dT schijSlövïg HAARLEM'S DAGBLAD ENGELSCH ALLERLEI FLITSEN De roofmoord te Deo Haag 4?> MAANDAG 28 JULI 1924-TWEEDE BLAD Da kleine dingen van het parlement. Het verdwijnende zeilschip. Byron en Westminster Abbey. „Ge kunt er naar fluiten". Wij koesteren allemaal de leven dige hoop dat mem nu eindelijk eene zal slagen in het oplossen van de groote, brandende, internationale vraagstukken. Wel niet alles wat wij ■uit den boezem der Londensche Con ferentie vernemen. is hoopvol en schoon. Maar de begeerte scinjut. toch wel zeer eterk hij de deelnemers om tot overeenstemming te komen. Eu de behoefte aan overeenstemming wordt met den dag noodzakelijker. De over weging dat Europa snel terug zou val len in een onherstelbaren chaos in dien de primussen der mogendheden wederom onverrichterzake naar hun haar.-steden zouden terugkeeren. prikkelt hen tot ijver voor de goede zaak. Dit is een zaak van groote kwesties. Maar als in het gewone leven beheer- achen kleine dingen het politieke le ven van dit land. Het roode maar rondborstige Lagerhuislid Jack Jones behoeft slechts het woord „bier" uit te spreken.... en hij kan verzekerd rin van de belangstelling en de hila riteit van het Huis. Lord Haldaue. voorzitter van liet Hoogerhuis 'Lord Chancellor) houdt er een van zijn slecht verstaanbare redevoeringen <ie journalisten geven tegenstrijdige le zingen van de gesproken woorden en de Lords in hun plechtige hallen gaan over hef feit plechtig de li beroeren. Het Uritsche Lagerhuis is kinder lijk. zoo niet kinderachtig. Het doei soms denken aan een rumoerige schoolklas. Een van de "R-.iders van hot Uritsche Ruk (ren ..sir") deed in dertijd zijn intree in het Parlemc-nt onder zeer gunstige omstandigheden; een groote politieke loophaan scheen voor hein wopgelegd. Maar hii liad de gewoonte om in eiken zin, welke bij uitsprak, de woorden in te visegen in e'.k geval meneer de voorzitter. Het Huis bc«on er om te lachen en hoeft hem Sftjcrt nimmer ernsttg opgeno men. I-ady Astor verloor voor altijd de belangstelling van de landsvergade ring toen zij ver eat op te merken, dat de vergadering er «set van hield de let te worden gelezen. Maar de grootste tragedie vail hot aedzcun was the van een jong, conservatief lid. die een wetsontwerp indiende over den ver- kooD van roomijs op straat. !n het vuur van zijn peroratie voor dit wets ontwerp. op het kritieke oogenblik, klonk van de banken der oppsW.io de vermaarde roep van de ijsmannen der Londensctu} vtraten, Hokey-pokey I En daarmee wan liet wetsontwerp wegge lachen. De kleine dingen tellen in de politiek al* in het leven. Een studie van liet nieuwe d« l va" Lloyds ScheetAtiartregist'-r vormt droevige lectuur voor allen, 'die de oude geschiedenis van de zee liefheb benen vooral voor Nederlanders en F.ngeUrhen. wier zeevaart-roem verbonden is aan de geschiedenis van lier zeilwhip. Ook in ander opzicht je het register nier vriendelijk. Er is op het oogenblik een millioen ton minder rrhecpsruimte :n de we reld dan verleden jaar om dezen tijd. liet Britsohe totaal is 161000 ton min der. In 1914 bezat Engeland bijna 44 1 2 pet. van d« scheepsmimte in iizer en staal van de wereld. Het hui dige percentage i* mindor d»n 33. Maar de erootste teruggang_l- be speuren in de zeilschepen. Slechts 4 procent van de meer dan 