OM ONS HEEN 41e Jaargang No. 12573 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen Maandag 16 Juni 1924 i— HAARLEM S DAGBLAD ABONNEMENTEN per 3 maanden: Voor Haarlem en de dorpen in den omtrek waar een Agenf gevestigd III ADVERTENTlENVan I lot 5 regels f 1 -75; iedere regel meer 35 cents. Reclames 60 cents per regel. Bij is (kom der gemeente) f3.5?H- l-'ranco per post door Nederland f3.87H-Afzonderlijke nummers 10.15. Geïllustreerd I abonnement aanzienlijk rabat. Twaalfstuivers-advertentiEn van Vraag en Aanbod van 1 tot 4 regels 60 Cents Zondagsblad, voor Haarlem cn Omstreken f0.57}$; franco per post f0.65. per plaatsing, elke regel meer 15 Cents contant; buiten het Arrondissement djibbelen prijs. UITGAVE DER N.V. LOURENS COSTER Bijkantoor voor Santpoort, Velsen, Velseroord, Wljkeroog, IJmuidon, Directie, Redactie en Administratie: Gr. Houtstraat 93, Post-Giro 38810 Telefoonnummers: Directie 3082, Redactie 600 en Admit Istratie 724 Beverwijk, enz., enz. Driehuizerkerkweg 2, Velsen, Telefoon 3521 DIT NUMMER BESTAAT UIT TWAALF BLADZIJDEN. EERSTE BLAD AGENDA H e d e n. MAANDAG 16 JUNI. Grooto KerkKerkconcert door Mevrouw Noordewier—Roddingius en George Robert. 8 uur. Csft „De Kroony: Algemeene le denvergadering „Koninginnedag", 8 uur Gonoarteebouw „Modern". Optre den ran verschillende urtisten. Bioscoop voorstellingen. S c h o t e nliagenbeck's Amuse mentspark. Spjarndam: Gemeenteraads- veigadering des nam. 7 uur. DINSDAG 17 JUNI, Cinema-Palace. Groote Houtstraat: Bioscoopvoorstelling. 8 uur. Theater „De Kroon" Groote Markt; Bioscoopvoorstelling. 8 uur. Luaor-Theater, Groote Houtstraat: Bioscoopvoorstelling. 8 uur. Scala-Theater, KI. Houtstraat 77 Biosooopvooretelling. 8 uur. Atlanta-bioaooop. Zijlstraat, Bios coopvoorstelling. 8 uur. Concertgebouw ..Modern". Optre den van verschillende artisten. Schoten: Hagenbeck's Amuse mentspark. Geopend van 2—11 uur. Haarlemraerliede- Raads vergadering dee nam. te 7 uur. Velsen: Raadevergadering des nam. te 7 uur. No. 3331 De vervuiling van onze grachten HET RAPPORT OER COMMISSIE. MAATREGELEN VAN DEN TWEEOEN RANG. WAAROM WA CHTEN7 - DE TOESTAND TT LEI- DEN. B. EN W. DOEN DAAR KLOEKE VOORSTELLEN. WAT Dr. ROMIJN VOOR HAARLEM AANBEVEELT. Ofschoon het rapport over dit on derwerp, dat wij in ons nummer van Vrijdag overnamen uit het tijduchrift Water, Bodem. Lucht, van groot be lang is voor dit belangrijke onder werp, zal het waarschijnlijk den nnn- dacntigen lezer niet ontgaan xiju, dat de conclusies waartoe de commissie go- komeu is. niet overeenstemmen met do beschouwingen in het rapport. Im mers, in de plaats van een principieel voorstel tot definitieve regeling ein digt du commissie met eenige maat regelen aan do hand to doen, oio zeer k<-r haar waarde hebben, maar toch geen afdoende verbetering brengon maatregelen, zou ik zeggen, van den tweedon rang. Zooveel mogelijk voor komen van verontreiniging der grach ten is do samenvatting vnn do hoofd groep. daarna volgt het uitbaggeren en tenslotte desnoods uitmalen to Spaa rad am. Het is, of de maatregelen geen geld mogen kosten en de commissie komt daar ook voor uit. wanneer zij zegt „dat dozo maatregelen geen kosten van ecnig aanbelang ton gevolgo zul len hebben'. Was deze voorwaarde vermeld bij de baar gegeven opdracht 1 Dan moet toch herinnerd worden aan de aloude