Nederland in den Vreemde. Geïllustreerde Gids voor Velsen Muziek 41e Jaargang No, 12591 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen Maandag 7 Juli 1924 ABONNEMEN EN per 3 maanden: Voor Haarlem en de dorpen in den omtrek waar een Agent gevestigd ia (kom der gemeente) f3.57*4- Franco per post door Nederland f3-87*5. Afzonderlijke Zondagsblad, voor Haarlem en Omstreken f 0.57*4! franco per post fO-65. Directie, Redactie en Administratie Gr. Houtstraat 93, Post-Giro 38810 Telefoonnummers: Directie 3082, Redactie 600 en Administratie 724 ADVERTENTIENVan 1 tot 5 regels f 1 -75; iedere regel meer 35 cents. Reclames 60 cents per regel. Bij f0.15. Geïllustreerd 191 abonnement aanzienlijk rabat Twaalfstuivers-advertentiËn van Vraag en Aanbod van 1 tot 4 regels 60 Cents III per plaatsing, elke regel meer 15 Cents contant; buiten het Arrondissement dubbelen prijs. UITGAVE Dr'R N.VC LOURENS COSTER Bijkantoor voor Santpoort, Velsen, Velseroord, Wijkeroog, IJmuiden, Directeuren: J.C.PEEREGCOM en P.W. PEEREBOOM Beverwijk, enz., enz. D r i e h u 1 z e r k e r k w e g 2, Velsen, feietoon 3521 Hoofdredacteur: J. C. PEEREBOOM DIT NUMMER BESTAAT UIT TWAALF BLADZIJDEN. EERSTE BLAD AGENDA Heden. MAANDAG 7 JULI. Bioscoop voorstellingen, DINSDAG 8 JULI. Groote Kerk: Orgelbespeling van 2— 3 uur. door C.'urge Robert. Groote Kerk: Kerkconcert ..Kunst Adelt", 8 uur. Cinema l'alacc, Groote Houtstraat cooovooretelling. S uur Theater ..De Kroon", Groote Markt Bioscoopvoorstelling. 8 uur. Luxor-Theater Groote Houtstraat: Birvoopvr.orMellinr 8 uur. Scala-Theater. KL Houtstraat 77: Bioscoopvoorstelling 8 uur. Afianta-bioeooop. Zijlstraat, Bïos- stc'.line. 8 uur. II i 1 I e g o m: Gemeenteraadsver gadering. Stadsnieuws De actie in de papier industrie. Een brief aan de Directie der firma Van Gelder Zonen. Teleurstelling bij de arbeiders. Door de samenwerkende organisa tion ia de papierindustrie i- uun de directl« der firma Van rudder Zonen oen brief gezonden, waarin wordt ge zegd «lat de arbeiders'buitengewoon teleurgesteld zijn over do houding van genoemde directie. die bij de plaats gehad hebbende onderhande lingen van geen loonsverhooging wil de weten. Hoewel er stemmen opgaan in de organisatie». aldus het stuk, die aan dringen op hef verscherpen der maat regelen in antwoord op de starre houdiuir der directie, wil men liever dien v..-g niet op. doch door ondgr handeling tot oveieen^tomming trach ten te komen. Tenslotte wordt gevraagd met on derhandelingen over een nieuwe loon regeling niet ie wachten tot Septem ber. doch die nu reeds aan te vangen Op spoedige boantwoording wordt anngedrongen. OUDERAVOND- Men schrijft ons: Dezer dagen waren de ouders van do leerlingen van school no. 19 door do oudcrcommissio uit genoodigd tot bijwoning van een ouderavond in ..Ilozenliagho". Er was raaar zeer weinig belangstel ling. Nadat do voorzitter uilen harte lijk welkom had gelieeten en in zijn openingswoord nog ecnige waardee- rende woorden had gesproken over liet onlangi afgetreden hoofd der school, den heer 1'. Th. Jansen, werd versing uitgebracht van do werkzaamheden der commissie. Het hieek, dat de aan wezige ouders zeer ingenomen waren met de werkwijze der commissie. Hierna was het woord aan den heer C. Sipkcs voor een voordracht over ,,Dc lovende Natuur". Spreker zei In den aanvang, to zullen trachten tel kens waar hol mogelijk was. te wijzen op den goeden invloed, dien de leven de natuur kan hebben op de opvoe- ding. Do aanwezigen werden vargast op een scfhitterende serie .