41e Jaargang No. 12588 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen Donderdag 3 Juli 1924 HAARLEM S DAGBLAD ABONNEMENTEN per 3 maanden: Voor Haarlem en de dorpen in den omtrek waar een Agent gevestigd ill ADVERTENTIENVan 1 tot 5 regels fl-75; iedere regel meer 35 cents. Reclames 60 cents per regel. Bij is (kom der gemeente) f3.57H- Franco per post door Nederland f3.87H-Afzonderlijke nummers f0.15. Geïllustreerd 1 abonnement aanzienlijk rabat. Twaalfstuivers-advertentiën van Vraag en Aanbod van 1 tot 4 regels 60 Cents Zondagsblad, voor Haarlem en Omstreken f0.57£4; franco per post fO-65. per plaatsing, elke regel meer 15 Cents contant; buiten het Arrondissement dubbelen prijs. Directie, Redactie en Administratie: Gr. Houtstraat 83, Poet-Giro 38810 UITGAVE DER N.V. LOURENS COSTER Bijkantoor voor Santpoort, Velsen, Velseroord, Wljkeroog, IJmuiden, Telefoonnummers: Directie 3082, Redactie 600 en Admii Istratie 724 Directeuren j. c. PEEREBOOM en P. w PEEREB°°M Beverwijk, enz., enz. Driehuizerkerk weg 2, Velsen, feiefoon 3521 DIT NUMMER BESTAAT UIT TIEN BLADZIJDEN. EERSTE BLAD AGENDA Heden. DONDERDAG 3 JULI. Groote KerkOrgelbespeling van 7,30 -8.30 uur. door Goorge Robert. (Vriie toegang). Bioscoopvoorstellingen. VRIJDAG 4 JUNI. Atlanta-bioscoop. Zijstraat, Bios coopvoorstelling, 8 uur. Cinema-Palace, Grooto Houtstraat: Bioscoopvoorstelling 8 uur. Theater ,,De Kroon", Groote Markt Bioscoopvoorstelling. 8 uur. Luror-Theater, Groote Houterraat Bioscoopvoorstelling. 8 uur. Scala-Theater. KI. Houtstraat 77 Bioscoopvoorstelling 8 uur. OM ONS HEEN No? 3339 Nabetrachting van den Gemeenteraad Door een vergadering van de ver eeniging „de Nederlandsche Dagblad pers te Amsterdam was ik verhin derd de Raadsvergadering van Woens dag bij te wonen, zoodat ik mijn in drukken daarvan zal moeten putten uit het verslag. Allereerst kan de op merking worden gemaakt, dat het wel een zomerzittirig is geweestdo burgemeester en de secretaris waren beiden afwezig, zoodat hunne ver vangers in functie gekomen waren. Ook d0 aard van de agenda stempel de de bijeenkomst tot een zomerver gadering. Weinig zaken van belang, waarvan er een. de verlaging van havep- en kaaigeld, nog aangehou den werd. Merkwaardig, dat er maar vijf leden van den Raad ontbraken. „Trouw mort Blijken" zeiden de der tig andere leden en kwamen aan de oproeping voldoen. In dezen nood aan nieuws grijp ik Paar de lijst der ingekornei. stukken en vind daar, behalve ecnice formcelo stukken, een verzoekschrift van het bestuur der afdecling Haarlem van het Nederlandsch Onderwijzers-Ge nootschap om over te gaan tot inrich ting van voorbereidend onderwijs in eenige wijken van de stad Nu speet £«t mii bijzonder dat ik afwezig mor«t zijn. Hoo graag had ik de gemoed*. stemmingen bespied, die zich voorde- den op het gelaat des waarnomen-'en voorzitters, die in het College Wet houder van financiën is! Of heeft hij in zijn kortstondig notarieel bestaan reeds de onaandoenlijkheid weten te veroveren, die den notaris zoo goed staat I "In ernst, men kan wel aandringen op voorbereidend onderwijs, maar wal. zal dat kosten! Zoolang wij hier op gescheept zitten rnct pon eigen inkom stenbelasting van drie procent, ij het waarlijk do tijd niet om met nieuwe, groote uitgaven aan te komen. Voor al niet. omdat oen van de argumenten voor spoedige