FLITSEN De Scarabée HAARLEM'S DAGBLAD WOENSDAG 4 JUNI 1924 TWEEDE BLAD Over haarknippen en nog wat la mijn jeugd had ik een vriend, die zich mocht verheugen in een weligen haardos. Vorm en kleur vielen bij ieder in den smaak. Ken donkerblonde, dich te krulkbol, wat kan een man mooier sieraad verlangen't Is dan ook te be grijpen, dat menig j aloe rich e blik naar deren model-schedel werd geworpen en dat de jonge meisjes graag met den gelukkigen eigenaar van dit lichaams deel te maken hadden. Zoolang Daniel nog ia het ouderlijke bui» verkeerde en door de moederlijke xorg gekoesterd werd, kon de befaamde hoofdtooi rich verheugen in een aan houdende en welberekende verpleging. Alle weken werd het hoofd frisch ge- waischen. alle dagen zorgvuldig ge kamd en om de drie maanden kreeg de barbier last, den al te welig» groei wat te temperen en het geheel als dat in een vakterm luidt i*at bij te knippen. Ten gevolge van al dere zorgvolle maatregelen, trad Daniel op achttienjarigen leeftijd de wereld in met een prachtig begroeide hoofdhuid, als er geen twintig in de stad zijner in woning te vinden waren! Stel u dus mijn verbazing voor. toen ik hem een half jaar later ontmoette met zijn hoed tot over de ooren gezakt, hetwelk hem zulk een dom-onnoozel uiterlijk gaf. dat ik eerst twijfelde of Daniël Daniel wel was, en of ik soms niet een broer of neef voor mij had van den guitigen jongen, dien ik altijd ge kend had. „Wat heb jo nu uitgevoerd?" vroeg ik verbaasd. „Wel, niemendal!" zei Daniël, „wat zou ik uitgevoerd hebben?" „Ik weet 't niet." hernam ik. ..maar je gericht kom» me zoo veranderd voor, en je hoed is je veel te groot gewer den!" „O. is 't dat!" riep Daniel lachend, „ik heb mijn haar laten knippen, dat is alie»l" En hij lichtte rijn hoed op en ik. rag voor mij. ia plaat» van den welbe kenden dieh'en krulkbol, een stoppel veld van onbepaalde kleur, dat aan den S|chedel het uiterlijk gaf van een vetten kegelbal, die bij ongeluk in een hoop kort gemeden varken thaar was geval len- ,,'t Is ronde," zei ik verwijtend, „hoe heb je dit kunnen doen?" „Wel." antwoordde Dini<-1 zelfbe wust, „ik heb van verschillende "des kundigen boor» beweren, dat je haar hoe langer hoe mooier wordt, als je het een tijdlang kort laat afknippen!" „ffm." rei ik. Jk dacht, dat je nog al tevreden kon zijn. Ik wou, dat ik zoo'n kop met haar had!" „'t Kan r.og mooier." repliceerde Da niel trotsch en met een tikie ijdelhetd. „en daar stuur ik nu op af!" Na dien tijd heb ik mijn vriend nog meermalen ontmoet, steed» met éearelf- den ronden, gemillimeterden schedel. Een enkele maal trof ik het wel, dat de lokken zoowaar alweer een centimeter lar.g waren, maar als ik mij hierover een complimentje liet ontvallen, haalde Daniel zijn hatad even door het haar en rei „Je hebt gelijk, 't wordt te lang. ik ral mii morgen weer laten knippen!" Eindeli k liepen ome wegen uiteen en wij naderden beiden de veertig al, toen zij elkaar weer eens kruisten. Mijn sche del vertoonde op de kruin al een be denkelijk hiaat en aan de slapen ver toonde rich reeds een enkel grijs haar tje. Maar tot mijn groote verbaring zag ik. dat het met Daniel weinig beter ge steld was. Hij had zen haar weer laten groeien, maar de dikke vacht, was leelijk gedund en de bewijzen waren ruimschoots voorhanden, waaruit mij duidelijk bleek dat Daniel platweg gezegd leelijk aan het ruien was. En nu kreeg ik een hcele jeremiade te hoo- ren. Tol over rijn 35ste jaar had Da me] met zijn kaalkop rondgeloopeo. Toen dacht hij, dat 't nu mooi genoeg was en dat hij zijn haar wel weer had laten groeien, om eindelijk zijn lang verwachten prachtigen krullebol te krij gen. Maar jawel, nu was 't te bat! De mishandelde