HAARLEM'S DAGBLAD Van onzen reizenden Redacteur Stadsnieuws VRIJDAG 13 JUNI 1924 - DERDE BLAD (Nieuwe reek*.) Ne, 214 Per auto door de Betuwe naar de ruïne Doornenburg kasteel iri Andere handen was overge gaan, een schilderij: ,,De vlucht van Gijsbreght IV van Aemstel uit Am sterdam". Toen wij na ons bezoelc van Door nenburg wegreden, hebben wij nog even bij een eeuwen-ouden eik vol gens de bevolking van die streek do oudste eik van Nederland 6 til go- sta an en een blik geworpen op de oude ruïne en ik word getroffen door het contrast van het nieuwe leven, dat overal ophloosemde om ons heen en het oude, doode slot, dat daar als het kasteel van Doornroosje verlaten en als vergeten midden in het water stond: Zou er nog eens een prins ko- die het na 100 jaar slapens weer leven wekt! J. B. SCHUIL. ruïne van het Poortgebouw Dat wij met den lieer Van der Ven als gids van OoBterë>eek naar Sittard niet de kortste route zouden nemen, wist ik van te voren. De eorete „zij sprong", dien wij maakten, was naar de ruïne van het kasteel Doornenburg in 'Ie Betuwe. Per auto naar de ruïne Doornen- burg dut lijkt op een kaart heel gemakkelijk, maar in do praktijk bleek het toch minder eenvoudig dan het scheen. Van Arnhem naar het kleine stadje Hui teen, dat bracht geen moeilijkheden mee, maar daarna krijg je in de Betuwe zoo'n epinnoweb van wegen, dat zelfs een prima gids als Van <l«r Ven cr nu en dan mee in de var raakte. Om ergens gauw te wezen daarvoor gaat in de Betuwe een auto veel te snelDeze ondervinding zij moge nog aoo ongerijmd klinken heb :k op weg naar de ruïne Doornen- burg opgedaan. Pen voetganger, die «en verkeerden weg is ingeslagen, keert kalm op zijn voetstappen terug, zoodra hij zijn font bemerkt, maar voor een auto is het probleem van d«n terugtocht niet zoo eenvoudig. Wat moet een chauffeur bijvoorbeeld doen, die in volle vaan een «mallen dijk ie opgereden en u» 500 Meter op een bord stuit, waarop de waarschu wing „Voor motorrijwielen verbo den te lezen staatMn het geval wordt er niet gemakkelijker op. als twee auto's in good vertrouwen hem op den dijk zijn gevolgd. Met eet» snelheid van 50 K M, is eet» afstand van 50) Meter een kleinigheid, maar in den kreoftogang lijkt dit halve ki lometertje eindeloos. Het w as danr in de li et uw o op weg naar Hoornenburg om den haverklap: „Full ttjx-cd voor uit!" „Stop! „Halve kracht achteruit„Vooruit...." „Stop", „Halvo kracht achteruit!". Eu dan die vele goeie, brave Betu- tvers, die je met do beste bedoelin gen altijd precies don verkeerden weg opeturon „Kasteel Doornenburg 1 I.a's kie ken' Don eersten droai. dien je kriegt en dan mot je moar suken!" eu als je dan bij den ocraten „droai" was, dan was je juist hoclemnal good mis en mocht jo werkelijk ga.-.n «liken" I Nu ik hier toch bezin ben mijn „in drukken" van automobilist weer to go- ven. moet ik nog van evn merkwaar dige on<lcrvindin«, d:o ik op mijn dnc-dangschen autotocht heb opge daan, molding maken. Het is opmer kelijk, hoe eon menscli onmiddellijk alle eigenschappen van «-en automobi- list, waarop hij iieel zijn leven, zoo lang bil te voet ging, hoeft geschimpt en gescholden, tot do zijne maakt, mo- dra hij zelf maar In ccn automobiel zit. Als ik te voet ga, run ik altijd togen iedere auto, die mij in een wolk van stof hult, vervloek ik iodereti chauffeur, die met een vaart van 70 K.M. mij voorbij snort en wensch alio automobielen, die toeterend en la waaiend langs den weg vliegen, een lekken band of een nog erger „panuo" toe. Ik vind als wandelaar of als fiet ser een automobilist het onaange naamste, ellendigste, meest egoïste wezen van onze moderne maatschap pij. Maar zie mij zelf nu in een auto mobiel zitten! Ik kijk medelijdend naar al do voetgangers, die als slak ken