dTschijnverloving HAARLEM'S DAGBLAD BRIEVEN UIT BELGIE FLITSEN De Olympische Spelen Stoomvaartherichten DONDERDAG 10 JULI 1924 TWEEDE BLAD leacue of nations fair te clascow, de vlaamsche natio nalistische bewecinc, moderne j e u c d bewe cin c, drankbe strijding in vlaanderen. hoopvolle vooruitzichten. België heeft in alle tijden door zijn industrie en handel een iulernationaal karakter gehad. Frankrijk, Engeland en Ne derland hebben vooral steeds groote belangen gehad in Vlaanderenme nige strijd is door de Vlamingen te gen of aan de zijde van een dezer landen gevoerd. Gent vooral was meermalen aan de zijde van Engeland en talrijke fami- lien waren steeds met Engelsche fami- lien in relaties. Dit is ook thans_ nog het geval en naast de zeer Neder- landsehe gevoelens, die het kenmerk zijn der Vlaamsche Drankbestrijders hebben zij allerlei banden, die hen verbinden aan Engeland. En zoo was het zeer begrijpelijk, dat toen de Lea gue of Nations Union van West- Schotland in Juni van dit jaar een League of Nations Fair te Glasgow hield, de Vlaamsche drankbestrijders uiigenoodigd werden daaraan deel te nemen. Te Gent werd besloten geen alge vaardigde te zenden, de valuta ver hinderde dat, maar men zond ee» al bum waarin verschillende artikelen werden geplaatst over speciale Vlaamsche zaken. Zoo werden o.a. daarin artikelen geplaatst over „de oude gebouwen te Gent", over de beiaards en heiaar- <Ji„< in ïhsndCTMlover de bam- ache Nationalistische gedachten, ter wijl ondergeteekende werd uiigenoo digd een artikel te schrijven over de drankbestrijding in A Wdereu. Het geheel werd voorzien van ecn voor- woord in het Engelsoh en in het Espe ranto. gebonden in een prachtband en zou op de bedoelde „Fair" bij opbod verkocht worden. Het was de bedoeling, dat mijn ar tikel vooral de verschillen tuswhen den drankstrijd in Noord- en Zuid- Ncderland (Vlaanderen) zou doen uit komen, benevens de vooruitzichten van dezen strijd in de toekomst. Het, is een zeer belangrijk onder werp als Noord-Nederlander, die se dert enkele maanden iti laanderen woont treft n eds dadelijk de erken ning van talrijke personen, zc!I* van die waarvan men het niet verwacUt. dat de Vlaamsche provinciën cultureel zijn aangewezen op Nederland. Maar bij medeleven in de gewone knn«B der bevolking treft ook dadelijk het gevoel, dat de Zuid-NederUndscho be volking in tal van culturccle zaken verre ten achter staat bij hen met wien zij van nature zooveel gemeen hebben en nog meer moesten heb- De Zeeuwseho Vlaming, die zich nauw verwant gevoelt met den Zuid- Nederlnndschcn Vlaming merkt eerst duidelijk, wat het zeggen wil gesloten te zijn buiten den kring, waartoe taal- o" stamverwantschap den inensch bestemmen, als hij zelf ccnige maan den in zulk een omgeving leeft. Een der terreinen waarop men dat sterk gevoelt is de drankstrijd. Ter wijl toch in Nederland de strijd legen den drankduivel een frissche, krach tige beweging heeft doen ontstaan, die alle declcn dezer natie i" hare gele deren heeft getrokken, verdeeld naar hunne godsdienstige of politieke rich ting, staat de beweging in laandc- ren nog in hare kinderschoenen. Terwijl in Nedcrlnnu oc drankbe strijders hebben cen Centraal Drank- woerco.mité, dat alle groote nationale