invoering van voorberei dend onderwijs, de verlating van het begin van het lager raderwijs, verval len ia Iota dergelijks zal wel gezegd moe ten worden van het verzoek van de Vereeniging van Spraaklceraren, om het oncfcrwij* tot verbetering van spraakgebreken in te voeren op de voorbereidende «n lagere scholen. Hot is prachtig en menigeen, dio anders zijn lastig spraakgebrek als een blok aan het teen meesleept, zijn leven lang, zou er mee gebaat wezen, maar de omstandigheden brengen eenmaal mee. alles til tc wijzen wat niet on vermijdelijk is. Na deze ingekomen stukken komen een aantal hamerstukken aan de orde, die de vergadering in korten tijd hal verwege de agenda moet hebben ge bracht, Dan een voorstel van B- en W. om aan het Rijk grond en water onder Haarlemmerliede over te doen tot verbetering van den Rijksweg van Amsterdam naar Haarlem. Sedert 1917, zoo vernemen de Raadsleden, wordt er over deze zaak onderhan deld. Zeven jaar. „Hoe komt dat zool" vraagt de heer Koppen „On derhandelingen duren lang indien ze met- Waterstaat worden gevoerd", antwoordt wethouder Reinalda. Maar de heer Gcrritsz heeft Waterstaat als ik zoo zeggen mag de hand boven het vochtige hoofd gehouden en de schuld teruggezonden aan de gemeente Haar lem, die het Rijk behandelde als een gewone gegadigde en zoo do verbe tering tegenhield. Zullen wij in dozen strijd nu nog achteraf partij kiezen! Noen, de ver loren zeven jaren krijgen wij toch niet terug. Do zaak is nu. hopen we, in orde, want de Raad heeft het voorstel goedgekeurd. £r was ook geen bezwaar tegen den aanleg van twee vluchtheuvels op den Kruisweg bij de Parklaan. Het kun nen nuttige "dingen zijn. Maar ik wil bij deze gelegenheid toch de aandacht eens vestigen op het gevaar, dat dc vluchtheuvel op het Klokhuisplcin op levert. Wie van de Rïviorvischmarkt in de richting van dc Damstraat gaat, kan door het. zuurkraampje dat er op een slechte plaats staat, niet zien wat uit die richting aankomt. Daar komt bij. dat auto's uit dio richting veelal niet de groote bocht nem n, rechts om den vluchtheuvel heen, maar binnen door gaan en dan plotseling voor je neus staan. Al tweemaal heb ik mij op dat. punt alleen door een snelle vlucht kunnen redden. Is het- niet- mogelijk, het Eieren- tn Zuur-Palcis ■uit do bocht weg to nemen en over te brengen naar stiller oorden, zoodat ook de Hcfhebbe bun gehechtheid aan dez» lekkernijen niet ir. leven zuilen moeten betalen? Een politic-aangelegenheid wordt aangehouden totdat de burgemeester van verlof terug is. De Raa<l wonscht de welsprekende en grondige verdedi ging van het voorstel niet te missen. Het komt mij, zoo uit dc verte, voor alsof de discussie over de uit voering van straatwerken heeft doen denken aan het vermaarde halen en brongen. De heer Klein Schiphorst wensehte openbare aanbesteding, maar was bereid zijn voorstel in te trekken als B. en W. een toezegging wilden doen en het College, bij monde, van den heer Reinalda, was er wel tegen, maar was toch tot een proefneming bereid. Het komt wel eens meer voor, dat het dagelijksch bestuur ergens te gen is. maar om redenen van tactiek, politiek, weet ik het, ot misschien al leen maar uit aangeboren welwillend heid. die het niet onderdrukken kan, 'bereid is een proef te wagon. Dat was trouwens al in hot gedrukte Raadsstuk te lezen. Dc heer Klein Schiphorst