ïchtbeelden. die door den heer Sipkes op zeer hooiende en onderhoudende wiize wer den toegelicht. Onder anderen wees hii op hot nut en hot gezonde van kampeeren.d^t zoo bij uitstek geschikt is voor den om gang met planten en dieren in veld en bosch. In de pauze vertelde hij eenige bijzonderheden over de planten die hii had meetre- brarhf en waarmee de bestuurstafel smaakvol was versierd. Met groote aandacht werden daar na het vervolg van de voordracht, aan gehoord en de opnemingep van de kampeertochten In Oostenrijk en Ita lic; bewonderd. Uit het applaus, waar mee do heer Sïpkea ten slotte werd beloond, bleek de dankbaarheid van het auditorium voor de genotvolle oogenhlikken die het dezen avond haa doorgebracht. De voorzitter maakte zich "tot tolk van do aanwezigen door den hoer Sipkea hartelijk te bedanken voor hef schoone. dat hij hun ver teld en vertoond had. Het was weer eens gebleken, dat de afwezigen onge lijk gehad hadden. Nadat de vergade ring gpsloten was. verloofden no? en kelen aan de bestuurstafel om den heer Si pk es over allerlei natuurhisto rische bijzonderheden inlichtingen te vragen. Summa «immarum: een avond, zoo 'als ouders en commissieleden gaarne door nog meer gevolgd zouden zien. Mussolini over ons land. Verschenen is het verslag van de vcreeniging „Ni-derlund in den Vreemilc en ofschoon wij in den loop van dat jaar wel achtereenvolgens ver nomen hebben wat de vereenigirig doet en deed, moge hier nog volgen, wat de door den een vergoaen. door den ander verafschuwden eersten Mi nister van Italië over ons land is gezegd. Het begin was niet gelukkig. Mus solini kende het land wel. dacht bij, uit het bekende boek van Kdmcndo de Amicis, maar toen hem onder het oog werd gebracht, dat. dit een halve eeuw oud is. begreep hij toch wel dat dit niet voldoende was en gaf toe, dat de Italianen het moderne Nederland maar weinig kennen. Hij nam evenwel dadelijk rcvanche door te zeggen Over de rijwielbelasting Waarschijnlijk zal de wet op 1 Augustus ingaan Van de rijwielplaatjei en do vrijstellingen Zeer waarschijnlijk zal de wet op do njwiolbelaaltng met I Augu.-tus a.s. myauu, menu hei „\ad." is Uit zoo, uaa zullen lo Juli de plaatjes reeus dij de postkantoren verkrijgbaar zijn. De plautjc» zijn reeds aan die kantoren tocgezouuen. Do rvgeering neeft er totaal i. .UU.IAAI luten uanina- Kon. Natuurlijk rekent u.en niet op zooveel rijwielen. Hoofden van goziuncii, die Volgens artikel 1, eerste lid van de wet, vrij gesteld zijn van de belasting, krijgen een plaatje, waar een rond gat in go- siagen is. Artikel 1, eerst lid. zegt. dat hoofden van gezinnen, die niet aaifgedagen zijn in de Rijksinkomsten belasting cn dio hun rijwiel voor hun bedrijf of beroep noodig hebben, do belasting niet verschuldigd zijn. Tegeij 1 Augustus moeten diage nen, die meenen daarvoor in aan merking te komen, op formulieren, die Lij den ontvanger der accijnzen te verkrijgen zijn, een vi rzoek indienen. De vrijgestelden ontvangen ook een strook, met afdruk van het kantoor- stempel. wat als bewijs dient, dat zU werkelijk vrijgesteld zijn. Voor dienstrijwielen v orden plaat jes beschikbaar gestel;!, waarin een vijf