natuur gaf er, na zooveel jaren van tegenwerking, den brui en Daniel kreeg maar een spoor van een zweem van rijn vroegere pracht te rug en hij kan er vast op rekenen, dat hij me', rijn 50ste jaar even kaal ral xiin als een ja als een pas „gesnoei de" Haarlemsche boom! En daar ben ik nu ongezocht op mijn chapiter. Lieve hemel, wat is dat een narig heid en ellende in onze héérlijke bloe menstad 1 Waarvoor dient toch dat mis handelen van de schoonste kinderen der natuur! Ik ben jfeen deskundige en zal dus zorgvuldig mijn naam verswij- gen, maar toch ik geloof niet, dat men een deskundige behoeft te rijn. om op te komen tegen het verknoeien van ons Haarlemsch stadsbeeld, zooals dat nu al jaren achtereen met taaie volhar ding en koelbloedigo onverschilüarhcid wordt voortgezet. Ik zou haa»t zeggen met stuitende wreedheid, als ik niet wist, dat de aanleggers en de uitvoer ders van dere monsterachtigheden tot de goedhartigste kerels bebooren, die ik ken. De lerer begrijpt al, dat ik op het oog heb de wij re, waarop de schoonste Haar- uemsche boomen worden bchakt of be snoeid. of hoe men het noemen wil. Ik heb dit door vaklui eens hooren beti telen als „kandelaberen" of „pyratnl- deeren". Hoe de ware naam van dere bewerking is, weet ik nic:. maar het re sultaat is afschuwelijk. Ik heb ook al eens gevraagd, waarvoor deze „metho de" werd toegepast en dan kreeg ik steeds een antwoord, dat onder één van deze drie te plaatsen is t. De boomea krijgen er een mooie» kruin door. N 3. Dit snoeien moet nu en oan in de stad gebeuren, om licht in de huiien toe te laten. De woningen worden anders ie somber. 3. De boomrn krijgen er den ver langden pyramitlevonn door, breed van onder en spits toeloopend van boven. Wat valt daarop te antwoorden door een natuurvriend en liefhebber »a«i mooie vormen? Bij 1 zou ik wi'len zeggen Denk aan den krullebol van Daniel. De natuur Iaat zich op den lange» duur niet mish si- delen. De bladeren zijn .de longen van den boom en bij alle levenskracht, die er n wortels, snit en takken rit. wreekt :ich toch eindelijk dat dolle kappen. Bij 2. Ik vind het dan beter, om in de straten der stad geen boomen te zetten, dan die wanstaltige stompen, die on.* nu overal tegrngrijnzen. En bij 3. Vindt dizn vorm mooi? Ik vind hem verschrikkelijk, en velen met mij- Maar er valt, met de practi- sche gevolgen voor oogen. wel meer van te zeggen. Nemen wij, figuurlijk gesproken, den Koudenhorn eens bij den kop. Wat kon daar een prachtige allee staan van flinke boomenOude ren weten zich nog wel forache kna pen te herinneren, die er 25 a 30 jaar geleden stonden. Zoo had het ten deele n u ook al weer kunnen zijn. En de boomen benemen niemand het licht, want ze staan zeker 20 Meter van do huizen af. Al worden ze driemaal zoo hoog. dan geven ze nog niet den min sten last. Eilteve! kijk er nu eens rond! Een collectie spichtige stam men. met enkele stompen er aan. die vroeger takken waren en hier en daar een slap sliertje bladeren, die geen kracht hebben, om frisch de we reld in te zien't Is om te Huilen. En dat op de groentemarkt, waar om zoo te zeggen, geen schaduw genoeg kan zijn. -Dezen zomer kunnen de nijvere handelaars daar u 't zweet kuns aan schijn* in den gloeienden zonneschijn werkenen hun paarden en honden kunnen er gratis een zonnesteek op loopen. En evenzoo kunnen er de jon ge groenten in een minimum van tijd uitdrogen en verdorren, als de goedi ge Natuur ons, evenals het vorig jaar maar een kleine hittegolf wil zen den. Wie is toch de auteur van do Draconische bepaling, waardoor onze inooisto Spaarne-oever zoo mishan deld wordt? Want let Wel 't is nu geloof ik al de derde maal, dat de Koudenhorn zoo afschuwelijk wordt