Een nieuw tuindorpje in Heemstede Opzettelijke brandstichting De nieuwe brug over de Zomervaart 42e Jaargang No. 12614 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen Zaterdag 2 Augustus 1924 HAARLEM S DAGBLAD ABONNEMENTEN per 3 maanden: Voor Haarlem en de dorpen in den omtrek waar een Agent gevestigd is (kom der gemeente) f3.57$$- Franco per post door Nederland f3.87H. Afzonderlijke nummers fO.15. Geïllustreerd Zondagsblad, voor Haarlem en Omstreken f0.57X; franco per post f0.65. Directie, Redactie en Administratie Gr. Houtstraat 93, Post-Giro 38810 Telefoonnummers Directie 3082, Redactie 600 en Administratie 724 ADVERTENTIEN: Van 1 tot 5 regels f 1.75; iedere regel meer 35 cents. Reclames 60 cents per regel. Bij abonnement aanzienlijk rabat. Twaalfstuivers-advertentiën van Vraag en Aanbod van 1 tot 4 regels 60 Cents III Per plaatsing, elke regel meer 15 Cents k contant; buiten het Arrondissement dubbelen prijs. UITGAVE DER N.V. LOURENS COSTER Directeuren J. C. PEEREBOOM en P. W. PEEREBOOM Hoofdredacteur: J. C. PEEREBOOM Bijkantoor voor Santpoort, Velsen, Velseroord, Wijkeroog, IJmulden, Beverwijk, enz., enz. Driehulzerkerkweg 2, Velsen, Telefoon 3521 DIT NUMMER BESTAAT UIT VEERTIEN BLADZIJDEN. EERSTE BLAD AGENDA ZATERDAG 2 AUGUSTUS. H. O. V.-muzick in den Hout Ivoor den var]aardag van H. M. de Koningin-Moeder) 8 uur. Schouwburg June weg. Matinee 2.30 uur. Jeugdbioecoop. Bioscoopvoorstellingen. Luxor Tearoom. lederen middag en avond concert. Gebouw ,,G«ko": Café-Restaurant, Spaarndamrnerweg. Geneert van 8 11 uur. ZONDAG 3 AUGUSTUS. H. 0. V.-muziek in den Hout te 24 UUr. Schouwburg Janaweg: Klucht. De Shimmy-bokser, 8 uur. Lunchroom „OuifcHoIlond": Con cert. Melkinrichting voorheen Van Brug gen in den Hout'. Striikconcert. Kleine Vereentains. JCeine Hout- straat. Muziek. Café-Rest aurant ..I.fon d'Or", Kruiiweg 36. Concert van 8—11 uur. Tea-room Luxor-Thearer. Gr. Hout straat: middags 3.30—5 30 en des avonds 811 uur: Concert. Cinema Palace Foyer: Middag- en Avondconcert 3 305.30 en 811 uur. Cinema-Palace, Groote Houtstraat: Bioscoopvoorstelling van 2 1. n m. af, Theater „Do Kroon" Groote Markt: Bioscoopvoorstelling van 2 u. n.m. af. Lttxor-Theater^ Groote Houtstraat: Bioscoopvoorstelling van 2 u. n.m. af. Scala-Theater. KI. Houtstraat 77 Bin*~oopvorrr*tel]in~ van u. nm. af. Atlanta-bioscoop. '/ijlstraat, Bios- eoonvoo-'eliinc ven 2 u. nam. af. Gebouw „Geko". t'afé-Restanrnnt. Bpaftmdatnmerwog. Concert van 36 en van 8 11 uur Bloemen daal: Duin en Daal Conrort 3—5.30 uur. Hotel-restaurant Rusthoek Concert vsn 7.15-1! uur. Z and voor'. Kurhaus Optre- 'den van het Keizerlijke Balalaika uft Parijs. MAANDAG 4 AUGUSTUS. Schouwt*» Itnimc De Shïmmv- fcoVser. e „,,r. Cinema Palaee.^ Groote Houtstraat Bioseoopvoorstelling. 8 uur. Theater „De Kroon". Groote Markt Bioscoopvoorstelling. 8 uur. Luxor-Theater Groote Houtstraat: Bioscoopvoorstelling. 2.30 en 8 uur. Scala-Theater, KI. Houtstraat 77: Bioscoopvoorstelling. 8 uur. Atlanta-hioacooo. Zijlstraat, Bios coopvoorstelling. 8 uur. Luxor Tearoom. lederen middag en avond concert. Verenigingsgebouw De Hoofd wacht. Tentoonstelling van werk van Ha&rlomsche graveurs, door de ver- eeniging „Haerlem". 