nam dus zij» voorstel to rus. B. en W. nemen uo proef. Bij deze gelegenheid hebben wij (ik vergis me, het moet t ij wezen, want k was er niet bij) een verklaring vun den wethouder gekregen over aange nomen werk hij het atratenmaken. Gebleken is, dat een straatmnker in aangenomen werk meer presteert dan in uurloon en dat du* het doen uitvoeren in aangenomen werk voor <j0 gemeente en voor do arbeiders voordeeliger ia. Zoo kwamen de benoemingen in 't :icht. Om half vier al. Een fortuintje mor do rookers. Hoe moet de nestor .an den Raad genoten hebben, toen hij misschien wel een feostsigaar op voorhand aanstak, een uur vóórdat de adat het anders veroorlooft. I'.n de waarnemend voorzitter, die er ook lang niet onverschillig voor is. ir.sar misschien in den Raad wat beters rookt dan tc vinden is in het kistje voor de clientèle, dat, naar bonze ton gen wol zeggen, op notariskantoren in het algemeen niet veel bijzonders is. En de hoer Peper, die den brand pleegt te steken in den commun:sti Mevrouw Macdonald maakte bij de benoemingen een opmerking over Het feit. dat do waarnemende directr.cc voor den tweeden koer tot die functie werd voorgedragen. Blijkbaar vond deze spreekster dat oen ongunstig voortreken zij drong er althans op aan, dat dc commissie die advies moet uitbrengen over dc reorganisatie van liet middelbaar en hooger onderwijs, in het bijzonder op do meisjesschool zal letten. De heer Bruch verzekerde en Ut heb dat al vroeger uit zijn mond ver nomen. dat wat hem betreft deze school geen gevaar loopt. Bij woman tc evenwel, den uitslag van het ondn- zoek af te wachten en dat is zeer ver klaarbaar. Mejuffrouw van Benckoni neemt het ambt van directrice goed waar en wat zou er dan tegen zijn, die waarneming nog een poos, een jaar b.jvoor'neeld. te laten duren? De Raad steunde het bezwaar dan ook niet en voor den tweeden keer w'vd Mej. van Bcrlekom tijdelijk benoemd. Slisschien zou zij, -a een reorganisa tie die mogelijk niet in haar geest is, toch het ambt niet definitief wen- sclion te aanvaarden. Is het dan niet voor alle partijen beter, dat de be noeming verschoven wordt? Niet zoo licht zal men tot opheffing van deze school komen. Zij geeft en goede opleiding. binnenkort zullen aan haar diploma vers hillendo rech ten worden verbonden en het zou mij niet verwonderen, wanneer het gym nasium daarvan de gevolgen onder vond. Er komt practiseh zoo weinig van do klassieke studie door meisjes terecht. Nu het bezwaar, dat. bet di ploma voor de meisjesschool geen rechten gaf, is vervallen, zullen al licht velen die anders naar het gym nasium gingen om dc wiskunde van de jongens-H. B. S. te ontloopcn, zich naar de meisjesschool wepden. Er hebben zich dit iaar al vnjwat leer lingen aangemeld. Laatste bedrijf. Rondvraag. Ook deze staat onder den invloed van den Een paar vragen van den heer Keesen, een paar van den heer Kop pen, rlaarna een kibbelarijtje tus- schen de heeren Peper en Joosten, als gewoonlijk door den heer Peper uitgelokt. Hij heeft er nu eenmaal plezier in. te probeeren leden van de S. D. A. P. te betichten van gebrek aan consequentie of van tegenstrijdig heden. Aan de overzijde blijft men dan het antwoord natuurlijk niet schuldig. Dezerx keer ging het om ongenoem de ambtenaren, die aan ongenoemde hladcn (de burgerpers, zei de heer Peper, rnaar wat dat voor een ding