Hoe staat 't met Over ziekte en sterfte van boomen. De gemeentelijke bureaux in de Koningstraat, De werken aan de Amsterdamsche Poort 42e Jaargang No. 12616 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen Dinsdag 5 Augustus 1924 HAARLEM S DAGBLAD ABONNEMENTEN per 3 maandenVoor Haarlem en de dorpen in den omtrek waar een Agent gevestigd is (kom der gemeente) f3.57^. Franco per post door Nederland 13.87J-J- Afzonderlijke nummers f0.15. Geïllustreerd Zondagsblad, voor Haarlem en Omstreken f0.57H; franco per post f0.65. Directie, Redactie en Administratie Gr. Houtstraat 93, Post-Giro 38810 TelefoonnummersDirectie 3082, Redactie 600 en Administratie 724 UITGAVE DER N V. LOURENS COSTER Directeuren J. C. PEEREBOOM en P. W. PEEREBOOM Hoofdredacteur: J. C. PEEREBOOM ADVERTENTIEN: Van 1 tot 5 regels f-1.75; iedere regel meer 35 cents. Reclames 60 cents per regel. Bij abonnement aanzienlijk rabat. Twaalfstuivers-advertentien van Vraag en Aanbod van 1 tot 4 regels 60 Cents per plaatsing, elke regel meer 15 Cents k contant; buiten het Arrondissement dubbelen prijs. Bijkantoor voor Santpoort, Velsen, Velseroord, Wljkeroog, IJmuiden, Beverwijk, enz., enz. Driehuizerkerkweg 2, Velsen, Telefoon 3521 DIT NUMMER BESTAAT UIT TIEN BLADZIJDEN. EERSTE BLAD AGENDA 13 o d e n DINSDAG 5 AUGUSTUS. Schouwburg Jansweg; Klucht. De Shimmy-bokser, 8 uur. Bij ongunstig weer Jeugabioscoop 2.30 uur. Tuin Brongebouw bij ongunstig weer in de zaal). Ledenroncert H. G. .V., 8 uur. Bioscoopvoorstellingen. Luxor Tearoom. ledereu middag en avond concert. Verenigingsgebouw De Hoofd wacht. Tentoonstelling vnn werk van Haorlemsche graveurs, door de ver- eeniging „Haerlem". 2- i uur. Zandvoort. Kurhaus. Optre den van het keizerlijke Balalaika uit Parijs. WOENSDAG 6 AUGUSTUS. Groote Kerk: Kerkconcert Cora de I.angev. Rijn. Willem Zonderland, 8 uur. Schouwburg Janswefi. De Shimmy- bokser, 8 uur. Bij ongunstie weer Jeugdbioscoop 2.30 uur. Cinema-Palace, Grooto Houtstraat Bioscoopvoorstelling 2.30 <*n 8 uur. Theater ..De Kroon". Groote Markt Bioscoopvoorstelling. 2.30 en 8 uur. Luxor-Theater Groote Houtstraat: Bioscoopvoorstelling. 2.30 en 8 uur. Scala-Theater. KI. Houtstraat 77: Bioscoopvoorstelling. 2.30 en 8 uur. Atlanta-!,•osco-- Z etram. Bioe coopvoorstelling 2.30 en 8 uur. Luxor Tearoom, lederen middag en 'avond concert. Vereen! gi ngsgebouw De Hoofd wacht. Tentoonstelling van werk van Haarlemeche graveurs, door de ver- eeniging ..Haerlem". 2—1 uur. Zandvoort. Kurhaus. Optre den van het Keizerlijke Balalaika uit Parijs. den bouw der R-K. Jongensschool St. Franciscus Xaverius? «en ontwerp ran :t Sluyt door dc lipc gebouwd. On er er mee bcgon- itnber wordt verwacht, dut" orden opgeleverd, sat dsn ook nu reeds on kalen sullen door gaskachels vct word-n. De elecirische verlichting he'. Technisch Bureau Spruit; hel werk van de N.V. Ripperda en het EEN INTERVIEW MET OEN HO OFDOPZICHTER OER NEDER- LANOSCHE HEIDEMAATSCHAPPIJ. D E I EP E NZI EKT E. H ET WE R K VAN DE NED. H El D E M A ATSCH AP PIJ EN VAN DEN PLANTKUNDI GEN DIENST TE WACÊNINCEN. DE IEPENZIEKTE EEN CEVOLC VAN SLECHTE JAREN EN ONCUN 8TICE OMSTANDIGHEDEN. TE WEINIC MEDEWERKINC. boomen bij het snoeien onderhanden krijgen, zien we al exemplaren, die aangetast zijn. De snoeiers zijn op de hoogte en waarschuwen ons. Nu zal ik u vertellen, welke de ziek teverschijnselen iijn. Aan den boom zie Je het dadelijk-, aan het afsterven van bet gro«n. De bladeren vallen af.. De duidelijkste teekening van de ziekte, inden we op de doorsnede van een ak, want in het hout bevinden zich de sporen van «en zwam. Nu zou het gemakkelijk zijn die zwam de verwek- van de ziekte te noemen. We we- echter welhaast zeker, dat dit niet het geval is. Was de zwam oorzaak, dan zouden alle boomen van een laan besmet moeten worden en dit bemer ken we juist niet. De ziekte