Nomina DE MODE HAARLEM'S DAGBLAD ZATERDAG 2 AUGUSTUS 1924 VIEJRDE BLAD HET NIEUWSTE VOOR JUMPERS. w Fou!ar3s, of Het leuke fleïtïpte mouJ- ■eline, of een aardig patroontje in tussor en geborduurd marocain rijn seldraam geschikte stoffen voor jumpers, de aüer-modernsto natuurlijk, ru« korte mouwen en te dragen met plooi-rokken. Wij geven hierbij een hoogst eenvou dig maar smaakvol ontwerp, uitge voerd in rwart-witte gedrukte stof. De Hals, mouwen en ocderxoora worden af gewerkt met rood lint en een cein tuurtje van hetzelfde lint hale men door de bekende kleine openingen. Evenals het voorbeeld op onxe teckc- aing, drago men bij deren jumper bij jroorkeur een kers-roode ciinolinc-boed, welke onder den rand mei crêpe-de- chine gesvoerd wordt. Meisjes, die naast het dagwerk ook nog eenige aandacht willen schenken aan haar garderobe, zullen deren jumper graag in de vrije avonduurtjes ver vaardigen. Het is ook een practisch klee ding stuk voor de komende vacantie-da- gea. Het patroon heeft maar twee naden en geen sluiting en het maken is dus het werk van een oogenblik. Voor onze lezeressen stellen wij een knip-patroon ter beschikking onder nummer 235, in de maten 42, 44, 46 en 48, Kosten rijn 50 cents. BLOUSE VOOR SPORT EN WERK. Het moderne meisje, dat naast baar dagelijkschcn arbeid ook gaarne nog zooveel mogelijk aan sport doet, beseft maar al te goed van hoeveel nut een practisch „sport- en werkpakje" is. Zij heeft op kantoor, school, winkel of huis niet altijd gelegenheid om rich geheel te verkleden en doet daarom bij voor keur 's ochtends een japonnetje aan, dat overal tegen kan en draagt verder slechts een vroolijk hoedje cn modieus sportmanteltje. Nu echter de warme da gen 100 verrassend heet cn talrijk rijn, zien wij zelfs het sportmanteltje van de garderobe-lijst verdwijnen en kleeden rich de moderne, sportieve meisjes nog slechts in een koele, linnen rok met wit te hemd-blouse, welk toilet zeer ge schikt is zoowel voor het te woord staan van klanten op kantoor, als voor het spelen in de vrije lucht. De blouse, welke hier wojdt afge beeld, is gemaakt van witto tijde, met elastiek in de taille. Een groot voor deel van het laatste is de vermeer derde bewegingsvrijheid. De vrij wijde mouwen xijn bij de polsen gesloten met knoopen, echter op een wijze, die den arm volkomen vrij laat. De blouse zelf sluit aan de voorzijde met een paar paarlemoeren knoopen en een fraai decolleté in V-yorm valt gracieus over een klein vestje. Een practisdt knippatroon van deze mooie en dege lijke blouse is verkrijgbaar in de bo venmaten 42, 44. 4& on 48. tegen den prijs van 50 cent. Men vrago model No. 421. HOE MEN VRUCHTENCHARTREUSE MAAKT. Voor het maken van deze zomer-deli- catesse neme men een halven liter sinaas appel- en citroengelei, een paar bana nen, naar verkiezing één of twee per ziken, een soeplepel vol bruine suiker, een soeplepel vol gelatine, een deciliter versche room en het sap van een kleinen citroen. Los de gelei op in wat kokend water ca laat ze afkoelen. Doe er een klein gedeelte van in een kom en voeg er twee of drie fijngesneden bananen aan toe en ook de perziken, na er de pitten uit te hebben verwijderd en ze te hebben fijngesneden. Dit alles overgiet men met nog een gedeelte van de gelei. Nn wrijft men drie bananen fijn door een grove zeef, mengt ze met de suiker, lost de gelatine op in heel water, cn voegt er het door ceo zeef gegoten citroensap aan toe. Klop de room stijf, doe de opgeloste gelatine en de room bij de fijngemaakte bananen. Giet dit meng sel in een kom en laat het op een koele plaats koud worden. EEN AARDIG JONGENS PAKJE. Maak dit leuke pakje voor uw jongen van groen linnen en breng een zwarten of donkergroenen band langs zoomen en rakken. Spoedig zal blijken welk een heerlijk pakje het is voor spelen in den ruin en ravotten met de vriendjes. Voor het maken heeft men precies anderhalve meter noodig van