100 ton groote schepen der wereld bestaat uit zeilschepen. En van die 4 procent ia de helft n<ig AmerikaanKh. Dertig jaar geleden had Engeland nog een zeil vloot, van meer dan 2 1.2 milüocn ton. Thans l-ez.it liet land nog slechts een kleine dertig zeilschepen voor de 70"vaart. Met de verdwijning van het zeilschip, het fregat, den drie- of jniyriiiaster, verdwijnt geleidelijk ook de romonti-k van de zeo. De stoffe lijke ontwikkeling in de wereld gaat snol. Wat een verschil tuesrhen liet zeelandschap van luttele eenwen gele den. van een Van der Velde, en ne moderne reclameplaten van de stooni- vaartniaaoschatvoijeji voir t.rans-at- lAntisch of ander wereldverkeer! Of neem maar een enkel® eeuw en verge- liik de zeclar.dwhappen van den Engelsi-hman Turner (was hii niet de eerste, die stoom booten op zee schil derde') met. de platen van de nei land-AmerikaÜjn. Intuwchen. met de ftoffeliike evolutie s.-liijn» c«n verar ming aan romantiek en ideeën samen te gain Wit kennen geen zeevaarders meer die bijna een jaar lang op zee zwalken, die per zeil Amsterdam en Japan om de Kaap «verbroeden. De moderne zeevaarder is rauwelijks een zeebonk meer. Ziin schip is als een stad me; alle geriefelijkheden. alle verfijning van de etnd. Hii is langer land- dan zeerot. En zelfs zijn zoorot- F-haP laat zich betwisten in de *tm- geving, waarin hij zijn zeer zeker knap zeemanschap uitoefent. Llyods Scheepvaart register met zijn 4 procent aan zeilschepen (de visschers tellen niet mee) is verantwoordelijk voor deze ontboezeming. Lord Byron, de groo'o Lngehche dichter van een eeiw geleden, wient eeuwfeest on'angs is gevieru biijfr de EngeLch-j gemoederen nog bezigroi den. Zijn vere-«rdets hulden hit rit opgevat etn geaenktcekeu v.ior Je m te plaatsen in de cuue, hot..tocht abdy van Westminster, waar de nage daclitenis van vele groote en ook van paar minder groote Britten in graf of gedenkplaat wordt geëerd. biet plan had het land iu twee kampen verdeeld, bestrijders en voorstanders „Byron in the Abbey". De kwes tie is een paar dagen geleden aan haar de gekomen door een niededee- ling vat. den deken van Westminster Abbey in het aanzienlijkste blad ven Engeland, waarin hij weigert verlof te geven voor het plaatsen van By- rons gedenkteeken. De weigering wordt ongeveer als volgt gemotiveerd) De Abdy is geen nationaal pantheon, want het doel is in de eerste plaats er den Christeliiken godsdienst te eeren. Oorspronkelijk was Westmin ster Abbey de begraafplaats van de mensehen, die binnen een zeker ge bied van de metropolis stierven. Het resultaat is geweest dat de kerk vol obscure monumenten is. De laatste twee eeuwen is het de gewoonte ge- ordon er mannen te begraven, die de natie met groote onderscheiding hebben gediend. Maar het voornaam ste karakter is alsnog dat van een Christelijke kerk en niet dat van een nationaal museum. Onder die omstan digheden kunnen de kerkvoogden, die in hun kerk reeds weinig ruimte hebben, zich niet inspannen om een memoriaal toe te laten voor een man, die wat ook zijn gaven geweest mo- zijn zijn niet van het type was, dat de kerk verplicht is te eeren. Het argument van den deken laat blijkbaar geen bestrijding toe. Indien men de Abdy ging beschouwen als een soort nationaal Walhalla, zouden ve le monumenten van onbeduidende