verknoeid. Als over eenige jaren de boomen ween wut kruin hebben en eenige schac' iw geven, komt direct dt onverbiddelijke bijl! Zou men m(t»r niet liever dadelijk de boomen cet^ paar meter boven den grond recht af zagen Ik geloof wel, dat ik in den geest der Koudenhorners spreek, als ik onze nfdeeling Plantsoenen smeek, nu eens twintig jaren lang geen voel te zetten in dit oord. Hoogstens dan, om de doode takken te verwijderen en enkele J te weelderige kruinen wat te dunnen. Een klein beetje maar, astublieft Hetzelfde valt te zeggen van de boo- tnen in de Wilhelmiuastraat, op het Plein, in het Florapark en op ver schillende punten meer- Men houdt rijn hart vast als men er aan denkt, dat in het volgend seizoen b.v. de Kleverparkweg en d«^ Ged. Oude Gracht ..een beurt" zullen krijgen. Daar beginnen de boomen weer wat op boomen te gelijken en men krijgt weer ccnigfrins hot. idee, wat een laan eigenlijk is. De bewoners verheugen zich zoo waar al in eenige langbegeer- do schaduw en 't is dan ook al een tiaar jaar geleden, dat Plantsoenen lier zijn vermaledijd „overzicht" heeft gchruden. Maar ik heb zoo'n idee, dat onze gemeentelijke guillo tine-mannen al weer op den loer lig gen en van deze natuurkinderen op nieuw een allee van bcleinstokken zullen maken. Een paar afschrikwekkende staaltjes vertoonen ook de boomen op de Krocht, vóór het hofje van Oirschot. Wat ^»ren dat 10 a 15 jaren geleden prachtige typen En ze hinderden nie mand. HelaasMen is daar ook gaan hakken en kijk de gedrochten eens aan, die er nu slaan! En de vrouw tjes van et hofje bakken nu in hun kamertjes in de volle zon, terwijl zij vroeger frisch en luchtig in de scha duw zaten. Met schrik en beven denk is ook aan de Nassaulaan. Wat is daar, na het omhakken der oude boomen, weer een heerlijk stadsbeeld ontstaanMen hoeft er de bosschen niet voor op te zoekenDo bewoners zwelgen in het prachtig voorjaarsgroen. Was do Nassau laan het vorig jaar bij de Ko- ninginnefeesten niet de moest feeërie ke plaats van do geheele stad f Hoe kostelijk deden het de honderden lampions tc midden van het weelderig gebladerte Stel u voor, dat het vol gend voorjaar besloten wordt, de Nassaulann ook weer eens te cureé- renDan zit men voor eenige jaren weer opgescheept met een ailernaar- geestigste straat en de bewoners wor den des zomers gestoofd als do kabel jauwen bij Brinkmann. Ik zal er maar .n«e onhouden. Men begrijpt nu mijn bedoeling wel. Ik wil niet van opzet spreken, maar denk alleen mn. r aan -en mode ziekte. In andere steden is het al even erg. En helaas, in <>nzo •.■ingeving is de kwaal ook al doorgedrongen. Heem stede hakt er in t Bogen- en Vaart kwartier ook nl lnng lustig 1 met bet gevolg, dat de hoornen hoe lan ger, hoe Wüjker worden. Gaat men misschien in Grcenendaal ook eens aan den slag! In Schoten t'.iAu niet veel boomen daar hebben «ie sloo- r>«r* van het oude Clooster w el voor gezorgd. En in Bloctncndaal is blijk baar te veel bosch of wel, men bezit daar een verstandigen en menschlie- venden opzichter der plantsoenen, die Natuur helpt, maar niet tegen werkt. Particulieren, die wat groen om hun woning hebben, zullen nooit zoo dwaas zijn. om hun boomen zóó t.