vereenigingon omvat waardoor strijd voor een drankvrij Nederland wordt gevoerd met vercemlc krachten, is in Vlaanderen de strijd zwak, machte loos en verdeeld. Terwijl in Nederland verschillende politieke partijen plaatselijke keuzo op hun program hebben staan, heeft in Bclgic, dus ook in Vlaanderen, geen enkele politieke partij een dergebjken eisch op haar program. Terwijl in Nederland de. modern ge- organiscerdf, arbeiders steeds samen werken met de Nederlandsche ver- ceniging tot afschaffing van alcohol houdende dranken, hebben wij hier in Vlaanderen geen contact tussehen dergelijke organisaties. In de socialistische Mei-optochten ontbreken de georganiseerde drank bestrijders en deze laatsten zijn nog te zwak om groote betoogingen te houden, waarop de modern georgani seerde arbeiders zouden kunnen ver schijnen. Terwijl in Nederland tal van socia listische- en vakvcrcenigingsorgancn een kolom hebben ter ondersteuning van den drankstrijd, hebben do Vlaam sche socialisten nog hunne eigen coöperatieve brouwerijen en wordt het gebruik van bier en wijn zelfs in de redactioneele kolommen hunner bla den aanbevolen. Stemt dat alles treurig, toch moet erkend worden, dat het gebruik van n iet-alcoholhoudende dranken in hunne gebouwen sterk toeneemt en naast hunne bierbrouwerijen thans reeds door een der coöperaties een mineraalwaterbron wordt geëxploi teerd van belangrijken omvang. Daarnaast stemt het verheugend, dat ook de Vlaamsch nationalistische beweging sterk aan invloed wint, dat hare gedachten gedragen worden in alle rangen der samenleving, dat hare pogingen om zuiver Nederlandseh te schrijven, te spreken langzaam veld- winnen cn dut met de verspreiding van hare geschriften en Nqord-Ne- derlandsche boeken en geschriften de cultureele inzichten van Nederland in Vlaanderen meer en meer bekend worden, dat daardoor deze inzichten meer steun vintien ook bij de niet so- cialïsche ideelten der bevolking. Daarnaast kan tevens waargenomen worden, dat het opkomend geslacht in Vlaanderen, dat zich tot. de jeugdor ganisatie der moderne arbeidersbewe ging voelt aangetrokken, zich even eens richt tot de denkbeelden der Cen trala Jeugdorganisatie in Nederland. Deze organisatie, de draagster der economische, moreclo m cultureele denkbeelden van de moderne en socia listische georganiseerde arbeiders in Nederland, krijgt daardoo reeds een belangrijken invloed op den groei der denkbeelden van de Vlaamsch-Socia- üstische jeugd. Door al deze omstandigheden zul len de politieke partijen en de vak beweging in Vlaanderen gedwongen worden met den groei der denkbeel den rekening ie houden; dan zal voor de drankbestrijders een goede tijd aan breken, omdat dan eindelijk zul ge oogst kunnen worden wat thans zoo moeilijk door ecn kleine schaar van pioniers in Vlaanderen wordt, gezaaid zoodra er cen stevige opruiming van de oude leiders, vastgeroest in de denkbeelden uit het begin dezer eeuw en uit de vorige eeuw, heeft plaats gehad zal men dien groei bemerken. Vol vertrouwen en met groote aandacht zien do Vlaamsche drank bestrijders naar den strijd der drank bestrijding in Noord Nederland ter ver krijging van de plaatselijke» keuze. Mocht de wet voor plaatselijk verbod verkregen worden, mocht