HONIG'S ©MAÏZENA Letteren en Knnst Stoomvaarfterlchten Binnenland INGEZONDEN M E D ED E E LI N CEN h 60 Cts. per regel. TALLOOZE i 1 1 gerechten kunnen worden ■JTsS bereid met HONIG'S MAÏZENA. Onovertroffen |«L§ ais kindervoedsel. Voor puddingen, sausen en vla's overheerlijk en als bindmid del voor soepen en groenten voortref felijk. Als op het pakje onder en boven een sluitiege! zit, ontvangt U de echte A. C. de Groet. Zandvoort, Dr. -Joh. iletzgerstraat 67, exportbandel. Gebr. Koper, Zandvoort, Stations plein 4c. sigarenhandel. Venn.E en T. Koper, beiden te Zandvoort. Maison de Rood, Groote Hout straat 113, dames-conlectie. E.M. de Rood. Jac. de Vries, Schoten, Gen. Cron- jéstraat SO, brood-, koek- en banket- winkel. Zeevischhandel „Securitas", Velsen, Rijksvischhal, handel in alle soorten versche en geconserveerde viseb. Venn P van Kersen, Haarlem en E. Dekker Gzn., Velsen. Zeevischhandel „Vischcor", Velsen Rijksvischhal. E.C. Gouda Wzn., Velsen. II. Zendijk Co.. Zandvoort, Hal testraat 4S, winkel in vleeschwaren, comestibles, enz. Venn.B. E, Zen- dijk, Zandvoort en J. Abraham, echt- gen. EL Zendijk, Amsterdam (O.K.) Opgohevon. Cóöp. Beverwijkache Bouwvereeni- ging ..Eigen Haard", Beverwijk, Alk- maarschestraatweg 56. N.V. Visscherij-ilaatschappü, „Cor nelia", Velsen, Kanaalstraat C 66 uit oefenen van het zeevisscherijbedrijf. J. G. Hendriks, Beverwijk, Korte Graafwijkstraat, sigarenmaker. Carl. Herzberg, Zandvoort, Kost- verlorenstraat 13, textiel en andere goederen. J. Oskamp, Zandvoort, Station straat 16, lederhandel. _G. Reinink, Schoterweg 59, kruide nier. Trianon Tearoom, Groote Markt 25, café. VEREEMICINC „PRO JUVENTUTE". Aan het jaarverslag over 1923 van de Vereeniging „Pro Jüventute" in het Arrondissement Haarlem ontleenen wij het volgende. De "Vereeniging mocht van verschil lende zijden grooten steun ondervin den. Zoo heeft de gemeente voor het nu aangebroken boekjaar subsidie ver leend. De uitvoering van 16 Februari deed een belangrijke bate in de kas vloeien die gereserveerd zal worden voor het Kampfonds. Het hestuur slaagde er in voor het zomerseizoen voor één avond ner week een der gemeente-sportterreinen in huur te verkrijgen. In Juli werd met een twintigtal jongens op de Friesche heide gekampeera. De resultaten zijn van dien aard geweest, dat het be stuur vol overtuiging in deze richting za' voortgaan. Nadat het seizoen voor bet open luchtspel voorbii was werd sloyd be oefend in het lokaal van de Haarl. •Tongelings Vereeniging in de Lange M a rgarethastraat. De zin voor sparen bij de jongens werd aangewakkerd: op 1 Mei 1924 was 73.61 1 ;2 bijeengebracht. De Vereeniging wordt gesubsidi eerd door de gemeenten Haarlem, Bloemendaal, Heemstede, Wormer- veer. Hillegom en Schoten. De ge meente Zandvoort is contribueerend lid. In het afgeloonen jaar word een 'onderzoek ingesteld naar 119 minder jarigen: 115 jongens en 4 meisjes. Over de uitgebrachte adviezen deelt het. verslag mede dat in 75 gevallen werd geadviseerd nog geen stiafrech- telijke vervolging in te stellen, één maal werd geadviseerd tot het opleg gen van een tuchtschoolstraf, 10 maal tot een voorwaardelijke veroordeeling 6 maal tot ter beschikking stellen van de Regeering, 1 maal tot bet benoe men van een gezinsvoogd. In de overi ge gevallen werd nog geen beslissing genomen.Met uitzondering van slechts één geval werd steeds door het "O.M. overeenkomstig het advies gehandeld. In de 13 gevallen waarin wél tot ver volging was geadviseerd, was de uit spraak 14 maal conform het advies, terwijl 4 maal daarvan werd afgewe- Het aantal werkende leden steeg van 50 tot .54, het aantal contribu- eerende leden