zeer voordeelige aanbieding OPGEKLAARD Burgerlijke Stand LANGE VEERSTRAAT, bock Anejjang. met het inkoopen van uw Dames en Heerenkleeding. Bezichtig eerst eens ONZE etalages. WIJ hebben ook voor U EEN in HEERENCOSTUUMS j 15.50 - 17.50 - f 21.50 Uiterst solide kwaliteit in 100 dessins. Binnenland EEN DRAAOLOOZE REDE VAN MINISTER COL1JN. Hal nieuwste Minister Coliin heeft Vrijangatoncl te Hilversum een radio-lezing gehou den finantieelen toestand van ons land en de toeskomst. De rede duurde ruim toil nvrl MEVR. ROLAND HOLST. Mevrouw Henriet te Roland Holst— van der Schalk, die uit de Communis tische Partij is getreden heeft zich, naar de Tel. verneemt, aangesloten bij den Bond van Communistische Strijd- en Propagandaclubs (groep- De Kadi), omdat naar zij meent, het haar daarin beter mogelijk zal zijn de hoogste idealen der derde Interna tionals naar den geest te dienen. BEVERWIJK. GehuwdJ. Th. Steel met W. de Vries. BevallenC. M. van de Molen Springveld, d. C. M. KockxGroot, d. C. Duiker-Vendel, d. A. M. van Velt- huijsenAssendelft, d. Mijnheer keek naar het klokje op den schoorsteen en bemerkte tot zijn schrik. dat, liet reeds tien minuten voor acht uur aanwees. Mae 'k nog oen kop thee? vroeg iiii, zenuwachtig dc krant opvouwen de, daarna bracht liii de laatste stuk jes van het gesmoorde broodje haas- lig naar zijn mond. Help ie zelf even, Dickriep z'n vrouw, die bezig was het meisje van boterhammen te voorzien. Sientje ie uaar do keuken om melk te halen. Ja maar ik heb geen tiid! brohv do mijnheer, terwijl bij druk'doende was alle* bij olknar te leggen. hetgeen hii naar het kant-oor moest meenemen. Bob. de jongste epruit. die juist zijn bord havermout had geledigd. klapte aanhoudend met den lepel op den rand van zijn bord. Stil toch, jijknorde vader. Ikke.... ikke zee niks. antwoord de Bob on trok een beleedigtl snuitje Nee. jo zeit niks. maar je maakt een geweldig levenl^o dien lepel neer! commandeerde vader. De klok is. geloof ik. iets voor, trachte mevrouw haar echtvriend ge rust to stellen, 'i is nog geen ach; uur. Nee. dat mankeerde or nog maar aan. sputterde mijnheer, dan haalde ik mijn trein niet.,., 't Is trouwens ei ken dag hollen om mee te komen. Sta dan wat vroeger op... dan kun je eerder van huis. was het be scheid van mevrouw. Ja. dat ken ik nu wel.... als je anders niet weet. 'k Wilde nog vragen... heb je 't erg druk vandaag? vroeg mevrouw op meer vriendelijken toon. Natuurlijk Wat 'n vraag Waarom zou ik het niet druk heb ben?,... Waarom vroee ie dat? Nee laat dan maar.... Ik had je willen verzoehejj... rnaarre, dan hoeft bet niet! Ook goed... din niet!.... Je schijnt spoedig in je wiek geschoten tegenwoordig. Het vrouwtje zag ietwat droevig op naar haar man. Waterlanders? Nee Dick.... 't zal wel weer over gaan. 't Is te hopen zuchtte mijnheer. Nou, tot van avond dan. Adieu I Hii nam z'n actetasch onder den arm. vlug de porapluie uit den bak en vertrok haastig. snel de deur in het slot trekkend, toen hij builen was. Do trein was als gewoonlijk even te laat. en daardoor kwam Dick juist op tiid om nog mee te kunnen. Dat buitenwonen maakte het jach- tigo leven er niet plezieriger op. En wat er den laatsen tiid haperde was moeilijk uit to maken. maar zijn vrouw was al heel ongïzellig. Vermoedelijk door het grootendeels geschieden leven zoo eiken dag. Je neemt 's morgens afscheid, niet al te vriendelijk als er wat is en dat is er noe al dikwijls tegenwoordig en 's avonds kom je weer mokkend tot elkaar, 't 16 de moeite niet meer waard, om voor die paar uren, een kwertie of oneenjghcid i«g op te los sen en tot een goed eind te brengen. Toen ze nog in de stad woonden in het begin van hun huwelijk, kwam hij thuis koffiedrinken. on was er dan 's morgens iets geweest, dan kwam dit