hc' daar door mogelijk worden den strijd voor een drankvrij Nederland op nog prak tischer banen te voeren dun thans mogelijk is, dan zullen de lnawscho provinciën van België, wanneer de groei der Vlaamsche Nationalisti sche jeugd beweging blijft, voortgaan, voor hun cultureelen strijd na."rvan do beste vruchten kunnen plukken. Beide bewegingen trekken dc jon ge Vlamingen aan in do organisaties der neutrale drankbestrijders in Vlaanderen gC*Cn beide richtingen de hoofdtoon aan. Ook bij do katholieke drankbestrijding zijn het de vlaamacn gezinde jongeren, die op den voor grond treden Naast de ontwaking der Vlamingen voor hun politieke rechten, voor hun staatskundige rech ten zal zich spoedig plaatsen de strijd voor een drankvrij Vlaanderen. Dat die strijd een goeden steun zal vinden in dc w et-van der \eldc van 1019 kan niet meer worden ontkend terwijl in 1910 per hoofd der bevol king werd gtdronken 5 L. in 191. 5.45 L. in 1912 0.40 L. ui 1013 ,VK L„ werd in 1020 «leent* 2.4L-„ in 1021. 1.06 L.. in '922, 1.39 L. per hoofd der bevolking gedronken. Ook het aantal herbergen nam be langrijk af: bestonden er in 1923 met minder dan 200.000; in 1020 was het aantal gedaald tot 15z.OOO. inlMl waren er nog '35.000, in 1022 120.000 cn in 1023 nog slechts 119.000 drank- ^Wordt^r'voortdurend door de te genstanders der prohibition in Amerika geschermd met het groot aantal ge heime branderijen ook in Nederland zonder drankverbod niet gering, het, aantal ontdekkingen is in België vrij groot maar afnemend. f Volgens Het le jaarverslag vanL office Gent ral d'ctudes cont ra 1 al eoolisme bedroeg, dat aantal in 1921 3, 1913 15, 1914 6, 1915 19, 1910 17, 1917 35, 1018 376, 1910 7.89, 1920 210 cn in 1921 tot ultimo Juni 40, terwijl volgens de dagbladen in 1922 slechts 21 processen verbaal werden opge maakt. Dat alles wijst op een groote ver betering van den toestand, al zijn wij niet blind voor de ontd ikingen der wet welke nog plaats hebben. Waar wij nog op willen wijzen is, dat de regeling der vergunningsrech ten in België gunstiger is dan in Ne derland. De vergunningen voor den verkoop van alcohol brachten in 1922 aan den staat op 90 nrillioen Danes, in 1923 steeg dit tot 144 millioen francs. Wij hebben deze toestanden ook ln Haarlem's Dagblad eens willen schet sen, omdat er in ons land nog zoo geheel andere denkbeelden heerschen over het drankgebruik in België dan die in werkelijkheid bestaan. Dat neemt niet weg, dat er naast 5Tt al cohol-gebruik ook nog een groot bier en wijngebruik is, wat eveneens een zeer groot gevaar voor de bevolking oplevert, zooals uit de gegevens van boven bedoeld jaarverslag maar al te zeer liet geval is. Doch ook bier is reden tot verheu ging, naast een stijging van het wijn gebruik. 1010 6.62 L.. tot m 1920 7.61 L., staat een vermindering van het biergebruik, dat vrij wat belangrijker is n.l. 1919 219 L. per hoofd tot 138 L, in 1920. Dat alles, bewijst dat de Vlaamsche bevolking ontwaakt is. LOUIS J. .C. POPPE. Gent, 5 Juli 1924. VAN HAARLEM'S DAGBLAD Palinghuizen 145. RADIO-PROGRAMMA! DONDERDAG 10 JULI. Londen 2 L.O. 365 M, (Noderl. tijd.) 1.20 ti.ni. Wekclijksch concert van gra •5.20 n.m. Concert: the Wireless Trio. 6.20 n.in. Kinderuurljo. 