rnensehen. welke er zijn, moeten wor den opgeruimd. Dat zou misschien wenschelijk zijn. Maar zoo lang een beslissing in dien zin niet is genomen heeft het argument van den deken van Westminster Abbey beslissende kracht. Lord Byron krijgt dus geen gedenkplaat in de oude abdy. Op de Britsche Rijkstentoonstelling demonstreert men merkwaardige me thoden van bericht-overbrenging, zoo als die worden toegepast op de Ka narische Eilanden. Het is een kwes tie van fluiten in allerlei vonnen en toonhoogten en sterkten. Op deze wij ze zenden do inboorlingen vaak zeer ingewikkelde berichten uit. Het fluit- geluid dat zij maken vertegenwoordigt werkelijk de woorden, welke de mede- deeling zouden aanduiden. Toen ik ,r „as werd aan een inboorling ge vraagd aan een van zijn vrienden de instructie t® fluiten honderd meter den weg op te wandelen. De man in kwestie deed het terstond. Daarop werd hem toegeflotcn terug te kce- ren en een hondje op den rug te kloppen. Van een bezoeker aan de Kanarisch® Eilanden vernam ik, dat het gefluit eens practisch werd toe- genast ten behoeve van bezoekers, die wilden gaan zwemmen. Een bericht werd „uitgefloten" naar een huis, wnar het gezelschap vertoefde, ver zoekend om een blauw hndpak, dat in een koffer onder een bed lag. De berichten werden juist overgebracht rn uitgevoerd. Het. is goed dat de methode in Londen niet bekend is. Dc cacophonic van do Londensche straat, reeds zoo verbijsterend, zou aanzienlijk door verergeren. Londen, 24 Juli 1924. Binnenland DOOR EEN STIER AANGEVALLEN Nabij Glnnorbnig, even over de grens, werd een boerenknecht, loon hij over een weide liep, aangevallen door eon Mier. De man is aan de be komen verwonding overleden. ZILVERGELD SMOKKELEN Den laatfiten tijd begint de smok kelhandel in Belgisch zilvergeld weer welig te tieren, schrijft de Maasbode. Dc recherche te Antwerpen heelt een partij van 17 kilo en een van 25 kilo in beslaggenomen, dat naar ons land zou vervoerd worden. De moord te Culemborg De taak der politie Zoo ooit een polilie-autoriteit een ondankbare taak heeft geliad, zoo schrijft de Tel., dan is het do ciief ■an het Culemborgsclie corps. Ouge- wijfc-ld zijn er personen in het plaats je, die méér van do zaak af weten, doch die de politie hun medewerking onthouden. Over 't algemeen kan ook gezegd worden dat misdaden op het, platte land, als deze, soms moeilijker op te lossen zijn dan die in groote steden. Bovendien en hierop mag wel eens de nadruk gelegd worden is in dit geval geen enkele geiuige gevonden, geen bruikbare vingerafdruk bespeurd en geen stuk, dat den moordenaar be hoort, achtergelaten. Toch wanhoopt de politie niet. Dc "estatie van llaveman zal niet- den •loed hebben op het onder zoek, dat, hoe ondankbaar het ook is, met kracht zal worden voortgezet. Die kracht kan er echter alleen zijn, wan neer de rijkspolitie, die het onderzoek instelt, de plaatselijke niet- tegenwerkt een verschijnsel dat bij landelijke mis drijven menigmaal te const ateeren valt en dat 'dan ook in politiekringen stemmen heeft doen opgaan, die aan dringen op een kleine, doch goed ont wikkelde en geschoolde brigade, die een gedeelte van het land bestrijkt. lntueschen kan, wat de Culemborg- 6che zaak betreft, verwacht worden, dat binnen niet al te korten tijd lla veman op vrije voeten zal worden ge-| 6teld. DIRECTE TREINVERBINDING VAN AMSTERDAM NAAR ANTWER PEN EN BRUSSEL. Om 'den trein te ontlasten, die van Amsterdam vertrekt te 1.