van 108 tot 118. GEMENGD NIEUWS Een scheepsramp 188 slachtoffers Een Reuter-telegram uit Otaru meldt: Het stoomschip „Tairai Maru" van de Noord-Japansche Stoomvaart-Maatsch. wordt als ter hoogte van Kaap Xotoro verloren gerapporteerd. Men gelooft, dat 138 passagies en 50 leden der bemanning verdronken zijn. Achttien passagiers en 5 leden der bemanning zijn in reddingsbootea in het dorp Xotoro geland. Het is nog niet bekend, of het stoom schip met een rots of met een ander schip ia botsing is gekomen. Een scheepsbrand 500 passagiers gered Op het Xoorsche schip „Bergen- fjord", met bestemming naar .Amerika, brak kort na het verlaten uit Christia- nia brand uit. Vijfhonderd passagiers werden In reddicgsbooten in veiligheid gebracht. De materieele schade is belangrijk. BALLON-ONCELUK. Het draadloos station te Marseille ont ving van de fcjjgelsche wachtboot „Lei cestershire" het volgende bericht „Wij hebben een Franschcn ballon van de Zodiac-maatschappij opgepikt en aan boord genomen. Er zat niemand ia den ballon. Wij zoeken den omtrek af." TREINONTSPORINO. Uit Brussel wordt gemeld Bij het binnenkomen op het station van Verviers zijn twee waggons van een arbeiderstrein ontspoord, met het ge volg, dat elf personen vrij ernstig wer den gewond. POGING OM EEN TREIN TE DOEN ONTSPOREN. Do express-trein EdinburgKing's Cross is Zondagnacht ternauwernood aan een groot ongeluk ontsnapt. De expres was om 1 uur 50 's nachts uit Durham vertrokken en reed meteen snelheid van ongeveer 96 K.M. per uur, toen hij bij Littleburn hevig begon te slingeren. De machinist werd met kracht legen den locomotiefwand geworpen en ge wond, doch remde terstond en bracht den trein binnen 200 yards tot staan. Geen der passagiers werd gewond. Bij onderzoek bleek, dat twee ijzeren sluitstukken, waarmee de rails beves tigd worden, met kettingen op de spoor" staven waren gebonden. Het eerste werd door het gewicht der machine vernield, het tweede werd los gerukt en vóór de locomotief uit langs de lijn voortgeschoven. De lijn werd over een lengte van 200 yards vernield. Men denkr, dat de aanslag speciaal op den expres gemunt was, want 1 goederentrein was een paar minuten voren veilig gepasseerd. SOVJET-GRUWELEN. Het Poolsche blad „Dzien" publiceert bijzonderheden over het verschrikkelijk lol van vijf Polen, die in handen der Sovjet-autoriteiten te Minsk gevallen waren. De slachtoffers, d-ie van spionnage be schuldigd waren, werden ontkleed, met prikkeldraad gebonden, onder den bloo- ten hemd geplaatst en met geweerkol ven geslagen. Het blad vertelt verder, dat de onge- lukkigen, ofschoon zij nog teekenen van teven vertoonden ca deze mishandelin gen, onmiddellijk na de „strafpleging" werden begraven. ONTAARDE MOEDER. Voor clen politierechter te Chichester (Engeland) had zich een vrouw te ver antwoorden wegens mishandeling van haar 10-jarig dochtertje. Do beklaagde, die tengevolge van li chaamsgebreken in zittende houding haar verklaringen moest afleggen, zou het kind met een heeten pook den hals hebben verschroeid. Haar dochtertje was lastig en oneer lijk geweest. Zij. had het kind gezegd, dat zij het de vingers zou schroeien, omdat het wat bessen had weggenomen. Zoo had zij althans bij het eerste politie* verhoor verklaard. De moeder had daarbij ook toegege ven, dat zij den pook ia het vuur had gestoken en daarna in de richting van het kind bad gebracht. De kleine had te- gcngesparteld en daarbij was haar hals geschroeid. Zij ontkende thans, «enigerlei bedoe ling gehad te hebben om het kind met den pook te raken, doch zeide het alleen schrik te hebben willen aanjagen. De rechter legde de beklaagde een boete op van 5 pond sterling, zeggende, dat zij alleen wegens haar gebrekkige lichaamsgesteldheid niet voor minstens drie maanden dwangarbeid had gekre gen. GEVONDEN" DTFREN EN VOOR WERPEN. .T. v. Kien, Z, B. Snaarne O.Z. 45, Abonnement Ned. SpoorweeenH. W. "Bode, Tedincr v. Berkhoutstraat 4. Broche L. Lok, Gierstraat 66. Bro che J. v. Gelder. Raamvest 1. Boor den: -L Luitimr Jan Nieuwenh-mzen- straafc 35. PoederdoosjeA. Be'der. 