waarheid, dat alle waar is nnar hanr geld en dat do aanbevolen maatregelen niet voldoende zullen zijn, den toestand afdoende te verbeteren. Integendeel, wij moiren veilig aanne men. dat do toestand, ook al worden de maatregelen der commissie getrou welijk toegepast, in de eerstvolgende jar'-n nog zal verergeren om de een- voudigo reden, dat de bevolking voortdurend toeneemt. Niet die van Haarlem, daar do stad geen bouwterrein meer bezit, maar wel die van de omliggende gemeenten. Terecht inerkt de commissie in baar rapport op. dat tot de vervuiling der Haarlcmscho grachten ook wordt Bij gedragen door Schoten en Heemstede. Veilig kan ook Bloemendeal daarbij worden genoemd. Wanneer door het gemeentebestuur van Haarlem niet uitdrukkelijk aan do commissie ge vraagd is om oen rapport, dat onge veer niets zal k->:'en, dan mogen v ij de commissie dankbaar zijn voor hnac goede bedoelingen met ons belasting biljet, maar dan mogen wii toch zeg gen de periode van deze kleine maat regelen zijn wij voorbij. Die kennen wij immer» al sinds jaren en wanneer zij tot nu toe weinig baat hebben ge bracht, dan komt dat waarschijnlijk omdat zij onvoldoende waren of niet geregeld en stelselmatig zijn tooge- nDie twee woorden worden de commissie in het bijzonder op het uitbaggeren toegepast waar schijnlijk wist rij wel. dat daarmee »n Haarlem de band gelicht, werd. om do kosten. Het uitmalen door Rijn land brengt een ander bezwaar naar voren, namelijk dat her gemaal te Rpaarndarn herhaaldelijk in staat van reparatie schijnt te verkeeren. Hadden •,vi] hier niet te maken met een groot en machtig waterschap al» Rijnland, dan zouden wij vragen of het geen tijd wordt een gemaal te stichten dat min der aan herstelling onderhevig is. De commissie zegt in hanr conclusie ook nog. dat het maken van een stede lijke riolccring thnns niet is aan te bevelen. Deze mecning licht zij hier mee toe, dat de wetgeving op den af voer van gemeentelijke rioleering niet voorziet in het geval, dat een lager liggende gemeente moet toelaten wat een stroomopwaarts liggende ten de ze doet of niet doet. Natuurlijk is de ze opmerking juist. Maar moet dan een behoorlijke regeling van Haar lem wachten op de indiening van de wetl Bij ervaring weten wij. hoe lang daarop nog kan worden gewacht. Is het niet veel beter, wanneer Haarlem, in afwachting van een betere wetge ving. alvast plannen ontwerpt voor een afdoende regeling en daarmee een behoorlijke wetgeving bespoedigt! De keus tusschen deze twee manieren i; pi i. niet onzeker. Het tweede motief van de oommis- fio tot wachten ia do invloed, dien het aanstaande IJmeer zal hebben voor de loozing van c-en riolccring. Maar al weer hoe lang zullen wij uaurop moe ten wachtenHet IJmeer houdt ver band snet dc plannen tot droogma king van de Zuiderzee en al zijn deze werken niet opgegeven, w j kun nen ons wel voorstellen, dat zij we gens den heerschenden geldnood niet in een snel^ tempo zullen worden uit gevoerd. Wol zinspeelt de commissie op do mogelijkheid van latere samen werking over het vraagstuk tusschen Haarlem en Amterdam en wellicht .v den- gemeenten zoo wordt afdoen de verbetering onbepaald verschoven, afgescheiden van do omstandigheid, dat wij altijd wat huiverig zijn voor samenwerking met Amsterdam. Die met andere gemeenten maakt de op lossing van de zaak