- verknoeien en toe te takelen als „Plantsoenen" dat doet. Den mooistcn vorm geeft moeder Natuur zelf aan haar kinderen cn nis Plantsoenen cr zich op haar manier mee gaat be moeien, komt zij mij voor als de be renmoeder. die met al baar likken het jong hoe langer, hoe leelijker maakte Summa summarumOch, Hoogge achte en Edelachtbare Rand der ge meente Haarlem, >eraoei u er eens mee Tik Plantsoenen eens op dc vin gers neem haar den afschuwelijken bijl af(Jij zijt de opperste Rechter om het doodvonnis le bekrachtigen van de boomen, die door Plantsoenen lot sterven zijn gedoemd. Helaas, al les moet sterven op zijn tijd (en soms ontijdig, vooral boomen). Maar sta toch nooit toe, d rnzo, mooie, gezon de, jonge iepen en olmen cn andere VAN HAARLEM'S DAGBLAD DE PARAPLUIES DER FAMILIE Het is zoowaar gaan regenen even mijn para plu halen schreeuwt neen hij is nier in de bak, hij heeft overal gekeken wacht eens, heb ben we 'm gister avond niet aan de Jansens geleend 1 ik heb de jouwe al meegenomen teruggehouden met verzoek om het handvat te laten zien die is niet van haar van mevrouw Piotereen wanhopige zoeke- rij naar me vrouw's paraplu in alle hoeken en gaten dat is waar ook ik heb 'm bij de Hendriksens la ten staan, maar hieT is een oude. die oom Marcus vergeten heeft ue afstand naar liet station wordt afgelegd met po gingen om net ding open te ma ken. 'Nadruk verboden.) familieleden worden erknoeid èn ge marteld en soms veroordeeld tot een veel to vroegen dood. Laat ween boo men „snoeien" zonder uw toestem ming En gij, Haarlemmers, als gij soms locbereidselen ziet m/ kti, om hier of daar een mooie luan te vernielen, pro testeert dan direA bij Plantsoenen en bij den Raad. De buurtbewoner- kun nen in één dag bonderden handtee- keningen verzamelen en zoodoende veel onbeil voorkomen. De geheele hakkerij is toch niet uitgevonden, alléén jm de plantsoen- arbeiders aan bet werk te houden, zooals ik eens hoorde insinueerent Dat zou al te dol zijn! En geloo- ven doe ik bet niet! Maat nog eens, spaart- onze mooit» boomen en ons heerlijk stadsbeeld I In blijde verwachting teeken ik mij; als Natuurliefhebber JAN OP HOOP VAN ZEGEN. Het Olympisch Voetbaltournooi (Vaat onzen epecialen medewerker.) Een overwinning op het kantje af Van der Meulen redder In den nood Parijs, Maandagavond. Het Nederlandfch elftal heeft r.a 2 zzu voetbal do Ieren met 2—1 geslagen ei daardoor «cn plaat» In do demifinale w ten to veroveren, waarbij man tegen Uru guaj zal hebben to spelen op Vrijdag a.t De wedstrijd w« voor de Hollajidsehe toeschouwer» een aaneenschakeling var; teleurstellingen, het waa ten slotte eigen lijk elechts aan bloot geluk te dacrken, d-.t de overwinning werd behaald. De eenige speler, die onberispelijk heeft gespeeld en aan wien feitelijk ten slotte de eer van de overwinning toekomt, li van der Meulen, die zijn doe! oj> schit «erende wijze heeft verdedjgd. Hij heeft sen paar maal op wonderbaarlijke v weten te redden, alleen door zijn epcl bloof er tot de laatst, oogenblik hoop op e,n overwinning bestaan. De II. F. C. doelman mag zeker met bijzondere vol loening op «lezen wedstrijd terug zien. Overigens heeft de wedstrijd weini: fraaie gebracht, het spelpeil etond wet ite'.ijk niet hooger dan hij het mcerendéel Ier eersys klas wedstrijden in ons land. dat het een Icwart-finalo om het wereld- kampioenschap was, «ou men zeker aan het spel niet hebben kunnen merken. De ooreaak van het falen van onze ploeg de magere overwinning op het Icrsehc elftal mag men geniet als «en falen be schouwen komt voor een groot deel op rekening van het onbenullige spel van onzen aanval, waarin het binnenlrio eigen uk volkomen faalde. Wel heeft Forme noy twee doelpunten gemaakt, maar hij heeft heel wat m«er gemakkelijke kaïneen verloren In'en gaan. Dc grootste misluk- king wa» do middenvoor. Ter Beek. die Pijl trachtte te vervangen. Wanneer hij naast of over trapte, stond hij bui tenspel of slaagde hij er op andere wijze het maken van een doelpunt te belet ten. Visser was ook al zeer zwak. hij heeft hoopjes kansen gomiet. Hij wns veel te langzaam cn werkte, vooral in het eerste gedeelte, zonder eenige geestdrift. Do vleugelspelers waren iets beter, maar noch de Xalris