't Krom 16 c., ITondje mee penning: G. Vos. SchouwGos'ean 1". Hondse A Sl"tm'ler, 2e Z"idpolderstrnaf 19. .Tas: 0. Wijsman. Graaf van Wrédstr. I?,. Regenjas: Politiebureau. Smede- pf raat. ZwemTcaarten Wed. P,ma-vink. Drappenierstraafc 18 rd.. Kinderman tel èn handschoenen J. van Buc-hem, Beekstraat 5, medaillon; Politiebureau Sm edestraat, HondennenningA. Mooienaars, Prin°en Bolwerk 22 zw.. RozenkransJ. Kitian, KI. Heiligland ?,2 rineA. dé Droog KL Houtstraat 113. Oliespuit; M. Laan, Waldeck Pyrmontstraat 27, Haarstrik. Bond van Koordirigenten in Nederland. Een congres en pensioenfonds- concert {Van een b:jzonderen medewerker.)" In de schóón© stad Nijmegen had Zon dag hei 2de Congres en le penaioanfondj- conceri voor den Bond vam Koordirigenten n Nederland plaat». Te ruim 1 uur opende de Voorzitter, de heer Plet Versloot, het goed gezochte con- met een hartelijk woord van welkom. 't bijzonder verwelkomde hij de vele aanwezige koristen. Hij zeide, er van over tuigd te zijn, dal zij dezen middag we derom den indruk zouden krijgen, dat de Bond zich niet alleen bezig houdt met de ieele belangen zijner leden, dooh wel degelijk het geestelijk belang niet verwaarloost. Als sprekers voor dezen middag «ton den op 't. programma Mevr. Jeanne Lar.- drê. zaagleerarcs te Nijmegen en do heer Sem Dresden, directeur van het Conser vatorium voor Muziek te Amsterdam. Na dat de voorzitter zijn groote voldoening '.sprake-ver 't feit, dat twee kunstenaars bij uitstek ingewerkt in de materie, dio zij zouden behandelen, zich bereid hadden verklaard als spreekster en spreker te willen optreden, gaf hij het woord aan den heer Dresden, ter behandeling var. zijn onderwerp „De Moderne a capeila stijL" Inleider begon er op to wijzen, dat da s eapellaatijl direct verband houdt met zangstijl ia 't algemeen, zoodat er concentratie is tusscben de beide kunsten poézie en muziek. Bij de vocale muziek wordt gestreefd naar evenwicht tusschen dicht, en toonkunst, welke echter zelden wordt bereikt. Met verschillende voor beelden liet hij hcoren, nu eens de in dam do ander het in belangrijkheid dat. Daar het doel dor -vocale muziek is, de indrukken van het geschreven woord e vertolken, had men in do begeleiding «n groot hulpmiddel. Dit hulpmiddel nu nisi men bij dan a capeila-stijl. Spr. ging daarop na hoe bij de vocale mu- jiek met begeleiding eerst heele eenvou dige begeleidingen ontstonden, welke la ter in belangrijkheid toenamen. Do evo lutie die zich aam 4e vocale muziek met begeleiding voltrok, heeft zich ook Aan den a eapellastijl voltrokken. De aanvul lende stemmen treden r.iet meer op als zuiver begeleiding, doch krijgen een zelf standig karakter, vaak met een zelfstan dige rhythroiek, waardoor dikwijls maai- verdeeüngen ontstaan, die schijnbaar in- druischen tegen het tot dusver gevolgde metrum. De a capellHStijl die de evolu tie in al haat onderdeden volgde, moest verstoken blïjVen van do verscheidenheid der klanktitnbre's van 't orkeet met zijn veelvuldige instrumenten. Daar evenw- e.'ke stem zijn eigen kUnktimbra heeft, opende dit voor de a capollastijl perspectieven. In het prestatievermogen der menschelijke stem (door scholing) is evenals hij do instrumenten, in den loop der tijden