is weet ik niet) ongenoemde berichten zouden hebben verstrekt. Ziedaar een vergelijking met niets dan onbeken den, die wij zelfs niet zullen trachten op te lossen. Hot is onbegonnen werk. Maar nu had de heer Joosten, als ik het goed begrijp, ook een mededee- ling gedaan, aan een ander blad en daar wou de heer Peper eens van zeggen. Niet waar, zei de heer Joosten, het gold een stuk, bestemd voor een open bare vergadering van de schoolcom missie. Dit debat, hoe gewichtig ook, be lette niet dat de anrdc intusschen doordraaide en dat dus het Pand en de Jacobij nestraat en al do aangren zende straten nog heel netjes op hun oud„ plaats lagen, toen de Raad. naar ik hoor om half vijf, met het gevoel van voldaanheid, dat het loon is voor hen die ook in den zomer hun plicht doen, naar huis ging. J. C. P. Stadsnieuws Het Kennemer Lyceum te Bloemendaal Een circulaire aan de ouders Een protest liet bestuur van het Kennemer Ly- ■cum tc Bloemendau. heeft een circu laire tot de ouders gericht, waar in staat: „Blijkens racdedceling van den Rector ia Uw kind ingeschreven als leerling voor den nieuwen cursus 1924/ lö2ó. Op grond van ue door ue school hoofden afgegeven „verklaringen" ot het resultaat van. het toelatingB- aen zullen de ingeschrevenen a. of niet geplaatst worden op de lijst der candidaten, geschikt om toegelaten 1 worden. Door het groote aantal inschrijvin gen is het, waarschijnlijk, dat hot aan tal gcschikt-verklaarden grooter is dan net aantal plaatsen. Het bestuur moet dan, overeenkomstig het school-, reglement, bepalen, welke candidaten oor plaatsing in aanmerking komen. Daarbii kan natuurlijk de overwe ging gelden, of u zich, indien hiertoe 111 staat zijnde, a! of niet bereid klaard heeft tot deelneming in de telooze obligaticleening. Om geregeld over de noodige kas middelen de beschikking te hebben, kunnen wij wel voorschot op de Rijks subsidie vragen of op andere wijze geld lccnen, doch de daarvoor verschu! digde hoogo rente is een. uitgave, die onze exploitatie-rekening hinderlijk drukt en die wij vermijden moeten. Tot nu toe steunden vele ouders ons door het nemen van obligaties, echter niet genoeg, en zelfs al hebben wij de beschikking over voldoende „bedrijfs kapitaal" gekregen, dan zullen wij toch de ouders van nieuwe leerlingen blijven verzoeken, in de Obligatie-Ice- niug deel te nemen, om daarmede de, van de oprichting onzer school af, ge nomen obligaties te kunnen aflossen." Gevraagd wordt om de ingesloten formulieren voor I Juli terug te zen den. Tevens wordt er op aangedrongen zich op te geven als lid der vereeni ging Kennemer Lyccun Een der betrokken ouders schrijft ons over deze circulaire onder het op schrift „Het Democratisch Kenne mer Lyceum." „Voordat de toelatingsexamen» (10 Juli) van 't Kennemer Lyceutn begin nen en er te veel meisjes en jongens blijken ingeschreven te zijn, krijgen de ouders een brief van 't Kennemer Ly ceum met de vraag, of zij een obli gatie voor dat luxe instituutt willen nemen en dit voor 5 JuTT Bekend wil len maken. Diegene, die niet m staat zijn dit te doen, kunnen verwachten mot het oog op de plaatsruimte, dat hun kin deren niet geplaatst worden en hun heil maar ergens anders moeten zoe ken. waar de toelatingsexamens waar schijnlijk al voorbij zijn Wij laten de lezers maar verder oordcelcn". Het Asphalt Nog is niet beslist