dubbel-breede stof. Het jasje is geknipt in kimono-stijl en dus zeer eenvoudig te roakeD. Geen enkele moeder behoeft ook maar 'en te aarzelen om dit leuke pakje te gaan maken, want niet alleen wijst het patroon haar vanzelf den weg, doch het werk is zoo eenvoudig en vergt zoo weinig tijd, dat men terwille van Ben jamin het er nu maar eens voor over moet hebben 1 Ons knip-patroon kost 50 cent en 5s verkrijgbaar voor jongens van 3 tot 6 jaar, onder No. 422, JAPONNEN VAN MAROCAIN. Onder de vele variaties in de mode van dezen zomer, komen de japonnetjes in de nieuwe kleur, bet groen dat zoo veel op de kleur van beuken-bladeren lijkt, zeker wel het aardigst naar vo ren. Zeer oorspronkelijke modellen en groote effecten worden dikwij's be reikt met stoffen als marocain, badstof en zijden of wollen tricot. Het is zeer in de modo om avondja ponnetjes van deze stoffen een rond uit gesneden hals of ook wel een ovalen hals te geven, wcjke een bijzondere af werking verkrijgt, door er een smalle kraag vaa b.v. drie strooken Valcn- cienne-kant aan te hechten, hegeen men dan ook om do manchetten doet. Dat deze kragen veel gedragen zullen worden, bewijst wel, dat men te Parijs reeds handschoenen in den handel brengt welke ook met drie strookjes kant zijn afgewerkt. Bij het bovenom schreven japonnetje zou men dan zacht groene suède handschoenen moeten kie zen. De hoed welke bij dit toilet gedragen kan worden, is een groene crinoline of een kanten hoedje, versierd met een grooten, zijden roos. SHAWLSUNO KEIN ENDE. De shawl, die na jarenlange mis kenning haar eereplaats heeft her overd, is niet van zins naar het schijnt, om spoedig weer het veld te ruimen. Waren van den winter tot diep in het voorjaar de vierkante bont bedrukte zij den halsdoeken, schijnbaar achteloos om den hals geknoopt onder den tailleur ,je dat", thans slaken zuinige mevrouwtjes die zich dit artikel nfg niet aanschaf fen, een Heimelijke «udh'f van voldoening want ja het is heusch waar die rage hebben wc alweer gehad I Wie dus tot nog toe gedraald heeft, schaffe zich zoo'n betrekkelijk kostbaar ver- leidelijkheidje niet aan. Wat er dan wel voor in de plaats gekomen is? Want nietwaar? Een ra ge moet natuurlijk vervangen worden dooreen an dere rage. Nu zoo heel veel anders is het niet en toch.... een kenners blik keurt onmiddellijk bij eersten oogopslag juist aan het detail. De shawl is er nog, maar zij heeft haren vorm ietwat gewijzigd. De nieuw ste modellen zijn niet meer vierkant, maar langwerpig. Sommige zijn van dubbele stof in con- trasteerende kleuren, vele hebben als versiering het zoo geliefde perle bor duursel of een geschabloneerden pal- menrand of een soepelen, fluweelen zoom. Een practisch nieuwtje om het lastige losraken en uitwaaien der lange slippen te voorkomen, is een bee- nen, ivoren of galalith gesp, meestal van boven breeder dan van onderen, Hierdoor worden do slippen van de scarf gehaald, die nu bijeen blijven en door de zwaarte van de gesp, die zeer laag gedragen wordt, keurig op hun plaats blijven. Het is maar een kleinigheid, maar., men moet in Parijs zijn om op zoo'n idee te komen! BAKERPRAATJES. Sommige vrouwen zijn geboren moe ders. Het zijn van die gelukkige ster velingen die met een rustige, onfeilbare zekerheid de aan hunne zorgen toever trouwde kinderen door alle kwalen en moeilijkheden der eerste jaren heen hel pen. In iedere vrouw is bf de moeder öf de vrouw overheerschend, doch dit soort vrouwen is geheel moeder in aan leg en wezen. Gelukkig diegenen onder haar, die de gelegenheid vinden hare gaven tot volle ontplooiing te brengen in een eigen gezin. Er zijn moeders en moeders Er zijn moeders, die de zorg voor hun Vinderen aan betaalde hulp overlaten er zijn moeders die het maar „zoowat" klaarspelen zoo goed en zoo kwaad als het gaat, er zijn moeders, die het met hart en ziel.... verkered aanleggen en er zijn moeders dié zonder eenige in