een groote verandering ta be speuren. Daardoor is da omvang waarvan men zich bij 't schrijven van geschoolde en heiaas ook ongeschoolde stemmen be dient, grooter dan in de 15de en 16de eeuw Een lage Cvoor de bassen en. hooge B voor do sopranen of tenoren komen in de a capeila wericen van dien tijd niet voor. Spreker ging na in hoeverre het moge- 1' lijk en wenschelijk is in een a capella-koor hetzij voor gemengde of gelijke stemmen partij ie 'rekken van de verschillende klank-timbre'e. Met vele voorbeelden toon de hij aan in hoeverre het de moderne componisten gelukt is van deze nieuwe mogelijkheden gebruik te maken. Ook ging hij na in hoeverre het a capeiU-koor kei ijk heeft deelgenomen aan de ontwik keling der muziek, en of er, zocala 1 zag:, bezwaren zijn die deze deelneming ia cis ontwikkeling in den weg staan. Achtereenvolgens behandelde hij aar hand van verschiliendo voorbeelden de rhytfxmieJc, de melodiek. de harmoniek, de verhouding der timbre's en liet ver band lusschen woord en toon. Zooals van. zelf spreekt komen dtee punten vaak in combinatie» voor. sprak hij over 't ontstaan dat mannenkoren, over de wedstrijden, over de met technische moeilijkheden volge propte cor.courswerkon. Alles wijst er op, dat de wijze waarop de vocale kirnst ia de laatste eeuwen haar ontwikkelingsgang ge- •oigd heeft, een cindo heeft genomen en (at ccn nieuwe gezonde basis gezocht noet worden, seodeste in wat do latere componisten hebben bereikt, anderdeek in de capaciteiten der liefhebbers in der capeila zang. Men diant terug te gaan tot eenvoudige muziek wat betreft melodie en rhythme. Voorts wees spreker er op dat de behande ling der stemmen en structuur in werken v«n moderne componisten veel ovei komst hebben met die der 16de eeuw. Bij de behandeling van een model van Jos. dee Prèa ging hij na, hoe de motivische behandeling in tegenstelling tot de Bed achtige constructie (gewone practljk van de thans heerschende stijl) met steeds vaak onsamenhangende frszen van '1 grootste gewicht is. Bij de behandeling vaar» een ar.der mo dem werk toonde hij aan. dat de zooge naamde onzinbaarheid (tenminste vol gens do zangers) in 't geheel niet ligt .in de moeilijkheid der steurmen afzonderlijk doch in den samcnar.ag. De ooren van de koristen zijn r.og niet gewend sm» die mt derne kbanken. Het is de taak van de d: de koristen in te wijden in die nieuwe klankcombinatie*. Daarvoor is ioodig, r]ai hij naast da werken der nieuw- te componisten ook die der zangmees ters uit de 15de en i6de eeuw bestudeert, nadruk wees spreker er nog op dat compositie waarbij gebruik gemaakt t van moderne harmonieën nog lang geen moderne compositie ie. Ook de bo ven aangehaalde factoren komen hierbij in aanmerking. Met groote aandacht werd deze belangrijke en leerzame rede aange hoord. Hierna betrad Mevr. Jeanne iLor.dre het podium om een causerie te houden het onderwerp „Spreken en zingen". Ook deze rede liet niet aan duidelijkheid u wenschen over. Tot slot liet zij drie van haar leerlin gen optreden om te bewijzen, wat men door goed onderwijs en gestadige studie bereiken kan. Een dankbaar npplau» hun deel. Hierna had een gezamenlijke maaltijd plaats. Om 8 uur weTd het la pensioen- föiidsoomcect gegeven in de schitterende en goed gevulde zaal van het Concertgebouw „de Vereeniging". De Kon. Vereeniging „Aura" te Am- hem ®n de zangvereenigróg Orpheus" ie Druten, hadden zich bereid verklaard een concert te geven '.en bate van het pen sioenfonds. Als solist trad op de heer M. E. A. van Oppen, baa te Amsterdam. Het koor ui: Dru:on zoog weder „L© Chant des Matelots". „Zegepraal" van L. F, Bramdra Buijs werd door de beide koren gezongen. Het applaus was miet van de lucht steeg ten top toen in de pauze de dirigent van deze beide koren, de heer P. Versloot en voorzitter van den Bond door zijn col- lega'3 gehuldigd werd. Ook beide verecni- gingen kregen het eere-melaal. Het was voor do leden -vain den "Bond van Kbordi-, rieenten een emotievolle dag, die niet licht vergelen zal woxden. Amstelland p. 27 Juli Vlissingren, Ant werpen n. Hamburg. Bacchus 25 Juli van Puerto Plata n. Azoren, Bali 26 Jali te Havre, Java n. 