langs den weg in mijn stof krui pen, ik toeter als een bezetene, om dat een fietser kan die vent niet uitwijken 1 niet gauw genoog op zij gaat, ik be.n eerst tevreden en glim van genoegen, als wij een vaart van 70 K.M. hebben bereikt en alle kip pen, honden en mensehen naar den berm van den weg stuiven uit angst voor den krankzinnigen modernen Roland, die voorbij giert. Wanneer ik morgen weer te voet of te fiets miin weg ga, dan zal ik gelaten het etof opsnuiven van alle voorbij mij snorrende auto's, ik zal niet meer nijdig kijken, als een chauf feur een Meter vóór mij oorverdoo- vend toetert en knalt, en ik zal zelfs ala ik boven op den berm van den weg gevlucht bon geen enkele automobiel meer een lekken band of een andere panne toewonschen ook al giert hij mij met een snelheid van 100 K.M. voorbij omdat ik nu met. schaamte mij klaar bewust ben, hoe ontaard ik zelf als automobilist ben gewoest. Het is een ziekte die op valt, zoodra je maar in een automo biel zit. Dat is de les, die ik geheel buiten het programma om op rnijr autotocht van Oosterbeok naar Val kenburg heb opgedaan. Doornenburg. Een ruïne moet je eigenlijk nooit zien met een groot gezelschap. In een ruïne krijg ik altijd het verlangen om een oogenblik alleen te zijn. Ik houd er van om in een bouwval, waarin alles mij spreekt van eeuwen, die voorbij zijn. minuten lang op de ver weerde en verbrokkelde steenen van een torenraam te zitten en mijn fanta- die te laten werken! Dan alleen zit ten mijmeren en je in denken, hoe het eenmaal was, do romantiek der mid deleeuwen in zoo'n oude omgeving naar je toe laten komen, zoodat je eindelijk honderde Jaren terug leeft er, je de geharnaste ridders over de slot brug uit de pooit ziet rijden en je de edelvrouwen in hun lange gewaden op de torentransen ziet, wuivend naar de mannen, die ten strijde trekken, een maannacht, locals ik eens met een reisgenoot aan den Rijn aan den voet van een ruïne bel) gestaan en heel het bouwval tot ons ging spre ken I Zoo zie je een ruïne met een reisge zelschap nooit. Je klautert als ganzen achter elkander de nauwe, steile to rentrappen op, je loopt, luid pratend, met dames in reistoilet en hecren met kiektoestellen door de gangen en ge welven en alles om je heen blijft le venloos en doodseh0 zeker, Je voelt wel het mooie van zoo'n oude poort- toren, waarin boel eenzaam, als ver laten een hazelaar groeit, je ziet wel het pittoreske van een oud, verweerd muurtje, waarop de muurbloemen in hun bonte kleurenpracht te bloeion staan, jo komt onder den indruk van het machtige poortgebouw, dat daar forscli en krachtig staat als een verge ten monument uit de middeleeuwen in die omgeving» van wit-bloesoinendo |>e- roboomen, maar je fan taaie, die al dit vergane en doode leven moest geven, blijft werkeloos. Je ziet dit alles, nu jo, als merkwaardige reliquseën, maar het torengebouw, hot voorgeborchte, hét oude slot, liet spreekt niet meer tot je, omdat al dio moderne menschen om jo heen het je onmogelijk maken om met Jo verbeelding uit 192-4 weg te komen. Hoornenburg, dat is gelegen onmid dellijk bij de kolk, waarin het „Kleine Bevierkc" de Lingo ontspringt, rs wel «01 va» de grootste en merk waardigste ruïne» in ons land. Niot liet eigenlijke kasteel, dat, oprijzend uit de slotgracht, tlians ontdaan van zijn elegante torenspitsen en sicr- ijke vnltorontjee niet veel meer is dan een groote. logge, vierkante steenklomp, mankt do Hoornenburg zoo belangrijk. Het zijn de prachtige bouwvallen van het „voorgeborchte" het g»-deolfe, dat vóór het eigenlijke kasteel lag maar er, hoewel van ge- •-clioiden door de slotgmdit, toch toe behoorde die van het geheel een zoo bijzonder cachot geven. Er is in Ne derland geen ruïne van een kasteel met voorburg als Doornenburg. Do