spanning door de zuivere intuïtie van hun moeder-instinct altijd datgene doen (en laten I) wat later blijkt de eenige goede oplossing te zijn geweest. „Opvoeden is toeval" zeggen sommi gen als het goed uitkomt ben je een kraan en versta je de kunst van opvoe denAls er niets van tcreéht komt., dan ligt het aan het kind! In de allereerste maandenoch, dan valt er nog niet zoo heel veel „mo reel" op te voeden, want de moreele lessen worden langs physieken weg toegediend honger, dorst, schreeuwen, Het wiegen, ïnsussen en in slaap dodijnen is uit den tijdgelukkig! Wat wij zadht-sdhommelende bewe ging noemen is voor de teere hersen tjes van een zuigeling geenszins zoo onschadelijk als men zou denken. Och, het is zoo verleidelijk..-. De peuter is frisch gebaad cn klaar voor den nachtmet z'n rose beentjes ligt hij tc trappelen op moeders schoot, do kleine garnalenvingertjes grijpen naar alles..— kraaiend van gezonde pret schijnt het kindje te bedelen om nog heel heel eventjes Och, kom..— denkt gewat zal dat nu hindereneen liedjeniet in slaap wiegen natuurlijko neen, gij weet wel beterdat is niet goed maar zoo heel, heel eventjes't is toch ook zoo leuk..— En de mistre is aan den gang. Kinderen zijn als jonge honden ze moeten de tucht voelen, anders krij gen ze zoo heel ongemerkt aanleg-tot- dwingen-om-meer, een aanleg die den natuurlijken grondslag vormt voor een karakter, dat nimmer zal weten te ge hoorzamen. Dus als uw kleine schat klaar is een, twee, drie in bed of wieg en het licht uit. En dan vooral niet achter kamerscherm of deur blijven Speciaal ontwerp voor Haarlem's Dagblad door maj. C, Steln. Fig. I. wordt het mooist van witte mousseiinestof. Deze eenvoudige japon wordt alleen versierd met een cein tuur van gevlochten lintjes. Kobalt blauw met rooa-bruin zijn mooie bij elkaar passende kleuren. De pelerine is een breede strook fijne kant, die bij de plooitjes op de voorhaan ein digt. Deze japon is voor elk figuur geschikt, maar men denke er aan dat ae stof soepel moet zijn. t=p Fig. II. zou het meest geschikt zijn voor een dunne crêpe stol. Een mooie kleur jade vindt men gemakkelijk in deze soort stof. Het jakje van de ja pon is een eenvoudig kimono-model. De losse voorbaan van het rokje, die iets langer geknipt wordt dau de achterbaan, wordt omlijnd door een randje van smalle koordplooitjes- De achterbaan is versierd met vijf smal le randen plissé, die boven elkaar ge- plaats een rand vormen van 20 centi meter breedte. Met één rand plissé gar neert men den hals en de mouwen. Een vestje van witte voile geeft een zomersch idee aan deze japon. staan luisteren „of hij wel slapen gaal'! O, het zijn zulke slimme rak kers! Dénk niet, dat uw gezonde hoy of uw mollige meid „er toch niets van hoo- ren' dat gij daar even staat mis hoort Als zij praten kunnen, zullen ze na een poosje u een doodgewoon vraag je doen alsof ge op een stoel voor de wieg zat en daarmede het bewijs le veren dat ze o zoo best weten dat ge daar staat. De natuur zorgt steeds voor compensatie en wat de peuters aan ontwikkeling missen zal hun zeker dub bel toegemeten worden in de fijnere werking hunner gehoorzenuwen. Ook bij de heele kleintjes werkt toe gevendheid zeer verkeerd, daar het in de meeste gevallen de vastgestelde erde van den gang van zaken omverwerpt. Hebt gij vastgestelde uren voor de voe ding, houdt u daar dan ook aan en denkt niet als de bengel zich te vroeg meldt: dat is gezond, hij heeft honger. Want dan zal morgen het eetsignaal nog wat eerder klinken enz. enz. De angst dat uw kind een oogenblikje schreeuwt, vindt een oorzaak in een verkeerde liefde. Sommige moeders staan bij iedere schreeuwparty klaar met voedsel en berokkenen hun baby hiermede een massa kwaad. Immers, is het verdriet een oogenblik gestild de oorzaak neemt men er niet mede weg, terwijl men de gansche spijsver tering van het kleintje in de war dieigt te sturen. Nog maar al te