welk soort genomen zal worden. Hoewel Maandag reeds de aanbe steding gehouden is voor het leggen van asphalt in de hoofdstraten, is nog niet beslist, welk soort gekozen zal worden. Er is aan do inschrijvers prijs voor de verschillende soorten gevraagd- Heden maakte de raadscommissie voor 0. W. nog een studiereis huiten de si ad om verschillende soorten asphalt, is de praktijk te liesfcudecren. Eerst daarna zal pen keuze gedaan worden. Verkeersongelukken in Haarlem en Omgeving T# Haarlem. Woensdagmiddag liep een dame met haar rijwiel aan de hemd in de Groote Houtstraat. Doordat zij plotseling van richting veranderde, werd liet achterwiel van de fiets door een paeseerende automo biel gegrepen cn vernield. Woensdagmiddag te ongeveer 4 uur had onder het viaduct aan dan Kruisweg een aanrijding plan te tussehen een automo biel en een handwagen met hout en dak pannen. De handwagen dompte, waardoor een aantal pannen brak. Haarlemmermeer. De heer W. te Hoofddorp, reed Dinsdag met zijn rijwiel op den Hoofdweg alhier. Plotseling bralt de ficte doormidden en werd de man tegen den grond geslingerd. Met een ernstig gekneusd heen werd hij opge nomen en Lij een dokter gebracht. TE ZANDVOORT. Woensdagavond ongeveer half ne gen werd op den Boulevard de Fa- vauge nabij Riche een 15-jarig meis je door een Ford-auto aangereden, waardoor ze ontvellingen aan bec.i en hand bekwam en de mantel ge scheurd werd. In dezelfde auto bracht men haar naar het politiebureau. Daar verbond de bestuurster der auto, mej. S. P. W., verpleegster te Amsterdam, het meisje. De schuld lag bij het kind zelf, dat. zonder op het verkeer te letten, mid den op straat bij de muziek danste. Tocb beloofde mej. W. haar schade loos te stellen en voor een nieuwen lantel te zullen zorgen. De Noorderkerk De haan op den toren. De bouw vaal de Noorderkerk in het Kleverpark vordert naar wensen. Hedenmiddag zou de haan op den torte geplaatst worden. Deze haan, een kUffUtstuk van drijfwerk is vervaardigd door don heer Joh. M. de Vries te Haarlem. Dit is reeds do 6de haan, dien d«z® jonge kunstenaar gemaakt heeft, De verpachting van de koffiekamer in „de Centrale". Over den bierverkoop. Een protest üer geheelonthouders Reorganisatie van het Rijksschooltoezicht Besparing van drie ton Twee schoolopzieners in Haarlem gaan heen De heer Westerouen van Meeteren wordt inspecteur Dezer dagen hebben wjj medege deeld, dut aoor den Haarieinsciien De- stuurdersbond besloten is de exploi tatie van de Koffiekamer in „do Cen trale" aan liet Spaarne te -verpachten uau den heer A. f. A. Verkooy, voor heen exploitant van café „Neuf" in de Groote Houtstraat. Het Maauublad \an het Centraal Comité van drankbestrijdeude v.reeni gingen te Haarlem betreurt dit be sluit, omdat tevens besloten is bier- verkoop toe te staan Het blad deelt mede: „In de vergadering wuien, zooals wij uit goed bron vernemen 10 van de 28 aangesloten organisaties aanwezig, terwijl er onder deze 10 aanwezige, nog tegenstemmers waren, hetwelk evenwel niet verhinderde, dat met stemmen het feit van den bierverkoop beslist was". De verpachting geschiedde zoo wordt verder medegedeeld uit finan- cieele overwegingen. Als de kosten evenwel medegerekend worden zal van de pachtsom niet veel meer dan f 16 por week overblijven. Daarmede is het gebouw niet financieel gered. „Zoo er geen andere