imposante ruïne van het poortge bouw waarvan wij bij dit artikel een door con onzer reisgenooten geno men foto plaatsen do resten van dc kapel, do torens en de verschillende muren geven nog oen duidelijk Inzicht, hoo zoo'n voorburg er in de middel eeuwen moet bobben uitgezien en hot is wel zeer Jammer, dat. van do reeds ontworpen plannen tot restauratie merkwaardige bouwwerk niets is gekomen. Hoornenburg moge in zijn profiel minder schoon zijn dan de Doorworth, als oud Nederlandscli slot met voorburg is hot zooals Van dor Ven in een uitvoerig artikel ovor de ze niïne in Het Huis van 1911 terecht schreef, een type van onvorvalscht middeleeuwoclie bouwkunst. zooale j in ons land niet voel meer bezit ten. De ruïne verkeert thans in een wel roosteloos-vorwaarloooden toestand. Het inwendigo van het kasteel doet op sommige plaatsen meer aan een leeggehaald pakhuis dan aan een oud, eerwaardig slot denken. In de groote ridderzaal, die nu tot. droogka- is ingericht, is niets meer over wat eens de roem was van dit al-oude kasteel. De gobelins, Alexander Verheull in 18G5 nog een enthousiaste beschrijving gaf en dio hij vergeleek met do mooiste gobe lins in het. hotel Cluny te Parijs, zijn al lang verdwenen; hot eenigc, wat nog eenige „historische" waarde heeft artistiek niet, want her is eer lee- lijk dan mooi is het gescheurde pla fond, dat in het midden Gijabrecht van Aemstel in 13de eeuwsdie wapen rusting te paard voorstelt en de over al nog zichtbare monogrammen G. V. A„ welke de herinnering moeten le vendig houden aan het verblijf van Gijsbrecht van Aemstel, die na den moord op Floris V ceirigen tijd op Doornenhurg zou hebben vertoefd. Hoe lang Gijsbreght van Aemstel op zijn tocht naar ,,'t vette Pruisen" op Doornenburg verblijf heeft gehouden, is niet bekend, ja, het staat volgens den lieer Van der Ven zelfs niet vast, of hij ooit. na zijn vlucht nog op Door nenburg is geweest. Zeker is het al leen, dat het kasteel van 1200 tot 1592 aan het- geslacht Myndon van Aemstel, dat met Gijshreght. IV verwant was, toebehoorde. Hoe het. zij, do overleve ring van Giisbreght's verblijf was voor de familie belangrijk genoeg om het in het plafond cn in monogram men „vast. te leggen" en tot, de be langrijkste kunstschatten van hot kns- 1 teel behoorde nog jaren nadat Wekelijksche Postzegel rubriek Binnen enkele weken kan men het vijftig-jarig bestaan der Algemeene Postvereeniging vieren. Afgevaardig den van alle landen komen de volgen de maand te Stockholm bi'een om de bepalingen betreffende liet internatio nale postverkeer te herzien c-n aan te ïmllen. Aan dit vreedzaam overleg, dat regelmatig om de vier jaar plaats vindt, danken wij 'net, dat onze brie ven, waar ook gepost, met de noodi- ge zorg worden behandeld en doorge zonden naar hun bestemming, al is (deze ook gelegen aan het andore eind van den aardbol. De stolten-loo- pendo brievenbestellers in de Landes. de Peruaan, die zijn Lama, beladen met postzakken, tot spoed aandrijft de zon-doorbrande llollandsche post bode, die met zijn fiets langs smalle heidepaadjes peddelt, zij allen vragen niet, wie den brief verzond, die hem ter bezorging is toevertrouwd; voor hen hebben alle brieven dezelfde waar de, hetzelfde reent op een goede en vlugge I>estel!ing. Toch is het nog maar een halve eeuw geleden, dat. de eerste pogingen die succes hadden, gedaan werden om van de geheele wereld één groot posiaa! gezin to maken. Wel was vroeger, in 1859 b.v. reeds getracht om lot meer internationale samen werking te geraken en dient daarbij met eere te worden genoemd de naam Van den Deenschen postambtenaar Joseph Miciinelion. doch do tijden varen klaarblijkelijk nog niet geschikt oor een dergelijk grootsch plan. Te veel nog zat men verstrikt in