2-1 uur. Zand voort. Kurhnus. Optre den van het keizerlijke Balalaika uit Parijs. HOE STAAT T MET den bouw der nieuwe Lycea Het Kennemer Lyceum Oorspronkelijk had men gehoopt dat de bouw van htb Kennemer Ly ceum met de groote vacantie gereed zou zijn gekomen, zoodat de lessen met. September in het nieuwe gebouw een begin hadden kunnen nemen. Maar dat is niet meegevallen. Door verschillende tegenwerpingen van het Rijk (alle voorkomende uit den lust tot bezuinigen) is de bouw ecnige maanden vertraagd en aange zien op een dergelijk groot bouwwerk geen tijd schade kan worden ingehaald, zal nu het gebouw zeer waarschijnlijk eerst in Januari gereed komen. (v Het mooie gebouw, ontworpen dooi den bekenden architect Ed. C'uypers te Amsterdam en waarvan de uitvoering is opgedragen aan de gebr. Joustra alhier, is „onder dak" en onder de pannen do ruwe bouw is gereed. Spoedig wordt nu begonnen aan het ptneadoorswerk van de muren, en het maken van de plafonds en het leggen yan de geleidingen. De uitvoerders hopen dat de ge meente nu niet lang meer zal wach ten met het aanleggen van de straat en met het leggen van de hoofdleidin gen naar het gebouw voor gas. elec- triciteit en telephoon. Een uitvoerige resohiijving van het aantal lokalen enz. gaven wij vroeger Nu reeds is te zien dat heb Kenne mer Lyceum een sieraad zal worden voor dit gedeelte van de gemeente Bloemendaal. Over eenige maanden zal er van het inwendige wel heel wat meer te zeggen zijn dan nu nog het geval is. Het Christelijk Lyceum Ia Maart werd door het Eleclrisch Aannemersbedrijf firma Gebr. v, d. Puiten te Heemstede begonnen met den bouw van het Christelijk Lyceum aan de Emmakade, onder architectuur van den heer A. de Maaker, en hoewel men wegens het slechte weer ongeveer een maand oponthoud heeft gehad, is er toch goed opgeschoten. Thans is men gevorderd tot de balkenlaag voor de eerste verdieping. Doordat er geen stagnatie met den aanvoer der materia len plaats heeft, wordt het geheel gelijk matig opgetrokken. Ook de betonvloe- ren voor den beganen grond liggen al. Het is, zooals onze lezers weten, een omvangrijk bouwwerk. Behalve een gymnastiekzaal van 18 bij o M. komen er ongeveer dertig leslokalen. Verder kamers voor den rector, den conrector, dc leeraren, de bibliotheek en bergplaat- Een kijkje op een der nieuwe wegen. Heemstede breidt zich snel uit. Nu is onlangs ook het boschterrein tusschen Groencndaal, dc Van Mcrlen- laan en den Heerenweg in exploitatie gebracht. Ecnige flinke wegen zijn op dit bosch- ircin aangelegd.e maar er is naar ge reefd om het natuurschoon zooveel BELASTINGPLAATJES. Lr moge allerwegen aan voorbije oorlogsdagen herinnerd worden, het onderwerp is in deze dagen de rijwiel belasting en vooral de plaatjes die daarbij hooren. Als g-.ede Nederlan ders hebben wij vrijwel allemaal het anschaffen van dit dure stukje blik tot het iaatete oogenblik uitgesteld. als wij het nu om stuur oi frame- stang van onze fieta zien, vinden wij het allesbehalve een versiering. Als straks politieagenten niet strengen blik, terwijl wij voorbijrijden, kijken of wij onzen belastingplicht wel ver- uld nebben, zullen wit, al naar onze persoonlijke geaardheid, zijn blik trotsch weergeven als om te zeggen kijk inaar gerust, ik heb mijn plicht als goed ..n geduldig vaderlander vol daan of knorrig, al wilden wij mompe ren kijk jij maar, man, ik heb mijn hondepenning. Maar wat ons tot nadenken stemt: wordt het werkelijk mode met die bandjes. Na de bandjes om de sigaar, die op de fiets, zal dit slechte het be gin zijn van een hcele serie