puntige sier geslagen ie. Gewone rijwielen, die door middel vaneen hulj/moter voortbewogen wor den, zullen voorlaan vrijgesteld wor den van personeele belasting, maar vallen onder deze wet. Daarvoor moet dus ook een plaatje gekocht worden. Slechts korten tijd na hef. in wer king treden van de wet zulten de ambtenaren waarschuwen. Daarna zullen bekeuringen jyprden opgemaakt Iedere ontvanger is bevoegd zulk ecu zaak met den bekeurde hij transactie af te doen binnen 2 maai 21 uur. Den bekeurde 7-ai een boete opgelegd wor den. die hem niet vrijstelt van de be lasting. Personen, die tijdelijk in ons land komen, krijgen een kaart, nadat zij zich gelegitimeerd hebben. Het is wcnsehelijk dat de kaart zichtbaar gedragen wordt. Verplicht is het niet. Wel is het verplicht op elk verzoen ■au den bevoegden ambtenaar do mart te toonen. Op Zon- en feestdagen zullen aan menschen, die slechts één dag over do grens komen, geen kaarten wor den uitgereikt. Het rijwielmerk moet met de daar op voorkomende leekening naar bui ten, naar allo zijden goed zichtbaar worden bevestigd, of aan de balhoofd- buis of aan een der buizen van het stuur, of aan de bóvenbuis van het frame, binnen 15 c.M. van het stuur. AANBESTEDING VAN BRAND STOFFEN. B. cn W. brengen ter kenni; dat het leveren van de hoeveel heden anthraciet, turf cn petroleum, ten behoeve van de gemeen tegebouwen en inrichtingen, benoodigd in het tijdvak van den dag der gunning tot en met 30 Juni 1925. <teor hen is gegund als volgt perceel I (anthraciet) aan de N.V. Hoenderdos' Brandstoffenhandel, te Haarlem, tegen den prijs van f 2.85 per H.L. (merk B) perceel II flange turf) cn perceel III (korte turf) aan A. Hoetmer, te Haarlem, onderscheidenlijk tegen den prijs van f 12.— en f 10. per 1000 stuks, en perceel TV (petro leum) aan D. van Gelder, lo Haarlem, tegen den prijs van f 0.12% per Liter. ORGELBESP 'ET .1NG in de Groote of St. Bavokcrk te Haarlem op Dinsdag 8 Juli 1924, des namiddags van 23 r, door den heer George Robert. Choral ,,Da Jesus an dem Ivreuze standt" Samuel Scheidt (1587—1684) Praeludiura et Fuga a kl. t. J. S. Bach (1685-1750) Andante con moto A. P. F. Boëly (1785-1858) Préludo B mnj. Vierde Sonate Allegro nssni Andante Menuet Finale. C. Saint Saens Alex Guilmnm „gij meent ons land te kennen, door dat gij zijn musea, meren en wat dies meer zij, hebt bezocht, maar de krachten van liet jonge, hedendaag- sehe Italië behoorde men. in Holland en iu heel het buitenland, meer naar rechte waarde te schatten". Deze opmerking kon de Itslh scho commissie van de vereenif die den minister bezocht, in den steken. Maar het was blijkbaar niet zoo kwaad geineend, want hij Het er op volgen „komt gij hier om uw land en zijn koloniën bekend te maken, gij z'tjt hartelijk welkom, maar ik hoop, dat het er toe leiden zal, dat de Neder landers, hier komende, ook Italië be ter zullen leeren kénnen". GYMNASIUM TE HAARLEM. Van do lste naar de ?o klasse: Dina Boeré, Judith Bloepien, E- Brougersuia, W. Coccoris, Lelt ie Doyer, Bobbi Groothand, G. F. W. Ilarcung, Marietje Hock, G. NV. Hyl- kema, 'loei Kingma, Betty van der Laan, Miep Ochtman, Nora Savrij. H. M. Speekman, Meta van Velzen Kamp huis, Betty Augustijn, To Bauliug, Anneke Bok, Kunna Borggreve, Hetty Gelinck, B. C. Groenoveld, Gimie Gru- ner, It. II. Hoentjes. -Marietje Huy- gen. rt. T. E.. Lieve, Hanna Marlet, Nellie Opzeelaudt. Annie Oudkerk, D. B. Hedeke, J. Smite, C. H. van Tien hoven, R. van der Velde. J. Verlooy, Mientje van Vliet, Annie Voorst Va- der. Van de 2« naar de 3e klasse: Henrietta van Abs. Mien Blomberg, \V. J. van CiIters, B. II. Drijber. P. H. do Groot. R. Haverschmidt, A. Hirschler. Mientje de Jong. Laura Overdo Linde. W. M. Scheltcmn. W. C. van Unnik, A. de Vries. R. Frant. 