enghar- tigheid, io voel hic-ld men vast aan de groote, fiscale voordeelen. die do post medebracht. Geheel onverklaarbaar is dit niet; in den loop der jaren was het postwezen toch reeds belangrijk van karakter veranderd. F.erst hulpmid del van de» vorst bij zijn oolog-voe- meu denko b.v. aan de Per- ziscne post, aan den cursus publicns der Romeinen en niet ten dienste van den gewonen man, bleek alras, dat een veelvuldig gebruik ook door het publiek de baten voor de slaats- kas ruim deed vloeien. Kwam door hooge tarieven het belang van den handel in het gedrang, geen nood. als de opbrengst der posterijen voor den vorst maar hoog was. Op dit. ge bied bestonden er bier te lande en in Duitschland al heel eigenaardige toe- '"anden. O)) voorstel van do Voreenigde Sta- m van Noord-Amerika kwamen in 1863 te Parijs afgevaardigden van ver schillende landen bijeen om te gera ken tot een internationale regeling. Deze conferentie ging belaas uiteen zonder oen tastbaar resultant. Toon was de weg opnieuw gewezen en vijf laar later bevatte een postaal blad van den Noordduitschen bond een be langrijk artikel van den „Oherpos!- rat" Stephan, waarin in broodo trek ken de grondslagen werden aangewe zen. waarop ren postunie, die alle cultuur-staten diende te omvatt?n, zou moeten rusten. Stephan had. hoe jong ook, op dit ge>bied reeds zijn spo ren verdiend. Aan den wir-war in Duitschland, waar niet minder dan veertien zelfstandige posterijen werk ten en elkander in de haren zaten, mankte hij door verdragen en over eenkomsten een einde. De Fransch-Duitschc oorlog was een onoverkomelijke hinderpaal om do voorstellen van Stephan, in 1868 gepubliceerd, in praktijk te brengen. Doch na afloop van dien oorlog was het aan zijn onvermobido poginge.n te danken, dat op 15 September 1874 af gevaardigden van bijna allo Euro- peo«:he staten, w.o. ook ons land, van do V. S. van Noord-Amerika en Egyp te In Bern samenkwamen om de plan nen van Stephan in behandeling te nemen. Reeds op 9 October d.a.v. vond de onderteekening plaats van het verdra#, dat als geen ander zijn ze genrijken arbeid verricht, overal waar menschen wonen. Het spreekt, vanzelf, dat in den loop der jaren het verdrag op tal van pun ten is aangevuld en veranderd, doch de grondgedachte is steeds dezelfde gebleven: de vrijheid vau doorvoer der correspondentie. Een verdienstelijke daad heeft de Duitscho postadministratie thans ver richt om de nagedachtenis aan den man, die men den vader der Alge- meene Postvereeniging noemen mag, bij ons levendig te houden. Zij gaf dezer dagen een tweetal zegels uit met het eenvoudige portret van Step han. Twee waarden, de 60 pfennig bmin en de 80 pfennig groen verton nen den kop van dezen stoeren wer ker en organisator bij uitnemendheid. Behalve .Deutsche® Reich" vermeldt het. randschrift „Fünfzig .Tahrc Welt- p08tverein". Hier dua een herinneringszegel, die tot, dankbaarheid stemt. NED. KINDERBOND., Op Zaterdag 14 Juni wordt in Hótel „Zomerzone" te Bloemendaal de al- gemeene jaarvergadering gehouden van de vereeniging „Nederlandeche Kinderbond". Des avonds zal in het gebouw „Zangen Vriendschap" mevr. Van Overbeeke—Schroder, uit Am sterdam, een lezing houden over een opvoedkundig onderwerp, met wel willende muzikale medewerking van de dames Riek Broekman uit Am sterdam (zang), Trude Ooeterveld (viool) en Cor Tevee (piano). Zondag 15 Juni volgt dan een ge meenschappelijke buitendag. SYNAGOGE DIENSTEN. NED. ISRAt-L. GEMEENTE. Van Juni 1024 af. SabbathVrijdagavonddiensfc bij den ingang te 8 uur. Ochtenddienst te 8 uur. Middagdienst te 1.30 uur. Avond dienst te 10.20 uur. Werkdagen: Ochtenddiensten: Zon dag te 7.30 uur. Anders te 7 uur. Mir- dag- en avonddiensten te 8 uur. Talmoed Torah: Sabbath te 12.16 uur. Werkdagen Zondagavond