banden? Is de regccring tot de ontdekking ge komen, dat de controle op wanbetaling op deze wijze buitengewoon vereen voudigd kan worden. Gaan wij naar een algemeen bandenstelsel in de be lastingen Voor onze oogen verrijst net schrikbeeld van den toekomsti- gen, geheel aan banden gelegden mcnsch. Een band om het lichaam, natuur lijk voor de in komstenbeias- ting, een speci aal regeerings- boord om den nek, als bewijs dat de perso- ncele betaald is, banden om de armen voor grond- en ver mogensbelasting Roodwitte banden dit jaar, blauwgrocno het volgende- enz. En ieder, die op 'n bepaalden datum de gehcelc serie banden niet draagt, krijgt 'n laatste waarschuwing, om Dij verder verzuim, 'n maand later, gear resteerd te worden wegens wanbeta ling. Iedere bandeloosheid, voorbeel dig gestraft. Wat zouden de menschen elkaar naar den fiscus drijven. Meneer Jansen zou het niet kunnen hebben dat meneer Pietersen al drie banden droeg, terwijl hij er nog maar een had. En denzelfden dag zou hij zijn eigen totaal op vier brengen. Wij bespraken dit toekomstbeeld met onzen teekenaar, die onverwijld ring den toekomstmensch te schet- Maar hoeden zijn niet belast, merkten wij op en wandelstokken evenmin. Hij haalde zijn schouders op. Kwes tie van tijd, meende hij somber. mogelijk ie si De villa's komen haast worden gebouwd sschcn te staan, tuinstadje wor- Onze foto geeft een kijkje op den nieuwen weg die van den Heerenweg te bereiken is bijna aan dc grens van DE GOEIE OUWE TUD. Deze dagen van oorlogsherinnering zijn wei buitengewoon geschikt, voor hei te voorschijn halen van den „goei- en ouwen tijd." Het. stokpaardje van iedereen, die tegen hei, jaar 1914 reeds min of meer tot de jaren des onderscheids was gekomen. Die goeie ouwe tijd, zeggen wij, toen de belas tingen nog zoo laag waren en de menschen zoo tevreden. Maar dat is heolemaal niet waar. Tien jaar en lan ger geleden mopperde de mensch- hcid ook en vooral niet minder. De waarheid is, dat het tegenwoordige nooit zoo goed is, als wat achter ons ligt. Wat de toekomst betreft, de be schouwing hiervan hangt af van de grootere of kleinere inate van opti misme zonder dat wij daarmee een pessimistische toekomst beschouwing willen lnnecercn. dat over 10 of 20 jaar de jeugd thans weer zwaar zal hoornen over het jaar 1924 als de goeie ouwe tijd. En even zeker, dat wij den goeien ouwen tijd nooit gekend heb ben en nooit zullen kennen. De mensch vindt nu eenmaal in mopperen een deel van zijn bestaan. Dc 25-jarige, die de verzuchting «laakt, dat het 10 jaar geleden op dc H.B.S. zoo gezellig was, herinnert zich alleen nog de genoegens van het schoolleven, zooals voetballen op sindsdien verdwenen vrije middagen en de vacanties. Hij is het „pompen" voor examens vergeten en de dagen van onverwacht proefwerk. De belastingbetaler, die zich herin nert, dat de fiscus vroeger veel min der van hem eisehte, is vergeten, dat hij dat mindere toen ook reeds twee- ma-a! teveel achtte. De oud Indisch gaat, die nog weet te vertellen hoe hij vroeger de pait (borrel) in zijn Indisch hotel voor niets kreeg, vergeet, dat de muskieten ook gratis kwamen. Wij zijn geneigd om van vroeger tij den slechts de aangename herinnerin gen te behouden, zooals een school jongen zich terug kan wenschen in den tijdtoen er nog zeeroovers waren. Er zijn nu nog roevers van elk soort, maar wij verachten hen. terwijl de schrijvers van