1 Ida Groenewout. Trees Heerkens Thijsscn, W. G. Hermes. Jopie Kne uen. F. S. Muller, K. A. Poortman. P. J. Ruys do Perez. Gonne Stnliins. Leneko Stemfort Kroeae. Liesbeth Steljnen, A. C. Vreede. Van do 3de naar do 4de klasse- Uuske Har tung -. I.. A. A. Rut eer* van der Loeft. Lion Nicuwenlmis. De Paris. Neeltje Speekman. W. Steens- ma: Tootje van Toulom. M. C. Wijt, A Hazevoet, Sinus Hoog. AVilly Jr.,«Ion. Jetje van Mourik Broekman. W. Meiier. Bctay Nix. E. A. J. M- Povel. I-oes Spruit, n. E. van Tijn, S. E H. de Vries, P. C. Vis, voorwaar delijk. Van de 4de- naar de 5e klasse Anni© Borgereve. Hendrik» Brands. Marietje. Doemen, tene Erens. R;c Groothand. A. TI. Gün thor, W. M. Gunning. Nel tc KiefteJ H n Kraak. S. A. Liczenberjr. ITsn- nie Loots, Elly Merens. Mies Meijer, Annie Franco Mendes. E. Menalda van Schouwenburg, J. J. de Monchy, T-Iettv Poortenaar. VV. F. RJJei. Mice Schotsman. M. van Voolen, A. Kleyu, voorwaardelijk. Van de 5e naar de 6e klasse Hetty Der-nik, A. E- van Eerde. Henriëtte Fornior. Gerharda TTanne- man Marietje Kluijtenaar, Hnrmke Kraak, E. Posima. D. Bax. Riek Blomberg. S. Muller. II. M. Ch. Poortman. Non Paris, voorwaardelijk. stuurder zegt„alleen gepast geld", waarop hem blijkt dat hei oudje stok doof is. Hii herhaalt het met luide stem. waarop zii eindelijk verstaat en nu blijkt. dat zij gec-n gepast, geld heeftzij" wordt door hulp van den bestuurder uit den wagen gc-leid en sukkelt naar den bijwagen waar ze met moeite door den conducteur er. door passagiers in de ree is in beweging zijnde tram wordt geheschen. Een mijnheer komt op den motor wagen en wij met gepast, geld beta len, f 0.15. na eenig zoeken blijkt, dat hii 1 cent te kort. heeft. Het dub beltje en de vier centen worden weder uit het bak ie genomen en de heer moet verhuizen naar Jen bijwagen. Een heer en dame komen aanioo- pen near tie bijna in beweging zijnde tram de dame, nogal gezei. gaat hij - gende ziften in den wagen, de heer zal kaartjes nemen, blijkt geen ge past geld te hebben en moet overstap pen in den bijwagen. Dame moet due mede, staat monjterend op en klimt met moeite uit den motorwagen om weder op een drafje naar den bijwa gen te loopen, achter en voor zich eenige mopperende passagiers, die door dit oponthoud gevaar loopen te laat te komen voor hun trein. Deze gevallen, die enkel ongerief en geen gevaar teweeg brengen, zijn op zichzelf humoristisch, maar gevaarlijk en haast ondoenlijk is liet voor den bestuurder om de bepaling uit te voe ren. dat de voordeur gcslotc-u moet blijven, zoodat de bc-sluurdor dikwijls in drukke straten zijn rem moet los laten om de deur (0 sluiten, die door een passagier wordt, opengezet. Een groot ongerief is ook. dat vreemdelingen nooit hooren waar zij zijn. omdat de bestuurder door die go- sloten deur. zich niet door afroepen -erst aanhaar kan maken, zooi at hij dikwiils in moeilijke oogenhlikken door passagiers wordt lastig gevallen met