keus waren ge weest, dan zou het bestuur niet zoo'n ernstig verwijt treffen als thans. Het wist, dat door deze koffiekamer ge woon als vergaderzaal te verhuren. vrij wat hooger bedrag zou inko- men. Is er eenmaal bier verkrijgbaar in het buffet, dan duurt, het gewoonlijk niet heel lang, of er komt een vergun ning ook, vooral «1» de exploitatie af hankelijk is van den verkoop va.n al coholhoudende dranken. Men heeft door dat besluit, de ar beidersbeweging neergehaald. De man nen en vrouwen, die hier vergaderen, zullen in de verleiding gebracht wor den en voorts zal men deze omgeving voor do jeugdorganisaties welke hier een alcoholvrij intérieur vonden, on mogelijk maken. Ook denkeu wij aan de vele werk- loozen, die in dit gebouw moeten tee- kenen en onder wie er velen zullen zijn, dio de verleiding niet zullen kun nen weerstaan om van hun klein steungeld een of meer glazen bier te koopen. Nogmaals: wij honen, dat het be sluit, hetwelk heilloom gevolgen moet hebben, zal worden ingetrokken, vóór de eersle bierpomp feestelijk wordt ingewijd". Men schrijft ons: De reorganisatie van het Rijksschooltoe zicht zal mu toch eindelijk mei X Augus tas a.e. haar t eg krijgen. Door een vrij aanzienlijke verin in dering .van liet aantal toezichthoudende ambtenaren en ophef fing vau d.e meeste inspectiebureaux hoopt de Minister een bezuiniging te bereiken van pl.m. i XQ.fXQ. Als inderdaad de ver mindering <vam uitgaven zóó groot zal blij ken to zijn, terwijl de verandering naai mijn mecnimg niet ten nadeele za! behoe ven te zijn van het toezicht op het onder wijs dan zal men de verwachte maatrege len moeten billijken, en is het te betreuren dat een aantal ambtenaren erdoor zullen moeten worden geduwd uit een werk kring, die faun lief is geworden, waarin zij uitnemend wenk verrichten en waarin bovendien voor sommigen de belofte 'ag van een zekere toekomst I Ik denk bij dit laatste in de eerste plaats aan de dik wijls nog jonge administratieve ambte naren, die nu buiten betrekking zullen komen. Veel egards heeft de Regeering voor deze menschon niet. Zij hebben 't ben dreigend ontslag nog geen enkel bericht ontvangen. Wat zijn nu do plannen van den m ter waarin zullen de veranderingen staan De (Lageronderwijswet 1820 gaf ons ingang van 1 Januari .1921 in plaats de drie Inspecteurs: vier Hoofdinspecteurs in plaats van de 29 Districtsschoolopzie ners: 27 Inspecteurs en voor do ruim 100 arrondissemonlsschoolopzieners: 65 scli ooi opzieners. De schoolopzieners werden ambtenaren, wat de arrondissements- solioolopzieners, die elechts een toelage genoten, niet waren. Het geheel werd groot opgezet. De vier Hoofd inspecteurs kregen ieder een adjudant in den vorm toegevoegdc-n echoolopziener en zoowel de Hoofdinspecteurs als de Inspecteurs kre gen een Bureau met twee administratieve ambtenaren. Er kleefden aan dit stelsel groote fouten. In de eerste plaats was het veel op militairen leest geschoeid en hadden de schoolopzieners, die door hun geregeld 'schoolbezoek het best op de hoogte waren van het onderwijs, en die personen en t-oc-etanden het best leerden ren, te weinig invloed op don gang zaken. In de tweede plaats was het on- noodig daar, niet alleen omdat Bureaux kostbare werkplaatsen zijn, maar ook om it verschillende personen zich meer- :alen togelijk of na elkander, met dezelf de zaak