avontuurlijke boeken de schurken uit roeger eeuwen tot helden weten te maken. Omdat ook zij. dien goeien ouwen tijd niet aan den lijve gevoeld hebben. En de moraal is: laten wij niet te veel mopperen op wat wij thans heb ben, want over tien jaar zullen wij deze jaren weer den goeien ouwen tijd noemen en dus vergeten zijn, dat zij ook narigheid meebrachten. Stadsnieuws Alweer rijwielmerken gestolen Er zijn Vrijdag weer een paar rijwielmer ken gestolen.Iemand stuurde zijn fiets per spoor van Leiden naar Haarlem. Bij aan komst alhier bleek, dat het bolaelingmerk van zijn rijwiel verdwenen was. Ook van een fiets, die vóór 't Postkan toor stond, werd hel merk weggenomen. CREMATORIUM. Op Zondag 10 Augustus zal door de le den van de afd. Haarlem van den Alg. Ned. Tvp. Bond (Maatschappelijk Werk) een bezoek gebracht worden aan het Cre ep Wesierveld. Onze Gemeentereiniging Een proef met het ophalen van vuilnis met een Ford-auto met volgwagen Vrijdagmiddag is door de gemeenterei niging bij wijze van proef met een daar toe tijdelijk ingerichte Ford-auto i volgw&gentje vuilnis opgehaald. Te 2 1/4 uur werd begonnen aan de Y< tingetraat en vervolgens reden de wagens langs de Camphuyestraat, Klaverstraat, Aeiersiraat, de Key.itraat, van ZompelstTast Thy bout straat, Barendsesiraat, Palmstraat, de Rijpetraai, Linsehotenstraat en Kam- peretraat. De demonstratie werd bijgewoond door eenige leden van de Commissie van Bij staaid voor de Gemeentereiniging. Aangenomen mag worden, naar wij ver nemen, dat de proef uitetekend 18 ge slaagd. De nieuwe wagens van de tram Amsterdam- Zandvoort Over de banken en over de rookafdeeling De nieuwe tanks glimmen schitte - daar «liet van. En over de banken niets dan lof. Ze zijn hoog, smal en glad, zoo dat de reiziger er bij elk schokje afglijdt, wat hem tot herhaalde opschortende ruk ken noopt, wil hij niet op de vloer ge- «makt worden. Deze weliswaar eenigezins vermoeiende lichaamsbeweging is, zoo verzekert miyn medicus mij, uitermate heil zaam, voorai voor wie, zooale ik, een zit lend leven leiden. Zij eet, zooals het in den volksmond luidt, vet af. Na ecnige reizen heeft men ponden verloren, het mid del slinkt, het lichaam wordt lenig, en een algemeen behaaglijk gevoel van verjon ging is «iet deel van hen die geregeld in deze nieuwe wagens reizen. Het is waar. wie in slaap va'.t, is r*lde!ooe verloi en een kwak op d« vloéY zai hem weldra uit zijn wellicht liefelijkste droomen doen ontwaken. Maar in de tram behoort men niet ie slapen, maar wakker te zitten, zoo als in de oude, of gymnastiek te doen zoo als in de nieuwe wagens. Alle waardee- ring dus voor toboggan banken. Maar de rookhokkin! Ach, wij arme rookers! Hoe placht ik in de oude wa gens te genieten van mijn pijpje, gezeten in de gezellige kleine coupé, mei. groote hartelijkheid gereserveerd voor ons! En nu. In hot midden van de wagen is lioogdiebt hok, donker en droef. Het zoude onbillijk zijn het een beestenhok 1e noe men. want er zijn zitgelegenheden, school jongensstrafphnkjes. die opgeklapt kun nen worden. En met dankbaarheid moet orkeuid worden dat zij, eehoon-britsig on gerieflijk, niet zooals de banken bovenge noemd geconstrueerd zijn volgens het eli ding-eytem. Maar wat een troosteiooze plek om de schoone tocht van Amsterdam naar Zandvoort in af !e leggen! Ik weet roker dat, haddo ik ooit gevangenschap ondergaan, deze ruimte mij