te 7 uur. Andere avonden te 7.30 uur. De middag- en avonddiensten op de werkdagen, alsmede Talmoed Torah, worden in het. gemeentegebouw ver richt. De overige diensten geschieden tor Synagoge. KERKCONCERT Kerk en School NED. HERV. .KERK. Beroepen te Rijnsburg (toez.) ds. A. Altena te Balk; te Sluipwijk en te Schoonebeek A. J. Hoek- zema, cand. te Nijkerk. GEREF. K.HRKHN. Beroepen te Wons en te Boombergum P. de Fey ter, cand. te Axel. Bedankt voor bet beroep maar Hooge- veen ds. R. Hamming te Doom. R0MONSTR. BROEDERSCHAP. Be roepen te Dtrecht (vaoature ds. Macken zie) dr. L, J. va» Holk, predikant te het Gouda. MEVROUW A. CEORCE NOORDEWIER. ROBERT. Met ec-u enkel woord maakten wo leeds melding, dat onze gevierde land- genoolo, de zangeres Mevrouw A. Noordewier—Reddingius met, onzen Haarlemsehen Organist George Ro bert, een kerkconcert zullen geven in de Groote of St. Bavo kerk alhier op Maandagavond a.s. Het programma, hetwelk zal wor den uitgevoerd bevat liederen van: J. W. Franck, L. Mortelmans, Cath. v. Rennes. II. Andriessen en G. Mah ler; orgelwerken van: J. S. BaCh, Joe. Jongen en César Franck. Een aanbeveling bovenbedoeld con cert te gaan bijwonen, lijkt ons ge heel overbodig; iedereen kan zich nog wel het grooie succes van dit artis- ten-paar hot vorig jaar in de Groote Kerk herinneren. Onze medewerker schreef toen o.m. over die uitvoering: „Wat een glorie van geluid; dit concert behoort tot de schoonste die wij ooit hoorden". Wij voorspellen, evenals vorig jaar een volle kerk. Plaatsbespreking geschiedt uitslul- Warmoesstraat. tend hij onncorthnroau A. Vernout, OVER HET ROOIEN VAN BOOMEN IN DE BAKKERSTRAAT. In de raadeaiiCing van Woensdagmiddag deelde de heer Koppen bij de rondvraag mede, dat indertijd door hem is geïnfor meerd, op welk raadsbesluit het rooien van hoornen in do Bakkerstraat steunde. Do Voorzitter antwoordde «oen, op een raadsbesluit genomen in het najaar van 1922. Inmiddels is aan spr. gebleken, dat «P den staat van de to vellen hoornen, in 1922 vastgesteld, de hoornen in de Bakker straat niet voorkwamen. Hij is dus onjuist ingelicht. Tol zoover de hecT Koppen. Naar aanleiding hiervan hebben we den directeur van den dienst van den Hout cn de Plantsoenen orn nadere inlichtin gen gevraagd. Deve decide ons mede, dat het antwoord, indortijd aan den heer Kop pen gegeven, niet voldoende duidelijk is geweest. Op den slaat van to vollen hoo rnen in 1922 staan vermeld„eenige hoo rnen op het Voorhelmplein". Nu strekt hel Voorheltnplein zich uit tot de Beschilder- straat. Dit et-nkje behoort tot dc Bakker straat. Er had dus in 't Raodwtukjo hc- hooren te staan„Boomen op het Voor helmplein en het voorste gedeelte va» de Bakkerstraat." ,N. Z. H. T. M. Op de liin SocndapleinHeemstede van de N.Z.H.T.M. worden met in trant? van 16 Juni a.s. ingevoerd tien- rit tenkaarten af 1,25 in plaats van f 1.50. Met ingang van dienzelfdon datum vervallen de thans geldende rotourbil- Jetten HeemstedeTompelierastraat. VEREENICINC TOT BEVORDE- RINC DER BELANCEN VAN T. B. C.-PATIëNTEN. Donderdagavond werd in „Het Blauwe Kruis" een vergadering ge houden door do afd. Haarlem en Om streken der Vereeniging- tot bevorde ring der belangen van t.b.c.-patiën- ten. Do vergadering was vrij slecht be zocht. Zij werd geopend door zang van het bekende Manncnkwartet Enphonia, dat met haar liederen veel succes had en nog een toegift gaf; de aardige „Chinecsche marsch". Hierna was het woord aan den heer A. .1. Jöbsis, secretaris van het Hoofdbestuur, die begon met uiteen te zetten, dat de tuberculose een in fectieziekte is. Verschillende oorzaken hoeft de gevreesde ziekte: onvoldoen de voeding, slechte hygiënische toe standen, te groote inspanning, slech te woningtoestanden enz. Gelukkig dat art. 99 der Invali diteitswet do gelegenheid opent om t.b.c.