gewoonlijk met de koffie we! weer in orde. Heel dikwijls kwam ziin vrouw hem 's middags van het kantoor afha_- len en dan wandelden ze eezollig naar huissoms werd een kennis bezocht, of ergens een kop thee gedronken, op het terras van eon dor hotels op do pleinen. Dat was een gezellige tiid ge weest. Ze hadden nooit- naar buiten moeten gaan. De strubbelingen waren tegenwoordig niet van do lucht. Zijn vrouw was meestal narrig of hoogst sentimenteel, maar nooit meer aardig als vroeger, 't Was waar hij zelf was ook wel anders geworden.... In de beginjaren ging alles zoo best... En waar je voor het eerst kwestie om kriigt. weet ie zelf niet.... Geen van beiden is de schuldige. En toch.... Op een gegeven oogenblik hokt het... Van toegeven is geen sprake.... De verhou dingen wijzigen zich hoe langer hoe meer teD ongunste van de partijen en liet conflict is daar.... Dan wordt de huweliikshemel meer eu meer door allerlei sombere wolkenkwesties ver troebeld.... en soms blijkt een zuive rende onweersbui de verduisterde lucht niet eens voldoende te kunnen opklaren.. Dan is er maar weinig toe noodig. of het conflict wordt on herstelbaar en zijn twee menschenle- vens voor goed vernietigd.... Zoover was het nu met Dick en zijn vrouw niet. Maar wie weet hoe spoedig het zoover zou kunnen ko men. De sleur deed er ook veel toe.Ook het alleen zijn den gelieelen dag, de een op het kantoor, de ander thuis. De trein was in de hoofdstad aan gekomen en als eiken morgen, gulpte een stroom forensen door de verschil lende uitgangen naar buiten en spoed de zich naar de kantoren en werk plaatsen. Het drukke zakenleven liet voor Dick "een tiid ziin overpeinzingen voort te zetten. Moeilijke en minder ingewikkelde problemen deden zich voor. zakenbeslommeringen van aller lei aard, het een greep in het ander. Na den middag evenwel vlotte het niet meer zoo bijster, en plots scheen Dick behoefte te eevoelen weer als van ouds, de stad eens door te loopen. al vorens naar huis te gaan. Een uurtje vroeger dan gewoonlijk verliet bii het kantoor. Do atmosfeer bleek hem daar vandaag drukkend en beklem mend. Maar toen hij zich weer in het drukste stad gedeelte tusschen de woe lige menschenmasea bewoog, monter de zijn neerslachtige stemming weldra weer op. De twee in tegengestelde richting schuifelende stroomen voet gangers; verdreven de muizenissen uit ziin kwellende gedachten, daar hij telkens een bekende meende op te merken. Twee koeren had hii zich ech ter reeds vergist. vandaar dat hij voorzichtiger werd met iemand aan te spreken. Maar toch als hij niet be ter wist.... Er liep een dame oenige passen voor hem.... precies hetzelfde mantelcostuum, en ook de hoed leek op dien welke zijn vrouw droeg.... ook de wijze van loopen... de houding van haar hoofd.... ze was het. of anders een sprekende dubbelgangster. Nee maar. nu zo haar hoofd iets terzijde wendde, bleek geen twijfel meer.... ze was het wel degelijk.... daar liep zijn vrouw... wat deed ze hier?... ze had er niets van gezegd... Tjonge! Ze mocht er toch best zijn ze was lang de on knapste niet hier in die drom... Ze maakt een goed figuur.... Dat schijnt die mijnheer, die vlak achter haar loopt, ook van meening te zijn Kijk die vent haar eens opnemen.... Hallo baasje, wees voorzichtigHii moest eens weten, dat haar wettige echtgenoot onmiddellijk bij de hand is.... Pa® op! Wanneer je je iets durft aan te matigenAh! Mijn"vrouw gaat naar rechts die gaat een win kel bezien.... Zou die miinheer ook.... Nee, hii gaat verder.... Maar geraden ook. heerschap'..., Wacht, nu zal 'k haar eens verrassen. Terwijl zijn vrouw voor het winkelraam stond en het geëtaleerde bewonderde, ging Dick achter haar langs. stelde zich links achter haar on en stak z'n rech terarm door ha.,-" linker. Ina