8.20 'n.m. Populaire muziek. The Wire less Orchestra. Birmingham 5 I. T. 475 M. (Noderl. tijd.) 3.50 o.m. Pianoconcert. 5.20 n.m. Daiuesuurtje, 6.50 m.m. Weersvoorspelling voor den landbouw. 5.55 n.m. Kinderuurlje. 8.20 Ji-tn. Militair Orkest. Bournemouth 6 B. M. 385 M. (Ned. tijd). 4.05 n.m. The Wireless Orchestra. Da mesuurtje. 6.3S n.m. Kindcruurlj'c. 8.50 o.m. Groot Concert. 10.05 n.m. The Wireless Orchestra. Cardiff 5 W. A. 351 M. (Ned. tijd). 3.20 o.in. The Station Orchestra en Mary Diggory (sopraan). 4.20 n.zn. The Carlton Orchestra. 5.20 n.m. „5 W. A.'s" „Five O'Clocke" vocaal on instrumentaal eoncerL 6.05 n.m. Kinderuurtje. 8.20 n.m. Opvoering van de Opera Co- mique „De Klokken van Corneville", opera van Robert Planquctte. met mede werking van the Wireless Orchestra. aO.M n.m. Vervolg „Klokken van Oor- 6.20 Kinderuurljo. 8.05 o.m. Beatrice-Miranda '(sopraan). 0.05 n.m. Opvoering van „Prisicee Sonia" nieuwe comedic in drie acioo door de „Planet Company". Neweastlo 5 N. O. 400 M. (Ncderl. tijd). £.05 n.m. Damesuurtje. 5.55 n.m. Kindervertellingen. 8.20 n.m. Russische muziek. Aberdeen 2 B. O. 495 M. (Noderl. tijd.) 3.50 n.m. Populaire muziek. G.20 n.m. Kindoruurtju. 8.50 n.m. Schotsohe muziek. Glasgow 6 S. C. 420 M. (Ncderl. tijd). 3.50 fi.m. Concert. Muzieknummers op verzoek. 5.05 n.m. Damesuurtje. 8.20 n.m. Conccrtnuiiuners op schrifte- Parijs (Radio-Paris) S. F. R. 1780 M. (Ned, tijd). 1.05 n.m. Concert door het Tzigane Orkest. 5.05 n.m. Concert met medewerking van do eolistcn. Programma: 1. Intermezzo, piano, Tli. Dubois; C. Premier Concerto, flu!:. Allegro, Andante, Final, Mozart; 3. Pensee Musical'», viool, Fourdraim; 4. Au Berceau, piano, Gricg; 5, Monoloog door Radiolo; 6. Chancon Folie, viool, M. I'ourdraSn, 7. Scherzo, fluit, Pcriihou; 9, Bourrcca 1 ot 2 dc la 2c Suite Anglaise, piano, Bacil. 9.20 n.m. Conceri„Revue de la Quin. r.ainc", Radiö-Ëketc-h door Paul Ar.gelloz, Programma: 1. Valse du paradis, A. Bose, 2. Plaisir D'Ete, fluit, A. Retort; 3. Do Pa pillen D'Or, Roger Woillor; 4. Souvenir, viool, Drdla, 5 lïcvue dc la Quinzatne; 6. Canzonnotta Tarentelle, violoncel, Mi Karkus: 7. Castcl mon Revo (lomps de ballet), Georges Fosse. 10.20 m.m. Radto-Danoing. EEN TREIN VROEGER je eerste gedachte is, dat je je leven zult beteren en voortaan met 7.36 naar Amsterdam zult gaan nadat Je dit slaperig overwogen hebt, besef je dat het beter is, om geleide- lij'k te beginnen, bijv. met de 7.44 je vril net opstaan als je meent te we ten, dat de 7.4-4 in Halfweg stopt, dan liever maar de 8,11 niettegenstaande je voornemens, val len je oogen toe en als ze weer open gaan is liet te laat voor de 8.11' maar nu ga je toch zeker met de 8.1'J en je blij'ft liggen met je oogen strak op de klok gevestigd nu moet j'e eruit, maar helaas je ziet toevallig dat heerlijke zachte plaatsje, dat je juist hebt verlaten en het eenig menschelijk-mogelijke is om nog een paar seconden ie gaan liggen tot je met schrik uit bed springt en nog juist tijd hebt, orn, als je je haast, de 8.26 te missen, als altijd. (Nadruk verbodenJ (Van onzen eigen sportredacteur). de derde dac. Parijs, 8 Juli. Do Olympiade te Parijs, wordt totnogtoe wel gezegend met mooi weer. Misschien fact iets te warm, maar regenen doet het niet