komt spo radisch voor. Op een laan, die er prachtig bij staat, kunnen 2, 3 of -4 boomen aangetast zijn. Het is dus aan te nemen, dat de spo. •n van de zwammen een gevolg zijn en geen oorzaak. Veel wordt den laafaten tijd ge-' schreven en gesproken over ziekte en sterfte san boomen. Vooral iepen ziekte draagt een gevaarlijk karakter. Wij wendden ons daarom om nade rs bijzonderheden tot den hoofdopzich ter der N«d. Heide Maatschappij in Haarlem, den heer J. Koel en laten hem Hieronder aan het woord. „Natuurlijk wil ik wel eens iets ver- lellen van het gezond en ziek zijn van boomen en van die beruchte onbeken de ziekte, de iepenziekte. Het verwondert mij wel een beetje, dat daar al niet veel meer over ge schreven wordt. Maar dat men er over zwijgt, is een normaal verschijn sel, niet. waar? Ben dokter spreekt, niet met .Tan en alleman over een ern stig ziektegeval. Maar deze zaak mag toch wel wereldkundig gemaakt ■worden, omdat, 'dit in het belang zal zijn van onze boomen. Laten we het dan eerst eens over die iepenziekte hebben. Dat is in deze geschiedenis toch wel ,,la question brölante". Ik maakte een geval voor de eerste maal een jaar of tien geleden mee. Ik ■wist toen nog niet. dat ik met iepen ziekte te doen had. Do één zei er 'dit, de ander dat over. De Plantkundige Dienst van Wageningen ging derge lijke gevallen ernstig onderzoeken. De ze instelling distribueerde vragenlijs ten onder eigenaren of beheerders van iepenhout. Maar vragenlijsten zijn niet altijd, volledig en ik voel er daarom meer voor zelf te onderzoeken, mijn bevindingen op schrift te stellen om die naar Wageningen te kunnen zenden Zoo hebben we heel aardige succt fcen bereikt, zoo ontdekten we dat 1 op 'den goéden weg waren, omdat onze onderzoekingen gedaan op het labo ratorium in Wageningen en bij mij thuis klopten. Wat is nu in het algemeen dc oor zaak van den slechten gezondheidstoe stand van vele boomsoorten? Ik ben van meening. dat we dit te donken hebben aan de slechte ja ren 1021 en '22. Die jaren waren bui tengewoon droog. Zij kunnen geheel de oorzaak zijn van al het onheil, ook is mogelijk dat zij ziekte en dood in de hand werkten. In *23 ging het veel beter met het weer. Er viel genoeg regen. En toch werd het er in '24 niet. heter op. DiJ heeft heel velen verwonderd. Ik geloof, dat, onze directeur (d< lieer Lonkhuizen) voor dit verschijnsel wel 'de oplossing heeft gevonden. Hij wijst namelijk op de zeer lage tempe raturen die we in den winter van '23 en *24 te doorstaan gehad hebben. De ze temperaturen moeten de wortelge stellen der boomen nog meer verzwakt hebben. En om zru weer op do iepenziekte te rug te komen: Zij zit overal. Wanneer ik ze ontdek, schrijf ik de eigenaren van 'de boomen aan, som migen van hen danken mij er voor, een groot deel laat niets van zich hoo- i-en en voldoet niet aan mijn verzoek: even een bericht sturen aan den plant kundigen dienst. Het is heel dom, dat te verzuimen, Meestal toch komt een beambte van 'den dienst dan ter plaat se een onderzoek in stellen. En een ad vies van zulk een deskundige ie van veel waarde. Wij weten niet wat nu eigenlijk iepenziekte is. Wij kennen de ver schijnselen en kunnen haar dus herkennen, 's Winters als we de ging 'die particulier mee acooord. Na twee jaar vroeg hij me of ik die boo men wilde taxeeren en meten. Toen ik de boomen van verre zag, leek het alsof de ééne helft van het aantal der boomen jonger was dan de andere helfr. Eerst dacht ik 'dat mijn ver beelding mij parten speelde. Maar bij meting bleek mij, dat op borsthoogte de gesnoeide boomen 8 c.M. in omvang inder aangegroeid weren dan de on- gesnoeide exemplaren. Dat snoeien 'ermindert dus ook de goede kansen an een boom. En ie het niet logisch? Hebben wij menschen niet onze beide longen noödig? n slotte raad ik iederen iepenplan ter aan gezonde boomen te