'Amster dam. Brielle 27 Juli te Antwerpen van Hamburg. Calypso p. 37 Juli Finisterre, Am sterdam n. West-ïndië. Crynssen 25 Juli van Curasao naar Puerto Colombia. Cardiganshire 27 Jult te Antwerpen, Rotterdam naar Pacifickust. Deli p. 27 Juli Malta, Rotterdam naar Batavia. Drechterland 26 Juli van Rio Janeiro, Hamburg n. Buenos-Ayres. Ftandria 27 Juli te Aandalsues. Goentoer 37 Juli n.m. van Port Said, Rotterdam n. Batavia. Hector 26 Juli te Calao v. Balboa. Insulinde 28 Juli te Rotterdam Batavia. Jasoa 26 Juli te Callao v. Guayaquil. Java 26 Juli van Gibraltar, Java naar Amsterdam. Kambangan 26 Juli van Djedd-ah, Amsterdam n. Java. Kilstrooai 37 Juli te Amsterdam van West-Af rika. Lombok 37 Juli te Amsterdam van Batavia. Leerdam 26 Juli van Vigo, Rotter dam n. New-Orleans. Mcdan 23 Juli n.m., van Djeddah, Rot terdam naar Batavia. Manoeran 26 Juli van Port Said, Kur- racheo naar Europa. Montferland 27 Juli van Las Palmas, Buenos Ayres n. Arasterdam. Mercurius 27 Juli te Amsterdam van West-Afrika. Maasdam 26 Juli van Havana, Ncw- Orleaus n. Rotterdam. Nickerie 27 Juli van Madeira naar Havre, Wesi-lndië n. Amsterdam. Nias 26 Juli van Port Said, Java naar Amsterdam. Orania 25 Juli van Buenos-Ayres n. Amsterdam. Poeldijk 28 Juli te Hamburg v. Rot terdam. Rembrandt 27 Juli van Algiers, 'Am sterdam naar Batavia. Radja 26 Juli vaa Djeddah, 'Amster dam naar Batavia. Rijnland 2£ Juli van Amsterdam n. Hamburg. Streefkerk 20 Juli van Suea, Rotter dam n. Britsch-Indië. Slamat 27 Juli v.m. ii uur, to South ampton. Rotterdam nar Bataria. Springfontein 37 Juli vaa Rotterdam 1. Zuid-Afrika. Salabangka 27 Juli te Rotterdam van Oost-Afrika. Somelsdijk 27 Juli te Rotterdam naar Antwerpen. Soemba p. "27 Juli Vlissingen, 'Am sterdam en Antwerpen n. Java. Tjerimai, st. 37 Juli van Belawan, Rotterdam n. Batavia. Van Rensselaer 25 Juli van Curasao n, Puerto CabeÜo. Vendam 26 Juli v.m. van New-York n. Rotterdam, Volendam 28 Juli v.m. 3 ur van Ply mouth. New-York naar Rotterdam. Waldijk 26.Juli van Oporto. 27 Juli v. Lissabon. Amsterdam n. Brazilië. Zeelandia 27 Juli te Amsterdam van Buenos-Ayres. De Deventer zaak. Een schikking mogelijk? Do to Bremen aangehouden kaseier is Zaterdagavond door do politic van daar naar Deventer terug gebracht. Omtrent do door hem afge legde verklaringen in zake zijn faillis sement verneemt de Tel. het volgende: De heer B. heeft medegedeeld, op reis te zijn gegaan, om re trachten, een zoo goed mogelijke schikking voor zijn crediteuren to treffen. In de eer ste plaats wilde hij beproeven, zijn zaken over te doen aan een buiten Deventer gevestigde bankinstelling, zooals ook in de reeds vrmelde cir culaire aan aandeelhouders was mede- gedeeld, maar deze postnz had ge faald. Voorts moe.3t hij rog een paar zaken in Amsterdam afdoen en ten slotte wilde hij zich naar Bremen be geven, om te onderhandeion over een hem daar wachtende oositie, die hem, volgens zijn zeggen, in staat zou stol len, zijn schuldeischers verder aan het hun toekomende te helpen. Het bij onderzoek door den curator te Deventer niet meer aanwezige kas geld, f 23.000. had B. op een hank in Den Haag gedeponeerd. Voorts