levendig zoudi herinneren aan yiijn cel- Moeten wij. zo< heb ik mij angstig afgevraagd, in dez' har ache houding tegenover one rookers den voorloopcr zien van een toekomstige Plaatselijke Keuze op rookgebied? Wil men ons voorbereiden? Ik weet het niet. Maar o, strenge, hardvochtige Directie, heb erbarmen I Geef ona op drie heele wagens een halve, waar ons de pijp niet uit den mond geTukt wordt, en ik zal u de afgrijselijke germanismen vergeven, die gij achter op uw bi liet ton hebt laten drukken. OHARIVABJUS. Schoolbouw in Schoten De 14-klassige school In de Overtonstraat gereed Evenzoo de Willem de Zwijger school Zal de oude hulpschool op het Pretoriaplein voor R.K. onderwijs gebruikt worden? Wij vernemen, dat de zes bijge bouwde lokalen van de school aan de Overtonstraat bijna gereed zijn en na de vacantie, dat is op 19 Augustus, in gebruik genomen zullen worden. Men verricht daartoe de werkzaamhe den. Bekend is. dat de nieuwe Chr. School aan de Hertzogstraat klaar ie en op '26 Augustus geopend zal wor den. Doordat, een aantal kinderen van de Openbare zal overga.au naar de „Willem de Zwijgcrschool" en school A nu 14 lokalen telt, zal de hulp- school op het Pretoriaplein wellicht geheel overcompleet zijn voor het Openbaar onderwijs. De kans is ech ter groot, dat deze hulpschool in ge bruik venomen zal worden ten behoe ve van hel, R. K. onderwijs. Dat wordt dus een verhuizen op groote schaal voor de jeugd. BADEN. In het Douche Badhuis aan den Schotersingel zijn in den afgeloopen week S37 baden genomen, in dat op het Hofdijkplein 486, in dat aan den Koudenhorn 441 en in dat op het Leidscheplein 707. Gewelddadige Levensbe- roovingen Een zeer groot aantal zelf moorden Het Centraal Bureau voor de Sta tistiek deelt mede over net aantal ge welddadige leveusberooviugen: In 1923 bedroeg Jiet aantal gerech telijk geconstateerde gewelddadige le ven sberoovingen door misdrijf 63. De zelfmoorden bereikten het schrik barende cijfer van 517. Onder de laatst genoemde kwamen voor 360 imannen en 157 vrouwen. JOH. HENDRIK VAN DALE Een belangrijk werk van „de Kroon" te Haarlem OPEN BRIEVEN VAN KEES DE MOPPERAAR AAN Vrijdagmiddag werd voor aflevering gereed gemaakt, de^groote bronzen buste van Joh! "Hendrik van Dale, den man van het woordenboek dér Ned. Taal. Het beeld werd gegoten inde gie terij van den heer Heyblom „De Kroon" aan de Houtmarkt, naar een origineel van den beeldhouwer P. Puype te Apeldoorn. Het eietstuk is 80 c.M. breed en 90 c.M. hoog, on weegt 89 K.G. Hiermede is door „De Kroon" we derom een zeer belangrijke opdracht uitgevoerd, en dit in zeer korten tijd. Want slechte 3 weken werd er aan gewerkt. ITet beeld is bestemd voor Sluis in Zeeland, waar liet. na^r de heer Heyblorn ons mededeelde, den acht sten Augustus wellicht door de Ko ningin onthuld zal worden. Het wordt geplaatst op een hoog srteenen voetstuk. De'kunM-metaal gieter ij ..de Kroon" heeft nu in een kort. tijdsbestek veel belangrijk werk gehad. Wij berinne ren aan de in opdracht van den Sul tan van Boelangan gegoten leeuw, en aan het door „do Kroon" vervaar digde beeld van de Koningin, waar voor orders uit Suriname waren ge komen. Johan Hendrik van Dale werd in 1828 te Sluis in Zeeuwsch Vlaanderen geboren. Hij was in zijn geboorte plaats hoofdonderwijzer. Hii maakte zich zeer verdienstelijk a.ls taal- en ourih ei dkund i ge In de laatste jaren van zijn