bovendien nóg in gewikkelder. Natuurlijk bodoelt de romriu'Mo het zoo niet. maar haar be toog moet wel koren zijn op den molen van Raadsleden, die do verbetering van onze grachten, om de kosten maar liefst ad ralendiM graecas mochten wil len verschuiven. Zou ik dan kostbare maatregelen willen aanraden in dezen tijd van be zwaarlijk» financiën f Zeker niet, maar toch wel, dat het gemeentebe stuur op dit oogenblik een plan ont werpt tot definitieve regeling en dat geleide] ij k lant uitvoeren, voor zoover dc financicn het mogelijk maken. Zoo vat men het op in Leiden c." dat lijkt mij practisch cn voortvarend. Laat ons zien, wat men in die stad wil. B. en W. van Leidon hebben aan den heer van den Steen van Omme ren, adjunct-directeur van Publieke Werken in den Haag, opgedragen een rapport uit te brengen, o.a. omdat „redenen van algemeen hygiénischen aard het noodzakelijk (maakten) ein delijk daadwerkelijk de verbetering van de Lcidsche grachten ter hand te nemen." Dit rapport is verschenen, ik heb het onder de oogen gehad, maar zal er niet diep op ingaan om dat natuurlijk de toestand te Leiden weer anders is. dan die te Haarlem. Maar in do hoofdzaak is het kwaad te Leiden en te Haarlem gelijk, zoo dat het voor ons ook de moeite waard is, na t§ gaan wat de heer van Om- eren voorstelt te doen. Hij wenscht dan te komen tot een gedeeltelijke opheffing van boezem- vervuiling. in dier voege dat het me nage- en industriewater in een geslo ten rioolsysteem komt, vanwaar het door een automatische electrische be maling buiten de stad wordt afge voerd. Alle afvoerstoffen, incl. regen water. zullen dus in één riolennet worden opgevangen de stad wordt ge splitst- in twee gedeelten, een noorde lijk en een zuidelijk, elk met een ver- zamelstation de stoffen worden weg- gepersv uit het zuidelijk naar hot noordelijk pompstation en van laatst genoemd station naar elders verwij derd. B. en W. doen opmerken, dat ook de Commissie van fabricage en de di recteur der gemeentewerken dezen weg de beste achten, zoo niet d» eeni gc om tot een definitieve oplossing van de rioleeringsmoeilijkhcaen in Leiden te geraken. „Intusschen", voegen B. en W, daar" aan toe, „behoeft deze weg niet in het vlugst denkbarc tempo te worden af gelegd." Natuurlijk, ook te Leiden weegt het vraagstuk van de groote kosten zwaar. Er is nog een tweede argument voor geleidelijke invoering: wellicht zullen de provincie en Rijn land maatregelen nemen op water staatkundig gebied, bijvoorbeeld door het inlaten van TJselwater te Gouda, met afmaling te Katwijk. Hier raken wij de quaestie van de frehcele waterverversehing in Rijn- ands boezem, o.a. het peil en het. ge vaar van verzonting, over welk onder werp naar wij weten de heer Dr. G. Romijn. inspecteur van de volksge zondheid, een zeer belangrijk rapport heeft uitgebracht, waaraan wij destijds *ea en ander ontleenden. Toen wij in ons nummer van SSFebruari wethouder Reinalda over deze zaak spraken, wees hij al op dc mogelijkheid van verhoo- nvan het peil, waardoor de trek i Haarlemsche grachten voldoende zou zijn om het vuil naar buiten te brengen. „Dat zou", zoo voegde hii er bij, „in den bestaanden toestnDU onmogelijk rijn omdat Gouda te laag ligt en dus onder zou loopen". Ik ga daar verder niet op in, omdat dit een onderwerp op zich zelf vormt en voor bespreking