-19 n.m. is op do Zaterdagen in Juli en Augustus in gelegd een directe treinverbinding van Amsterdam naur Antwerpen en Brus-. sol. Amsterdam C.S. vertrek 12.40 n.m., Haarlem vertrek 1.03 n.m.. Leiden ■ertrek 1.35 n.m., den Haag vertrek 1.53 n.m., Rotterdam D.P., vertrek 2.28 n.m., Roosendaal vertrek 3.35 n.m., Brussel Noord aank. 5,14 n.m. In dezen trein loopen doorgaande rijtuigen le. 2e er. 3c klasse voor Ant werpen en Brussel Noord en een door gaand rijtuig le en 2de klasse naar Bazel via Brussel1 N.-Luxemburg. De brand te Vlissingen Het ergste voorbij De brand in de tanks van de Neder- andsche Petroleum en Asphalt fabriek e Vlissingen had Vrijdag zoo'n om- ang aangenomen, dat men het ergste Teii-de. Groote rookwolken hulden de tad Vrijdagavond in het halfduister. Ook des nachts, toen de wind kwam opzetten, duurde de brand onvermin derd voort. Zaterdagmorgen, toen dc wind ging liggen, was het. gevaar voor uitbrei ding van den brand zeer verminderd. Een later bericht van de Tel. zegt, dat de brand op het terrein ,,Ndd- pam" als afgeloopen kan worden be schouwd. Heilige rook steeg nog op, die, in vargel liking met Vrijdag, meer op damp leek. Van liet terrein in de rioli- ting der sluizen liet. zich een enkel ve nijnig vlammetje zien. Hoe groot de ramp ook moge zijn, twee groot© en enkele kleinere tanks bloven voor vunj gespaard; ook een der gebouwen alsmede d© fabrieks schoorsteen staan geheel overeind. Een der woningen op het terrein, welke werd ontruimd, is weer gemeu beld en voor bewoning in gereedheid gebracht. Hot. blusseben met. de beide aangebrachte vloeistoffen heeft het ge- wenschte resultaat gehad cn den brand in 'de benzinetank tot staan ge bracht al rookte ook deze nog. De motorspuiten der gemeente- wor den nog gereed gehouden om, zoo noodig, dienst te doeri. Wij zijn in de gelegenheid, een ver klaring weer te geven, zegt dc Tel. vertier afgelegd door den stoker Evert Sink© Ie Souburg, den man, die Willeboordse het laatst lieefr. gespro ken. Deze verklaring is van belang in \crband met het ontstaan van den brand. „Ik was", aldus Evort Sinke, den nacht, van Donderdag op Vrijdag om ongeveer twee uur bezig kolen op een lorrie-wagen tc laden voor stookplaat.-.. Toen Willeboordse op de tand klom riepen wij elkaar nog een aardigheid toe. Ik zag, dat Wdlleboordse het man gat, open maakte en zijn peillat in de tank liet zakken. Willeboordse had geen lamp bij zich, daar de omringen de booglampen op het terrein vol doende licht verspreidden. Ook weet, ik pertinent dat. Willeboordse geen bran dende pijp of sigaar had. Is hij al vol? vroeg ik hem. Ma a VAN HAARLEM'S DAGBLAD DE BESTE PLAATS .Te bent vroeg en hebt dus de gelegenheid om een goede plaats uit te zoeken je ziet verschillende bin nenplaatóen en loopt door, omdat je aan een raam wilt zitten ha, daar is een dubbele bank en niet in de zon, dat is een bui tenkansje jv ontdekt, dat. de leeg heid van die bank al leen maar schijn was en beseft dat je beter doet maa,r te gaan zit ten, want de wagen loopt al aardig vol je merkt, dat je juist naast Jansen bent ko men te zitten, die altijd over zijn tuin zeurt hé, waarom zit hier niemand