-patiënten op kosten der Rijks verzekeringsbank te doen verplegen. Maar dan moet de regeering ook niet een goede verpleging tegenhouden. En dat gebeurt nu om redenen van bezuiniging. De verpleging mag nu op 's Rijks kosten niet langer duren dan een half jaar. Ten opzichte van de verpleging der t.b.c.-patiënten maakt Nederland nog een zeer droevig figuur. In De nemarken bijvoorbeeld is 1 sanato- riumbed op 1400 inwoners en in Nederland1 op 3200 inwoners. HET KOMPAS De tijd van lange wandeling'en, van dwalen in onbekende streken breekt voor velen van ons weer aan. De heer lijke vacantietijd, die ons voor eenige dagen of weken uit ons gewone dage- lijksche leven haalt, en ons voor eenigen' lijd de illusie geeft, dat er geen dwin gende grootere of kleinere plichten van buitenaf zijn, ons uit ons gewone werh- haalt, dat, al is het ons nog zoo lief, wij toch zoo graag eens in den steek laten. Maar het kan gebeuren, dat we in heb bosch of op de hei, als wij weer terug» willen keeren, plots merken, dat we den weg bijster zijn. Moeten we rechts, links, recht door, terug? We weten het niet/ En in het stille bosch is niemand in de buurt, die het ons kan zeggen. We tullen nu langen tijd moeten zoeken en. dwalen om eindelijk op een heel ver keerde plaats uit te komen, tenzij we een kompas bij ons hebben. Om de werking van het kompas te be grijpen, moeten we even een stapje te ruggaan. Alles wat op aarde is, wordt door een onzichtbare kracht naar bened-c-n ge trokken en wanneer er niets onder is, dat het voldoende tegenhoudt, dan valt het. De aarde heeft geen tusschenstof noodig om dit te bewerken, ze haalt alles met onzichtbare middelen naar zich toe. Die voor ons onzichtbare kracht der aarde, vertoont in het klein de magneet staaf alleen, de aarde vertoont geen voorkeur, alles trekt ze naar zich toe, terwijl afstand ook geen bezwaar is. De magneetstaaf voelt zich alleen aange trokken tot één soort metaal, het ijzer, terwijl de afstand niet, zooals bij de aarde, onbegrensd is. maar wel degelijk beperkt moet zijn. Bestrooit men een magneetstaaf met ijzervijlsel, dan ziet men, dat het iizer zich aan de uiteinden vooral vastzet, naar het midden toe wordt het minder, terwijl precies in het midden zich geen ijzer hecht. Daaruit blijkt, dat i alleen de uiteinden, de polen, magne tische kracht hebben. Om zooveel mo- geliik nut van die magnetische kracht te hebben, zoodat beide polen gelijk kunnen •erken, buigt men de magneetstaaf hoefiizervormig om, zoodat beide polen vlak bij elkaar liggen. Met dergeliike hoefmagneten kunnen zeer zware las ten getorst worden. We willen nu op primitieve wijze een. kompas samenstellen. Een paar naai- naalden worden d-oor krachtig wrijven n»et ccn der polen van den hoefmagneet magnetisch gemaakt. Door dat wrijven heeft de pool van den hoefmagneet zija merkwaardige eigenschap aan de naal den meegedeeld, waardoor zij nu andere naalden kunnen aantrekken. De magne tisch gemaakte naalden worden nu flink met vet ingesmeerd, waardoor ze soorte lijk lichter worden dan water en daarin ilus zullen drijven, In water gebracht zullen de punten der naalden denzelf-. den kant uit wijzen. Brengt men ze voorzichtig even uit die richting, dan hernemen ze steeds wper den oorspron- kelijken stand. Van toeval kan dus geen sprake zijn, de spitsen wijzen onge veer Noordwaarts, terwijl het andere einde natuurlijk Zuidwaarts wijst. De eerste spits heet de Noordpool der mag netische naald, de and-ere de Zuidpool, Wanneer we nu de aarde beschouwen als een reusachtig grooten magneet, waar van de polen, dus de Noord- en de Zuidpool, diep weggedoken liggen on der de ijsvelden der Noord- en der Zuidpool, dan nemen we aan, dat de Noordpool