in een dagblad min" der geschikt is. Te technisch althans, om in '_t voorbijgaan te worden behan deld. Vandaar, dat slechts even wor de aangestipt de verschijning van een brochure van den heer B. F. Krantz te Leiden „Kan de hoedanigheid van het Lcidsche grachtwater blijvend ver beterd worden!" De schrijver conclu deert tot het steunen van het hoog heemraadschap „Rijnland" in den strijd tegen de verzilting. „Rijnland zal", zoo betoogt hij. „rijn handen vol hebben om d» voortdurend toenemende verzilting baas te wor den, welke, indien niet spoedig af doende gestuit, met duivelachtige ge stadigheid voortgang zal nemen en zal leiden tot verminderde opbrengst der landerijen in- allerlei opzicht en tot vermindering van werkgelegenheid voor dc bevolking, daar bepaalde be drijver. zich in 't verzoute gebied niet zullen kunnen vestigen of zelfs daar uit zullen weggaan." Ik voeg hieraan toe, dat ook tot den stank verzouting van grachten zeer veel bijdraagt. Is het grachtwa ter zoet, dan is de stank geringer. Ook de heer Krantz wijst daarop in een artikel in Leidsch Dagblad van 13 Juni. ouder den titel „Het water van dc Zuidcj-zee .-n dat van Leiden". Terugkeerendc tot mijn onderwerp mag ik er aan herinneren, dat de heer Reinalda in zijn mcdedeelingen van 28 Februari o.a. zeide: „dat er mil- boenen mee gemoeid zoudpn zijn". Hij zag dus do noodzakelijkheid van een afdoende oplossing (weliswaar ver deeld over een langen termijn) cn wenschto zich niet tot kleine middolen te beperken. Hier zouden inderdaad do zachte gc- ..eesmcesters stinkende grachten maken. Wij stellen er prijs op, de meening van Dr. Romijn mede to declon, die door alle partijen op dit gebied erkend wordt. Hem komt het maken van een flink, afdoend plan op d i t oogenblik voor Haarlem als het meest aanbevelenswaardige voor. Uitvoering bij gedeelten blijft dan altijd mogelijk. In verband hiermede zou het van belang zijn, den hoe. van den Steen Ommeren eens uit te noodigen in een vergadering to Haarlem op to treden, zoodra daarvoor (dus na de zomermaanden) belangstelling kan worden gevonden. Ligt hier geen tank voor het departement Hnarlcm van do Maatschappij voor Nijverheid en Han del In combinatie bijvoorbeeld met de gezondheidscommissie cn de ver eeniging tot bestrijding der tubercu- ,0,e' j. o. r. antwoord. Vandaar deze actio. Nadat mr. Tidttnan nogmaals had verklaard dat de heer Cobelcns l»ereid is aim de firma Hoeiing een sleutel te geven, werd in afwachting of dit zal geschieden, de verdere behandeling der zaak lot Zaterdag a s. des mid dags 12 uur geschorst. Bestudeering van beton- woningbouw Massabouw In gewppend beton te Haarlem? De heer M. A. Reinalda, weUvouder voor de Volkshuisvesting, bracht Vrijdag 13 dezer gezelschap van den Directeur en Hoofdinspecteur van het Gemeentelijk Woningbedrijf een V-eooek aan A me ter-Jam (Watergraafsmeer) ter bc;'.udeeruig van beton woningbouw. Persoonlijk door den heer Kepplcr, directeur Tan -Jen Woning- dienst aldaar, rondgeleid, werden zo» ver schillende «velomen van betonbouw waarnaar te Amsterdam een JOOO-tól wo ningen worden gebouwd in aanbouw en afwerking in oogen schouw genomen. Naar or.s ter oore komt, houdt dit be zoek wellicht verband me. het geringe re sultaat. don laatstem tijd bij aanbesteding voor bahateenViuw verkregen. Een mas sabouw hj gewapend