet wat zach ter spelen 1" Moderne landlooper: Me vrouw. ik vraag" u niet om eten of 3 rinken. Dame: Maar man, waar vraae i© dan om Landlooner: Hebt u mis schien een ouden fietsband voor me t De redenaar was in vuur geraakt en eind'gde zijn rede aldus: Zooals wij dus gezien hebben ontwikkelt de mensch zich voortdurend en wordt steeds volmaakter, Dit is met geen en kel ander levend wezen het geval. Xeem bij voorbeeld den ezel. De ezel is altüd en overal hetzelfde wezen. U hebt nooit gezien en u zult nooit zien een volmaakter ezel dan dien u nu op 't oogenblik ziet"» DE WERKHERVATTING IN HET ROERGEBIED. In het Hoergebicd was hei personeel in all« inijneu op óia enkc-'.o na Dmedig we der voltallig aan he: werk. binnoniana Hetniet-toelaten van een meester in de rechten als Advocaat en Procureur. Het standpunt van MinisterHeemskerk Op de vragen van den heer Oud be- irei'fendo wijziging van art. 5b van net Reglement van ordo ca discipline voor de advocaten en procureur.:, in verband met het nict-toeluten van een meester in de rechten als advocaut en procureur bij de rechtbank te Ho ter- dam, luidt het antwoord van den hoer Heemskerk, Minister van Justitie als volgi: Door den raad van toezicht en dis cipline der orde van advocaten te Rotterdam is verzet anngvteokend te gen de- inschrijving als advocaat en de toelating nis procureur van eon meester in de recluen; dc gronden daartoe blijken uit de overwegingen van 'm Raads be.-lissing (indertijd in ons blad vermeld). Het Gerecht-hof van 's-Gravonhage hooft zich met do l^slrisinz van den Rand van toezicht en discipline ver- cenigd. Het hof ovorweegt o.a.. ,,dat waar ook bij het verhoor voor het Hof is gebleken, dat de appellant ..ver langt" zijn werkzaamheden in den kleinhandel in manufacturen te !J. en het opzoeken van do klanten tc IJ. en omstreken te blijven uitoefenen op de wijze als thans bij hom gc-bruikc! ;k, het Hof geen termen vindt, om wijzi ging to brengen in de beslissing van den Rand van Toezicht en Discipline der Ordo van advocaten to Rotter darn". De aangehaalde overwegingen wor den. naar het den Minister voorkrwnt, niet geheel juist weergegeven, wan neer wordt gezegd, dat in hot alge meen het vak van manufacturier niet in overeenstemming is geacht met do eer van den r,- ocnat; im mers. do overwegingen betreffen me de de wijze, waarop een vak wordt uitgeoefend. Een vergelijking met. andere por renen, vvior nevenberoep zou bestaan in hot verrichten van daden van koophandel, kan daarom zonder meer niet gemaakt worden. De grens zul in elk concreet geval moeten wordon aangegeven door do bevoogde colleges. In het onderhavi ge geval heeft in hoogste instantie het gerechtshof bo«!:st. na den be trokkene te hebben gehoord. Even min als wanneer de beslissing in an deren zin ware gov allenheeft do op- dergeteekende red-re do fhnns -eno- m-n beslissing willekeurig te achten, l'it de bewoordingen van de overwe gingen van den Raad van Toe-zicht en Discipline moet overigens, naar do end'-rgetpekende meent, worden afge leid. dat niets van perreonlijk kren- kenden aarrl bedoeld is. Do wettelijke voorschriften kunnen niet verder gaan dan het stollen van een algemecnen revel en wnnrhorzen, dat over do toepn*sint» van den re<?e1 in concrete in hoogst® ins'nntie wordt beslist door een onnnrtiidig en onbe- van'.-en orgaan, geli-k een rechterlijk mll»ge. Wijziging van art. 5. b. Re glement TTT. komt den Minister dan ook niet wenschdijk voor. METSTE DOODGEREDEN. On de brug, liggende over de Ranonkelk.ide vóór den Rcimansweg. ie Amsterdam. Is een 7-jarig meisje spelenderwijs onder een nas-eerend-n luxe-auto geraakt en doodgereden. Bii onderroek van den auto bleek dat dc voetrem geh'-el niet en de handrem onvoldoende werkte. Dc auto is in beslag genomen. NED. R.-K. VEREENICINC VAN HANDELSREIZIGERS „ST. CHRIS- TOFFEL". Begin Juli r.k. zal bet 3£ jaar gele den 2iin. dat de grondslag werd gelegd bet organisatiewezen der R.-K. Handelsreizigers in Nederland. De Ncd. R.-K. Vereeniging van Handelsreizigers ..St. Christoffel" zal dit feit op büzon- dere wiiz ©herdenken, door een twee- daagsch© viering en we] op Zaterdag 5 Tuli te Rotterdam en Zondag 6 Juli te Utrecht. Te Rotterdam zullen de, thans in leven ziinde. oprichters worden gehuldigd en za] in de te houden feest- vergadering ah. spreker de weleerw. Pa ter Borrome-u* de Grrere O. F. M. op treden. In de te Utrecht te houden groote officiecle fecstcliike bijeenkom spreekt de zee ree rw. hooggel. Pater Prof. Mag, G. Lrlenng-re Wendcls O.P., hoogleeraar aan de R.-K. Universiteit ta Nijmegen.

Haarlem's Dagblad | 1924 | | pagina 10