cn dat is tenslotte de hoofdzaak. De dag werd toeden begonnen met series vain do 110 meter hindernissen. Voor dit nummer waren twee Hollanders Lngeechre ven, n.l. Spel. die zich echter niet beter dan vierde wist te plaatsen en daardoor van verdere deelneming is uitgesloten cn •v. Rappard, die tweede werd en dus in de volgende rondo geplaatst wordt. Over toe', algemeen was deze dag voor onze vertegenwoordigers heter dan de vo rige, toen Peulen het door een tactische fout zoo leelijk liet liggen. In do 200 meter, waarvan heden niet minder dan 17 series geloopen werden won Broos zijn serie terwijl van don Bergh tweede werd en dus ook nog ge plaatst is. De Vries werd derde en vivn Kampen vierde, maar deze laatste toad ook o.a. Abrahams, de Engelsche winnaar van do 100 meter en Paddock tot tegen- standers. Abrahams won dezo serie en Paddoek werd tweede. Wij mogen niet ver wachten dnt Broos het veel verder brengt in de 200 meter, maar de Hollandsche eer' in dit aiummcr is toch gered cn de bla mage van Zcegcrs is weer vergeten. Tijdens de wedstrijden kwam de Engel sche kroonprins met zijn gevolg op het terrein. Terwijl elders op het enorme terrein het kogclsiooten en vèrspringen aan den gang was (Boot sprong hier 6.86, wat in serie goed wns. snaar toch lang niet genoeg voor kanB op ecn prijs), werd onder groote belangstelling dc finale van de 800 meter geloopen. Ook deze race is cen bittere pil voor de Amerikanen gewor. den. Do Bngelschman Lowe werd eerste in den zeer goeden tijd van 1 min. 52 3'5 (wereldrecord 1.61.9/10), voor den Zwit ser Martin en den Amerikaan Enck. Het was cen prachtige race. Stallard (Enge land) had tot dc laatste honderd meter do leiding, maar kon tenslotte niet bij- blij von cn zakte tot de vierde plaats af. Voor de tweede maal werd na afloop hier van de Engelsche vlag in top gchcschen. Vervolgens werden de drie demi-fina les van de 110 uneter hindernissen geloo pen. Zooals te verwachten wns, kan van Rappard thans niet tegen zijn rivalen op. Hij werd vierde van de 5 deelnemers. In, deze serie werd Kuisey (Engeland) eerste Thans werd het startschot gelost voor de eerste serie van de 5000 meter. Terwijl dezo geloopen wordt, kunnen wij een oogenblik afdwalen om te vertellen van de Nederlandseh e worstelaars, doorgaan met het behalen van over ftiugen en overigens niet erg te spreken zijn over het karige Fransche ontbijt (wat botoekent voor een worstelaar een croquant luxe broodje met een kop chocolade en een zacht eitje, van de Nederlamdsehe wiel renners, die zeer ernstig iin training zijn op de wegen om Parijs en van de Neder- landsche Marathonloopers. Deze laatsten hebben gisteren even voor oefening een af stand wan 30 K.M. hardgeloopen, een dis tantie die wij reeds lang vonden, als we haar per trein moeten afleggen. Maar ge durende den geheelen tocht maakten deze onvermoeibare athleten grapjes met el kaar en slaagden er toch nog in ecn goe den tijd te maken. Hetgeen echter nog niet wil zeggen, dat wij de Nederlandsehe kan sen in den Marathon hoog aanslaan. De eerste 6erie van do £000 meter is ge ëindigd mot een overwinning voor den Finschen looper Rastas in den zeer mid- delmntigcn tijd van 15 min. 221/5 sec. Tweede was de Japanner Okazaki, derde de Zweed