allerlei vragen. E11 zoo zijn nog meer gevallen anti te wijzen, waaruit blijkt, dat de in- ■oüring van den eenmanswagen op de liin Schoten-Heemstede v.v. een groot ongerief is voor de passagiers. Of het de maatschappij voordeel zal brengen moet. betwijfeld worden, want. het. iö mii hekend, dat. vele personeu wer gebruik ntaken van de autobus, Het personeel heeft er nog het meest onder te lijden, want het nauw lettend toezicht dat er op liid wordi gereden en daarhij hel groote opont houd hii de halte voor het afgeven an kaartjes cn weder uitstappen van lassagiers. die geen gepast, geld heb ben, maakt voor die menschen den dienst erg moeilijk. Initiatief van het gemeentebestuur Zonder iets te kort te willen doen tan Jen inhoud vinden wij toch 1 - in leiding van don samensteller, den ge meen te-secretaris Kostelijk, de merk waardigste bladzijde van het boekje. Omdat het gemeentebestuur daartoe het initiatief genomen heeft. Zóó hoort het. Een moderne gemeente is een onderneming en wanneer het xtoodïg is, daar reelaiiu voor te ma ken, moet het gemeentebestuur daar zelf voor zorgen en het nie', onver schillig overlaten aan den eenen of anderen particulier, die het misschien slecht doet en in elk geval alleen om aan de reclame zelf wat te verdienen. Haarlem, dat zooveel grooler is en dus veel meer heeft om op te stoffen, is nog lang zoo ver niet. Ons gemeen tebestuur is expert in het heffen van belastingen, maar denkt e.r niet aan •lf eens wat. te doen om nieuwe in- oners te trekken, die de hcfrucen Het melkconflict. mee bet..' 1 kunnen. Het boekje van Velsen ziet er keu rig uit en is aardig geïllustreerd. Wij vinden er vele nuttige rubrieken in historisch overzicht, visscherij en vischhanclel, industrie, scheepvaart, land- en tuinbouw en veehouderij, Velsen als woongemeente, htuir lig ging en natuurschoon, financieel be heer, eerediertst en onderwijs, volks huisvesting en gezondheidszorg, open bare diensten en bedrijven, openbare middelen van vervoer. Aan het slot een beschouwing over IJmuiden als badplaats. Nu niet laten verouderen, maar bij houden. Over een of twee jaar zijn de cijfers tout en de inlichtingen onvol ledig geworden. Dan is dus een nieuw boekje noodig. waarin het wel niet meer za! voorkomen, dat pagina 63 niet goed op pag. 64 overleest. De uitspraak van de arbitrage-commissie. De melk moeï door de veehouders aan de melkhandel voor 11 cent worden. De Eénmanswagen Een onzer lozers ecbrijft Een paar weken geleden word mtj eon lijst, aangeboden, met verzeek daarop voor een bearag te willen tee ltenen de gelden waren bestemd om eeuigo beambten bij de E. S. M. eu N. Z. H. een souvenir aan te bieden b:j gelegenheid van hun 25-jarig jubi leum in dienst bij die Maatschappij- Ik heb daaraan met genoegen gevolg gegeven, omdat vooral de bestuurders ën conducteurs, dae voornamelijk met liet publiek in aanraking komen, mijn bijzondere sympathie hebben, door hunne geschiktheid en welwillendheid tegenover het publiekik kan u ver zekeren dat verschillende mii bekende personen, die van de ctam gebruu: maken, er evenzoo over demteu. Het zou misschien aanbizoi ng ver dienen aan die beambten in net alge meen de goede opinio over bun plichtsbetrachting van het publick kenbaar te maken. Na instelling van den eenmanswagen op de lijn Scho ten—Heemstede v.v. heeft. liet perso neel