en ontdekt dat die bank kapot is dan blijft er tenslotte alleen de voorste bank over en daar tocht het zoo, ellendig 'dan liever maar een „plaatsje in de zon" maa.r de wagen is nu geheel vol en het gevolg is dat je moet staan. (Nadruk verboden.! plaats van te antwoorden, schreeuwde Willeboordse plotseling: „Help! Moord! Brand! Ik verbrand". Een vuurkolom kwam uit. het man gat en werd hoe langer hoe grooter. Toen zajj ik hem op den bovenkant in de lank vallen. Ik klom de ladder op, maar wegens de. groote hitte was het mij onmoge lijk verder ie gaan. Ik klom 'daarom de ladder af en ging alarm maken". Tot zoover het verhaal van Evert Sinke, dat. het moeilijk maakt voor den brand een aannemelijke oorzaak te vinden. Een kleine aanwijzing? In verband met. den moord, Don derdagochtend gepleegd op den heer v. d. S. in de De Riemeret.raat ge pleegd. wordt nog gemeld, dat toen de politie Donderdag de woning van den verslagenc binnenkwam, zij op de gangmat hii de voordeur een tram kaartje vond. Dit biljet werd aan stonds opgezonden aan de directie der Ilaagsche Tram Maatschappij en deze heeft, nu haar rapport dienaangaande uitgebracht Daaruit i« gebleken, dat het tram kaart ie is gekocht Woensdög 23 Juli, des avonds om 9 minuten over half- tien op lijn 8 komende uit de richting Plein. Dit trambiljet kan onmogelijk van den hoer v. d. R. geweest zijn. daar men beeft kunnen nagaan, dat de trein waarmee v. d. S. Woen6dag uit Utrecht in Den ITaag is teruggekeerd, na elf uur is aangekomen en v. d. S. met eonige kennissen, die met hem van de Utrecht sche vergadering kwa men, met, lijn 3 naar huis is gereden cn toen oan het PietHein-plein uit de tram is gestapt. Het is nu maar de vraag voor de politie, hoe het tramkaartje op de mat terecht is gekomen. Uit het feit, dat v. d. R. Donderdagochtend geen ander bezoek lieefi, gehad dan van den dader van den moord, moet men wel tot de conclusie komen, dat hel tramkaartje door den dader is verlo ren. De commissaris van politic, de heor Kramer, verzoekt daarom aan ieder, die Woensdagavond dén tramrit_ met lijn 8 op het aangegeven uur en in de aangegeven richting heeft meege maakt, zich aan te melden, teneinde wellicht eeuigo inlichtingen te kunnen versohaffen. De begrafenis van het, slachtoffer zal Dinsdag a.s. plaats hebben. De ramp op de Schelde Teraardobestelling van enkele slachtoffers Zaterdagmorgen zijn op de algemee- ne begraafplaats te Vlissmgsn ter aai de besteld vier siachtoriers van de visschersramp van 18 Juli n.l. de schipper Jasperse en zijn beide zoor.s en A. de Mooyer. Op de begraaf plaats waren, niet vele belangstellen den, aanwezig de burgemeester en twee wethouders, de heeren Sumon en Laernoes, en de commissaris van poli- Nadat de vier lijken in een graf wa- ren neergelaten, trad burgemeester C'. A. van Woelderen naar voren en schetste 'noe boVen Vlissingen zware wolken hangen, de natuurlijke, die van den grooten brand, en de figuur lijke. De deelneming welke spr. be tuigt, geldt niet alleen deze vier, maar 11e slachtoffers, de 15 dappere, bra- e mannen. Spr. zegt, dat hij niet al leen als hoofd van de gemeente preekt, maar ook namens den Com- oissaris der Koningin deelneming be tuigt ook de Koningin en de Koning in-Moeder gaven blijk van deelne ming en alom in den lande wordt ge