zou hij van plan zijn gewee:t. om onmid dellijk nadat do zaak te Bremen haar beslag had gekregen, naar Deventer terug te keoren. ter vcrtlrre afwikke ling van do zaken, nu vaststond, dat hij al zijn kapitaal, ook een noe kort geleden in de zaak gestoken f 'In.OOO, had verloren, als gevolg van minder gelukkige tijdsomstandigheden, tegen slae e.d. Het plan tot liquidatie had reeds een tijdlang bij hem bestaan. De heer B. noemt het een ongelukkigen samenloop van omstandigheden, dat. terwijl zijn adres te Bremen bekend was, verzuimd zou zijn. die aan de in- formeerende politie mede te dealen, dat juist den dag na zijn vertrek de verhuiswagen voorkwam om de aan zijn zwager in Den Haag overgedane meubels mee te nemen un bovendien een klacht bij de politie was ingediend door een tweetal personen, voor wie hij effecten ter waarde van f 1430 moest koopen, een feit. dat do politie tot optreden aanleiding gaf: hij was voornemens geweest, dit bedrag aan de betrokkenen terug ie betalen. Bij zijn aanhouding te Bremen, juist toen hij daar met succes had onderhan deld, had hij dadelijk verzocht, aan de Hollnndsche justitie te worden uit geleverd om het volgens hem bestaan de misverstand op te heideren. Toen hij gearresteerd werd, heeft men slechts een klein bedrag in geld op hem gevonden. Naar men ons verzekerde, bestaat er reden, om te verwachten, dat van het door crediteuren te vorderen be drag zooals reeds gemeld van be trekkelijk beperkten c-mvamr nog een groot deel terecht komt. De meeste achuldeischers zouden reed hebben verklaard, tot een schikking bereid te zijn. De moord te Culemborg Nog meer bijzonderheden ,,IIet Volk" schrijft nog over het geval: Naar het schijnt heeft Havenian reeds vroeger met zelfmoordplannen rondgeloopen. Toen hij Vrijdagmid dag, na zijn voorloop ie verhoor op het politiebureau te Culemborg, in afwachting van de komst van den auto, waarmede hij naar Tiel zou svorden getransporteerd, in een der cellen in bewaring werd gesteld, vroeg hij om in den gang, waarop de cellen uitkomen en die eveneens af gesloten is, te mogen verblijven. In dien gang bevinden zich echter koorden van de vensters en men zeide hem dan ook, dat dit niet ging. Daar op vroeg hij, of hij dan zijn zak doek bij zich inocht houden, maar ook aan dit verzoek werd door den betrokken politiebeambte aldaar na tuurlijk niet voldaan. Daardoor en mede door het toezicht, dat geduren de zijn korte verblijf op het politie bureau aldaar op hem werd uitge oefend, waa het den man dan ook niet mogelijk in Culemborg zijn zelf moordplan te volvoeren. In het bureau te Tiel heeft hij bij zijn verhanging gebruik gemaakt van touw, dat hij van de matras had ge haald. Hij zou te Tiel den nacht in het politiebureau doorbrengen, daar hij Vrijdagavond niet meer door den officier van justitie kon worden ge hoord en dan ook niet in het huis van bewaring kon worden iugeelo- teri. Do vraag rijst thans, wat nu. Wij vernamen, zoo zegt het blad, dat do pol i tie-autoriteitendie met alle bij zonderheden, ook van het aanvanke lijk ingestelde onderzoek, volkomen op de hoogte zijn, nog steeds sterk betwijfelen, of Havemau in dit mis drijf wel eenig aandeel heeft gehad. Zij zijn nog steeds van oordeel, dat do hoofddaders buiten de gemeente moeten worden gezocht en ten leste ook zullen worden gevonden, al wordt daarbij zeker de gedachte niet ver worpen, dal op ingezetenen van hot stadje een zekere medeplichtigheid aan de misdaad rust. Van de zijde der politie wordt het onderzoek dan ook in een bepaalde richting voort gezet, EEN NOODLOTTIG SCHOT. De 36-jarige poetbode "W. Bcilijn te Ouwerkerk is Zaterdagmiddag, door dat