vaak wordt vergeten, dat onze kleintjes behalve voedsel een dringende behoefte hebben aan frissche lucht. Lucht is voor het lichaam wat voedsel is voor de maag. Ook zij die geen tijd hebben om met hun kinde ren te wandelen of die door ongunstige woningtoestanden niet in de gelegen heid zijn van zon en lucht te profitee red kunnen toch bedje of wiegje voor bet wijd open raam zetten en door een vroegtijdig wennen aan buitenlucht de vatbaarheid helpen bestrijden. AMY VORSTMAN—TEN HAVE WENKEN VOOR DE HUISVROUW. De bloempot-kringen in het kozijn kan men verwijderen door zacht te schuren met asch van hout en na te spoelen met helder water. Mortel en verf kan men van de ven sterruiten afwrijven met een weinig scherpe azijn. Schuur de melkkannen met zout vooral wanneer de melk zuur geweest is of de room is aangedroogd. Vingerafdrukken op geverniste meu belen kan men verwijderen met zoete oliegeverfd of geolied hout reinigt men door gezuiverde petroleum over de vinger-vlekken te wrijven. Wanneer veeren peluws een onaange- namen geur hebben, laat men ze flink drogen voor een heet vuur. Honing moet men zooveel mogelijk in het donker bewaren, daar het anders gaat korrelen. ONDERHOUD VAN METAAL Schoon zijn beteekent glimmen Poetsen van metalen Bewerkte voorwerpen. Er is nog weieens verschil van mee- tus en krijt wordt de kleur toch altijd ning over het onderhoud van metalen. De meeste dienstmeisjes en ook meni- go huisvrouw vinden dot metaal er eerst- mooi en goed onderhouden uit ziet wanncor het flink glimt; daarte genover staan de anderen die het wil len laten afhangen van den oorspron- kelijkcn glans van het metaal om deze er zoo natuurgetrouw mogelijk weer oy te krijgen. Dit laatste is niet al tijd gemakkelijk: bij schoonmaken wordt gewreven en dit heeft meestal tot gevolg dat het voorwerp, hetwelk onderhanden is, glimmen gaat. Daar om mogen deze metalen niet te vaak en alléén nis het bepaald noodig is,bijvoorbeeld met heften van ander onderhanden genomen worden, soort kunnen zoo niet behandeld wor- Het onderhoud vftn glimmend zilver den. is eenvoudig genoeg: een papje van Gewerkte zilveren voorwerpen moe- spiritus met krijt, van Pnrijsch rood ten ook zoo behandeld worden, dat ir.ef terpentijn, of wat slaolie en krijt zi] glimmen, maar do oude dingen, naderhand doen wonderen. Dezezooals lepels en dergelijke, 'die tus- zachte middelen, die het betrekkelijk ;schen de haden zwart zien van ouder- woeke zilver weinig doen slijten, wer- dom, mogen in geen geval op de alu- ken allo drie heel goed, maar bij spiri- miniumplnat: zij verliezen daardoor iets te blauwig: slaolie vordert wel hot meeste geduld, maar het resultaat is 'dan ook het beate. kien eenvoudiger manier is nog het gebruik van do aluminium plaat. Dit plaatje wordt in een gaaf afwaschteil tje gelegd met soda erin, hierop het zilver, zoodat alles contact heeft met de plaat en de voorwerpen dan met kokend water overgoten. Heeft het zilver or een korten tijd in gelegen, don wordt het in schoon warm water nagespoeld en opgewreven. Natuurlijk kan dit alleen met voorwerpen, die uit één st.uk bestaan: vleeechvorkjes het zwart,-geoxideerde om de figuren heen en daarmee ook hun typisch ef fect. Om te voorkomen dat er krijt tus schen do figuurtjes blijft zitten, wor den do voorwerpen met een zacht schuiertje nageborstcl'd, wanneer zij niet op de aluminium pi a at zijn ge weest. Laat men het ertusschen ritten, dan wordt dit al spoedig een groene aanslag, die het zilver vuil en dof doet schijnen. Dof rilver wordt voorzichtig met een droge lap opgewreven: bij gebruik vnn een of ander poetsmiddel, zelfs het meest zachte, zou het op den duur weor glimmend worden. Het onderhoud van koper is welbe kend: doordat het een harder metaal is dan zilver, kan het ook met schor per middelen Jrewc-rkt worden, als er ook maar zooveel mogelijk voor ge zorgd wordt, 'dat er geen poefsgoed tusschen de