van den magneet de spits van de naald naar het Noorden wil trek. ken, terwijl aan de tegengestelde punt der naald, de Ztiidpool met gelijke kracht werkt, waarvan het gevolg is, dat de naald hardnekkig op dezelfde plaats blijft, en slechts de richting aangeeft van de windstreek. Voor de wandeling is zoo'n bakje met water met de magnetisch gemaakte naald natuurlijk niet bepaald practisch' te noemen. Ieder kent wel de kompas sen, zooals ze in den handel zijn voor dagelijksch gebruik. De van krachtig magneetstaai gemaakte kompasnaald loopt aan beide zijden puntig toe. In het midden, dat betrekkelijk breed is, is een heel hard steentje gezet, dat met een uitholling rust op de spits van een rechtopstaand naaldje. De kompasnaald hangt in volkomen evenwicht, schom melt vrij met zeer weinig wrijving_ en kan dus zonder eenige (belemmering draaien, waarheen ze getrokken wordt. De naald beweegt zich over een wijzer plaat, waarop alle windstreken zijn aan gegeven, de zoogenaamde windroos. Het geheel wordt bevestigd in een doos of een kast van messing. Het ruitje sluit zoo dicht op het steunpunt in het mid den, dat het kapje der naald als het ware gevangen zit en toch kan dobbe ren. Een wandelaar zonder kompas is denkbaar, een zeeman zonder kompas is een verloren man, als hij zich te ver van de kust waagt. Op het land is nog altijd wel een aanwijzing of een aanwijzer voor den juisten weg te vinden in een boom, een toren, een beekje of een anderen wandelaar, midden op zee ontbreekt elke aanwijzing, als zon en sterren er niet zijn. Het is tot nu toe een open vraag of bet kompas een Europeesche of een Oostersche vinding is. In een tegen het einde der ude eeuw door den Noor Are Frode geschreven boek „Landnamabok", spreekt Frode over d-e richtende kracht der magneetnaald. Het oudste Ooster sche bericht is van 1242 en afkomstig van den Moor Baëlak. Het eigenlijke scbeepskompas is eerst in het begin der 14de eeuw uitgevonden, waarschijnlijk door Flavio Gioja te Amalfi in 1302. Zonder het scheepskompas zou Co lumbus in 1492 nooit Amerika ontdekt hebben, en andere zeelui na hem ook niet. Het is voor de scheepvaart van onberekenbaar nut, en we kunnen wel aannemen, dat zonder het kompas de zeeën uit hei gezicht der kusten niet te bevaren zouden zijn. De Staatscommissie die een en quête heeft gehouden betreffende de toestanden ten opzichte van de t.b.c.- best rijding in ons land, heeft dan ook in haar rapport verklaard dat het aantal sanatoria voor de verpleging van t.b.c.-patiënten verdubbeld moet worden. Spr. wees er op, hoe noodzakelijk het is dat. er algemeen gezorgd wordt voor goede woningen, 7.ooals te Utrecht geschiedt. Die gemeente heeft verschillende gemeentowonin- gen beschikbaar gesteld voor zwakke gezinnen. Deze behoeven slechts als huur te betalen 10% van het gezinsinkomen. Bovendien krijgen zij iederen dag een flesch melk en een bon voor paarden- vleesch. Ongetwijfeld zal het noodig zijn dat de Staat met veel meer geld de •erschillende t.h.c.-besirijdende ver- cenigingen subsidieert. lien bedrag van f 1.200.000 voor 200 vereenigin- gen in ons land, dal nu door den Staat gegeven wordt, is belaehtelijk. En 'net particulier initiatief is ab soluut ontoereikend. Voor de over heid is hier dus een Bchoone taak te vervullen. Spr. besloot met de mededeeling dat zijn organisatie een strijdorgani satie is, die werkt voor verbetering der verpleging van t.b.c.