hij zich tijdens een schietoefening achter de «chijf waagde, door een ko gel in de borst getroffen. Hij werd on middellijk per ziekenauto van hot Rhode Kruis naar het ziekenhuis te Noordgouwe vervoerdkort ca aan komst ia hii overleden. Hij laat een vrouw en vier kinderen na. DE BRAND TE VLISSINGEN. Zondag beeft het terrein van den brand eroote belangstelling getrok ken. De VlisaingBChe brandwx-r trad af en toe handelend op tegen hier on daar noe opstekende vlammen. Verder was er niet veel te zien dan de ontzettende ruïne. Een geheimzinnig geval Geen misdaad? Een slager, die zijn zaak hoeft aan deu Tugelaweg tc i>ca Haag, werd Maandagmorgen dood in zijn winkel gevonden, met een diepe bloedende wonde aan den hals. Even vóór deze tragische ontdekking had do slager zijn woning, welke boven den winkel ligt, verlaten. De loopjongen had de deur van do slagerij gesloten gevon den en daarom aan de woning aan gebeld. De vrouw kwam naar bene den en opende de slagerij met een sleutel. Daar vond zij het lijk van haar man. De politie, die onmiddellijk werd gewaarschuwd, stelde een uitgebreid onderzoek in en later verschoon ook het parket ter plaatse. Bij het eerste onderzoek viel niet met zekerheid uit te maken, of men hier met een misdrijf had te doen. Vast staat, dat er niets was gestolen, zoodat aan een moord met borooving in geen geval behoeft ie worden ge dacht. De justitio meent, aldus het Hbld-, te moeten aannemen, na het verdere onderzoek, dat misdrijf is uitgesloten. KARDINAAL PIFFL TE ARNHEM. Maandagmorgen is kardinaal Piffl uit Weencn per auto uit Amsterdam in Arnhem gekomen om dank te zeg gen voor het vele, dat door het comité Aruhem-Weenen voor de Weonsche kinderen is gedaan. De kardinaal werd op feestelijke wijze bij de Zijpsche- poort ontvangen, heeft daarna plaats genomen in een rijtuig met vier paar den, voorafgegaan door leden van ver- eenigingon mot hun banieren en even eens gevolgd door de vercenigings- vaandels. Stapvoets werd een tocht door de stad gemaakt, waarbij de kar dinaal door een talrijke menschecme- nigte werd gehuldigd. Daarna had iu de St. Walburgskerk een plechtige ontvangst plaats en werd de kardi naal door de deken van Arnhem, den hoor Stockmann, toegesproken. Daar op heeft de kardinaal een dankrede gehouden. ZIJN BROERTJE GEDOOD. Een 7-jarig zoontje van een arbei der te l9selburp (Geld.) heeft spelen- derwija een geweer afgeschoten op zijn broertje van 5 jaar, De halsslagader werd geraakt en de dood trad spoedig in door verbloeding. ZAKKENROLLERS TE DEN HAAG. Zekere G. heeft bij de Haagsche politie aangifte gedaan, dat hem in een café aan de Nobelstraat, een por tefeuille mot f 540 aau bankpapier ontrold is. De heer S. deed aangifte, dat hem op het Stationsplein in Den Haag. een portefeuille is ontrold, inhouden de twee kaarten voor den trein naar Amsterdam, vier toegangsbewijzen voor het Stadion en f 20. PAI.KVPKOOKAMMA DINSDAG 29 JULI. Londen 2 L. O. 38S M. (Nederl. lijd.). 1.20 n.m. Concert: The „2 L. 0."-trio. 4.20 n.m. Concert. 8.20 n.m. Operette muziek. May Bli'.h (sopraan) Keighlty Dunn (bariton) W, H. Oven (voordrachten) The Wireless Orches tra. L. O. liederen. Birmingham 8 I. T. 47S M. (Nederl. lijd). 3.50 n.m. The Station Piano Quintette onder leiding van Frank CaatelL S.2Ü n.m. Dataesuurije. 5.55 n.m. Kinderuurtje. 8.20 n-m. Populair Concert met mede werking van the 8ia'.ion Orchestra. Amy Carter (tweede eopraan) Ingram Bennie.^ (tenor) en Aerbui Paerks (humorist). Or- kaai „Feet Ouverture'" Keler-Béla; aeiec- tie ui: Cavalerie Rusticana; ewlectie „The Dollar Princees"; selectie Rigole'.to, Ver di; Balletmuziek uit Willem Tell, Ros sini, enz. Bournemouth 8 B. M. 3SS M. (Ned. lijd). 