Briksson en vierde de Fransch- man Mascaux. Deze laatste had gedurende het grootste deel van den wedstrijd do lei ding gehad, maar liet zich in de laatste ronde voorbijloopen. In de tweede eerie liep de beroemde Fin Nurmi mede, die tot groote hilariteit van het publick bij den start een chronometer raadpleegde en dit ma iedere baan her haalde. Ook wendde hij zich zoo mu en dan tot zijn landgenoot Seppala, blijkbaar om dezen goeden tactischen raad te ge ven. De Franschman Dolgues, die gedu rende do eerste ronden de leiding had, kwam in de vijfde ronde te vallen, maar hij stond dadelijk op cn haalde de leiders weder in. Nupmi won tenslotte met een fraaie eindspurt in 15 min. 23 3/5 sec. voor Dolqucs, den Fin Seppala en den En- gcisehman Saunders. In de derde serie liep onze landgenoot Zecgers weer mede, met o.a. als tegen standers den Zweed Wide en den merk- waardigen Fin Ritola. In deze omstandig heden was er niet veel succes voor Neder land te verwachten. "Wide nam dadelijk de. leiding op cen meter gevolgd door Ritola. Na eenige ronden liep Zeegers op de ne gende plaats (14 deelnemers) en kwam tenslotte als negende aan. Deze serie werd gewonnen door den Amerikaan Komig in 15 min. -14 3/5 sec. Hij maakte den besten scrietijd en 6loeg do sterren Wide en Ri tola in deze volgdoróe. Vierde werd de Engclschman Clibon. Het Olympisch kampioenschap versprin gen -werd gewonnen door Amerika, daar D. H. Hubbard 7.441/2 meter sprong. En voor de zooveelste maal werd het Ameri- kaanscbe volkslied gespeeld. Het zal pog wel vaker gebeuren. Inderdaad gebeurdet bet onmiddellijk daarna opnieuw want de Amerikanen ver zekerden zich ook de overwinning in het kogelstooten door toedoen van Houser, die 14.995 meter wierp. Intusschen waren 'de series voor de kwartfinale van de 200 meter aan dep gang Paddock won de eerste met gemak iri 221 '5 seconde, de tweede was voor Carr (Australië) met 214/5, de derde voor Scholz (Amerika) in denzelfden tijd, de vierde voor den E-ngelschman Abrahams in 22 6ec. In de vijfde serie de door Por- ritt (Australië) in 22 see. gewonnen werd, was van den Bergh vijfde, maar er was hij de aankomst vrijwel geen verschil. In de laatste serie behoorde onze landgenoot Broos mee te dingen, maar hij kwam we gens een gescheurde spier niet uit. Zoo' verliep de laatste Nederlkndsehe hardloop kans. Winnaar werd Hill .(Amerika) in' 214/5 sec. P. Boeroe 9 Juli van Amsterdam naar Londen. Bennekom S Juli v.m. it uur 14 m. 500 mijl van Z.W. van Valentia, Valpa raiso naar Liverpool en Amsterdam. Dj ember p. 9 Juli Vlïssingen, Rot terdam naar Antwerpen. Helder, 4 Juli van Panama naar Val paraiso. JJseldijk 8 Juli van Fremantle naar Rotterdam, Krakatau 8 Juli van St. Thomas, Caleta Buena n. Alexandrië. Karimoen 8 Juli te Hamburg: van Amsterdam. Karimata 9' Juli van Port Said naar Djeddah, Kennemerland 8 Juli te Buenos-Ay- res van Valparaiso. Meerkerk 9 Juli te Calcutta van Rot terdam. Melampus p. 9 Juli Gibraltar, Liver pool naar Java. Moerdijk 8 Juli n.m. te Portland O., Pacifickust naar Rotterdam. Oostkerk 9 Juli te Hull van Rotter dam. Ridderkerk 8 Juli van Bombay, Rot terdam naar Britsch-Indië. .Tjikini 8 Juli te Batavia van Kobe. INCEZOnden mededeelincen a 60 Cts. per regel. Feuilleton