werkt aan de directe materieele hulp. Treffend noemt spreker het, dat juist schipper Jasperse en zijn zoons het eerst hier zijn ter aarde besteld, en na lief en leed gedeeld te hebben, samen in den dood zijn gegaan. Spr zeide, dat gezorgd zal worden, dat zij, die het graf bezoeken, zullen her innerd worden aan het gebeurde, wat een symbool zal zijn van het wankel bestaan der visschers cn tevens een bewijs van trouw, die bindt tot in den dood. Spr. hoopt, dat de nagelatenen kracht zullen vinden den zwaren slag te boven te komen en dat de visschers- vloot gesnaard moge blijven voor ram pen als die van 1903 en de veel ergere van 18 Juli. Vervolgens sprak ds. Talma, her vormd predikant, die schetste hoe het gebeurde ons leert meer medegevoel t® hebben en den dood in het aange zicht te zien. Spr. hoopte, dat allen dit zullen beseffen en ook /an hen zal kunnen worden getuigd „Wij zijn tbuis." Ds. Voorhoeve, eveneens Hervormd predikant, ging voor in gebed, waar een zoon van schipper Jasperse en een van De Mooy dank brachten. NOC EEN LIJK AANGESPOELD. Onder Oostkapelle is nog een lijk van één der slachtoffers van de lamp op de Schelde aangespoeld. De identi teit kon nog niet worden vastgesteld. Thans zijn tien lijken gevonden. VER. „STEUN BIJ OVERLIJDEN'5 NED. SPOORWEGEN. In een te Amsterdam gehouden al- gemeene ledenvergadering^ van de Ver. tot „Steun bij Overlijden" aan Weduwen of naaste bloedverwanten van het Personeel der Ned. Spoorwe gen werden het jaarverslag, balans, benevens winst- en verliesrekening over 1923 goedgekeurd. Uit het jaar verslag blijkt dat het ledental op 31' Dec. 1922 bedroeg 4454 en op 31 Dec.' 1923 4554. Gedurende 1923 overleden 35 leden aan wier nagelaten betrek kingen telkens f 3G0 kon worden uit gekeerd. Ten slotte werd in het ver slag kenbaar gemaakt, dat ook dit fonds valt onder de wet op het levens- verzekeringsbedrijf waarvan de ge- volgens thans nog niet zijn te over zien. De voorzitter de heer Th. Jan- tpen uit Haarlem die periodiek af trad werd met alg, stemmen her kozen evenals de aan de beurt van aftreden zijnde bestuurs-leden J. C.- J. Scholto uit Haarlem en W. F. J.- de Vries uit Utrecht. In de Verifica tie-commissie pro 192-4 werden geko zen do 'heeren L. Kater uit Amster dam, L. W. Raveling uit Apeldoorn en J. Schuyl uit Utrecht. DE NE DERL'ANDSfiHE SPOOR WEGEN. Naar gemeld wordt heeft 'de direc tie der Ned. Spoorwegen aan het per soneel medegedeeld, dat in art. lil' van het Reglement Dienstverordening bepaald wordt, dat het vrouwelijk per soneel dat vóór 1 Augustus a.s. ge huwd is, bij dienstopzegging voor elka volle maand 'dienst c-en twaalfde maandbezoldiging zal ontvangen, ter wijl zij die na dien datum in het hu welijk treden, voor elke volle maand dienst een twaalfde weekbezoldiging zullen ontvangen. De uitkeering wordt over ten hoog ste 120 maanden verleend, hetgeen be- teekent, dat de thans reeds gehuwde ambtenaren ten hoogste tien maanden bezoldiging nis uitkeering kunnen krijgen, terwijl zij, die na 1 Augustus in liet huwelijk treden, ten hoogste zeventig dagen bezoldiging kunnen ontvangen. ONTROUW AMBTENAAR. Een ambtenaar van de belastingen te Am sterdam, die op een der kantoren be last is met her. in ontvangst nemen van belastingpenningen, lieeft een bedrag van ongeveer 400, hetwelk