naden achterblijft. Door dat de meeste dienstmeisjes liet koper haastig poetsen, gebeurt het nogal eens, dat de buitendeur het ontgelden moet: en komt 'daar eenmaal poetegoed op, dan kan het er niet weer worden afgenomen. Beter is het. dan om do knop maar te laten zooals ze is en al leen geregeld met was op te wrijven. Nikkel wordt met heet water over goten en met een zachte doek afge- wreven: is het voorwerp zwaar ver nikkeld- dan kan bet gepoetst worden als koper. Tin daarentegen mag in goen geval met poetegoed behandeld worden: het zou daardoor zijn mat- witte kleur verliezon en van een glim mend grijze tint worden, die het grof maakt. Het beste is om het te schuren met azijn en zand: de moeilijk te ver wijderen vlekken gaan er dan liet bost uit en het hlijft weer lang goed. Zink, wordt eveneens geschuurd': de witach tige aanslag die roest is, wordt daar door wel verwijderd, maar daar zij .tegelijk een beschutting vormt voor het metaal zal er des te spoediger een gaatje ir. geschuurd worden. Azijn en' Brusselsch aard doen hiervoor dienst. Van de onbedekte metalen noemen wij dan tenslotte nog het Indisohe koper, dat door meuige huisvrouw ook zoo glimmend mogelijk wordt ge wreven. De gevolgen zijn natuurlijk, dat de helft van het poetsgoed in het fijn-bewerkte metaal achterblijft, waardoor het patroon steeds meer ver doezelt. Tenslotte blijft er niet veel. meer over dan een half glimmend, I half groen-aangeslagen voorwerp. Toch is het onderhoud eenvoudig ge noeg: een eohrijfje citroen neemt al het vuil op en in het bewerkle metaal' weg en al wordt er dan ook geen ..glimmend" resultaat met het werk bereikt, dan is dit Indische handwerk 1 och schoon en misschien is zelfs da.t alleen al voldoende voor de keurige huisvrouw. MENU. Kalfscotelette, Andijvie, Aardappelen, Zwitserse he taart. De kalfscotelctten worden mooi goudbruin gebakken en op een scho tel warm gehouden. In 'dezelfde pan wordt nu wat fijn gestampt oudbak ken brood gebakken en daarna wor den de coteletteu erbij gevoegd, die riiê'i een glas witten wijn en eeu glas bouillon overgoten worden en dan pas gezouten en gepeperd. Dit moet nog samen met een geheele ui gedurende een uur stoven, terwijl in het laatste kwartier fijn gehakt peterselie op het vlecsch wordt gestrooid. De cotelet.ten worden warm opgediend. De andijvie wordt, nadat ze goed gewasschen en gesneden is, met het aanhangende water opgezet en nadat alles een kwartier gekookt heeft, wordt het water eraf gegoten en de groente verder met- een klont boter en wat zout gaargekookt, zonder deksel op de pan. Tenslotte worden er eeni ge groote, geheel rijpe tomaten hij- gevoegd, waarna alles nog even sto ven moet om er een smakelijk geheel van te krijgen. Voor de Zwitsersche taart zijn de! volgende ingrediënten noodig: 2 ons amandelen, 2 ons bloem, 2 ons boter, 2 ons suiker, geraspte schil van 1 citroen, pruimen- of abrikozenjam. De boter wordt in een kom met een houten lepel tot room geroerd ea hierdoor de suiker gemengd. De mandelen worden tusschen een doek schoongewreven en zoo ongepeld gemalen, waarna ze bij de boter, do suiker, de citroenschil, het ei en de bloem worden gevoegd. Is dit alles met den lepel goed dooreen gemengd, da.n wordt er een stevig deeg van ge kneed, en dit even weggelegd om wat in te drogen. Tiet deeg wordt nu op een met bloem bestrooide deegplank uit gerold, en met een ronde, dikke plak jde bodem van een met beter inc arneerden springvorm bedekt. Van de rest wordt daarna een opstaand rand je gemaakt, dat stevig op den bodem .gedrukt wordt, waarna van het ove- rige deeg smalle reepen gemaakt wor den. Is de vorm met jam gevuld, dan. worden de reepen er overheen ->!egd I in ruitvorm, deze met ei bestreken én de taart daarna boven in een warmen oven gebakken gedurende een uur. IPas als-ze koud is, mag ze uit den vorm genomen worden. E. E. PEEREBOOM.

Haarlem's Dagblad | 1924 | | pagina 13