Naar hetEngelsch van BERTA RUCK. 27) Sedert had ik hem niet. ontmoet, en daar ook niet naar verlangd, ofschoon ik vijf jaar geleden mij wel vereerd had gevoeld, dat iemand inef, ridder orden en een snor liet aardig vond, een praatjo mot mij to maken, hoe wel ik nog in de leerkamer was. Hij was sedert, veel ouder gewor den, kaler, stijver in zijn bewegingen wegens zijn te nauwe schoenen en zijn coiuct ik bedoel zijn ceintuur, want zoo zou hij liet zeker noemen. Aan flirten had hij stellig ook nog Wol wat gedaan in dien tijd. Nu mag cen vrouw van ouder dan vijf en dertig wel heel aantrekkelijk zijn, als zij, zonder uitgelachen of be spot te worden, nog kan voortgaan met flirten. Eon man echter van vijf tig of zelfs van vijf en vijftig schijnt het. recht te hebben, om het mooiste, jongste meisje, dat hij ontmoet, het hof te maken. Het doet cr niets toe, of hij geen enkel haar meer op zijn hoofd heeft Doorzitten, Stukloopen en Smetten der huid, verzacht en geneest men met PUROL. cn cen valsch gebit, 7.00 denkt hij zelf er ten minste over. Gelukkig, dat hij niet hoort, wat dc uitverkorene over hem zegt! Majoor Montrésor, die niets ver mondde, sloeg mij dan ook met wel gevallen gade, en verzekerde minstens driemaal, dat het een groote verras sing was. op zijn woord. Hij scheen bijna zijn gastheer ver goten te zijn, die ons van ter ziide wel wat ontsteld gadesloeg, zoover ik zien kon, op het hooren van den fa- miliaren tpon van zijn kennis, dio zijn officieclo verloofde heter kende, dan hij zelf ooit doen zou. Monica! Lieve tijd, wat hebben we daar?" Dat wat had zich tussehen do gla zen deuren, die aanstonden, doorge werkt; het was dc kleine, witte hond dio een vuil been in zijn bek had, dat. hij opgegraven had en nu op den ge- lak! en schoen van den Majoor depo neerde. „Cariad!" brulde de Bons, woeden der dan ik hom ooit gehoord had. be halve toon hij mij onder handen had dien morgen, „wat beduidt dat? Hier zeg ik je". Hij pak'te het 'diertje bij den hals band, schopte het been naai buiten en braclit Cariad daarop weg; terwijl hij nog even zijn excuses tegen den Majoor maakte. ,,Een geschikte man, die Waters; knappe zaken-man; ik hen blij, dat ik hein heb leeren kennen; een aardige vent ook", vervolgde de kleine Majoor cn liet zijn stem wat dalen. „Maar, mijn lieve kind" hij ge- bruikte indertijd ook altijd het woord je „kind" als excuus, als liij mij op den schouder klopte, of inijn kanten kraag glad streek, of met ziin zilve ren ketting speelde mijn lieve kind, hoe kom je zoo hier?" „Tk logeer bij mevrouw Waters", zei ik stemmig. „Zoo, zoo! .Te kende hen dus? .Te arme vader toch niet, is 't wel? Ben je misschien op sclibo geweest mot de meisjes?" „Neen. Ik heb meneer Waters in zaken ontmoet", zei ik nog bedees der. „In zaken? Wel heb ik ooit. Ik ben blij, dat jo zoo'n goeden raadgever gevonden hebt en dat jo hem daaren boven noodig hadt, Monica, want ik had gehoord, dat je arme vader je niet. al lo veel had nagelaten. Won derlijk, dat zulke onjuiste verhalen do ronde kunnen doen!" met een blik op mijn nieuwe middaejajlon. „Je bent hot. toonbeold van voorspoed en gezondheid en je bent zóó knap ge worden, als ik dat. zoo maat zeggen mag in mijn functie van ouden vriend Men