hij van een belastingbetaler heeft ontvan gen, niet verantwoord. De politie heeft den ambtenaar aangehouden. Een on derzoek wordt ingesteld of de aange houdene meer knoeierijen op zijn ge weten heeft Feuilleton Naar betEngelsch van BERTA RUCK. _,Dat meent u niet? Wat vermake lijk ik bedoel, kun je daar logies vinden?" en Sydney Vandeleur lichtts zijn hoofd wat op. zoodnt wij zijn das konden zien, die. tot nog toe door zijn van Dijck-boord bedekt was gewe st. Lieve hemel, wat een das! ,,lk dacht, dat Anglesey niets dan een rechte strook land was", ging hij voort. „H'm", zei de Baas, die, nadat hij een verstelden blik op de das gewor pen had. zijn best deed, zijn «Ogen er af te houden. Hoe kon ik ooit gedacht hebben, dat zelfs een verblijf op Ballvcool Ca tie dragelijk was met een man, die zulke dassen droeg! Ik zou binnen een week al weggeloopen zijn! Neen, ik zou het niet eens met hem aangedurfd hd bsn! Onmogelijk Svdney stak weer een sisarett.e op en liet gesprek begon te kwijnen. Nie mand sprak. Midden in die akelige pauze had ik een ingeving. Ik dacht, daar beide jonge mannen zongen en een van hen zelfs compo neerde, dat muziek een geschikt on derworp van gesprek zou zijn. O, waarom deed ik het? Hef was het laatste, waarover ik had moeten beginnen! Sydney Vandeleur stak onmiddel lijk van wal met de liedjes uit de elf de eeuw, cn meneer Waters vroeg, of bij 7.o niet te teer vond; dat hii vrees- do. dat hü f.enmin*te ze niet tot hun recht zon laten komen. Daarop neuriede Sydney een paar C.eltisihe deuntjes, niet veel moderner dan de andere een er van was over ..Liefelijke bloemen, te ras verwelkt". Meneer Waters beweerd© daarop, dat hij-meer van frissche dan van ver welkte bloemen hield, en voegde er ronduit bij, dat hij zich aan d© zijde van Koningin Elizabeth schaarde, die ook niet van het gejammer hield en de Ierache barden, in haar tijd ver bood, op straffe des doods, verzen te maken over iets anders dan over haar zelf. Toen verviel Sydney weer in zijn eerste pose. Ilij glimlachte pijnlijk, daarop droeg zijn gelaat de uitdruk king, die ook in de oogon van een hond te lozen h, die zijn meester door den dood verloren heeft en vroeg mij of ik die muziek nog had, die hii voor mij gemaakt had op dat versje: ,,Ik drukte een kus op haar lokken en zot ten me aan haar voeten neer". Ik voelde, dat ik tot, achter de ooren bloosde. Er was werkelijk een kus op mijn haar gedrukt, wat hij gelukkig niet wist, en die ik zoo heel graag wilde, dat in het vergeetboek zou ge raken Wel wat kortaf, antwoordde ik: ,.0. dat liedje ja. dat moet hier of daar in een lade liggen". „Als het u niet te veel moeite is, juffrouw Trant, zon ik het orang nog eens van u leenen. Ik heb er geen af schrift: van", zei Sydney zacht en vol uitdrukking, Ik zal er dadelijk even naar kij ken", antwoordde ik en voegde er aan toe, „Cicely, kom jij dan even mee, otn mij te helpen zoeken". Cicely volgde mij en de twee moes ten elkaar nu maar zien Lezig to hou den. Jloo zij daarin slangden, zal ik wel nooit te weten komen. „Wel, Cis, en hoe maak je het?" vroeg ik, zoodra ik de deur achter ons gesloten had. „Je voet is weer in orde" zie ik, „en je bent zoo -weer aan liet werk gegaan?" ,,.Jn, maar niet bij Chérisette, weet je; daar tegenover in Bond Street bij Madame Lamaire. Meneer