4.Ü5 n.m. The „5 B. 5.35 n.ra. Kinderuurtje. 8.£0 n.m. Groot Concert. The Wireless Orchestra ouder leiding van Capt. Feather- atone; solisten, populaire muziek. Cardiff 8 W. A. 3M M. (Ned. tijd), 3.20 n.m. Faikin&n en zijn bioscoop orkest. 6.20 mm. „5 W. A.'»" „Five O'Clock»* Vooaal en instrumentaal concert. 6.05 n.m. Kinderuurtje. 8.80 a.m. Groot Concert. Manoheeter 2 Z. IJ. 878 M. (Ned. lijd). 12.50 n.m. Mid day music from the Pi- cadiUy Picture Theatre. 7.50 n.m. DdUK&uzick. The „2 Z. IJ."- Oroheetra. Newcastle 8 N. 0. 400 M. (Ned. tljd). 4.05 n.m. Concert door the Station Light Orcheetra. 5.05 n.m. Dameeuurtje, SAS n.m. Kinderuurtje. 5.20 n.m. Dramatische muziek. 9-50 n -m. ..The Legend of Vend ale" eo- icdie in 1 acte op to voeren door the „5 N. 0." Repertory Company. Aberdeen 2 B. D. 435 M. (Nederl. tljd.) 3 V) n.m. Opera muziek. 6.06 n.m. Kinderverhalen. 8 50 a.m. Populaire muziek'. Hall and Company'# Malo Voice Choir. Glaigow 5 8. C. 420 M. (Nederl. tljd). 3,50 a.m. Opera-tnuriek door the Wire- lew Quartette. 5.06 n-m. Darnwuurtje 6.3a n.m. Kinderuurtje. 8.20 n.m. Groot Orkest. Silkvlo Sideli'. '(ba riton) E!»ie Black (twtede wpraan). Parljt (Radio-Paris) 8. F. R. 17S0 M. (Ned, tljd). S n.m. Concert van fact Tzigane Or- keei van Radio-Parto. 5.C6 n.m. Concert met medewerking Tan 0 vaete lUdic-Paria roiwten. 3 n-m. Concert met riicdewcrkipg van hei Radio-Pari# strijkkwartet. 10.CO n.m. Dansmuziek. MAASKANALISATIE. Op verschillende plaatsen boven ue Maasbrug, waarvan één vlak bij do brug zelve, worden vanwege do a'd. Maaskanalisatie van den Rijkswater staat onderzoekingen in gestold naar do gesteldheid van den bodem. Borin gen svorden yqrricht. otn de dikte to bepalen dor deklaag (kiezel), welke liet boven den vasten ondergrond, dio uit mergel bestaat. Bij deze onderzoe kingen is geconstateerd, dat do Maas zelfs bii den laeon waterstand van thans, als veel kiezelbankca bloot lig gen. op sommige piaatéon een diepte heeft van 4 tot 5 Motor en draaikol ken van geweldige zuigkracht. De onderzoekingen hebben, zoo schrijft ..De Tijd" plants in verband rnel de vijf bestaande plannen voor bova«rb«arinaking der Maas bij Maas tricht. waarbij het lot der oude Maas brug ten nauwste is betrokken. DE TERUGKEER VAN DE KONINGIN. Het Noorscho Tel. Ag. meldt uit Kristianta: Na eon bezoek van drio weken aan de Noorecho fjorden zijn koningin Wilhelmina ©n prinses Julia na uit Trondhjein naar Stockholm ver trokken, wanr prins Hendrik zich reed» bevindt. De Koninklijke Familie vertrekt Woensdagavond om 8 u. 25 uit Stock holm over Sassnitz en Benfhcim naar Oldonzaalaankomst aldaar op 1 Augustus '3 ochtends om 6 u. 9. Van daar gaaf. do reis met trein 162. 's ochtends om 6 u. 42. over Apeldoorn (aankomst 8 u. 24. vertrek 8 u. 28) naar Amersfoortaankomst aldaar 9 v. o. Per extra-trein zet dan do Koninklijke- Familie r>is naar Baarn voort; aankomst aldaar om 9 u. 16. NEDERLAND EN CANADA. De consul-generaal te Montreal, de hoor Do .Meester, lieoff in opdracht der Nederlande-oho Regeering een douaneverdrag eesloten. waarbij beide Janden elkander verleenen behandeling od den voet van meest begunstigde natie. WEER EEN. Op den Goudschesingel te Rotter dam is een meisje van 16 jaar een haarvlecht afgeknipt. Zooiets schijnt tegenwoordig nog n' eens voor te komen, MGR. NOLENS NAAR IERLAND Naar het Hsgz. verneemt, zal mgr. ■Jr. Nolens rle viering van het eerste lustrum van den Ierschen Vrijsfaat bij- —OTien. Mr. Kooien. voorzitter van de Tweede Kamer, heeft om huiselijke redenen voor de uitnoodieing mooted bedanken.

Haarlem's Dagblad | 1924 | | pagina 6