moet menschen, die zich „oud"- noemen wel iets toelaten. Ik wilde juist mijn hand wegtrekken, die hij nog weer eens lang en teeder in de zijne gedrukt had, toen zijn gastheer terug kwam. Hij kwam door de gla zendeuren naar binnen en daardoor viel een zonnestraal op de prachtige diamanten van den ring, die voor mij bij Gemmer gekocht was. Dadelijk greep Majoor Montrésor mijn andere hand. „Zeg! Wat is dat? „Je bent toch niet „Ja", zei ik bedaard. „Kleine Monica geëngageerd?" „Ja". „Kom, je meent het toch niet, is 't wel?" „Ik vrees van ja, Majoor Montré sor". „Wel, heb ik ooit! En dat ik het niet wist! Ik ben verslagenl" Hij zuchtte ontstuimig. „Gelukkige jongeling!" ging hij aan één stuk door. „Hij was vroeger ook al altijd in je buurt te vinden, herinner ik mij. Ja, zoo iets van een artist met een baard. Hoe heette hij ook weer? 0, ik weet het al. Vandeleur, natuur lijk, Sydney Vandeleur". Prettig voor mij, niet waar. om deze slem uit het verleden, nog tact- Joozcr dan Cicelv. den naam te. hoo ren noemen van den vriend, dien ik verloren had? Ik zag aan den blik, die over het gelaat van den Baas gleed, dat hij den naam Vandeleur dadelijk in ver band bracht met de menschen in .Carlton", aan wie ik het eerst mijn aanstaande had voorgesteld. Wat moest hij wel denken? Daar kwam het echter niet het meest op aan. De zaak was, dat hij ten spoedigste aan den ouden babbel kous moest uitleggen, hoe de zaken stonden ik bedoel officieel stonden. Tot mijn ontzetting zei hij niets. Er volgde een benauwende stilte. Tk wierp een snellen blik op den Baas Hij scheen niet te weten, wat hij zeggen moest. hij leek net een schooljongen, zoo stond hij te draaien; hij, die zonder aarzelen ziin engagement had aangekondigd aan de lui op kantoor, liet het hier schijn baar aan mij over. Nu, vooruit dan rnaarl Haastig begon ik: „Maar, Majoor Montrésor toen de deur van het salon cpenging en mevrouw Waters, in grijs satijn en met een grooten, zwarten hoed op, binnen kwam; Cariad, die weer uit zijn gevangenis verlost was, kwam kwispelstaartend achter haar aan. Er werden groeten gewisseld wat er gesproken werd, hoorde ik nauwe lijks totdat mevrouw Waters uitriep: „O, u kende het meisje van mijn zoon dus?" „Zijn meisje?" herhaalde Majoor Montrésor. Hij liet zijn monocle weer vallen en staarde haar met open mond aan. Ik heb nog nooit een man gezien, dia zoo geheel en zoo kluchtig van ziin stuk gebracht was. Hij draaide zich! plotseling om, om van mij naar den Baas te staren en daarop weer naar zijn gastvrouw. „Van uw zoon? Ts hij het, die met juffrouw Trant geëngageerd is?" Eindelijk vond de Baas zijn siem terug. „Ja, ik heb die eer", zei hij, schraap te zijn keel eens en trad cen paar stappen naar voren. Hij keek op den kleinen Majoor neer, zooals een groo te, geelharige Deen naar Cariad zou gekeken hebben maar neen. Geen groote hond zou zoo onnoozel geke ken hebben een ander woord is er niet voor als een man, die niet weet, wat verder te zeggen. En hij. die nog wel, naar het scheen, zoo in het bijzonder gewenscht had bil deze gelegenheid geen idioot te lijken. Nu, hij zou toch moeten tóegeven, dat ik er geen schuld aan had, dat hij daar zoo stond,. (Wordt vervolgd^

Haarlem's Dagblad | 1924 | | pagina 5