bemoeiden en er hun dienstrei- voor maakten. Daar kwam nog bij da! dc Inspecteur zoo zijn natuurlijke aan eg hem ©enigszins in die richting dreef e veel aan zijn Bureau en do daaraan on afschcïdolijk verbonden paperassenwin kol werd gebonden. Ale zijn liefde tot de school en tot de praktijk van het onderwijs niet zoo heel gToot waren, liep hij gevaar te worden wat men een papieren inspecteur De Bloemboüenhandel in 1923 Voor ruim f26 mlllloen uitgevoerd. In het jaarverslag 1923 van de Ka mer van. K. en F. in het district Rijn land. wordt omtrent den bloembollen- handel in het dist riet medegedeeld, dat deze reedö vroegtijdig geken merkt werd door lev eindigen handel, berustende op het feit, dat de orders uit Amerika aanleiding gaven tot vroegtijdig dekken. De prijzen voor leverbare bollen liepen steeds op, zoo dat de bedrijfsresultaten uitmuntend zijn. De export naar Amerika nam toe, evenals ödo naar Engeland. De handel op Frankrijk is eveneens toe genomen, waartoe niet weinig heeft bijgedragen de bollenbeplanting in de tuinen van de Tuillerieën, die als een reclame voor het artikel bloembollen, als geslaafd is te beschouwen. Duitschland, Oostenrijk, Rusland en Polen, eertijds de voornaamste afne mers van hyacinthen en vroege tul pen, beschikken niet over voldoen- 'de koopkracht, hoewel aan het einde van 1923. wat Duitschland betreft, zich een beter vooruitzicht ontplooide. Tsjecho-Slowakije betrekt alreeds eon beduidende hoeveelheid bollen van de allerbeste kwaliteit. Het gevaar voor een invoerverbod van narcissen in Amerika dreigt nog soteeds en wellicht meer dan ooit ie voren, wat dit zou beteekenen blijkt reeds hieruit, dat j'aarlijks 300 han delsreizigers Amerika bezoeken gedu rende 3 a 8 maanden. D© bollenkweekors organiseerden een vriiwilligen keuringsdienst, die de kweekers verplicht, zorgvuldig te let ten op de zorvuldige bestrijding van de zich op het veld voordoende plan tenziekten. Deze keuringsdienst beschikt over ©en budget van f 14 000 en werkt sa men met den plantenkundigen dienst. In dc bollen industrie heeft; zich een zijtak ontwikkeld, die van groote bc- teekenis is. In Rijnsburg en omgeving is eerst- op bescheiden wijz©, th: zou kunnen noemen. Het systeem heeft het aan ook na 31/2 jaar afgelegd. Het wordt met 1 Aug. a.e. radicaal gewijzigd. Er komen op verschillende plaatsen in specteurs in totaal 59 die evenals de vroegere schoolopzieners hun bureau weer aan huis zullen hebben. De schoolopzie ners verdwijnen, behatve in de drie groote steden Amsterdam, Rotterdam en den Haag, waar naast een inspecteur school opzieners werkzaam blijven en waar in verband daarmede de Bureaux blijven be staan. Er koman vijf Hoofdinspecteurs in plaats van vier. De eerste Hoofdinspectie zal de provincies Noord-Brabant en Lim burg omvatten, de 2de Zuid-Holland en Zeeland, de 3de Utrecht en Noord-Holland (evenals nu), de 4de Groningen, Friesland cn Drente en d6 5de Gelderland en Over- xjeseL De Hoofdinspecteur van Nooid- Holiand en Utrecht woont thans te Utrecht en zal daar wel blijven wonen, tenzij er een persoonsverwisseling mooht plaats hebben, in welk geval hij misschien Am sterdam of Haarlem als woonplaats zou kunnen kiezen. De adjudanten of toege voegde schoolopzieners verdwijnen, maar. de hoofdinspecteurs behoudeD hun bu reaux, zoodat er in het geheel 8 Bureaux blijven