noch Groosjohan hebben gegeven wat men van hen liad mogen vei wachten. Do Natris deed enkele malen in het veld iets goeds, doch bij het af werken van de aanvallen faalde ook "hij. Groosjohan was wel de be6te uit de voorhoede, hij plaatste verschillende len den bal goed voor doel. Onze middenlinie was middelmatig. Van Linge was door zijn onvermoeid zwoegen tot de laatst, minuut wel de beste. Krom was minder op dreef. Zijn'steunen liet nog al wat te weirsehen over terwijl Le- fêvre. hoewel handig spelend, toch vex onder zijn internationalen vorm bleef. Onze verdediging was wel de beste linie. Zoowel Denis als Tetzner hebben.in aan merking nemende het betrekkelijk zwakke spel van de middenlinie, zich goed ge weerd, zonder da; 7fi evenwel iets buiten gewoons hebben gedaan. Ifet geheel was, ook van de zijde der Ieren, vaak het aankijken niet waard, het weinig talrijke publiek er wat slechts eenige honderden toeschouwers «tak de teleurstelling over het gebodene niet onder stoelen of banken. Om even over 6 wordt begonnen. Reeds dadelijk opdernemen do Ieren «en paar aanvallen, waarbij de bal naast gaat. Een aanval der onzen eindigt in een hoek schop, die niets oplevert, doch waaneer •r 6 mingten gespeeld is, loopt Forme noy door alles heen om kalm «len bal in 'iet net te plaatsen. Een goed begin, weinig zal men toen gedacht hebben, dat meer dan 11/2 uur zou moeten wachten op «en tweede Hollandsche doelpunt. Het nu volgende spel wordt een aaneenscha keling van gemiste kansen en van vrije schoppen voor buitenspel. Bovendien wor den door scheidsrechter Retschury (Oos tenrijk) enkele verkeerde beslissingen te gen ons gegeven. Ter Beek trapt in snelle opeenvolging enkele gemakkelijke kansen naasr. Een hoekschop tegen Ierland word! weggewerkt. Onmiddellijk daarna'krijgt dc Natris den ibal vrij maar zijn schot faalt. Ter Beek mist «en sohier niet to mi-s- ?n kans als hij alleen voor doel is geko men. Dan vallen de Ier«n weer aan. Eeni hoekschop op ons doel volgt waaruit Gendt gelijk maakt. Er is dan 31 minuten geepeeld. De Ieren blijven iets in den aanval maar 1 dank zij v. d. Meulen kunnen ze er niet in slagen een voorsprong te veroveren. Bij cn Jlollandschen val komt een schot legen den paal. de terugspringende bal wordt door Formenoy opgevangen en naast' getrapt. In de tweede helft moet v. d. Meulen 'da delijk ingrijpen. Twee gevaarlijke scho ten krijgt hij te sloppen. Dan breekt de Matris mooi door doch door buitenspel gaat de kans verloren. Holland komt iets in dc meerderheid. Een onverwacht schot van Krom springt van den paal in hel veld terwijl een schot vam (Leftvro juis» op het net belandt. Visser krijgt een ge makkelijke kans maar schiet naast, wat hij even later herhaalt. Tegen het eind komen de Ieren krachtig opzetten, van der Meu len redt op schitterende wijze, wanneer van korten afstand wordt ingeschoten. Het eind« nadert meer en meer. de span ning wordt steeds heviger, de Hollanders op dc tribune brullen om «en doelpunt, dat maar niet komt. Nog eenige gevaar lijke aanvallen der Ieren en dan is de «peeltijd verstreken. f Er moet derhalve een half uur verlengd worden. Wederom wint Denis den toss. De onzen pakken thans wel iets beter aan maar het schieten blijft zwak. Terbeek krijgt een mooie kans doch wacht te lang en echiet dan in handen van den doel ver dediger. Als Denis eens uitglijdt ontkomt het Hollandsche' doel op gelukkige manier. De spanning wordt steeds grooter, plotse ling zet \*isser den bal voor, Formenoy loopt toe. zet zijn hoofd er onder en Hol land heeft de leiding. Nog is de wedstrijd echter oiet gewon nen. de Ieren komen krachtig opzetten. Het tweede kwartier brengt- weer wa druk op het Hollandsche