koopen, die oordeelkundig te plaatsen en er zorg voor te dragen, dat ze geregeld bemcefc worden en van water voorzien, Is de natuur daar niet voor zorgt. Dan zullen die boomen de slechte ja- n ook wel doorkomen. Andere is het met de populieren. De sterfte onder die boomen is beangsti gend. Hier is kanker in het spel. Met. stekken van goede boomen zoeken we de verschillende soorten te verbete- U weet misschien, dat de Nederlafld- sche Heidemaatschappij belast is met het onderhoud van <it- plantsoenen en boomen in Beverwijk. Zoo zorgen we dan ook voor de iepen aan de Bree- raat. Die laan is heel mooi. Maar verleden jaar kreeg ik een brief van den burgemeester, of ik ns kom kijken, want er zijn 4 iepen, c-r heel verdacht uitzien. Ik ga er dus heen, en zie de 4 boomen, waar van >le koppen dor zijn. Een jongen, een handige klimmer, kruipt voor mij in een hoorn en bezorgt me doode takken. Op de doorsnede van den tak zie ik do sporen. De boomen waren jrerke!ijk aangetast door de gevreesde iepenziekte. In welke richting moesten we nu zoeken? Die heele iepenverzameling in de Breestraat zag er zoo keurig uit. Iedereen die er toe in staat is, moet De veronderstelling lag dus voor de dus den plantkundigen dienst te Wa- hnn'd, dat plaatselijke omstandigheden geningen en 'de Ned. Heidemaatachap. de levenskansen voor de 4 boomen ver- pij sieunen of door het doen van me- minderden. dcdeolingen. of door het opvolgen van Bij onderzoek bleek dit werkelijk voorschriften, het geval te zijn. Rekening moet hier gehouden Waar dat. viertal boomen stond, zou den met de toch al zoo moeilijke om- vroeger een zijweg aangelegd worden, standigheden, waaronder het land aan Rij aanleg van de iepenlaan lief men de kust verkeert. Ten eerste is daar daar dus een afstand van 4 boomen altijd dc zeewind, ten tweede, men onbaphint. Benige jaren later werdbouwt daar maar raak. midden in de het plan van den zijweg opgegeven, bosschen. Want landeigenaren moeten En er werden 4 iepen hijgepiant Dei hun grond verkoopen omdat de belas- boomen konden zeker met hun Stevigejfing te hoog is; en de vereeniging tot Op onze vraag of hier niet sprake was van inteelt, antwoordde de heer Koel bevestigend. „Hier moet teeltkeus weden..n den gezondheidstoestand 6<lheppcii .Maar wat die iepenziekte betreft, ervolgde de heer Koel daar wil ik dit nog wel bij opmerken: „Het komt dikwijls voor, dat men zoo'n gestor ven boom maar laat staan tusschen de gezonde boomen in. Al denken we nu wel niet aan be smetting: dit te doen is toch zeer ver keerd, alleen al omdat wij nog zoo weinig van de beruchte ziekte afwe- liuren niet gelijk meekomen en in de slechte droge jaren werden ze ziek, ze gingen kwijnen, en langzaam sterven. Hoe nu die iepenziekre daar kwam, weten we niet. De heer Koel vertelde ons nog van vele dergelijke geval len, waaruit bleek, dat ongunstige om standigheden iepenziekte in 'de hand werken. Zoo kunnen caseen die zich in den grond ontwikkelen bijvoorbeeld oorzaak zijn. „Maar kunnen ze nooit genezen!" vroegen wl], ,,Ik maakte maar één geval van be ter worden mee, vervolgde do heer Koel, ,.'t betreft een iep in Zandvoort. Een deel van den trtam was aange tast. We lieten die plek wegzagen en deden de wond insmeren met rarbo- Iineum. De boom genas. Boven die uit zaging ging de iep weer nieuw groen uitzetten. Ik schreef 'de bijzonderheden van dit geval aan den plantkundigen dienst in Wageningen en vernam in het antwoord dat het 't eenigst bekend geval van genezing was. Gemeentebesturen en particulieren, die boomen willen planten, vragen telkenmale om raad. Ze zijn erg geschrokken van die iepenziekte en .Plant toch peen iepén, die boomen zijn te oud. die hebben hun tijd gehad". Ik antwoord 'daar altijd ontkennend op, want ik geloof zeker, 'dat; de ziekte in gunstige tij den veer kan verschijnen. Men heeft over