leven, ontwikkelde hij oen verbazende werk zaamheid als woordenboekenschrij ver. Vail Dale overleed in het jaar 1872. Nog vernemen we: De oprichting van het Van Dale- moniiment te Sluis zal niet, meldt de N. R. Ct.. volgens het oorspronkelijk plan op 8 Augustus maar vermoede lijk begin September plaats hebben. Een oude klacht. Over de bestrating. Die is Open bare Werken is er zelfs van overtuigd! op zeer vele plaatsen in de stad schrik kelijk, ja, schandalig, slecht! Daardoor is Donderdag nog een fiets rijder op den Jansweg gevallen en ern stig gewond. Een der eerste plaatsen die met den Jansweg verbeterd^ moeten worden is het viaduct onder den Kruisweg. Daar is mei een fiets of auto niet meer te rijden. Onze leekenaar schetste ons plaveisel tusschen de tramrails onder dit viaduct. Asphalt is het niet! Zelfs de bestraling op Urk of Mar ken is beter! Arr, BeeMbant De auto-aanrijding op den Zijlweg. Een voorwaardelijke veroordeeling. De broodbakker R. 8. te Bloemendaal, aan wiens schuld te wijten was, dat de agent-rechercheur vam Meel die met zijn zoontje op een motorrijwiel eat, bij de Hoof manstraat werd aangereden en ver wond, is door de rechtbank veroordeeld, wegens veroorzaken van zwaar lichamelijk letsel door 6chnld. lot een voorwaardelijke hechtenisstraf van 14 dagen met een proef tijd vam 2 jaar. De eiscfa was 14 dagen hechtenis. Nog een voorwaardelijke veroordeeling De bloemkweekeT J. B. te Aalsmeer, thans gedetineerd, is wegens opzettelijke brandstichting veroordeeld tot een voor waardelijke gevangenisstraf vam 1 jaar met een proeftijd vam 3 jaar. De eisch was 6 jaar gevangenisstraf. ANDERE UITSPRAKEN. N. G. v. d. A.. los werkman, te Haarlem thans ged. H. v. Bew. Haarlem, verduis tering in dienstbetrekking, 3 maanden ge vangenisstraf met aftTek prev. hechtenis. J. V. schilder, te Amsterdam, thans ged. H. v. Bew. Haarlem, diefstal, 6 weken gevangenisstraf met aftrek prev. hechtenis W. j. G. bankwerker, te Amsterdam, thans ged. H. v. Bew. Haarlem, diefstal, I jaar gevangenisstraf met aftrek prev. hech- 1 H. v. O-, kantoorbediende, te Edam, thans ged. H. v. Bew. Haarlem, verduiste ring in dienstbetrekking, 4 maamden ge vangenisstraf met aftrek prev, hechtenis. De asphalteering Maandag wordt begonnen Maandag zai met de asphalteering van den hoofdverkeerswee Stations plein—Gr. Houtbrug begonnen wor den. Eerst wordt het betonbed gemaakt. De Gr. Houtstraat wordt voorloo- pig alleen tot de Korte Houtstraat geasphalteerd, het overblijvende deel moet wachten tot de vernieuwing van de Gr. Houtbrug. omdat reeds daar de oprit moet beginnen. Waar de brug kamt! De verbinding tusschen het Amsfer- dam8Che kwartier en het Bavo-dorp gescheiden door de Zomervaart was alleen voor voetgangers te ge bruiken. Het hooge kwakelbrugje i zelfs voor fietsrijders een hindernis. Nu is evenwel het Haarlexnsche deel n de Zomervaart uitgebaggerd en op diepte gemaaktHet is nu een flin ke vaart geworden, hoewel zij zoo smal mogelijk gehouden is. Binnenkort zal begonnen worden om een nieuwe flinke brug te slaan te genover het pleintje van hei Bavo- dorp. Op onze foto is te zien, dat de ophoogingen voor de bruggehoofdea al gemaakt zijn. Het aantal woningen in het Bavo- dorp en het Amsterdamsche kwartier nemen door den steeds voortgaanden bouw sterk toe. Een goede verbinding kon dan ook niet langer meer gemist worden.

Haarlem's Dagblad | 1924 | | pagina 1