werkelijk Reen gemakkelijke- taak on moet het. mij dunkt nog meer ge apprecieerd worden, dat hot tegenover het publiek steeds bijzonder welwil lend en hulpvaa/rdig blijft. U hebt indert ijd een onderzoek doen instellen naar bot gebruik van dien eenmanswagen en dus zal het u mis schien wel intoresscei'en eens enkele staaltjes te hooren, van het groote on gemak. dat passagiers van die instel ling ondervinden. Tram Heemstede met bijwagon staat gereed te vertrekken van het station, cont role-chef en beetuurdcr roepen „Alleen met gepast, geld betalen!". Bestuurder wil vertrekken en zot de rem af. Een oude dame komt nange- loopen. die toegeroepen wordt, alleen mot. gepast gold betalen. Zij stapt op. ondersteund door den controlechef, haalt een gulden voor den dag. Be Onzerzifds willen wij gaanie beves tigen. dat het trampersoneel ze"r sym pathiek tegenover het publiek op- treedt. ook in de moeilijkste oogen hlikken. Wii maken uit den aard van de zaak veel gebruik van de tram en kunnen dus met konii's van zaken oor- deelen. Geduld, tact en vriendelijk heid ziin eigenschappen, waardoor conducteurs en bestuurders uitmun ten. REDACTIE. Verkeersongelukken in Haarlem en omgeving Te Zandvoort. Zaterdagmiddag liep inej. v. G. in de Haltestraat achter een automo biel om. met het doel de straat over te steken. T_ liik reed langs de auto een fiets»..Hij kon niet meei uitwijken en botste tegen mej. v. G. op, die zoodanig aan den voet verwond word. dat zii naar de woning van Dr. Varekamp gebracht moest worden. Dr. Varekamp verbond haar, constateerde daarbij, dat de kwetsuur niet van ernstigen aard was. Op den hoek van Baan en Koeter- gtraat reden twee wielrijders met zoo'n vaart, tegen elkaar op, dat van de eene fiets het voorwiel geheel ver nield werd. De eigenaar van het on beschadigde rijwiel verklaarde zich bereid, de reparatiekoeten te bet-alen. Zaterd a o-avond laat deden t wee per sonen bii de politie aangifte, dat zij nabij Bentveld hevig kreunen hadden gehoord. Tegelijk was een motorrijtuig mei. ziispan 111 groote vaart in de rich ting Haarlem verdwenen. Zij ver moedden een ongeluk. Do politie stel de een onderzoek in, doch vond nie mand. Ta Haarlemmermeer. Zaterdag kwamen alhier op den Ringdijk bii den Sloferweg de bestuur der van een motorrijwiel met zijspan- wagen in aanrakinv met een paoeeren- den wagen. De man werd eruit geslin gerd en ernstig aan eon been verwond. Ooit de persoon, due op de duozitting was gezeten, liep eenige kwetsuren op. De man, die in den zijspamvagen zat. bleef vrijwel ongedëerd. Na ver bonden te zijn. kon niet dan met moeite de terugreis op den licht be schadigden motor worden aanvaard. ACTE-EXAMENS L. O. Eind-examen Rijkskweekschool voor Onderwijzers te Haarlem. Toegelaten de heeren A. G. Aalderink. G. ten Napel, G. N. Rinkel. M. W. Kruiskamp, R. v. d. Klip, F. W, Krcns, allen tc Haarlem. BOOTTOCHT. De zangveteeni- gitig „Onderling Genoegen", directeur de heer J. Post, zal Zondag 13 Juli een boottocht houden naar Schoorl, Wij hebben reeds gemeld dat de ipraak van de arbitragecommissie in zake bet melkconflict spoedig ie wachten was. De commissie, bestaande uit de hee ren Mr. A Bruch, alhier, J. Bol te Ileem- tede en A. J. de Jong te Hazerswoude, heeft nu haar arbitrale beslissing gege- in het conflict tusschen de veehou ders en den Vcreenigden Iiaarlcmschen Melkhandel. mtleenea aan het uitvoerige stuk het volgende Door de commissie zijn gehoord de voorzitters van do afd. Velsen van den Vcehoudersbond. do afd. Haarlem van den. Bond van Melkveehouders, de afd. Haarlem vac den R.