Vandeleur bezorgde mij een introductie van ziin getrouwd© zuster, die haar kent. Tk heb er een beter salaris en ze zijn veel geschikter dan Chérisette. Hij is erg vriendelijk voor me geweest. Tots!" „Zoo? Heb je licm don nog al e°ns ontmoet,?" ..Hij is hier verscheidene malen ge weest. maar" met een verwijten den blik „alleen om over jou te praten". „Dat is lief van hem", zei ik. Cicelv keek nog meer verwijlend. Ilij zegt, dat, je alle kleur uit zijn leven hebt weggenomen". „I.aat hij naar dc pomp loopen en zijn kleuren er bij. Ilij heeft er an ders nog genoeg in zijn das!" „Ik ben bang", zei Cicely afgeme ten, dat je meneer Vandeleur niet naar waarde geschat hebt". „Zou je denken van niet? Nu, een man, die als hij door een meisje be dankt, is, dadelijk zijn nood gaat kla gen in het mooie, doorzichtige oortje van ecu ancler meisje Hier brak ik mijn woorden af. Ik bedacht opeens, dat ik op liet punt was, zonder noodzaak met Cicely te gaan kibbelen, en veranderde dus haastig van onderwerp. Ik besprak met haar, hoeveel huur we te betalen hadden en hoelang ik waarschijnlijk nog weg zou blijven, haalde het ge bate liedje van Sydney 'e voorschijn, vertelde Cicelv. dat, ik niet voor het najaar dacht te trouwen of misschien nog wel later en zei, dat ik blij was. dat ze weer beter was. „Als meneer Vandeleur een beetje opgevroolijkt moet worden, laat bij je dan naar dat beroemde stuk van hem meenemen", raadde ik haar bij het afscheid nemen. Ik vreesde, dat, als ik heb gesprek niet begon, er geen woord zou gespro ken worden op onzen autorit naar Se- venoaks. Ilc begon dus maar dadelijk en vroeg hem of hij Cicely Ilarrefl&ae niet heel mooi vond. „Ze heeft prachtig haar", zei hij. „Ja, beeldig". Stilte. Ik bemerkte, dat meneer Waters nog niet besefte, wat ik vermoedde, namelijk, dat Sydney Cicely bewon derde en dat liet niet meer was, om zijn verdriet uit te storten, dat hij haar telkens bezocht had, sedert mijn vertrek. Eindelijk vroeg ik maar eens rond uit: „Wat dacht je van meneer Vande leur?" „Kom, wat een vraag", zei hij. „Hoe kan ik dal zeggen, als ik iemand maar een half uurtje heb bij gewoond. Hij schijnt wel ontwikkeld te zijn, maar ik ontmoet weinig rnen sehen van zijn soort in do City. Wat voert hij uit?" i „Hij behoeft niets uit te voeren". „Wat een gelukskind", merkte me neer Waters op, op een toon dien ik niet vatte. „Maar hij teekent en maakt ont werpen voor allerlei en hij schrijft cri- tieken en hij componeert". „Dus nog al begaafd", zei meneer Waters kalm. „Ik veronderstel Toen hield liij op. „Wat veronderstel je?" drong ik aan. „Neen, je moet het mii vertellen je moei, Billy!" want hij keek koppig voor zich uit cn kneep zijn lippen stijf toe. Toen schoot ik in den lach en bloos de, want het was de eerste maal, dat ik hem zoo noemde, terwijl ik hem aansprak. Dat had ik tot no? toe steeds vermeden en hem alleen tegen de anderen zoo genoemd. Hij keerde zich om, keek mij aan en glimlachte weer vroolijk, maar h i beantwoordde mijn vraag niet. Hy deed in plaat-s daarvan een andere vraag. Nancy, je begrijpt dat. ik nu en dan een brief van je verwacht. Ik be doel, terwijl je in Port Cariad bent met mijn moeder en zusters Het zou ie gek staan, als je het niet deed", ((Wordt vervolgd.jj

Haarlem's Dagblad | 1924 | | pagina 5