doel doch de achter hoede staat pal. Even wordt gestopt voor v. ILinge. die 111 hevige botsing mei «en tegenstander komt. De Hollanders aan den kant staan met de horloges in da hATid. Nog 4 minuten. Een krachtige aan val der Ieren. Denis raakt den bal kwijt. Een angstige worsteling' vlak voor doel volgt, waaruit v. d. Meulen den bal op- vischt. Dan brengt van Linge opluchting. Even later snerpt voor de laatste maal het fluitje en heeft Nederland zich met veel moeite in den halven eindstrijd weten te plaatren. C. T. GROOTHOFF. INCEZONDEN MED ED EELINCEN a 60 Cts. per regel. 1 SPREEKUUR M O N D A RTS van 2—5 uur in de TANDHEELK. KLINIEK KORTE SPAARNE 25 Gewone spreekuren 10—12, 2—6 Feuilleton Geautoriseerde .vertaling, naar het Engelsch van P. G. WODEHOUSE. 59) ,,lk heb net een pak kleuren van Freddie meegenomen om ze uit te bor stelen, en toen ik". Judson zweeg en kuchte even „toen ik toevallig naar den inhoud van zijn zakken keek, vond ik dezen brief. Ik keek er even naar v<*>r ik hem opzij legde, en hij was van een zekeren Jones, en er stond in dat dat meisje Valentine de brieven van Freddie, die hii haar Be schreien had, vasthield en dat ze er niet- aandacht om ze tonic te geven als ze niet nog een tienduizend gul den kreeg. F.n voor zoover ik er uit begreep, heeft Freddie haar al vijf honderd gulden gegeven. Hoe hij er aangekomen is, begrijp ik niet. maar het stond in den brief. Jones zei dat hij het haar zelf gegeven had. maar dat ze het niet genoeg vond en als ze die andere tienduizend niet kreeg, zou 7-e hem aanklagen wegens verbre king van trouwbeloften. En nu heeft Freddie me een brief gegeven om aan 'dien Jones, die in Market B landings logeert, te brengen". Joan had stom van verbazing nanr dit merkwaardige verhaal geluisterd Op dit punt kwam ze voor het eerst tu*schenheiden. „Maar dat kan niet waar rij»". „Ik heb den brief met miin eigen oogen gezien, juffrouw Simpson". „Maar Ze keck Ashe hulpeloos aan. Hij keek, alsof hem een licht was opge gaan ,,Ef blijkt uit", u. 1 Ashe langzaam „da' hij onmiddellijk cn dringend be hoefte aan geld heeft". „F.n of", zei Judeon. ,.Tk geloof dat Freddie er dezen keer toch wel be roerd aan toe is. Wat een herrie zal er zijn nis ze hem aanklaagt. Ik ga liet aan meneer Benck en aan de an deren vertellen. Die springen uit hun vel". Zijn gezicht betrok. ..O, ik ver-, gaf dien brief, hij zei dot ik hem da delijk moest brengen". „Ik zal het wel voor u doen", zei Ashe. „Ik heb er allen tijd voor". Meneer Judson was erg dankbaar ,,Je bent een beste kerel. Marson". 7,ei hij, ..op een anderen keer zal ik het voor jon ook doen. Ik kan het niet over m'n hart verkrijgen om zoo'n nieuwtje niet dadeliik te vertellen. Ik zou barsten geloof ik". EnJudson rende naar de kamer van de huishoudster „lk begrijp hel gewoon niet", zei Joan. „M'n hoofd loopt om". „He-grijpt u het niet? Het is toch volkomen «luidelijk. Dat is het toeval, waarop ik, in miin rol van Gridley Quayle, heb gewacht. Ik kan nu be ginnen met hieruit andere dingon af te leiden. Als we alles eens nagann. tor welke conclusie komen we dan? Dat de jeugdige Freddie de mnn is. Hij heeft de srnrnbeo". f „Maar het is allemaal 7.00 verward. Ik houd zijn brieven niet vast". „Voor Jones' doel wei. Laten we eerst eens zien hoe het mot dien Jopes gesteld i«. IVat wpet 11 van 'nem af'. „Hij is «cn geweldig dikke kerel, die op een avond bij me gekomen is en zei. dat hij nanr mii toegestuurd was om brieven terug te krijgen. Ik hel» hem verleid dat ik ze a! lang ver scheurd had en toen is hij weer weg gegaan". „Nu. dat is al heel «luidelijk. Hij probeert Freddie op handige maar eenvoudige wijze af le zetten. Het zou met met iedereen lukken, denk