-K, Bond van Melk veehouders (afd. van den L. T. B.) en de afd. Velsen van laatstgenoemden bond (de heeren J. de Vries, Rip, K. Neiis en G. Korsdam) en verder drie vertegenwoordigers van den Ver- ecnigden Haarlemschen Melkhandel (de heeren M. A. Verdel, G. J. Klijn cn Blomsteel). De veehouders noemden als melkprijs voor levering franco stad 12 cent, uló sent en 11 cent jrer Liter, welke laatste bedrag door den betrokken voorzitter in tweede instantie op ii*£ cent is ge bracht. Deze prijs werd gemotiveerd o.m. hier mede, dat de kaasprijs tenminste f 55. is per 50 K.G. en dat naar de gebruike lijke verhouding van 1—5, de melkprijs moet zijn 11 cent per Liter. De veehouders vestigen er voorts, zulks ter bestrijding van het argument ontleend aan Amsterdam. Leiden en Den Haag, waar de prijs groolendeels to'A cent per Liter is, en slechts root een gedeelte van Den Haag 11 cent, de aan dacht op het feit, dat de loonen in de omgeving van Haarlem iets hooger zijn dan althans die in de omgeving van Leiden, terwijl zij op zich genomen hebben en nagekomen zijn de verplich ting van gedurende den winter 60 der zomermelk te leveren, welke verplich ting extra kosten met zich brengt, we gens het extra voer, en het wisselen van meikvee, dat noodig is, om hem daar toe in staat te stellen. Dit wisselen van melkvee werd door de veehouders geschal' op een verlies van f 150 per koe. De vertegenwoordigers van den melk handel voerden hiertegen o.m. aan, dat, al moge er zekere verhouding bestaan tusschen den kaasprijs en den melk prijs, en al zal deze verhouding veelal 5—1 zijn, zulks niet altijd het geval is, doch ook andere verhoudingen voor ko nen, terwijl de veehouders dan niet iteeds bereid waren, de consequenties an een voor hen ongunstige verhou ding te aanvaarden. De melkhandel aanvaardde niet het bedrag van f 150.— als schade per koe voor veeverwisseling, zij het dat zij toegaf, dat inderdaad dit per koe niet laanzienlijke schade met zich biengt, wees er voorts op adt bij schrijven 1 n 29 Maart 1924, voorgesteld is, met ingang van 1 April 1924, een melkprijs van elf cent per Liter, franco stad. C-rootere exploitatiekosten dan te Amsterdam, Leiden en Den Haag ont kende de melkhandel voor Haarlem. Hij schreef den hoogeren prijs te Haarlem toe aan de sterke organisatie der vee houders een melkprijs van 11 cent, franco stad, oordeelde de melkhandel „aan den hoogen kant". De veehouders merkten nog op dat zij slechts r 1 cent hadden aangeboden on der voorwaarde dat do straatprtjs dan 15 cent per L. zou bedragen en dat elke verhooging welke do straatprijs zou ondergaan met de veehouders zou wor den gedeeld. Over het uur van levering zeiden de ■eehouders dat zij er prijs op zouden stellen als dit bepaald werd op een tijd stip tusschen 7 uur en half acht des morgens. Slechts oen klein deel der medehandelaars stelde prijs op levering om 7 uur. Deze melkhandelaars voer den aan dat zij anders hun particuliere klanten niet tijdig meer zouden kunnen bedienen, de melk gepasteuriseerd zou moeten worden en zij door pasteurisatie een krimp lijden van 3 en kosten hebben voor die bewerking. Na