beton zou. volgens onzen zogsman. thans te Haarlem ernstig overwegen worden. HARMONIE-CRESCENDO Stadsnieuws De gemeente Haarlem contra A. Cobelens. Behandeling In kort geding. In den raad ie besloten zich in rech ten to verweren tegen den heer A. Cobeleni wegens het in gebruik ue- van gemeen leg rond. Zaterdag middag diende deze zaak in kort ge ding voor den president der recht bank. Mr. P. Tidcman die voor den heer A. Cobelens optrad voerde het vol gende aan: Ontkend wordt dat dc gemeente Haar lem eigenares van de poort is. Moge lijk ie dat indertijd de Beek daardoor liep, maar do gemeente Haarlem heeft sindsdien zich niets meer van de zaak aangetrokken. De hoer Cobelens maak te van de poort gebruik als opslag plaats voor materialen bij het ver bouwen van zijn perceel en daar is geen aanmerking op gemaakt. Op het kadaster staat Cobelens als eigenaar van den grond geboekt. HIJ betaalt de grondbelasting. Toen Cobe lens aan Bouw- en Woningtoezicht een vergunning voor de verbouwing van de perceelen 13 en 15 aan de Ged. Oude Gracht en voor een verandering aan de poort, wat een verbetering is, een vergunning aanvroeg werd hem medegedeeld dat het laatste geschie den kon render oen schriftelijke ver gunning van B. en W. Van een huurcontract van de ge meente met de firma Uociing was Co belens nieta bekend. Bij een toegane tot de poort heeft de gemeente geen belang. Tenslotte legde pl. beschei den over om aan te toonen dat de gronden op naam van Cobelens staan en werd door hem medegedeeld dat Cobelena bereid is aan de firma TToeïing een sleutel te geven, opdat zii toegang tot de poort kan krijgen. Mr. d.r P. W. Vis, die voor de ge meente Haarlem optreedt, deeld-» me de. dat de gemennte haar vernliehtin- een tegenover de firma Ifoeiing moet nakomen. Aan den heer Cobelens was om een sleutel gevraagd, maar de heer Cobelens had op die aanvrage niet go- De eerste prijzen Ie Koog Zaandijk behaald Een huldiging Onder zeer veel liclatigaii-lling ar riveerde Zondagavond met don trein tun 8 uur 50, do muziekvoreeniging „Ilarinonio Crescendo", die op liet concours te Koog Zaandijk uitgeko men was in de afaeeling „Uitnemend heid" voor harmonieën. Onze Btadgenooten behaalden den eersten prijs in den marschwedslrijd cn den eersten prijs ïd den coucert- wedatrijd. De le prijs in den marschwedslrijd werd behaald met 16 punten, do lo prijs in de afdeeling uitmuntendheid iiafmonie mot 101 punten. Do verplichte nummers waren: Suito Oriëntale, Francis Popy: Ma- ritana, W. V. Wallace. Na aankomst werd met muziek een défilé gemaakt op het perron van hot station, waarna het. korps zien begaf naar Hotel Royal, waar de hoer Ant. Meijer de vereeniging in hartelijke woorden toesprak. Ofschoon geen geboren Haarlemmer, maar in- goburgerd, (aldus de herr Meijer) ben ik trotsch op uw verceniging die de eer van onze stad hoog heeft we ten te bondon. Ik feliciteer u met het behaalde 6ucces en vertrouw, dat gij in do toekomst uw naam zal we ten te handhaven. Voorts deelde do heer Meijer mede, dat het in de bedoeling lag om „Har monie Crescendo" in den schouw burg aan den Jansweg op Vrijdag a.s. te huldigen. Daartoe zal een co mité gevormd worden; een en an der zal nader bekend worden ge maakt. Hierop werd de eerewijn rondge diend. De heer Ed. A. van Bilderbeek, eere-voorzitter van do muziekvorm» i- ging „Harmonie Crescendo", bracht een woord van hulde ann do verceni ging voor haar kranige houding in dezen wedstrijd, inzonderheid de di recteur de heer Hofmeester, die se dert zoovele jaren de verceniging steeds ter overwinning wist te voe ren, werd gehuldigd. evenals het bestuur, onder leiding van den on- vermoeiden vooEttttor, den heer Burger. De heer van Bilderbeek zou den beschermheer, den heer Herbert Cro mer, met het behaalde succes in ken nis stellen en bracht den heer Ant. Meijer, namens Harmonie Crescendo dank voor de hartelijke wijze, waar op hij de vereeniging gerecipieerd heeft. Hierop werden eenige marschen gespeeld, om zich hierna te begeven naar de Korenbeurs, bot repetitielo kaal van de vereeniging. alwaar nog een uurtje gezellig werd vertoefd. In aansluiting op bovenstaande diene dat eenige heeren het denkbeeld hebben geopperd om „Harmonie Crescendo", die steeds bereid werd gevonden om mede te doen. wanneer het betreft het huldigen van deze of gene, het, optrekken met feeste lijkheden, het opluisteren van de feesten met. Koninginnedag, enz., een gepaste hulde aan te bieden. De heer Herman Smits hoeft daartoe zijn schouwburg welwillend afgestaan. Verder ligt ho' in de be doeling op Woensdagavond a.s. in de convoreatiezaal van genoemden schouwburg, de vcreenipineen te ver zamelen, die met do huldiging sym- pathiseeren, ten einde alsdan het offirieele huldigings-comité te ver kiezen. Venvacht wordt dat alle vereen!, gingen gevolg zullen geven aan de oproep van 'net voorloopig secreta riaat van het Huldigingscomité, ge vestigd Kruisweg 23, Vervalsching van Postwissels De daders aangehouden In verband met de aangifte dat post wissels vervalscht zouden rijn, heeft de Ila-iriemscbe recherche met behulp va Amsterdamsen e recherche van het bureau Pietershal, een onderzoek ingesteld aangehouden B. B- en L- R-.respectievelijk 33 ca 33 jaar oud, de eerste kantoorbe diende, da laatste accountant. Deze personen inden te Haarlem ver vslsehte postwissels, tot bedrag van f 257. Te Anuicrdam w. de uitbetaling van een ven/ahch'.e pc-s... -;el (ruim f 3CO groot) door den betrokken beambte ge weigerd. De man die den pcetwiseel aan bood liep toen vr«g. Verkeersongelukken Kleine ongevallen te Haarlem Fietsongelukken te Zandvoort Te Haarlem Zaterdagmorgen werd te ongeveer 6.30 uur, een oude man bij de Emmabrug aangereden door «en automobieL De man viel, en moest zich geneeskundige hulp laten verleenen. De politie stelt een derzoek in. Zaterdagmiddag wilde het 7-jarig m L. R. de Barleijoriff'-raat oversteken. Zij werd daarbij aangereden door een loopjon gen die zonder te bellen zeer wild lang: de strant fietste. Door de aanrijding kwam het kind ie vallen. Zij liep een bloedende buil op het achterhoofd op cn moest bonden worden in het Sint Elisabeths Gasthuis, Tegen den loopjongen werd proces-verbaal opgemaakt. Te Zandvoort Tijdens de Spoi'tfc-esten van Zand- •oort's Bloei.op Zondagmiddag, werd de politie gewaarschuwd, dat dicht bij de erens van Bloemendaa! op den strandboulevard een aanrijding had plaats gehad, waarbij een meis je verwond was. Dadelijk begaven de Commissaris, één der inspecteurs en dr. Gorke Sr., die op her, ierras van het Keuriiaus aanwezig was, zich in een auto van een der deelnemers van de hehendigheidsrit, die daartoe bereidwillig ter