-patiënten, wijziging der invaliditeitswet, nazorg enz. Hierna werden nog eenige licht beelden vertoond, op het behandelde onderwerp betrekking hebbende. VEILING. De uitslag der velling Donderdag, avond in ,,'t Notarishuis", Bilderdtjk- straat 1, gehouden is: Perceelen 114 uitgesteld tot 17 Juli. No. 15. Een groot beerenhuis met zij- en achtertuin te Haarlem aan den Zijlweg 21, f 24000. Mr. P. Tjeenk link q.q. No. 16. Een woonh. en erf te Haar lem aan de Fabriciusstraat 29, groot 98 centiaren, f 5800 opgehouden. •No. 17. Een woonhuis en erf te Haarlem aun dé Morinnesteeg 23, gr. 84 centiaren, f 3650, opgehouden. No. 18. Een huis met afzonderlijk opgang hebbende bovenwoning cn erf te Haarlem aan de Spaarnwouderstr. 21 zwart en rood. f 4050. H. F. v. d. Zwet. Nos. 1923. Huizen en erven te Haarlem ann den Scheopmakersdijk, nos. 18, 20. 22 en 24 en een open ter rein aan het Spaarne met uitgang aan den Scheepmakersdijk achter de vorige perceelen, groot ongeveer 3 aren, 15 centiaren. Gecombineerd, f 14870, Jan A. Jon ker q.q. No. 24. Een huis en erf te Schoten aan de Generaal Cronjéstraat 96, f 4475, J. Preyde q.q. No. 25. Een huis en erf te Schoten aan do Generaal Cronjóstraat 98, f 4900, B. Blauw q.q. 1 No. 26, Een winkelhuis ingericht tot slagerij met afzonderlijke boven woning eu erf aan de Schagchelsrraat 9 zwart en rood. Opgehouden f 12300. No. 27. Een dubbel winkelhuis en erf met twee afzonderlijk opgaande bovenwoningen, werkplaats en hout- loods te Haarlem aan den Jansweg 49 en 49 a en b rood. Opgehouden f 21900 No. 28. Een huis met pakhuis en erf aan het Nieuw Heiligland nos. 11 en 13. D. Dekker q.q. f 1395. No. 29. Een heerenhuis met afzon derlijke beneden- en bovenwoning, schuurtje, erf eu tuin te Haarlem aan het Spasme no. 45 zwart en rood. Op gehouden f 13000. No. 30. Een arbeiderswoning te Haarlem aan de Oranj"boomstraat 31 A, TI. van Schenk f 2255. No. 32. Een arbeiderswoning te Haarlem aan de Oranjeboomstraat no. 33 c. F. A. Groen f 825. No. 33. Een arbeiderswoning te Haarlem aan de Oranjebootnstraat no. 33 d. Opgehouden f 800. No. 34. Een groot gebouw met kan toren en maga7,ijnen. gelegen tegen over de Amsterdamsche Poort bij de nieuwe brug aan de Spaamvvouder- straat hoek Oostvest. nos. f03 en 105. groot 1 are. 90 centiaren. S. de Jongh q.q. f 25000, No, 35 Machinerieën en werktui gen onroerend door bestemming, fi nale toewijzing van de 's morgens provisioneel verkochte goederen. Di verse knopers f 3765.oO. No. 36. Een huis en erf te Haar lem aan d« l eliestraat 11O. 18 a. G. v. d. Aar f 1975. GEVONDEN DIEREN EN VOORWER PEN. Terug te bekomen bij6. Laso- nes, ILeidschepleii» 28, autokapbouder, A. Wildschut, de Witstraat 21, autokaphou- der, v. Giele, Zijlstraat 65, badpakje en muts, M. Willemse, de Clercqstiaat 153, broche, A. Lievons, Voorzorgstraat 45, kinderbril, G. H. Neijnsberg, Garenkokers- kade 6, bril itn étui, Bureau van Politie, Smedestraat, hondje, handschoen en rij wiel, B, v. Waard, Amsterdamscbevaart 3 damesbandsclioen, A. Balfes, le Vooniit- gamgst-Taat 15. dameshorloge met ketting, Bamboo, Ooetveet, woonschip, hondje (geel) Kennel Pauna, Mevr. Boer, Groote Houtstraat 158, poes (oranje), G. Delis- sen, Vogelkoopstecg 3. poes (grijs), J. Wouda, Boogstr. 30, Heemslede, kwi tantie, Kroese, Tuinlaantje 20, poes (grijs)' Kennel Fauna, v. Thiel, Parklaan 77, poes (zwart) Kennel Fauna, Elshout, Hooimarkt S, poes (grijswit) Kennel Fauna. Dekker, Spaarnwouderstraat 93zw. medaillon, A. Kok. Snenredamstraat 4rood wasohmamd, J. de Boer, Middentuindorp- laan 16. medaillon met portretten, E. Fen- ger, Kruistochtstraat 59, muts, C. (Loman, Anthoniestrnat 63, potlood, L. Tref fern, Nic. Beetssiraat 5rood, ring met sleutels, IT. Balm, idem, reticule, Blazer, Joh. Verhulstslraat 64, Santpoort, bos sleutels P. (er Haak, Valkenstrant 15, speld. M. do Jonge, Colensostraat 40rood, boodschap pen t a sch, G. Kuilboer, Barendsesbraat 16, damosportemonmaie, met inhoud. P. Ta bels, Oranjeboomstraait 16, damesporto, monnaie met inhoud. Bureau van Poli tie, Afd. Recherche, rijwiel.

Haarlem's Dagblad | 1924 | | pagina 9