partijen gehoord te hebben heeft de commissie als haar beslissing gege- I. met ingang van Donderdag 10 Juli 1924, bedraagt de melkprijs per Liter, franco stad 1 elf cent II. de melk moet geleverd worden des voormiddags te zeven uur, doch slechts voorzoover de afnemers dit voor hun bedrijf noodzakelijk behoeven, te hun ner beoordeeling III. de overmelk der leden van de Organisaties van Melkveehouders moet door den Vereenigden Haarlemschen Melkhandel worden aanvaard, tegen elf centen per Liter, franco stad; IV. deze beslissing geldt voor ten minste één maand, met ingang van 10 Juli 1924, doch is opzegbaar daarna met een termijn van ten minste tien da gen Oroot Nationaal Concours voor Harmonie- en Fanfarekorpsen te Wormerveer 9P d?.n tweeden Zondag van dit belangrijk concours dongen weer een drietal korpsen mede 01e onzen le zerskring kunnen interesseeren, n.l. ..Excelsior uit Haarlem, Eensge zindheid" uit Halfweg, en de iiartno- niekapel der Kon. Papierfabriek „De Eendracht'' uit Velsen. Weer werd begonnen met den marschwedstrijd, waaraan zes vereeni- gïngen deelnamen, en waarvoor drie prijzen uitgeloofd werden. Deze werden behaald door Muziek- er. „Vi innubst" den Helder, le prijs, met 43 1/3 p., „Excelsior Haarlem, 2e prijs, 40 1/2 p., en „Eensgezind heid", Halfweg, 3e prijs, met 39 pun ten. Rond 1 uur begon de concertwed strijd die 12 deelnemende verenigin gen een beurt zou geven, mee een ver plicht- en een vrij gekozen stuk. Het dient gezegd dat de inrichters an het boacours in do keuze der ver plichte werken gelukkig get test zijn wat het muzikale gehalle betreft. Maar ook moeilijkheden heeft men niet ontzien, wat b.v. verleden week in de derde afdeeling opgelegd werd. was a! vrij zwaar, en zoo ging net in verhouding steeds crescendo, zoodat nu in de eere-afd. Harmorie een op gaaf gesteld werd die, redelijkerwijze gesproken, boven de capaciteiten van dilettantenkorpsen uitging. Gelukkig kwam dit- kracht-stuk in handen van een directeur en een vereenigina De Eendracht van Velsen dié aan die hooge eischen kon den voldoen. De tweede afdeeling fanfare, waar- ook „Excelsior" uit Haarlem uit kwam, had ook een nummer te ver tolken, dat, gerekend de afdeeling, heel wat- vroeg. De voornaamste eisch van het stuk „Firenza", ouverture van G. Alloer was echter een zuiver muzikale. Het- aardige werkje zit vol fijne trekjes, die als geestige motie- yen verwerkt zijn. Onomwonden durf ik te zeggen dat deze finesses i..«j geen enkel korps beter tot hnn recht kwa men dan bij de Haarlemsche vereeni- ging „Excelsior". De knappe direc teur Chr. W. Olcel gaf met zijne in terpretatie der partituur een goed staaltje van zijn degelijk muzikaal in zicht. De fanfare-opzet in natuurtonen was al een goed begin, glashelde. en zuiver van stemming, ook de echo van alt- en tenorhoorn met dempers was goed. Het aanvatten van Met allegro- tempo was al direct pittig in bassen en klarinetten. Tn Eet 3/4-tempo vol deden de pistons weer goed met hunne natuurt-onen-fanfarenet echo-effect van 't binnenwerk was hier echter minder fijn. De daaropvolgende me lodie werd door de klarinetten mooi gezongen. De sonnerie van 't kleine koper was puntig rythmisch en helder van klank. Bij de herhaling van het drie-kwartsgedeelte viel dé echo be ter mee. De breede melodie in heti

Haarlem's Dagblad | 1924 | | pagina 1