beschikking werd ge steld, naar de plaats van het onge luk. Het bleek, dat een meisje, die op een fiets reed. niet genoeg rechts van den weg was gebleven en door een achterop komende auto was aangere den en van de fiets geslingerd. Zij bekwam een beenwond en eenige kneuzingen. Nadat, ze voorloopicr door dr. Gerke geholpen was, werd ze naar haar huis vervoerd. Den chauffeur trof geen schuld. Zondagmiddag reed een meisje mei haar fiets op het Tram plein. Ver schrikt door de signalen van een achteropkomende nulo sprong ze plotseling af en wierp de fiets van zich af. precies onder de auto. Het meisfe zélf kwam er goed af. de fiets werd ernstig beschadigd. Niettegen staande de autobestuurder geen schuld had. verklaarde hij zich be reid, een deel der kosten te beta len. R.-K. MIDDENSTANDSCONCRES. Wii lezen in De N'ederlandsche Han ze dat het vriiwjel vaststaande is. dat het Nationaal R.-K. Middenstands con gres dit jaar te Haarlem zal worden ge houden. EEN AUTO IN BRAND. Zaterdagmiddag geraakte tengevolge van verkeerde explosie, een auto ïri de Groote IToutstraat in brand. Do bestuurder wist het vuur met een bluschapparaat, dat in den wagen aan wezig was, te dooven. —LOGE PLAATS VOOR ALLEN No. M DER I. O. C. T. Bovengenoemde Loge hieid voor haar leden een excursie naar de begraafplaats Wester veld en het Crematorium. Nadat onder leiding van den heer T. C. E. Smit, secretaris der Vereeniging voor faculta tieve lijkverassching, een wandeling op Westerveld had plaats gehad, werd het Crematorium bczidhtigd en een sohiinver- assching gedemonstreerd, wat onder groote belangstelling werd gevolgd. WAARSCHUWING. De commissaris van politie te Leeuwar den waarschuwt tegen de practijken van een persoon, eich noemende Mr. Jacob Mees, geboren te Rotterdam 7 Jnni 184S. ook opgevende te he eten Jacobus Lamber- Meys. samcnwor.or.de me: Sjeeuvrkc Bakker. Bedoelde personen vestigen zich in (verschillende plaatsen, doen groote bestellingen, terwijl betaling achter wege blijft. In verband hiermede deelt de commis saris van politic te Haarlem mede dal bedo^d» pi^-ioiien zich ook ie Haarlem reeds mo dergelijke prac-.ijkcn schuldig miakwn. Schijnbaar verlieten zij daarna de stad; zij houden zich echter nóg hier op. DE MOTORBRIGADE. De tnotoi'origade maakte Zaterdag tw«4 proceseen verbas" op tegen automobiliste^ die respectievelijk op de Dreef en in de Wilhelmicastraat 43 en 48 K.M. reden. PERSONALIA. De dames J. M. Blom en J. van dert Ligtenhorst, beiden te Haarlem, zijn aan de Universiteit ie Amsterdam geslaagd voor het doctoraal examen Bomaanschfl Taal en Letterkunde Binnenland Een autobus in de Keulschevaart gereden De autobus komt op een roeibootje terecht Alle passagiers gered, drie gewonden Zondagavond ongeveer een uur of negen is een autobus die den dienst onderhoudt tusschen Loenen aan de Vecht en Amsterdam, nabij de Oranje, fabriek tusschen Kruislaan en Dienier. laan in de Keulschevaart gereden. De zes inzittenden werden gered. Een redacteur van liet Persbureau Vaz Dia6, die zich onmiddellijk, nadat hij kennis kreeg van dit ongeval, van het gebeurde op de hoogte ging stel len. deelt mede dat het een wonder mag heeten. dat dit ongeluk zoo goed is afg;eloopen. Immere niet alleen dat een autobus de vaart is ingereden en alle 6 inzittenden van een wissen dood gered werden. bleek