het algemeen veel op allerlei boomsoorten aan te mer ken. Van de linden wordt de honing dauw, die de stra.tcn glibberig maakt, vervelend gevonden, de platanen kun nen keelziekten verwekken, die lijken op gevallen van hooikoorts. De kas tanje wordt na een flinken storm bruin, en als de hoorn vrucht geeft, dan wordt hij door de jongens met keien bekogeld, wat ook weer gevaar oplevert. Zoo heeft alles een vó&r en een le gen. Dikwijls vergeet men, vooral bij icpenziekte, 'dat er eigen schuld in het. spel is. Waarom won men geen advies in van den plantkundigen dienst, of van ons, toen men een fietspad bij de boomen aanlegde vlak bij de stammen een hek in den gron'd plantte of gas buizen in den grond stopte op oordeelkundige manier? Kijkt u eens op den Scholerweg. Aan den eenen kant staan de iepen er beter bij dan aan de andere zijde. Aan den éénen kant liggen de wortelt liecl gemakkelijk onder de tramrails, aan den huizenkant loopen ze vast te gen het metselwerk. Die boomen kwtj ncn en zullen vatbaar zijn voor de iepenziekte. Ook snoeien kan voor een bOom na. deelige gevolgen hebben. Snoeien i: een noodzakelijk kwaad. Er zijn men schen die denken, dat een gesnoeide boom er na een paar jaar veel beter uit zal zien, dan een niet gesnoeide boom onder dezelfde omstandigheden, Dit. is niet waar. Snoeien is nadeelig. Ik herinner me een geval in de Haar lemmermeer. Een particulier wilde langs zijn land minder boomen heb ben. Om den an'deren zou hij daarom een boom willen laten vellen. Ik raad hem aan de boomen om den anderen te doen snoeien en die gesnoeide boo men na twee jaar te kappen. Ilier behoud van natuurmonumenten kan niet alles opkoopen". Uit het bovenstaande blijkt, dat aestreden wordt tegen de gevreesde iepenziekte. Samenwerking tusschen bijvoorbeeld de gemeentebesturen on de deskundi gen moet vèr doorgevoerd worden. Slechts wanneer men de handen in kaar slaat, zal men groote successen kunnen boeken. Stadsnieuws Een der bureaux verhuurd op korten termijn. De uitbreiding van het Stadhuis niet opgegeven. Men zat zich herinneren dat in dertijd een aantal percoelen in de Koningstraat, grenzjend aan liet Pand. door de gemeente zijn ont eigend ten behoeve van de voorgeno men uitbreiding van liet Stadhuis. Br zijn toen in die huizen tijdelijk eenige bureaux gevestigd, nt. ge meen ebf-.l as tingenworkloosheids- bostrijdinjr en militieza.ken. Voor dit laatste bureau is thans ruimte ge vonden in één der lokalen van het Stadhuis in de Zijlstraat en het bene dengedeelte van perceel 6 in de Ko ningstraat, waarin het bureau voor militiezaken was gevestigd is voor de gemeente productief gemaakt door bet aan een zaak te verhuren. Maar: op kprten tormijn, want. de plan nen vóór de uitbreiding vau het Stad huis ziin in geenen deele opgegeven, al is nog volstrekt niet te zeggen, wanneer tot, uitvoering van die plan nen zal worden overgegaan. Het bupeau voor Werkloosheids bestrijding blijft iu de bovenverdie pingen van perceel 6 gevestigd en in de huisvesting der belasting-bureaux komt ook geen verandering. Bouw van 119 arbeiders woningen. Fundeeringen van beton. Maandag is men begonnen met lrefc bouwen eeuer Directiekeet op het ter rein tusschen de Keizer Karei straat en de Pepijnstraat, alwaar 119 ar beiderswoningen der woningstichting „Vooruitgang" zullen worden ge bouwd. Naar wij vernemen zal bij dezen bouw geen heiwerk worden verricht, en het fnndeeringswe.rk geheel en al uit beinn bestaan. De onderbouw zal pl.m. drie maanden duren. Men ver- Dt Poort wter halverwege In het water. De verbinding der rails In belde richtingen over een week gereed Ouder zeer groote belangstelling van de zijde van het publiek hebben nog steeds de omvangrijke werken aan de Amsterdamsche Poort plaats. Br is geen uur van den dag, dat niet een groot aantal personen met onaf gebroken belangstelliug