wilde hevig verschrikt haar arm terugtrekken, man- zag dadelijk blij verrast op. toen ze Dick naast zich vond. Hoe was dat mogelijk? Had ze zich in den tijd vergiet en hoe kwam haar man hier in dit stadsgedeelte? Jij hier? vroeg ze, nog geheel ontdaan. Dat mag ik wel aan jou vragen, lachte Dick. Ik had iets besteld en daar het niet. gebracht was. vroeg ik je vanmor gen, of liever wilde ik vragen, of jij het had kunnen meebrengen, maar toen zéide ie het te druk te hebben. O, was het dit? Ja, nu toen moest ik zelf .wel gaan. Vandaag moest ik het hebben.... om het morgen aan iemand te kunnen geven, verduidelijkte Ina. Zij liepen gearmd vc-rder, zich langzaam tusschen d« menschenmenigte verplaatsend. Nu begreep Dick. M->r- geu was hii jarig. Zij had daarvoor iets gekocht, dat nog niet bezorgd was. En nu was ze het eenvoudig zelf gaan halen, toen hij beweerde het te druk te hebben. Wat zorgzaam toch. En hoe lief. Zeker! Heel liefEzel, die hii was ,om dit bijna te vergoten. Hij drukte haar arm vaster tegen zich aan. Ina draaide haar hoofdje naar links en blikte tevreden lachend tot hem op. Wat leuk, ?lat jo me juist moest ontmoeten, zei ze blij. Ja wel toevallig.... Maar ik ben iets vroeger van het kantoor gegaan. Waarom? vroeg Ina. Omdat.... ja. omdat mijn hoofd niet langer stond tot werken... Ik had vanmorgen in den trein zit-ten pieke ren over veel. dat anders had kunnen zijn.... ik heb gedacht aan vroeger, toen we meermalen na.liet kantoor zoo saampjes huiswaarts gingenmaar zeker had ik mii niet kunnen voorstel len vand.i"" zoo gelukkig te wezen. Ben je dat heusch? Twijfel daaraan niet, Ina. De muizenissen zijn als bij looverslag ver dwenen. Do donkere wolken trekken weg.... De zon breekt weer door!.... we gaan een kopje thee drinken Ina, net als vroeger. hier aan het oudo adres. Daar zal ik geen tijd voor hebben Dick, mijn trein gaat zooveel vroeger, dan die waar jii mee gaat. Kom nou!.... Wij blijven toch samen totdat liet tijd is voor m ij n trein natuurlijk 1 Weer sis van ouds. zaten zij op het bekende terras hun kopie thee te drinken en veel van vroeger ging hun in gedachten voorbij. Nu Ina later zou arriveeren. kou het thuis wel eenigszins haperen, doch ook zii vond de ontmoeting en vooral de teweeg gebrachte verandering in de gemoeds stemming tc gunstig, om daarvan niet onmiddellijk te profitoeren. De tijd vloog om Slechts enkele minuten konden zij vertoeven, toen het reeds tijd werd op te stappen. Dick bleek nog vroolijker geworden. Met uitgelaten blijheid moest hij be slist het Dakje dragen, dat door Ina wae afgehaald. Laat mij het nu maar dragen, zei hij, ik zal heusch niet trachten be kend te. worden met 't geen er in zit. En alvorens zii het 6tation genaderd waren kreeg hii nog een bijzonder idee -. hii wilde met Ina blijven, samen dineeren en naar huis seinen, dat ze eerst mei den laatsten trein zouden komen. Doch het stuitte af op allerlei bezwaren het huishouden betreffende. Het meisje keek vreemd op me vrouw en mijnheer beiden gelijk te zien aankomen, en wat haar hel meest verwonderdein een zeer genoeglijke stemming blijkbaar; mijnheer althans had ze nog nooit zoo prettig van den trein zien kounen. Ook Bob scheen die bijzonderheid, welke hij klaarblijkelijk nimmer bij zijn papa had bespeurd, uitermate op te vallen. Gaat u moorege weer pa halo van Ammerdam? vroeg hij zijn moe der. Nee. vent. dat was alleen maar voor vandaag. Waarom vraag je dat? Dan istie blij... dan lacht-ie. ant woordde de guit. Hii heeft gelijk. Kinderen spreken de waarheid. Maar voortaan lacht hij weer. hoor Bob En waarom niet? Door elkander beter te verstaan en te waardseren werden de duistere wol ken weggevaagd en is de hemel weer helder geworden geheel opge klaard.

Haarlem's Dagblad | 1924 | | pagina 15