achteraf, dat de autobus was terecht gekomen op een roeibootje, dat met .5 inzittenden daar juiet voorbii voer. En ook al deze 5 personen, die te water geraakten, konden gered worden. Uit. de verschillende verhalen dj,e voorbijgangers en de bestuurder der autobus zelf omtrent do oorzaak van het ongeval deden, valt met groote waarschijnlijkheid op te maken dat liet gebeurde zicli als volgt moet hebben toegedragen De autobus, in welke plaats 16 voor 12 passagiers, kwam uit Amelerdaffi, waar zij op het Tulpplein haar stand plaats heeft en reed in de richting Dio- men. In dezelfde richting ging een vrachtauto welke bij de Oranjefabriek links passeerde. Bij het passeeren schijnt de vrachtwagen iets te vroeg naar recht6 gezwenkt te ziin, waar door hii de autobus aan de linkervoor- ziide aanreed. Deze maakte daar door een zwenking met het bekend» gevolg. Het roeibootje, dat door den val van de bus geraakt werd. werd aan stukken geslagen. De- 5 inzittenden werden uit de boot geslingerd. Van alle kanten werd op het hulpge schreeuw der drenkelingen de be hulpzame hand toegestoken. Verschil lende voorbijgangers sprongen in do roeibootjes die bii de Oranjefabriek gemeerd lagen en voeren er mede naar de plaats waar hun hulp zoozeer van noode was. De 5 drenkelingen werden, zii hel met veel moeite, vrii spoedig op liet droge gebracht. De autobus zat met den kop in den modder en de achterkant stak boven het water uit. Men slaagde er spoedig in de deur aan de achterzijde te ope nen en daardoor wist nj<n de 5 passa giers met den bestuurder uit hun be narde positie te redden. De bestuurder, tevens eigenaar yart de autobus, de heer Chr. .1. Schilt- meijer, uit Loenen aan de Vecht, kwam er met nog drie andere passa giers ongedeerd uit. Zij waren hevig geschrokken. Twee andere passagiers hadden bovendien verwondingen opge- loopen. Het waren de heer Been uit Loenen aan de Techt, die lichte kwetsuren had. en mejuffrouw W. Minks, eveneens uit Loenen afkomstig, die aan de hand vrii ernstig was ge wond. Met een volgende autobus ver volgden zii hun reis naar Loenen. Van de 5 inzittenden van het roei boot ie had de 23-iarige juffrouw Tj. de Haan. wonende le Jan Steenstraat 54 te Amsterdam een ernstige vleesch- onde aan het rechterbeen gekregen. De andere vier waren met een nat pak en den schrik vrijgekomen. Dr. Derkinderen uit Diemen legde het eerste verband en daarna werd mejuffrouw de Haan per auto wegge bracht. Onder leiding van inspecteur Bertrsma stelde de politie een onder zoek in. doch for. een definitief re sultaat kon dit vannacht nog niet leiden, o.a. doordat de bestuurder den vrachtauto, aan wien het on geluk vermoedelijk geweten moet worden, nog niet was komen opda gen Het toestel van den Gemeentelijken Reddingsdienst bracht de autobus op het droge. Ook werd de verbrijzelde roeiboot op den wal gezet. Van de ri'de van het publiek was er begrijpe lijkerwijze groote belangstelling. DE STAKING BIJ „WERKSPOOR". Het Hbld.^ verneemt, dat in verband met de staking bij „Werkspoor" de ar beid aan de Ned. Seheepsbouw-Mij stag natie ondervindt, waardoor deze het werken in dubbele ploegen moet doen ophouden en een aantal menschenj daardoor overbodig, zullen worden ont slagen. In dat verband zal d« werkweek" yan S3 op 48 uui worden teruggebracht.

Haarlem's Dagblad | 1924 | | pagina 1