staat te kij ken naar werkzaamheden van welke sommigen hét nut niet dadelijk in zien. Daarom hebben we niet alleen on zen fotograaf verzocht, een paar kieken aldaar te nemen, maar ook werden door ons nog eens inlichtin gen gevraagd. Niet zonder eenige verbazing heb ben velen gekeken naar 'net weg breken van steenen uit het bestaande boogvormig gewelf, -aan den zijkant van de Poort zichtbaar (zie bovenste foto). Ons werd medegedeeld, dat die gaten gemaakt worden, om het water er door te laten stroomen. Het water van den Heerensingel wordt daar ter plaatse verbreed, zoodat de Poort weer half in het water komt te staan, zooals dit ook vroeger tijdens het beleg van Haarlem het geval ge weest moet zijn. Er wordt dan ton aansluitende beschoeiing gemaakt. Op de tweede foto ziet men heel in de laagte een betonnen bed. Hierop worden de muren voor de gewelven gemetseld. Van de zijde der Amsterdamstraat en de Vaart, worden de trottoirs en bestrating heel spoedig onder handen genomen. Zooals onze lezers weten, rijdt de E.S.M. van Amsterdam "aar ilaar- !em reeds over de nieuwe breedo ver- keersbriig. Wij vernemen, -lat de aansluiting van de rails in de tegen overgestelde richting ook - spoedig, vermoedelijk reeds over een week, lot stand zal komen. Men is Hoi wens reeds druk bezig met het verwijderon van de speciale ijzeren trambrug oan de andere zijde van de Poort. acht in bet laatst, \an dit jaar met den bovenbouw een begin te kunnen maken. De onderbouw zal worden uitge voerd door de Bcton-maatschappij fir ma Dal en Reimakers uit Wouw. Het complex van 119 woningen zal uit een tweetal, blokken bestaan, die naast het, reeds staande Plok tusschen Spaarne en Keijzer Karel.straat ko men en ODgeveer van dezelfde type opgetrokken zullen worden. Tevens zullen er twee winkelhuizen en één kantoortje, waarvan het laatste ten dienste der woningstichting gebouwd worden. Zooals de lezers weten is bij raads besluit de huur dezer huizen bepaald op f 5.50 per week. Een muziekfeest te Santpoort. 13 vereenigingen nemen deel. In den tuin van het zoo fraai ge legen „Wester veld", de lunchroom van den heer Ofcto, wordt op 17 en 2-i Augustus e.k. een festival voor muziek- en zangverenigingen ge houden, waarvoor bereids door een dertiental vereenigingen is ingeschre- ONZE WINKELSTAND. Dezer dagen werd ap de Rivier- viechmarkt (perceel 3) een filiaal van de maatschappij Vèlo, voor den ver koop van wasch- ön wring-machines geopend. Dit, filiaal is 151/2 jaar gevestigd ■geweest in de Damstraat. Het nieuwe depot is zeer groot; door het wegbreken van een muur, werd namelijk een ruime winkel ver kregen. De verbouwing werd geleid door den heer H, Hazevoet uit Leiden, een filiaalhouder van de Mij. Vel'o. De firma van Deu.rsen voerde de ver bouwing uit, terwijl de firma Iluls- hoff het schilderwerk verzorgde. In den winkel staat een groot aan tal waschmachines en wringers, dóch behalve in deze artikelen handelt de filiaalhouder ook in riaaimachinesy fornuizen en kinderwagens. Weer nieuwe portzegels Niouwe overdrukken. Wij leven in een ideaal-tijd voor post zegel-verzamelaars. De Nedeilandsche posterijen gevea den verzamelaars den laatsten tijd ook veel \yerk om hun collectie volledig te hou- Nu zullen er binnenkort weer fran keerzegels van 3, i, en 5 cent wor den overdrukt tot portzegels van resp. s, io en I2Ü cent. Deze portzegels zullen zoo spoedig mogelijk aan de loketten worden ver krijgbaar gesteld. DE MOTORBRIGADE. De motorbrigade maakte proces verbaal op tegen een automobilist di« op de Amsterdamsche vaart met era snelheid van 42 K.M. reed. ONTVREEMDINCEN RIJWIELEN EN RIJWIELBELASTIN GPL AATJES. Uit het portaal van de Roomseh- Kafcholieke kerk werd Maandag eert heerenrijwiel vermist. Van twee rijwielen werden de be- lastingmerken Maandag 'ontvreemd.

Haarlem's Dagblad | 1924 | | pagina 1