ik. maar te oordeclen naar wat ik van hom gezien en gehoord heb. lijkt Fred die me niet erg snugger. Hij ?c! ijnt «Iie geschiedenis dadelijk geloofd le hebben. Wat doet hii nu?" Hij moet onmiddellijk dat geld fournceren en de eerste som, die hij te betalen had. w-aa al wat hij krijgen kon. Nu krijgt hij het in zijn hoofd om dc scarabec te aleleu," „Maar waarom? Waarom zou hij aan de ecarabee gedacht hebben Dat. hegiip ik juiet niet. Hij zal hem toch nigt aan meneer Petore hebben .willen geven om de belooning te kriieen. Hii wist niet eens, d,nt meneer Peters er een had uitgeloofd. Hii kon toch niet weten dat Lord Emswortih niet op een nette manier aan die scarabee geko men was. Hij wiet toch niet hij wiet gewoon van niets. Ashe was even terneergeslagen. „Daar zit wel wat in. Maar ik beu er al. .Tones zal hem van die scarabee verteld hebben." „Maar hoe kon die het weten?" „Ja dat is waar ook. Hoe kon Jones het weten?" „Het is onmogelijk. Hii was al weg toen Aline kwam dien avond." „Ik begrijp het niet erg goed. Wel ke' avond?" ..De avond van den eersten dag dat ik u ontmoette. Ik dacht er over of hii misschien op de een of andere ma nier kon hebben gehoord wat Aline me over de ecarabco vertelde, en over de beloon in* die meneer Peters er voor uitloofde." „Afgeluisterd! Dat woord zegt me alles. Negen van do tien triomfante lijke ontdekkingen van 'Gridley Quavle had hii te danken aan het feit, dat, hii iets had afgeluisterd. Ik geloof dat we nu oP het goede spóor zijn." „Ik niet. Hoe kan hij iets afgeluis terd hebben? De deur wag dicht on hii was toen al op straat." „Ho© weet u dat hij op straat was? Heeft u hem zien weggaan?" „Neen, maar hn is toch gegaan." .•.Misschien heeft hii wel op de trap gewacht u weet nog wel noe don ker ze waren op no. 7 Acn ge luisterd." ..Waarom Ashe dacht na. „Waarom? Waarom.? Wat een vree- selijk woord is dat. De nachtmerrie van een detective. Ik dacht dat ik er was. tot u zei „O ik hep er. Ik zal u vertellen waarom. Ik ben er achter. Hii kwam immers bij u om naar die brieven te vragen, omdat Freddie ze terug wil de hebben met het oog op zijn aan staande huwelijk met juffrouw Pe ters. is het niet „Ja" „U zei dat u die brieven vernietig hadt. Hii Bring weg. Niet waar?" „Ja." „Voor hij goed en wel het huis uit is. hoort hii juffrouw Peters aan de voordeur haar naam noemen. Stel u nu eens in zijn plaats. Wat denkt hij nu? Hii krijgt argwaan. Hij denkt, dat u hem om den tuin heeft geleid. Hii lootp weer naar boven, wacht tot juffrouw Peters in uw kamer is ge gaan en gaat dan aan de deur staan luigferen. Wat denkt u daarvan?" „Ik geloof dat u gelijk heeft. Dat zou hij best hebben kunnen doen." „Hij heeft het ook gedaan. Ik weet het 7,00 zeker of ik er zelf bij was ee ry eest, liet. is zelfs heel waarschijnlijk dat ik vlak bij was. U zegt, dat dit allemaal gebeurde op den avond van den dag dat we elkaar ontmoetten? Ik herinner me dat ik dien avond de trap af kwam ik ging naar den. schouwburg en dat :k toen stem men hoorde in uw kamer. Ik herinner het me heel duidelijk. Waarschijn lijk hen ik bijna tegen Jones aang©^ loopen". „Het past wel allemaal prachtig". „Het is volkomen duidelijk. Er mankeert niets aan. De vraag is al leen of ik genoegzekerheid heb om naar Freddie te gaan en hem de sca rabee af te per=en? Het is dunkt mi] nog beter als ik dit briefje naar Jone3 breng, zooals ik Judson beloofd heb en probeer of ik door middel van hem iet? kan beginnen. .Ta. dat liikf ma het beste. Ik ga er dadelijk heen". III. Het ergste van hulpbehoevend te z.ijn is misschien nog wel dat de men- schen bij je komen om je op te vroo» lijken. Freddie Tkreeptvood had daa?

Haarlem's Dagblad | 1924 | | pagina 5