bestaan in plaats van de 31 van nu In Noord-Holland komen buiten Am sterdam zes inspecteurs, die vermoedelijk hun standplaats zuüen hebben te Hilver sum. Haarlem, Zaandam, Alkmaar, den Helder, en Hoont. Ook Haarlem krijgt dus zijn inspecteur, maar de toestand wordt er toch geheel an ders aan hij was, want die inspecteur zal alleen zijn en geen schoolopzieners naast zich hebben. Hij zal zijn bureau weer aan huis hebben. Bij de benoeming van leden van het Rijksschooltoezicht hebben politieke rioh- ting en godsdienstige overtuiging altijd groote rol gespeeld. Angstvallig wordt rekening gehouden met de getalsterkte der politieke partijen, In 1916 werd de heer Slorok te Haarlem benoemd s!b eerste Roomsch Katholieke districts-eohooiopeiener (na 1921 inspec teur) boven den Moerdijk. Ook de nieuwe inspecteur zal Roomsch Katholiek zijn, maar als ik goed ben ingelicht tevens een man, die liefdé heeft voor het onderwijs die de lagere school van nabij goed heeft leeren kennen en daarom tot oordeelen iver personen en zaken volkomen be- 'ocgd. De heer Boes, sedert 1 Mei j.L waarne mend inspecteur zal naar ik verneem, bij de invoering der reorganisatie zijn betrek king neerleggen en evenals de schoolop- de heer Bredee, in verband niet het bereiken van den 60-jarigen leeftijd, den dienst bij het Rijksschooltoezicht ver laten. Aan den heer Westerouen .van Mee. zal als inspecteur één van de hier boven genoemde standplaatsen in Noord- Holland worden aangewezen. bolgewassen, die bii honderdduizen den naar het buitenland paan. De hyacinthencultuur ie ook weder in betere conditie gekomen, maar de g.roententeelt als bij teelt in het bollen- bedriif is geheel op den achtergrond gedrongen. In totaal werd in de bollenstreek uitgevoerd 24.950.270 K.G. met een waarde van f 26.382.646 waarvan voor rekening van Amerika komt 9.688.658 K.G. met een bedrag van f 10.874.667. Het 10-jarig bestaan van den Motordienst van het Vrijwillig Landstorm korps Een bloemencorso. Db Minister van Oorlog. De Vereeniging van Officieren van den Motordienst, bestaande uit Officieren en Reserve-Officieren van den Motordienst en Offipieron van 't Vrijwillig Landstorm- korps Motordienst hebben het plan opge vat om het 10-jarig best3an van dezen Motordienst op 12 Juli te Haarlem (al waar de sehoolcompagmie van den Motor dienst is gevestigd) te herdenken. Er worden beheridigheidswedstrijden, geen snelheidswedstrijden, georganiseerd. Ook .bestaat het plan een bloemencorso te houden. Naar wij vernemen zal bij het feest de minister vam Oorlog aanwezig zijn. om o.a. de wedstrijden op rijwielen en moto ren bij te wonen. De opgave voor het bloemencorso ij reeds van dien aard, dat dit met eenige medewerking van het weer, goed slagen kan. Ook do deelneming der militairen uit andere plaatsen is zeer groot, zoodat het Zaterdag 12 Juli oen groote drukte zal rijn op het cavalerie terrein. DOOR DE PUNTEN VAN EEN HEK VERWOND. Een 8-jarigcn jongen die op het hek van he: badhuis op het Leidsche Plein geklom men was, viel en verwondde zich aan de punten daarvan. Hij werd bijgestaan in het politieposthuis op het Leidsoheplein, waar bleek, dat hij niet ernstige vleesch- h*t- «root .begonnen met 't forceeren, wonden had opgeloopen. De jongen kon' het vroeg in bloei hebben van diverse spoedig naar huis gaan.

Haarlem's Dagblad | 1924 | | pagina 1